22/03/2009 11:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπέρ της κατάργησης του ασύλου η πλειονότητα;


______________________________________________________________________________________________
Υπέρ της κατάργησης του ασύλου τάσσεται η πλειονότητα των πολιτών σύμφωνα με δημοσκόπηση της Public Issue για λογαριασμό της "Καθημερινής της Κυριακής".

Το 49% των ερωτηθέντων δηλώνει ότι δεν πρέπει να υπάρχει το πανεπιστημιακό άσυλο έναντι ενός ποσοστού 44% που έχει αντίθετη άποψη. Στο ίδιο ερώτημα πριν δύο χρόνια τα ποσοστά ήταν αντεστραμμένα με το 51% να αρνείται την κατάργηση του ασύλου και το 40% να επιθυμεί την οριστική άρση του.

Επίσης, το 70% των πολιτών τάσσεται υπέρ της επέμβασης της αστυνομίας εντός των ιδρυμάτων, με το 24% να υποστηρίζει μάλιστα ότι αυτό πρέπει να γίνεται και χωρίς την άδεια των πρυτανικών αρχών.
Παράλληλα, οι πολίτες εμφανίζονται ιδιαίτερα φοβισμένοι από την αύξηση της βίας, νιώθουν ανασφάλεια και είναι απογοητευμένοι από την Αστυνομία. Το 53% των πολιτών πιστεύει όμως ότι ακόμη και αν η αστυνομία γίνει πιο σκληρή, δε θα είναι και πιο αποτελεσματική.

Το 88% των ερωτηθέντων υποστηρίζει ότι η εγκληματικότητα έχει αυξηθεί και το 72% ότι έχει χειροτερέψει πολύ. Έξι στους δέκα δεν αισθάνονται ασφαλείς στην γειτονιά που μένουν έναντι ενός ποσοστού 39% που εκφράζουν αντίθετη άποψη. 

Διχασμένοι εμφανίζονται οι πολίτες στο ερώτημα αν προτάσσουν την αυστηρή εφαρμογή του νόμου (ποσοστό 39%) ή αν προτάσσουν την προστασία των δικαιωμάτων των πολιτών (ποσοστό 36%). Επίσης, το 59% των πολιτών συμφωνεί με την λεγόμενη ποινικοποίηση της κουκούλας, ενώ διαφωνεί μόλις το 26%.

Με την αυστηροποίηση των ποινών σε όσους κρύβουν τα χαρακτηριστικά του προσώπου τους συμφωνεί ακόμη και η πλειονότητα των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 22/03/2009 12:01:10

    Αφού τα διαπλεκόμενα μας είχαν πρήξει με τα στημένα γκαλόπ κάθε Κυριακή τώρα ήρθε η ώρα για στημένες δημοσκοπήσεις για άσυλο ,που μάρανε τον κοσμάκη και ασχολείται με αυτές της μπούρδες τους…ντε και καλά να συντηρηκοποιήσουν την κοινωνία …

  2. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 22/03/2009 12:04:25

    ερώτηση;
    Για τα σημερινά πολιτικά και κοινωνικά αδιέξοδα ποια είναι η ευθύνη του ασύλου;

  3. MIG-21 avatar
    MIG-21 22/03/2009 12:06:21

    Το εργο το εχω ξαναδει!!

    Οι κοινωνικες συνθηκες ειναι τετοιες που η ΝΔ θα καταργησει το ασυλο.
    Το ΠΑΣΟΚ θα υποσχεθει οτι θα το επαναφερει εαν γινει κυβερνηση (για να παρει με το μερος του τους αριστερους ψηφους)
    Το ΠΑΣΟΚ θα γινει καποια στιγμη κυβερνηση. Θα επαναφερει το ασυλο. Και ολα καλαααα!!

    Και μην ρωτατε που εχω ξανα δει το εργο αυτο?

    Μπωρω να σας πω παρα πολλες τετοιες περιπτωσεις.... απο το παρελθον!!

  4. ataktos avatar
    ataktos 22/03/2009 12:09:13

    @2-δεν βάζουν στους ερωτηθέντες τόσο δύσκολα ερωτήματα ...θα τους κουράσουν ...

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/03/2009 12:10:37

    Oυσιαστικά το πανεπιστημιακό άσυλο έχει αυτοκαταργηθεί προ πολλού, τόσο επειδή παρεισφρύουν συστηματικά σε αυτό εξωπανεπιστημιακοί χούλιγκανς, τοξικομανείς, λαθρομετανάστες και γενικά πάσης φύσεως κακοποιοί, όσο και επειδή μια δήθεν αριστερή μειοψηφία επιβάλλει συστηματικά και φασιστικά, με το έτσι θέλω, τις ιδέες της δηλαδή την καταστροφή των πανεπιστημίων. (Η πραγματική αριστερά πίστευε και πιστεύει στην αληθινή και ουσιαστική μόρφωση των ανθρώπων προκειμένου μόνοι τους να ανακαλύψουν την ανάγκη για κομουνισμό, άρα πραγματικός αριστερός δεν προβαίνει σε καταστροφές ΑΕΙ. Έτσι Απλά.)

  6. ΑΛΗΘΕΙΑ avatar
    ΑΛΗΘΕΙΑ 22/03/2009 12:10:49

    Φυσικα και πρεπει να καταργηθει το ασυλο. Υπαρχει αντιρρηση σε αυτο? Υπαρχει ανθρωπος που δε βλεπει οτι το εκμεταλλέυονται όλοι οι ταραξιες και οι πρυτανεις τους καλυπτουν?
    Αλλα ειναι μονο αυτο το προβλημα?
    Μπορει καποιος να μου πει σε ποια αλλη ευρωπαικη χωρα υπαρχουν φοιτητικες παραταξεις ή οικογενειοκρατια (πρυτανεις να διοριζουν συγγενεις τους) στα πανεπιστημια?
    Ποιος εξυπηρετειται τελικα απο αυτο το μπαχαλο?
    Γιατι τα ελληνικα πανεπιστημια δε θελουν αξιολογηση ενω όλα τα ευρωπαικα το εχουν αποδεχθεί και θεωρείται τιτλος τιμης?
    Φτανει πια με τους αναξιους και τα ψεματα τους!

  7. pikis avatar
    pikis 22/03/2009 12:14:14

    Δεν είναι θέμα προόδου ή οπισθοδρόμησης, συντήρησης η εκσυγχρονισμού. Είναι θέμα ουσίας. Προσφέρει τίποτα σήμερα ο νόμος αυτός? Ποιά ιδέα ή άποψη φιμώνεται και πρέπει να βρει καταφύγιο στο Πανεπιστήμιο. Όταν θα υπάρξουν νέες ιδέες και ιδανικά τα οποία κυνηγιούνται και φιμώνονται τότε το ξανασυζητάμε. Εγώ θέλω να μείνει το άσυλο ιδεών όχι άσυλο προσώπων. Αυτοί ας πάνε σε οποιαδήποτε Πρεσβεία ή Εκκλησία να ζητήσουν προστασία.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/03/2009 13:46:13

    Η έννοια του πανεπιστημιακού ασύλου προκειμένου να κυκλοφορούν ελέυθερα οι ιδέες έχει νόημα σε καθεστώς ολοκληρωτισμού και μόνο. Αν όμως ένα καθεστώς είναι ολοκληρωτικό τότε δεν τόχει και πολύ ακόμη και τανκς να βάλει μέσα στα ΑΕΙ προκειμένου να επιβληθεί. Συνεπώς τί νόημα έχει τότε το άσυλο; Moot point. Όσο δε για δημοκρατικά καθεστώτα, εκεί δεν χρειάζεται καθόλου καθώς οι ιδέες διακινούνται ελεύθερα ούτως ή άλλως. Εκτός και αν το έχουμε ως θεσμό για να προστατεύονται παράνομες ποινικές πράξεις.
    Ασκήσεις ματαιότητας και στις 2 περιπτώσεις καθεστώτων.

  9. Σπύρος avatar
    Σπύρος 22/03/2009 14:28:15

    Η Κατάργηση τού Ασύλου όπως τίθεται ως ερώτημα είναι ψευτοδίλημμα και χρησιμοποιείται γιά να δημιουργούνται ΄τεχνητές διαχωριστικές γραμμές΄.
    Οπως λέει και ο strange σε μία Δημοκρατική Χώρα η διακίνηση τών Ιδεών (όποιες και εάν είναι αυτές)οφείλει να είναι απολύτως Ελεύθερη..
    Οι ποινικά κολάσιμες πράξεις πρέπει να διώκονται και όχι οι Ιδέες.
    Απο εκεί κι πέρα είναι εμφανές ότι τά Κοινωνικο-Οικονομικά πράγματα ζορίζουν όλο και περισσότερο και υπάρχει θέμα διαχείρισής τους..
    Η Ν.Δ. απέτυχε παταγωδώς αλλά και η διάδοχη κατάσταση θά βρεθεί μπροστά σε μεγάλες δυσκολίες.
    Οταν υπάρχει προφανής δυσκολία στην Διαχείριση τού Συστήματος,αυξάνεται η Πόλωση και αρχίζουν οι συζητήσεις γιά τήν ΄Ασφάλεια΄τών Πολιτών,μέ αποπροσανατολιστικό τρόπο.
    Παλιότερα πρό της κρίσεως υπήρχε η ΄πολυτέλεια΄να συζητιώνται ως ΄Μείζονα Κοινωνικά θέματα΄ οι Γάμοι στην Τήλο και πάλι εντελώς αποπροσανατολιστικά.
    Τώρα αρχίσαμε γιά την ΄Ασφάλεια΄...
    Κάθε εποχή και ο ανάλογος αποπροσανατολισμός......................

    Υ.Γ.
    Αλήθεια Νομος για το Ασυλο,αν δεν απατώμαι, υπάρχει και είναι επαρκής...
    Δεν θυμάμαι να εφαρμστηκε ποτέ.

  10. ppp avatar
    ppp 22/03/2009 14:56:09

    ffffffffffffffff

  11. G.GAKIS avatar
    G.GAKIS 22/03/2009 15:28:14

    ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΚΟΥΛΑ..
    ΕΜΑΘΑΝ ΟΤΙ ΓΑ----ΣΤΕ ΚΑΙ ΠΛΑΚΩΣΑΝ ΚΙ ΟΙ ΓΥΦΤΟΙ..
    ΕΣΤΕΙΛΕ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ Ο ΕΓΚΛΕΙΣΤΟΣ ΣΤΙΣ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΛΕΦΤΗΣ ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΝΕΟΤΑΞΙΤΗ-ΑΝΘΕΛΛΗΝΑ-ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗ-ΝΑΤΟΙΚΟΥ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ ΒΟΥΤΣΗ,ΚΑΙ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ.
    ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΜ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ Η ΤΡΙΚΥΜΙΑ ΕΝ ΚΡΑΝΙΩ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ.
    ΣΥΜΒΟΥΛΗ:Ω ΡΟΜΠΕΝ !ΚΥΤΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΝΑ ΔΙΑΣΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΘΕΝΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ ΑΝΑΚΤΟΡΑ..

  12. οκτώ avatar
    οκτώ 22/03/2009 15:50:20

    Τελικά φαίνεται ότι οι διάφορες κρατικοδίαιτες Σέχτες δικαιολογούν το μεροκάματό τους. Κατάφεραν να στοχοποιήσουν το πανεπιστημιακό άσυλο και παράλληλα με τον φόβο που πλασάρουν τα μίντια κάνουν την ζημιά.
    Κανείς δεν κατανοεί την ανικανότητα του κράτους να δέσει μόνο του τα κορδόνια του, αλλά μένει στο γεγονός ότι οι « κουκουλοφόροι » μετά την επιδρομή στις βιτρίνες του Κολωνακίου κρύφτηκαν στην Νομική.
    Και τι θα συμβεί ωρέ σύντεκνοι εάν καταργηθεί το άσυλο και βρεθεί πάλι κάποιος ψυχάκιας μπάτσος να πυροβολήσει και να σκοτώσει κανένα παιδί, αυτή την φορά όμως εντός πανεπιστημίου ;
    Τι θα λέτε τότε, ότι ήταν η κακιά στιγμή ;

  13. osaperas avatar
    osaperas 22/03/2009 15:51:55

    Τα γκάλοπ είναι σωστά. Αντικατοπτρίζουν πλήρως αυτό που πιστεύει ο ελληνικός λαός. Το άσυλο πρέπει να καταργηθεί επειδή έχει γίνει χώρος ακολασίας και οτιδήποτε άλλο.

    Τα μέτρα για την εγκληματικότητα να γίνουν ακόμη πιο σκληρά. Ας κάνουν ότι θέλουν αστυνομικοί προκειμένου να σταματήσει αυτό που γίνεται τώρα να μην μπορούμε να βγούμε από το σπίτι μας. Ακόμη κι εάν χρειασθεί ναν τους δώσουμε τις γυναίκες μας τις κόρες μας την αξιοπρέπεια μας, ότι θέλουν αρκει να κάνουν το αυτονόητο για αυτό που πληρώνονται

    Οι μετανάστες να πάνε στο διάολο. να τους βάλουμε σε αεροπλάνα, σε παπόρια και νατους ξαποστείλουμε, απο κει που ήλθαν.

    Αυτό θέλει ο ελληνικός λαός κατά 75%.

    Αυτό το 75% βέβαια καθόλου δεν είναι υπεύθυνο που χρόνια τώρα όποιον μαλάκα βρίσκει τον στέλνει στη βουλή για να μας κυβερνάει. (ποιοί εγκληματίες έστειλαν τον αβραμόπουλο στη βουλή αυτόν τον κύριο τίποτα; Έχει διαλυθεί όλο το συστημα υγείας και εμείς είμαστε "ενταξει ρε παιδιά δεν πειράζει"

    Αυτό το 75% βεβαια δεν είναι υπέυθυνο για το γεγονός ότι πληρώνει για μία αστυνομία ανεκπάιδευτη, αδιάφορη, και δοσμένη σε πλούσιους και λαμόγια της τηλεόρασης για να κάνουν τους οδηγούςτους ή να κουβαλάνε τα ψώνια από τα σούπερ μάρκετ.

    Αυτο το 75% βεβαια δεν ευθύνεται για την πάγια λογική να "μπω στο δημόσιο για να λουφάρω" με αποτέλεσμα να έχουμε (αναλογικά) τους περισσότερους δημόσιους υπαλλήλους στην ευρώπη με παραγωγικότητα κοντά στο μηδέν.

    Κι άλλα πολλά , να μην κουράζω τον κόσμο. ΌΧι αυτό το 75% δεν ευθύνεται για τη σημερινή κατάντια της κοινωνίας μας. Το άλλο 25% φταίει για όλα τα νούμερα που έχουν μαζευτεί στη βουλή που είτε θα κλέβουν στη ψύχρα μπροστα στα μάτια μας (βατοπέδι, ομόλογα κι άλλα πιο παλιά επί πασοκ) είτε θα διεκδικούν θέση στο βιβλίο γκίνες για την ηλιθιότητα τους

  14. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 22/03/2009 15:52:29

    Εδω καραβια χανονται,και το ...νινι χτενιζεται.
    Εγω γραφω και ξαναγραφω τα ιδια για να τα διαβασουν και καποιοι που δεν τα διαβασαν.
    Το ασυλο το εχουμε,(τωρα),που δεν χρειαζεται,αφου ποιος μπορει να ισχυριστει,χωρις τον κινδυνο να τον βρισουν η να τον φτυσουν,οτι δε μπορει να διαδωσει τη σκεψη του,και να ακουσει τις γνωμες αλλων;(Εδω πχ.,πως γραφετε,ασυστολα μερικες φορες,εμου συμπεριλαμβανομενου);
    Οταν το εχουμε αναγκη ομως,οπως επι δικτατοριας,πχ.,δεν το εχουμε,γιατι δε μας αφηνουν να το εχουμε.
    Αρα,το θεμα ειναι ανευ νοηματος.
    Να ζηταμε δηλαδη κατι,που το εχουμε απο χερι,αφου εχουμε δημοκρατια.
    Αλλα δε βλεπω εμπεδωση του θεματος.

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/03/2009 15:54:47

    Δες το @9 Προβοκάτωρα.

  16. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 22/03/2009 16:07:31

    Καλα καλα,τα ειπες τωρα.
    Και ποιος πηγε στην Αστυνομια;Ο φουφωτος;
    Συνελληνες δεν ηταν κι αυτοι;
    Αγραμματοι,απολιτιστοι,και ο,τι αλλο εχει αυτος ο τοπος,εδω και πολλα χρονια.
    Γιατι τους αστυνομικους,τους βαζετε σε αλλο κουτακι; Ιδιοι με μας ειναι.Δουλεια θελανε,και βαλανε ενα τικ στο ειδικο κουτακι ,στις πανελληνιες εξετασεις,και μπηκαν εκει, για σιγουρα λεφτα και εισοδημα μεγαλο.
    Δεν ξερανε βεβαια,τι θα τους λαχει μετά.
    Και τωρα μεμφεσαι τον κοσμο,που ζηταει βοηθεια.Γιατι τι ηθελες να κανει;Φοβαται και φωναζει.
    Σαφως και εκανε μαλακιες και ανεχτηκε τα διαφορα επι τοσα χρονια.Κλεψιες,απατες και δεν ξερω γω τι αλλο.
    Αλλα και ο ιδιος,ο καλος καγαθος πολιτης,εκανε τα παντα.
    Εκλεψε,με τον τροπο του,εξαπατησε,με τον τροπο του.,καταπατησε κρατικο οικοπεδο,η του γειτονα,με τον τροπο του,δεν πληρωνε το φορο που επρεπε,με τον τροπο του,και τοσα αλλα.
    Αλλά τα δικα του,ειναι συκα και λυγανε,ενω των αλλων,ειναι καρυδια και σπανε.
    Και τωρα κανεις κηρυγμα για το ασυλο και αλλες ιστοριες για αγριους.
    Πουθενα δεν υπαρχει κατι τετοιο,οπως το εννοειτε εσεις.Αρα παρτε το αποφαση,και καλα κρασα.
    Τωρα τα αλλα,αυτα που γινονται απο τους κολλητους,αυτα δεν τα πολυκοιτανε οι ανθρωποι,γιατι το συστημα εχει δομηθει ετσι,ωστε να αφηνει να κλεβουν ολοι,σε καποιο βαθμο.
    Ετσι,γινονται ολοι συνυπευθυνοι,και αρα συνενοχοι.
    Γι αυτο,μη χολοσκας.
    What ever will be,will be...

  17. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 22/03/2009 17:18:59

    Το μόνο βέβαιο είναι η υποταγή του "παροιμιώδους μέσου ανθρωπάκου" στην τρομολαγνεία των Εισαγγελάτων. Αλλά, πες-πες-πες τόσα χρόνια, του έχουν γα...νώσει τα συκώτια. Επόμενο ήταν ότι θα έφτανε εκεί.

    Μόνο που βλέπω να ζητούν επιλεκτική εφαρμογή της αστυνόμευσης. Για το διπλοπαρκάρισμα π.χ., ή για το παρκάρισμα πάνω στις γωνίες και στις ράμπες των αναπήρων ή για την υπερβολική ταχύτητα, γιατί σκούζουν για "αστυνομοκρατία" όταν τους δίνουν κλήσεις;

    "Δεν θα γίνεις άνθρωπος ποτέ / ελληναρά μικροαστέ..."

  18. Κανείς avatar
    Κανείς 22/03/2009 17:22:23

    Λετε να ειναι ΟΛΗ η κοινωνια αντιδραστικη και ρατσιστικη και να ζηταει τετοια πραγματα; Θου Κυριε...!

  19. Κανείς avatar
    Κανείς 22/03/2009 17:25:32

    Καποιος να απατησει στο ερωτημα:
    Γιατι η βια μεμονωμενων αστυνομικων πολιτικοποιειται γενικα και αοριστα και η βια των παρανομουντων ειναι..."σωστη" πολιτικη πραξη "εξεγερση" οπως 'λεγαν φωστηρες εδω μεσα; Οταν η επαγγελματικη "αριστερα" απαντησει με συννοια τοτε θα εχει λυσει μεγαλο μερος του προβληματος που την κατατρεχει εδω και δεκαετιες.

  20. Θέμης Λαζαρίδης avatar
    Θέμης Λαζαρίδης 22/03/2009 17:39:26

    Factorx, τι νόημα είχε αυτό το ποστ; Αναπαρήγαγες τα ευρήματα της δημοσκόπησης, έβαλες ένα ερωτηματικό, και δεν εξέφρασες καμία γνώμη.

  21. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 22/03/2009 17:44:31

    Ιστορική μέρα σήμερα.Μαθαίνουμε για πρωτη φορά οτι το 75% των Ελλήνων θέλει απέλαση των λαθρομεταναστών.Μέχρι τώρα νομίζαμε (ή μας έκαναν να νομίζουμε) ότι το συγκεκριμένο ποσοστό ήταν 5 % (όσο και του ΛΑ.Ο.Σ.).Φυσικά κανείς δε μας έλεγε ότι το αντίστοιχο ποσοστό στις προοδευμένες λοιπές δυτικές χώρες πλησιάζει το 80 %.Να και ένας δεικτης σύγκλισης.
    Όσο για τους αστυνομικούς...προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να είναι ηλίθιος κάποιος τους να προσπαθήσει περισσότερο με το παρόν νομοθετικό πλαίσιο.Δεν σας κάνει εντύπωση που δεν μπορούν να επανδρώσουν τις "πολυσυζητημένες" ομάδες κατά των άπλυτων με τις κουκούλες?

  22. ageliki nella avatar
    ageliki nella 22/03/2009 18:32:46

    Αρον αρον έκλεισαν στον Κορυδαλλό, τον δημοσιογράφο Γιωργο Φράγκο,ο οποίος αμυνόμνος, σε συμπλοκή με νιγηριανούς τραυμάτισε τον ένα, έξω απο το σπίτι του στον Αγιο Παντελεήμονα,Αχαρνών.Γράφει σήμερα μεγάλο ρεπορτάζ το Πρωτο ΘΈΜΑ.Μάλιστα, ο δήμαρχος ΚΑΚΛΑΜΆΝΗΣ ,σε κατάσταση υστερίας, ζητούσε απο τους συνεργάτες του να τον θέσουν σε διαθεσιμότητα απο τον 9,84 για να μη εμπλακεί το όνομα του! Ο ΦΡΆΓΚΟς έχει τιμηθεί με βραβείο Μπότση, για κείμενα δηλαδή που αφορούν και στον Κακλαμάνη.Θαυμάστε τον άνδρα!

  23. osaperas avatar
    osaperas 22/03/2009 19:04:02

    @27
    Εαν δεν κάνω λάθος άλλη άποψη έχει η αστυνομία (και ο ανακριτής για τη συμπλοκή και το τραυματισμό που αναφέρεισ.

  24. Factorx avatar
    Factorx 22/03/2009 19:13:23

    @Θέμης Λαζαρίδης Μου επιτρέπετε κι . λαζαρίδη να αμφιβάλω για τα γκάλοπ;

  25. Factorx avatar
    Factorx 22/03/2009 19:14:02

    @ageliki nella. Ποιόν αντρα μας καλείτε να θαυμάσουμε;

  26. ageliki nella avatar
    ageliki nella 22/03/2009 20:50:06

    αγαπητε osaperas,
    O Φράγκος, αιμοφυρτος(υπάρχει ιατροδικαστική έκθεση)καλούσε τους αστυνομικούς που εφτασαν στο σημείο της συμπλοκής να συλλάβουν τους Νιγηριανούς
    που έφευγαν και εκείνοι σφύριζαν αδιάφορα. Ετσι, εξαλλος απο θυμό τους έβρισε-δυστυχως- χυδαιοτατα. Και τον τύλιξαν σε μια κόλλα χαρτί. Εκει βασίσθηκαν ανακριτής και εισαγγελέας για να τον στείλουν στον Κορυδαλλό. Δεν λέμε να μη δικαστεί καινα μη καταδικαστεί για όσα πραγματικά έκανε ο δημοσογράφος. Αλλά και να τον κλεινουμε στην φυλακή;Γιατί τόση βιασύνη;Επειδή του την πεσανε μαύροι και τρέμουνε μη και τους πουν ρατσιστές;Αν ήταν άσπροι θα του έβαζαν μια εγγύηση μέχρι τη δίκη. Ετσι νομίζω.

  27. osaperas avatar
    osaperas 22/03/2009 20:55:35

    Δεν ήμουν παρών και δεν μπορώ να κρίνω. Και φυσικά δεν αμφισβητώ ότι λες.
    Εάν όμως έχει γίνει κι αυτό δηλαδή αστυνομία- ανακριτής -εισαγγελέας να βάλουν στη φυλακή έναν αθώο έλληνα ο οποίος αμυνόμενος σε συμπλοκή τραυματισε εναν νιγηριανό τότε πρέπει να έχω το νου μου αύριο το πρωί μπας και ο ήλιος ανατείλει από τη δύση.

  28. ageliki nella avatar
    ageliki nella 22/03/2009 21:13:56

    αγαπητε osapera
    ούτε εγω ήμουν παρούσα στο περιστατικο. Αλλα διάβασα όλη την δικογραφία και σήμερα το πρωτο ΘΕΜΑ.Δεν είπε ότι ο Φράγκος είναι αθώος. Είπα ότι ήτν αμυνόμενος. Και δεν κλείνουν έσι στην φυλακή ένα δημοσιογάφο. Υπάρχει και η εγγύηη μ΄΄εχρι την δίκη.
    FACTORX ,
    σας καλώ να θαυμάσετε τον άνδρα Κακλαμάνη ο οποίος
    έθεσε σε διαθεσιμότητα στα γρήγορα τον Γ Φράγκο απο τον 9,84 φωνάζοντας ότι δε θέλει να εμπλακεί το όνομά του στην ιστορία.Ο Φράγκος έχει βραβείο Μπότση για θέματα αυτοδιοίκησης ,άρα λιβάνιζε και τον Κακλαμάνη, μετά τον Αβραμόπουλο που τον προσέλαβε και την Ντόρα που τον διατήρησε. Καλά να πάθει!!!

  29. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 22/03/2009 21:33:14

    Το ειδα παραξενε.
    Και να πω και κατι,για να ευλογησω τα γενια μου;
    Νομιζω οτι ειμαι ο πρωτος,που το εβαλα μ αυτο τον τροπο.
    Ειμαι ευτυχης ομως,οτι τελικα, οι καλοπιστοι ανθρωποι,καταλαβαν την ορθοτητα του συλλογισμου.

  30. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 22/03/2009 23:24:31

    Δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη με τον Φράγκο γιατί δεν είμουν παρών. Οι άνδρες του Α.Τ Αγ. Παντελεήμονα πρέπει να έχουν τελευταία αντικατασταθεί. Νέες φάτσες βγαίνουν τώρα περιπολία με καμμιά αίσθηση ευθύνης και μάλλον ζωγαδιασμένοι, για το υπηρεσιακό στρίγμωμα. Ημουν παρών σε λεκτικό επεισόδιο οδηγών Ελληνα με αλλοδαπό που κατέβηκε από το αυτοκίνητό του για να επιτεθεί στον Ελληνα, αν και ήταν υπαίτιος της παρ ολίγον σύγκρουσης, στην συμβολή των οδών Πιπίνου και Αδμήτου όπου πεζή περιπολία επενέβη με σαφώς ευνοική διάθεση υπέρ του αλλοδαπού και με σκαιότατη συμπεριφορά προς τον Ελληνα. Σε σχετική παρατηρήση μου η απάντηση ήταν ¨¨Τι καταλαβαίνεις, θέλεις να σε πάμε για μια εξακρίβωση?¨¨

  31. ageliki nella avatar
    ageliki nella 22/03/2009 23:57:54

    daktyle,
    ενδιαφερουσα η μαρτυρία σου. Φτηνά την γλύτωσες!Αλλά βαρέθηκα.Δεν συζητάω πια με κανέναν.

  32. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 24/03/2009 19:04:32

    Αφ ενος η βλακεια,που ειναι εγγενης στον κλαδο,αφ ετερου η ζοχαδα οτι και καλα εμεις ειμαστε στην καννη του καθε μαλακα,και απο την αλλη μερια εσεις μας βριζετε κι απο πανω,το μιγμα ειναι εκρηκτικο.
    Δεν το καταλαβαινετε;
    Κανονικα,δεν επρεπε να εχει μονιμοι,αλλα να φευγουν,εαν δεν εχουν τις στοιχειωδεις ικανοτητες,μετα απο αντικειμενικες κρισεις, αλλα εδω αυτα δε γινονται.
    Οι εργαζομενοι,αυτοι η καραμελλα,που πιπιλιεται 10ετιες τωρα.