#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/08/2011 10:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υποβάθμιση της πιστοληπτικής ικανότητας και των ΗΠΑ



Αυτό που όλοι φοβήθηκαν ότι θα συνέβαινε έγινε τελικά με την υποβάθμιση - για πρώτη φορά στην ιστορία της - της αμερικανικής οικονομίας. Ο οίκος αξιολόγησης Standard & Poor's προχώρησε σε υποβάθμιση της πιστοληπτικής ικανότητας των ΗΠΑ, από τη βαθμίδα AAA στην βαθμίδα AA+.

Οι πολιτικοί ηγέτες ηττήθηκαν για ακόμη μια φορά από τη δικτατορία των αγορών και των οίκων αξιολόγησης που κάνουν ό,τι θέλουν χωρίς να υπολογίζουν το κόστος.

Η υποβάθμιση των αμερικανικών ομολόγων δείχνει ότι ακόμη και τα πιο ισχυρά bonds στον πλανήτη δέχονται αμφισβήτησης. Το γεγονός αυτό επίσης σημαίνει ότι τα ομόλογα είναι λιγότερο ασφαλή απ’ ότι αυτά σε Βρετανία, Γερμανία, Γαλλία και Καναδά που έχουν την ανώτατη αξιολόγηση.

«Η υποβάθμιση αντανακλά την άποψή μας ότι το σχέδιο δημοσιονομικής προσαρμογής στο οποίο συμφώνησαν το Κογκρέσο και η κυβέρνηση υπολείπεται αυτού που, κατά την άποψή μας, θα ήταν αναγκαίο για να σταθεροποιηθεί η μεσοπρόθεσμη δυναμική του κυβερνητικού χρέους», ανέφερε ο S&P στο σχετικό ανακοινωθέν του. Μάλιστα ο διεθνής οίκος απειλεί με νέα υποβάθμιση της αμερικανικής οικονομίας τους επόμενους 12-18 μήνες.

Από την άλλη, η υποβάθμιση είναι και ένα ηχηρό καμπανάκι στους Αμερικανούς οι οποίοι είναι καταχρεωμένοι και κάθε φορά αυξάνουν το όριο για το έλλειμμα και τυπώνουν χρήμα και νομίζουν ότι καθάρισαν. Δεν έβαλαν μυαλό το 2008 με την κρίση της Lehman Brothers και τώρα πληρώνουν τα επίχειρα της έλλειψης ισχυρής πολιτικής βούλησης για λύση του προβλήματος χρέους και στις δύο πλευρές του Ατλαντικού.
Υπενθυμίζεται ότι πριν τέσσερις ημέρες το σχέδιο που ψηφίστηκε προέβλεπε τη μείωση του ελλείμματος στον προϋπολογισμό κατά 2,1 τρισεκατομμύρια δολάρια σε 10 χρόνια. Το ποσό αυτό υπολείπεται αρκετά των 4 τρισεκατομμυρίων δολαρίων που ο S&P είχε εκτιμήσει πως θα αποτελούσε μια καλή «προκαταβολή» στο πλαίσιο της προσπάθειας να αντιμετωπιστεί το δημοσιονομικό πρόβλημα των ΗΠΑ.

Όπως συμβαίνει και στην Ελλάδα, έτσι και στις ΗΠΑ βγήκε το υπουργείο Οικονομικών και μίλησε για «χονδροειδές και ερασιτεχνικό» λάθος υπολογισμό.

Η υποβάθμιση πλέον απειλεί την παγκόσμια οικονομική σταθερότητα καθώς μπορεί να δημιουργηθεί ένα ντόμινο. Για παράδειγμα πως θα αντιδράσουν οι Κινέζοι που διακρατούν πάνω από 1 τρις ευρώ σε αμερικανικά ομόλογα;

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο οίκος Moody's Investors Service αποφάσισε να διατηρήσει, προς το παρόν, την αξιολόγηση AAA για το κρατικό χρέος των ΗΠΑ. Ο οίκος Fitch Ratings ανακοίνωσε ότι εξετάζει ακόμα το θέμα και θα δημοσιοποιήσει την ανάλυση και την αξιολόγησή του ως το τέλος του μήνα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 06/08/2011 10:43:26

    Η Κίνα αγόρασε με ΑΑΑ και τώρα έχει ομόλογα με ΑΑ+. Θα αγοράσει κι άλλα λέτε, ώστε να τα δεί Α+?????

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Orestios 06/08/2011 10:51:04

      Ζητά πιεστικώς παγκόσμιο αποθεματικό νόμισμα.
      Λές έτσι ν' ανοίξουν οι Σαολίν την κερκόπορτα για την πολυσυζητημένη εδώ μέσα "παγκόσμια διακυβέρνηση";
      Τι να περιμένεις από τέτοιους; Και καπιτάλες και κουμμούνια και παμπόνηροι κομφουκιανοί.

      • ό παγωτατζής avatar
        ό παγωτατζής @ Ο Θείος 06/08/2011 13:28:45

        xa!xa!xa!..Ο Θείος είδε επιτέλους το φώς το αληθινόν..χα!χα!
        ..γκέλ..γκέλ

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Orestios 06/08/2011 11:06:37

      Θα αγορασει και αλλα γιατι δεν υπαρχει μονο πολιτικη στη μεση.
      Το εμποδιο στην κατακτηση της Ταιβαν και τον ελεγχο του Ειρηνικου απο την Κινα ειναι ο αμερικανικος στολος.
      Κατα τα αλλα η μονη χωρα απο τις μεγαλες ανεπτυγμενες χωρες που αξιζει να εχει ΑΑΑ ειναι η Γερμανια γιατι ειναι η μονη που διατηρησε τη βιομηχανια της.
      Αυτος ειναι και ο λογος που ολοι θελουν να την βαλουν να πληρωσει τα χρεη των Νοτιων για να την κλονισουν.
      Οσο για τις περιβοητες αγορες γιατι δεν δοκιμαζουν να υποβαθμισουν τη Γερμανια για να γελασουμε - να δουμε ποιος δεν θα θελει γερμανικα ομολογα.
      Βεβαια αν γινουν ευρωομολογα δυσκολο να ειναι και αυτα ΑΑΑ.

    • manos avatar
      manos @ Orestios 06/08/2011 11:25:38

      Τώρα η Κίνα θα αγοράζει Ελληνικά ομόλογα. Παίρνεις τώρα με C- και σου δίνουν δύο τσάντες με μπάφο δώρο.
      Μετά που καπνίζεις τον μπάφο, τα ομόλογα τα βλέπεις ΑΑΑ.
      Γι'αυτό και η άμεση αποποινικοποίηση.

      • antonismak avatar
        antonismak @ manos 06/08/2011 14:45:25

        απλά Θεός !!!!!!!!!!!!!!

      • kostasS avatar
        kostasS @ manos 06/08/2011 15:58:04

        Χαχα κορυφαίο!!

      • irida avatar
        irida @ manos 06/08/2011 20:40:47

        Καλόοοο!!

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/08/2011 10:45:47

    Άειντε, ποδαρικό σήμερα, του Σωτήρος ανήμερα.
    Κατσικο-ποδαρικό για την ακρίβεια.
    Από πελάτη της γειτονιάς και συγγενή.
    Πραγματικός κατσικοπόδαρος.

    • ό παγωτατζής avatar
      ό παγωτατζής @ Ο Θείος 06/08/2011 13:50:31

      Ax! Θείο...
      h**p://www.antinews.gr/2011/08/05/116660/

      "..........Ο καημός, ή Κίνα..κατανοητό, μεν….
      …..αλλά θα τό λέμε μέχρι να εμπεδωθεί:
      Είναι επική ή μάχη πού γίνεται….
      The mother of all loads λέγεται στην γλώσσα τού Nation. το game.
      Αλλά δυστυχώς (για όλα εμάς τά “υπόλοιπα”…..) το ξέρουν άριστα και οι Κινέζοι!!............"

      χε!χε! Τι λε ρε Ολι Ρεν ..Ευρωομόλογο ε;;..Ακου να δείς φίλε μου τον... ατρόμητο
      Σκανδιναυό Viking.
      Τούς.... Λάπωνες τούς ρώτησε;;;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ό παγωτατζής 06/08/2011 22:07:21

        h**p://www.antinews.gr/2011/08/05/116660/#comment-773341

  3. Trans avatar
    Trans 06/08/2011 11:20:06

    Η Κίνα δεν έχει να χάσει γιατι παίζει πολύ καλά.Ευρώπη,Εμείς,θα πληρώσουμε μιάς και υπάρχει το ΔΝΤ απο πίσω μας

  4. nick avatar
    nick 06/08/2011 12:24:14

    γιουπι για για γιουπι γιουπι γιααα...

    Ακομα δεν εχω καταλαβει το λογο υπαρξης αυτων των τρωκτικων που ονομαζονται οικοι αξιολογισης, κι ακομα πιο πολλυ δεν καταλαβαινω γιατι τους τρεμουν και δεν τους γραφουν κανονικα εκει που δεν ποιανει μελανι.
    Αυτο που καταλαβαινω με το φτωχο μου το μυαλο ειναι πως τελικα δεν ειναι αυτοι οι αρρωστοι, αλλα οι κυβερνησεις ολων των χωρων του κοσμου...

    • nick avatar
      nick @ nick 06/08/2011 12:28:15

      ρε Ομπαμα, τυπωσε 1 χαρτονομισμα των 500 .000.000.000.000.000 δολαριων (και για εφε φτιαχτο οσο ειναι το ολυμπιακο σταδιο και σε κοντρα πλακε :D :P ), δωστο στους τοκογλυφους και απαιτησε να σου δωσουν τα κολορεστα, ετσι κι αλλιως αντικρυσμα χρηματος δεν υπαρχει, τι σε εμποδιζει? Αντε μπας και ακολουθησουμε και κανουμε κι οι υπολοιποι το ιδιο

  5. brankaleon avatar
    brankaleon 06/08/2011 12:27:10

    Εάν δεν το έκαναν, εδώ που έφτασαν τα πράγματα, τότε δεν θα υπήρχε ούτε φύλλο συκής για να καλυφθούν.
    Όχι ότι από σήμερα, οι "οίκοι αξιολόγησης" έπαψαν να μην είναι παραρτήματα χρηματοπιστωτικών "ιδρυμάτων".
    Χαστουκίζουν το μάγουλό τους μπροστά στον καθρέφτη, για να πονέσουν οι άλλοι που τους βλέπουν.

  6. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 06/08/2011 12:29:49

    Με τι αγορές δεν τα βάζει κανείς !

    Όπως δέν τα βάζει με τη φυση, τους σεισμούς. "Μαλώνοντας" τις αγορές είναι σάν να μαλώνεις το Θεό που βρέχει : Θρησκευτικά ! Ηθική ! Άν μπορείς πάρτα με το ζόρι, όμως δέν μπορείς να τους υπαγορέψσεις πώς και πότε θα σε δανείσουν. Τύπωσε χρήμα άν σου βαστάει, σβήσε τα χρέη σου άν έχεις κότσια, πές κι εσύ αυτά που λένε οι τετράχρονοι Έλληνες : -Δέν οφείλω σε κανένα, αυτοί μου χρωστάνε κι όχι εγώ, είναι τοκογλύφοι και δέν τους πληρώνω κι όλο αυτό το λεξοτανίλ που χρειάζεται για να χαλαρώσει κάποιος στριμωγμένος.

    Ο Δαρβινισμός, η φυσική επιλογή παντού, θα επικρατήσει θέλουμε δέν θέλουμε. Και στην οικονομία, και παντού. Θέλουν κάποιοι να επικρατήσει η επι γής ειρήνη κι όλα αυτά τα γραφικά χωρίς καπιταλισμούς και εκμετάλευση και κακία και πλούτο και δουλειά, άς πάνε σε μοναστήρι. Εδώ είναι ζούγκλα κι όχι ζωολογικός κήπος να είναι τα θηρία στα κλουβιά, εδώ το λιοντάρι (το fund κάποιων συνταξιούχων υπαλλήλων με πέντε αγριεμένους 23χρονους διαχειριστές στο bοard του) δέν το ταϊζεις απ'τα κάγκελα, σε τρώει το ίδιο !

    • Prometheus avatar
      Prometheus @ τσώφλι πασατέμπου 06/08/2011 15:10:34

      Ο Δαρβινισμός έχει εφαρμογή σε συστήματα ελεύθερα και φυσικά φιλέ Πασατέμπο. Το τραπεζικό σύστημα δεν υπάγεται σε κανέναν νομοτελειακό κανόνα και σε καμιά περίπτωση δεν είναι φυσικό... (Μοναδική εξαίρεση αποτελούν οι διαχειριστές του κι αυτοί δε νομίζω να έχουν κάποιο πρόβλημα διαβίωσης, αντιθέτως εξελίσσονται με τρόπο ώστε να γίνονται ακόμη πιο ''αποδοτικοί'' παρακάμπτοντας κάθε κανόνα... )

      Το πότε και εάν ποτέ η κοινωνία θα καταφέρει να αποβάλει αυτό το καρκινικό μόρφωμα είναι ζήτημα πνευματικής ανάπτυξης και δυστυχώς εδώ και χρόνια συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο ... Αποχαύνωση.

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ τσώφλι πασατέμπου 07/08/2011 01:01:45

      Εσένα ούτε το λεξοτανίλ δεν πρέπει να σε πιάνει.Ακου φυσική επιλογή τα golden boys και όλα αυτά τα κοράκια με τις γραβατούλες.Σε αυτή τη ζούγκλα που λες υπάρχουν και άνθρωποι που περνάνε δύσκολα,θα μπορούσε να είναι και η οικογένεια σου mister,τα ίδια τους λες ή σου έχουνε κόψει την καλημέρα?

  7. Delta Lamda avatar
    Delta Lamda 06/08/2011 12:58:02

    γιατι εγω υποψιάζομαι οτι ολα αυτά ειναι ενα παιχνίδι των Αμερικανών με την συνδρομή προφανως των Οικων αξιολογησης?
    Το 20% του χρέους τους που έχουν φορτώσει με ομολογα τους Κινέζους και η ταυτόχρονη υποβάθμιση του rating των αμερικανικων ομολόγων ποιούς κλονίζει? τους ίδιους τους αμερικανούς που αυριο θα τυπώσουν μερικά δισεκ. νέο νόμισμα για να ξεπεράσουν την οποιαδήποτε εσωτερική αναστάτωση ή μήπως τους Κινέζους? Υπήρχε άλλος τρόπος για να ελέγξουν την επέκταση των κινέζων σε παγκόσμιο επίπεδο? Οταν το εμπορικό πλεόνασμα της Κίνας τρεχει με 400 δισεκ. δολλάρια ετησίως για σκεφτείτε πόσα χρόνια πίσω θα τους φέρει μια υποβάθμιση των τρισεκατομμυρίων αξίας αμερικανικων ομολόγων που κατέχουν? Απλουστευμένη προσέγγιση? Τυχαίο? Δεν νομιζω...

    • H pena tis orghs avatar
      H pena tis orghs @ Delta Lamda 06/08/2011 13:03:20

      Καθόλου τυχαίο, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις μήπως το παιχνίδι με την φωτιά είναι επικίνδυνο; Η Κίνα πως θα αντιδράσει; Μήπως πάμε προς ολοταχώς για ένα μεγάλο πόλεμο;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Delta Lamda 06/08/2011 15:16:45

      Ο Κινεζικός οίκος Dagong είναι ο πρώτος που υποβάθμισε την πιστοληπτική ικανότητα των ΗΠΑ εδώ και μία βδομάδα περίπου (πριν τη συμφωνία των 2 κομμάτων στο Κογκρέσσο).
      Ο οίκος Dagong ισχυρίζεται βέβαια (όπως όλοι!) ότι είναι ανεξάρτητος. Αλλά φαίνεται καπως δύσκολο να μην έχει στενή σχέση με την Κινεζική Κεντρική Τράπεζα.
      Λέτε λοιπόν να σορτάρουν μόνοι τους οι Κινέζοι τα αποθεματικά τους σε Αμερικανικά ομόλογα; Εκτός άν ζήλεψαν τη "δόξα" της Goldman Sachs!
      Είναι πιό πολύπλοκο. Εδώ και 1 χρόνο οι Κινέζοι φαίνεται να πουλούν ένα μέρος από τα ομόλογα ΗΠΑ που κατείχαν. Διαφοροποιούν προσεκτικά το χαρτοφυλάκιό τους, τοποθετώντας το ρευστό τους σε"άλλα πράγματα". Ζητούν ήδη ένα "παγκόσμιο αποθεματικό νόμισμα" για να εξασφαλίσουν τις ...οικονομίες τους.
      Παρ' όλη κρίση στην Ευρωπαική περιφέρεια εδώ και 1,5 χρόνο, το Ευρώ δεν πέφτει κάτω από 1,40 δολλάρια. Αυτό δεν είναι αρκετά σαφής ένδειξη, για το τί πουλούν και τί αγοράζουν οι Ασιάτες "άρχοντες της ρευστότητας" της εποχής μας;

  8. brankaleon avatar
    brankaleon 06/08/2011 14:02:28

    Μόλις τώρα το mega, μεταδίδει ότι η S&P, χρησιμοποίησε (;) λάθος στοιχεία.
    Κάνουν την Αλήθεια λάστιχο, κατά πώς τους βολεύει

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/08/2011 15:23:22

    Σύμφωνα με το Bloomberg, επιτροπή από εκπροσώπους επενδυτών και εταιριών που δραστηριοποιούνται στην αγορά ομολόγων και η οποία έχει ρόλο συμβούλου του υπουργείου Οικονομικών των ΗΠΑ έχει αναφέρει σε έκθεσή της ημερομηνία 3 Αυγούστου, επομένη της συμφωνίας για την αύξηση του ορίου δανεισμού των ΗΠΑ), ότι η ιδιότητα του δολαρίου ως παγκόσμιο αποθεματικό νόμισμα «δείχνει να χάνει έδαφος».
    Σύμφωνα με τα στοιχεία του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου (ΔΝΤ), η μερίδα που κατέχει το δολάριο στην «πίτα» των παγκόσμιων αποθεματικών σε νομίσματα έχει πέσει στο 60,7% στα τέλη Μαρτίου 2011, έναντι του 72,2% που βρισκόταν το 2001.
    Το δολάριο παραμένει «η λιγότερο κακή επιλογή» μεταξύ των νομισμάτων, αλλά επισημαίνουν ότι αυτό δεν προμηνύει λαμπρό μέλλον για το δολάριο.
    (από το in.gr).

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 06/08/2011 20:00:35

    Δριμύ κατηγορώ της κυβέρνησης των ΗΠΑ προς τους οίκους αξιολόγησης..όπου να ΄ναι, θα στείλει τους Σερίφηδες..

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/08/2011 21:54:24

    Ως κατακλείδα, η υποβάθμιση αναμενόταν από πολλούς. Φαίνεται επίσης λογική, με δεδομένα τα στοιχεία, το πώς εξελίσσεται η Αμερικανική οικονομία μέσα στο χρόνο, αλλά και πώς αντιμετωπίζουν το πρόβλημα οι εκεί πολιτικές, δυνάμεις. Τα 2 κόμματα περνούν φάση έντονης ιδεολογικής πόλωσης, ενώ στην κοινωνία αναπτύσσεται όλο και πιό σκληρή ταξική αντιπαλότητα.
    Ωστόσο το timing της υποβάθμισης (αμέσως μετά το συμβιβασμό των κομμάτων, με υποχώρηση περισσότερο του Ομπάμα), μυρίζει έντονα μεροληψία: Η S&P ευνοεί σαφώς πολιτικά τους Ρεπουμπλικανούς, και ιδιαίτερα την "ασυμβίβαστη πτέρυγα". Ακόμα και μόνο το γεγονός, ότι ο Ομπάμα γίνεται ο πρώτος Αμερικανός πρόεδρος, στη διάρκεια της θητείας του οποίου υποβαθμίζεται η πιστοληπτική ικανότητα της χώρας, είναι πολιτικό πλήγμα.
    Τυχαία"παράπλευρη απώλεια" μιας καθαρά οικονομικής πράξης; Χα, χα, τέτοια τυχαία δεν υπάρχουν στον πραγματικό κόσμο.