#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/05/2011 17:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπερυπουργός Οικονομικών ο κ. Παπαδήμος;



Αναλαμβάνει υπερυπουργός Οικονομικών ο Λουκάς Παπαδήμος; Οπως όλα δείχνουν, ο πρωθυπουργός αποφάσισε να προχωρήσει το επόμενο διάστημα σε κυβέρνηση τεχνοκρατών, κρατώντας τον καλύτερο και ισχυρότερο ρόλο στον πρώην αντιπρόεδρο της ΕΚΤ, Λουκά Παπαδήμο, οποίος εδώ και μήνες λειτουργεί ως σύμβουλος του Γ. Παπανδρέου.

Σήμερα στη Βουλή έγινε σύσκεψη του πρωθυπουργού, του Γ. Παπακωνσταντίνου και του κ. Παπαδήμου οι οποίοι συζήτησαν το τελικό σχέδιο του Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος και τα μέτρα που θα ληφθούν. Επίσης, πληροφορίες αναφέρουν ότι συζητήθηκαν τα εναλλακτικά σχέδια για τη σωτηρία της χώρας. Ενα από αυτά δημοσιεύει το Reuters το οποίο αναφέρει ότι θα γίνει συνεννόηση με τους ιδιώτες επενδυτές να κρατήσουν τα ελληνικά ομόλογα που διαθέτουν μέχρι το 2014 κι αφού η Ελλάδα πάρει νέα οικονομική βοήθεια. Ετσι και οι επενδυτές δε θα υποστούν κούρεμα και η χώρα δε θα δει να σκάνε τα τοκοχρεολύσια των ετών αυτών.

Ολα πάντως είναι σενάρια επί χάρτου. Εκείνο που φαίνεται να έχει κλειδώσει είναι ο ανασχηματισμός και το μοίρασμα ρόλων σε τεχνοκράτες, φυσικά εξωκοινοβουλευτικούς όπως ο Παπαδήμος, ο Παπαδόπουλος, ο Ράπανος και ο Ταμβακάκης κ.λπ.

Το antinews από την εκλογή του ΠΑΣΟΚ το 2009 είχε γράψει ότι ο Παπαδήμος προαλείφεται για μεγάλη θέση στην κυβέρνηση. Φαίνεται να ήρθε η ώρα του.

Εκτός κι αν όλα αυτά ανατραπούν από εκλογές καθώς κανείς δεν ξέρει πώς θα αντιδράσουν οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ όταν δουν μπροστά τους το νέο Μεσοπρόθεσμο. Θα το ψηφίσουν ή θα πέσει η κυβέρνηση; Κοντός ψαλμός Αλληλούια.

Ο κ. Παπαδήμος αναλαμβάνει ενεργότερο ρόλο καθώς, όπως γράφουμε προηγουμένως, βαθαίνει το ρήγμα ανάμεσα στην ΕΚΤ και τις ευρωπαϊκές κυβερνήσεις για την αντιμετώπιση της ελληνικής κρίσης, ενώ  η ευρωτράπεζα προειδοποιεί πως θα σταματήσει να δέχεται τα ελληνικά ομόλογα ως collateral εάν η χώρα προχωρήσει σε ήπια αναδιάρθρωση του χρέους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/05/2011 17:51:52

    Ενδιαφέρουσα σύνθεση. Καθαρά νεοφιλελεύθερη κυβέρνηση Μητσοτάκη, με αντιπροέδρους Μάνο-Σημίτη. Μόνο ο Φλωρίδης λείπει, αλλά πού θα πάει, θα τον προσθέσουν την τελευταία στιγμή.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/05/2011 17:54:46

    Αν υλοποιηθεί ένα τέτοιο σενάριο, με πρόσωπα που λίγο απέχουν από σύσσωμη υπουργοποίηση της "Δράσης", χρέος του Σαμαρά είναι όχι μόνο να μην παράσχει την παραμικρή συναίνεση, σε τίποτε, αλλά και η ΑΜΕΣΗ κήρυξη ανένδοτου αγώνα για την ανατροπή της.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Αυριανιστής 20/05/2011 01:34:32

      ..πιο πιθανο το βλεπω να τους προτεινει μια 'αλλη συνταγη'

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/05/2011 18:10:28

    Συγνώμη που πέτυχαν όλοι αυτοί οι ...τεχνοκράτες;
    Γιατί να είναι πετυχημένοι ο ...Σημίτης έχει δίκαιο και οι ΓΑΠικοί άδικο.


    ΥΓ

    μόνο το γέλιο δεν λείπει με αυτό το ...πολιτικό έλλειμμα κατά Βενιζέλο

  4. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 19/05/2011 18:12:12

    Θα εχει παντως ενδιαφερον να δουμε κατι τετοιο....Προεδρε ,κρατα γερα εσυ κι ασε τους διαφορους "ειδικους τεχνοκρατες"να φανταζονται ....Εσυ να μη δοσεις καμμια συναινεση στα "λαθη".Συντομα περιμενω να ξεκαθαρισει ποσο αυξηθηκαν οι 800.000 πρωτοι που σε πιστεψανε .Δεν θα μπορει να τους κρυψουν τα "μαγειρια".

  5. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 19/05/2011 18:30:26

    Υπαρχει ενα δομικοτατο προβλημα σε αυτη την χωρα.Ολα "βαινουν" αριστα....Πληροφοριακα παντα.Επ'αυτου--οι χρηματιστιριακοι παικτες--, ενημερωθειτε, απο το BANKINGNEWS.Ψεμματα μεγαλα, εν κατακλειδι.Κατι τεραστιο "κυοφορειται", ευχης εργο (ως αλλοι "κεραταδες"), να μην το μαθουμε τελευταιοι.

  6. manos avatar
    manos 19/05/2011 18:46:06

    Είπες: ..."Παπαδήμο, οποίος εδώ και μήνες λειτουργεί ως σύμβουλος του Γ. Παπανδρέου"...

    Τι ακριβώς συμβουλές του δίνει ρε παιδιά, για να μην τρελαθούμε τελείως δηλαδή?
    Και τι περισσότερο θα κάνει ο κύριος αυτός αν γίνει super minister?
    Τέλος, που ακριβώς έχει κολλήσει ένσημα ο κύριος Παπαδήμος ώστε να ξέρει την αγορά, η οποία καταρρέει?

  7. Y. avatar
    Y. 19/05/2011 18:53:52

    Ξεχάσαν τη Ξαφά

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Y. 19/05/2011 19:59:56

      Μπορεί να τη βάλουν κι αυτή, να "ελευθερώσει εργαζομένους". Είναι το φετίχ της άλλωστε.

  8. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 19/05/2011 19:32:48

    Υπερυπουργός της Ελλάδας, ή ο αντιπρόσωπος των διεθνών τραπεζιτών εν Ελλάδι και το μακρύ χέρι των αγορών;;; Άλλωστε τραπεζίτης ήταν...

  9. ΘΡΑΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΘΡΑΚΙΩΤΗΣ 19/05/2011 20:08:53

    Η ΞΑΦΑ Η ΝΕΟΦΟΛΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ?

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 20:09:20

    αλλαγη συσκευασιας, "νεα" χαρακτηριστικα!, νεα "τοποθετηση", ξανα μανα πλασαρισμα, και αγοραστε κοροιδα.. την ιδια συνταγη !!!
    νερο απο νερο τι διαφορα να εχει?? οχι πειτε μου !...
    ολη η ιστορια γινεται για το μπαλαμουτι και τα λεφτα των διαφημιστων ! και τη χαρα των μετοχων οτι εχουν νεο προιον!!! μπραβο κ CEO !! παρτε και το μπονους.
    μεταξυ μας θα συνεχισουμε να δουλευομαστε?
    να σας βαλω δηλωσεις Παπαδημα σε υποπτο και ανυποπτο χρονο?

    ΠΠ

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/05/2011 20:14:43

    Μυαλό δεν βάζουν πάντως οι τροϊκανοί κατακτητές. Με σαφείς απειλές και ύφος ανθύπατου, ο Γιούνκερ δήλωσε πριν απο λίγο ότι "υπάρχουν και όρια στην ευρωπαϊκή αλληλεγγύη"!

    Μωρέ, τι μας λέτε; Την είδαμε την "αλληλεγγύη" σας. Καιρός τώρα να δείτε κι εσείς τη δική μας νέα εθνική αντίσταση!

  12. Απορία avatar
    Απορία 19/05/2011 22:40:08

    Κάποιος τεχνοκράτης να πει του βλάκα ότι τεχνικά χρεωκοπήσαμε. Δεν έχει νόημα πλέον να ικανοποιήσουμε κάθε ανώμαλη όρεξη και επιθυμία των δανειστών μας αλλά πρέπει να χειριστούμε αξιοπρεπώς και προς το εθνικό όφελος την χρεωκοπία μας.

    Υ.Γ.: Γενικά μιλάω για βλάκες όχι για κάποιον συγκεκριμένο...

  13. moriarty avatar
    moriarty 19/05/2011 22:51:51

    Απ' ότι φαίνεται, οι δανειστές έχουν ξεγράψει τον ΓΑΠ και προσπαθούν να δέσουν τον Σαμαρά στο μνημόνιο με τις πιέσεις, για να μην τους χαλάσει η μανέστρα αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και αναλάβει πρωθυπουργός, ζητώντας επαναδιαπραγμάτευση. Το ίδιο και οι διάφοροι ΠΑΣΟΚΟΙ (αδαμαντοκόλλητη κλπ) που κάνουν δηλώσεις για την αξιωματική αντιπολίτευση, λες και η ΝΔ κυβερνάει ή ελέγχει τα συνδικάτα. Στόχος τους βέβαια δεν είναι η ΝΔ, αλλά ο ίδιος Σαμαράς, γιατί αυτός έχει τις αντιστάσεις και είναι το ανάχωμα.

    Ο ΓΑΠ από την μεριά του, θα ήταν αναμενόμενο να θυσιάσει τον Παπακωνσταντίνου, ο οποίος είχε από πέρισυ προετοιμάσει στρατηγική εξόδου (όταν είπε ότι αν αποτύχει το μνημόνιο θα παραιτηθεί). Στη θέση του Παπακωνσταντίνου, ο ΓΑΠ θα πρέπει να βάλει κάποιο άτομο με αξιοπιστία προς τους δανειστές - ο Παπαδήμος φαίνεται πολύ καλή λύση, αλλά για να αποδεχθεί μάλλον θα ζητήσει εγγυήσεις και από τους δανειστές. Υπουργοποίηση του Παπαδήμου, θα ανοίξει το δρόμο και για κυβέρνηση προσωπικοτήτων, ίσως και με τον Παπαδήμο πρωθυπουργό, όταν πλέον ωριμάσει η συγκυρία για να εξωπετάξουν τον ολίγιστο ΓΑΠ από την πρωθυπουργία (μετά π.χ. από εκλογές που δεν θα δώσουν πλειοψηφία σε κανένα κόμμα).

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ moriarty 20/05/2011 00:22:59

      Δεν θα τον ξωπετάξουν ακριβώς. Θα του δώσουν ένα διεθνή οργανισμό για να παίζει -μακριά από τους "μπρουτάλ κατσαπλιάδες", όπως μας θεωρεί η μαμάκα του-, σε ανταμοιβή των καλών υπηρεσιών που θα τους έχει προσφέρει.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ moriarty 20/05/2011 01:44:52

      ..σωθηκαμε..ο Παπαδημος δεν ειναι πολιτικος
      το ζητουμενο δεν ειναι να τοποθετησουμε καποιον που απλα τον εμπιστευονται οι δανειστες, αλλα καποιον που θα νομιμοποιειται να διαπραγματευτει Εθνικα συμφεροντα το καταα ποσο θα τον εμπιστευονται δευτερευον

      ..αλλα τι λεω εδω ακομα δεν ξεφορτωθηκαμε τους επιορκους
      και μπορει να τους κανουμε και 'μαγκες στο τελος χαρκτηριζοντας τους 'εμμισθους μπροκερ' (..αν φερει μισθολογικη κατασταση παω πασο)

      γιατι δεν τους αποκαλει αυτο ακριβως που ειναι'επιορκοι'
      ανελαβαν κρατος και παρεδωσαν εθνικη κυριαρχια
      δεν θα δυσκολευτει να μαζεψει και στοιχεια ειναι ολα διαθεσιμα