25/01/2011 21:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπερ της κατάργησης του ασύλου ο Σαμαράς

Την θέση του υπέρ της κατάργησης του ασύλου επανέλαβε σήμερα ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας απαντώντας σε ερώτηση για την κατάληψη  της Νομικής από λαθρομετανάστες.

Το πανεπιστημιακό άσυλο γίνεται αντικείμενο εκμετάλλευσης από εγκληματικά στοιχεία είπε ακόμα  ο κ. Σαμαράς και πρόσθεσε ότι η ελεύθερη διακίνηση των ιδεών εν κινδυνεύει σήμερα από πουθενά.

Να σημειωθεί ότι ΟΝΝΕδίτες μπήκαν σήμερα στη Νομική και απελευθέρωσαν τέσσερα στελέχη της οργάνωσης που ...κρατούσαν οι καταληψίες επειδή δεν υπέγραφαν ένα κείμενο συμπαράστασης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sawas avatar
    sawas 25/01/2011 21:09:05

    Εγω ειμαι υπερ της εφαρμογης του ΝΟΜΟΥ!!!!!!

  2. ierofantis avatar
    ierofantis 25/01/2011 21:11:08

    Και γιατί Αντώνη δεν καταθέτετε αύριο μια πρόταση νόμου, με ένα μόνο άρθρο σύμφωνα με το οποίο να καταργείται ο νόμος περί ασύλου;

    Για να δούμε τότε τι θα ψηφίσουν και οι δημοκράτες σοσιαληστές, που μας κυβερνούν;

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ ierofantis 25/01/2011 21:12:49

      Συμφωνώ κοντές μπαλιές και γρήγορες.

    • Tassos avatar
      Tassos @ ierofantis 25/01/2011 21:13:35

      Πρέπει να γίνει αναθεώρηση του Συντάγματος. Εχουν συμφωνήσει Παπαντρέας και Αντώνης η επόμενη Βουλή να είναι αναθεωρητική και ένα από τα άρθρα που θα καταργηούν θα είναι αυτό.

  3. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 25/01/2011 21:15:44

    Αυτονόητα πράγματα η κατάργηση του ασύλου (ανιάτων) να σταματήσει και η επώαση του αριστερίζοντος αυγό του φιδιού.-

  4. loretta avatar
    loretta 25/01/2011 21:18:13

    καλα τασσο πλακα μας κανεις?? επειδη ειπε χτες ο ΓΑΠ οτι συμφωνει νομιζει οτι θα το τηρησει και αυριο??

    Για ξανασκεψου το λιγο....ετσι ελεγε και για τον νομο για τα ιδιωτικα πανεπισητμια...και εκανε πισω σε μια νυχτα...

    μην ξεχνας παπανδρεου ειναι οι μεγαλυτεροι ψευτες που υπηρξαν ποτε.

  5. ierofantis avatar
    ierofantis 25/01/2011 21:18:49

    Σε ποιο άρθρο καθιερώνεται το άσυλο στο Σύνταγμα;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ierofantis 25/01/2011 22:48:05

      Το άσυλο δεν έχει σχέση με το Σύνταγμα.
      Νομοθετήθηκε με τον Νόμο Πλαίσιο του 1982.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Κώστας Ροδινός 25/01/2011 23:26:37

        Το ξέρω κύριε Ροδινέ...

        Παρελκυστική ερώτηση έκανα...

  6. loretta avatar
    loretta 25/01/2011 21:22:36

    δεν το γνωριζω ....εγω μιλω απλα για την υποτιθεμενη συναινεση του ΓΑΠ...σημερα ειναι αυριο χαθηκε...χελι σκετο το ατομο.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ loretta 25/01/2011 21:42:11

      Τον Τάσσο ρώτησα αλλά μιας και απάντησες εσύ, μάλλον δεν υπάρχει...

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 25/01/2011 21:28:40

    Zητω και εγω και σε αλλο ποστ να κατατεθει σχεδιο νομου απο τη ΝΔ που προβλεπει την καταργηση του ασυλου για να δουμε τι θα ψηφισει το ΠΑΣΟΚ.
    Ειτε θα το ψηφισει και θα τελειωνουμε ειτε οχι οποτε θα καταρρευσει ολη η εκστρατεια που ξεκινησε απο το φραχτη για προσελκυση κεντροδεξιων και νοικοκυραιων.
    Τωρα ειναι η ωρα.Θα σταματησει και η προπαγανδα οτι δηθεν η ΝΔ συμπλέει με την αριστερα λογω μνημονιου.
    Νομιζω οτι στη ΝΔ τα καταλαβαινουν ολα αυτα καλα.Αν δεν το κανουν θα οφειλεται σε αλλους λογους.

  8. ΕΝΑΣ avatar
    ΕΝΑΣ 25/01/2011 21:42:16

    Ασυλο ελευθερης διακινησης ιδεων.Οχι στο ασυλο της ελευθερης διακινησης ναρκωτικων και των λαθρομεταναστων.Και στην τελικη ρε υπερεπαναστατες αριστεροι και αντιεξουσιαστες,πατατε πανω σε νομους του κρατους??Αφου εισαστε εναντιων του κρατους,πως ειναι δυνατον να δεχεστε νομους τους κρατους????Κανετε την επανασταση αφου τη επιθυμειτε,αλλα επανασταση διακυρησοντας κρατικους νομους περι ασυλων και τετοια??Ο επαναστατης επαναστατει,δεν μιξοκλαιγεται επειδη του καταπατουν το...ασυλο.Ρε τι ζωα ειναι αυτα !!!!!!!!!

  9. perastikos avatar
    perastikos 25/01/2011 21:42:33

    τον Μιχελάκη δεν το ειδα ακόμα... μήπως έχασα κάποια συνέχεια για να μην γινομαι κακός?

  10. loretta avatar
    loretta 25/01/2011 21:48:31

    Σωστη προταση...εκει στην συγγρου 340 ακουει κανεις????

  11. Τζώννη Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννη Μπη Γκουντ 25/01/2011 21:51:04

    Συμφωνούμε απόλυτα. Καθαρές απόψεις.

  12. ierofantis avatar
    ierofantis 25/01/2011 21:51:09

    Βγήκε ο Αρούλης, ως αρμόδιος Τομεάρχης Παιδείας...

    Καλύφθηκες;

    • Orestios avatar
      Orestios @ ierofantis 25/01/2011 21:54:39

      Ωχ!

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ ierofantis 25/01/2011 22:08:27

      Εκεινα τα 700,000 που έχει βάλει φέσι πότε θα τα γυρίσει

  13. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 25/01/2011 21:57:24

    Το ακαδημαϊκό άσυλο, το οποίο αφορά κατά κύριο λόγο το απαραβίαστο των χώρων των Πανεπιστημίων, προστατεύεται με το άρθρο 3 του Νόμου 1549/2007 (ΦΕΚ Α 69/20.03.2007):
    1. Στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα κατοχυρώνεται η ακαδημαϊκή ελευθερία στην έρευνα και διδασκαλία, καθώς και η ελεύθερη έκφραση και διακίνηση των ιδεών.
    2. Δεν επιτρέπεται η επιβολή ορισμένων μόνον επιστημονικών απόψεων και ιδεών και η διεξαγωγή απόρρητης έρευνας.
    3. Το ακαδημαϊκό άσυλο αναγνωρίζεται για την κατοχύρωση των ακαδημαϊκών ελευθεριών και για την προστασία του δικαιώματος στη γνώση, τη μάθηση και την εργασία όλων ανεξαιρέτως των μελών της ακαδημαϊκής κοινότητας των Α.Ε.Ι. και των εργαζομένων σε αυτά, έναντι οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει.
    4. Το ακαδημαϊκό άσυλο καλύπτει όλους τους χώρους του Α.Ε.Ι. στους οποίους γίνεται εκπαίδευση και έρευνα. Οι χώροι αυτοί καθορίζονται με απόφαση και ευθύνη της Συγκλήτου για τα Πανεπιστήμια και της Συνέλευσης για τα Τ.Ε.Ι.. Δεν επιτρέπεται η επέμβαση δημόσιας δύναμης στους παραπάνω χώρους, παρά μόνο κατόπιν πρόσκλησης ή άδειας του αρμόδιου οργάνου του Ιδρύματος και με την παρουσία εκπροσώπου της δικαστικής αρχής.
    5. Αρμόδιο όργανο για την πρόσκληση ή άδεια της προηγούμενης παραγράφου, είναι το Πρυτανικό Συμβούλιο για τα Πανεπιστήμια και το Συμβούλιο για τα Τ.Ε.Ι., με δικαίωμα ψήφου όλων των μελών τους. Τα όργανα αυτά συνέρχονται αμέσως, αυτεπαγγέλτως, ή μετά από καταγγελία. Το αρμόδιο όργανο αποφασίζει κατά πλειοψηφία, τηρουμένων των διατάξεων του Εσωτερικού Κανονισμού του οικείου ιδρύματος και του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας.
    6. Επέμβαση δημόσιας δύναμης χωρίς την άδεια του αρμοδίου οργάνου του Α.Ε.Ι. επιτρέπεται μόνον εφ’ όσον διαπράττονται αυτόφωρα κακουργήματα ή αυτόφωρα εγκλήματα κατά της ζωής.
    7. Οι παραβάτες των διατάξεων του άρθρου αυτού για το ακαδημαϊκό άσυλο τιμωρούνται με φυλάκιση τουλάχιστον έξι (6) μηνών μετά από έγκληση του αρμόδιου οργάνου της παραγράφου 5 του άρθρου αυτού ή της Συγκλήτου για τα Πανεπιστήμια και της Συνέλευσης για τα Τ.Ε.Ι..
    8. Το άρθρο 2 του ν. 1268/1982 και τα άρθρα 2 και 7 του ν. 1404/1983 (ΦΕΚ 173 Α’) καταργούνται.
    9. Σε Α.Ε.Ι. που διοικούνται από Διοικούσα Επιτροπή, αυτή αποτελεί το αρμόδιο όργανο της παραγράφου 5 του άρθρου αυτού.

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλήθωρος 25/01/2011 22:03:00

      Πού λέει ότι οι Πανεπιστημιακοί προστατεύουν το οργανωμένο έγκλημα της δουλεμπορίας?

    • Σκεπτόμενος avatar
      Σκεπτόμενος @ αλλήθωρος 26/01/2011 14:51:57

      Είσαι πολύ σωστός! Δεν μου φαίνεσαι και για πολύ αλλήθωρος.

  14. factorx avatar
    factorx 25/01/2011 22:17:17

    Δήλωση του Προέδρου της ΟΝΝΕΔ Ανδρέα Παπαμιμίκου σχετικά με την κατάληψη της Νομικής Σχολής Αθηνών από παράνομους μετανάστες


    Τα τελευταία 24ωρα ζούμε ένα θέατρο του παραλόγου. Η κατάληψη της Νομικής Σχολής αποτελεί τον πλήρη διασυρμό της κυβερνητικής πολιτικής για την μετανάστευση και παράλληλα ευτελίζει όχι μόνο κάθε έννοια του ακαδημαϊκού ασύλου, αλλά και ολόκληρη την Πανεπιστημιακή κοινότητα.

    Οι ευθύνες βαραίνουν αποκλειστικά το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη για την εγκληματική του ολιγωρία καθώς επέτρεψε την ανενόχλητη μεταφορά της ομάδας μεταναστών από τα Χανιά έως την Αθήνα, παρ’ ότι η πρόθεση τους ήταν γνωστή από την Παρασκευή 21 Ιανουαρίου. Η ΔΑΠ - ΝΔΦΚ πρώτη ανέδειξε το θέμα ζητώντας να βρεθεί άμεσα λύση.

    Φυσικά, για μια ακόμη φορά οι αυτόκλητοι σωτήρες των Πανεπιστημίων και καταχραστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων προσπαθούν με στημένα σκηνικά να αποκομίσουν μικροπολιτικά οφέλη.

    Καλούμε την Κυβέρνηση και τις Πρυτανικές Αρχές, έστω και αυτή την ύστατη στιγμή να εφαρμόσουν άμεσα τον Νόμο απομακρύνοντας τους καταληψίες από τους χώρους του Πανεπιστημίου Αθηνών και ελέγχοντας το νόμιμο της παραμονής τους στη χώρα.

    Το ακαδημαϊκό άσυλο δεν μπορεί να γίνεται για ακόμα μια φορά άλλοθι για την παραβατικότητα εντός των ελληνικών Πανεπιστημίων.

  15. man8os avatar
    man8os 25/01/2011 22:19:50

    Βεβαιως να καταργηθει το ασυλο! Μπραβο κυριε Σαμαρα! Ακομη περισσοτερο γιατι κανεις δεν λεει να μπει μεσα η αστυνομια! Και να τημωρηθουν σκληρα οι πρωταιτιοι!

  16. parsifal avatar
    parsifal 25/01/2011 22:36:59

    Αρχίσαμε με την "προσευχή" στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου... Τώρα καταλαμβάνεται Πανεπιστημικό κτίριο, τί πρέπει να γίνη ακόμη για να αφυπνισθή το υπνώττον Κράτος ? Η επόμενη κατάληψη να είναι στο κυλικείο του Κοινοβουλίου ? Μόνον τότε θα ενοχληθούν ?
    Και βεβαίως μήν σας περνά απο το μυαλό οτι ολα αυτά είναι σχεδιασμένα... "ταλαίπωροι", "φουκαράδες", "εξαθλιωμένοι" κ.α. Αλλά υπαγορεύουν ορους !

    • man8os avatar
      man8os @ parsifal 26/01/2011 00:32:17

      Το επομενο θα ειναι λιντσαρισμα Ελλεηνων απο δαυτους...
      Πρεπει να το αντιμετωπισουμε οσο ειναι καιρος. Πριν χυθει αιμα!

  17. Ηλίας Πιερίδης avatar
    Ηλίας Πιερίδης 26/01/2011 07:23:29

    "ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΚΤΌΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ"
    Επιτέλους, μια καθαρή θέση από τη ΝΔ, έτσι ακριβώς θα πρέπει να είναι οι θέσεις ενός πολιτικού φορέα που φιλοδοξεί όχι μόνο να διεκδικήσει στα ίσα την εξουσία αλλά να προσφέρει ουσιαστική πρόοδο στη χώρα μας.
    Επικροτώ και υποστηρίζω την κατάργηση του ασύλου, ή έννοια του ασύλου είχε νόημα όταν κινδύνευε η δημοκρατία και η δυνατότητα ελευθερης έκφρασης. Ποιούς εξυπηρετεί η ασυλία, μήπως όλους αυτούς εξαιρετικούς φοιτητές που θέλουν να προοδεύσουν και είχαν προετοιμαστεί για την εξεταστική, η όλους αυτούς τους εξαιρετικούς αργόσχολους που αποτελούν το λιγότερο πιόνια προβοκάτσιας η ψευτοεπαναστάτες του γλυκού νερού? 'Αραγε ποιός ρίχνει νερό στον μύλο της φασιστικής ιδεολογίας ?

  18. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 26/01/2011 08:07:36

    ΟΥΤΕ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΟΥΤΕ ΑΛΛΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ , ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ. ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ. ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ.

  19. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 26/01/2011 08:18:54

    Αν κυβερνούσε η Ν.Δ το ΠΑΣΟΚ θα έτριβε τα χέρια του.
    Ο Σαμαράς παίρνει θέση ζητώντας την κατάργηση του ασύλου, που λύνει τα χέρια της κυβέρνησης για ό,τι ήθελε πράξει.

    Αυτή είναι στάση Εθνική-πατριωτική, Εθνικού ηγέτη, που δε σπεκουλάρει σε σημαντικά θέματα.

    Δεν πρέπει να περάσει απαρατήρητο.

    Φαίνεται πέρασαν οι εποχές που έκλινε η βουλή δίνοντας συγχωροχάρτια και μας βύθιζαν στη μεγαλύτερη ντροπή της παραταξιακής μας ιστορίας.

  20. sakis avatar
    sakis 26/01/2011 12:29:53

    Αν θέλουν οι ακροαριστεροί φασίστες τουΣΥΡΙΖΑ που τόσο πολύ ''κόπτονται'' για τα ανθρώπινα δικαιώματα ας φιλοξενήσουν μερικούς από αυτούς τους ''κακόμοιρους'' σπίτι τους,να τους ταίσουν ,να τους ποτίσουν και να κοιμηθούν σε κάποια γωνία του σπιτιού τους ή να τους στείλουν στο σπίτι του μέγα ''ανθρωπιστή'' Λαζόπουλου τουλάχιστον εκεί θα έχουν και τσάμπα κόκα να σνιφάρουν μήπως και ξεχάσουν τα προβλήματά τους

  21. Law1 avatar
    Law1 26/01/2011 12:48:30

    Το άσυλο αναγνωρίζεται για την κατοχύρωση των ακαδημαικών ελευθεριών και την προστασία του δικαιώματος στη γνώση,μάθηση και εργασία έναντι σε όποιον επιχειρεί να το καταλύσει,λέει ο νόμος.Αποβλέπει στην προστασία της ελέυθερης διακίνησης ιδεών και της ακαδημαικής έκφρασης απο κάθε νόθευση ή λογοκρισία.
    Αυτά σε ένα κράτος δικαίου θεωρείται ότι εξασφαλίζονται στα πλαίσια του δημοκρατικού πολιτεύματος.Το άσυλο σήμερα με τον τρόπο που λειτουργεί δίνει αφορμή στις διάφορες ομάδες και σε οποιονδήποτε να μπαίνουν και να διαπράττουν ανεμπόδιστα εγκληματικές πράξεις μέσα στο πανεπιστήμιο.Η κατάληψη στη νομική αποτελεί κατάχρηση του πανεπιστημιακού ασύλου και κατάλυση των πανεπιστημιακών ελευθεριων.
    Τι φταίμε οι άμοιροι φοιτητές που πασχίζουμε μεσα σε όλα τα άλλα να επιβιώσουμε στο απόλυτο χάλι που επικρατεί στα ελληνικά πανεπιστήμια και δη στη νομική όλο τον υπόλοιπο χρόνο;
    Ναι, καταλαβαίνουμε και συμπονούμε τους μετανάστες που ήρθαν επιδιώκοντας να βρουν ένα καλύτερο μέλλον, αλλά είναι καλύτερο μέλλον η παραμονή τους σε μπουλούκια σε κτίρια υπο ανακαίνιση,συκεκριμένα τα ελληνικά πανεπιστήμια, επειδή αυτά προστατεύονται από το 'ασυλο'; Συγνώμη αλλά όσο ιερό κι αν θεωρούν κάποιοι σήμερα το πανεπιστημιακό άσυλο, έχει χάσει την αξία του. Θεωρώ ότι δεν υπαρχει λόγος να μιλαμε για άσυλο σήμερα και πρέπει να καταργηθεί.

  22. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 26/01/2011 19:11:07

    Ο Μαρκογιαννάκης είχε πει ότι το άσυλο λειτουργεί σαν νησίδα ανομίας μέσα στη πόλη. Η ΝΔ τότε βέβαια έπαιζε το παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι. Για το άσυλο, όσο ιερός θεσμός και να είναι, απέδειξε πως δεν αξίζει να συνεχιστεί διότι εμείς οι ίδιοι (όχι ακριβώς εμείς) αποδείξαμε πως είμαστε ανάξιοι για τέτοια προνόμια. Αν το σέβεσαι το άσυλο για το οποίο αγωνίστηκες θα το υπερασπιστείς από την κατάχρηση αλλιώς η ζημιά που θα έχουμε ως κοινωνία είναι μεγαλύτερη από το κέρδος της "ελεύθερης διάδοσης των ιδεών".