#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/07/2013 19:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπέρ της στάσης πληρωμών ο Βούτσης του ΣΥΡΙΖΑ



Δε βάζουν μυαλό στον ΣΥΡΙΖΑ όσες γκάφες κι αν κάνουν ή όσα «λάθη» αποκαλύψουν τους μύχιους πόθους τους για τη διακυβέρνηση της χώρας. Σειρά πήρε ο Νίκος Βούτσης ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ είπε ότι για μερικούς μήνες μπορεί η Ελλάδα να κηρύξει στάση πληρωμών, μέχρι να διαπραγματευτεί με τους δανειστές της.

«Υπάρχει ένα διάστημα μηνών, πέρυσι το είχαμε υπολογίσει σε 5-6 μήνες με κόστος 4,2 δισ., όπου η χώρα αν δεν πληρώσει τις υποχρεώσεις της κ.λπ. καθώς θα διαρκεί η αναδιαπραγμάτευση των δανειακών συμβάσεων, θα μπορεί η χώρα σε αυτούς τους μήνες τουλάχιστον με τους πόρους και την παραγωγή που υπάρχει, να μείνει στα πόδια της. Αν χρειαστεί μεγαλύτερο από αυτό το διάστημα, θα δούμε με το λαό τι θα κάνουμε» (!!!).

Αυτό είναι άραγε το σχέδιο του ΣΥΡΙΖΑ για την οικονομία; Θα σταματήσουν να πληρώνουν μισθούς και συντάξεις, θα βάλουν λουκέτο σε νοσοκομεία και σχολεία και στον στρατό και αν χρειαστεί περισσότερος χρόνος τότε θα ... ζητήσουν τη γνώμη του λαού. Πως θα το κάνουν δεν μας λέει. Με δημοψήφισμα; Με λαϊκές συνελεύσεις;

Προφανώς δεν πρόκειται για μια άστοχη ή πρόχειρη άποψη. Είναι κάτι που πιστεύουν στον ΣΥΡΙΖΑ αλλά δεν έχουν οργανωμένο σχέδιο για το πώς θα πάει η χώρα. Πώς θα ζουν οι πολίτες χωρίς μισθούς και πώς θα λειτουργεί το κράτος σε ενδεχόμενη στάση πληρωμών. Είναι μια από τις γνωστές απόψεις διάφορων άσχετων στελεχών, όπως αυτή με την «αξιοποίηση» των καταθέσεων των Ελλήνων.

Η Νέα Δημοκρατία σχολίασε: «Ο γραμματέας της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ Νίκος Βούτσης αποκάλυψε επιτέλους τον πραγματικό στόχο του κ. Τσίπρα, που είναι η διακοπή της χρηματοδότησης στην Ελλάδα, δηλαδή η στάση πληρωμών. Ο ΣΥΡΙΖΑ ζητά να σταματήσουν να λειτουργούν τα νοσοκομεία, τα σχολεία, τα σώματα ασφαλείας, οι Ένοπλες Δυνάμεις και να μην πληρωθούν συντάξεις και μισθοί. Να είναι σίγουρος ο κ. Τσίπρας και η παρέα του πως δεν θα του επιτρέψουμε να τινάξει στον αέρα όσα χτίστηκαν μέχρι τώρα με τις θυσίες του Ελληνικού λαού".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. 3-1=0.fe avatar
    3-1=0.fe 02/07/2013 21:43:47

    Τι λαικιστες θεεεεε μου!!!!!

  2. Σ.Κ.Μ. avatar
    Σ.Κ.Μ. 02/07/2013 21:55:10

    Η αντίδραση ήταν σπασμωδική βλέποντας και την στασιμότητα του ΣΥΡΙΖΑ στις δημοσκοπήσεις.
    Τέτοιες "λεπτομερείς" αναφορές σε σοβαρά οικονομικά θέματα που έχουν να κάνουν με το μέλλον μας, θα έπρεπε να γίνονται συντεταγμένα και με πλήρη περιγραφή των βημάτων εξόδου από την κρίση, όπως την οραματίζεται ο ΣΥΡΙΖΑ.
    Καλό θα ήταν, ο κ. Τσίπρας, αντί να τρέχει στην Μόσχα, να καθήσει με τους συμβούλους του και να καταθέσει με σαφήνεια και ειλικρίνεια στον Ελληνικό Λαό το σχέδιο του. Διαφορετικά θα εκτίθενται τα στελέχη του και βέβαια και το πρόγραμμά του, αν έχει ολοκληρωμένο και αιτιολογημένο.

  3. WY avatar
    WY 02/07/2013 22:16:17

    ## ΄Ασθενής κρίκος καί Δυαδική εξουσία. ##
    Τό σχέδιο διά τήν υλοποίησή του,είναι σέ πλήρη εφαρμογή/εξέλιξη!!

    Ρωτήστε καί τήν Δούρου,πού συμμετέχει!!!

  4. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 02/07/2013 22:41:47

    Και τί θα κάνουν οι ληστές τραπεζών χωρίς χρήμα στην αγορά ;;; ...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΠΙΛΟΤΟΣ 02/07/2013 23:36:05

      Επικο σχολιο Πάιλοτ, για πολλα+++++...

      • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
        ΠΙΛΟΤΟΣ @ Μικρασιάτης 02/07/2013 23:49:15

        Έχω και την απάντηση _

        • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
          ΠΙΛΟΤΟΣ @ ΠΙΛΟΤΟΣ 03/07/2013 00:05:31

          Θα γίνουν βουλευτές στην κομμούνα !

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΠΙΛΟΤΟΣ 03/07/2013 00:00:55

      Χαχαχαχα! Έλιωσα λέμε!!!

  5. Μπαρμπαθωμας avatar
    Μπαρμπαθωμας 02/07/2013 22:46:05

    "...Να είναι σίγουρος ο κ. Τσίπρας και η παρέα του πως δεν θα του επιτρέψουμε να τινάξει στον αέρα όσα χτίστηκαν μέχρι τώρα με τις θυσίες του Ελληνικού λαού”."
    Τι ακριβως εννοει ο ποιητης: το 27% ανεργια, το 6% υφεση, τις 3000 αυτοκτονιες, ή τις κουτες τηλεορασεων που θα μας παραχωνουν οι προπετες και αμετροεπης δεξιοι;

    • Μπαρμπαθωμας avatar
      Μπαρμπαθωμας @ Μπαρμπαθωμας 02/07/2013 22:52:09

      Και για να μην κατηγορηθω ως Συριζαιος σας λεω οτι παραδεχομαι την πολυφωνικη παραφωνια και απουσια πολιτικης και οικονομικης προτασης του Συριζα!

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ Μπαρμπαθωμας 02/07/2013 23:26:42

        ΟΚ (τ)ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να μην είσαι. Ούτε ΝΔ είσαι. Να φανταστώ ούτε και Χρυσαυγίτης. Άρα τι απομένει; ΚΚΕ; Μπα, μιλάς πολύ απλά για κομμουνιστής. Είσαι ΑΝΕΛ; Μπορεί να είσαι; Είσαι ΠΑΣΟΚ; Αν είσαι τότε όλο το μήνυμά σου ακυρώνεται γιατί το ΠΑΣΟΚ μας έφερε εδώ που μας έφερε κατά μεγάλο ποσοστό. Περιμένω να δηλώσεις με ποιούς είσαι για να δω αν όντως δεν ακουμπάς τα ροζ παιδάκια του πατέρα του Ερνέστο.

        • mara M. avatar
          mara M. @ Χαλκιδέος 03/07/2013 00:00:41

          Οτι και να είναι, η πραγματικότητα είναι αυτή που περιγράφει και την βλέπουν όλοι όσοι δεν φορούν κομματικές παρωπίδες. Η μήπως για να πούμε τη γνώμη μας πρέπει να καταθέσουμε χαρτί κοινωνικών φρονημάτων;

        • Κώστας avatar
          Κώστας @ Χαλκιδέος 03/07/2013 10:43:11

          Εσύ πάντως είσαι ΝΔ και το δείχνεις....

        • Μπαρμπαθωμας avatar
          Μπαρμπαθωμας @ Χαλκιδέος 03/07/2013 22:48:46

          Εσυ μπορει να εισαι ΝΔ ή Χρυση Αυγη (δυσδιακριτα τα ορια), εγω ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ πατριωτης, χωρις ταμπελες...

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ Χαλκιδέος 04/07/2013 02:02:34

          Δηλαδή, κάποιον που να μην σταβλίζεται πουθενά δεν μπορείς να φανταστείς, έ;

      • mara M. avatar
        mara M. @ Μπαρμπαθωμας 02/07/2013 23:38:40

        Ενώ στους άλλους βλέπετε ύπαρξη πολιτικής και οικονομικής πρότασης;

        • Μπαρμπαθωμας avatar
          Μπαρμπαθωμας @ mara M. 03/07/2013 23:08:03

          Βιωσιμη οικονομικη προταση βλεπω μονο σε οσους προτεινουν επιστροφη στο εθνικο νομισμα σαν την μοναδικη ελπιδα για την ανακτηση τηε εθνικης κυριαρχιας. Δεν μπορει να εχουμε το ισχυροτερο νομισμα του κοσμου, ενω παραγουμε μονο αγροτικα προιοντα και τουριστικες υπηρεσιες και ανταγωνιζομαστε χωρες της Μεσογειου και των βαλκανιων με δικο τους υποτιμημενο νομισμα. Δηλαδη οι Αμερικανοι ,οι Ιαπωνες ,οι Κινεζοι, οι Βρετανοι που υποτιμουν τα νομισματα τους για να κερδισουν σε ανταγωνιστικοτητα δεν ξερουν και ξερει η Μερκελ και ο Στουρναρας.

          • Μπαρμπαθωμας avatar
            Μπαρμπαθωμας @ Μπαρμπαθωμας 03/07/2013 23:31:25

            Ετσι κι αλλιως το ευρω ειναι νομισμα πολιτικης επιλογης κι οχι οικονομικης, και εξυπηρετουσε οταν σχεδιαστηκε την παραιτερω ενοποιηση της Ευρωπης, με την προυποθεση της χρηματοδοτησης του απ' τα ισχυρα κρατη της Ευρωπης, κοινως η Γερμανια επρεπε να βαζει το χερι στην τσεπη, πραγμα που δεν εγινε ποτε, κι ετσι οι χωρες του νοτου πνιγηκαν στα χρεοι. Δηλαδη η πιστωση υποκατεστησε την χρηματοδοτηση των αδυνατων χωρων απ' τις δυνατες, στα πλαισια μιας ενοποιημενης Ευρωπης.

  6. tassos avatar
    tassos 02/07/2013 23:03:46

    και να πω και κάτι ακόμη. Η χρεωκοπία ήδη υπάρχει για όσους δεν την βλέπουν. Πριν 2 χρόνια πολλοί έλεγαν τι έπρεπε να γίνει , και κάποιοι (από τους κυβερνώντες? έπεσαν να τους φάνε, προδότες, θα πεινάσει ο λαός, κλπ. Τώρα λένε ότι έπρεπε να να τα είχαμε κάνει αλλοιώς και ότι άμα μιλουσαμε για σταση πληρωμών θα ήταν αλλοιώς. Τελικά ποιός είχε δίκιο;

    • Tassos avatar
      Tassos @ tassos 03/07/2013 09:46:50

      Δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει χρεωκοπία. Μην ξεφτιλίζετε τα πάντα...

  7. roadrunner avatar
    roadrunner 02/07/2013 23:04:40

    "... και αν χρειαστεί περισσότερος χρόνος τότε θα … ζητήσουν τη γνώμη του λαού"
    Το κατάλαβα: ο syriza έχει προϋπολογίσει 5-6 μήνες αυτάρκειας (με περσινά δεδομένα), οπότε μετά την παρέλευσή τους, θα απευθύνει στον ελληνικό λαό το ερώτημα: "επιστροφή σε νέα μνημόνια και δανειακές συμβάσεις ή ολοκλήρωση της χρεωκοπίας της Ελλάδας ;"
    Τι είδους διαπραγμάτευση για ευνοϊκότερους όρους θα μπορεί όμως, να κάνει, ο syriza, με τους δανειστές, εφόσον ο λαός μας θα έχει ήδη, εξαντλήσει τα περιθώρια αυτοσυντήρησης, και θα έχει επιλέξει εξ ανάγκης, νέα δανειακή σύμβαση ; Και γιατί θεωρεί σίγουρο, ότι θα έχει διαθέσιμες επιλογές νέων συμβάσεων ;

  8. Α3 avatar
    Α3 02/07/2013 23:17:17

    Το ότι είναι στάσιμοι στις δημοσκοπήσεις και κάνουν γκάφες συνέχεια, μπορεί να οδηγήσει τους εργοδότες τους (π.χ. Soros) σε ρηξικέλευθες παρεμβάσεις. Μήπως κάτι τέτοιο δεν έγινε και το 2007-8 που ο GAP δεν απέδιδε, η ΝΔ και ο Καραμανλής φαινόταν να αντέχουν παρά την προπαγάνδα, αλλά παρ' όλα αυτά βρέθηκαν οι τρόποι (βλ. πυρκαγιές, Δεκεμβριανά (με την ευγενή χορηγία-ηλιθιότητα του Πάκη), κλπ) για να γίνει το βλαμμένο πρωθυπουργός?

  9. AM Παπαιωάννου avatar
    AM Παπαιωάννου 02/07/2013 23:31:34

    Από που προκύπτει το " Υπέρ της στάσης πληρωμών ο Βούτσης του ΣΥΡΙΖΑ" δεν το κατάλαβα.

    Το νεο μνημονιο πότε θα είναι έτοιμο και πως θα σερβιριστεί?

  10. batman avatar
    batman 02/07/2013 23:57:59

    Συγγνώμη αλλά έχω μια απορία.
    Δούλευα για 1 εξάμηνο, ως ασκούμενος δικηγόρος σε δικαστήριο της Αθήνας με μηνιαία αμοιβή καθαρά, 480 ευρώ. Μας πλήρωναν λοιπόν με καθυστέρηση 3-4 μηνών για κάθε πακέτο(Μας πλήρωναν 1 ή 1,5 μήνα κάθε φορά).
    Με δεδομένες τις υποχρεωτικές ασφαλίστικές εισφορές που έχουμε ως ασκούμενοι δικηγόροι (αν και δεν είμαστε εργαζόμενοι αλλά μαθητές θεωρητικά), το να μας πληρώνουν καθε 3-4 μήνες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ;
    Η στις υποχρεώσεις μας να λέμε, να τώρα έρχεται η ανάπτυξη! Όταν έρθει θα σου δώσω και το νοίκι ή τις εισφορές!;
    Αυτά.

  11. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 03/07/2013 07:02:00

    Με τον Βουτση Υπουργο Δικαοσυνης μπορει να πληρωνοσουν καθε μηνα αλλα σε ειδος,οχι σε χρημα.Θα επαιρνες δυο ψωμια,ντοματες,αυγα και καθε δευτερο μηνα λιγο λαδι

    • batman avatar
      batman @ Μεγαλες στιγμες 03/07/2013 15:38:22

      Λυπάμαι, αλλά δε με πείθετε.
      Δε δέχομαι πως καμία κυβέρνηση, ακόμα και του ΚΚΕ ή των ναζί της ΧΑ, θα μας οδηγούσε καθεστώς "να μην έχουμε ψωμί στα ράφια"
      Επί της ουσίας, είναι κρίμα που δεν έχει κάποιος να πει κάτι άλλο.

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ batman 03/07/2013 18:33:41

        Δεν χρειάζεται συνήγορε να πούμε πολλά,μόνο να διαβάσεις τι κατα καιρούς εχουν δηλώσει διάφορες συνιστώσες ή τι αναγράφεται στα πλιτικά καταστατικά τους.
        Ο λόγος που προσωπικά το χλευάζω το θέμα είναι οτι ενας ελεύθερος επαγγελματίας ενός ανοιχτού και κορεσμένου επαγγέλματος ζητεί και αυτός κρατική χείρα βοηθείας

        • batman avatar
          batman @ Μεγάλες στιγμές 04/07/2013 19:23:23

          "Ο λόγος που προσωπικά το χλευάζω το θέμα είναι οτι ενας ελεύθερος επαγγελματίας ενός ανοιχτού και κορεσμένου επαγγέλματος ζητεί και αυτός κρατική χείρα βοηθείας"
          Τι ακριβώς εννοείτε με αυτό; Δεν το κατάλαβα.

  12. Απλος πολιτης avatar
    Απλος πολιτης 03/07/2013 07:08:13

    Γιατι να πληρωσω?
    εχω παιδεια? Οχι !
    Εχω κοινωνικο κρατος? Οχι!
    Εχω ασφαλεια? Οχι!
    Εχω μελλον? Οχι!

    Δε θα παρει μια το κρατος,απλα πραγματα!

  13. Βάσω Σκούρτη avatar
    Βάσω Σκούρτη 03/07/2013 07:29:23

    Η στάση πληρωμών αφορά τους δανιστές. Επίτηδες κάνετε οτι δεν το καταλαβαίνετε??

    • Tassos avatar
      Tassos @ Βάσω Σκούρτη 03/07/2013 09:49:25

      Σταματάν οι προμηθευτές ανά τον κόσμο να σε δίνουν σαν εταιρεία πίστωση έστω και μία μέρα. Ούτε εμπόρευμα δεν θα σε δίνουν αλλά λέμε τώρα...Αυτό έγινε σε όλο το εισαγωγικό εμπόριο όταν έπαιζε το Grexit.

  14. yianna avatar
    yianna 03/07/2013 07:37:56

    Οι λύσεις που προτείνουν οι του ΣΥΡΙΖΑ εάν διαβάσουμε πίσω από τις γραμμές κατατείνουν σε ένα συμπέρασμα, κρατικοποίηση των πάντων, προς όφελος του λαού πάντα. Είναι η λύση ΚΚΕ, απλά δεν το λένε εντελώς ανοιχτά.
    Θα αναβιώσουμε μετά από 100 χρόνια τη λενινιστική επανάσταση. Τι να πω? Μωραίνει Κύριος....

  15. ΒΙΛ...ΣΙΧ avatar
    ΒΙΛ...ΣΙΧ 03/07/2013 07:45:27

    Η στάση είναι για τους δανειστές.Αλλα και αυτοί θα κόψουν τις δόσεις...και τότε απο πού θα πληρωθει ο λαός?...ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΑΥΤΑ ΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ...ΚΚΕ με φερετζε είστε...Τα πάντα κρατικα.....

  16. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 03/07/2013 11:32:56

    Είναι πιο σημαντικό αυτό που παραθέσατε απο το :
    Το πρόβλημα των μνημονίων ανέκυψε από την επεκτατική πολιτική της Κίνας
    --Ματαλλιωτάκης Γιώργος -http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=520362
    * Ο κ. Γιώργος Ματαλλιωτάκης είναι δρ.Μηχανικός Παραγωγής & Διοίκησης, MSc και πολιτευτής Νέας Δημοκρατίας Ν. Ηρακλείου.

  17. panos avatar
    panos 03/07/2013 12:26:36

    Το θεμα δεν ειναι τι λεει ο καθε επικινδυνα γραφικος του Συριζα,αλλα η πραγματικοτητα που ζουμε.Ολοι βλεπουν οτι σε λιγους μηνες επικειται σταση πληρωμων των αγριως φορολογουμενων Ελληνων,γεγονος που θα συμπαρασυρει το κρατος σε δικη του,ολοκληρωτικη,καταρρευση.Πλησιαζει ο καιρος που θα χρειαστει να παρουμε πραγματικα γενναιες αποφασεις για τη χωρα.Μετα απο 3,5 χρονια εντος Μνημονιου η ζωη συνεχως χειροτερευει,καμια αλλαγη προς το καλυτερο δεν εχει πραγματοποιηθει,για μεταρρυθμισεις να μην το συζηταμε καν,η υφεση κι η ανεργια αυξανονται ασταματητα και,βεβαια,το Δημοσιο που φαλιρισε παραμενει αλωβητο,αφου κανεις δεν εχει απολυθει..Και κοιτωντας παραδιπλα βλεπουμε τις υπολοιπες χωρες του Νοτου να πηγαινουν απο το κακο στο χειροτερο...Ολα σ' αυτη τη χωρα γινονται στο ποδι,καπως ετσι μπηκαμε στο ευρω και δυστυχως καπως ετσι,μαλλον,θα βγουμε..Πειραματοζωο η Ελλαδα στην εφαρμογη των Μνημονιων,πειραματοζωο και στην εξοδο της απο το κοινο νομισμα..Αντε,και καλη τυχη μαγκες..

  18. Spyridakis Kostas avatar
    Spyridakis Kostas 03/07/2013 15:07:23

    Όταν χρωστάς ένα δάνειο και πεινάνε τα παιδιά σου, πρώτα ταιζεις τα παιδιά σου και μετά δίνεις στο δάνειο , αν έχεις. Η φαρσοκυβέρνηση ταϊζει τους τοκογλύφους και αφήνει τα παιδά της να πεθαινουν καθημερινά! Αυτή είναι η πραγματικότητα. Πρέπει να λογοδοτήσουν, αργά ή γρήγορα θα γίνει και θα πάρουν αυτό που τους αξίζει...

    • dim avatar
      dim @ Spyridakis Kostas 05/07/2013 03:00:24

      Πρωτογενές έλλειμμα θα πεί οτι η "φαρσοκυβερνηση" δεν μπορεί από μόνη της να ταϊσει τα παιδιά της. Με τα δανεικά των άλλων καταφέρνει και τους δίνει έστω και αυτά τα μειωμένα... Όταν με το καλό περάσουμε σε πρωτογενή πλεονάσματα, τότε τα ξαναλέμε...

  19. tassos.κ avatar
    tassos.κ 03/07/2013 15:22:11

    'Ολη αυτή η τρομοκρατία που εφαρμόζει η κυβέρνηση και σιγοντάρουν πολλοί εδώ μέσα άρχισε να μην περνάει. Όταν λένε κάποιοι ότι δεν θα έχουμε καύσιμα, φάρμακα, τρόφιμα κλπ, ρωτάω απλά. Τα καύσιμα ποιός τα κάνει εισαγωγή; Το κράτος ή κάποιος Λάτσης , κάποιος Βαρδινογιάννης κλπ. Αυτοί , πιστεύει κανείς ότι δεν θα εισάγουν πάλι; Και ένα ακόμη ερώτημα. Ποιό είναι καλύτερο; Να μην έχουμε χρήματα και να είναι τα ράφια γεμάτα, ή να μην έχουμε χρήματα και να είναι τα ράφια άδεια; Εγώ λέω το 2ο γιατί όταν βλέπω τα ράφια γεμάτα και δεν έχω να φάω κάποια στιγμή μπορεί να γίνω κλέφτης.
    Όσο για το τί σημαίνει χρεωκοπία ακριβώς, έχει δίκιο ο φίλος Tassos, ακόμη δεν ξέρουμε, υπομονή , θα τη δούμε κι αυτήν πιο ολοκληρωμένη. Και δεν ξέρω αν ο ίδιος την έχει ζήσει και πού.
    Και εν πάσει περιπτώσει, όταν σκεφτόμαστε τον εαυτούλη μας και είμαστε τόσο φιλοτομαριστές τι να πει κανείς! Όλα αυτά τα μέτρα και η εξαθλίωση θα ακολουθήσουν τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας. Εγώ όμως θα θυσίαζα την "βολεμένη" μου ζωή να δουν τα παιδιά μου καλύτερες μέρες κι ας είχα στερηθεί ακόμη και το ψωμί. Εσείς που κοιτάτε την πάρτη σας μη σας λείψει το "τυρί ροκφόρ" πχ, είσαστε άξιοι της μοίρας σας.
    Και ξαναλέω, οι δόσεις στην αποπληρωμή των δανείων πάνε κι όχι σε μισθούς συντάξεις και λειτουργία του κράτους. Αφήστε πια αυτή την καραμέλα.
    Δυστυχώς πολλοί εδώ μέσα έχουν μνήμη , επιλεκτικά,χρυσόψαρου.

  20. billysmart avatar
    billysmart 04/07/2013 11:26:15

    πολλοι ας μην κρυβονται πισω απο τις δικες τους προσωπικες αποτυχιες των επιλογων τους και να γουσταρουν ολους μαζι στον πατο .......ας προσαρμοστουν...

  21. nikos avatar
    nikos 04/07/2013 13:31:58

    ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΣΤΟΥΣ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ ΕΝΝΟΕΙ ΣΙΧΑΜΕΡΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ (antinews) ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ!!!