#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/12/2010 22:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπαινιγμοί για εμπλοκή Ν. Παπανδρέου στο deal για τον Σκαραμαγκά



Λέτε από τη μία Αγία Οικογένεια να πάμε στην άλλη;

Διότι ωραία τα λόγια περί διαφάνειας και καθαρών χεριών, αλλά όταν αφήνονται υπαινιγμοί για τον αδερφό του πρωθυπουργού, τον Νίκο Παπανδρέου, επωνύμως και φόρα παρτίδα στα ΜΜΕ απο κρατικό αξιωματούχο, τότε κάτι πολύ περίεργο τρέχει και θα πρέπει κάποιος να λογοδοτήσει.

Σας γράφαμε και παλαιότερα για τις «δουλίτσες» που κάνουν στο παρασκήνιο, ο Νίκος Παπανδρέου με την Αραβία και ο Αντρίκος με τα «πράσινα» κεφάλαια του εξωτερικού.

Έρχεται λοιπόν τώρα ο τέως γενικός διευθυντής εξοπλισμών του υπουργείου Εθνικής Άμυνας, Ευάγγελος Βασιλάκος, σε συνέντευξή του να αφήσει υπαινιγμούς για τον πρώτο και για το ρόλο που έπαιξε στη συμφωνία πώλησης των Ναυπηγείων Σκαραμαγκά. Μιλώντας στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΪ ο κύριος Βασιλάκος χαρακτήρισε επιβλαβή τη συμφωνία πώλησης των Ναυπηγείων από το Γερμανικό Όμιλο Thyssen στον αραβικών συμφερόντων όμιλο Abu Dhabi Mar. Ανέφερε ωστόσο ότι το υπουργείο Εθνικής Άμυνας αντιμετώπισε μια δεδομένη κατάσταση αφού όπως είπε με την εμπλοκή του αδελφού του πρωθυπουργού είχε βρεθεί εκ των προτέρων ο αγοραστής των ναυπηγείων. Τα ναυπηγεία συμπλήρωσε ο κύριος Βασιλάκος θα έπρεπε να ιδιωτικοποιηθούν χωρίς να υπάρχουν νέες συμβάσεις και με έναν αντικειμενικό διαγωνισμό.
Τι σημαίνει αυτό;

Ότι ο Νίκος Παπανδρέου έκανε τη χάρη στην Ελλάδα και βγήκε αγοραστή για τον Σκαραμαγκά;

Ότι το deal ήταν προσυμφωνημένο αφού παρενέβη ο πρωθυπουργικός αδερφός;

Ερωτήματα που χρήζουν απαντήσεων διότι ο… αδερφός του πρωθυπουργός δεν πρέπει μόνο να είναι τίμιος, πρέπει και να φαίνεται.

Διαβάστε τι είπε ο κ. Βασιλάκος:

http://www.skai.gr/news/politics/article/158332/upainigmoi-gia-ebloki-n-papandreou-sto-deal-gia-ton-skaramaga/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 11/12/2010 22:43:47

    νομιζω οτι το ειπε ξεκαθαρα

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ LEWNIDAS 12/12/2010 11:16:23

      Ξεκάθαρα το είπε, ξεκάθαρα θα κουκουλωθεί ένα μείζον πολιτικό θέμα.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/12/2010 22:51:56

    ούουού... Να μιλήσουμε και για την μεταβίβαση στην HDW...
    Και τον ρόλο της Κρούπ από το... πότε έφτιαξε ο Μποδοσάκης την Λάρκο;

    Κύριοι, το θέμα του Σκαραμαγκά όζει όσο και η Ζήμενς. Απλά έτρωγαν και πολλοί δικοί μας (εννοώ στελέχη, χειριστές, χαμός) και είναι ήσυχο

  3. factorx avatar
    factorx 11/12/2010 22:53:08

    Ο κ. Βασιλάκος ανέφερε επι λέξει: "Ο αδερφός του Καραμανλή δεν έκανε ταξίδια στο Αμπου Ντάμπι, όπως έκανε ο αδερφός του κ. Παπανδρέου
    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/12/blog-post_9800.html

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ factorx 11/12/2010 23:15:20

      Ναί,έχουν εξελιχθεί πλέον τα πράγματα..και έχει χαθεί ή εμπιστοσύνη.....δεν χρησιμοποιούνται πλέον ιδεολόγοι μεταφορείς να μεταφέρουν τά παμπερόκουτα, δεν είναι και σικ(τό "σ" παχύ) βρε... ..αδερφέ!

    • zackii avatar
      zackii @ factorx 12/12/2010 08:35:25

      Factor αν υποψιαστώ ότι υπονοείς το παραμικρό γιά αυτούς τους ογκόλιθους διαφάνειας -την οικογένεια Παπανδρέου- θα σε καταγγείλω στην Τρέμη

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 12/12/2010 00:08:39

    Μα γίνονται τέτοια πράγματα στο ΠΑΣΟΚ, απορώ, δεν μπορεί... πρωτάκουστο.

  5. EAGLE avatar
    EAGLE 12/12/2010 00:48:05

    Η Ν.Δ. τι κάνει για να φέρει κοντά της ανθρώπους που και τίμιοι είναι και γνώση διαθέτουν για το μεγάλο πάρτι των εξοπλισμών και εξετάσεις έχουν δώσει επιτυχημένες; Πού είναι η υπέυθυνη αντιπολίτευση; Πού είναι η σωστή στελέχωση; Γιατί αφήνουν ψιλικατζήδες (πολιτικάντηδες και πρώην αξιωματικούς) να μολύνουν με την παρουσία τους το χώρο της Ν.Δ;

    • Greekx avatar
      Greekx @ EAGLE 12/12/2010 01:09:19

      Από συνήθεια!!!!!

  6. panos avatar
    panos 12/12/2010 09:12:48

    http://www.youtube.com/watch?v=tAxsnTNKj5c&feature=related

  7. Rotarmist avatar
    Rotarmist 12/12/2010 09:16:04

    Σιγα σιγα σε αυτο το μπλογκ θα γραφουν μονο αξιοπρεπεις και μη φανατισμενοι πολιτες που δεν ηταν ουτε και θα ειναι λακεδες οποιουδηποτε. Μπραβο.

  8. ataktos avatar
    ataktos 12/12/2010 10:53:00

    ΠΑΣΟΚ, το Κώμα της Εργατικής Τάξης.

    • Σολιαληστής avatar
      Σολιαληστής @ ataktos 12/12/2010 11:07:52

      και του σοσιαλισμού!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Σολιαληστής 12/12/2010 11:46:52

        Του σοσιαλισμού, βεβαίως, βεβαίως

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/12/2010 13:36:20

    Oικογενειακη επενδυση !
    Ο Νικολακης ειναι κολητος της Λουκας... τα παντα ολα κανει και λειτουργει ως τροχονομος, τα στελνει προς ολες τις κατευθυνσεις.
    Η Σοφια ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ !! ουτε ο συζηγος της................................


    ΠΠ