20/12/2010 20:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπογραφές για Ευρωομόλογο: Αερολογίες στο βωμό της κρίσης!!

Μιλώντας σήμερα στην Βουλή ο βουλευτής της ΝΔ Κ. Μαρκόπουλος είπε μεταξύ άλλων:

«Η συλλογή 1 εκ υπογραφών για το Ευρωομόλογο που διαφημίζει ο Γιώργος Παπανδρέου ότι θα βάλει μπροστά, είναι ένα ακόμη πυροτέχνημα για τους εξής λόγους:

Η οδηγία πέρασε μόλις προχθές 15 Δεκεμβρίου.
Αφορά συλλογή 1 εκ υπογραφών από το ¼ των κρατών-μελών δηλαδή 7 κράτη.
Υπάρχει συγκεκριμένη αναλογία υπογραφών ανά κράτος, αναλογική του αριθμού των Ευρωβουλευτών και το κυριότερο..
Δεν μπορεί να τεθεί σε εφαρμογή πριν το 2012!! Αφού βεβαίως η οδηγία γίνει δεκτή από τα Κοινοβούλια των κρατών-μελών.

Συμπέρασμα: Αερολογίες στο βωμό της κρίσης!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 20/12/2010 20:43:37

    Αντι να μαζεύουμε εμείς υπογραφές για να τον διώξουμε ,μαζεύει αυτός.
    Έλεος!!

    • sawas avatar
      sawas @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 20/12/2010 20:46:18

      σωστοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 20/12/2010 21:13:14

      Δεν χρειάζονται υπογραφές αγαπητέ φίλε. Προσέλευση στις κάπλες θέλει και στοχευμένη ψήφος.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ierofantis 20/12/2010 21:13:54

        ..κάλπες...
        Ευτυχώς δεν είπα "κάλτσες", αλλά ΓΑΠ...

      • Orestios avatar
        Orestios @ ierofantis 20/12/2010 22:55:52

        +1000

  2. Petros avatar
    Petros 20/12/2010 23:16:39

    Λοιπόν , αυτή η ιστορία του ΓΑΠ με τις υπογραφές είναι μεγάλη μπαρούφα.
    Καμία δέσμευση για τίποτα.

    15 Δεκ 2010

    ''Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή θα πρέπει στο μέλλον να ΕΞΕΤΑΖΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ υποβολής νομοθετικής πρότασης, εφόσον κάτι τέτοιο της ζητηθεί από τουλάχιστον ένα εκατομμύριο πολίτες της ΕΕ. ''
    ---------------------------------------------------------------------------
    ''Για κάθε πρωτοβουλία οι πολίτες θα έχουν στη διάθεση τους 12 μήνες προκειμένου να συγκεντρώσουν τις απαραίτητες υπογραφές (ένα εκατομμύριο υπογραφές), οι οποίες πρέπει να προέρχονται από το ένα τέταρτο των κρατών μελών τουλάχιστον. Υπάρχει επίσης ένας ελάχιστος αριθμός υπογραφών για κάθε κράτος μέλος, ο οποίος πρέπει να συγκεντρωθεί προκειμένου να θεωρηθεί ότι οι υπογραφές πληρούν το προαναφερθέν κριτήριο του ενός τετάρτου των κρατών μελών.''
    ------------------------------------------------------------------------
    ''Τέλος, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, εντός 3 μηνών, θα εκθέτει σε ανακοίνωση τα τελικά νομικά και πολιτικά συμπεράσματά της σχετικά με την πρωτοβουλία, τις ενδεχόμενες ενέργειες στις οποίες προτίθεται να προβεί και τους λόγους για τους οποίους ΘΑ ΤΟ ΠΡΑΞΕΙ Η ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΡΑΞΕΙ''


    http://www.europarl.gr/view/el/press-release/news/news_2010/news_2010_december/news_december15.html;jsessionid=E7D429236C142F1A3FC7452ED081B9C5

  3. geoc54 avatar
    geoc54 21/12/2010 07:14:57

    Αυτο χρειαζεται καθε μερα
    ενημερωση
    και ξεσκεπασμα του λαικισμου ,της ψευτιας και της αλητείας

  4. anwnymos22 avatar
    anwnymos22 21/12/2010 08:29:47

    O Γιωργάκης θα μαζέψει υπογραφές. Αυτό καλό είναι γιατί θα μάθουμε ποιοί επιτέλους είναι οι οπαδοί του ονομαστικά, και αυτοί δεν χωράνε στα ελικόπτερα.

  5. Ιωάννης ο Μεσσήνιος avatar
    Ιωάννης ο Μεσσήνιος 21/12/2010 15:35:04

    ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ "ΒΡΑΒΕΙΟ" ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΑ ΕΤΟΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΨΕΥΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΑΠΟΝΕΜΟΥ ΜΕ ΔΟΞΗ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΩΣ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΗ ΤΟΥ ΗΘΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΤΑΠΟ ΔΩΣΗ ΤΗΣ ΕΥΓΕΝΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΤΟΥ..... για να το σκεφθούμε λιγακι οχι τιποτε αλλο να μην νομιζουν οτι τρωμε και κουτόχορτο μερικοι εθνοπατέρες....

  6. oxoxo avatar
    oxoxo 21/12/2010 15:50:50

    Ευτυχώς που βγήκε έστω και αυτή τη στιγμή ο Κ. Μαρκόπουλος και είπε τα πράγματα με το όνομά τους. Έτσι ακριβώς τα περιγράφει κι ο ευρωπαϊκός τύπος μετά το Συμβούλιο. Πρέπει να περάσει μια βδομάδα για να τα μάθουμε στην Ελλάδα;

  7. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 21/12/2010 16:52:33

    Ναι, να μαζέψουμε υπογραφές από όσους έχουν να κερδίσουν και να τις στείλουμε σε όσους έχουν να χάσουν.
    Κι εκείνοι;
    Εδώκαμεν, εδώκαμεν....