23/10/2008 15:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπέρ της αναγνώρισης των κολεγίων το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

Ανοίγει ο δρόμος για την αναγνώριση των κολεγίων, μετά την καταδικαστική για την Ελλάδα απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου αναφορικά με την αναγνώριση των επαγγελματικών δικαιωμάτων που απορρέουν από τα πτυχία που χορηγούν τα ξένα πανεπιστήμια έπειτα από σπουδές σε συνεργαζόμενα κολέγια στη χώρα μας.

Ήδη μόλις έγινε γνωστή η απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου, ομάδες φοιτητών συγκεντρώθηκαν στην Πλατεία Συντάγματος, δηλώνοντας την αντίθεσή τους στην αναγνώριση των κολεγίων.

Το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο έκρινε ότι η Ελλάδα, μη αναγνωρίζοντας τα διπλώματα που χορηγήθηκαν από τις αρμόδιες αρχές άλλου κράτους μέλους κατόπιν σπουδών που πραγματοποιήθηκαν στην Ελλάδα βάσει συμφωνίας δικαιοχρήσεως, ενήργησε κατά παράβαση των κανόνων του κοινοτικού δικαίου περί αναγνώρισης των διπλωμάτων. Το Δικαστήριο απέρριψε την άποψη της Ελλάδας - η οποία συνίσταται στην εφαρμογή των διατάξεών της (ως διατάξεων του κράτους μέλους εντός του οποίου πραγματοποιήθηκαν οι σπουδές)- καθόσον η άποψη αυτή θα είχε ως αποτέλεσμα άτομα με σπουδές ισότιμου επιπέδου να αντιμετωπίζονται κατά διαφορετικό τρόπο, δηλαδή αναλόγως του κράτους μέλους εντός του οποίου πραγματοποίησαν τις σπουδές τους. Το Δικαστήριο επισημαίνει επίσης ότι οι σπουδές δεν πρέπει οπωσδήποτε να έχουν πραγματοποιηθεί σε πανεπιστήμιο ή σε ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα.  

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 23/10/2008 15:22:21

    Μάλιστα διαβάζαμε σα μαλάκες για να εξισωθούμε με τα κολέγια και να έρθει τώρα όποιος έχει ένα πτυχίο της πλάκας και τα μέσα και να διαλύσει την αγορά εργασίας.

    Δεν πειράζει συνεχίστε έτσι και όταν ο κόσμος σας γυρίσει την πλάτη να μη ρωτάτε γιατί. Γιατί εγώ δεν είδα κολέγια στη Γαλλία τη Γερμανία ή κάθε άλλη χώρα.

  2. rs avatar
    rs 23/10/2008 15:40:17

    Όπως έλεγε και κάποιος φίλος -καλή του ώρα- ήρθαν κάτι φλώροι με πτυχία απο το πανεπιστήμια του Putsincham............
    Άντε πρασινογάλαζα παπαγαλάκια παρουσιάστε τις θέσεις σας.Αλλά τί περιμένεις όταν η αγραμματοσύνη είναι διαβατήριο για υψηλόβαθμες θέσεις.
    Ρίξτε παρακάτω την παιδεία. Δεν έχει πιάσει ακόμα πάτο. Φέρτε την στα μέτρα σας.

  3. NTANTON avatar
    NTANTON 23/10/2008 16:15:52

    Επιτελούς δικαιώθηκαν οι αγώνες που έδωσαν
    ( 2002-2005 ) στην Ευρωβουλή ο σημερινός υπουργός μεταφορών Κωστής Χατζηδάκης και ο σημερινός επίτιμος πρόεδρος και πρόεδρος της κοινοβουλευτικής ομάδας του ΣΥΝ , Αλέκος Αλαβάνος , υπέρ της αναγνώρισης των ¨ΚΕΣ¨ και την καταδίκη της Ελλάδας από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή , για την μη-προσαρμογή της χώρας μας στις Ευρωπαϊκές Οδηγίες για την αναγνώριση των ΚΕΣ και των πτυχίων τους.

    Ο κ. Αλαβάνος βέβαια ήταν και ένας από τους ¨εισηγητές¨ του γνωστού σχεδίου ψηφίσματος , της "επιτροπής μορφωτικών υποθέσεων¨ της Ευρωβουλής , προς την Ολομέλεια του Κοινοβουλίου.

    Ψήφισμα το οποίο τελικά ψηφίστηκε και από τον κ. Παπαγιαννάκη , μοναδικό παρόντα από τους βουλευτές του ΣΥΝ .

    Σε αυτό το είχαν ενσωματωθεί - κωδικοποιηθεί όλες οι Οδηγίες της ¨Μπολώνιας¨ και της μετέπειτα της Λισσαβόνας για την αναγκαιότητα θεσμοθέτησης απο τα Κράτη- μέλη της ¨ιδιωτικής παιδείας¨ στο χώρο των Α.Ε.Ι.

    Αυτά τα επισημαίνω-υπενθυμίζω για να ¨Μην Ξεχνά ο Λαός τι Σημαίνει Δεξιά ¨ .

  4. rs avatar
    rs 23/10/2008 16:23:59

    Εάν συνέβη αυτό με Αλαβάνο και Παπαγιαννάκη είναι ξεφτίλα.
    Μήπως όμως πρέπει να αναφερθούν κάποιες λεπτομΈρειες πριν ρίξουμε το αϊ σιχτίρ;
    Ο καθένας πλέον λέει το μακρύ και το κοντό του.
    Άς έχουμε κάτι πιό συγκεκριμένο.

  5. ST avatar
    ST 23/10/2008 17:01:40

    Σοβαρευτείτε...

    Τα είδα και τα Ελληνικά πανεπιστήμια και τα κολέγια καθώς τα έζησα και τα δύο από μέσα. Δεν γνωρίζω για το σύνολο των κολεγίων αλλά το επίπεδο σπουδών σε αυτό που ήμουν εγώ ήταν πολύ ανώτερο και πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα από το απαρχαιωμένο και αγκυλωμένο πρόγραμμα του Ελληνικού. Και ας μην μιλήσουμε για το χάος των κομματικών "οργανώσεων", των καταλήψεων και των γελοίων βυσματικών καθηγητών στο δημόσιο...

    Και όχι, δεν με νοιάζει καθόλου η αναγνώριση του πτυχίου καθώς δεν έχω καμία επιθυμία να γίνω δημόσιος υπάλληλος (για πολλούς λόγους που είναι θέμα άλλης συζήτησης). Το πτυχίο μου είναι ήδη αναγνωρισμένο έμπρακτα στον ιδιωτικό τομέα και το αξιοποιώ εδώ και χρόνια.

  6. rs avatar
    rs 23/10/2008 17:24:33

    Αγαπητέ @ST,
    Η παιδεία είναι πολύ σοβαρή υπόθεση για να αντιμετωπίζεται με κανόνες και κριτήρια...ευπρεπισμού.
    Η συζήτηση σε στύλ soiree de gala αποπροσανατολίζει.
    Δεν θα διαφωνήσω με την θλιβερή εικόνα (προσοχή εικόνα)των πανεπιστημιακών χώρων, ούτε και περί των ατομικών εκτιμήσεων.
    Το θέμα όμως είναι τελείως διαφορετικό και όσο δεν το βλέπουμε θα φτάσουμε σε...εκπαίδευση ESSPRESO (η εφημερίδα)

  7. ST avatar
    ST 23/10/2008 17:53:28

    Φίλε RS,

    εκτός της εικόνας (η οποία όμως δεν είναι μόνο "εικόνα" αλλά ας το αφήσουμε προς το παρόν), θεωρείς και το πρόγραμμα των Ελληνικών Πανεπιστημίων εντός εποχής και πραγματικά χρήσιμο σε έναν που θέλει να γίνει επαγγελματίας στον κλάδο του ΕΚΤΟΣ Δημοσίου?

    (το συγκρίνω με το Αγγλικό σύστημα τουλάχιστον όσον αφορά την "Επιστήμη Υπολογιστών")

    Όσον αφορά το θέμα πτυχίων Espresso κτλ ας αφήσουμε αυτούς που τα θέλουν να τα πάρουν. Στον ιδιωτικό τομέα δεν θα έχουν καμία τύχη, το πολύ να συμπληρώσουν τα κενά των τεμπέληδων του Δημοσίου και των καρεκλών του μπαμπά στην επιχείρηση με ημερομηνία λήξης (προφανώς).

  8. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 23/10/2008 17:57:23

    ουτε πρωτη αποφασει ουτε τελευταια

  9. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 23/10/2008 18:12:07

    Στον ιδιωτικό τομέα δεν θα έχουν καμία τύχη, το πολύ να συμπληρώσουν τα κενά των τεμπέληδων του Δημοσίου και των καρεκλών του μπαμπά στην επιχείρηση με ημερομηνία λήξης (προφανώς).

    Θα έχουν τύχη τόσο στον ιδιωτικό όσο και στο δημόσιο τομέα με βύσμα. Δε θα είχαν τύχη αν δεν υπήρχαν βύσματα αλλά στην Ελλάδα, για την οποία μιλάμε, δυστυχώς υπάρχουν. Γι αυτό δεν καίγονται οι Γαλλία και η Γερμανία και οι άλλες Ευρωπαϊκές χώρες. Επειδή εκεί οι μαϊμουδιές δε θα έχουν καμία τύχη. Εδώ δημόσια πανεπιστήμια στη Γαλλία και διαχωρίζονται σε πανεπιστήμια ελίτ και μη ελίτ. Αν είσαι από το δεύτερο βρίσκεις δουλειά δυσκολότερα.

    Το σύστημα της Μπολόνια δεν είναι άσχημο. Στην ουσία ζητάει και αυτό τετραετή εκπαίδευση και διαχωρίζει την εκπαίδευση σε βασική εκπαίδευση που είναι 3ετής και εκπαίδευση μετά την τριετία που είναι η εξειδίκευση. Εξειδίκευση μετά μπορείς να κάνεις σε όποιο πανεπιστήμιο έχει το πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει.

  10. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 23/10/2008 18:12:54

    η Γαλλία Sorry λάθος

  11. NTANTON avatar
    NTANTON 23/10/2008 18:35:13

    ΠΑΡΑΘΕΣΗ :¨rs Says¨(σχόλιο 4 )έγραψε :
    """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

    Εάν συνέβη αυτό με Αλαβάνο και Παπαγιαννάκη είναι ξεφτίλα.
    Μήπως όμως πρέπει να αναφερθούν κάποιες λεπτομΈρειες πριν ρίξουμε το αϊ σιχτίρ;
    Ο καθένας πλέον λέει το μακρύ και το κοντό του.
    Άς έχουμε κάτι πιό συγκεκριμένο.

    """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ :

    Επειδή δεν συνηθίζω να είμαι ¨αντί¨ γενικά και δεν μου αρέσουν οι αφορισμοί προσπαθώ πάντα να τεκμηριώνω τους ¨ισχυρισμούς μου¨. Το καλό είναι ότι δεν έχω υποστεί ακόμα δογματικού τύπου ¨αριστερό-δεξιά¨ λοβοτομή. Θυμάμαι τι έχω διαβάσει και προπαντός ¨αποθηκεύω¨ ότι θεωρώ σοβαρό και κρίσιμο.

    ΙΔΟΥ λοιπόν το ¨μακρύ και το κοντό μου ¨ σχετικά με το ιδεολογικό κομφούζιο , ίσως και τον πολιτικό καιροσκοπισμό του Αλ. Αλαβάνου :

    ΑΥΤΑ ΛΕΝΕ ΤΑ ¨ΑΡΧΕΙΑ¨

    Τετάρτη, 17 Οκτώβριος 2007

    Είχε ψηφίσει υπέρ των ιδιωτικών...
    ...Πανεπιστημίων το 2002 ο Αλ. Αλαβάνος!
    .
    Του Αλέξανδρου Κουτσομητόπουλου


    . http://press-gr.blogspot.com/2007/10/blog-post_2832.html


    Tuesday, October 16, 2007
    Ο ΑΛΕΚΟΣ ΑΛΑΒΑΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΜΙΧΑΛΗΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΑΚΗΣ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ "ΣΥΣΤΑΣΕΩΝ" ΤΗΣ ΜΠΟΛΩΝΙΑΣ…

    Του Αλέξανδρου Κουτσομητόπουλου
    http://i-press.blogspot.com/2007/10/blog-post_8843.html

    ΡΕΠΟΡΤΑΖ : Ο ΑΛΕΚΟΣ ΑΛΑΒΑΝΟΣ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ
    από Αλέξανδρος Κουτσομητόπουλος 6:48μμ, Τρίτη 9 Οκτωβρίου 2007
    (Τροποποιήθηκε 3:17μμ, Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2007)
    θεματικές: Εκπαίδευση

    ΑΛΛΑ ΕΙΣΗΓΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΨΗΦΙΣΕ ΤΟ 2002 ΣΤΟ ΕΥΡΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΗ Ν.Δ. - ΑΛΛΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΣΗΜΕΡΑ.
    Ο ΑΛΕΚΟΣ ΑΛΑΒΑΝΟΣ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΔΗΓΙΩΝ ΤΗΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ ( Ε.Ε. ) !!!




    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=777368

    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=777381

    ( Η ΣΧΕΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ … )

    " H A B E M U S A L A V U S "

    http://www.socialforum-media.gr/forum/viewtopic.php?t=8625


    http://www.socialforum-media.gr/forum/viewtopic.php?p=20246#20246


    http://193.218.80.70/cgi-bin/hwebpressrem.exe?-A=471332&-w=&-V=hpress_int&-P
    ( ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ¨ΑΥΓΗΣ¨ - ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΚΕ ΚΑΙ Ο ΛΕΠΕΝ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ… )

    ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΟ ¨ΛΟΥΚΟΥΜΙ¨
    =====================

    ΡΕΠΟΡΤΑΖ(3) Ο ΑΛΕΚΟΣ ΑΛΑΒΑΝΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΚΟΛΕΓΙΩΝ-Κ.Ε.Σ
    από Αλέξανδρος Κουτσομητόπουλος 6:50μμ, Πέμπτη 18 Οκτωβρίου 2007
    (Τροποποιήθηκε 5:58μμ, Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2007)

    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=781368#781398

    ΜΙΑ ΠΡΟΓΕΥΣΗ :
    ============

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ του Αλ. Αλαβάνου στην οποία φέρεται να γράφει στις 29/8/2002 ότι :
    ------------------------------------------------
    ¨Παρά τις πολύχρονες και συνεχείς καταγγελίες μου ότι η κυβέρνηση παραβιάζει την οδηγία 89/48, εμμένει να μην αναγνωρίζει τους τίτλους των ευρωπαϊκών πανεπιστημίων που δίνονται σε συνεργασία με τα Κέντρα Ελευθέρων Σπουδών… Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, μετά και τις επανειλημμένες ερωτήσεις και παρεμβάσεις του ευρωβουλευτή Αλ. Αλαβάνου, εξέδωσε Αιτιολογημένη Γνώμη (C-2002-2468) λόγω της μη ορθής μεταφοράς στο εθνικό δίκαιο της οδηγίας 89/48/ΕΟΚ και μη ορθής εφαρμογής ορισμένων διατάξεων της ανωτέρω οδηγίας. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή απορρίπτει τη νομική επιχειρηματολογία της ελληνικής κυβέρνησης που δεν αναγνωρίζει πτυχία ξένων πανεπιστημίων, επειδή "μέρος της εκπαίδευσης έχει πραγματοποιηθεί σε Κέντρα Ελευθέρων Σπουδών". Την καλεί να λάβει τα απαιτούμενα μέτρα, προκειμένου να συμμορφωθεί και να αναγνωρίσει "τα διπλώματα που υποβλήθηκαν από τις αρμόδιες αρχές άλλου κράτους - μέλους στα πλαίσια σπουδών βάσει συμφωνιών δικαιόχρησης" δίδοντας προθεσμία μέχρι τα τέλη Αυγούστου 2002…¨
    -------------------------------------------------

  12. The Predator avatar
    The Predator 23/10/2008 22:17:18

    Απλά πράγματα παιδιά. Οπως θέλει να βολευτεί στο Δημόσιο καλή του τύχη δεν μας αφορά εδώ. Ειναι άξιος της τύχης του.

    Οποιος εχει τα αρ...ια να προσπαθήσει στον ιδιωτικό τομέα θα κριθεί -στην αρχή- απο το πανεπιστημιο ή κολλέγιο που έχει τελειώσει και εκει τελειωνουν τα ψέμματα.

    ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΗΣΙΕΣ

  13. Σπύρος avatar
    Σπύρος 23/10/2008 23:40:55

    O Nταντόν έχει απολυτο δίκιο για Αλαβάνο.
    Οποιος θέλει μπορεί να ψάξει και στην επίσημη σελίδα τού Ευρωπαϊκού κοινοβουλίου.
    Υπάρχει η επερώτηση τού αδελφού τού Προέδρου τού Τ.Ε.Ε.(Γνωστού και ως ειδικού Κτηματολόγου...)υπέρ τών γελοίων αυτών δήθεν Πανεπιστημίων.
    Η απόλυτη ξεφτίλα είναι τά συγκερκιμένα πτυχία.

  14. ST avatar
    ST 24/10/2008 10:27:51

    "Αν κάποιος θέλει να μάθει, θα μάθει παντού. Αν κάνει για τη δουλειά, χέστηκε ο εργοδότης για την προέλευση του πτυχίου."

    Σωστά και αυτό είναι και το δικό μου βασικό σκεπτικό.

  15. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 24/10/2008 13:17:19

    Το να κάνει ένας προβοκάτορας εκκλήσεις για ψυχραιμία είναι παράλογο, αλλά ούτως ή άλλως ένα θέατρο του παραλόγου ζούμε καθημερινά, γιατί λοιπόν να μη γίνει κι αυτό;
    Το πρόβλημα προέρχεται από το ότι ενώ σε ΟΛΑ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΤΑ ΚΡΑΤΗ - ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΕ υφίστανται διωτικά Πανεπιστήμια, στην Ελλάδα κάτι τέτοιο απαγορεύεται από το Σύνταγμα. Εδώ και δυο χρόνια γίνεται ένας συνεχής λεκτικός πόλεμος μεταξύ υπερασπιστών του «Δημοσίου Πανεπιστημίου» και των φαν της Αγοράς. Που πνίγει κάθε απόπειρα ψύχραιμης προσέγγισης του ζητήματος.
    Θέλω να θυμίσω μερικά πράγματα.
    1. Ο ΣΥΝ υπερψήφισε τη Συνθήκ του Μάαστριχτ, απόρροια της οποίας είναι το άνοιγμα της Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στον ιδιωτικό τομέα. Οι υστερικές κραυγές του υπέρ του Δημόσιου Πανεπιστήμιου και μόνο αυτού, όταν δε συνδυάζονται με μια αυτοκριτική για την υπερψήφιση το 1992 της Συνθήκης του Μάαστριχτ, είναι σκέτη ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ. Επ' αυτού το ΚΚΕ είναι σαφώς πιο έντιμο.
    2. Στις χώρες που υπάρχουν ΣΟΒΑΡΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ υπάρχουν και αξιοπρεπή ιδιωτικά. Στις χώρες που τα Πανεπιστήμια είναι κάτι παρακάτω από ΙΕΚ, καλή ώρα, για τα μπάζα είναι και τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια.
    3. Πριν αρχίσουμε τις κορώνες κατά των τεμπέληδων και των κομματικών οργανώσεων να θυμηθούμε ότι: Η Γερμανία ξοδεύει 9% του ΑΕΠ για Παιδεία και έρευνα και θα το αυξήσει στο 10,5% Οι σκανδιναβικές χώρες ξοδεύουν πάνω από 10% του ΑΕΠ για την Παιδεία. Στην Ελλάδα ξοδεύουμε το 1,4%. Με πορδές αυγά δε βάφονται.
    4. Με το άρθρο 16 του Συντάγματος πρέπει να τελειώνουμε. Πριν όμως πρέπει να αποφασίσουμε να επενδύσουμε στην Παιδεία σε χρήμα και σε ποιοτική αναβάθμιση. το δεύτερο είναι το πιο δύσκολο. Γιατί θέλει συζήτηση και όχι υστερικές κραυγές.

    Μετά τιμής
    Ο γνωστός εθνοπροδότης προβοκάτωρ.

    Υ.Γ. Για να μην ακούσω τίποτα μπουρδολογίες από κανένα από τους συνήθεις φετιχιστές του Δημόσιου Πανεπιστηημίου που σκάνε €10.000 και άνω ετησίως στα ιδιωτικά σχολεία των παιδιών τους «γιατί το Δημόσιο Σχολείο είναι υποβαθμισμένο», τους προλαβαίνω λέγοντάς τους ότι εγώ σε Δημόσιο Πανεπιστήμιο σπούδασα και στην Ελλάδα και στο εξωτειρκό, η κόρη μου φοιτά στο ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ και εκπαιδεύεται στην πολυπολιτισμικότητα της κοινωνίας μας και θα σπου΄δασει μόνοσε δημόσιο Πανεπιστήμιο.

  16. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 09/04/2009 14:29:12

    Eimai apofoitos koryfaioy dhmosiou germanikou polytexneiou. Hthela na synexisw tis spoudes mou ,alla me to zori h Ellada me efere pisw gia na eklirwsw tis stratiwtikes mou ypoxrewseis.Ayth th stigmh douleyw kai kanw to Master mou se idiwtiko panepisthmio. Prepei na omologisw pws h poiothta tis ekpaideyshs einai safws xamhloterh apo aythn poy eixa gnwrisei sthn germania.Wstoso blepw kai to epipedo synadelfvn mou apofoitwn ellinikvn panepisthmiwn.Pera gia pera apo thn shmerinh pragmatikothta ,aparxiwmenos tropos skepshs kai poly mikrh paragwgikothta.
    Efoson oloi einai toso sigouroi gia thn poiothta kai kataksiwsh twn ellinikvn panepisthmiwn ,giati fobountai thn anagnwrish tvn kollegivn?!!!!
    Egw tasomai yper ths anagnwrishs,tha tonwsei ton antagwnismo kai afhste sto katw katw thn agora na apofasisei gia to poios einai kalyeteros!
    H alhtheia einai pantws pws oi ellines einai fobera proskolimenoi sthn titlo spoudwn me apotelesma na xanoun sto telos thn ousia tvn pragmatvn!
    Outws h allws h maxh einai xammenh,kai arga h grhgora ta idiwtika panepisthmia tha anagnwristoun!Anti na katheste kai na polemate tetoies apofaseis asxolitheitai kalytera me thn anazwogvnhsh kai proodo tvn dhmosiwn akadhmaikvn idrymatvn .Tote pleon posos tha endiaferei h anagnwrish tvn opoiondhpote!!!