#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/11/2010 00:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπέκυψε στις πιέσεις τελικά η Ιρλανδία



Ένα ακόμη θύμα προστέθηκε στη λίστα αυτών που πέφτουν θύματα της κρίσης χρεών που σπαράζει την ευρωζώνη. Το δεύτερο μέσα σε 6 μήνες. Χθες το βράδυ, οι υπουργοί Οικονομικών της ΕΕ ενέκριναν το αίτημα της Ιρλανδίας για μια οικονομική της διάσωση ύψους πολλών δισ.Η συμφωνία βοήθειας  (αξίας €80-€90 δις.) θα ολοκληρωθεί στο τέλος του μήνα, καθώς οι όροι της ακόμη συζητιούνται.

Η διάσωση ήταν αναγκαία ώστε να βοηθηθούν οι καταχρεωμένες ιρλανδικές τράπεζες, και να αποφευχθεί μετάδοση της ιρλανδικής κρίσης στα υπόλοιπα κράτη μέλη της νομισματικής ένωσης.

Μιλώντας σε συνέντευξη τύπου στο Δουβλίνο, ο Ιρλανδός πρωθυπουργός Brian Cowen δήλωσε πως: «Οι ευρωπαϊκές αρχές συμφώνησαν με το αίτημά μας. Τώρα αρχίζει η επίσημη διαδικασία που θα οδηγήσει στη παροχή βοήθειας με βάση ένα πρόγραμμα που θα συμφωνηθεί μεταξύ της κυβέρνησης , της ευρωπαϊκής Κομισιόν και του ΔΝΤ, σε συνεργασία με την ΕΚΤ. Αναμένω πως η συμφωνία θα ολοκληρωθεί μέσα σε λίγες εβδομάδες».

Το πακέτο βοήθειας θα συμπεριλαμβάνει δημοσιονομικές προσαρμογές που θα μειώσουν τις δαπάνες και θα αυξήσουν τους φόρους. Οι ιρλανδικές τράπεζες  αναγκαστικά θα συρρικνωθούν, έτσι ώστε να μπορέσουν να επιβιώσουν από μόνες τους. Πάντως, όπως δήλωσε ο Cowen, η φορολόγηση των επιχειρήσεων στην Ιρλανδία, κάτι που αποτελεί μήλο της έριδος με τα άλλα κράτη μέλη, δεν τέθηκε στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων.

Οι εντάσεις στις διεθνείς χρηματαγορές επηρεάζουν και τη Πορτογαλία, η κυβέρνηση της οποίας ανησυχεί μήπως βρεθεί και αυτή πνιγμένη στα απόνερα της ελληνικής και της ιρλανδικής περιπέτειας.

Ο Olli Rehn, επίτροπος δημοσιονομικών ζητημάτων της ΕΕ,  αναφερόμενος στην ιρλανδική διάσωση, έκανε λόγο για «… ένα βήμα που βοηθά στη δημοσιονομική σταθεροποίηση της Ευρώπης». Άλλοι Ευρωπαίοι αξιωματούχοι έσπευσαν να διαφοροποιήσουν τη κρίση  της Ελλάδος από αυτήν της Ιρλανδίας, λέγοντας πως η πρώτη οφείλονταν στη δημοσιονομική ανευθυνότητα, στα αναξιόπιστα στατιστικά στοιχεία, και στη διαφθορά του δημοσίου τομέα, ενώ στη Ιρλανδία τα προβλήματα τα δημιούργησε ο απρόσεχτος τραπεζικός  της τομέας.

Ο Ιρλανδός υπουργός Οικονομικών δήλωσε πως η οικονομία της χώρας του είναι πολύ μικρή για να αντεπεξέλθει στη τραπεζική κρίση, χωρίς εξωτερική βοήθεια. Αρνήθηκε πάντως πως έφταιξε η τραπεζική πολιτική της κυβέρνησης για τη δημιουργία της κρίσης. Επίσης απέφυγε να αναφέρει το επιτόκιο δανεισμού που θα κληθεί να πληρώσει η χώρα του στο ΔΝΤ και την ΕΕ, αλλά όπως είπε «θα είναι πολύ μικρότερο από αυτό που βρίσκαμε στις διεθνείς αγορές, αν ζητούσαμε δάνεια…».

Αυτή τη φορά, η ΕΕ κινήθηκε γρήγορα, αφού όπως λένε οι αναλυτές, η καθυστέρηση που προέκυψε στη διάσωση της Ελλάδας, άγχωσε περισσότερο τις αγορές και ανέβασε το συνολικό της κόστος. Ο επικεφαλής του νέου μηχανισμού στήριξης Klaus Regling, διαβεβαίωσε τους δημοσιογράφους πως τα απαραίτητα ποσά μπορούν να δοθούν μέσα σε 5-6 ημέρες μετά την υποβολή οποιουδήποτε αιτήματος.

S.A. Financial Times

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 22/11/2010 00:35:57

    ακομα και σαυτο το σημειο...συνεχιζουν να μας ξευτιλιζουν....και εμεις το τρωμε...ετσι απλα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ loretta 22/11/2010 00:42:22

      Γράφουν κανένα ψέμα; Δημοσιονομική ανευθυνότητα, διαφθορά, μαϊμού στατιστικά στοιχεία.
      Σήμερα άκουγα σε δελτίο πως στον ΟΠΑΠ, καθαρίστρια με 6 χρόνια υπηρεσίας βγάζει 100.000 Ε το χρόνο. Τμηματάρχης (με πτυχίο!!!!) 120.000 το χρόνο. Need I say more?

      • ΛίγκαΤουΒορρά avatar
        ΛίγκαΤουΒορρά @ Strange Attractor 22/11/2010 00:47:44

        Τουλάχιστον θα διορθωθούν αυτά; Εκεί ανησυχώ εγώ...

        Γιατί στην ΕΡΤ ας πούμε, πέρα βρέχει απ΄ότι φαίνεται...

        Καλά, 100 χιλιάρικα; Πως;

        • Διοτίμα avatar
          Διοτίμα @ ΛίγκαΤουΒορρά 22/11/2010 01:10:36

          Αὐτά μπορεῖ νά διορθωθοῦν, ἀλλά ἀνοίγουν ἄλλα… Ὁ ΟΠΑΠ πῆρε ἀπό τήν ΕΡΤ τήν ἐκπομπή τῶν κληρώσεων, ὅπου πλήρωνε 700.000 εὐρώ τόν χρόνο, καί τήν ἀνέθεσε στόν ΑΝΤ1 μέ 2.500.000 εὐρώ τόν χρόνο! Ψάχτε το…

      • lampros avatar
        lampros @ Strange Attractor 22/11/2010 03:18:27

        Γράφουν κανένα ψέμα; Δημοσιονομική ανευθυνότητα, διαφθορά, μαϊμού στατιστικά στοιχεία.
        Σήμερα άκουγα σε δελτίο πως στον ΟΠΑΠ, καθαρίστρια με 6 χρόνια υπηρεσίας βγάζει 100.000 Ε το χρόνο. Τμηματάρχης (με πτυχίο!!!!) 120.000 το χρόνο. Need I say more?

        Και; Αυτό είναι το πρόβλημα της χώρας; Πόσες είναι αυτές οι περιπτώσεις; Αυτά είναι ψίχουλα, το 1/100 μιας μίζας.

        • anonymous avatar
          anonymous @ lampros 22/11/2010 10:13:28

          Το πρόβλημα της χώρας αγαπητέ μου είναι το άθροισμα όλων αυτών των στρεβλώσεων.

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ lampros 22/11/2010 12:44:51

          Αν δεν είσαι σε θέση να κατανοήσεις ότι η στρέβλωση που δημιουργείται από τις κάθε μορφής ανισότητες (ας μιλήσουμε και για την μέγιστη ανισότητα μεταξύ δημοσίου και ιδιωτικού τομέα!), τότε είναι φυσικό να μην βλέπεις πού βρίσκεται το πρόβλημα της χώρας.

  2. ΛίγκαΤουΒορρά avatar
    ΛίγκαΤουΒορρά 22/11/2010 00:45:10

    Ρόμπα ξεκούμπωτη γίναμε. Στο τέλος θα πούμε καλά που ήρθαν να μας χαστουκίσουν/συνετίσουν.

    Όσο φωνάξαμε εμείς πριν έρθει το ΔΝΤ, άλλο τόσο και αυτοί. Τελικά, δε μας βάλαν τα γυαλιά, όπως υποστήριζε κάποιος εδώ.

  3. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 22/11/2010 01:01:34

    "Αρνήθηκε πάντως πως έφταιξε η τραπεζική πολιτική της κυβέρνησης για τη δημιουργία της κρίσης"

    Κρύβεται πίσω από το δάχτυλο του. Η κεντρική τράπεζα της Ιρλανδίας έχει τραγικές ευθύνες, διότι όχι μόνο δεν έκανε τίποτε εγκαίρως, άλλά έκρυβε το πρόβλημα. Μέχρι που έσκασε η φούσκα. Ο τραπεζικός τομέας της Ιρλανδίας ξεπέρασε ακόμη και τον greenspan σε παραλήρημα subprime loans. Οικιστικός οργασμός. Από το 2000 και μετά 75000 κατοικίες ανά έτος. Πολλές δεκάδες χιλιάδες άδειες, ή κατοικίες διακοπών.

    Ο τραπεζικός τομέας γκρέμισε την οικονομία της Ιρλανδίας. Χάρτινη ήταν η τίγρης.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Professor Moriarty 22/11/2010 01:18:46

      Professor Moriarty είπε: "Χάρτινη ήταν η τίγρης."
      Όπως και σε εμάς, που τελικά δεν ήταν και πολύ βαριά η π....α του τσολιά!

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Strange Attractor 22/11/2010 02:53:01

        Σε μας όμως είναι διαφορετικά τα αίτια της κατάρρευσης. Π...α με βούρτσα έχει διαφορά, αλλά τελικά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. χα-χαα!

  4. nasos avatar
    nasos 22/11/2010 01:31:21

    όλα αυτά είναι παρωνυχίδες μπροστά στην υπερφούσκα που ονομάζεται Ισπανία,η οποία είναι μια Ελλάδα χ4
    πολλοί νομίζουν πως το δημόσιο χρέος της είναι χαμηλό,αλλά στην πραγματικοτα είναι πολύ υψηλό αν λάβει κανείς υπόψιν το γεγονός πως είναι μια ομοσπονδιακή χώρα,με τοπικές κυβερνήσεις ισχυρές και πνιγμένες στα χρέη
    η Ισπανική κυβέρνηση μπορεί να μην αντιμετωπίζει προς το παρόν κρίση χρέους αλλά η Καταλωνία είναι κατ'ουσίαν χρεωκοπημένη,το ίδιο και η Μαδρίτη και πάει λέγοντας

  5. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 22/11/2010 02:52:50

    To μεγαλύτερο τερατογέννημα της νεότερης εποχής, της εποχής του 'Λόγου', ο καπιταλισμός, πεινάει και πρέπει να τρέφεται συνέχεια. Αγαπημένη του τροφή ο άνθρωπος.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Δημήτρης 22/11/2010 02:56:35

      Δεν είναι καπιταλιστικό το σύστημα που περιγράφεις.

  6. HL avatar
    HL 22/11/2010 03:11:41

    λεπτομερειες!!θα κανουμε μια συνοδο κορυφης και θα ανακαλυψουμε οτι η αργεντινη πτωχευσε!ευρωπη..ηρεμησε για μερικα χρονια και παλι θελει πανικο!!

  7. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 22/11/2010 09:37:56

    Και τι περιμένατε να μην προσφύγει στο μηχανισμό; ας πλυθούν και οι Πορτογάλοι, έρχεται....

  8. antiochos avatar
    antiochos 22/11/2010 15:59:35

    Δεν χανουμε και τιποτα να ριξουμε και μια ματια στο ποια εθνη στραγγαλιζει η θα στραγγαλισει η διεθνης ληστοσυμμοριτικη μαφια.
    Με κριτηρια ιστορικα,πολιτισμικα,εθνολογικα...

    • Orestios avatar
      Orestios @ antiochos 22/11/2010 16:12:48

      Όλα είναι μέσα στο παιχνίδι.