#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/08/2012 12:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπάρχει "Plan B΄" αν μας πετάξουν από την Ευρωζώνη;



Φοβούνται, λέει, οι κυβερνητικοί εταίροι μήπως τελικά οι Γερμανοί μας έχουν προγράψει και μας πετάξουν κακήν κακώς από την Ευρωζώνη, όσες…τούμπες και ακροβατικά αν κάνουμε ως τον Σεπτέμβρη.  Υπαρκτή η πιθανότητα, μόνο που διερωτάται κανείς ποια είναι η κυβερνητική στρατηγική αντιμετώπισης ενός τέτοιου ενδεχόμενου, το περίφημο δηλαδή “plan B”.  Δυστυχώς δεν υπάρχει. Ξορκίζουμε το κακό και ευχόμαστε να μην μας συμβεί. Και την ώρα που όλοι οι άλλοι, εντός και εκτός Ευρώπης, συζητούν το ενδεχόμενο ελληνικής εξόδου, στην Αθήνα, το ζήτημα θεωρείται ακόμη…ταμπού. Όπως κάποτε και το ζήτημα της αναδιάρθρωσης χρέους …

Γ.Χ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 06/08/2012 12:46:29

    Μία υπέυθυνη κυβένρηση πρέπει να εξετάζει το ενδεχόμενο εξόδου από το ευρώ και αθέτησης του συνόλου του χρέους. Είναι ένα ενδεχόμενο που μπορεί να συμβεί ακόμη κι αν δεν το επιθυμούμε.
    Είναι ένας από τους λόγους που ψήφισα Σαμαρά στις εκλογές: Πολύ καλύτερα θα μπορούσε να διαχειριστεί την επιστροφή στην δραχμή ο Σαμαράς παρά ο Τσίπρας.

    • anetos avatar
      anetos @ Γιώργος Αχαιός 06/08/2012 16:11:58

      xaxaxaxa o kammenos egkefalos

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ anetos 06/08/2012 22:28:05

        Συ είπας!

  2. Δρυς avatar
    Δρυς 06/08/2012 13:04:39

    Ακούω ελικόπτερα ή μου φαίνεται;

    • Master avatar
      Master @ Δρυς 06/08/2012 13:12:10

      Ακούς, δεν σου φαίνεται διότι ελικόπτερα ακούω κι εγώ... Μόνο κάποιοι αμετανόητοι δεν θέλουν να τ' ακούσουν, περιμένουν να τα δουν.

    • Johny avatar
      Johny @ Δρυς 06/08/2012 14:52:58

      Τα ελικόπτερα στην Κουμουνδούρου πετούν πάνω από το λόμπυ της δραχμής. Το λόμπυ των Πανταλάκηδων και των Τσίπρηδων.

  3. rollin avatar
    rollin 06/08/2012 13:13:57

    Μια πατριωτικη κυβερνηση μπορει να αντιμετωπιση αυτο το ενδεχομενο. Ενας δεξιος συνηθως ειναι πατριωτης ενας αριστερος ειναι απιθανο ο κοσμος αλλωστε αυτο ψηφισε € κ πατριωτη

    • drider avatar
      drider @ rollin 06/08/2012 17:48:26

      έτσι ακριβώς, για αυτό στο τέλος θα δεις δραχμές και ελικόπτερα...

  4. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 06/08/2012 13:15:08

    Σχέδιο Β έπρεπε να είχε καταρτηθεί από την εποχή που αποφασίστηκε η είσοδος στο ΔΝΤ από τον ΓΑΠ και την παρέα του. Μόνον έτσι θα είμασταν σε θέση να διαπραγματευθούμε.

    Ο Βενιζέλος ισχυρίζεται ότι διαπραγματεύτηκε, μπορεί να μας δειξει το σχέδιο Β που είχε; Αλλά τι ρωτάμε τώρα.

  5. Φ avatar
    Φ 06/08/2012 13:19:59

    Βλέποντας και κάνοντας, όπως ακριβώς τα τελευταία 200 χρόνια.

  6. panos avatar
    panos 06/08/2012 13:33:58

    Τον ΒΕΝΙΖΕΛΟ τον ΓΑΠ και τον ΠΑΠΑΔΗΜΟ τον ρωτησαμε τι εστι συμβαση δανειων στο ΑΓΓΛΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ,γιατι εκει ειναι ολο το ρεζουμε της υποθεσης και το ξεπουλημα της χωρας σε περιπτωση αθετησης μνημονιου και ορων συμβασης.

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/08/2012 13:42:30

    Θα κανουμε οτι και πριν απο το 1997.Δεν ειναι καμμια μεγαλη φιλοσοφια.

    • Γρυνη avatar
      Γρυνη @ ψυχραιμια 06/08/2012 13:58:04

      κανουμε και χιουμορ ψυχραιμία...

  8. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 06/08/2012 13:50:19

    Ναι υπάρχει planB, το ...χάος!
    Δεν μας αρέσει εδώ που είμαστε, μέσα στην ΕΕ, που προσπαθούμε να γαντζωθούμε από το καράβι, νομίζουμε ότι θα τα βγάλουμε πέρα μόνοι μας; Αυτό είναι η μεγαλύτερη αυταπάτη.
    Εδώ είμαστε μέσα στην ΕΕ και δυσκολευόμαστε να διαχειριστούμε την κρίση, φαντάσου να βρεθούμε απ΄έξω...
    Άλλωστε η λαϊκή σοφία λέει: Αν είναι να πνιγείς, να πνιγείς σε μεγάλο ποτάμι...
    Μακάρι να μην πνιγούμε ούτε σε μικρό ούτε σε μεγάλο ποτάμι, αλλά ότι είναι να γίνει καλό ή κακό να γίνει για όλη την Ευρώπη συνολικά και όχι μόνο για την Ελλάδα.

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Απλή σκέψη 06/08/2012 13:58:26

      "Εδώ είμαστε μέσα στην ΕΕ και δυσκολευόμαστε να διαχειριστούμε την κρίση"

      Ο λόγος που δυσκολευόμαστε να διαχειριστουμε την κρίση είναι ακριβώς το ότι είμαστε μέσα στην ΕΕ.

      • Απλή σκέψη avatar
        Απλή σκέψη @ Γιώργος Αχαιός 06/08/2012 14:19:19

        Ενώ αν ανήκαμε σε καμμιά ισλαμική ένωση θα τρώγαμε με ... χρυσά κουτάλια...

        • Βασίλης Γκιώνης avatar
          Βασίλης Γκιώνης @ Απλή σκέψη 06/08/2012 16:10:50

          Απλή σκέψη,

          δεν το είπες καλά.

          Ο Αχαιός πιο πάνω δεν εννοούσε οτι σε ισλαμική ένωση θα τρώγαμε με χρυσά κουτάλια.

          Εννοούσε οτι θα τρώγαμε με χρυσά κουτάλια έχοντας το "πολιτειακό σύστημα" της Βόρειας Κορέας και της Αλβανίας.
          Βέβαια για να φτάσουμε τα μαλαματένια κουτάλια της Κούβας ούτε συζήτηση...

          • Γιώργος Αχαιός avatar
            Γιώργος Αχαιός @ Βασίλης Γκιώνης 06/08/2012 16:55:24

            Πριν 10 μόλις χρόνια, είχαμε τα εργαλεία να διαχειριστούμε καλύτερα την κρίση. Κάποιοι όμως πίστεψαν ότι "με το ευρώ καλύτερα"
            Κούνια που τους κούναγε!

            Όσο για την ισλαμική ένωση.... Η Βρετανία δεν είναι στο ευρώ. Πως διάολο δεν είναι σε καμιά ισλαμική ένωση; Εκεί δεν έπρεπε να είναι με την λογική σου;

          • Βασίλης Γκιώνης avatar
            Βασίλης Γκιώνης @ Γιώργος Αχαιός 06/08/2012 17:14:01

            Γιώργο,

            κοίταξε τί παράγει η Βρετανία και τί παράγει η Ελλάδα.
            Η Βρετανία δεν είχε απολύτως καμία ανάγκη να μπει μέσα στο Ευρώ.
            Εμείς είχαμε ανάγκη να μπούμε και πλέον ΚΟΨΙΜΟ να μείνουμε διότι σε αντίθετη περίπτωση θα επιστρέψουμε στη δεκαετία του '50 όπου έπρεπε να έχεις τουλάχιστον 3-4 οικόπεδα για να στείλεις το παιδί σου στο Πανεπιστήμιο...
            Η Βρετανία έχει πανίσχυρη Λίρα και πολύ μεγάλη παραγωγή παντός τύπου προϊόντων.

            Η Ελλάδα (της Δαχμής) με 50 τενεκέδες Φέτα, 50 τενεκέδες Ελαιόλαδο άιντε και με το χασίσι το Κρητικό, τί αξιώσεις να έχει...

          • drider avatar
            drider @ Γιώργος Αχαιός 06/08/2012 17:50:23

            @Βασίλη: Τί παράγει η Βρετανία;

          • Απλή σκέψη avatar
            Απλή σκέψη @ Γιώργος Αχαιός 06/08/2012 18:36:24

            Αν είσαι χώρα όπως Αμερική, Ρωσία, Κίνα μπορείς και μόνος σου. Αν δεν είσαι όμως; Μέσα στην κρίση μια ανίσχυρη οικονομία είναι καλό που βρίσκεται σε ένωση κρατών, αλλιώς είσαι καρυδότσουφλο στον αέρα.

          • Γιώργος Αχαιός avatar
            Γιώργος Αχαιός @ Απλή σκέψη 06/08/2012 23:45:53

            Έχετε δίκιο. Τώρα το βλέπω καθαρά. Κάντε υπομονή λοιπόν και μην παραπονιέστε για τίποτα.

  9. Enzo avatar
    Enzo 06/08/2012 13:59:46

    αμα εχει balls ο Σαμαρας φευγει Δευτερα και να ειναι και πρωι και τα κανει μπαχαλο worldwide λεμε.
    Οχι ΣΚ που λενε οι πονηροι οι ξενοι και οι τοκογλυφοι.
    ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΩΙ.και αντε μετα μαζεψτα.

    • 3V4NG3L05 avatar
      3V4NG3L05 @ Enzo 06/08/2012 15:27:45

      Κυριακη προς Δευτερα, για να προλαβει και τις αγορες της Ασιας.

      • Enzo avatar
        Enzo @ 3V4NG3L05 06/08/2012 16:25:13

        ε τι? μονο εμεις θα ποναμε?
        ας πονεσουν οι διεθνεις τοκογλυφοι και δυτικοι μια φορα και αυτοι.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Enzo 06/08/2012 22:30:52

          Πραγματικά! Αν είναι να μας καταστρέψουν από μίσος, ας τους κάνουμε κι εμείς μια μικρή ζημιά ως το ευχαριστώ μας...

  10. 3V4NG3L05 avatar
    3V4NG3L05 06/08/2012 14:05:03

    Ας ελπίσουμε οτι μετα απο 200 χρόνια θα εχουμε μαστεράρει την τακτικη ''βλεποντας και κάνοντας''. 'Ισως έτσι έχουμε μια ελπίδα.

  11. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 06/08/2012 16:20:45

    Εάν η χώρα βγει από το Ευρώ θα μείνουνε εντός των συνόρων μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι, οι συνταξιούχοι και οι λαθρομετανάστες!
    Δηλαδή όλοι όσοι εξαρτώνται από το κράτος ή έχουνε πάσα φύσεως νταλαβέρια με το κράτος...

    Εάν θέλει ο Σαμαράς να είναι πρωθυπουργός τέτοιας χώρας, ας βγει απο το Ευρώ (και κατά συνέπεια από την Ε.Ε) αλλά ας μας το έλεγε πριν τις εκλογές ώστε να ξέραμε τι να κάναμε όλοι εμείς που δεν έχουμε απολύτως καμία όρεξη να ξαναγυρίσει η Ελλάδα στην "αξιοπρέπεια" που είχε όταν περίμενε τον 6ο Στολο με τα Δολλάρια...

  12. tsapari avatar
    tsapari 06/08/2012 16:28:35

    εάν επιθυμείς να τεκμηριώσεις την άποψή σου μπορείς να αναφέρεις τις συνιστώσες και τις συνισταμένες της υπόθεσής σου. εάν πάλι θέλεις να αντιτίθεσαι στις απόψεις των συμμετεχόντων στο forum μπορείς επίσης τεκμηριώνοντας τα δεδομένα σου. Όταν αρχίσεις και βρίζεις ασύστολα χωρίς επιχειρήματα και επιθυμείς να εισπράττεις το οτιδήποτε χωρίς να το πληρώνεις φίλε δεν υπηρετείς αρχές της δημοκρατίας αλλά μάλλον ξεστομίζεις άναρχες κραυγές κάποιας «μπανανίας» στην οποία δυστυχώς πάρα πολλοί ανεύθυνοι υιοθετούν με μίσος και αυταρχισμό. Επικρατεί μεγάλη ανισοκατανομή και αδικία στην κοινωνία καλύτερα είναι να μεριμνήσουμε να την αμβλύνουμε παρά να την εξωθήσουμε στο φασισμό!

  13. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 06/08/2012 16:29:26

    φυσικα και υπαρχει plan b. λεγεται διπλο νομισμα. διπλος χαμος δηλ. διπλη φτωχια κοκ.

  14. asimenios avatar
    asimenios 06/08/2012 16:38:22

    Αν δεν κάνω λάθος ο Σαμαράς δεν εκλέχθηκε για να μην βγει η χώρα απο το ευρώ; ε ρε γλέντια!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ asimenios 06/08/2012 22:33:17

      Δεν κατάλαβες τι λέμε; Αν θέλουν ντε και καλά να σε διώξουν, ούτε ο Σαμαράς δε θα το γλιτώσει. Αν όμως χρεωθεί πολιτικά η κυβέρνηση το χάος που επιφέρει η χρεωκοπία, δε θα μπορέσει να το διαχειριστεί στο ελάχιστο με τρομακτικές συνέπειες. Αν όμως την ευθύνη την έχουν οι "εταίροι" θα μπορέσει να εφαρμόσει κάποιο πλάνο για μείωση των συνεπειών. Είναι πολύ σοβαρό αυτό και θα το δεις...

  15. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 06/08/2012 17:20:51

    Καλά έλεγε ο Προφήτης οτι θα δείτε που στο τέλος θα βγούμε από το Ευρώ και η κυβέρνηση θα το παρουσιάζει και ως μεγάλη επιτυχία...

  16. firiki2010 avatar
    firiki2010 06/08/2012 17:46:04

    Το να κουβεντιάζεις για Plan B πριν καν αρχίσεις την εκτέλεση του Plan A αποτελεί αυτούπονόμευση της προσπάθειας σου και λειτουργεί σαν αυτοεπιβεβαιούμενη προφητεία. Ας φροντίσουμε λοιπόν για το Plan A - με άλλα λογια : να γίνουμε μια κανονική Ευρωπαϊκή χώρα - κι ας αφήσουμε τις κουβέντες για Plan B. Στο κάτω-κάτω από τις παθογένειες της οικονομίας μας πρέπει να απαλλαγούμε είτε με ευρώ, είτε με δραχμή με γρόσι. Εκτός ευρώ βέβαιο είναι ότι τις παθογένειες θα τις επιδεινώσουμε.
    Καταλαβαίνω την επιθυμία κάποιων για επιστροφή στη δραχμή με κυβέρνηση συνεργασίας και πρωθυπουργό Σαμαρά, μόνο που δεν θα τους γίνει το χατήρι.

    • Γρυνη avatar
      Γρυνη @ firiki2010 07/08/2012 08:45:21

      εσυ φιρικι την παροιμια των φρονιμων τα παιδια, δεν την εχεις ακουσει;

  17. Nik avatar
    Nik 06/08/2012 17:47:21

    Κανείς δεν θα κάνει καμία συναλλαγή με το "νέο" νόμισμα. Η επίσημη πολιτεία θα πληρώνει με αυτό, όμως όλα θα υπολογίζονται και θα πληρώνονται με οτιδήποτε εκτός από αυτό.

    Το σκηνικό δεν είναι νέο. Ετσι ήταν ο Λίβανος παλιά. Δεν βρισκόμαστε στο 1950, ξέρουμε τι γίνεται στον κόσμο, κανείς δεν είναι τόσο μ..... που θα αρχίσει να υπολογίζει σε νέο νόμιμα ότι και αν θέλουν οι Γερμανοί ή όποιος άλλος.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Nik 07/08/2012 02:03:45

      Αυτό ήδη συμβαίνει στην Ισλανδία. Το νόμισμά τους είναι άνευ ουδεμίας αξίας!

  18. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 06/08/2012 18:17:31

    Αυτός ο ελληναράς πρόεδρος της πρώην ΑΤΕ που έβγαλε έξω καμιά δεκαριά εκατομμύρια ευρώ, είναι λογικο να φωνάζει έξω απο το ευρώ.
    Αντε και όσοι έστειλαν μερικές κατοσταριές.
    Οι υπόλοιποι?
    Το ωραίο είναι ότι υπερηφανεύονται κιόλας και πουλάνε πατριοφροσύνη και μεγαλεία της ελλάδας.

    Πλαν Β
    Β1.Με ΠΛΑΝεψε η ντόλτσε βίτα,αυτή που λεν ζωή γλυκειά...
    και Β2. Εσύ ΠΛΑΝεύτρα ξενιτειά που τα ευρά μαζεύεις..
    Ο πανταλάκης είναι στο Β2 με σιγουριά.Οι υπόλοιποι ?
    Αν όλοι είσαστε μαζί με τον πανταλάκη στο Β2 τότε υπάρχει ελπίς.Αμα μαζέψει το κράτος απο τις δισκέτες (πως δεν μας είπαν κιόλας 5,5 ιντσών) όλους τους έχοντες τα ευρά εξαποδώ τότε θα παραμεινουν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι στας θέσεις των και δεν χαρούν με γεμάτα τα πορτοφόλια (σε οβολούς,μνας,σιστέρια, ) την επανάσταση. και θα σκάσουν απο το κακό τους οι οχτροί μας.

  19. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 06/08/2012 18:30:39

    Να πώ και εγώ κάποια πρόταση:
    Plan B είναι εύκολο να υπάρξει αν θέλουν να μας "πετάξουν έξω" και τότε θα δείτε:
    1) Με νόμο κατοχυρώνονται όλες οι καταθέσεις σε Ευρώ και υπάρχει εγγύηση καταθέσεων στος Τράπεζες τις ελληνικές ΣΕ ΕΥΡΩ!
    2) Καταργερίται κάθε έλεγχος προέλευσης κεφαλαίων και κάθε πόθεν έσχες και όποιος θέλει φέρνει κεφάλαια (σε σκληρό συνάλλαγμα) στις ελληνικές τράπεζες! (τότε να δείτε εαν οι ελλ. τράπεζες θα έχουν πρόβλημα κεφαλάιακής επάρκειας).
    3) Για να μην κυνηγάμε φοροδιαφυγή και φαντάσματα ο φόρος εισοδήματος γίνεται ΜΗΔΕΝ, η Ελλάδα γίνεται φορολογικός παράδεισος και αντί φόρου εισοδήματος επιβάλλεται φόρος στα ακίνητα 1% ετησίως επί της αξίας κάθε ακινήτου (καταργούνται τα άλλα χαράτσια, ΕΤΑΚ, ΦΜΑΠ κλπ φυσικά). Οποιο ακίνητο δεν πληρώνει φόρο, κινητοποιούνται συνοπτικές διαδικασίες κατάσχεσης και πληστρειασμού. Επίσης επιβάλλεται φόρος σε όλες τις Τραπεζικές συναλλαγές για να έχει το κράτος έσοδα.
    4) Η Ελλάδα γίνεται επενδυτικός και φορολογικός παράδεισος και θα δείτε τι κεφάλαια θα εισρεύσουν στις Ελληνικες Τράπεζες αλλά και από το ΦΠΑ.
    5) Οι Δημ.Υπάλληλοι και συνταξιούχοι δεν θα πληρώνονται το σύνολο των αποδοχών τους όσο υπάρχει (προσωρινά) πρόβλημα ρευστότητας. Με τις παραπάνω μεταρρυθμίσεις θα αυξηθεί η ρευστότητα. Εν ανάγκη το πλεονάζον προσωπικό από το Δημόσιο και τους άχρηστους οργανισμούς να φύγει γιατί με τα παραπάνω η Ελλάδα θα έχει καταστεί ελκυστικός προορισμός για επενδύσεις και θα ανοίξουν και δουλειές στον ιδιωτικό τομέα.

    Οποιος τολμήσει να υλοποιήσει τα παραπάνω σε περίπτωση εξοστρακισμού από τους εταίρους μας, θα έχει γίνει "ευεργέτης" της Ελλάδας και θα μνημονεύεται για αιώνες...

    • Enzo avatar
      Enzo @ GreekinEurope 06/08/2012 21:21:18

      εδω ρε φιλε εχουμε πολυνησιακα συμπλεγματα και οι αλλοι τρεχουν στα νησια Κευμαν!
      Εδω παιδια εδω παιδια! μην πατε μακρια!
      Κοσκωτακια θα επρεπε να ηταν ολοι οι Ελληνες!

    • εξωκοινοβουλευτική αριστερά avatar
      εξωκοινοβουλευτική αριστερά @ GreekinEurope 07/08/2012 00:55:07

      Απλως , ζεις σε αλλο συμπαν, σε αλλο χωροχρονο

  20. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 06/08/2012 21:13:20

    Προφανώς και δεν υπάρχει plan B. Έξοδος από το ευρώ συνεπάγεται έξοδο από ΕΕ και διάλυση της χώρας. Ο θάνατος δεν μπορεί να γίνει ξαφνικά plan B.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Δημήτρης 06/08/2012 21:22:05

      οπα ρε Μητσαρα, χαλαρωσε.
      Δεν περνα αλλο η τρομολαγνεια, δεν το καταλαβες ακομα?

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ Enzo 06/08/2012 23:16:51

        Αν οι "τρομολάγνοι" περασμένων αιτιών είχαν εισακουσθεί δεν θα είχαμε φτάσει εδώ που φτάσαμε. Προτιμήσαμε να τους περιθωριοπποιήσουμε και να συνεχίσουμε αμέριμνοι τη βόλτα μας προς το .... Καστελλόριζο.

        • firiki2010 avatar
          firiki2010 @ firiki2010 06/08/2012 23:58:03

          "... περασμένων ετών..."

  21. popolaros avatar
    popolaros 06/08/2012 21:37:15

    Κάτι μου θυμίζει αυτό.
    Όπως το 2009 που ο λαός έδωσε 44% στον σοσιαλιστή ΓΑΠ νομίζοντας ότι αναστήθηκε ο Ανδρέας....και είδε τη χειρότερη αντιλαϊκή επίθεση του τελευταίου αιώνα.
    Έτσι και τώρα που ο λαός διάλεξε ευρώ και επαναδιαπραγμάτευση, να δει σούπερ δραχμούλα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ popolaros 06/08/2012 22:29:08

      Το θέμα με τη δραχμή είναι να μην έχεις εσύ την ευθύνη για ότι γίνει. Να την έχει η Γερμανία. Τυπικά και ουσιαστικά...

      • Lampros avatar
        Lampros @ Γεώργιος Τ. 07/08/2012 09:03:35

        με 2 γραμμουλες τα ειπες όλα. Μπραβο. εισαι μαγκας.

  22. popolaros avatar
    popolaros 06/08/2012 21:46:25

    Το πρόβλημα με την Ένωση είναι ότι δεν είναι Ευρωπαϊκή αλλά Γερμανική Ένωση.
    Η κρίση έσκισε το περιτύλιγμα και είδαμε όλοι εμείς λίγη αλήθεια για το πως παίζεται το παιχνίδι.
    Και το παιχνίδι ήταν και είναι Made in Germany.
    Αυτό δεν άρεσε στους Αμερικανούς, ήρθε και ο Τζέφρυ και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ popolaros 06/08/2012 22:30:06

      Σωστός...

  23. akisenv avatar
    akisenv 06/08/2012 22:10:04

    Παντως οπως φαινεται μεχρι στιγμης, δεν υπαρχει το πολιτικο προσωπικο που θα διαχειριστει την πιθανη εξοδο απο το ευρω. Η κοινωνια και η αγορα ειναι στα καγκελα βλεποντας να διαψευδονται μεσα σε λιγες μερες, οι οποιες προσδοκιες για μια διαφορετικη πολιτικη και πορεια της χωρας ,περα απο αυτη που οριζει το μνημονιο και οι τροικανοι τοποτηρητες...

  24. λαλακης avatar
    λαλακης 06/08/2012 22:10:08

    Αν παει η χωρα δραχμη με ατακτο τροπο θα ειναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
    Θα εχει κυρηχθει επισημα σταση πληρομων , θα σταματησουν οι εισαγωγες
    ο ΟΗΕ θα πρεπει να μοιραζει τροφιμα κλπ.
    Το νεο νομισμα συνεχως θα χανει σε αξια μεχρι να σταθεροποιηθει, ο μισθος
    ενος μεσου ΔΥ θα παει στα 100 ευρω το μηνα οσο και αστειο αν ακουγεται
    αυτο.
    Προσωπικα εκτιμω οτι θα παμε δραχμη με σχεδιο και οχι ατακτα .
    Κατι που φυσικα δε σημαινει και τιποτα , η χωρα ειναι ατυπα χρεοκοπημενη
    και παλι το νεο νομισμα θα εχει πολυ χαμηλη αξια.
    Ολη η ιστορια γινεται για τους ΔΥ και μονο, αυτους εξυπηρετει το ευρω.
    Η κομματικη πελατεια θα παθει σοκ με τη δραχμη , δε θα μπορει να σπουδασει
    παιδια , να καταναλωσει κλπ

  25. akisenv avatar
    akisenv 06/08/2012 22:30:03

    Εχω ομως τρεις αποριες που αδυνατω να καταλαβω γιατι δεν τις προχωρα η κυβερνηση..
    α) Τον αγωγο Μπουργκας - Αλεξανδρουπολη
    β) ΑΟΖ
    γ) Ενα μεγαλο ενιαιο δημοσιο τραπεζικο φορεα που θα στηριζε επι της ουσιας την αγορα αρα και την αναπτυξη...
    Τετοιες κινησεις θα εδειχναν την διαφορετικη διαθεση στρατηγικη και πολιτικη που θελει να ακολουθησει η ελληνικη κυβερνηση. Αντιθετα αυτο που βλεπουμε ειναι πως απο την ορκομωσια και μετα, τους υπουργους να εχουν συναντησει περισσοτερες φορες την τροϊκα απο τον ιδιο τον πρωθυπουργο...

  26. πολίτης avatar
    πολίτης 06/08/2012 22:59:01

    Αυτό το παλιονόμισμα μας κατέστρεψε στην κυριολεξία. Και όχι μόνον εμάς. Γιατί οικονομίες σαν την ισπανική και ιταλική βαδίζουν το δρόμο μας; Δείτε τις χώρες που έχουν μπει στο σπιράλ της καταστροφής, ποια πάει καλύτερα;
    Δυστυχώς, το ευρώ μου φαίνεται ότι φτιάχτηκε για τις οικονομικές ολιγαρχίες και μια χαρά επιτελεί τον σκοπό του. Κάποιοι επωφελούνται ...γιατί λοιπόν να βιαστούν να σώσουν την Ευρωζώνη;
    Πόσα χρόνια το έχουμε; Δε ζούσαμε πιο πριν; Εγώ ξέρω ότι με χίλιες δραχμές έπαιρνα του κόσμου τα πράγματα και τώρα πας στο σούπερ μάρκετ και δε σου φτάνει ο μισθός.
    Γιατί δεν παράγουμε; Με τη δραχμή δεν είχαμε αγροτικά προϊόντα; Δεν κάναμε εξαγωγές;
    Γιατί έδωσαν επιδοτήσεις στους αγρότες για να καταστρέφουν την παραγωγή τους;
    Το παιχνίδι ήταν πολύ καλά στημένο. Δε φταίνε οι λαοί, κάθε χώρα έχει τα στραβά της, αλλά δεν είναι αυτή η κύρια αιτία για τα χάλια μας.
    Τι αυτομαστιγωνόμαστε; Γιατί τέτοιες ενοχές; Εδώ έχει γίνει το απόλυτο πλιάτσικο στην τσέπη μας, στα δικαιώματά μας, στη ζωή μας και εμείς φωνάζουμε σφάξε με αγά μου ν' αγιάσω;
    Στο μνήμα των Ελλήνων παρακαλώ να γραφεί: Έχασαν τα πάντα, αλλά η κάσα τους πληρώθηκε σε ευρώ.
    Συγγνώμη για το μακάβριο της περιγραφής, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι μας και να πούμε άντε στα τσακίδια και στους έξω και στους μέσα εθελόδουλους.

    • akisenv avatar
      akisenv @ πολίτης 06/08/2012 23:47:02

      Ακριβως οπως τα λες!!! Αυτη ειναι και η καθημερινη αισθηση πλεον στον κοσμο! Γελιουνται αν οι οικονομικα ισχυροι αυτου του τοπου που επιμενουν σε αυτη την πολιτικη θα σωθουν απο την καταιγιδα που ερχεται. Η χωρα τωρα πρεπει να σηκωσει αναστημα και να βαλει τερμα τις μνημονιακες πολιτικες και να διωξει την τροικα. Η Χωρα δεν θα χρεωκοπουσε ποτε με την δραχμη ενω ο εξωτερικος δανεισμος θα ηταν περιορισμενος. Επισης τα ταμεια δεν θα βρισκονταν μπρος στο φασμα της καταστροφης αφου μισθοι και συνταξεις θα πληρωνονταν ανετα.
      Οσο για τον πληθωρισμο θα μπορουε να αντιμετωπιστει με τις μειωμενες εισαγωγες σε προιοντα που σημερα ετσι και αλλιως δεν εισγουμε πλεον (πχ αυτοκινητα). Ασε που τον πληθωρισμο που δημιουργηε το Ευρω ουτε πολεμος δεν θα το καταφερνε (50δχμ το μπουκαλακι νερο που σε μια μερα εγινε 50cents δηλαδη 170 δχμ!!!!)
      Μηπως ακομη και τωρα δεν αγοραζουμε προιοντα σε τιμες τριπλασιες και διπλασιες απο αυτες που υπαρχουν στις αλλες χωρες του ευρω;;; αυτο δεν ειναι πληθωρισμος; αυτο δεν οδηγησε σε υπερβολικο δανεισμο και στα σημερινα χαλια; αυτα δεν τα εβλεπε η τραπεζα της Ελλαδος τοσα χρονια;
      Μεγαλες οι ευθυνες των διοικητων της ΤτΕ τα τελευταια 12 χρονια για τα χαλια και την κατασταση της οικονομιας....

      • GO avatar
        GO @ akisenv 07/08/2012 08:27:30

        Για θυμήσου καλλίτερα. Το νερό πήγε €0,50 μετά από υπαγωγή του σε διατίμηση. Στην αρχή είχε €0,70 - 0,80.

  27. εξωκοινοβουλευτική αριστερά avatar
    εξωκοινοβουλευτική αριστερά 07/08/2012 00:52:56

    Φιλτατοι συνανθρωποι ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ για δακρυα..Ερχεται η νταλικα μετα τις αμερικανικες εκλογες, και οποιος προλαβει ανεβηκε..οι υπολοιποι , θα τρωνε τις καλτσες τους που θα μεινουν πισω.. αποθηκευστε τροφιμα οπως μπορειτε..το χρημα δεν τρωγεται..διαβαστε πως επιβιωσεο κοσμος στην κατοχη... αφηστε τις διχονοιες και προετοιμαστειτε για το πανηγυρι..

  28. μαρικα avatar
    μαρικα 07/08/2012 01:02:18

    Θα τρωμε βαλανιδια και θα πληρωνουμε με οστρακα.

  29. εξωκοινοβουλευτική αριστερά avatar
    εξωκοινοβουλευτική αριστερά 07/08/2012 01:18:08

    Αληθεια ηθελα να'ξερα ποσοι εδω μεσα δουλευετε και πληρωνετε τις υποχρεωσεις σας εγκαιρως;

    • Factorx avatar
      Factorx @ εξωκοινοβουλευτική αριστερά 07/08/2012 01:50:09

      Συγνώμην, αλλά το ερώτημα αυτό θα έπρεπε να το απευθύνεις σε site της ..εξωκοιμοβουλευτικής αριστεράς

      • akenaton avatar
        akenaton @ Factorx 07/08/2012 02:09:29

        καραλολ !!!!!!!!

    • Enzo avatar
      Enzo @ εξωκοινοβουλευτική αριστερά 07/08/2012 08:47:31

      αμα σου δειξω το εκκαθαριστικο μου θα σου φυγει το κλαπετο να δεις ποσα πληρωνω.
      Ηδη εχουμε ξεπερασει το 50% σε φορολογια.
      απο εκει που ειχα το κρατος συνεταιρο τωρα τον εχω νταβατζη!