#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/03/2010 13:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπέρ της αυτοκάθαρσης η πλειοψηφία των Νεοδημοκρατών



Η συντριπτική πλειοψηφία των ψηφοφόρων της Νέας Δημοκρατίας συμφωνεί με την αυτοκάθαρση του κόμματος που ευαγγελίζεται ο Αντώνης Σαμαράς, σύμφωνα με δημοσκόπηση της Pulse για τον «Τύπο της Κυριακής».



Το 89% των ψηφοφόρων της Ν.Δ. που μετείχαν στην έρευνα δήλωσαν ότι συμφωνούν με την ιδέα να τεθούν εκτός κόμματος όσα στελέχη "πλήγωσαν" την παράταξη με τη συμπεριφορά τους. Αντίθετο δηλώνει το 9%. Όσον αφορά στην αντιπολιτευτική τακτική που θα ακολουθήσει ο Αντώνης Σαμαράς, το 75% των ερωτηθέντων που προέρχονται από όλα τα κόμματα, επιθυμούν την υποστήριξη κυβερνητικών επιλογών κατά περίπτωση. Ανάμεσά τους, το 87% των Νεοδημοκρατών και το 70% των υποστηρικτών του ΠΑΣΟΚ που κλήθηκαν να τοποθετηθούν.

(απο την Ελευθερεοτυπία)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 21/03/2010 13:59:24

    Δεν θα είναι εύκολη η μετάβαση στην καινούρια εποχή της Νέας Δημοκρατίας. τόνισε ο Δ. Αβραμόπουλος στην ομιλία του στο προσυνέδριο της Ν.Δ. στη Θεσσαλονίκη ενώ πρόσθεσε πως με τη νέα της μορφή η Ν.Δ. θα είναι ελκυστική, πειστική και έτοιμη να κυβερνήσει.
    «Η Ν.Δ. θα περάσει τα δύσκολα στάδιά της και δεν θα αποφευχθούν εικόνες, όπου το παλιό θα συγκρουστεί με το καινούργιο, το αναχρονιστικό με το σύγχρονο, το ξεπερασμένο με το φρέσκο. Η Νέα Δημοκρατία με τη νέα μορφή και λειτουργία της θα είναι και ελκυστική και σύγχρονη και πειστική, και το κυριότερο, έτοιμη να κυβερνήσει» ανέφερε χαρακτηριστικά.

    Ο πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής Συνεδρίου εξέφρασε επίσης τη βεβαιότητα πως ο Α. Σαμαράς θα οδηγήσει τη Ν.Δ. σε τροχιά διακυβέρνησης της χώρας.

    «Όχι στην εξουσία για την εξουσία, αλλά στη διακυβέρνηση, που θα σηματοδοτήσει τις θεσμικές τομές της νέας μεταπολίτευσης και την παραγωγική ανασυγκρότηση του κράτους και της οικονομίας» πρόσθεσε.

  2. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 21/03/2010 14:32:28

    "ΑΥΤΟΚΑΘΑΡΣΗ" 17.03.2010 firiki2010
    http://firiki2010.wordpress.com/

    • Tassos avatar
      Tassos @ ΑΡΗΣ Θ 21/03/2010 14:58:30

      Να με σχωρνάς ρε φίλε αλλά αυτό το site που παραθέτεις λέει ότι φταίει το...περιβάλλον Σαμαρά για τα λάθη του Καραμανλο-Μητσοτακικού συστήματος. Είμαστε σοβαροί.Και θες να το πάρω σοβαρά?

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ ΑΡΗΣ Θ 21/03/2010 15:53:46

      Κατ΄ αρχήν όταν παραθέτω κάτι δεν σημαίνει ότι αναγκαστικά συμφωνώ 100% με αυτό. Πιθανώς να βλέπω ενδιαφέροντες προβληματισμούς ή μια ενδιαφέρουσα διαφορετική οπτική.
      Από κει και πέρα δεν κατάλαβα να λέει πουθενά ότι "φταίει το περιβάλλον Σαμαρά για τα λάθη του Καραμανλο-Μητσοτακικού συστήματος" Κάποιος από τους δυο μας μάλλον δεν το διάβασε καλά.
      Τέλος αν δεν ξεπεράσει η παράταξη διαχωρισμούς με βάση πρόσωπα Σαμαρας -Μητσοτάκης -Καραμανλής κ.ο.κ (εσύ βλέπω μιλάς και για Καρανλο-Μητσοτακικό σύστημα!) χαϊρι δεν βλέπει.

  3. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 21/03/2010 17:08:01

    Ασφαλώς και δεν είναι καθόλου εύκολο να μεταβεί η Ν.Δ. ομαλά από τη μια εποχή στην άλλη! Αυτή που μοιάζει να ανατέλλει, είναι αναντίρρητος ανάγκη και έχει την πρόσφατη σφραγίδα και φαρδιά υπογραφή από τη βάση της. Για να επιτευχθεί όμως κάτι τέτοιο, απαιτείται ολομέτωπη σύγκρουση με όλα! Και στη Ν.Δ. αναμφίβολα υπάρχουν παγιωμένες καταστάσεις πολλών ετών, που τις είδαμε άλλωστε.

    Άρα λογικά θα πρέπει να καταλήξουμε στο συμπέρασμα, ότι μόνον η επανίδρυση είναι αυτό που της χρειάζεται τώρα. Τα πάντα να ξεκινήσουν από μηδενική βάση. Αλλιώς δεν πολεμούνται ούτε οι βαρονίες ούτε οι μηχανισμοί τους. Επίσης δεν πολεμιέται ούτε η κάστα των αργόμισθων στελεχών-παραγόντων ούτε και εκείνη των αιωνίων αποσπασμένων Δ.Υ. στη Ρηγίλλης. Θαρρώ πως πρόσφατα, κάτι τέτοιου είδους βολεμένοι, πήραν το "εξιτήριο" τους για να επιστρέψουν στις υπηρεσίες τους και το φέρνουν λίαν βαρέως.Ξέρεις τι είναι να γυρίσεις στην δουλειά σου, από την οποία μισθοδοτείσαι σταθερά και να μη σε ξέρει κανένας ούτε τα ντουβάρια του γραφείου σου;

    Ο Αντώνης Σαμαράς έχει βάλει ένα στοίχημα με τον κόσμο που τον τίμησε και στον μόνο που χρωστάει, όπως ο ίδιος είπε και ξαναείπε για να το εμπεδώσουν και εκείνοι που τον θεωρούσαν τελειωμένο. Τί να κάνουμε που το προσπάθησαν αλλά δεν τους προέκυψε; Προτείνω να κηρυχθεί πάραυτα "αποφράς ημέρα" η 29η Νοεμβρίου!
    Προσωπικά θέλω να ελπίζω πως αυτό το στοίχημα θα το κερδίσει και θα γράψει νέο κεφάλαιο στην ιστορία της πολιτικής ζωής του τόπου!

  4. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 21/03/2010 23:06:56

    Πρώτος πρέπει να αποχωρήσει ο αναμορφωτής του ΕΣΥ κος Αβραμόπουλος. Μετά συζητάμε...

  5. zame avatar
    zame 22/03/2010 11:55:28

    1)Επί Πασοκ μπήκαν.. και διογκώσανε το δημόσιο χιλiάδες άτομα...
    Η ΝΔ όταν ήρθε στα πράγματα...αντί να κοιτάξει να "ικανοποιήσει" τους οπαδούς της...αυτή νομιμοποίησε τους προηγούμενους που έβαλε το Πασοκ...!!! σωστά η λάθος ?
    2)μιλαμε σημερα για την Αναδόμηση της Χωρας..
    Καποιος δουλεψε και προπαρασκευασε το περιβαλον...& το κυριοτερο επρεπε να "ξεβρωμιση" ο Πολιτικος χωρος..οσο μπορει αυτο να ειναι δυνατον...και αυτην την Βρωμικη δουλεια την εκανε καποιος..η του προεκυψε..?
    Παντως ητανε πολυ ΧΡΗΣΗΜΗ..
    Είναι σαφές πως η "ήπια πολιτική προσαρμογή" που πάντα διατύπωνε σε συνδυασμό τα "χαλαρα αντανακλαστικα" του, (αν αντιδρουσε οπως θα θελαμε ολοι..δηλαδη "αυστηρα" ισως να ανασκουμπωνε την δραση των "λαμογιων" δημιούργησε μια πιο γενική χαλαρότητα και "πολιτική ανεκτικότητα" έφερε όλους αυτούς τους παρατρεχάμενους κουμπάρους μέχρι και κάποια πρωτοκλασάτα μεγαλοστελεχη να χαλαρώσουν και αυτοί μέχρι που να κάνουν την πατάτα...και να δώσουν το σύνθημα ωστε να σπαση το "αποστημα της διαφθορας", αποδομισης των βολεμάτων και αθλιοτήτων ..με τα γνωστά γεγονότα.
    Επιτέλους είχε σπάσει αυτό το απόστημα ...και να σκεφτεί κανείς πως όταν ένας βουλευτής του αρκετά χρόνια νωρίτερα...έκανε αναφορα για μερικούς που τα παίρνουν...τον διέγραψε...!!! τι να σκεφτεί κανείς...ίσως δεν είχε ωρίμαση ακόμα το ...(σπυρί ....)?
    ετσι σημερα μιλαμε για καθαρση..κατω απο καποια συγκεκριμενα δεδομενα.
    Καμια επανασταση δεν εγινε χωρις αγωνες και κανενας αγωνας δεν ολοκληρωθηκε χωρις απώλειες και κοστος.
    (10 μοναδες στοίχισε στον Καραμανλη η Επανασταση και ο πολεμος με την διαφθορα)
    ....μαλλον πολυ Χρησιμος θα μπορούσε άνετα να χαρακτηρισθεί ο αρχηγος της προηγούμενης κυβέρνησης κ.Καραμανλης.

  6. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 22/03/2010 20:57:52

    Για την κόπρο του Αυγείου χρειάζεται ένας ημίθεος.
    Δεν βλέπω κανέναν Ηρακλή, όποτε δεν περιμένω και τον άθλο.