#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/08/2013 15:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπογράφηκε η σύμβαση πώλησης του 33% της ΟΠΑΠ ΑΕ

[caption id="attachment_224467" align="alignnone" width="600" caption="Απο δεξιά: Μελισσανίδης, Σταυρίδης, Στουρνάρας"][/caption]

Διαψεύστηκαν οι Κασσάνδρες που μιλούσαν για ναυάγιο στο θέμα της ιδιωτικοποίησης του ΟΠΑΠ καθώς υπεγράφη σήμερα η συμφωνία με την ΕΜΜΑ DELTA και στα ταμεία του κράτους θα μπουν 652 εκατ. (632 εκατ. μετρητά και 30 εκατ. σε 10 ισόποσες δόσεις.

Μετά την έγκριση της συναλλαγής από τις αρμόδιες Αρχές ανταγωνισμού, θα ακολουθήσει η καταβολή του ποσού και η μεταβίβαση των μετοχών στον αγοραστή.

Στην ανακοίνωση σημειώνεται ότι «το ΤΑΙΠΕΔ, έχοντας ως μοναδικό γνώμονα το δημόσιο συμφέρον, υλοποιεί με αποφασιστικότητα, συνέπεια και διαφάνεια ένα εξαιρετικά απαιτητικό πρόγραμμα αποκρατικοποιήσεων, συμβάλλοντας καθοριστικά στην ανάπτυξη της ελληνικής οικονομίας και τη δημιουργία νέων θέσεων εργασίας».

Στην υπογραφή της σύμβασης παραβρέθηκε και ο υπουργός Οικονομικών, Γιάννης Στουρνάρας, ο οποίος χαρακτήρισε καλό νέο την πώληση του 33% του ΟΠΑΠ και πρόσθεσε: «Είμαι ευτυχής που περίπου 650 εκατ. ευρώ θα εισρεύσουν στα ταμεία του Δημοσίου. Είναι ένα ηχηρό μήνυμα προς το εξωτερικό, αποφασιστικότητας, ικανότητας, συμβιβασμού διαφορών αν θέλετε επίσης και σημαίνει ότι η Ελλάδα μπαίνει σε ένα δρόμο πια προόδου αν λάβουμε υπόψη ότι αυτό σήμερα είναι ένα καλό νέο μεταξύ άλλων δύο καλών νέων, που είχαμε σήμερα, το ένα είναι τα αποτελέσματα του επταμήνου για τον κρατικό προϋπολογισμό, όπου έχουμε πρωτογενές πλεόνασμα. Επίσης βγήκαν τα στοιχεία του εθνικού προϊόντος για το β΄ τρίμηνο του έτους που δείχνουν σαφή αποκλιμάκωση της ύφεσης κατά μια εκατοστιαία μονάδα του ΑΕΠ από το α' τρίμηνο στο β΄ τρίμηνο, άρα νομίζω ότι κλείνουμε μια περίοδο με καλά αποτελέσματα, τα οποία είμαι σίγουρος ότι θα τα συνεχίσουμε».

Ο πρόεδρος του ΤΑΙΠΕΔ, Στέλιος Σταυρίδης, τόνισε: «Πραγματικά είναι μια μεγάλη ημέρα. Πετυχαίνουμε κάτι πάρα πολύ σημαντικό. Ευχαριστούμε πάρα πολύ τους επενδυτές που έδειξαν αυτή την εμπιστοσύνη και σας ευχόμαστε από καρδιάς να πετύχετε και να τρέξετε τον ΟΠΑΠ για πάρα πολλά χρόνια προς όφελος βέβαια του ΟΠΑΠ, των μετόχων και γενικότερα των εσόδων του Κράτους».

«Με τη σημερινή συμφωνία μεταβίβασης του 33% του ΟΠΑΠ στην Emma Delta, Έλληνες και ξένοι επιχειρηματίες έδειξαν εμπιστοσύνη στην πατρίδα μας σε μια δύσκολη οικονομική φάση. Από σήμερα ο ΟΠΑΠ αλλάζει σελίδα», υπογράμμισε ο μέτοχος της Emma Delta, Δημήτρης Μελισσανίδης.

Ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος του ΟΠΑΠ, Κωνσταντίνος Λουρόπουλος, τόνισε: «Η σημερινή ημέρα είναι ιστορική. Αποδείξαμε ότι μπορούμε ακόμη και στα πολύ δύσκολα. Τίποτα δεν ήταν αυτονόητο και τίποτα δεν ήταν εύκολο. Σε κάθε βήμα έπρεπε να βρούμε νέες προσεγγίσεις και νέες λύσεις».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/08/2013 16:54:05

    Έχω πολλές αποριες. Εδώ 2 βασικές.

    1. Μια εισηγμένη κλείνει τη μεταβίβαση σε Τ+3 μερες. Το Τ+10 χρονια πως το αποδέχονται?

    2. Γιατί πουλησαμε 33% ενω έχουμε 34% ? Έχω λογο που ρωτά.

    Υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει στις αποριες μου?

    ΠΠ

    Να μην κάνω πράξεις με τα 30 σε 10 χρόνια και το npv.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/08/2013 16:57:08

    Τα 650 εκ € θα εισρευσουν στις τσέπες των δανειστων, όχι στα δημόσια ταμεία .... Στουρνάρα.

    Λες δημοσια ταμεία να χαρεί ο αδαης. Δημόσιο ταμείο είναι ο Ειδικός Λογαριασμός Αποπληρωμής Χρέους?

    ΠΠ

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/08/2013 20:32:16

      Δηλ. για να καταλάβω τη λογική σας, αν σας χρωστώ 1000 και μου τα χαρίσει κάποιος να σας τα ξεπληρώσω, εσάς θα κάνει χάρη, όχι εμένα ε;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ MAYRO XABIARI 12/08/2013 20:51:54

        Μεγάλη κουβέντα ανοιγεις.

        Απλα επισημαινω το επικοινωνιακό τέχνασμα. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!! ΓΙΑΤΙ??

        Να πουν, πούλησα, εισέπραξα, ξεπληρωσα μισο δισ απ τα 442 δισ που χρωστάω.

        ΠΠ

        • Μ.Β avatar
          Μ.Β @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/08/2013 00:15:59

          Μα και να μην το λένε, μια χαρά το αντιλαμβανόμαστε πως ό,τι μα ό,τι μα ό,τι και αν πουληθεί, στα σεντούκια των τοκογλύφων θα καταλήξει, ενώ το αστρονομικό μας χρέος θα παραμένει αστρονομικό, ώστε μετά και από 1-2 επόμενα μνημόνια (αν το επιτρέψουμε), να πέσουν στο τραπέζι και οι ...υδρογονάνθρακες που αποτελούν και το κυρίως ζητούμενο των μεγαλόψυχων αισχροκερδών εταίρων. Δε χρειάζεται να μας τα λένε πια και όοολα!!!! Διάφανη πλέον η αλήθεια. Δεν την βλέπει, μονάχα εκείνος που δε θέλει να τη δει.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/08/2013 21:16:15

      Βρε καλως την ΠΠ σαν τα χιονια που λενε να μας φωτισει στα μυστικα και απορρητα των δημοσιονομικων και οχι μονο .Με το καλως ηρθες ευχομαι να σταματησει πια αυτη η μιζερια και η πικροχολη κριτικη σου .Την χορτασαμε ολα τα προηγουμενα χρονια .Την βαρεθηκαμε και αλλου σε αλλο blog ξερει ο ΠΠ που .Προσωπικα επειδη ξερω οτι εχεις πολλες γνωσεις και προσβασεις σε διεθνη φορα πληροφορησης θαθελα αντικειμενικες κρισεις & αποψεις .Ξερω οτι εχεις τις δυνατοτητες και ικανοτητες εμπρος λοιπον περιμενουμε !

  3. GJ avatar
    GJ 12/08/2013 19:59:11

    Όταν χρωστάς πληρώνεις... Μόνο οι μπαταξήδες δεν πληρώνουν τα χρέη τους.

  4. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 12/08/2013 20:55:36

    Επωφελης συμφωνια και για τις 2 πλευρες. Απ τη στιγμη που ολος ο Πλανητης πλην > Β. Κορεας (παλια μεγαλη αγαλη του Αλεξη), Κουβας (αν και εκει αρχιζουν να το παιρνουν ...αλλοιως), Βενεζουελας (αλλα ειναι πολη κολαστηριο το Καρακας βρε Δουρου μου, καλυτερα να πηγαινες Καρθαγενα) και Κανταφι (ωχ σορυ αυτον τον εφαγε η Αραβικη Ανοιξη, τα αδερφια της Αριστερας -εχω μπερδευτει ρε παιδια, εμεις οι ΣΥΡΙΖΑιο ΑνταρΣΙΑ, αντι-Αμερικανοι δεν ειμαστε?? 'Η μηπως ΟΧΙ, και απλα ταιζουμε σανο τα προβατα...? )

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μικρασιάτης 12/08/2013 22:18:10

      Μη τους μπλέκεις το μυαλό άλλο. Έχει αρχίσει να παίρνει φωτιά. Προσπαθούν να σιγουρευτούν αν αυτοί ή ο Αλέξης είναι αριστεροί πια με όλα αυτά που κάνουν.

  5. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 12/08/2013 21:50:26

    Επρεπε να πουληθεί ο ΟΠΑΠ για να βγάλω ενα στοίχημα μετά απο τόσο καιρό;
    Είχα βαρεθεί τον κουβά.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/08/2013 22:04:14

    Ραβινε σ ευχαριστώ.
    Δεν κανω πικρόχολα σχόλια
    Παντα ρωτάω κάτι συγκεκριμένο το οποίο έχει ζουμί!

    Το 33 αντί 34% και το Τ+10 χρονια.

    Δεν χαιδεψα ποτέ τ αυτια κανενός και δεν θα το κάνω τώρα. Οποίος θέλει σχολιάζει.

    Δε θες να ξέρεις τι λεν διεθνώς στα "κλειστα" δωμάτια. Εν καιρώ.

    ΠΠ

    • Μ.Β avatar
      Μ.Β @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/08/2013 00:17:37

      Ο Ραβίνος δε θέλει να ξέρει. Εγώ που θέλω πολύ να μάθω, θα μου πείτε;

  7. Νίκος Α avatar