05/04/2009 17:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπέρ της …"επιστροφής" λαθρομεταναστών ο Πάγκαλος

Στο θέμα των επιθέσεων εναντίον του ΣΥΝ και του ΚΚΕ όλοι έχουν καταλάβει πλέον ότι ο κ. Θ. Πάγκαλος λειτουργεί ως «λαγός» της ηγεσίας του ΠΑΣΟΚ που αποφάσισε να επιδοθεί πάλι σε έναν αριστερό διμέτωπο με στόχο την αυτοδυναμία.

Σήμερα όμως φαίνεται να εμφανίζεται και ως λαγός στο τεράστιο θέμα της λαθρομετανάστευσης. Διαβάστε τι δηλώνει:

«Υπάρχουν οι μετανάστες που έχουν περάσει νόμιμα τα σύνορά μας. Όλων αυτών επείγει η νομιμοποίηση της θέσης τους με απώτερο σκοπό την απόδοση, σ' όσους το επιθυμούν, της δυνατότητας ν' αποκτήσουν ιθαγένεια [...] Έχεις δύο δρόμους: ή κάνεις την Ελλάδα παράδεισο υποδοχής των λαθρομεταναστών, με κίνδυνο να βρεθείς με 5-10 εκατομμύρια, ή κάνεις κάτι για να σταματήσει. Δεν υπάρχει άλλη μέθοδος από την επαναπροώθησή τους στη χώρα εκκίνησής τους [...] Δεν πρέπει να γίνει μαζική επαναπροώθηση, αλλά συμβολική, ώστε να ανακοπεί το ρεύμα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κανείς avatar
    Κανείς 05/04/2009 17:29:22

    Κ. Παγκαλε, και λοιποι "ολιγιστοι", τοτε γιατι βαφτιζατε ολους οσους εξ ημων λεγαμε τα ιδια πριν πολλα χρονια ως φασιστες, ρατσιστες κλπ, κλπ;
    Ειναι πολυ αργα πλεον: Τα παιδια μας και τα εγγονια μας θα πληρωσουν την διεθνιστοφασιστικη σας ιδιοτελεια.

  2. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 05/04/2009 17:34:05

    Δεν πρόκειται να διώξουμε ούτε μισόν. Είμαστε η πιό γκέι χώρα...

    Ούτε 10 εκατομύρια δεν είναι ικανά να μας αφυπνίσουν. Καλώς ήρθες Νέα Τάξη!

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/04/2009 17:56:02

    Θα διώξουμε και τις χιλιάδες μαιμού ομογενείς Γεωργιανούς, Τσετσένους κλπ που έφερε το ΠΑΣΟΚ με τσαρτερ (μέσω Κύπρου) το 2000 και το 2004 προκειμένου να το ψηφίσουν; Και μετά τους άφησε εδώ αμανάτι να τους χαιρόμαστε... Τι λέει ο Πάγκαλος επ`αυτού άραγε;

  4. babis lazarou avatar
    babis lazarou 05/04/2009 18:04:41

    ΤΟ ΝΑ ΔΙΚΑΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΕΜΑΣΗΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ ΚΟΠΡΟΣΑΚΟ(ΓΙΑ ΤΑ ΙΜΙΑ,ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΤΗΣ ΜΑΔΡΙΤΗΣ,ΟΤΣΑΛΑΝ κλπ κλπ κλπ )ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΑΤΑΚΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΠΙΘΑΝΟ ΤΕΝΕΚΕ-ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΤΕΤΡΑΠΑΧΟ.ΤΟ ΝΑ ΤΟΝ ΦΤΥΣΗΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΑΠΙΟΚΟΙΛΙΑΣ ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΒΡΕΧΕΙ.ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΣΑΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ.ΕΙΧΕ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΕΡΓΟΛΑΒΙΚΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΡΩΜΟΔΟΥΛΙΕΣ.ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ? ΠΟΙΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙ? ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ (ΔΙΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ)ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΘΕΣΕΙΣ ΜΙΣΘΩΜΕΝΟΥ ΕΛΛΗΝΟΓΛΟΣΟΥ.ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕΤΟΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.

  5. tiramola avatar
    tiramola 05/04/2009 18:06:30

    Ωπα ρε strange με τους χιλίαδες που έφερε το ΠΑΣΟΚ να το ψηφίσουν με τσάρτερ...
    Ξέχασες το Αιζερμπαιτζάν...

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/04/2009 18:08:05

    Λέει ο Πάγκαλος:
    Γιατί όμως στο δικό μου μικρόκοσμο η πλειοψηφία των απατεώνων και κλεφτών τα τελευταία 20 χρόνια ήταν οι ΠΑΣΟΚοι;Σύμπτωση; Οι οποίοι βεβαίως ετοιμάζονται πυρετωδώς για νέο γύρο άλωσης της δημόσιας διοίκησης αλλά και του δημόσιου ταμείου; Και γιατί διαφοροποιεί το κλέψιμο; Υπάρχουν καλοί και κακοί κλέφτες; Όπως παλιά υπήρχαν καλοί και κακοί πύραυλοι; Που είναι η εποικοδομητική αυτοκριτική; Την πατήσαμε φίλοι. Μεταξύ σκύλλας και Χάρυβδης πάμε για εκλογές.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/04/2009 18:12:44

    Διόρθωση- Λέει ο Πάγκαλος στην Ε:
    Τα παλεύουμε από τώρα, τα ξορκίζουμε. Πάντως, δεν μπορεί να γίνει καμία σύγκριση του ΠΑΣΟΚ με τη δεξιά, η οποία είναι ένα πελατειακό κόμμα που επενδύει στη φαυλοκρατία και στη διαφθορά. Αλλο είναι ένας κλέφτης κατ' επάγγελμα, που ζει μ' αυτόν τον τρόπο γιατί δεν ξέρει άλλον, και άλλο είναι αν εσείς κλέψετε ένα βιβλίο επειδή δεν σας έφταναν τα λεφτά και θέλετε να το διαβάσετε την ίδια μέρα. Δεν είναι το ίδιο. Ούτε το δικαστήριο θα σας κρίνει το ίδιο.

  8. Κανείς avatar
    Κανείς 05/04/2009 18:17:51

    Ναι, βεβαια, για ολα φταιει η ακροδεξια του Καρατζαφερη του 0.002% και οχι η ΠΑΣΟΚειος και αλλες αλιτ που καταντησαν την Ελλαδα "μπαστε σκυλοι...". Η ιδεοληπτικη εθελοτυφλια πολλων εξ ημων ειναι το μεγαλυτερο προβλημα.

  9. HAZOS avatar
    HAZOS 05/04/2009 18:35:25

    Από όλα τα πάρα πάνω θα μας γλιτώσει η ΝΤΟΡΑ!

  10. HAZOS avatar
    HAZOS 05/04/2009 18:40:59

    Όχι με το Τοτό, με τον ξάδερφό του το Γιωρίκα ξέρω.

  11. HAZOS avatar
    HAZOS 05/04/2009 18:45:35

    Anonymous δεν είμαι βαφτηστήρι ΤΟΥ. Καρπάθιος είμαι.

  12. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/04/2009 18:49:40

    @12 Strange Attractor.
    Δηλαδή οι ΠΑΣΟΚοι τόσα χρόνια, βιβλία κλέβανε επειδή δεν είχαν λεφτά και θέλαν να τα διαβάσουν?
    Τελικά το θράσος αυτού του κόμματος είναι όντως αβυσαλέο.

  13. kontin avatar
    kontin 05/04/2009 19:00:43

    Εντάξη φίλε είχαμε και εμεις μια ¨αστοχία υλικού¨ κατά την περίοδο Σιμίτη αλλά δεν είναι θέμα αφού δεν στείλατε κανέναν στη φυλακή...
    Όσο αφορά τον Θόδωρο είναι χαρακτηριστική η διάθεσή του να σχολιάζει όταν θέλει να περάσει τα δικά του ή όταν δεν ελένχει το θυμό του οπότε σημασία δεν έχει ο χρόνος αλλά το τι λέει.

  14. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/04/2009 19:16:03

    Μόνο κατά την περίοδο Σημίτη είχατε "αστοχία υλικού"? Τα pampers του Κουτσόγιωργα και οι βίλλες της Μιμής, τι ήταν?
    Ευστοχία υλικού?
    Όσον αφορά στο Θόδωρο, είναι μεν χαρακτηριστική η διάθεσή του να σχολιάζει κλπ κλπ, αλλά είναι χαρακτηριστική και η διάθεση όλου του ΠΑΣΟΚ να τον καμαρώνει.
    Αλήθεια, γιατί μου απευθύνεσε σαν να είμαι ΝΔ?
    Μόνο η ΝΔ υπάρχει για σας,ή όποιος δεν είναι ΠΑΣΟΚ είναι ορισμού ΝΔ?

  15. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 05/04/2009 19:52:29

    Μήπως ξεχάσατε πότε άρχισαν να έρχονται αλβανοί, ρώσοι, καυκάσιοι κλπ δημοκρατικές δυνάμεις στην Ελλάδα και ποιος ήταν κυβέρνηση και υπουργός εξωτερικών στην ελλάδα? Ό Μητσοτάκης ήταν με υπουργό εξωτερικών το νεόκοπο μπουμπούκι που τα έκανε μαντάρα και στο τέλος τον έριξε κιόλας. Από που ως που φταίει ο Πάγκαλος για τους λαθρομετανάστες? Με διαστροφή της αλήθειας επιχειρείτε να πείσετε τους αφελείς?

  16. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/04/2009 20:01:22

    Εννοειται οτι ο χοντρος,φοβαται μην τον πουν δεξιο.
    Εξ ου και οι πατεντες του Πακη το Δεκεμβριο.

  17. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/04/2009 20:05:31

    Τι λε ρε Λαζαρου,πως την εχεις δει, Τερτσετης,ή Πολυζωιδης;
    Η μηπως Πλαστηρας και γουσταρεις δικες των 6 και Γουδι;
    Ασε ρε φιλε,και παγαινε να πιεις κανα Λεξοτανιλ να ηρεμησεις.
    Ακου Οτσαλαν.Μιλαμε για τραγωδια δηλαδη!Εθνικο εγκλημα για τον Κουρδο,που μας ηθελε σε πολεμο με τον Τουρκο,για να καθαρισουμε για παρτη του,ε;
    Τρικυμια εν κρανιω...

  18. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/04/2009 20:08:19

    Αφου το νοσοκομειο Ιωαννινων,εχει κλειστει απο τους Αλβανους.Τελος.
    Πως να χωρεσει τους Ελληνες;
    Χωρια το τι γινεται με τα φαρμακα,που πανε αβερτα στην Αλβανια τσαμπα βεβαια.

  19. Lavazza avatar
    Lavazza 05/04/2009 20:13:15

    Ο Πάγκαλος (αν και μάλλον με σκοπιμότητες) εξέφρασε δυνατά αυτό που φωνάζει ο λαός (πλην συνασπισμένων) εδώ και πολύ καιρό.

  20. Hase avatar
    Hase 05/04/2009 20:25:12

    @11
    Συμφωνω εκτος απο ενα. Παμε απο τον διαβολο στον Βελζεβουλ.
    Αυτο το παχυδερμο που εχει κανει του κοσμου τις μαλακιες ερχεται και εχει γνωμη μονο γιαυτα που το συμφερουν. Ο υπερεκτιμημενος πολιτικος ειναι το επομενο σημα του ΠΑΣΟΚ. Ο Παγκαλος με τον Καλο στο μυαλο.

  21. ataktos avatar
    ataktos 05/04/2009 20:37:44

    Ο άνθρωπος έχει πράγματι σαλτάρει σήμερα(τόσα χρόνια σε επιδοτούμενη καρέκλα ) ….

  22. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 05/04/2009 21:13:29

    Μην τον φτυνετε ολοι μαζι το Θοδωρο ρε παιδια.
    Ενα μικρο ελαττωμα του ,παει να του καταστρεψει την καριερα.
    Ως αμπελουργος εχει το κουσουρι να μην πουλαει τη σοδεια.
    Την τσουζει μοναχος.

  23. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 05/04/2009 21:16:04

    Αυτό το ρεμάλι δεν θα διστάσει να ζητήσει και την παλινόρθωση της βασιλείας αν αυτό τον βολεύει. Πάντως είναι αποτελεσματικός. Εικοσιπέντε χρόνια ψάχνανε τον Οτσαλάν και χρειάστηκε ένας Σημίτης, ένας Πάγκαλος και ολίγον Παπαδόπουλος για να τον πιάσουν.

  24. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/04/2009 21:52:03

    Η Εθικη αξιοπρεπεια,πρεπει να στηριζεται σε αλλα πραγματα για να μπορει να υπαρξει.Οχι σε λογια του αερα,για να μην πω τιποτ αλλο,που χει να κανει με παρενεργειες ...οσπριων.
    Σε οικονομια που να σκιζει και σε στρατα,που να βροντανε.
    Κι εμεις εδω,ταχουμε κανει ολα λαμπογιαλο.
    Και μη μου βγαζετε τον πισινο σας απ εξω,γιατι κι εσεις,γενικα μιλαω βεβαια,εχετε βαλει το χερακι σας,για να γινει η κατασταση,οπως εγινε.
    Και το χερι στο μελι το βαζετε πολυ ευκολα,με το προσχημα οτι το κανουν και οι αλλοι,αλλα και στο στρατο δεν πατε,και αμα πατε κοιτατε να λουφαρετε οσο μπορειτε,ει δυνατον υπηρετωντας στην κουζινα του σπιτιου σας.
    Γι αυτο,λιγοτερα λογια παρακαλω.

  25. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 05/04/2009 21:59:09

    Ώρα είναι να μας πεί
    "Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω"

  26. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 05/04/2009 22:00:52

    διαβασα την συνεντευξη Παγκαλου σε αντιθεση με τους περισσότερους σχολιαστες απ οτι φαινεται. Οτι λέει για το ΚΚΕ τον ΣΥΝ και τους μεταναστες ειναι απολύτως αλήθεια πολύ φοβάμαι. Αρεσει δεν αρεσει ο χοντρος συνηθως εχει δίκιο αν και το χάνει με τον τρόπο που διατυπώνει τις αντιρησεις του.

  27. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/04/2009 22:06:05

    Αυτά πού λέει ο Πάγκαλος πάντως αναπτύσσονται συχνά ως Θεματολογία τον τελευταίο καιρό στίς Εφημερίδες .
    Και η ίδια συζήτηση έχει αρχίσει εδώ και πολύ καιρό στην Ευρώπη.
    Στην ουσία έστω και μέ αυτό τον τρόπο ο Πάγκαλος θέτει τό Μεταναστευτικό επί τάπητος..
    Και απ΄αυτή την άποψη τολμάει..
    Αλλως τε μέχρι τώρα κραυγές ακούγονταν είτε απο το ΛΑΟΣ είτε απο μερίδα τού ΣΥΡΙΖΑ και επί τής ουσίας τίποτα.
    Η Αριστερά γιά άλλη μια φορά αποδεικνύεται ουραγός τών εξελίξεων.

  28. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/04/2009 22:12:37

    Γενικώς η αυτοπροσδιοριζόμενη ως αριστερά και στούς δυό πόλους της ουδέποτε ασχοληθηκε σοβαρά με το Μεταναστευτικό.
    Οι διάφορες συνιστώσες ,έτσι και αλλοιώς,γιά Μαοϊκά γκρουπούσκουλα κάνουν,οπότε δέν υπολογίζονται.

  29. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 05/04/2009 22:18:43

    Ο αρβανίτης Πάγκαλος είναι ο τελευταίος άνθρωπος σε αυτή τη χώρα που δικαιούται θα μιλήσει για μετανάστες.

  30. thanos avatar
    thanos 05/04/2009 22:35:11

    23-εναςάσχετος Says:
    April 5th, 2009 at 6:49 pm


    Δεν χρειαζεται απαντηση σε σενα μια και εισαι ενας ασχετος.

  31. thanos avatar
    thanos 05/04/2009 22:41:56

    32-Προβοκατωρ. Says:
    April 5th, 2009 at 8:08 pm

    Ξεχασες πριν χρονια που φευγανε πουλμαν απο Θεσσαλινικη(Β.Ελλαδα) για Βουλγαρια,πηγαινανε εξω απο τα νοσοκομεια και λιποθυμουσανε για να κανουν τζαπα εγχειρησεις? Τωρα ηρθε η σειρα αλλων.Ας μην μας κακοφαινεται.

  32. thanos avatar
    thanos 05/04/2009 22:49:00

    26-εναςάσχετος Says:
    April 5th, 2009 at 7:16 pm

    Ξεχασες τι ειχε πει ο Ρεγκουζος και εχασε την καρεκλα?
    φρεσκα ξηροψημενα κουλουρια.

    1.ΣΚΑΝΔΑΛΟ "ΟΜΟΛΟΓΩΝ"
    2.ΣΚΑΝΔΑΛΟ "ΗΛΙΕΛΑΙΟ"
    3.ΣΚΑΝΔΑΛΟ "SIEMENS"
    4.ΛΙΑΠΗΣ
    5.ΚΥΡΙΑΚΟΣ, ΝΤΟΡΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ (ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΜΕ ΧΟΡΗΓΙΑ ; SIEMENS)
    6.ΠΑΛΑΙΟΚΡΑΣΑΣ (ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΔΕΗ)
    7.ΖΑΧΟΠΟΥΛΟΣ
    8.ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΣ
    9.ΥΠΟΚΛΟΠΕΣ (ΧΩΡΙΣ..ΔΡΑΣΤΕΣ)
    10.ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΡΕΑ"καθηγήτρια" άνευ διδακτορικού και άνευ επιστημονικού έργου.
    11.Η ΝΑΤΑΣΑ ΜΑΣ πηρε PhD χωρις να εχει παρει πτυχιο.

    Δεν σε ρωτησα..σου αρεσουν οι σοκολατες "ΠΑΥΛΙΔΗ"

  33. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/04/2009 22:49:32

    Την κόπρον του Αυγείου, την καθάρισε ο Ηρακλής.
    Την κόπρον του Παγκάλου ποιός θα την καθαρίσει?
    Ο Γιωργάκης?
    Δεν μου φαίνεται για Ηρακλής πάντως.

  34. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/04/2009 22:55:15

    @51 thanos
    ΝΔ και ΠΑΣΟΚ
    "Στήνουν με ζήλο περισσό
    Στο σβέρκο του λαού χορό
    ............"

  35. RUSSIA avatar
    RUSSIA 05/04/2009 22:56:42

    Ο Παγκαλος ανακαλυψε το αυγο του Κολομβου για την λαθρομεταναστευση.... λιγο καθυστερημενα βεβαια για πολιτικες σκοπιμοτητες.... η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ!! και μαζι και οι επομενες γενιες!

  36. οκτώ avatar
    οκτώ 05/04/2009 23:19:21

    Στον δικομματισμό δεν υπάρχουν αδιέξοδα.
    Τουλάχιστον μπορούμε να διαλέξουμε το φινάλε μεταξύ ενός γαλάζιου δραματικού ή ενός πράσινου κωμικοτραγικού.

  37. PATRA avatar
    PATRA 05/04/2009 23:27:57

    @53
    Μην απομονωνεις τους στιχους.



    Τις κρύες γυναίκες που με χαϊδεύουν,
    τους ψευτοφίλους που με κολακεύουν,
    που απ' τους άλλους θεν παλικαριά
    κι οι ίδιοι όλο λερώνουν τα βρακιά,
    σ' αυτήν την πόλη που στα δυο έχει σκιστεί,
    τους έχω βαρεθεί.

    Και πέστε μου αξίζει μια πεντάρα,
    των γ ρ α φ ε ι ο κ ρ α τ ώ ν η φάρα,
    στήνει με ζήλο περισσό,
    στο σβέρκο του λαού χορό,
    στης ιστορίας τον χοντρό το κινητή,
    την έχω βαρεθεί.

    Και τι θα χάναμε χωρίς αυτούς όλους,
    τους γ ε ρ μ α ν ο ύ ς τους π ρ ο φ ε σ ό ρ ο υ ς,
    που καλύτερα θα ξέρανε πολλά,
    αν δεν γεμίζαν ολοένα την κοιλιά,
    υπαλληλίσκοι φοβητσιάρηδες, δούλοι παχιοί,
    τους έχω βαρεθεί.

    Κι οι δ ά σ κ α λ ο ι της νεολαίας νταντάδες,
    κόβουν στα μέτρα τους τους μαθητάδες,
    κάθε σημαίας πλαισιώνουν τους ιστούς,
    με ιδεώδεις υποτακτικούς,
    που είναι στο μυαλό νωθροί,
    μα υ π α κ ο ή έ χ ο υ ν π ε ρ ι σ σ ή,
    τους έχω βαρεθεί.

    Κι ο παροιμιώδης μ έ σ ο ς α ν θ ρ ω π ά κ ο ς,
    κέρδος ποτέ μα από παθήματα χορτάτος,
    που συνηθίζει στην κάθε βρωμιά,
    αρκεί να έχει γεμάτο τον ντορβά
    κι επαναστάσεις στ' όνειρά του αναζητεί,
    τον έχω βαρεθεί.

    Κι οι π ο ι η τ έ ς με χέρι υγρό,
    υμνούνε της πατρίδας τον χαμό,
    κάνουν με θέρμη τα στοιχειά στιχάκια,
    με τους σοφούς του κράτους τα 'χουνε πλακάκια,
    σαν χέλια γλοιώδικα έχουν πουληθεί,
    τους έχω βαρεθεί.

  38. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/04/2009 23:29:45

    Ασχολείστε με ένα άνθρωπο, που η πορεία του είναι σταθερά πτωτική στις εκπτώσεις ηθών και αξιών.
    Επειδή όλοι είμαστε γνωστοί στο μεγάλο χωριό που αποκαλείται Ελλάδα, να θυμηθώ:

    -ΙΜΙΑ ?(...να πούμε ότι φύσηξε ο αέρας και πήρε το παλιόπανο)
    -Οτσαλάν ?(...παράνομη είσοδο, διαβατήριο, φυγάδευση σε Ελληνικό έδαφος (πρεσβεία) και ...τεράστια επιτυχία με την ...παράδοση)
    -τις συμβολικές επαναοπρωθήσεις που ο ίδιος προέβη ως Υπουργός? (...καμία αλλά τότε είχαμε την εξουσία...)
    -Οι ύβρεις που απευθύνει προς πολιτικούς αντιπάλους?

    Το αποκορύφωμα όμως είναι η δήλωση
    ¨...Άλλο είναι ένας κλέφτης κατ’ επάγγελμα, που ζει μ’ αυτόν τον τρόπο γιατί δεν ξέρει άλλον, και άλλο είναι αν εσείς κλέψετε ένα βιβλίο επειδή δεν σας έφταναν τα λεφτά και θέλετε να το διαβάσετε την ίδια μέρα. Δεν είναι το ίδιο. Ούτε το δικαστήριο θα σας κρίνει το ίδιο."

    Να ρωτήσω λοιπόν ως χαζός και ηλίθιος Ιθαγενής:

    θα κρίνουμε το κλέφτη?
    την περιοδικότητα της πράξης του?
    τις ανάγκες που πήγε να καλύψει?
    ή την πράξη και ιδιαίτερα όταν αναφερόμαστε για κλέφτες εφορμούν τες από Δημόσιες Θέσεις...διότι δεν μιλά για τον Γιάννη Αι Γιάννη και τον Ιαβέρη αλλά σύγκριση κομματικών στελεχών κάνει... (ροτάτιον σε καρέκλες)

    Κατανοώ ότι ανδρώθηκε σε ένα κλίμα που ήταν μαγκιά το να κάνεις "...ένα δωράκι στον εαυτό σου αλλά όχι και 500,000,000...)
    Αντιλαμβάνομαι όμως ότι δεν διδάχθηκε τίποτα και ξεκαθαρίζει γιατί ο ΚΑΝΕΝΑΣ είναι ο καταλληλότερος...
    Να χαιρόμαστε τους ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ και όσους τους υποστηρίζουν

    ΥΓ

    όσο για τους λαθρομετανάστες και για όσους φωνάζουν η εφαρμογή των Νόμων του Κράτους υπό το πνεύμα όμως του ουμανισμού, δεν μπορεί να αποτελεί εφαλτήριο για να χαρακτηρίζεσαι ακροδεξιός, φασίστας, κλπ από κοκορόμυαλους που δεν αρθρώνουν λόγο παρά μόνο δημαγωγικά μότο....

  39. osaperas avatar
    osaperas 06/04/2009 01:20:53

    @59
    Άμεση απέλαση που?Σε ποια χώρα; Ξέρουμε από που έχει έλθει ο καθένας τους; Και τι είναι η απέλαση; Μονομερής πράξη; Μπορούμε να στείλουμε 500 στην Αίγυπτο για παράδειγμα χωρίς να συμφωνεί η Αίγυπτος;

    Στρατόπεδα συγκέντρωσης; Πως γίνεται πρακτικά; Φτιάχνουμε σπίτια /σκηνές, κανονίζουμε το φαγητό τους και την ιατρική περίθαλψη; Και που; Σε ξερονήσια;

    Από την άλλη μία καλή ιδέα θα ήταν να "αντιγράψουμε" τους τούρκους. Να "διευκολύνουμε" τους νόμιμους και παράνομους μετανάστες να περάσουν στην Ιταλία. Απλή διαδικασία είναι. Κι ασ "δώσουμε" το πρόβλημα στους ιταλούς;

  40. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 06/04/2009 09:48:10

    Strange Attractor Says:
    April 5th, 2009 at 10:47 am
    @14 Γιατί όχι και εκτοπισμός-εγκλεισμός τους σε ένα από τα νησιά; Γιατί όχι; Ποιός θα μας κατηγορήσει; Τα επίπεδα εγκληματικότητας στα οποία υπέυθυνοι είναι οι πάσης φύσεως Γεωργιανοί και Αλβανοί κ.ά. είναι πλέον επίπεδα Σικάγο του`20. Πρέπει να ανασκουμπωθούμε και να πάψουμε να είμαστε έρμαια του καθωσπρεπισμού μη τυχόν και μας κακοχαρακτηρίσουν οι Ευρωπαίοι. Τα σοβαρά κράτη παίρνουν μέτρα για το καλό τους και αγνοούν τις αντιδράσεις όσων είναι έξω απ`τον χορό. Είναι εποχή για ένα νέο πολιτικό κόμμα ή σχηματισμό που θα αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα πλέον. Δεν πάει άλλο.

  41. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 06/04/2009 10:23:26

    Δυστυχως,δε μας αρεσει σα λαος,να κοιταμε την αληθεια καταματα,αλλα να λεμε παραμυθια.
    Τωρα,ηλθε η ωρα της πληρωμης.
    Εμεις τους αφησαμε να μπουνε μεσα,για να τους εκμεταλλευτουμε,και τωρα θα πληρωσουμε το τιμημα.
    Τσουζει βεβαια,αλλα αυτη ειναι η αληθεια.

  42. αβγδεζηικλμνξοπ avatar
    αβγδεζηικλμνξοπ 06/04/2009 11:19:50

    Όποιος αγαπά τόσο πολύ τους φουκαράδες λαθρομετανάστες γιατί δεν τους παίρνει στο σπίτι του;

  43. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 07/04/2009 00:36:45

    Όσοι κατηγορούν τον Πάγκαλο για τον Οτσαλάν ξεχνούν φαίνεται ότι ο Πάγκαλος ήταν υπουργός εξωτερικών της Ελλάδας και όχι του Κουρδιστάν. Ο κ. Οτσαλάν δε παρ' όλες τις προειδοποιήσεις της Κυβέρνησης ήρθε με το έτσι Θέλω για να εξυπηρετήσει τα δικά του συμφέροντα και να μας χρησιμοποιήσει στον αγώνα του.Όλοι αυτοί θα πήγαιναν να πολεμήσουν για τους Κούρδους; Οτι θα σκοτωνόταν τα παιδιά μας για τους Κούρδους; ¨οσοι τον κατηγορούν μακάρι να είχαν το μισό απ' το μυαλό του. Λέι μεγάλες αλήθειες πάντα άσχετα αν ο τρόπος που το λέει πιθανόν σοκάρει μερικούς.

  44. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/04/2009 09:51:47

    Τωρα παραβιαζεις ανοικτας θυρας.Η εξυπναδα του Ελληνα,τρεχει απ τα μπατζακια του.Παλια ιστορια.