#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/11/2011 13:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπάρχουν "κόκκινες γραμμές" κ. Πρωθυπουργέ;



Ακούμε και διαβάζουμε από το Σαββατοκύριακο ότι ξεκινά το μακρύ και δύσκολο ταξίδι του Λ. Παπαδήμου στο εξωτερικό και τα ραντεβού του με τους ξένους ηγέτες.

Μας λένε ότι πάει για να ξανακερδίσει τη χαμένη αξιοπιστία της Ελλάδας, να κερδίσει την εμπιστοσύνη των Ευρωπαίων για τη χώρα και τις προθέσεις της.

Επίσης, ότι πάει να τους πείσει για τις έγγραφες εγγυήσεις που ζητούν από τα πολιτικά κόμματα.

Και αναρωτιόμαστε όλοι: Πώς χάθηκε η αξιοπιστία της χώρας; Ποιοι φταίνε για τη χαμένη μας τιμή και το βασικότερο: Ποια είναι η ατζέντα του πρωθυπουργού, με τι όπλα πάει δηλαδή να διαπραγματευτεί;

Είναι θέματα που κάποιος θα πρέπει να τα εξηγήσει στον ελληνικό λαό, ειδικά όσο πλησιάζουμε στις εκλογές, έστω κι αν κάποιοι ακούτε τη λέξη και κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν.

Αν δηλαδή ο κ. Παπανδρέου, πρωθυπουργός του εξωτερικού, με τα συνεχή ταξίδια του αντί να φτιάξει διέλυσε την εικόνα της Ελλάδας, τότε θα πρέπει να λογοδοτήσει. Κι αν ο κ. Παπαδήμος πάει στις Βρυξέλλες χωρίς ουσιαστική ομοφωνία των κομμάτων της κυβέρνησης στο θέμα των εγγυήσεων, πώς θα κάνει τις διαπραγματεύσεις;

Λέγεται ότι θα καταθέσει τη δική του επιστολή και θα επισυνάψει τα πρακτικά της συμφωνίας για τη νέα κυβέρνηση στο Προεδρικό Μέγαρο. Αν το κάνει αυτό, άραγε οι Ευρωπαίοι θα συμφωνήσουν στη μέση λύση ή θα επιμείνουν στην ελληνική ταπείνωση; Και ποια θα είναι η στάση του κ. Παπαδήμου αν τεθεί ξανά τέτοιο θέμα;

Τι θα κάνει δηλαδή ο πρωθυπουργός αν του πούνε ότι θέλουν τις υπογραφές όλων διότι έτσι γουστάρουν; Θα υπάρξει αντίδρασή του ή θα κατεβάσει το κεφάλι και θα έρθει στην Ελλάδα για να ζητήσει ότι του επιβάλλεται στις Βρυξέλλες;

Και θα είναι αυτή ανάκτηση της χαμένης αξιοπιστίας;

Είναι ερωτήματα που δείχνουν ότι ο κ. Παπαδήμος πάει χωρίς σχέδιο στις Βρυξέλλες και κυρίως χωρίς κόκκινες γραμμές για το έθνος. Έτσι πήγαινε και ο κ. Παπανδρέου και κάθε μέρα που περνούσε η υποχωρητικότητα της Ελλάδας αυξανόταν. Ένα είναι στην ουσία, λοιπόν, το βασικό ερώτημα: Υπάρχουν κόκκινες γραμμές;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σίγουρος avatar
    σίγουρος 21/11/2011 13:47:36

    Αμφιβάλλει κανείς πως ο Παπαδήμος παίρνει εντολές απ’ τα ίδια σκοτεινά κέντρα που έπαιρνε και ο ΓΑΠ;

  2. STEFANOS GRAGAS avatar
    STEFANOS GRAGAS 21/11/2011 13:49:15

    φιλοι τι εχετε να πειτε για την ειδηση που ηδη βλεπει το φως οτι η δανειακη συμβαση για τεχνικους λογους θα ψηφιστει τελη Ιανουαριου, αρα οι εκλογες πανε για "τον αιωνα τον απαντα" ???/ για να δουμε τωρα, ισχυει η συμφωνια για κυβερνηση δηθεν σωτηριας ???για να δουμε τωρα θα μιλησει ο κυριαρχος λαος ???/ελεος με το παρασκηνιο...ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗ ΧΟΥΝΤΑ ....ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΑΘΛΙΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΧΘΡΟΥ....ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ !!!!!

  3. Στρυμών avatar
    Στρυμών 21/11/2011 14:05:31

    Χώρα και λαός που δεν έχουν κόκκινες γραμμές στις εθνικές τους πολιτικές είναι καταδικασμένοι να "κοκκινίσουν" (όχι ως κουμουνιστές) απ' άκρη σ' άκρη!!!

  4. Orestios avatar
    Orestios 21/11/2011 14:39:24

    Υπάρχουν μόνο κόκκινες ανταύγιες.

  5. ελλι avatar
    ελλι 21/11/2011 14:50:48

    Το Φεβρουάριο είναι να πάρουμε την επόμενη δόση, άρα θα αρχίσει το γνωστό παραμύθι από πριν ότι" δεν έχουμε λεφτά για μισθούς και συντάξεις, κι αν δεν ψηφίσουμε τη σύμβαση δεν θα μας δώσουν τη δόση", και τα 'παπαγαλάκια' των ΜΜΕ θα σπέρνουν τον πανικό στον κόσμο, και φυσικά δεν θα έχουμε υποτίθεται λεφτά ούτε για εκλογές, και "σε τέτοιες κρίσιμες στιγμές που βρίσκεται η χώρα οι εκλογές θα είναι καταστροφικές", θα ουρλιάζουν λυσσαλέα οι δοσίλογοι και θα ρυγνύουν τα ιμάτιά τους.
    Το θέμα πια δεν είναι να περιμένουμε μουδιασμένοι να δούμε τι θα γίνει γιατί το "παραμύθι" το έχουμε εμπεδώσει ! Τ ο θ έ μ α ε ί ν α ι ό τ ι π ρ έ π ε ι κ ά τ ι ν α κ ά ν ο υ μ ε!

  6. ammos-mpaliagaios avatar
    ammos-mpaliagaios 21/11/2011 16:06:19

    Πρέπει να παραιτηθεί άμεσα ο διακοσμητικός Πρόεδρος της Δημοκρατίας για να πάμε σε εκλογές εαν θέλουμε να σώσουμε την χώρα και για την υστεροφημία του,δηλ του κου παπούλια έστω και την υστάτη στιγμή να δείξη οτι κανει αντίσταση στους γερμανούς όπως τότε,καταλάβατε κε πρόεδρε.

  7. τσωφλι πασατεμπου avatar
    τσωφλι πασατεμπου 21/11/2011 16:28:26

    κοκκινες γραμμες σε αλλα πραγματα, δεν αισθανομασταν παντως την αναγκη να βαλουμε ! Πχ στα ορια δανεισμου...

  8. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 21/11/2011 17:24:49

    Σωστό.
    Ούτε στο swap του 2001, για το οποίο ο Τρισέ αρνείται να δώσει στοιχεία, αισθανόμασταν την ανάγκη να βάλουμε.
    Η μήπως ο "τεχνοκράτης" δεν ξέρει τίποτα για το swap του 2001;

    "Επικαλούμενος τον κίνδυνο αναστάτωσης στις αγορές, ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας (ΕΚΤ), Ζαν Κλοντ Τρισέ, αρνήθηκε να δημοσιοποιήσει εκθέσεις στελεχών της τράπεζας σχετικά με το πώς χρησιμοποίησε η Ελλάδα τα swaps, το 2001, ώστε να μειώσει τεχνητά το δημόσιο χρέος της."
    http://www.skai.gr/news/finance/article/155873/trise-ohi-sti-dimosiopoiisi-ton-swaps-/