#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/05/2010 13:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπέρ των μέτρων η Ντόρα Μπακογιάννη



Την υπερψήφιση των μέτρων από τη ΝΔ  ζήτησε η Ντόρα Μπακογιάννη από τον Αντώνη Σαμαρά στη σημερινή συνάντησή τους.

Ο πρόεδρος της ΝΔ την άκουσε στο πλαίσιο των ενημερωτικών συζητήσεων που έχει με όλους τους βουλευτές του κόμματος.

Η συνάντηση, στην οποία ήταν μόνο οι δυο τους, διήρκεσε μισή ώρα.

Μετά τη συνάντησή, η κ. Μπακογιάννη, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Ποιος ο λόγος της επίσκεψής σας  εδώ;

Ντ. ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ: Ζήτησα αυτή τη συνάντηση με τον πρόεδρο της Νέας

Δημοκρατίας  τον κ. Σαμαρά, για να κουβεντιάσουμε τον τρόπο με τον οποίο οι φιλελεύθερες δυνάμεις της χώρας, μπορούν να συμβάλουν στην ταχύτατη έξοδο από την κρίση. Ο Ελληνικός Λαός δεν μπορεί να χάσει αυτές τις απίστευτες θυσίες. Σήμερα καλείται να κάνει δυσβάσταχτες θυσίες. Αυτές δεν μπορεί να πάνε χαμένες. Πιστεύω ότι οι νοοτροπίες του παρελθόντος, ανήκουν στο παρελθόν. Και πρέπει να γυρίσουμε όλοι μαζί σελίδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 04/05/2010 13:14:11

    Από πού και ως ως πού η Ντο΄ρα αυτοχρίστηκε εκπρόσωπος των φιλελεύθερων δυνάμεων. Ζηκώθηκαν τα πόδια να χτηπήσουν το κεφάλι?
    Η εκπρόσωπος τυ νεοφιλελευθερισμού (aka σοσιαλισμού) προσπαθεί να καπηλευτεί την φιλελεύθερη ιδεολογία?
    Είναι χυδαιότητα από μέρους τοης τέτοια επίκληση.
    Καλύτερα, γιατί απόκαλύπτεται πόσο φαύλή είναι αυτή και όλη η κομπανία της ψευδεπίγραφης δεξιάς.

  2. Lewnidas avatar
    Lewnidas 04/05/2010 13:17:24

    καλα δεν ντρεπεται λιγο. δειχνει μια ακομη φορα ποιους εξυπηρετει .............και σιγουρα δεν ειναι ο ελληνικος λαος.

  3. online-press avatar
    online-press 04/05/2010 13:17:44

    .....με τον πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας τον κ. Σαμαρά (μιλάει σαν αρχηγός άλλου κόμματος)
    .....οι φιλελεύθερες δυνάμεις της χώρας (κάνει υπενθύμιση για τον φιλελευθερισμό)
    .....Αυτές δεν μπορεί να πάνε χαμένες (δεν μας λέει από ποιον εξαρτάται το να μην πάνε χαμένες οι θυσίες)
    .....οι νοοτροπίες του παρελθόντος, ανήκουν στο παρελθόν (εννοεί φαντάζομαι του ΠΑΣΟΚ )
    ......Και πρέπει να γυρίσουμε όλοι μαζί σελίδα. (αει γαμίσου....)

    * Παραφέρθηκα αλλά δεν μπορεί η κυρία, παμπλουτη ούσα, να μιλάει για θυσίες!

    • Αρράκις الراقص avatar
      Αρράκις الراقص @ online-press 04/05/2010 13:29:50

      Δεν αναφέρονται ποτέ έτσι σε μια κυρία, όσο κι αν την αντιπαθούμε. Παραφέρεσαι

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Αρράκις الراقص 04/05/2010 14:37:30

        Αρράκις, έχουμε ισότητα!
        Online-press, χώσ'τα ελεύθερα!

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 04/05/2010 13:18:51

    Με τους Μητσοτάκηδες θα συμπορευθούμε; Δεν γίνεται ρε παιδιά, δεν γίνεται! Απλά δεν γίνεται!

  5. νεόπτωχος avatar
    νεόπτωχος 04/05/2010 13:20:12

    Εάν η Ντόρα είχε πεί "όχι" θα είχε απολυθεί αμέσως από τους καναλάρχες.
    Εξάλλου εάν ήταν το είδος του ανθρώπου που μπορεί να αντιπαρατεθεί σε όσους επιβουλεύονται τη χώρα δεν θα ήταν η γνωστή Ντόρα.
    Απλά πράγματα.
    Η γνώμη της δεν έχει καμία αξία πιά για το λαό.
    Μετά το συνέδριο της Ν.Δ. μπορεί να σηκώσει τα πανιά της προς τον άλλο "εκπρόσωπο" του κατστημένου, το Γιωργάκη.
    Έτσι και αλλιώς την ίδια τύχη θα έχουν.

  6. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 04/05/2010 13:23:14

    Πείτε στην κυρία ότι η ΝΔ δεν είναι Συνασπισμός Φιλελεύθερων Δυνάμεων.
    Αν δεν μπορεί να το χωνέψει, ας πάει στο καλό.

  7. Petros avatar
    Petros 04/05/2010 13:24:28

    Αν δεχτούν όλοι οι πολιτικοί,βουλευτές και λοιπά στελέχη του ΠΑΣΟΚ, της ΝΔ και του ΛΑΟΣ να ζουν μηνιαίως με 2000 ευρώ ( χωρίς δώρα και άλλα επιδόματα ), εάν χαρίσουν όλη τους την υπόλοιπη κινητή και ακίνητη περιουσία ( εκτός πχ από 5 ακίνητα ) για την απόσβεση του δημοσίου χρέους, εάν καταργήσουν το νόμο ευθύνης υπουργών και βουλευτών με αναδρομική ισχύ 35 χρόνια και έλεγχο των φορολογικών τους δηλώσεων, της κίνησης των λογαριασμών τους και λεπτομερή έλεγχο των υπουργικών τους αποφάσεων, τότε και μόνο τότε θα συμφωνήσει ο ελληνικός λαός.

    Πόσα λεφτά προσφέρατε κ.Μητσοτάκη και κ.Μπακογιάννη στο δημόσιο ταμείο ; Όλα στο ΦΩΣ. Αλλιώς ...Γουδί !

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Petros 04/05/2010 13:28:57

      Αυτή στις εσωκομματικές τον Νοέμβριο έφαγε κανά - δύο τοις εκατό του ΑΕΠ.

  8. Παντακης Γιωργος avatar
    Παντακης Γιωργος 04/05/2010 13:27:18

    ......"Κείνο το βράδυ σώπαιναν οι λύκοι γιατί ουρλιάζανε οι άνθρωποι"...

  9. Κώστας avatar
    Κώστας 04/05/2010 13:28:01

    Nα διαγραφεί τώρα!
    Ο λύκος αρνίσια περπατισιά δεν έχει ποτέ.
    Ακου φιλελεύθερες δυνάμεις.Μια ζωή ύπουλη...
    Γιακουμάτος(διασκεδαστής της πλ.Κολωνακίου), Κυριάκος(τζαμπατζής τηλεφωνικών κέντρων), Σκυλακάκης(μια ζωή μαυρισμένος, μονίμως διορισμένος) και φίλη Χριστοφοράκου-υπεύθυνη αποδράσως Καραβέλα, να διαγραφούν τώρα!

  10. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/05/2010 13:32:33

    Έχω τη γνώμη ότι βρήκε την ευκαιρία να εξωθήσει τα πράγματα στα άκρα. Και είτε να εμφανιστεί μετά ότι "έσυρε τον Σαμαρά στο ναι", είτε να προκαλέσει την καρατόμησή της. Ακριβώς όπως είχαν κάνει και οι Σουφλιάς, Μάνος, Τατούλης και Κάκαλος εναντίον του Καραμανλή το '98.

    Μόνο που πρέπει να ξέρει ότι, στο μέλλον, δεν πρόκειται κανείς να της πει "Ντόρα, καλώς ήρθες στο σπίτι σου"...

  11. Σαος avatar
    Σαος 04/05/2010 13:33:17

    Τι να περιμένει κανείς από μια πολιτικό αποδέκτη εμβασμάτων από τα μαύρα ταμία της Siemens και του τούρκου μετόχου Mr.2%!

  12. Ν.Μ avatar
    Ν.Μ 04/05/2010 13:33:17

    Ειλικρινά, δεν θέλω να βλέπω τα μούτρα της... Μου προκαλεί βδελυγμία, απέχθεια. Το ίδιο ισχύει και για τον Κυριάκο Μητσοτάκη.

    Μόνο ο Σαμαράς πλέον, με κρατάει στη ΝΔ. Ελπίζω να μη με απογοητεύσει και αυτός.

  13. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 04/05/2010 13:35:13

    Οικογενειοκρατία και κρατικοδίαιτη οικονομική ολιγαρχία είναι υπέρ του ΔΝΤ και της σκλαβιάς του λαού.

  14. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/05/2010 13:40:40

    Να σκεφτούμε επίσης και κάτι άλλο.

    Ίσως οι πάτρωνές της να της είπαν ότι ήρθε η ώρα για "κάτι δικό της". Να πώς μπορεί να γίνει αυτό:

    Ο ΓΑΠ ζητά ενισχυμένη πλειοψηφία, ο Σαμαράς φυσικά δεν συναινεί σε μια τέτοια συνταγματική εκτροπή, τα (ενισχυμένα) κουκιά δε βγαίνουν, ο ΓΑΠ προκαλεί εκλογές και... τσουπ! Να η Ντοράκλα αρχηγός κόμματος.

    Έτσι της είπαν, προφανώς. Αλλά το ότι, σε μια τέτοια περίπτωση, δεν θα βρει στην κάλπη ούτε την ψήφο του... Σκυλακάκη, δεν της το είπαν!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Αυριανιστής 04/05/2010 13:44:10

      "Ο δρόμος για το ναι είναι ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα"...

      Στη θέση του Σαμαρά θα θεωρούσα την επίσκεψη μάννα εξ ουρανού για να καθαρίσει το εσωκομματικο τοπίο μια και καλή.
      Οι νεοτάξ ΝΔ. με τους νεοτάξ Πασοκ και οι πατριωτικές δυνάμεις απέναντι.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ αλλενάκι 04/05/2010 13:51:24

        Συμφωνώ μαζί σου, αλλενάκι. Ακόμα και μια άμεση, "εδώ και τώρα" καρατόμησή της θα λειτουργούσε απελευθερωτικά αυτή τη χρονική στιγμή για τη ΝΔ.

        Ας παραδοθεί στην κρίση του λαού ως ισάξια του... Κάκαλου.

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ αλλενάκι 04/05/2010 15:55:26

        Μπράβο αλλενάκι! Σήμερα δίνεται στον Αντώνη η χρυσή ευκαιρία, να τους τελειώσει! Η επίσκεψη είναι παγίδα!
        Βροντερό πατριωτικό-συνειδησιακό ΟΧΙ , με ή χωρίς κομματική πειθαρχία δεν έχει πια καμιά σημασία! Καταργούνται αυτόματα τα ψευδεπίγραφα χρωματιστά και κάθετα κουτάκια που χώριζαν τους πολίτες και μπαίνει μια οριζόντια κόκκινη γραμμή, που ξεχωρίζει τους πατριώτες από τους ξενόδουλους! Αυτή είναι η γνήσια υπέρβαση και αυτή σε περνά στην Ιστορία, ως επαναστάτη συνείδησης!

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Αυριανιστής 04/05/2010 13:55:18

      Πειστε τη Ντόρα και το ΠΑΣΟΚ οτι το μεγάλο "ατού" της Δεξιάς, η Ντόρα (εκείνη βέβαια θα το πιστέψει αμέσως) μπορεί να βοηθήσει τα μάλα την πολιτική Γ. Παπανδρέουν αν η Ντόρα μετοικήσει στο ΠΑΣΟΚ. Μετά θα μπορούμε όλοι μας θαρώ να καθίσουμε αναπαυτικά και να παρατηρούμε χαιρέκακα τις φλόγες καθώς το ΠΑΣΟΚ θα αυτοδιαλύεται..
      Κανείς δεν είχε μυαλό να το προτύνει αυτό τόσα χρόνια βρε παιδάκι μου... κανείς..

  15. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 04/05/2010 13:40:51

    Και μόνο που η Ντόρα επισκέφθηκε τον Αντώνη, για να του ζητήσει τη στήριξη των μέτρων, μαρτυρεί την παγίδα που του στήνουν!
    Εάν σεβόταν τον αρχηγό της και το κόμμα της, αυτή η επίσκεψη έπρεπε να προηγηθεί της τοποθέτησής της και όχι να έπεται. Άρα επιχειρεί να δείξει, πως εκείνη παραμένει σταθερή στις απόψεις της και με δική της παρέμβαση-προτροπή, επείσθη και εκείνος.
    Τώρα μετά από αυτό, ο Αντώνης υποχρεούται να πει το μεγάλο ΟΧΙ!
    ΟΧΙ στο ξεπούλημα του τόπου, ΟΧΙ στην καταρράκωση της αξιοπρέπειας της Πατρίδας, ΟΧΙ στο κουκούλωμα ευθυνών που ο ίδιος δεν έχει, ΟΧΙ στη συνενοχή, ΟΧΙ στη συγκάλυψη των υπευθύνων, ΟΧΙ τέλος στη απαλλαγή και της κυρίας Ντόρας, που συγκυβερνούσε κανονικότατα από το 2004!
    Το ΝΑΙ του Αντώνη προσδοκούν, για να τον δώσουν ως ανακόλουθο, το ΝΑΙ του Αντώνη προσδοκά και η Ντόρα, για να ξαναγυρίσει το καρφιτσωμένο χαμόγελο στα χείλη της!

  16. mavro kounavi avatar
    mavro kounavi 04/05/2010 13:47:33

    Dora Bakoyanni DELENDA EST.

  17. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 04/05/2010 13:51:50

    Η Ντόρα λέει ΝΑΙ...γιατί υπερασπίζεται τα "μισθά" τα δικά της και των απανταχού (και πρωτίστως σε ΕΡΤ, 9.84, κλπ ΜΜΕ), διορισμένων της.

    Αντώνη, εμεις που σε στηρίξαμε, δεν δίνουμε μία, για την άποψη της κρατικοδίαιτης εδώ και δεκαετίες, οικογένειας Μητσοτάκη.

    Αντώνη, εσένα περιμένουμε, να δούμε, να ηγείσαι αυτές τις κρίσιμες στιγμές!

  18. adistaktos avatar
    adistaktos 04/05/2010 13:55:43

    Η ώρα της ΥΠΕΡΒΑΣΗΣ ήρθε!
    Το σύστημα που εκπροσωπεί η Ντόρα και ο GAP έστειλε αντιπρόσωπο του "ΝΑΙ στο ΔΝΤ" για να προκαταλάβει (προβοκάρει) την Θέση του Σαμαρά ΚΑΙ της ΝΔ...
    Το σύστημα γμωρίζει το ΟΧΙ του Σαμαρά και απλά δεν το αντέχει...
    Η παγίδα στήθηκε διότι ο στόχος του συστήματος θέλει ΟΛΟΥΣ τους πολιτικούς ΣυΝΑΙνοχους...
    7 μήνες τώρα ο Σαμαράς με αξιοσημείωτη πολιτική μαεστρία και εξυπνάδα έχει ΗΔΗ δώσει τις απαντήσεις του... η διαχείριση της πρόσφατης εξέλιξης αναδεικνύει το ρόλο του και στρέφει το ενδιαφέρον του λαού στο πρόσωπό του... οι ΜΜΕδες πανικόβλητοι να του φορτώσουν ευθύνες, τελικά φορτώνουν την επικοινωνιακή εικόνα της απάντησής του... Σχεδόν ΟΛΑ τέλεια, υπερβατικά!
    Απομένει μόνο η ΔΙΑΓΡΑΦΗ της Ντόρας, που θα ακολουθήσει όπως όλα δείχνουν και θα ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΕΙ την ΑΡΧΗ της ΝΕΑΣ ΕΛΠΙΔΑΣ που προσδοκά ο Λαός!

  19. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 04/05/2010 14:05:06

    Οἱ λέξεις ἔχουν χάσει πλέον τό νόημά τους.
    Πῶς μπορεῖς νά εἶσαι φιλελεύθερος καί νά παίρνης ἐντολές ἔξωθεν;Νά θέλης τήν ἀρχηγία τῆς χώρας σου,καί νά ἀποβλέπης γι΄αὐτό σέ ὑποστήριξι μεγάλης δυνάμεως καί ὄχι στήν ὑποστήριξι τοῦ λαοῦ σου;
    Ἕνα ὄχι,Κύριε Σαμαρᾶ,καί νά μᾶς ἀδειάζη τήν γωνιά ἡ Κυρία.
    Ἀλλοῦ εἶναι ὁ φυσικός της χῶρος.Ἄλλωστε πάντα σάν τόν Κισσό σκαρφαλώνουν αὐτοί,οἱ Μητσοτάκουλες ἐννοῶ.

  20. ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ avatar
    ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ 04/05/2010 14:14:09

    ΛΑ.Ο.Σ. ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ

    • aengus avatar
      aengus @ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ 04/05/2010 14:36:34

      Θα το ….δανειστώ!

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ aengus 04/05/2010 15:10:06

        Πηγαίνει με τον ρυθμό του "Λαός,ΠΑΣΟΚ στην εξουσία";;;;

  21. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 04/05/2010 14:22:40

    Τελικά, απ΄ό,τι αποδεικνύεται, η αντίθεση στον «εσωτερικό» εχθρό επαναφέρει την ηρεμία και την ομόνοια στις τάξεις του στρατεύματος. Η Ντόρα Μπακογιάννη είναι υπ΄αυτή την έννοια (ακόμη) η πιο αποτελεσματική συνεκτική ουσία της Νέας Νέας Δημοκρατίας ...

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ antiathlitikos 04/05/2010 15:11:40

      Σταγονίδιο είναι. Ο μεγάλος όγκος του ρεύματος, τραβάει γι'αλλού...

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ antiathlitikos 04/05/2010 19:25:17

      επικίνδυνο αυτό βάση των δεδομένων.

  22. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 04/05/2010 14:29:23

    Αντώνη μην ξεχνάς ότι ο Καραμανλής είπε πολλά όχι, εσύ τι θα κάνεις;
    Αν πεις ναι ο λαός θα σε φτύσει και τα πολιτικά και οικονομικά λαμόγια θα σε βάλουν στα αχαμνά τους. Καλυτέρα με τους αριστερούς παρά στα αχαμνά της Ντόρας και του Καρατζαφίρερ.

  23. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/05/2010 14:36:24

    Θα παρακαλούσα την κα Μπακογιάννη για τα εξής:

    (α) Πόση μείωση σε αποδοχές πιστεύει πρέπει να έχει η ίδια σαν "βουλευτής"
    (β) Πόση μέιωση εξόδων στην Βουλή
    (γ) Πώς δικαιολογεί την "κληρονομικότητα" στην θέση που είναι
    (δ) Πόθεν έσχες για όλη την οικογένεια από το 1949 μέχρι σήμερα
    (ε) Ποιά ακριβώς είναι η ιδεολογία της και πως ορίζει το "φιλελεύθερος"
    (στ) Ποιός ο ρόλος της Αποστασίας του μπαμπά στην σημερινή κατάσταση
    (ζ) Αφού, κατά βάση, είναι Σημιτική, γιατί δεν κάνει κόμμα με τον τ. Πρωθυπουργό;

    Νομίζει ότι αυτά είναι τα μέτρα; Ή προβλέπει και άλλα; Για την πρόσκληση του ΔΝΤ τι πιστεύει;

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ archaeopteryx 04/05/2010 15:13:48

      ζ)Και ποιος θα είναι αρχηγός; Αυτή ή Αυτός;
      Αυτός , αυτή και τα μυστήρια...

  24. Sta_a avatar
    Sta_a 04/05/2010 14:36:48

    "..Απομένει μόνο η ΔΙΑΓΡΑΦΗ της Ντόρας, που θα ακολουθήσει όπως όλα δείχνουν και θα ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΕΙ την ΑΡΧΗ της ΝΕΑΣ ΕΛΠΙΔΑΣ που προσδοκά ο Λαός!"

    +10!!! Συμφωνώ!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Sta_a 04/05/2010 15:16:12

      Δεν πρέπει να την διαγράψει. Πρέπει να εξαναγκαστεί να διαχωρίσει την θέση της πρώτα ΄στην Βουλή των Ελλήνων και μετά να διαγραφεί, "κατεβαίνοντας από το τραίνο"...

  25. Lewnidas avatar
    Lewnidas 04/05/2010 14:36:49

    "Γιαούρτωσαν τον Βουλγαράκη;"
    http://troktiko.blogspot.com/2010/05/blog-post_8620.html

    ετσι ρε! να μην ξαναβγει κανενας τους απο τα σπιτια τους

  26. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 04/05/2010 14:40:02

    Και θα απαντήσει, "αφήστε τους λαϊκισμούς...", όπως πάντα.

  27. ataktos avatar
    ataktos 04/05/2010 14:43:32

    Αυτή ..για χάρη όλων μας εμπιστεύεται μόνο της ..πατερίτσες

  28. gekapsa avatar
    gekapsa 04/05/2010 14:48:39

    Διώξτε τα βαρίδια , γιατί σας βλέπω να κάνετε παρέα με την Αλέκα στα ποσοστά...
    χαχαχαχα

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ gekapsa 04/05/2010 15:07:33

      Αν υποκύψουν στο ΝΑΙ, θα γίνουμε η χλεύη των μονίμων ηττημένων...

  29. Orestios avatar
    Orestios 04/05/2010 14:54:38

    Η εσπευσμένη κίνηση της Ντόρας να συναντηθεί με τον Σαμαρά δείχνει τον πανικό του συστήματος GAP. Η επικοινωνιακή καταιγίδα των προηγουμένων ημερών καταρρέει και η σφαλιάρα έρχεται. Βιάζονται πολύ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Orestios 04/05/2010 15:00:28

      Ω, ναι!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 04/05/2010 15:06:28

      Όποιος βιάζεται σκοντάφτει...
      Γίνομαι πολύ παραδοσιακός, ε;

  30. nov11 avatar
    nov11 04/05/2010 14:57:18

    Τί να μας πουν τώρα και οι Δρακουμέλ.Είναι δυνατόν το σύστημα που παραπαίει να βάλει τρικλοποδιά στον εαυτό του;
    Τί κάνει η γάτα τις ακαθαρσίες της μετά την αφόδευση;Αυτό εννοεί η κυρία με το ' γυρίζουμε σελίδα '.
    ΤΩΡΑ Η ΣΕΛΙΔΑ ΕΜΕΙΝΕ ΜΕΤΕΩΡΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΠΡΟΣ ΟΠΟΙΑ ΜΕΡΙΑ ΘΕΛΕΙ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΠΙΣΩ ΤΙΣ ΚΙΤΡΙΝΙΣΜΕΝΕΣ ΦΙΓΟΥΡΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ.

  31. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 04/05/2010 15:27:00

    Προσωπικά ήμουν και είμαι (μέχρι αυτή τη στιγμή τουλάχιστον γιατί τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα) υπέρ ενός ΝΑΙ με ανταλλάγματα, γιατί θεωρώ πως η πτώχευση ισοδυναμεί με εθνική καταστροφή, όχι μόνο οικονομικά. Από εκεί και πέρα συμφωνώ ότι ένα κοινοβουλευτικό ΟΧΙ δεν σημαίνει υπονόμευση της εφαρμογής της κυβερνητικής πολιτικής. Άλλωστε το νομοσχέδιο μπορεί να περάσει με απλή πλειοψηφία, επομένως θέμα πτώχευσης δεν τίθεται αυτόματα. Συμφωνώ με τον κο Ροδινό ότι το αίτημα αυξημένης πλειοψηφίας γελοιοποιεί τον ΓΑΠ, καθώς αυτός "χτυπιόταν" για μία ευρεία κοινοβουλευτική πλειοψηφία. Άλλο 151 και άλλο 160+ οι πρόσφατοι 15 κατόπιν χορηγήσεως πιστοποιητικού δημοκρατικών φρονημάτων (Είναι γενικά των νομιμοποιήσεων αυτή η κυβέρνηση). Συμφωνώ ότι η κίνηση της κας Μπακογιάννη συνιστά προσβολή στο πρόσωπο του Αρχηγού του κόμματος και είναι πράξη που αλλάζει τα δεδομένα, καθώς ΓΑΠ και Μπακογιάννη εκβιάζουν ανοιχτά. Το προσωπικό μου συμπέρασμα με βάση τα όσα εξέθεσε ο κος Ροδινός είναι πως το ΟΧΙ, εφόσον τεθεί θέμα αυξημένης πλειοχηφίας, θα πρέπει να γίνει με επίκληση του Αρ. 120 παρ. 4 Σ και όχι σαν αντιπολιτευτικό όπλο. Γνωρίζω ότι ακούγεται υπερβολικό, αλλά θεωρώ πρώτον ότι ζούμε σε ιδιαίτερες στιγμές και δεύτερον του τη χάρισε ήδη μία φορά του ΓΑΠ την προσφυγή στο Λαό με το Νομοσχέδιο περί Ιθαγένειας. Δεύτερη πράξη κατάλυσης της εθνικής κυριαρχίας και με προσυπογραφλη πάει πολύ.

  32. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 04/05/2010 15:35:22

    Πάντως ρε παιδιά, για σκεφτείτε λίγο, για να ρίχνει τα μούτρα της η "δεν σχολιάζω δηλώσεις άλλων" και να ζητάει συνάντηση, σκεφτείτε πόσο πολλά έχουν επενδύσει στο "ναι" του Αντώνη.

    Θα πήγαινα ακόμη παραπέρα. Ποιος ξέρει τι δουλειές έχουν κλείσει ή σκοπεύουν να κλείσουν και ρίχνουν τόσο πολύ το τουπέ τους, ως κλασικοί Μητσοτάκηδες.

  33. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 04/05/2010 15:36:11

    ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ ΟΝΕΙΡΟΞΕΙΣ ...

    Η τουρκική σημαία στην Ακρόπολη και σχόλιο του γερμανού σκιτσογράφου ΤΗΣ ¨FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG" : ¨μόνο έτσι θα γλυτώσουμε τα λεφτά μας από τους Έλληνες..."
    ------------------------------------

    PEOPLES OF EUROPE - RACE UP ! TO "KKE" ΣΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ... ( 4/4/2009 )

    http://lh4.ggpht.com/_-ywULpyWE2c/S9_klgcuTDI/AAAAAAAABlY/wMJcSIMAj4c/s800/AKROPOLI2.jpg
    Δεν χρειάζεται να είναι κανείς οπαδός τους για να αναγνωρίσει τα ¨ωραία και θεματικά¨ , ιδιαίτερα όταν σαν εικόνα απευθύνονται στους ¨Λαούς της Ευρώπης¨ , και ας κλαίνε και σκούζουν οι ¨ Λυριντζής-Οικονόμου¨ από το πρακτορείο ¨SKY¨-LONDON-CITY” που εισηγούνται , εκτός των άλλων , μέσω και αρθρογραφίας του κ. Τέλλογλου ( Καθημερινή ) ¨κυβέρνηση εκτάκτου ανάγκης και ΑΡΣΥ –ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΑΡΘΡΩΝ ( ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ) KAI ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ¨ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΤΟΞΟΥ¨ ( λέγεμαι ¨Αλεβιζάτος¨ και ΣΙΑ )

    -----------------------------------

    "ACROPOLIS - ADIEUE"

    Mireille Mathieu Acropolis French

    http://www.youtube.com/watch?v=yvjLdn7WvSs

    --------------------------------------------

    ΠΡΟΣ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΟΡΦΩΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΟΣΠΟΥΔΑΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ "Ν.Δ." ΚΑΙ "ΠΑΣΟΚ"

    ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ " ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑΔΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ¨ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΑΒΑΝ ΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΤΗΣ ¨ΕΡΤ¨ :

    Κυβέρνηση Τσολάκογλου.

    http://www.youtube.com/watch?v=Fvck-oA4tGc&feature=player_embedded

    ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΝΕΤ

    http://www.dailymotion.com/video/xd6b0u_yyyyyyyy-yyy-yyy_news

  34. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 04/05/2010 15:37:43

    ΝΑ ΑΛΑΞΟΥΜΕ ΛΕΕΙ Η ΝΤΟΡΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Η ΗΛΙΘΙΑ? ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕΛΙΔΑΣ.ΕΞΩ ΔΟΣΙΛΟΛΟΓΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΟΔΟΥΛΗ.

  35. Orestios avatar
    Orestios 04/05/2010 15:44:17

    Η Οργάνωση Νέων της Νέας Δημοκρατίας δεν ασχολείται με την κατοχή του ΔΝΤ? Οι νέοι είναι αυτοί που θα πληγούν περισσότερο καθώς η ανεργεία θα κορυφωθεί?
    Ο νέος Πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ δεν πήρε θέση. Κρύβεται?

  36. nov11 avatar
    nov11 04/05/2010 15:54:38

    @ επώνυμος
    Την ίδια τους την ΥΠΑΡΞΗ και την συνέχεια της πορείας που διαγράφουν ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ!
    ΣΥΝΕΝΟΧΟΥΣ ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΤΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΝΥΧΙΑ ΝΑΙ ΜΕ ΔΟΝΤΙΑ!
    ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΜΑΣΤΙΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΡΟΤΟ........

  37. mara avatar
    mara 04/05/2010 16:00:50

    Tzaker... σου έρχεται το κορίτσι... Ετοίμασε γαμοπίλαφο για το τραπέζι του γάμου... Τα ξεροτήγανα όμως θα είναι λίγο μπαγιάτικα... ξέρεις είναι αυτά που μείνανε της Μαρίκας από τις 29 Νοεμβρίου.... έ! δεν είναι για να πετάμε τέτοιες μέρες!!!

    • tzager avatar
      tzager @ mara 04/05/2010 17:38:02

      Το πιλάφι και τα ξεροτήγανα ετοιμάζονται για τα εγκαίνια.

      Θα σου στείλω με courier, mara mou. Kαι σε διαβεβαιώ θα είναι φρεσκότατα!

  38. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 04/05/2010 16:12:31

    Εγω, σαν πρεσβυτερος εδω μεσα, θα σας μαλωσω: Δεν συμπεριφερονται ετσι σε μια κυρία, η οποια μαλιστα ειναι και γονος οικογενειας με μεγαλη, για να μην πω τεραστια, προσφορα στον τοπο. Σας υπενθυμιζω απλως οτι ο πατερας της, φτωχοπαιδο στην κατοχη, που επαιρνε τρεις καραβανες φαγητο απο τα συσσιτια για να επιζησει, κατορθωσε με "σκληροτατη εργασια" να αποκτησει τεραστια περιουσια για την οποια δεν μιλαει απο σεμνοτητα, σπουδασε τα παιδια του στα καλυτερα σχολεια για να μπορουν και αυτα να προσφερουν τις ιδιες υψηλου επιπεδου υπηρεσιες στον τοπο και τον ελληνικο λαο. Να προσθεσω σε ολα αυτα και την δωρεα της τεραστιας αρχαιολογικης συλλογης του, που δημιουργησε "πληρωνοντας" πολυ ακριβα το καθε κομματι που απεκτησε. Επισης κατηγορειτε την θυγατερα του αξιοτιμου κυριου Κων. Μητσοτακη οτι καπηλευτηκε το ονομα του Παυλου Μπακογιαννη μετα την ανανδρη δολοφονια του απο τους τρομοκρατες, ενω η πραγματικοτητα ειναι οτι ετσι, διατηρωντας το επιθετο του ακομη και μετα τον γαμο της, συνεχιζει να τον τιμα. Τελος την κατηγορειτε και για τις φιλιες της με τον αξιοτιμο επισης κυριο Μιζοφορακου και τον αλλα, επισης αξιοτιμο κυριο, που το εσκασε απο τη χωρα επωφελουμενος της καθυστερημενης διαδικασιας την οποια ακολουθησε καποιος διευθυντης στο υπουργειο Εξωτερικων. Αλλα ξεχνατε οτι η φιλια της με τον κυριο Μιζοφαρακο ειχε ξεκινησει απο τα μαθητικα θρανια - εσεις ολοι εχετε ξεχασει τους συμμαθητες σας? Την κατηγορειτε, τελος, οτι εχει συνταχθει με τον παπαντρεισμο στο θεμα του ΔΝΤ, αλλα ξεχνατε παλι οτι ειν αι ελευθερος ανθρωπος και πορευεται κατα συνειδηση!

  39. KNWD avatar
    KNWD 04/05/2010 16:13:48

    Μία από τις οικογένειες που πρέπει να κατασχεθεί η περιουσία τους και να πεταχθούν έξω από τη χώρα. Αρκετό κακό κάνανε τόσες δεκαετίες και ντροπή στους απλούς νεοδημοκράτες που τους ψηφίζανε τόσα χρόνια. Πολλά από τα δεινά της χώρας μας οφείλονται σε αυτή την οικογένεια

    ΕΞΩΩΩΩΩ

  40. πολίτης avatar
    πολίτης 04/05/2010 16:33:16

    Μπράβο ρε συ Ντόρα, σε άλλα κι άλλα τράβαγες την ουρά απ'έξω τόσο καιρό, τώρα τσακίστηκες να φανείς, να κατευθύνεις τις εξελίξεις. Κάποιος να σου πει ότι δεν είναι για καμάρι αυτά που κάνεις.
    Πάντως πολύ το χαίρομαι που η οικογένεια Μητσοτάκη αποφάσισε να απαλλάξει από τις αμφιβολίες κάθε αμφιταλαντευόμενο νεοδημοκράτη. Εντάξει, μας πείσατε ότι δεν είστε για εμάς.
    Τώρα περιμένουμε το Σαμαρά. Για να δούμε!

  41. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 04/05/2010 16:40:45

    ΟΠΑ ( ! ) , ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΕΙΛΕΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΠΟΙΚΙΑ ΤΟΥ 4ου ΡΑΙΧ - Η ΑΥΣΤΡΙΑ ( ! ) ΣΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ Ο ¨ΑΝΥΠΕΞήγητος¨ - Δ. Π. ΔΡΟΥΤΣΑΣ ( ΛΕΓΕΜΑΙ ΣΧΕΔΙΟ ¨ΑΥΝΑΝ¨ ).

    ΘΑ ΦΑΝΕ ΚΑΛΑ ( ! ) – Ελικοδρόμιο έχει η ταράτσα στο Μέγαρο Μαξίμου ( ; ) – διότι ο Τσαουσέσκου άργησε και την ¨πάτησε¨ …
    -------------------------------------

    «Τα κινήματα διαμαρτυρίας στην Ελλάδα εξαντλούν την υπομονής της Ευρώπης»
    13:33 - Τρί 04/05/2010, tvxsteam

    Created 04/05/2010 - 13:37

    «Όταν βλέπουμε τα κινήματα διαμαρτυρίας στην Ελλάδα, η υπομονή μας, η δική μου και της υπόλοιπης Ευρώπης, σχεδόν εξαντλείται» δήλωσε σήμερα ο αντιπρόεδρος και υπουργός Οικονομικών της Αυστρίας Γιόζεφ Πρελ, με αφορμή τις κλιμακούμενες κινητοποιήσεις των εργαζομένων στην Ελλάδα.

    Ο Γιόζεφ Πρελ κάλεσε την ελληνική κυβέρνηση να εξηγήσει σαφώς στον πληθυσμό ότι τα μέτρα λιτότητας είναι απολύτως απαραίτητα για να απαλλαγεί η χώρα από το αβυσσαλέο χρέος της και τόνισε ότι η διεθνής βοήθεια θα εξαρτηθεί από την αποτελεσματική υλοποίηση των υποσχέσεων που έχουν δοθεί από την ελληνική κυβέρνηση ενώ τα χρήματα «θα καταβληθούν σταδιακά όταν θα έχουν εφαρμοστεί τα μέτρα λιτότητας».

    «Χρειάζεται μια νέα ευρωπαϊκή πολιτική για να αντιμετωπισθούν χώρες όπως η Ελλάδα», τόνισε και ζήτησε να υπάρξει καλύτερος έλεγχος των εθνικών προϋπολογισμών στο επίπεδο της ΕΕ. «Πρέπει να συζητήσουμε γι' αυτό χωρίς καθυστέρηση», υπογράμμισε ο αντιπρόεδρος της Αυστριακής κυβέρνησης.

    http://tvxs.gr/print/57758

  42. αλι & 3 αλι avatar
    αλι & 3 αλι 04/05/2010 17:28:10

    τι περιμενει ο σαμαρας και δεν την διωχνει αυτην και τους παυλοπουλους - αλογοσκουφιδες ?

    μηπως ειναι και αυτος ενας ακομα πολιτικαντης αυτου του τοπου ?

    οσο σκεφτεται το πολιτικο κοστος και το πολιτικο συμφερον θα χανει το γοητρο του ως αρχηγος της ν.δ. και μαζι και αυτους τους 800 χιλιαδες.

    Ξυπνα αντωνη !!! η δωσε το κομμα στην ντορα .

    ΜΕΣΟΒΕΖΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ !!!

  43. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 04/05/2010 18:11:49

    Δέν λέμε ὄχι ἐπειδή εἶναι φορτισμένο τό θυμικό μας.
    Ἄς μιλήσουμε μέ γεωμετρικά σχήματα λοιπόν.
    Λέμε ὄχι γιατί αὐτό ἐπιττάσει ἡ τετράγωνη λογική.Τόσο ἁπλά.

  44. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 04/05/2010 18:14:15

    Λάθος.Ἐπιτάσσει.

  45. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 04/05/2010 18:18:03

    Συγγνώμη ἀλλά τό ἄνω σχόλιό μου,εἶναι γιά τό κείμενο τοῦ Προφήτη.
    Μετακομίστε το ἐάν εἶναι δυνατόν.Εὐχαριστῶ.

  46. diasapollon avatar
    diasapollon 04/05/2010 18:29:04

    Πιστεύω ότι η κ.Ντόρα έκανε την τελευταία επίσκεψή της στα γραφεία της ΝΔ σαν βουλευτής του κόμματος.Μόνο και μόνο που ετάχθει υπέρ των μέτρων πρέπει να πει ο Σαμαράς ΟΧΙ.Αντώνη ΞΥΠΝΑ και συνέχισε αυτό που άρχισες με τον Παυλίδη,σε λίγο καιρό,μην πω μέρες οι ¨Ελληνες θα σε καλέσουν να σώσεις την πατρίδα,μην ακούς κανένα παρά μόνο τον λαό της βάσης.Ο λαός αυτός Αντώνη λέει ΟΧΙ.

  47. michael avatar
    michael 05/05/2010 07:39:37

    Ο κύριος Σαμαράς αν θέλει να είναι ο "ΟΔΗΓΟΣ" για το μέλλον της Ελλάδας, καλά θα κάνει να κόψει τα φτερά στους επίδοξους εφιάλτες. Η Ντόρα είναι παιδί του μπαμπά της, το σπουργίτι κι αν το βάψεις κίτρινο δεν γίνεται καναρίνι. Να την λάβει σοβαρά υπόψιν του ο κ. Σαμαράς αυτήν την κυρία.
    Ο αρχηγός σε αυτά ξεχωρίζει, οι αποφάσεις του να είναι σεβαστές από όλους, αν δεν το έχει καταλάβει αυτό η κυρία, έχει αυτή πρόβλημα, και όχι ο κόσμος που ψήφισε τον κ. Σαμαρά