#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/07/2011 14:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπέρ του Σαμαρά και ο Stiglitz;



Θυμάστε τότε που ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και Πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς, Γιώργος Α. Παπανδρέου πήγε στη Νέα Υόρκη, για να προεδρεύσει στη Συνεδρίαση της «Επιτροπής Stiglitz»; Και μετά που ο φίλος του και νομπελίστας Joseph E. Stiglitz απευθυνόμενος στο κοινό του Economist, στήριξε τον Γ. Παπανδρέου, λέγοντας ότι ο Έλληνας πρωθυπουργός έκλεψε τις εντυπώσεις στο Νταβός; Διαβάστε λοιπόν στη συνέχεια να δείτε τι λέει τώρα, μεταξύ άλλων, ο κ. καθηγητής σε άρθρο του με τίτλο...

The Ideological Crisis of Western Capitalism

Του Joseph E. Stiglitz, καθηγητή  στο Columbia University, και Νομπελίστα στα Οικονομικά.

... Την ώρα που η Ελλάδα και άλλες χώρες αντιμετωπίζουν σοβαρή κρίση, το φάρμακο  που προτείνεται είναι το χιλιοπαιγμένο πείραμα της αυστηρής λιτότητας, και οι ιδιωτικοποιήσεις, ένας συνδυασμός που απλώς καθιστά τα κράτη στα οποία εφαρμόζεται ακόμη πιο φτωχά και ακόμη πιο τρωτά. Η λύση αυτή απέτυχε στην Ανατολική Ασία, στη Λατινική Αμερική, και αλλού, και θα αποτύχει και στην Ευρώπη για μια ακόμη φορά. Ήδη απέτυχε στη Λετονία, στην Ιρλανδία, και στην Ελλάδα.

Υπάρχει μια εναλλακτική λύση: Μια στρατηγική ανάπτυξης υποστηριζόμενη από την ΕΕ και το ΔΝΤ. Η ανάπτυξη θα επαναφέρει την εμπιστοσύνη στην δυνατότητα της Ελλάδας να ξεπληρώσει το χρέος της, προκαλώντας πτώση των επιτοκίων και αφήνοντας δημοσιονομικό χώρο για περισσότερες επενδύσεις που θα συνδράμουν στην ανάπτυξη. Η ανάπτυξη αυξάνει τα φορολογικά έσοδα και μειώνει την ανάγκη κοινωνικών δαπανών, όπως είναι τα επιδόματα ανεργίας. Η εμπιστοσύνη που προκύπτει, οδηγεί σε περισσότερη ανάπτυξη.

Δυστυχώς όμως, οι κεφαλαιαγορές και οι δεξιοί οικονομολόγοι ( sic!) το βλέπουν αλλιώς. Πιστεύουν ότι η λιτότητα παράγει εμπιστοσύνη, και αυτή με τη σειρά της παράγει ανάπτυξη. Στη πραγματικότητα, η λιτότητα υπονομεύει την ανάπτυξη, δυσχεραίνοντας την δημοσιονομική κατάσταση μιας χώρας, ή τουλάχιστον αποφέρει πολύ λιγότερα από όσα υπόσχονται οι θαυμαστές της λιτότητας.

Χρειάζεται λοιπόν να επαναλαμβάνουμε πειράματα που έχουν ήδη αποτύχει πολλαπλώς; Δεν χρειάζεται, αλλά αυτό κάνουμε. Αν η ΕΕ και η Αμερική δεν καταφέρουν να επιστρέψουν σε συνθήκες ανάπτυξης, θα πληγεί η παγκόσμια οικονομία. Ακόμη κι αν οι αναδυόμενες οικονομίες έχουν πετύχει ρυθμούς ανάπτυξης, μια αποτυχία της ΕΕ και των ΗΠΑ θα είναι καταστροφική για όλους.

Αν δεν επικρατήσουν κάποιες πιο σώφρονες απόψεις, οδεύουμε προς καταστροφή.

S.A.-Project Syndicate

(ΥΓ. Μα αυτά που λέει ο κ. καθηγητής τα λέει καιρό τώρα ο "δεξιός" Σαμαράς. Ενώ αυτά που κατηγορεί ως "δεξιά πολιτική" τα εφαρμόζει ο φίλος του και μαθητής του, ο ΓΑΠ; Μπερδευτήκατε; Οι καθηγητάδες να δείτε πόσο έχουνε μπερδευτεί...)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 09/07/2011 14:19:59

    Μάλλον είδε και απόειδε ο άνθρωπος με τον παρακαθήμενό του στη φωτογραφία.

  2. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 09/07/2011 14:30:16

    ΛΙΤΟΤΗΤΑ+ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ=ΠΙΟ ΦΤΩΧΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΤΡΩΤΑ ΚΡΑΤΗ: Γιωργάκη βλέπεις ποια είναι η αλήθεια; Και δεν την λέω εγώ. Την λέει ο φίλος σου ο νομπελίστας Stiglitz ο οποίος για κάποιο μυστήριο λόγο θαυμάζει και τις εντυπώσεις που άφησες στο Νταβός!!!

  3. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 09/07/2011 14:48:33

    Μάλλον σας διαφεύγει ένα κρίσιμο στοιχείο: Η νδ συμμετέχει στο ταμείο αποκρατικοποιήσεων (ιδιωτικοποιήσεων) μαζί βέβαια με τον καρατζαφέρη, υπό τη διεύθυνση του ανθρώπου του Λάτση. Όσο για τη λιτότητα, δεν νομίζω ότι η νδ έχει εκφράσει καμμιά αντίρρηση για την κινεζοποίηση της αγοράς εργασίας.

    • Χρήστος Δημάρης avatar
      Χρήστος Δημάρης @ τηλέμαχος αναγνώστου 09/07/2011 16:54:00

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ: Εγώ κύριε Αναγνώστου πιστεύω πως ο μεγάλος φταίχτης είναι ο καπιταλισμός. Κατα συνέπεια συμφωνώ και επαυξάνω λέγοντας ότι τους διαφεύγουν ακόμα πιο κρίσιμα σημεία.

      • Δημοκόπος avatar
        Δημοκόπος @ Χρήστος Δημάρης 10/07/2011 01:36:18

        Μα σοσιαλισμο εχουμε. Καπιταλισμο δεν ειχαμε ποτε!

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/07/2011 15:34:10

    H απαντηση φυσικα που θα παρετε ειναι οτι ο Παπανδρεου δεν θελει να τα εφαρμοσει αυτα αλλα αναγκαζεται να το κανει γιατι ετσι απαιτουν η Μερκελ και η υπολοιπη ευρωπαικη δεξια που απειλουν να κοψουν τις δοσεις.
    Το οτι ενας Αμερικανος τα λεει αυτα δεν σημαινει τιποτε : αυτος δεν εχει την ευθυνη ενος χρεωμενου κρατους.
    Για να κερδισει την εμπιστοσυνη του κοσμου ο Σαμαρας πρεπει να πεισει γιατι θα δωσουν σε αυτον την ευκαιρια που δεν δινουν στον Παπανδρεου οι Ευρωπαιοι ή οτι εχει καποια λυση αν κοψουν τις δοσεις.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/07/2011 17:10:19

    Αυτο ο τυπος ηταν εντος συστηματος!! οταν τον πεταξαν εκτος συστηματος πηρα μαζι πολλα εμπστευτικα αρχεια. ( ψαξτε και θα δειτε τι... )

    Ειναι εχθρος του ΔΝΤ και των τακτικων των ΔΑνειστων εν γενει.

    Ειναι ομως ο εχθρος του εχθρου σου φιλος σου?? Πολλοι χαιρονται ! εγω οχι...
    Θα ειναι λαθος, διοτι αυτοι οι τυποι εχουν αιμα τοσο αρεαο οσο ο αιθερας.

    Μην ψαχνουμε συμμαχους. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ !!! ΔΕΝ.-

    Θα υπαρξουν οταν βγει ΕΝΑΣ και σε Δημοσια Θέα, Σκισει Ολες τις Συμβασεις.
    .. και πει το απλο... " τελικα σκιζονται..δεν αντιστεκονται." ΧΡΑΤΣ ΧΡΟΥΤΣ και φεϊγ βολαν.

    ΤΟΤΕ θα αποκτησουμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ εκτος... αλλα το σημαντικοτερομ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΜΑΧΟ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ !...

    ειναι πολυ απλα τα πραγματα για καποιον ο οποιος δεν εχει αγκυλωσεις.

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/07/2011 21:03:14

      +1000

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 09/07/2011 17:18:49

    +10000000ΠΠ

  7. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 09/07/2011 18:27:56

    ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΦΩΤΕΙΝΟ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ Η ΕΛΛΑΣ , ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΤΟ ΧΡΕΟΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΠΛΗΣΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΜΟΝΗ ΤΩΝ ΔΑΝΕΙΣΤΩΝ ΜΑΣ ΠΑΝΩ Σ΄ΑΥΤΟ!!
    ΒΕΒΑΙΑ Η ΙΔΙΑ ΕΠΙΜΟΝΗ ΤΩΝ ΝΤΟΠΙΩΝ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΠΛΗΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ Η ΘΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ, Η ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΤΕΛΕΙΣ ΞΕΝΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ, Η ΘΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΕΡΙ ΠΑΛΑΙΩΝ ΠΑΣΟΚ ΠΟΥ ΓΑΛΟΥΧΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΤΙ ΠΕΙ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΤΕΛΙΑΚΑ ΣΩΣΤΟ.
    "ΑΦΗΣΤΕ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΣΑΣ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΣΤΑ ΠΕΡΑΤΑ ΤΟΥ ΝΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΄ΒΡΕΙ ΤΗ ΧΑΡΑ ΤΗΣ" ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ!!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΝΤΙΝΟΣ 09/07/2011 19:11:15

      Δεν ειναι οι δανειστες μας που επιμενουν σε αυτο.Οι δανειστες - αυτοι που δηλαδη αγοραζαν τα ομολογα του Δημοσιου - ειναι οι τραπεζες και αμοιβαια κεφαλαια.
      ΟΙ δανειστες του προγραμματος ειναι κρατη,κυβερνησεις,Ευρωπαικη Κεντρικη Τραπεζα και ΔΝΤ.Δεν ειναι οι ιδιοι με τους πρωτους και δεν εχουν ιδιους στοχους.
      Φυσικα οι πρωτοι αν οι δευτεροι τους διευκολυνουν και αγοραζουν τα ομολογα που εχουν στην τιμη τους δεν εχουν καμμια αντιρρηση.

  8. Orestios avatar
    Orestios 09/07/2011 20:59:56

    Ο Στίγκλιτς (γλιτς)!!!
    Τελείωσαν τα λεφτά από το ΓΑΠ και είπε να ρίξει αλλού τα σάλια του?
    Μηνύστε του πως για όλους έρχεται η κατάλληλη ώρα.

  9. xriteo avatar
    xriteo 09/07/2011 21:15:33

    Ο Ζορζ ειναι σαν τον "ΛΑΓΟ"σε κουρσα στιβου!Τωρα τα αφεντικα του, του λενε να βγει απο την κουρσα πριν το καμπανακι.

  10. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 10/07/2011 03:00:44

    Δεν είναι μυστικό, όποιος τον ακολουθεί στο twitter εδώ και 1,5 χρόνο και διαβάζει τις δημοσιεύσεις του βλέπει ότι είναι ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ στην συνταγή του μνημονίου

    Ο Στίγκλιτζ έχει δεδομένες απόψεις εδώ και χρόνια για την οικονομία.
    Δεν έχει αλλάξει. Αυτό προς τους άσχετους συνσχολιαστές.
    Είναι αριστερός με την αμερικανική έννοια

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 10/07/2011 23:26:43

      Σωστό, ο Στίγκλιτζ είναι αριστερός με την αμερικανική έννοια.
      Προκύπτει όμως μια σύγχυση:
      Οι μετριοπαθείς αριστεροί στην Αμερική (π.χ. της αριστερής πτέρυγας των Δημοκρατικών) αποκαλούνται συνήθως liberal, όχι αριστεροί (η "αριστερά" είναι πολιτογραφημένη στις ΗΠΑ ως "κακό πράμα").
      Στην Ευρώπη, liberal σημαίνει εντελώς άλλο πράμα.
      Αυτό, για να συννενοούμαστε.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 10/07/2011 23:49:56

      Η σημερινή κυβέρνηση των ΗΠΑ ακολουθεί (περίπου) τις συνταγές του Stiglitz. Αυξάνει συνεχώς τη ρευστότητα (η περίφημη πολιτική του stimulus), επιδιώκει όμως, όπως συνιστά ο Stiglitz, και την αυξημένη φορολογία των πλούσιων - προκαλώντας πολιτική σύγκρουση.
      Αλλά η τροφοδοσία με ρευστό έχει μέχρι τώρα πολύ περιορισμένα αποτελέσματα στην καταπολέμηση της ανεργίας, ανάπτυξη κτλ των ΗΠΑ.
      Ο Stiglitz ο ίδιος, ως εξέχων αριστερός Κευνσιανός, ερμηνεύει αυτή την αναποτελεσματικόητα με το θεώρημα του Κέυνς περί "παγίδας ρευστότητας" (liquidity trap): Οι τράπεζες των ΗΠΑ, παίρνουν χρήματα από το κράτος (δηλαδή από τους πολίτες), αλλά δεν τροφοδοτούν την εσωτερική ανάπτυξη με "εμπορική τραπεζική". Προτιμούν να επενδύουν κερδοσκοπικά, κυρίως εκτός ΗΠΑ (π.χ. σε εισαγώγιμες πρώτες ύλες και σχετικές μετοχές, και πρόσφατα σε σύνθετα χρηματοπιστωτικά προιόντα με ομόλογα κρατών, στα γνωστά ασφάλιστρα κινδύνου - CDS, κτλ).
      Αυτό είναι το αδύνατο σημείο του, που ο ίδιος αναγνωρίζει. Ωστόσο, και για την Ευρώπη, ως πιστός Κευνσιανός, δεν βλέπει άλλο καλύτερο (ή λιγότερο κακό) δρόμο, παρά μιά μίμηση αυτού που κάνει σήμερα η κυβέρνηση των ΗΠΑ: Αύξηση της κυκλοφορούσας ρευστότητας.
      Φαίνεται τώρα πιά, ότι η ανάμειξη της κρίσης δανεισμού των ΗΠΑ με την κρίση δανεισμού των "PIIGS" (που γενικεύεται), θα απαιτήσει κοινή αντιμετώπιση.
      Η οποία όμως, για να είναι αποτελεσματική, θα πρέπει να περιλαμβάνει και λύση του γόρδιου δεσμού της liquidity trap, δηλαδή ρυθμιστικούς μηχανισμούς που θα εμποδίζουν τη μεταφορά του χρήματος των φορολογουμένων σε κερδοσκοπικά παιχνίδια με πρώτες ύλες και δανεισμό κρατών.

  11. δημης avatar
    δημης 10/07/2011 14:30:25

    ΝΑΙ ...ΜΑ ...ΣΙΓΟΥΡΑ ...ΠΑΡΘΕΝΟΣ ΜΕ ΩΡΟΣΚΟΠΟ ΣΤΟΥΣ ΔΙΔΥΜΟΥΣ.....

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/07/2011 23:21:06

    Τι λέει όμως στο ίδιο άρθρο, στο Project Syndicate, ο Stiglitz;
    "The remedies to the US deficit follow immediately from this diagnosis: put America back to work by stimulating the economy; end the mindless wars; rein in military and drug costs; and raise taxes, at least on the very rich. But the right will have none of this, and instead is pushing for even more tax cuts for corporations and the wealthy, together with expenditure cuts in investments and social protection that put the future of the US economy in peril and that shred what remains of the social contract. Meanwhile, the US financial sector has been lobbying hard to free itself of regulations, so that it can return to its previous, disastrously carefree, ways".
    Μήπως συμφωνεί η ΝΔ με τον Stiglitz να αυξηθούν οι φόροι στους πλούσιους;
    Συμφωνεί να μειωθούν οι στρατιωτικές δαπάνες και τα κέρδη των φαρμακεμπόρων; "Αποτάσσεται" αυτά που αναφέρει στη συνέχεια ο Stiglitz;
    Άν ναί, μέσα! Θα σκεφτώ ακόμη και να γίνω ψηφοφόρος της! Υπάρχει ελπίδα όμως;