19/07/2010 18:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπέρ ισχυρού κρατικού πυλώνα τραπεζών η ΝΔ

Υπέρ των εξαγορών & συγχωνεύσεων, λόγω της οικονομικής κρίσης και στήριξης της σταθερότητας του χρηματοπιστωτικού συστήματος, τάσσεται η ΝΔ, στηρίζει όμως και τη δημιουργία ενός ισχυρού και βιώσιμου κρατικού πυλώνα τραπεζών.

Αυτό δήλωσαν ο γραμματέας πολιτικής επιτροπής του κόμματος Ανδρέας Λυκουρέντζος και ο αρμόδιος τομεάρχης Χρήστος Σταϊκούρας μετά τη συνάντηση που είχαν με το σύλλογο εργαζομένων του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου

Σημείωσαν ακόμη ότι η προσφορά και η ιστορία του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου δεν μπορεί να αποτιμηθεί με αποκλειστικό κριτήριο την παρούσα χρηματιστηριακή αξία της μετοχής του.

Συνάντηση με το σύλλογο είχε και ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Χρήστος Πρωτόπαπας, ο οποίος τόνισε ότι στηρίζει τη δημιουργία ενός βιώσιμου δημόσιου πυλώνα στο τραπεζικό σύστημα και αναφέρθηκε στα θετικά αποτελέσματα που θα επιφέρει αυτό στην οικονομία της χώρας μα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 19/07/2010 18:58:11

    Νενικήκαμεν, λοιπόν;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Επώνυμος 19/07/2010 19:07:50

      Νενεκοίκανεν!

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/07/2010 19:20:17

    Νενεκοιγίναμεν...ορθότερα

    ΥΓ

    ας τους πάρει κανένα ξυπνητήρι στη Συγγρού ή έστω ας τους πει να διαβάσουν και τίποτα από διαδίκτυο στην ώρα του και όχι 5 μέρες μετά

  3. Orestios avatar
    Orestios 19/07/2010 19:25:37

    Ιθαγενή +1000

    Και έτσι, και γιουβέτσι.

  4. Γιωργης avatar
    Γιωργης 19/07/2010 19:32:49

    Γατα ο Σαμαρας..
    Βλεπει και αυτος μαζι με κατι πολυεθνικες που αποχωρουν κ.α. αυτο που εμεις δε θελουμε να δουμε και ο gap,η μαδερ,ο νικ κι ο ντομινικ δεν αντεχουν να δουν..
    ε,ρε γλεντιααααα

  5. zap-zap avatar
    zap-zap 19/07/2010 19:56:38

    την πατάτα η ΝΔ την έκανε μόλις μίλησε ο Σάλλας όμως...

  6. tony avatar
    tony 19/07/2010 19:58:18

    .....στηρίζει όμως και τη δημιουργία ενός ισχυρού και βιώσιμου κρατικού πυλώνα τραπεζών...............
    Τώρα που οι σοσιαλιστές γίνανε φιλελεύθεροι, οι φιλελεύθεροι έγιναν σοσιαλιστές?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ tony 19/07/2010 20:42:49

      Eπι Καραμανλη Α΄ με επισημη ιδεολογια ριζοσπαστικος φιλελευθερισμος ησαν κρατικες η Εθνικη,η Εμπορικη,η Ιονικη,η Κτηματικη συνολικα το 75% των τραπεζων.
      Οποιος θεωρει οτι ο Καραμανλης ηταν σοσιαλιστης να το πει.

      • anonymous avatar
        anonymous @ ψυχραιμια 19/07/2010 23:43:30

        Δε θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι δεν ήταν. Κρατικοποίησε τα πάντα και μετά το ΠΑΣΟΚ βρήκε τη μαγιά για να κάνει ότι έκανε. Την εμπορική την έφαγε από τον Ανδρεάδη για λόγους αντεκδίκησης επειδή ο Ανδρεάδης του είχε κάνει έξωση.

    • tzager avatar
      tzager @ tony 19/07/2010 21:17:07

      N'αγιάσει το πληκτρολόγιό σου ρε άνθρωπε!!!

  7. gram avatar
    gram 19/07/2010 20:23:53

    Για να μην ξεχάσουμε εντελώς και τη βαριά μορφή κρατισμού που μέχρις(?) πρόσφατα είχαμε περάσει.

  8. tzager avatar
    tzager 19/07/2010 21:19:25

    Στο σχόλιο του φίλου tony αναφέρομαι φυσικά.

  9. Γιωργος avatar
    Γιωργος 19/07/2010 23:42:43

    φοβερά αντανακλαστικά αυτή η ΝΔ τη δήλωση που έπρεπε να κάνει απο την πρώτη στιγμή την έκανε μετά απο τρεις μέρες εύγε!

    • trellakias avatar
      trellakias @ Γιωργος 20/07/2010 16:53:51

      Το λάθος ήταν ότι ή πρώτη δήλωση έγινε αλλά από υπερβολική βιασύνη και ένδειξη πίστης στον ......Σάλα, απο τον εκπρόσωπο του κόμματος!

  10. undercover gpr avatar
    undercover gpr 20/07/2010 10:53:38

    Μη μπερδεύετε τον ισχυρό "κρατικό πυλώνα" με το δημόσιο.

    Ισχυρός κρατικός πυλώνας μεν αλλά με την μορφή ιδιωτικής εταιρίας που το μάνατζμεντ παραμένει στο δημόσιο.

    Γιατί δηλαδή?Η Εθνική άσχημα πάει?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ undercover gpr 20/07/2010 10:57:05

      Ούτε το Ταμιευτήριο πάει άσχημα. Σχεδόν ίδια περίπτωση είναι.

      Αλλά αν υπάρχει ένας ισχυρός ιδιώτης μέτοχος - που ΔΕΝ υπάρχει στην Εθνική, ούτε βέβαια στο Ταμιευτήριο - τότε δεν είναι ούτε κρατικός ούτε δημόσιος πυλώνας. Είναι ιδιωτικός.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Επώνυμος 20/07/2010 11:04:41

        Γιατί? Νομίζεις ότι μπορεί η Εκλησία ως μεγαλομέτοχος της Εθνικής να ασκήσει τα πλειοψηφικά της δικαιώματα στο μάνατζμεντ?

        Το ιδιωτικός και το δημόσιος κρίνεται στο ποιος έχει δικαίωμα να ασκήσει μάνατζμεντ (αυτό μας ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή) κι όχι ποιος θα πάρει μεγαλύτερο ποσοστό στην διανομή των κερδών γιατί αυτό που θα κρίνει την πορεία της Ελληνικής οικονομίας είναι η επιτοκιακή πολιτική που θ ακολουθήσουν οι τράπεζες και το κατά πόσο θα προωθήσουν το ρευστό τους στην πραγματική οικονομία.

        Ακόμα κι ένας να ήταν ο μέτοχος (λέμε τώρα) με 80% ,το κοινό με 15% και το δημόσιο με 5% δεν θα μας ενοχλούσε αν το δημόσιο είχε τον έλεγχο του μάνατζμεντ και καθόριζε την επιτοκιακή πολιτική της τράζεζας.

  11. Κων/νος Μανίκας avatar
    Κων/νος Μανίκας 20/07/2010 15:35:02

    Οφείλω να πω ότι ήταν μια απολύτως σωστή κι αναμενόμενη δήλωση ανακούφισης του κόσμου της ΝΔ που άκουγε τις τελευταίες ημέρες να διαρρέονται διάφορα περίεργα σενάρια συνενοχής.