16/12/2009 19:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υποβάθμιση της ελληνικής οικονομίας από την S&P



Η Standard & Poor's μείωσε σήμερα την αξιολόγησή της για την μακροπρόθεσμη πιστοληπτική ικανότητα της Ελλάδας κατά μία βαθμίδα, προειδοποιώντας με νέα υποβάθμιση, αν η κυβέρνηση δεν καταφέρει να εξασφαλίσει πολιτική στήριξη στο πρόγραμμά της για δημοσιονομική εξυγίανση.

Ο οίκος μείωσε την αξιολόγηση της χώρας σε ΒΒΒ- από Α-, διατηρώντας τη νέα αξιολόγηση υπό αρνητική παρακολούθηση.

Σημειώνεται ότι ο οίκος είχε προειδοποίησει για το ενδεχόμενο υποβάθμισης στις 7 Δεκεμβρίου, σημειώνοντας όμως ότι θα μεσολαβήσει ένα διάστημα δύο μηνών , έως ότου λάβει τις σχετικές αποφάσεις.

Εν τούτοις η υποβάθμιση έγινε σήμερα Τετάρτη, ενόσω ο υπουργός Οικονομικών βρίσκεται στο εξωτερικό παρουσιάζοντας τα μέτρα της κυβέρνησης σε θεσμικούς επενδυτές, ενώ μέρος της παρουσίασης του αφορά και την ενδεχόμενη "κρίση" της πιστοληπτικής ικανότητας της χώρας, απο την S & P τον προσεχή Ιανουάριο, όπως και αναμενόταν.

Η αξιολόγηση «Α-2» στο βραχυπρόθεσμο χρέος τίθεται επίσης υπό επιτήρηση για αρνητική υποβάθμιση. Οι εκτιμήσεις μεταβιβάσεων και μετατρεψιμότητας (transfer-convertibility) παραμένουν «ΑΑΑ», καθρεφτίζοντας την συμμετοχή της Ελλάδας στην Οικονομική και Νομισματική ενοποίηση.

«Η υποβάθμιση καθρεφτίζει την άποψή μας ότι τα μέτρα που ανακοίνωσε πρόσφατα η ελληνική κυβέρνηση για την μείωση του δημοσιονομικού ελλείμματος, είναι δύσκολο, από μόνα τους, να οδηγήσουν σε σημαντική μείωση του βάρους του δημοσίου χρέους, αναφέρει ο αναλυτής της S&P, Marko Mrsnik.

«Επιπλέον, πιστεύουμε ότι οι κυβερνητικές προσπάθειες αναδιοργάνωσης των δημοσιονομικών της χώρας, αντιμετωπίζουν εγχώρια εμπόδια, που θα χρειαστεί επίμονη προσπάθεια επί αριθμό ετών, για να ξεπεραστούν.»

Αναφέρει συγκεκριμένα ο οίκος:  «Η τοποθέτηση της αξιολόγησης σε επιτήρηση, καθρεφτίζει την άποψή μας ότι οι αξιολογήσεις μπορεί να μειωθούν περαιτέρω, εάν η κυβέρνηση δεν κατορθώσει να εξασφαλίσει επαρκή πολιτική στήριξη για την επιβολή αξιόπιστου μεσοπρόθεσμου προγράμματος δημοσιονομικής εξυγίανσης. Πιστεύουμε ότι το καθεστώς της επιτήρησης θα έχει αποσαφηνιστεί ενός 3-4 μηνών, κατά την διάρκεια των οποίων περιμένουμε ότι η κυβέρνηση θα δώσει περισσότερες λεπτομέρειες για την στρατηγική της. Εάν οι πολιτικές επιφυλάξεις και οι κοινωνικές πιέσεις υπονομεύσουν την διαδικασία, θα υποβαθμίσουμε περαιτέρω την αξιολόγηση. Εάν, από την άλλη, η Ελλάδα κατορθώσει στους 3-4 μήνες να εφαρμόσει το πρόγραμμά της, οι αξιολογήσεις θα επαναβεβαιωθούν.»

Υπενθυμίζεται ότι η κίνηση του οίκου ακολουθεί αντίστοιχη υποβάθμιση από την Fitch την περασμένη εβδομάδα.

Παρατηρητές σημειώνουν πάντως ότι η αντίδραση των αγορών θα είναι πιθανότατα συγκριτικά ηπιότερη σε σχέση με την αρχική υποβάθμιση της Fitch, καθώς η αγορά σε ένα βαθμό περίμενε την κίνηση της S&P.

Αναλυτές αναφέρουν στο πρακτορείο Reuters ότι η υποβάθμιση καταδεικνύει πόσο επείγουσα είναι η ανάγκη να εφαρμόσει η κυβέρνηση τα μέτρα για να λύσει το δημοσιονομικό πρόβλημα.
 
«Δείχνει ότι η ομιλία της Δευτέρας [του Ελληνα πρωθυπουργού] δεν βοήθησε στον καθησυχασμό των αγορών και ότι η κυβέρνηση οφείλει να αποκαλύψει ένα ξεκάθαρο και λεπτομερές σχέδιο για το πώς σκοπεύει να μειώσει τις δημόσιες δαπάνες και να επαναφέρει την δημοσιονομική θέση σε βιώσιμη πορεία,» όπως αναφέρει αναλυτής της HIS Global Insight στο πρακτορείο Reuters.

http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/561644/Article.aspx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 16/12/2009 20:13:29

    Μπορεί ο ΓΑΠ να τα βγάλει πέρα;

  2. stelios avatar
    stelios 16/12/2009 20:27:22

    Ο Γιωργακης μπορει να τα βγαλει περα οσο ο θειος του ο Γεωργιος,
    δεν εχει τιποτα περισσοτερο απο κεινον.

    • man8os avatar
      man8os @ stelios 16/12/2009 20:30:14

      Παπους του

      • Eastrader avatar
        Eastrader @ man8os 16/12/2009 20:38:59

        Θειος του.Ξερει τι λεει.Υπαρχει και θειος Γιωργος

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ stelios 16/12/2009 23:26:35

      χαχαχα Που τον θυμήθηκες τον θείο του;Απλά θεός!!! τρέλα σου λέω ο τύπος όχι αστεία!!!

      • bruno avatar
        bruno @ Νικόλας 17/12/2009 11:34:54

        και να σκεφτείτε ότι είναι γόνος του Γ. Παπανδρέου με την Κυβέλη. Γονίδια σου λέει μετα...

  3. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2009 20:47:34

    Άλμα στο κενό με την Κυβέρνηση Παπανδρέου. Βουλιάζουμε.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/12/2009 21:03:15

    Εχετε δει τη βαθμολογηση των Ελληνικων Τραπεζων ???

    ΠΠ

  5. eksyxronismenos avatar
    eksyxronismenos 16/12/2009 21:18:28

    Γιωργακη,οι αγορες δεν ειναι ηλιθιοι ψηφοφοροι.
    Το δουλεμα δεν περναει...
    Οταν το καταλαβεις θα ειναι αργα για ολους μας.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ eksyxronismenos 16/12/2009 21:20:46

      λαδωνονται ομως.. "το γλυφουν το ξυλακι"

      ΠΠ

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/12/2009 11:42:22

        Οι Αμερικάνοι πάντως λένε γι αυτούς πιά, "το πνίγουν το κουνέλι".
        Αμερικανάκια, αλλά τη μάθανε κι αυτοί την ωραία έκφραση: Αφού οι τιμές των κατοικιών σε Λάς Βέγκας και Φλόριντα έπεσαν 70%, δεν θα μαθαίνανε;
        Μου φάινεται ότι το μπάχαλο με τον καπιταλισμό - καζίνο θα συνεχιστεί, μέχρι το μπουρδέ*ο να γίνει χώμα και στάχτη. Φοβάμαι ότι η Ελληνική οικονομία είναι μόνον ένα "αθώο" επεισόδιο.

        • Α.Κ. avatar
          Α.Κ. @ Sic transit gloria mundi 17/12/2009 12:00:43

          Αγαπητέ stgm

          Είθε να παραμείνεις σε αυτό το φιλόξενο χώρο, να σε διαβάζουμε.

  6. man8os avatar
    man8os 16/12/2009 21:23:39

    Στο μεγκα ειπαν οτι αν μας υποβαθμισουν περεταιρο δε θα μπορει το δημοσιο να δανειστει. Αυτο ισχυει? Η το ειπαν επιτηδες για να μας τρομαξουν? Αν δε δανειστουμε θα χρεοκοπησουμε με σταση πληρομων... Τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβαινω.

    • Παρατηρητικός avatar
      Παρατηρητικός @ man8os 16/12/2009 23:21:21

      "περαιτέρω" αγόρι μου... Γαμώ την τρέλλα μου! Θα "χρεωκοπήσουμε" με στάση "πληρωμών" γιατί ορθογραφία μπορεί να μη μάθαμε, αλλά άποψη για το ρωμέϊκο έχουμε από κούνια!

      • yangoolas avatar
        yangoolas @ Παρατηρητικός 16/12/2009 23:28:07

        με συγχωρείς, αλλά για προβοκάτορα τον κόβω... 2-3 μέρες τώρα.

        • man8os avatar
          man8os @ yangoolas 17/12/2009 01:22:30

          Μα δεν καταλαβαινω που βρισκετε η προβοκατσια. Ακουσα μια ειδηση στο μεγκα και την μεταφερω για να ακουσω τις αποψεις αλλων ανθρωπων,τι σκεφτονται για αυτο το ενδεχομενο.Οι γνωση η δικη μου δεν επαρκει για να κρινω το γεγονος και ετσι ζηταω την γνωμη των υπολοιπων.

      • man8os avatar
        man8os @ Παρατηρητικός 17/12/2009 01:12:22

        Ειπαμε ειμαι λιγο ανορθογραφος.Στο σχολειο δεν ημουν και ο πρωτος μαθητης. Αλλα ναι σε αυτο εχεις δικιο. Αν εχεις πατερα ΝΔ και μητερα ΠΑΣΟΚ ειναι λογικο να πολιτικοποιηθεις γρηγορα.

        • Κοινὸς νοῦς avatar
          Κοινὸς νοῦς @ man8os 17/12/2009 12:37:56

          Ἀφοῦ ἐπιλέγετε νὰ γράφετε δημόσια, ἀνοίξτε μιὰ γραμματικὴ καὶ διαβάστε...

  7. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 16/12/2009 21:24:46

    Αντωνη σιγα σιγα ετοιμασου.Το ραντεβου σου με την ιστορια πλησιαζει...

  8. stelios avatar
    stelios 16/12/2009 21:35:47

    Το Παιντι αυτη τη στιγμη ετοιμαζεται να επιβαλλει φορο ανθρακα σε ολο τον Πλανητη και να τον σωσει,την Ελλαδα δε θα μπορεσει να ξελασπωσει?
    Μολις γυρισει θα φτιαξει Νηπιαγωγεια με αυστηρα μεσογειακη διατροφη,με αποτελεσμα το ελλειμα να πεσει στο 8,975%το τριτο εξαμηνο του 2008....
    ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

  9. eksyxronismenos avatar
    eksyxronismenos 16/12/2009 22:17:55

    Πορτα Πορτα
    Το μυαλο σου στην λαμογια και το λαδωμα...
    Οι αναλυτες που το γλυφουν ειναι πολλοι και ακριβοι,θα χρειαστουμε πολλα
    δις για ολους..
    Οι επενδυτες ομως που ειναι συνηθως ασφαλιστικα ταμεια,οταν χασουν τα λεφτα τους θα τους φερουν την πορτα στο κεφαλι.

  10. ident avatar
    ident 16/12/2009 22:32:59

    Μετά τη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών σοβαρός οίκος του εξωτερικού προέβη σε υποβάθμιση της πλυστοληπτικής μας ικανότητας. Σε σχετική ερώτηση εκπρόσωπος του οίκου ανέφερε ότι η αξιολόγηση της ληστοληπτικής μας ικανότητας τελεί επίσης υπό αναθεώρηση.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ident 17/12/2009 01:15:43

      χαχαχαχα, καλό! :)

  11. sirmar avatar
    sirmar 16/12/2009 23:13:04

    Μπόρα είναι θα πέραση μόλις τους φωνάξει για της αποκρατικοποίησης θα αλλάξουν στάση.
    Και αυτή λαμογια είναι παρά θέλουν

  12. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 16/12/2009 23:30:01

    Συμφωνώ με τη θέση ότι οι οίκοι αξιολόγησης έχουν αρκετή δόση λαμογιάς στις αξιολογήσεις τους, όμως νομίζω ότι έχουμε ξεπεράσει ένα κρίσιμο σημείο. Ποιον είναι αυτό:

    Ξεκινούμε από τον ορισμό της αγοράς που είχε δώσει κάποιος διάσημος οικονομολόγος (δεν θυμάμαι ποιος): "Αγορά είναι πολλοί άνθρωποι που περιμένουν να συμβεί κάτι". Όταν ο ΓΑΠ ξεκίνησε την ανεύθυνη και εγκληματική φρασεολογία περί "χρεοκοπίας" της χώρας, οι αγορές στην αρχή αδιαφόρησαν, δεν διάβασαν και ελληνικές εφημερίδες. Ώσπου κάποιοι ανακάλυψαν ότι μπορούν να κερδκοσκοπήσουν με τα ελληνικά ομόλογα, βασισμένοι στην ανοησία του Έλληνα πρωθυπουργού. Ξεκίνησε λοιπόν το spread από 133 και άρχισε να ανεβαίνει (όταν λέμε "ανεβαίνει" μιλάμε για λεφτά που πληρώνουμε σε τόκους). Πήγαν οι κερδοσκόποι στη Fitch, μας υποβάθμισε, το πάρτυ με τις πλάτες του ΓΑΠ συνεχίστηκε και επεκτάθηκε.

    Ο ΓΑΠ κατάλαβε ότι έκανε βλακεία και άρχισε να προσπαθεί να τα μαζέψει. Πιστεύοντας στο άστρο του (όχι μόνον αυτός, αλλά και πολλοί άλλοι ιθαγενείς, δυστυχώς), νόμισε ότι με ωραία λόγια θα τουμπάρει τους διεθνείς κεφαλαιούχους, όπως τούμπαρε το local population. Δεν του βγήκε και συνεχίστηκε η πτώση. Πήγε να πάρει μέτρα και τελικά μας ζήτησε άλλες 100 ημέρες. Πάνω που είχε φτάσει το counter το 70, πάτησε το renew time και ξανάρχισε να μετράει από το ένα. Αυτός δηλαδή, γιατί εμείς μετράμε το 1 από τις 4 Οκτωβρίου.

    Τώρα όμως έρχεται και πιο σοβαρός οίκος, η S&P και μας υποβαθμίζει κι αυτή. Για δεύτερη φορά σε σαράντα μέρες. Αυτό σημαίνει ότι οι προσδοκίες για την ελληνική οικονομία είναι πλέον "κατάρρευση" και αυτό αντικατοπτρίζει η ψυχολογία των αγορών. Οι "πολλοί άνθρωποι που περιμένουν να συμβεί κάτι". Φτάνουμε λοιπόν στο σημείο, η ψυχολογία των "πολλών ανθρώπων που περιμένουν να συμβεί κάτι" να γίνεται μια περίπου αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Προβλέπουν κατάρρευση και επειδή την προβλέπουν και δεν κάνει κανένας τίποτε για να την αποτρέψει, η κατάρρευση έρχεται μόνη της.

    Βλεπετε φως στο τούνελ; Κι αν βλέπετε, ξέρετε αν είναι η έξοδος ή το τρένο; Πείτε μου σας παρακαλώ να ξέρω κι εγώ...

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ Blimblomblim 16/12/2009 23:33:34

      τρένο

      • Pyros avatar
        Pyros @ yangoolas 17/12/2009 09:22:02

        Τρένο - συμφωνώ. Πρέπει όμως να πεί και ο Σαμαράς την αλήθεια στο λαό.

    • ident avatar
      ident @ Blimblomblim 16/12/2009 23:41:15

      Δεν είναι ούτε η έξοδος ούτε το τρένο, είναι αυτός που κρατά το φανάρι.

  13. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 16/12/2009 23:59:06

    Τον ΓΑΠ τον ανέβασαν οι ντόπιοι τυχοδιώκτες αλλά οι ξένοι τοκογλύφοι θέλουν τα λεφτά τους σίγουρα.
    Εκεί δεν υπάρχει ούτε Αττική οδό,ούτε αεροδρόμιο Καστελίου ,ούτε περιφεριακή Θεσσαλονίκης.
    Μπορεί το Μεγκα και ο ΔΟΛ να λένε και να γράφουν ότι σε βολεύει αλλά οι Times και το CNN δεν ελέγχονται.
    Ή πληρώνεις ή έρχονται και τα παίρνουν μόνοι τους.