#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/12/2008 15:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπέρ των νέων και συγκυβερνήσεων οι βιομήχανοι

Κανείς δεν μπορεί να αυτοεξαιρεθεί από τη συλλογική ευθύνη που φέρουμε για το απαξιωμένο σύστημα το οποίο οι νέοι μας αισθάνθηκαν την ανάγκη να πετροβολήσουν» δήλωσε σήμερα ο πρόεδρος του ΣΕΒ, Δημήτρης Δασκαλόπουλος, σε συνάντησή του με δημοσιογράφους και πρόσθεσε, μεταξύ άλλων:

«Δεν μπορούμε να αγνοήσουμε το εκκωφαντικό μήνυμα που μας στέλνουν οι νέοι.  Ούτε να το πνίξουμε με τα δακρυγόνα.  Τα παιδιά αυτά είναι ο καθρέφτης μας.  Η οργή, η απελπισία τους αντανακλούν μια ελληνική πραγματικότητα στην οποία περισσεύει η διαφθορά και σπανίζουν οι αξίες.  Είμαστε ευτραφείς και ανυπόληπτοι στα μάτια των νέων μας....Τις τελευταίες ημέρες καταδείχθηκε η ανυπαρξία του κράτους και η χρεοκοπία των θεσμών. Το κοινωνικό ξέσπασμα επιτάθηκε από την οικονομική κρίση, η οποία θα ενταθεί τους επόμενους μήνες...Τα γεγονότα των τελευταίων ημερών σηματοδοτούν το τέλος μιας εποχής και τώρα που λιγοστεύει το οικονομικό κεφάλαιο απαιτείται να επενδυθεί πολιτικό κεφάλαιο στην αντιμετώπιση της κρίσης..»

Ο κ. Δασκαλόπουλος τόνισε επίσης ότι «ο τόπος χρειάζεται ισχυρή και αξιόπιστη διακυβέρνηση». «Έχουμε ανάγκη από μια ενιαία βούληση, ικανή να προχωρήσει επιτέλους ένα μακρόπνοο πρόγραμμα απαραίτητων αλλαγών στην λειτουργία των θεσμών, στην παιδεία, στη δημόσια διοίκηση και στην αναπτυξιακή δομή».

Βλέπουμε λοιπόν ότι μετά τον προκαθήμενο της Εκκλησίας ένας ακόμα στυλοβάτης του συστήματος, ο εκπρόσωπος των βιομηχάνων, τάσσεται υπερ της εξέγερσης των νέων  και προειδοποιεί την πολιτική εξουσία ότι με τα μυαλά που κουβαλάει θα τους πάρει και θα τους σηκώσει όλους.

Φυσικά, αυτό το «ενιαία βούληση» παραπέμπει σε συγκυβερνήσεις. Λέτε μετά τον κ. Βγενόπουλο, στον οποίο πούλησε την επιχείρησή του, να βάζει τώρα υποθήκη για «Μπερλουσκόνι» και ο πρόεδρος του ΣΕΒ; Με τη ΝΔ στην εξουσία όλα είναι δυνατά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 17/12/2008 16:08:39

    Τι ειναι αυτο απο δεξια?

  2. το κοστος avatar
    το κοστος 17/12/2008 16:10:29

    η μοναδικη "εξεγερση" στην ιστορια,που την στηριζουν...
    οι βιομηχανοι
    η εκκλησια
    τα μμε του κατεστημενου.
    μπραβο σας επαναστατες μου.
    χαχαχα
    "λιγοστευει το οικονομικο κεφαλαιο",σωστα..
    και τι ζηταει?
    "να επενδυθει πολιτικο κεφαλαιο".
    δηλαδη
    ζηταει κρατικα λεφτα,τα λεφτα των φορολογουμενων,
    για να αντιμετωπισουν οι ανικανοι επιχειρηματιες την κριση τους.

  3. alone avatar
    alone 17/12/2008 16:10:37

    Εφαρμογή 35 wρου τώρα και στο βάθος 30 wρο. Η σημερινή τεχνολογία και η αύξηση της παραγωγικότητας επιτρέπει με αυτές τις ώρες εργασίας την παραγωγή όλων των αναγκαίων αγαθών.
    Τα παραπανίσια είναι πλούτος που αυξάνει το χάσμα μεταξύ πλουσιων-φτωχών από το 1950 και δώθε, όπως και άχρηστη κατανάλωση που παγιδεύει τους εργαζομενους σε εξαντλητικούς
    ρυθμούς και καταναλώνει τους πλανητικούς πόρους με αυξανόμενο ρυθμό.
    Η συνεχώς αυξανόμενη ανάπτυξη είναι ΟΥΤΟΠΊΑ, ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΆ ΑΔΎΝΑΤΗ. Η ελάττωση ανάπτυξης θα είναι υποχρεωτική μετά από κάποια χρονια.

    Δημιουργία Αυτοδιαχειριζόμενων περιφερειακών τραπεζών από συλλογικούς θεσμούς,όπως συνδικάτα κτλ μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα για τις ανάγκες των πολιτών και των μικρομεσαίων. Έλεγχος από τους εργαζομενους στις διοικήσεις.

    ΥΓ
    Αν υποψιαστώ ότι sτα αιτήματα αυτά συμφωνεί και ο Δασκαλόπουλος η τα υποκινεί και ο SOROS….. θα πεθάνω!!!

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/12/2008 16:12:05

    Ο εργοδότης στο πλευρό του εργαζομένου των 700 €.
    Μάλιστα.
    Η εικόνα της χώρας :
    "αντανακλούν μια ελληνική πραγματικότητα στην οποία περισσεύει η διαφθορά και σπανίζουν οι αξίες."
    δεν είναι φαντάζομαι τα καρτέλ,
    ούτε η φοροδιαφυγή (εξαίρεση οι μισθωτοί),
    ούτε η καταστροφή του περιβάλλοντος,
    ούτε η καταλήστευση της κοινωνίας με τις τιμές των ραφιών του super market,
    ούτε το επίπεδο των τιμών τώρα που το πετρέλαιο έφτασε τα 45 $,
    ούτε ότι πληρώνω πιο ακριβά το γάλα και το γιαούρτι από τον Ευρωπαίο μισθωτό
    ούτε ... κλπ κλπ κλπ

    ΥΓ

    τώρα τελευταία δεν νοιώθω καλά, ίσως φταίνε τα χημικά και τα δακρυγόνα είτε δηλώσεις σαν την παραπάνω, αλλά έπιασα τον εαυτό μου να συμφωνεί με επερώτηση του "μπουμπούκου" του ΛΑΟΣ:

    Γραπτή Ερώτηση στο Ελληνικό Κοινοβούλιο και πιο συγκεκριμένα στον Υπουργό Εσωτερικών κ. Προκόπη Παυλόπουλο, ώστε να πληροφορηθούν πόσοι Αστυνομικοί είναι διατιθέμενοι στην προσωπική φύλαξη και ποιων δημοσιογράφων. Μόλις ενημερωθούμε από τον αρμόδιο Υπουργό, θα δώσουμε την απάντησή του, πάραυτα στη δημοσιότητα.

    Ο ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ
    ΑΔΩΝΙΣ-ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ

  5. το κοστος avatar
    το κοστος 17/12/2008 16:20:09

    οταν μερικοι υποστηριζουμε ,οτι κινημα με κουκουλες,και παιδακια στην πρωτη γραμμη.
    με τους καθοδηγητες-αρχηγους να κρυβονται πισω
    απο δεκαεξαχρονα,ειναι υποπτο,μας αποκαλειτε δεξιους και αντιδραστικους.
    που ειναι οι εμπειροι ενηλικοι,που ειναι οι εργατες?
    μονο μικρα παιδια επεισαν οι συνωμοτες των υπογειων.

  6. PATRA avatar
    PATRA 17/12/2008 17:14:42

    @ το κοστος

    οταν μερικοι υποστηριζουμε ,οτι μεταρρυθμιση του κρατους ,και νοικοκυραιοι στην πρωτη γραμμη.
    με τους καθοδηγητες-αρχηγους να κρυβονται πισω
    απο συζυγους-κουμπαρους-goldenboys-μοναχους ,ειναι υποπτο,μας αποκαλειτε αριστερους και αντιδραστικους.
    που ειναι οι αξιοπρεπεις δεξιοι πολιτικοι,που ειναι οι υπηρετες του Ελληνικου λαού?
    μονο φανατικους και απατεωνες πειθουν πλεον οι συνωμοτες των υπογειων του Μαξιμου.

  7. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/12/2008 18:53:41

    Ρε συ alοne,που βρισκεσαι εσυ;Στην κοσμαρα σου;
    Οταν η Κινα και η Ινδια, εχουν κανει κοινωνικο νταμπιν,που πα να πει, οταν αυτοι δουλευουν για ενα δολλαριο την ημερα, ειναι δυνατον εσυ, να ζητας 30ωρα;Τι διαολο, εντελως εκτος πραγματικοτητος εισαι;
    Και οταν απο παραγωγη, εχουμε πιασει πατο.Ουτε λεμονια δεν παραγουμε πια.
    Ηδη, απο ανταγωνιστικοτητα, πεσαμε στην 42 θεση, αν δεν κανω λαθος κι εσυ και καποιοι αλλοι κοιμαστε ορθιοι.
    Το δε ισοζυγιο μας, εχει παει στο διαολο,ασε δε το ελλειμμα και το χρεος.Κλαμα μεγαλο.
    Δεν εχετε καταλαβει τι ακριβως ερχεται γι αυτο λετε τις βλακειες που λετε.
    Μιλαμε για ΤΗΝ πεινα,που εσεις οι καλομαθημενοι μικροι, δεν εχετε ιδεαν.
    Κανε το σταυρο σου λοιπον, και μη μιλας καθολου.

  8. αιμίλιος avatar
    αιμίλιος 17/12/2008 19:06:41

    Αυτή η επιλεκτική αναφορά στον λόγο του Δασκαλόπουλου τον κάνει να φαίνεται περίπου ως "κοκκινος" βιομήχανος. Αν όμως διαβάσουμε και τις ενδιάμεσες παραγράφους τότε καταλαβαίνουμε που το πάει. Μην τρελαθούμε κιόλας... (Στην κυβέρνηση και στο κράτος τα ρίχνει χοντρά.)

    «Καταδικάζουμε τη βία απ' όπου κι αν προέρχεται, όποιο άλλοθι κι αν χρησιμοποιεί. Είτε φορά κρατική στολή, είτε αντι-εξουσιαστική κουκούλα. Είτε εκδηλώνεται ως ανεύθυνη ατομική πράξη είτε ως μαζική έκφραση της υποκουλτούρας του αναρχισμού»

    «Τις τελευταίες τούτες μέρες καταδείχθηκε η ανυπαρξία του Κράτους και η χρεοκοπία των θεσμών. Υποστήκαμε μια καταστροφή που είχε τη μυρωδιά της αποσύνθεσης, ακόμα και στον τρόπο αντιμετώπισής της. Η κοινωνία μας αισθάνθηκε ταυτόχρονα ανυπεράσπιστη και ένοχη. Ένοχη γιατί συνειδητοποίησε ότι η δημοκρατία και η ευζωία μας δεν μπορούν πια να συγκαλύψουν τη βαθύτερη υστέρηση, μετριοκρατία και απαξία που μας χαρακτηρίζουν»

  9. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 17/12/2008 19:11:22

    θέλει να φτιάξει κόμμα ο Σεβ? Ας φτιάξει. Πόσο θα παίρνουν τα μέλη του τα στελέχη του. Να ξέρουμε να κάνουμε το κουμάντι μας, Θα γίνει με εξετάσεις η πρόσληψη?

  10. t avatar
    t 17/12/2008 19:32:25

    Μετά τις ελληνικές επιβεβαιώσεις, η Τουρκική Turk Telekom επαληθεύει το ισχυρο ενδιαφέρον της για την εξαγορά της Cosmofon. Η Cosmofon είναι 100% θυγατρική του OTE στα Σκόπια.
    Να αρχίσουμε να ξεπουλάμε.

  11. t avatar
    t 17/12/2008 19:37:37

    Κρίμα, η Τουρκική Turk Telekom δεν πρόλαβε να αγοράσει και τον ΟΤΕ.
    Θα είχε πολύ πλάκα.

  12. xxx- avatar
    xxx- 17/12/2008 20:10:43

    @11 Γιατί έμεινε και τίποτε απούλητο?Φταίμε οι πολίτες για την κατάντια της οικονομίας?Να δημευθούν οι περιουσίες των κλεπτών.Να δημευθούν περιουσίες με τεράστια φοροδιαφυγή.Τόσα χρόνια λιτότητα και φορομαστίγωμα για να ξεπλυθούν σε κυβέρνηση 'εθνικής ενότητας',κολυμβήθρα των ανομημάτων τους ή κεντροδεξιές τρόμπες και ο ΛΑΟΣ να ζήσει μέρες 'Τσουσέσκο'......ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΛΕΠΤΩΝ ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ!!!!!

  13. t avatar
    t 17/12/2008 20:14:36

    Quiz.
    Αν οι Τούρκοι να αγόραζαν μια – δύο ελληνικές τράπεζες, πόσο μάγκες θα ήμασταν μετά να τις κάψουμε???
    Έστω να κάψουμε τα ΑΤΜ???

  14. xxx- avatar
    xxx- 17/12/2008 20:29:12

    @13 Το πρόβλημά μας είναι τα ΑΤΜ των τραπεζιτών ,που μας λήστεψαν ή τα κλεμμένα χρήματα που μας κάνουν να αναρωτηθούμε και για την αμυντική ικανότητα της χώρας ,ώστε να σκεφτόμαστε και τις συνέπειες?Ποιός θα τιμωρηθεί για τυχόν εθνική τραγωδία????????Ο κατακρεουργημένος ΛΑΟΣ ???????

  15. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 17/12/2008 20:35:36

    Anatrixiasa!!Ο Δασκαλοπουλος που δεν εχει ουτε Σωματειο στο χωρο του, εφαρμοζει το ελαστικο ωραριο, που εφαρμοζει συμβασεις με ωρομισθιο και stand by εργασια, που εχει παραβιασει στοιχειωδης εννοιες εργατικης νομοθεσιας, και σηματοδοτει καθε χρονο με τις αυξησεις αισχους, μαζι με τον "κομμουνιστη" Ιερωνυμο, χερι χερι με το Λαζοπουλο, το ΣΥΡΙΖΑ τους μαθητες, τους κουκουλοφορους, την επανασταση γενικα

    Τι αλλο θα δουμε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε??????????????

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/12/2008 20:41:30

    Ο Δασκαλόπουλος ΗΤΑΝ βιομήχανος, τώρα, νομίζω είναι τιμής ένεκεν, άσχετο αν κάνει πολιτικάντικες δηλώσεις. (Δεν πούλησε στον Βγενό;)

    Κοιτάμε ανοησίες...

    20% του ΟΤΕ, από την ( σχεδον νομότυπη) πίσω πόρτα, 5 μέλη η DT 5 εμείς. Και στα Βαλκάνια, όπως θέλει η DT ( ή οι Τούρκοι)

    Θα έπρεπε να ζητήσουμε συγνώμη από τα Ελληνάκια που αγόραζαν στα Βαλκάνια, πιστεύοντας την εξωστρεφή πολιτική του Σημίτη.

  17. xxx- avatar
    xxx- 17/12/2008 20:41:49

    @15 Έχουν να δούν πολλά τα μάτια μας προκειμένου να σώσουν το τομάρι τους!!!!!!!

  18. Evros avatar
    Evros 17/12/2008 20:48:55

    Καταλαβαίνεται σε τί απελπιστική κατάσταση βρίσκεται ο τόπος.

  19. xxx- avatar
    xxx- 17/12/2008 20:51:25

    @16 Γιατί να ζητήσουμε συγνώμη?Επειδή έπερναν τα χρήματά μας και ύστερα την κοπανούσαν στα Βαλκάνια ή γιατί ερήμωσαν την Βόρεια Ελλάδα?Οι έλληνες φορολογούμενοι πλήρωναν για την ανάπτυξη των χωρών αυτών και για την αύξηση των κερδών του χρηματοκιβωτίου τους?????Η εθνική τους συνείδηση φτάνει μέχρι την τσέπη τους!!!!!!!!

  20. t avatar
    t 17/12/2008 20:56:10

    xxx
    Σωστός

  21. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 17/12/2008 21:22:28

    Το παιδί δεν είναι καθόλου χαζό ουτε βλαχ ξέρει καλά την παροιμία
    «ειδές ποτέ φτωχό να ψηφίζει φτωχό»

  22. art avatar
    art 17/12/2008 21:24:54

    ΕΡΩΤΗΣΗ:ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ, ΠΟΣΟΥς ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΨΗ ΤΟΥ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΣ?

  23. KaryID avatar
    KaryID 17/12/2008 21:29:47

    Μα τους έχει/είχε, γι' αυτό αντέδρασε έτσι. "Έλεος με αυτούς" αναφώνησε με τον τρόπο του.

  24. xxx- avatar
    xxx- 17/12/2008 21:31:16

    @ 22 Αυτούς θέλει στη δούλεψή του και στη θέση που είναι,για να έχει τα κέρδη που έχει και τη θέση που κατέχει!!!!!!

  25. art avatar
    art 17/12/2008 21:54:08

    ΔΗΛΑΔΗ,ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΑΝΙΚΑΝΟΥΣ ΓΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΣΟΥ?ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ......

  26. xxx- avatar
    xxx- 17/12/2008 21:57:06

    @23 To 'Έλεος με αυτούς' το αναφώνησε,γιατί έπρεπε να κάνουν πιο καμουφλαρισμένα τη δουλειά τους,ώστε να μην υπάρχουν αντιδράσεις από το ΛΑΟ και ξεβολεύονται!!Ενοχλήθηκαν οι κύριοι!!!!!

  27. KaryID avatar
    KaryID 17/12/2008 22:01:14

    @xxx: ακριβώς, τους πέρασε ένα μήνυμα, άσε που φυλάει και τα νώτα του κιόλας με αυτές τις δηλώσεις.

  28. Le canard avatar
    Le canard 17/12/2008 22:02:53

    Δασκαλόπουλος: "Τώρα που λιγοστεύει το οικονομικό κεφάλαιο απαιτείται να επενδυθεί πολιτικό κεφάλαιο στην αντιμετώπιση της κρίσης".

    Μετάφραση: Τώρα που φάγαμε και έγιναν οι πλούσιοι πλουσιότεροι και οι φτωχοί φτωχότεροι, είναι η ώρα των πολιτικών να παίξουν το ρόλο του μαξιλαριού ανάμεσα σε μας και στην κοινωνία, ώστε να σώσουμε το τομάρι μας και το σύστημά μας.

    Δηλαδή, ας κάνει η πολιτική ό,τι έκανε το κράτος (με λεφτά των φορολογουμένων) προς τις Τράπεζες (28 δισ.).

  29. art avatar
    art 17/12/2008 22:07:46

    ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΞΕΒΟΛΕΥΟΝΤΑΙ, ΤΟΥΝΑΝΤΙΟΝ, ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ "ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ"....

  30. xxx- avatar
    xxx- 17/12/2008 22:14:33

    @29 Τους 'θεούς και τους δαίμονες'εμείς τους ψηφίζουμε.

  31. CD avatar
    CD 18/12/2008 01:14:47

    Σειρήνες....

    Μην πιστεύετε αυτά που βλέπετε.

    Απλά ποντάρουν στο φαβορί.