12/10/2011 15:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπέρβαση 270% στα μαύρα ταμεία του υπουργείου Εξωτερικών

Σε πολιτικές καταγγελίες για υπέρβαση των απορρήτων δαπανών του Υπουργείου Εξωτερικών από τον Παπανδρέου από 210% έως και 270%, προχώρησε ο Αλέξης Τσίπρας. Δίνοντας στη δημοσιότητα σειρά εγγράφων ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ κατηγόρησε την κυβέρνηση και προσωπικά τον Παπανδρέου ότι επί 3 χρόνια υπερβαίνει τις προϋπολογισμένες απόρρητες δαπάνες του Υπ.Εξ. και μάλιστα με παράτυπες διαδικασίες.

Ήταν τέτοια η διαρροή πόρων στα μαύρα ταμεία που η αύξηση σε σχέση με τις προϋπολογισθείσες δαπάνες το 2009 ήταν 210% και το 2010 270%, ενώ το 2011 ήδη πλησιάζει το 30%!

Το συνολικό ποσό που δόθηκε από τα μυστικά κονδύλια του Υπ. Εξωτερικών τα τελευταία 3 χρόνια είναι περίπου 160 εκατ. ευρώ. Όμως στον προϋπολογισμό είχαν γραφτεί συνολικά 70 εκατ. ευρώ, οπότε έχουμε υπέρβαση 98 εκατ. ευρώ!

Συγκεκριμένα το 2009 είχαν προϋπολογιστεί 18,5 εκατ. ευρώ και πληρώθηκαν 57.207.140 ευρώ, δηλαδή 38.707.140 περισσότερα (αύξηση 210%). Το 2010 είχαν προϋπολογιστεί 18 εκατ. ευρώ και πληρώθηκαν 68 εκατ. ευρώ, δηλαδή 50 εκατ. ευρώ περισσότερα (αύξηση 270%). Για το 2011 έχουν προϋπολογιστεί 34.150.000 ευρώ και πληρώθηκαν ήδη περίπου 43 εκατ. ευρώ, δηλαδή 9 εκατ. ευρώ περισσότερα.

Πέραν αυτών ο Τσίπρας κατήγγειλε ότι στα έγγραφα που έδωσε στη δημοσιότητα, σε άλλα δεν υπάρχει διατάκτης (δηλαδή δεν υπάρχει αίτημα Υπ.Εξ. και ο Σαχινίδης τα δίνει από μόνος του), σε άλλα υπάρχει αίτημα του διπλωματικού γραφείου του πρωθυπουργού, σε άλλα δεν υπάρχει υπάλληλος που να διαχειρίζεται το θέμα. Υπάρχει ηθικό, νομικό και πολιτικό πρόβλημα, είπε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ.

Διαβάστε και τι γράφαμε προχθές: Μυστικά κονδύλια: 4.275.000 σε 7 μέρες!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zap-zap avatar
    zap-zap 12/10/2011 15:48:58

    στις ΜΚΟ πήγαιναν ή στην διαπλοκή των 8;

  2. ataktos avatar
    ataktos 12/10/2011 16:31:47

    τόσα δις .άρπαξαν ..δεν ειναι καιρός να τα ντερλικώσουν ??

  3. armagedon avatar
    armagedon 12/10/2011 16:45:03

    ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΤΣΕΠΕΣ ΠΗΓΑΝΕ......?ΟΕΟ

  4. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 12/10/2011 16:53:01

    Το ΓΕΣ προκειμένου να αντικαταστήσει τα άρματα Μ48Α5 MOLF, που κλείνουν στο στρατό 50 χρόνια υπηρεσίας και πρέπει να αρχίσουν να αποσύρονται, απευθύνθηκε στις ΗΠΑ για τη δωρεάν παραχώρηση αρμάτων Μ1Α1 Abrams με πυροβόλο 120 χιλ (κλάσεις ανώτερα από τα Μ48Α5) από τα Αμερικανικά αποθέματα. Το αίτημα έγινε δεκτό και επιλέχθηκαν 400 άρματα από 1000 περίπου. Μαζί με τα άρματα, παρέχονται, επίσης δωρεάν, σημαντικός αριθμός Μ113Α2 (250), ερπυστριοφόρα οχήματα διοίκησης πυροβολικού κ.α. Συνήθως οι Αμερικάνοι, δίνουν τεχνογνωσία, συλλογές εργαλείων, ανταλλακτικά και πυρομαχικά.

    Η παραχώρηση κολλάει από ότι λέγεται, στα έξοδα μεταφοράς, περίπου 10 εκατομμύρια ευρώ ( όσο στοιχίζει ένα σύγχρονο άρμα LEO 2HEL).

    Αλλά για τα μυστικά κονδύλια του ΥΠΕΞ, που κύριος οίδε που πάνε, διατίθενται δεκάδες εκατομμύρια ευρώ.

  5. Βολιώτης avatar
    Βολιώτης 12/10/2011 17:01:25

    Και η ΝΔ πού είναι, φίλοι και συναναγνώστες?
    Άραγε τα στοιχεία που έχει ο κ. Τσίπρας είναι απόρρητα?
    Μήπως τα απέκτησε μέσω κάποιας ειδικής διαδικασίας?
    Οι βουλευτές της ΝΔ που αγωνιούν για το αύριο της χώρας, ο κομματικός μηχανισμός που εργάζεται, πλέον, πυρετωδώς, απερίσπαστος στα νέα γραφεία, δεν έχουν πάρει χαμπάρι τίποτε απ' όλα αυτά?
    Απαξιώνουν να ασχοληθούν?
    Ποιος, επιτέλους, θα δώσει κάποιες πειστικές απαντήσεις, για το ανεξέλεγκτο όργιο σπατάλης που έχουν στήσει οι κυβερνώντες, ακόμη κι αυτή, την ύστατη ώρα, που η πατρίδα μας χάνεται?...
    Διάβαζα πριν λίγες ώρες, σε μια άλλη ανάρτηση, την απορία του αγαπητού Ορέστιου για την Υπηρεσία Πρώτης Υποδοχής, που σύστησε ο κ. Ραγκούσης, με τον περιβόητο λαθρονόμο. Ξέρετε ποιοι στελεχώνουν αυτή την υπηρεσία? Μέλη των ΜΚΟ!!! Οποία έκπληξη...
    Κι ας μη βιαστούν κάποιοι να μας θεωρήσουν γκρινιάρηδες και μίζερους, όσους απορούμε και διαμαρτυρόμαστε για την αδράνεια και την ατολμία της ΝΔ.
    Πονάμε τον τόπο, αγωνιζόμαστε για (και με) την παράταξη και φοβόμαστε γι' αυτό που ξημερώνει για τα παιδιά μας...

  6. Lampros avatar
    Lampros 12/10/2011 17:17:46

    και ολα αυτα υστερα απο ενα βλακα φιλανδο που ειπε πως "η Ελλαδα αγοραζει (sic) αρματα ενώ χρεωκοπεί" Δεν βρεθηκε ενας να μιλήσει και να πει πως τα χαρίζουν αλλά και που να ξερει τι αποτρεπτικο θα ηταν η απλή παρουσία των αρματων αυτών στα νησιά ή τον Εβρο. Και σιγά μην αφηναν οι Γερμανοι το μονοπωλιό τους στην αγορά των αρματων.

  7. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 12/10/2011 17:32:25

    Νομίζω πάντως πως η ανησυχία του Τσίπρα είναι μήπως αυτά τα κονδύλια χρησιμοποιηθούν εναντίον της προπαγάνδας των Σκοπιανών και των φίλων του του "Ουράνιου Τόξου"...

    • Χρόνης Βογιατζής avatar
      Χρόνης Βογιατζής @ ΣΤΕΛΙΟΣ 13/10/2011 00:13:32

      Εσύ ακόμη τα Σκόπια σκέφτεσαι, πρέπει να είσαι θιασώτης του μνημονίου και της πολιτικής ΠΑΣΟΚ, τα λεφτά πήγαν στα κανάλια και στις φυλλάδες που υποστηρίζουν το μνημόνιο

  8. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 12/10/2011 18:42:05

    Το θεμα ειναι πολυ λεπτο για τα εν λογω κονδυλια και δεν θα ηθελα προσωπικα να εκφρασω γνωμη,τα προτερα ομως τιμουνε τα στερνα,γι αυτο ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι σε δηλωσεις και να παρακολουθουμε τον ρου των γεγονοτων,τουλαχιστον εδω με προσοχη.

  9. Γιάννης Κ. avatar
    Γιάννης Κ. 12/10/2011 23:06:31

    Και αν πηγαίνουν στη στήριξη των ελληνικών εφημερίδων της θράκης; Εάν πηγαίνουν στους Κούρδους; Γενικότερα εαν χρηματοδοτούν εθνικά συμφέροντα;
    Και ποιός είναι αυτός ο καραγκιόζης που δίνει και προθεσμία στο ΥΠΕΞ και το διπλωματικό σώμα; Ίσως να φοβάται μη χρησιμοποιούνται και εναντίον αυτού του αναχρονιστικού μορφώματος που λέγεται και ΣΥΡΙΖΑ

    • Ύβρις και Νέμεσις avatar
      Ύβρις και Νέμεσις @ Γιάννης Κ. 13/10/2011 13:05:16

      μα σιγουρα, βλέπουμε άλλωστε και την πρόοδο στα εθνικά θέματα.

  10. vkrd avatar
    vkrd 13/10/2011 00:27:44

    Άλλη μια αρπαχτή μυρίζομαι...