07/04/2009 19:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπέρ της τετραήμερης εργασίας ο πρόεδρος του ΣΕΒ

Μιλώντας σήμερα στο ανοικτό Φόρουμ με τίτλο «Η κρίση που απειλεί, η κρίση που μας προκαλεί» ο πρόεδρος του ΣΕΒ Δημήτρης Δασκαλόπουλος τάχθηκε υπέρ της τετραήμερης εργασίας, αλλά με κανόνες και εφόσον γίνεται με τη σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων.

Απέρριψε επίσης ως λύση για την έξοδο από την οικονομική κρίση την εφαρμογή μέτρων λιτότητας. «Όταν βρίσκεται σε εξέλιξη η μεγαλύτερη ύφεση των τελευταίων 80 ετών από καμία κοινωνία δεν μπορούν να ζητηθούν μέτρα λιτότητας από ένα αναξιόπιστο κράτος, ούτε θυσίες χωρίς ορατή προοπτική».

Στη συνέχεια αφού υπογράμμισε ότι την ευθύνη για το οικονομικό αδιέξοδο της χώρας φέρουν μαζί «τα πολιτικά κόμματα, η δημόσια διοίκηση, το υπερκομματικό κράτος της γραφειοκρατίας, το συνδικαλιστικό κίνημα και η επιχειρηματική κοινότητα» τόνισε ότι την χώρα μπορούν να σώσουν μόνο οι «κοινωνικοί εταίροι».

Ποιοι είναι αυτοί; Προφανώς ο κύκλος του κ. Δασκαλόπουλου. Οι επιχειρηματίες και οι εργατοπατέρες με τους οποίος συνδιαλέγεται συνήθως.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. BLACK avatar
    BLACK 07/04/2009 19:43:45

    Εγώ έχω μια πολύ καλύτερη ιδέα:

    Να δουλεύουν κανονικά οι εργάτες και τις 5 ημέρες και να πληρώνονται κανονικά, αλλά οι βιομήχανοι να εισπράττουν τα κέρδη μόνο τις 4 ημέρες.

  2. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 07/04/2009 19:53:58

    Πρόεδρος των βιομηχάνων χωρίς βιομηχανία μόνο στην Ελλάδα μπορεί να συμβεί.

  3. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 07/04/2009 20:24:43

    Εγω προτεινω να γινει αυτο που λεει ο ΣΕΒ αλλα να αποδεχθουν την φορολογηση τους με συντελεστη 50% και παροχη προσθετων κουπονιων στους υπαλληλους.

  4. Lavazza avatar
    Lavazza 07/04/2009 22:21:02

    @3 Φυγάς

    ΠΡΟΣΚΥΝΩ το σχόλιό σου!!!

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

  5. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 07/04/2009 22:43:16

    ΡΕΛΛΟΣ ΚΥΡΙΟΙ.ΡΕΛΛΟΣ..

  6. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 08/04/2009 00:40:50

    "Στη συνέχεια αφού υπογράμμισε ότι την ευθύνη για το οικονομικό αδιέξοδο της χώρας φέρουν μαζί «τα πολιτικά κόμματα, η δημόσια διοίκηση, το υπερκομματικό κράτος της γραφειοκρατίας, το συνδικαλιστικό κίνημα και η επιχειρηματική κοινότητα» τόνισε ότι την χώρα μπορούν να σώσουν μόνο οι «κοινωνικοί εταίροι»."

    Ελληνική θεώρηση των πραγμάτων, οι κοινωνικοί εταίροι που δημιούργησαν το πρόβλημα θα το επιλύσουν κιόλας....

    Ολοι όσοι κάθονται στο τραπέζι και συμποσιάζονται θα αντιμετωπίσουν τα ψίχουλα που πέφτουν στο πάτωμα με την επιλογή της πιο ανώδυνης σκούπας.

    Ο πρόεδρος των βιομηχάνων χωρίς βιομηχανία
    Ο πολιτικοί επίγονοι της Βουλής
    Το κράτος της γραφειοκρατίας που τους υπηρετεί και τους φυλά
    το υπερκομματικό κράτος των ...παραθύρων
    και οι συνδαιτυμόνες συνδικαλιστές θα αντιμετωπίσουν την κρίση.

    Να ερωτήσω λοιπόν το ΣΕΒ:

    Που ένοιωσε τη κρίση...
    Στη φοροδιαφυγή?
    Στις επιδοτήσεις?
    Στη προστασία του περιβάλλοντος?
    Στις εργασιακές σχέσεις?
    Στις συνθήκες ασφαλείας?
    Στις δουλειές με το κράτος?
    Στη κοστολόγηση των προϊόντων?
    Στη τιμολόγηση των προϊόντων?
    Στα καρτέλ?
    Στις ανακατανομή του εισοδήματος που έχει προβεί μέσα από τις αυξήσεις των προηγούμενων χρόνων?

    Αλλά πάνω από όλα πως μιλά για την οικονομική κρίση ένας πρόεδρος του Συλλόγου Βιομηχάνων που δεν δραστηριοποιείται σε καμία Βιομηχανική δραστηριότητα?

    Αν ομιλεί ως άνεργος έχει καλός
    Ας ομιλεί ως ΣΕΒ δεν είδα να κάνει προτάσεις ποτέ για την εισφοροδιαφυγή ή την φοροδιαφυγή για παράδειγμα...

    και για να το καταλάβει:

    Ναι η χώρα έχει πρόβλημα οργάνωσης, δομών και λειτουργίας αυτών.
    Ναι το χρέος ως ποσοστό του ΑΕΠ έχει ξεπεράσει το 4%
    Μπορεί όμως να μας πει πόση είναι η παραοικονομία στην οποία ευδοκιμεί ο ιδιωτικός τομέας?
    Γιατί αν η παραοικονομία στην χώρα είναι +30% του ΑΕΠ τότε δεν έχουμε πρόβλημα αρκεί κάποιοι στον Ιδιωτικό Τομέα να δηλώνουν ότι παράγουν και να φορολογούνται για τα εισοδήματά τους....όπως τα κορόιδα οι μισθωτοί....
    Εντάξει πρόεδρε, για να ομιλούμε για διαρθρωτικές αλλαγές αλλά ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ και όχι ΣΥΜΦΕΝΤΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ...

  7. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/04/2009 16:07:34

    Και ποιοι θα ηταν οι καταλληλοι συνομιληται,κατα τον σχολιαστη;
    Αν ειναι οι εργατες στην συγκεκριμενη εταιια,εκβιαζονται.Αν ειναι η ΓΣΕΕ,ειναι πουλημενη.
    Τι μενει τοτε;Η Αλεκα μονο,η το ΠΑΜΕ;

  8. LEON avatar
    LEON 08/04/2009 22:13:02

    Παιδιά μόλις σχόλασα απ'τήν δουλειά καί...διάβασα αυτές τίς λαλακίες.
    Ρέ άντε καί μαμίσου.

    Συγγνώμη γιά τό ύφος..