#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/09/2010 12:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπουργικό εν μέσω κινητοποιήσεων και δυσφορίας


Εν μέσω κινητοποιήσεων, αλλά και γκρίνιας και δυσφορίας για τη «μετακόμιση» σύσσωμης της κυβέρνησης στη Θεσσαλονίκη για τη Διεθνή Εκθεση, συνεδριάζει σήμερα Παρασκευή, στις 12 το μεσημέρι, για πρώτη φορά το νέο Υπουργικό Συμβούλιο, όπως αυτό διαμορφώθηκε μετά τον ανασχηματισμό.


Στο υπουργικό θα τεθεί μεταξύ άλλων το σχέδιο εξυγίανσης του ΟΣΕ που αναμένεται να ψηφιστεί από τη Βουλή τον Οκτώβριο. Το πρωί τουλάχιστον 100 μέλη του ΠΑΜΕ απέκλεισαν την είσοδο του Λευκού Πύργου και ανάρτησαν πανό. Συγκέντρωση διαμαρτυρίας πραγματοποιούν οι εργαζόμενοι στον ΟΣΕ που αντιδρούν με τον τρόπο αυτό -όπως υποστηρίζουν- στην απαξίωση και την διάλυση του σιδηρόδρομου.


Διαμαρτυρία και από συμβασιούχους πυροσβέστες. Διαμαρτύρονται ότι παρά τις διαβεβαιώσεις πριν από ένα χρόνο στη ΔΕΘ για την μονιμοποίησή τους από τον Προκόπη Παυλόπουλο μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει τίποτα.

«Αν δεν είχαμε το μνημόνιο θα είχαμε καταρρεύσει ως χώρα», τόνισε στους φορείς της Θεσσαλονίκης ο πρωθυπουργός, στην συνάντηση στο Βελλίδειο. Επανέλαβε πως περνάμε δύσκολες στιγμές κι ανέφερε ότι είναι ζωτικής σημασίας για την Εθνική Οικονομία, να καταστεί η Β. Ελλάδα ατμομηχανή της ανάπτυξης.

Ωστόσο το γεγονός ότι «κουβαλήθηκαν» στη Θεσσαλονίκη 48 υπουργοί και υφυπουργοί μαζί με τις πολυπληθείς συνοδείες τους προκαλεί αρνητικά σχόλια και την κριτική της αντιπολίτευσης για πολυδάπανες εκδηλώσεις επικοινωνιακού χαρακτήρα.


Κινητοποιήσεις στη Θεσσαλονίκη

Δρακόντεια τα μέτρα ασφαλείας στη Θεσσαλονίκη.

Την Παρασκευή στις 18:00 οι απόστρατοι αστυνομικοί του νομού Θεσσαλονίκης θα πραγματοποιήσουν συγκέντρωση διαμαρτυρίας στο ύψος του αγάλματος του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Το συλλαλητήριο της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο στις 18:00 μπροστά από το άγαλμα του Ελευθερίου Βενιζέλου.

Μισή ώρα αργότερα θα πραγματοποιηθούν δύο ξεχωριστές συγκεντρώσεις: Στην Εγνατία θα γίνει η συγκέντρωση του ΣΥΡΙΖΑ και στην πλατεία Αριστοτέλους η συγκέντρωση του ΠΑΜΕ.

(ΣΚΑΙ, Πρώτο Θέμα, ΑΠΕ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zame avatar
    zame 10/09/2010 12:23:46

    Σημερα στην πολη της Θεσ/νικης και στα πλαισια της ΔΕΘ...
    παράλληλα και η παρουσιαση του θιάσου "H ΩΡΑΙΑ ΕΛΛΑΣ"...(ζυγισμένοι στοιχισμένοι στο πουλμανακι...)
    ........τι υποκρισία θεέ μου..!

  2. zame avatar
    zame 10/09/2010 12:30:21

    #) Και...με περίσσιο θράσος... έρχεται στην Θεσ/νικη να πει.. το γνωστο ...
    Μην κοιτας τι κανει η χωρα σου για σενα...κοιτα τι μπορεις να κανεις εσυ για την χωρα σου..
    ...αλλα μην κανεις αυτο που δεν θελεις να κανουν σε σενα.....λεω εγω...........boy
    #) και εχεις και αυτα τα έγκυρα και διαπιστευμένα παπαγαλάκια των ΜΜΕ να μας πουν πως η Χώρα έπιασε πάτο στον Διεθνή κατάλογο
    ως η ποιο Αφιλόξενη Χώρα για επενδύσεις...και δεν αντέχει άλλο ο Έλληνας φορολογούμενος άλλους φόρους....
    δηλαδή πρέπει να έχεις πολύ μεγάλη διορατικότητα για να δεις ..τα αναμενόμενα..αποτελέσματα..η πρεπει να μας το πουν οι αλλοι..?
    (λες και περιμέναμε τίποτε άλλο)...
    μετά από αυτήν την άνευ-προηγουμένου φορολογική συμφόρηση ..που το μονο που παρήγαγαν ήτανε ΛΟΥΚΕΤΑ & ΑΝΕΡΓΟΥΣ...και μετά μιλούν για ανάπτυξη..!!!
    ..από μόνες τους οι Πέτρες θα σηκωθούν και θα τους κυνηγήσουν...
    ..ειπαμε να σταματήσετε αυτήν την ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΛΕΗΛΑΣΙΑ της Χώρας...& βάλετε μια τάξη ..
    και όχι να μας φλομώσετε στους φόρους..διότι δεν μπορείτε να τους εισπράξετε.... τους βεβαιωμένους εδώ και χρόνια ..από τους ΜΕΓΑΛΟΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ..
    #) Μετα πως να μην ψαχνεσται ....που ουτε υποψηφιους δεν θα μπορείτε να συγκροτήσετε ...για να κατέβουν σε πολλές περιφέρειες...
    #)αλλα το Μεγαλο παρτι με 23 εκατομ. ευρω στην Κοινωνια της Πληροφοριας.. στο υπουργειο Υποδομων..με τα site και τις ψηφιακες εφαρμογες..για 3 ιστοσελιδες ...συνεχιζετε..και επιδει ειναι τοσο παραγογικο το εργο της Κυβερνησης....
    #)Συστηνεται λεει γενικη γραμματεια...(οχι τζαμπα βεβαια.. αμειβωμενη θα τους πληρωνουμε και απο πανω).. για τα προωθει το εργο του Πρωθυπουργου μας...

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 10/09/2010 12:33:52

    Στη Θεσσαλονίκη έχει μεταβεί το Υπουργικό Συμβούλιο με κουστωδίες συμβούλων και παρατρεχαμένων.

    Μπορεί, επι τέλους, να ξυπνήσει η Ρηγίλλης και να ρωτήσει πόσο επιβαρύνεται το δημόσιο από αυτή την επιχείρηση δημοσίων σχέσεων του κ. Παπανδρέου και ποια η χρησιμότητά της σε περίοδο άγριας λιτότητας;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 10/09/2010 12:40:13

      Θα ανέβουν όλα στο διαδίκτυο (Χαχαχα). Να συμπληρώσω και το κόστος από τα κρατικά περίπτερα, εταιρείες διοργάνωσης εκδηλώσεων κτλ

  4. kiki avatar
    kiki 10/09/2010 14:10:39

    Βοριοι τι γινεται εκει πανω, εγω δεν μπορω απο τον νοτο,να ερθω γιατι μας πηραν και την αστυνομια,για να σας προσεχουν,και που να αφησω μονα τους τα ζα.γραψτε καλε κατι να μαθαινουμε.

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 10/09/2010 15:31:38

    Ο Τιτανικός-Mineiko-Bilderberg πάει σφαίρα στον βυθό.

    Και στην απέλπιδα προσπάθεια διάσωσής Του, παίρνει μαζί Του, και τις
    κλαταρισμένες σαμπρέλες, τους υπουργο-καμαρότους Τιτανικού Του.

    Ομως, σανίδα σωτηρίας του Τιτανικού Τους, δεν υπάρχει ούτε για δείγμα.

    Because when the Titanic-Mineiko-Bilderberg sinks, HIS Titanic-stewards, sink too.

  6. Tassos avatar
    Tassos 10/09/2010 15:42:48

    Αυτή που με έκανε αλγεινή εντύπωση είναι η Μπιρμπίλη. Διάβασε ένα παραμυθάκι τίγκα στην κοινοτυπία (πρέπει να είναι η εκατομμυριοστή φορά που ακούσαμε για τον κόλπο του Θερμαϊκού ο οποίος είναι σε καλή κατάσταση και εχουν εμφανιστεί από τσιπούρες μέχρι δελφίνια) αποδεικνύοντας την άγνοιά της ενώ δεν μ'άρεσε και ο τόνος της φωνής της , σαν να μας σιχαίνονταν ένα πράγμα...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Tassos 10/09/2010 16:56:46

      Πάλι καλά που δεν είπε πως είναι η Θεσσαλονική ερωτική πόλη.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Tassos 10/09/2010 17:43:37

      Η μπιρμπίλω (σαν παιδί των φαναριών ένα πράγμα), δεν μάς είπε πότε ακριβώς
      πρόλαβαν κι εμφανίσθηκαν από τσιπούρες μέχρι δελφίνια στον Θερμαϊκό. Επειδή
      μέχρι πρότινος, ο Θερμαϊκός ήταν φίσκα από τουμπανιασμένους καλοθρεμμένους
      αρουραίους (να είναι καλά οι σκουπιδοφάγοι) και η δυσοσμία του αέρα, αφόρητη.

      Γιά την πανάσχετη μπιρμπίλω με το μονίμως λιγδιασμένο άλουστο κι αχτένιστο
      μαλλί, με τον ντορβά στον ώμο και το «trecking» πατούμενο, η αηδία των
      Ελληνίδων κι Ελλήνων Πολιτών είναι αμοιβαία, και της την επιστρέφουμε.

      Ναι, η Θεσσαλονίκη είναι πολύ Ερωτική Πόλη!

      Οχι, ΔΕΝ προσφέρεται γιά τις απανταχού ξενέρωτες.

      • Ηνιοχος avatar
        Ηνιοχος @ η Dimi 11/09/2010 05:26:44

        Πρωθιερεια για τις τελετουργιες των Πεφωτισμενων σιγουρα
        δεν κανει, στερειται του λοοκ μιας Μανσφιλδης η Αντζελινας,
        αλλα για ιερεια σε τελετες κατωτερων στελεχων?

  7. Ουγγρος avatar
    Ουγγρος 10/09/2010 16:30:04

    Οπως είπε και ο Πρωθυπουργός αν δεν είχαμε το μνημόνιο θα είχαμε καταρεύσει ως χώρα ενώ τώρα που έχουμε το μνημόνιο θα καταρεύσουμε μια και καλή.

    • Άργος avatar
      Άργος @ Ουγγρος 10/09/2010 17:07:42

      Εκτός από τις Τράπεζες ^_^

      • anonymos avatar
        anonymos @ Άργος 11/09/2010 00:42:35

        Ετσι κι αλλοιως αυτές είναι των ξένων

  8. loretta avatar
    loretta 10/09/2010 16:45:59

    στο ξενοδοχειο αμπαρωμενοι ειναι δεν τολμουν να δειξουν μουρη στους δρομους....χαχαχαχα εχει πεσει το γελιο μεσα στο μακεδονια παλλας....ουτε στα ματια δεν τολμουν να σε κοιταξουν ....παει η επαρση και η μαγκια του ξερεις ποιος ειμαι εγω τουλαχιστον στην πολη μας.!!!

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ loretta 10/09/2010 16:51:10

      loretta είσαι εκεί κοντά;;΄
      'Εχεις πληροφόρηση από μέσα να μας πεις;;

  9. Τιτίκα avatar
    Τιτίκα 10/09/2010 16:55:30

    Είναι όλοι τους διεφθαρμένοι γι αυτό πρέπει ο Ελληνικός λαός να κάνει γιούργια όσο ακόμα είναι καιρός.Σε λίγο θα είναι πολύ-πολύ ΑΡΓΆ.

    • Άργος avatar
      Άργος @ Τιτίκα 10/09/2010 17:15:51

      Σωστή.

      Σκέψουν μόνο τους βολεμένους, αυτούς που ζούνε ως πελάτες του κράτους. Δεν είναι λίγοι. (Διευθυντής προχθές "μου κόψανε επίδομα, τι μου μένει, 2.400 μισθός;) Σκέψου και τους φανατικά κομματισμένους, τους πολιτικά εξαρτημένους, τους ηλικιωμένους με τις παρωπίδες, κι ύστερα τους διαπλεκόμενους και τους εργασιακά εξαρτημένους απ' αυτούς; Ποιός θα κουνηθεί, καλή Τιτίκα; Πόσοι;

      Χωρίς κεφαλή, ξεσήκωμα μόνο σαν του Νοε '73 μπορεί να γίνει.

  10. Άργος avatar
    Άργος 10/09/2010 17:05:11

    "Δεν υπήρχε άλλη λύση."

    Νοιώθουν ΗΡΩΕΣ, Σωτήρες! Δεν πα να γίνουν διαμαρτυρίες της τρελλής! Δεν έγιναν στην Αθήνα τον Μαϊο; Αν παραγίνουν, κάποιοι έτοιμοι ήδη θα αναλάβουν δράση, θα σκοτώσουν στο ξύλο πέντ-εξι, θα κάψουν κι άλλους, θα πυροβολήσουν 16 φορές ώστε μέσα πάλι το κεφάλι.

    Α, ρε Υπερδεξιά, Δεξιά κι ήπια και παραδοσιακή Αριστερά με τις φοβερές πολιτικές προτάσεις και τις τρομερές πολιτικές δράσεις σας που ανατρέπουν, σαραντα-πτέρυγα και φαινόσαστε ξεκάθαρα πια. *τις σιχαίνομαι τις σαρανταποδαρούσες, μπλιαχ*

  11. akis avatar
    akis 10/09/2010 21:36:37

    etsi giorgaki.proxora akathektos....mias kai kaneis dn milaei oute antidraei.....kopse kai allo misthous kai suntajeis....poulata ola....sotira.