#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/11/2010 22:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπέρ της δημιουργίας αντιμνημονιακού μπλοκ ο Αλ. Τσίπρας



Πρωτοβουλίες για τη δημιουργία αντιμνημονιακού μετώπου από την Αριστερά προανήγγειλε ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας.

«Η εικόνα μιας Αριστεράς που κατέβαινε στην Αττική με επτά διαφορετικούς συνδυασμούς δεν ενίσχυε την αξιοπιστία της. Βοηθάει μια αίσθηση ότι δεν υπάρχει μια βιώσιμη εναλλακτική λύση» σημείωσε, μιλώντας στο ΣΚΑΪ.

«Να κάτσουμε να κουβεντιάσουμε αν υπάρχουν δυνατότητες κοινής δράσης και μετώπου. Θα αναλάβουμε σχετική πρωτοβουλία» ανέφερε σε άλλο σημείο.

Σύμφωνα με τον κ. Τσίπρα, ζητούμενο είναι να βρει κανείς δυνατότητες υπέρβασης των διαφορών, καθώς πάνω από 30% των ψηφοφόρων στην Αττική και 20% σε όλη τη χώρα προτίμησε την Αριστερά.

Εκτίμησε μάλιστα ότι «η αναδιάταξη του πολιτικού σκηνικού είναι στην αρχή της, οι εξελίξεις θα είναι ραγδαίες. Το κόμμα Μπακογιάννη θα στηρίξει την πολιτική που ακολουθείται, όπως και το ΛΑΟΣ. Στο μπλοκ των δυνάμεων της εξουσίας να δημιουργήσουμε ένα αντιμνημονιακό μπλοκ».

Τέλος, αναφερόμενος σε σενάρια για έμμεση στήριξη του ΣΥΝ και του ΚΚΕ στους υποψηφίους της ΝΔ, έκανε λόγο για «ιδιότυπη νεκρανάσταση του Αυριανισμού εν έτει 2010» και για «αθλιότητα».

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 11/11/2010 23:22:55

    Μήπως πρώτα να μαζέψει τους δικούς του (στελέχη του συνδυασμού της Πορτάλιου), που φέρονται να έχουν διαδοχικές "επαφές" με τον Καμίνη; Και τι δουλειά έχει το άρθρο-κάλεσμα του τελευταίου στην "Αυγή" της ερχόμενης Κυριακής, όπως φημολογείται ότι θα δημοσιευτεί;

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Αυριανιστής 12/11/2010 14:45:27

      «….στελέχη του συνδυασμού της Πορτάλιου… φέρονται να έχουν διαδοχικές “επαφές” με τον Καμίνη».
      Άγονται και «φέρονται»…
      ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ. ΛΥΠΑΜΑΙ!

  2. Φερώνυμος avatar
    Φερώνυμος 11/11/2010 23:44:47

    Ας εγκαταλείψει τον εθνομηδενισμό του και μετά να φτιάξει το μέτωπο!
    Ας αναθεωρήσει τη στάση του για τους λαθρομετανάστες και μετά ας φτιάξει
    το μέτωπο!

  3. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 12/11/2010 03:28:33

    Μια δράκα εξουσιομανών (υπάρχουν και λίγες εξαιρέσεις), που βάζουν πάνω απ΄ όλα την «επικοινωνία» --και που αν είχαν το πάνω χέρι στην κοινωνία, θα φέρονταν με τον ίδιο αυταρχισμό με τον οποίο φέρονται στον προνομιακό τους χώρο: τα πανεπιστήμια.
    Το σύστημα έχει πειραματιστεί μαζί τους. Τώρα φαίνεται ότι θέλει να τους επαναφέρει στο παιγνίδι γιατί «μπήκε λύκος στο μαντρί»…

  4. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 12/11/2010 06:34:34

    Η αριστερά γνωρίζει ιστορία. Το 1941 ίδρυσε το ΕΑΜ το οποίο εκτός από αντίσταση στους ΝΑΖΙ θα χρησίμευε στο μέλλον για την επιβολή του κουμουνισμού στους Έλληνες.
    Δεν πρέπει να την πατήσουμε πάλι. Οι δεξιοί δημιουργούμε δικό μας αντιμνημόνιο. Ο Σαμαράς και οι συνεργάτες του, από ό,τι φαίνεται, γνωρίζουν ιστορία.

  5. GSV avatar
    GSV 12/11/2010 08:18:34

    «....Η εικόνα μιας Αριστεράς που κατέβαινε στην Αττική με επτά διαφορετικούς συνδυασμούς δεν ενίσχυε την αξιοπιστία της. Βοηθάει μια αίσθηση ότι δεν υπάρχει μια βιώσιμη εναλλακτική λύση....»]

    H Eλλαδα χωρις αριστερα!!! Δεν ακουγεται και ασχημο!

  6. Σπαρτιατης avatar
    Σπαρτιατης 12/11/2010 08:47:39

    Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΣΑΣ ΠΡΟΣΚΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 15/11 ΣΕ ΠΑΡΤΥ BUNGA-BUNGA.
    TO PARTY ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ.
    ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΟΥΝ: πΑΚΙΣΤΑΝΟΙ, ΤΟΥΡΚΟΙ, ΣΟΜΑΛΟΙ ΚΑΙ ΑΦΡΙΚΑΝΟΙ.
    Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ.
    ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!!!!!

  7. xehasiarhs avatar
    xehasiarhs 12/11/2010 09:16:28

    για την ώρα εγώ ξέρω πως ο Αντώνης θα τιμήσει την υπογραφή του ελληνικο'ύ κράτους με την τρόικα μέχρι το 2013. Όχι ο Τσίπρας αγαπητοί σχολιαστές. Επομένως πείτε ξεκάθαρα πως θα τους πετάξετε στην θάλασσα όταν αναλάβετε την κυβέρνηση, καλή ώρα όπως οι Ούγγροι ομοιδεάτες σας και μετά καλωσορ'ισατε στο αντιμνημονιακό μπλοκ.

  8. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 12/11/2010 09:47:31

    Ευτυχώς που απελευθερώθηκε από τον γλοιώδη Αλαβάνο και τώρα μπορούμε να παρακολουθεί και ανθρώπους που δεν είναι του χώρου.

  9. kipseliotis avatar
    kipseliotis 12/11/2010 09:47:56

    Καμίνης αλλού τρως, αλλού πίνεις αλλού πας και το δίνεις... όξωωωωω

    Γιατί να έρθω; για να με κάνετε ΟΜΕΛΕΤΑ!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=SKUkpuBQOwo

  10. hifi avatar
    hifi 12/11/2010 10:25:44

    Ο Κος Τσίπρας ο,τι χαίρεται προτείνει.
    Καλύτερα, ας του δώσει κάποιος ένα σάντουιτς νάχει να μασουλάει. Για να λέει και λιγότερες σαχλαμάρες και να μας αδειάσει και τη γωνιά...

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 12/11/2010 10:38:47

    Αντιμνημονιακό μέτωπο της Κεντροδεξιάς με Τσίπρα και λαθρομεταναστολάγνα Παρτάλια;
    Θα πρέπει να έχουμε πάθει παράκρουση...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΒΙΣ 12/11/2010 10:39:38

      Να το φτιάξει μαζί με τους Αφγανούς, Σομαλούς, Πακιστανούς και Μπαγκλαντέζους. Είναι πολλοί, του φτάνουν και του περισσεύουν.
      Α, είναι και η συμμορία του ΑΝΤΑΡΣΥΑ. Πολύς και καλός κόσμος...

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ ΒΙΣ 12/11/2010 15:10:44

        Σωστός! Να το κάνει με όλους αυτούς τους επιδοτούμενους επαναστάτες που καίγανε την Αθήνα στα Νεοδεκεμβριανά του 08.

        Μαζι με όλους τους κρατικοδίαιτους Συριζαίους που χειροκροτάγανε το σπάσιμο των βιτρινών σαν πτώση του καπιταλισμού ενώ στην ουσία ήταν η πορτοκαλί επανάσταση για να έρθει το μνημόνιο. Όπως λέει και ο Νιονιος "θα κοιμηθής" όπως έστρωσες.

        Όσο για τον αρχικολωτούμπα Καρατζα πισσα και πούπουλα.

        Ναι στην αντιμνημονιακή συμμαχία αλλά μακρυα από κομματα, συνδικάλες εργατοπατέρες και προβατόσχημους λύκους. Όπως έλεγε και φίλος (υποθέτω πρώην) Πασόκος σήμερα να τελειώνουμε με όλους αυτούς γιατί τους ξαναπλάθει το σύστημα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΒΙΣ 12/11/2010 11:13:32

      Εσύ τι προτάσσσεις; Και ο Καρατζαφύρερ κόπτεται εναντίον των λάθρο. Πρέπει δηλαδή να ενταχθεί αυτός στο αντιμνημονιακό μέτωπο ενώ ψήφισε "ναι" στο ίδιο το μνημόνιο;