#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/08/2013 20:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπάρχει κράτος;



Λες και το ήξερε ο λαϊκός τραγουδιστής Πάνος Κιάμος όταν πριν από 3 χρόνια έλεγε το μεγαλύτερο μέχρι στιγμής σουξέ του. «Σφύριξα κι… έληξες» τραγουδούσε και μάλιστα έγινε και σύνθημα σε όσους ήθελαν να… στείλουν κανονικά τη γυναίκα τους, τη σχέση τους ή όποιος τέλος πάντως δεν ήθελαν.

Σφύριξα κι έληξες θα μπορούσαμε να πούμε για το αθάνατο ελληνικό δημόσιο και για όλους εκείνους τους ανευθυνοϋπεύθυνους που θίγονται μόνο όταν τους κόβεται ο μισθός ή μπαίνουν αυτοδικαίως σε διαθεσιμότητα.

Αυτό που έγινε στη Χαλκιδική και στο μαγαζί που δουλεύει ο Κιάμος κάποιοι το έχουν ξαναδεί. Ίσως πήρε τώρα μεγάλες διαστάσεις διότι δε μπορεί το μεγαλύτερο στοίχημα της χώρας να είναι η πάταξη της φοροδιαφυγής, αλλά στο κοσμικό αυτό κέντρο (όπως και στη Μύκονο με το Ρέμο) να γίνεται της τρελής και κανείς να μην τιμωρείται.

Πριν μερικά χρόνια στο nammos κανείς δεν έκοβε αποδείξεις, τους έπιασε η τρόικα, επεβλήθη πρόστιμο 4 εκατ. ευρώ, το μαγαζί φυσικά δεν έκλεισε ούτε μια ώρα και τελικά έπεσαν τα μεγάλα μέσα και το πρόστιμο που πληρώθηκε ζήτημα να έφτασε τα 100.000 ευρώ.

Στην περίπτωση του νυχτερινού κέντρου στην Κασσάνδρεια, το θράσος των ιδιοκτητών απλά ξεπέρασε κάθε όριο. Το ΣΔΟΕ το έκλεισε την Παρασκευή, έβαλε τις μολυβοσφραγίδες κανονικά επειδή δεν έκοβαν οι ιδιοκτήτες αποδείξεις, αλλά το Σάββατο το κέντρο έσφυζε από κόσμος και ο Κιάμος τραγουδούσε κανονικά το «Σφύριξα κι… έληξες». Προφανώς θα εννοούσε τα πρόστιμα, τον ΣΔΟΕ, την ελληνική αστυνομία, το κράτος γενικότερα και τη δημόσια διοίκηση που δεν μπορεί να επιβάλει ούτε μια στοιχειώδη τιμωρία, αλλά διώκει κάθε μέρα χιλιάδες συνταξιούχους και μισθωτούς.

Οι ιδιοκτήτες άνοιξαν το μαγαζί σα να μη συνέβη τίποτε, η Αστυνομία πήγε δύο φορές αλλά δεν επέβαλε το νόμο διότι, όπως υποστηρίζουν, ήταν πολύς ο κόσμος και δεν μπορούσαν να εκκενώσουν το χώρο. Πριν, όμως, γεμίσει από κόσμο το μαγαζί όλη η Χαλκιδική γνώριζε ότι θα ανοίξει παρά το λουκέτο του ΣΔΟΕ. Εκαναν τίποτε για να το εμποδίσουν; Απόλυτως.

Κι έτσι φτάσαμε στο μπάχαλο με το ΣΔΟΕ να κατηγορεί την τοπική αστυνομία γιατί δεν εφάρμοσε το νόμο, την αστυνομία να λέει ότι δε μπορούσε γιατί δεν είχε αστυνομικούς και τη διοικητή να τίθεται σε διαθεσιμότητα. Υπεύθυνοι – ανεύθυνοι με λίγα λόγια που δεν είναι σε θέση ούτε ένα συμβολικό λουκέτο να βάλουν, ακόμη και για τα μάτια του κόσμου.

Και τώρα τι θα γίνει; Το ΣΔΟΕ λέει ότι δε θα ξανανοίξει το μαγαζί, άλλωστε διαπιστώθηκε ότι δεν είχε και άδεια! Αλλά μην είστε και σίγουροι στη χώρα που ζούμε όλοι. Μπορεί ο Κιάμος να σφυρίζει ότι… έληξε, αλλά ποιος τον ακούει; Η ανευθυνότητα στην Ελλάδα συνεχίζεται κανονικά και μετά την… κανονική διάρκεια

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βασίλης Παπαχρήστος avatar
    Βασίλης Παπαχρήστος 04/08/2013 20:52:42

    Δε σώζεται η Ελλάδα μάγκες,τέλος.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/08/2013 20:53:35

    Συγνώμη αλλά το έχω γράψει πολλές φορές: ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΡΑΤΟΣ
    Ο μόνος φόβος της εξουσίας είναι υπάρξει και να λειτουργήσει συντεταγμένο Κράτος με δομές λειτουργίες και κανόνες για όλους.

    ΥΓ

    ...ημίμετρα

    η διοικητής και οι 4 αστυνομικοί ΑΠΟΛΥΣΗ
    ο ιδιοκτήτης κατάσχεση καταθέσεων και ισοπέδωση μαγαζιού

    Τα υπόλοιπα; δημοσιογραφικές φωτοβολίδες και "κυβερνητική"αγανάκτηση....απορώ τόσο συχνά που οι "αρμόδιοι" πέφτουν από τα σύννεφα δεν έχουν ....χτυπήσει;

  3. helios avatar
    helios 04/08/2013 21:28:39

    Άντε και τους βάζεις κάποιο χρηματικό πρόστιμο, εγώ σας λέω τους κλείνεις και την επιχείρηση για ένα μικρό χρονικό διάστημα. Θα αλλάξει τίποτα; Όχι απολύτως τίποτα.
    Το μόνο που θα τους φοβίζε πραγματικά θα ήταν η άμεση δήμευση της περιουσίας τους (το δημόσιο θα είχε οφέλη με τη μεταπώληση της επιχείρησης σε κάποιον άλλο επαγγελματία) και η καταναγκαστική εργασία. Και αν η κυβέρνηση δεν έχει τα καρύδια να επιβάλει καταναγκαστική εργασία τουλάχιστον να επιβάλει την οριστική απαγόρευση δραστηριοποίησης στους κλάδους στους οποίους δραστηριοποιούνταν.

  4. QQ avatar
    QQ 04/08/2013 21:49:55

    Γιατί φέτος κόπηκαν αποδείξεις στο νάμος ?
    Όχι γιατί ήταν πριβέ πάρτυ.

  5. tassos avatar
    tassos 04/08/2013 22:19:22

    Πότε θα αρχίσουμε να βλέπουμε το δάσος και μόνο όχι το δέντρο;

  6. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/08/2013 22:19:30

    Τά παιδιά θά κατάλαβαν μᾶλλον: ''σφύριξα..ἡμίχρονο''...

  7. WY avatar
    WY 04/08/2013 22:36:31

    ## Αλλά τά χέρια τού ενός συνοδού βρίσκοταν κιόλας στό λαιμό τού Κ.,ενώ ό άλλος έχωσε τό μαχαίρι στήν καρδιά του καί τό γύρισε δύο φορές.
    Καθώς τά μάτια του έσβηναν,ό Κ. έβλεπε τούς δυό τους,μέ κολλημένα τά μάγουλά τους,νά σκύβουν κοντά στό πρόσωπο του, παρακολουθώντας τήν λύση. ##Σάν τό σκυλί!!## είπε.
    Ήταν σάν νά εννοούσε τή ντροπή πού εξακολουθούσε νά ζεί μέσα απ΄αυτόν ##
    (Κάφκα/ή Δίκη).


    Δύστυχη Ελλάδα!!
    ΄Ασελγούμε ακόμη καί σήμερα,πάνω στό πτώμα σου!!!
    Σάν τό σκυλί!!!

  8. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 04/08/2013 22:36:57

    Αυτή θα έπρεπε να είναι η λύση στο αδίκημα της φοροδιαφυγής...
    https://www.youtube.com/watch?v=LQplxyItSEI

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Μεγάλες στιγμές 05/08/2013 00:37:17

      τι εστειλες....!! ο Μακης τα ΣΠΑΕΙ

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ rally monkey 05/08/2013 18:09:26

        Το κρυφό μου όνειρο αν πιασω το Τζόκερ..

  9. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 04/08/2013 22:41:54

    Ίσως να είναι χειρότερο από τη φοροδιαφυγή ή τη φοροκλοπή και πιο σημαδιακό για τη μοίρα μας, το γεγονός ότι με τόσες αυτοκτονίες, τόσους ανέργους, τόση φτώχεια γύρω μας υπάρχουν ακόμη τόσοι κρετίνοι που εκστασιάζονται με τον Κιάμο, το Ρέμο και τον Βέρτη.

  10. τέστε avatar
    τέστε 04/08/2013 22:58:05

    πως το ΣΔΟΕ κάνει ελέγχους....σε κομμωτήρια και dvd clubs.

  11. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 04/08/2013 23:04:12

    Αυτό που περιγραφετε είναι η απόλυτη πτώση της ιεραρχίας και των μηχανισμών του κράτους που στηρίζονται στην ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ. Ουδεμία έκπληξη. Όταν οι Τσοχαντζαραίοι κλέβουν δις γιατί να μη ν κλέψει ο πάσα ένας ;

    • tk avatar
      tk @ Νίκος Αργεάδης 04/08/2013 23:34:58

      "Αυτό που περιγραφετε είναι η απόλυτη πτώση της ιεραρχίας και των μηχανισμών του κράτους που στηρίζονται στην ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ. Ουδεμία έκπληξη. Όταν οι Τσοχαντζαραίοι κλέβουν δις γιατί να μη ν κλέψει ο πάσα ένας ;"

      Καλύτερα δεν γινόταν να το περιγράψετε αγαπητέ!

    • WY avatar
      WY @ Νίκος Αργεάδης 05/08/2013 09:22:31

      @@@
      Νίκος Αργεάδης είπε:
      04/08/2013 στις 11:04 pm
      ............................................................

      Kι οί Πάσσαρης,Ρωχάμης,Κόλα κ.α εγκληματίες κλέβουν/δολοφονούν καί πλουτίζουν.
      Μήπως αυτό σημαίνει ,ότι θά πρέπει νά τούς έχουμε ώς παραδείγματα πρός μίμηση στίς καθημερινές συμπεριφορές/πρακτικές μας???

      ##Μήν κοιτάς τί κάνει τό κράτος διά ΄σένα αλλά εσύ τί κάνεις,διά τό κράτος##!!!!

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ WY 05/08/2013 11:56:49

        Λάθος κατάλαβες. To "Όταν οι Τσοχαντζαραίοι κλέβουν δις γιατί να μην κλέψει ο πάσα ένας ;”" αγαπητέ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΗ ΤΗΣ ΚΛΟΠΗΣ, ΤΟΥΝΑΝΤΙΟΝ. Απλά περιγραφει το ανήθικο κλίμα που επικρατεί και που, απούσης της τιμωρίας, βοηθά την ανομία και από τα ψηλότερα και από τα χαμηλότερα στρώματα.

        Ιδού τι μου έιπε συμμαθητής μου που ψήφιζε πάντα ΝΔ και καθόλου "ακραίος".

        "Εγώ πληρώνω τους φόρους μου, ακόμα και όταν ήμουν στην Αμερική πλήρωνα ΦΑΠ, κάθε χρόνο.
        Όταν όμως ως πολίτης βλέπω το ανήθικο αυτό κράτος των Βενιζελοτσοχαντζαραίων να μου στέλνει χαράτσια μέσω της ΔΕΗ (το έδειξα σε ξένους φίλους και απόρησαν!) και έκτακτους φόρους "αλληλεγγύης" λέει, (αλληλεγγύη σε ποιόν ;), μου φορολογεί το 9 ετων και εισηγμένο αυτοκίνητο ως "πολυτελείας" λόγω κυβικών (μ' αυτήν την ηλιθιότητα οι ξένοι φίλοι γέλασαν αυθόρμητα και μετά ξανα-απόρησαν) ενώ αφήνει τα λαμόγια ελέυθερα, τους καθώς πρέπει ελληνόφωνους φοροφυγάδες κλέφτες αλώβητους και τους κρατικοδίαιτους ανέπαφους ενώ περνά ΟΛΑ τα ΄δανεια σε μένα και στα παιδιά μου και στα εγγόνια μου, τότε, λέω, τότε θα ξεχάσω πως έιμαι φιλόπατρις Έλληνας και ήσυχος αστός και θα πάρω τα όπλα αν χρειαστεί για να υπερασπιστώ την οικογένειά μου από το ελεεινό μαφιόζικο Ελλαδικό κράτος των κλεπτοκρατών και των συμπαρομαρτούντων τους, αφού θα έχω ψηφίσει ΧΑ πρώτα και πριν ξαναφύγω για το εξωτερικό."
        Αυτά μου είπε ο φίλος και παλιός συμμαθτής μου.

        • WY avatar
          WY @ Νίκος Αργεάδης 05/08/2013 14:23:14

          Άντι λπν νά επιδοκιμάζουμε τέτοιες πρακτικές,καλό θά ήταν ΟΛΟΙ μας νά βοηθήσουμε,μέ τίς καθημερινές συμπεριφορές/πρακτικές/κριτικές μας αλλά καί μέ τήν ψήφον μας νά τό αλλάξουμε!!!
          Τό οφείλουμε διά ΄μας,τά παιδιά μας ,τά εγγόνια μας!!
          Κυρίως όμως διά τήν Ιστορία μας ώς Έθνος καί φυσικά διά τούς προγόνους μας!

          ΘΟΥΚ. Επιτάφιος τού Περικλή
          .................................................................
          [2.36.1] «Ἄρξομαι δὲ ἀπὸ τῶν προγόνων πρῶτον· δίκαιον γὰρ
          αὐτοῖς καὶ πρέπον δὲ ἅμα ἐν τῷ τοιῷδε τὴν τιμὴν ταύτην
          τῆς μνήμης δίδοσθαι. τὴν γὰρ χώραν οἱ αὐτοὶ αἰεὶ οἰκοῦντες
          διαδοχῇ τῶν ἐπιγιγνομένων μέχρι τοῦδε ἐλευθέραν δι’ ἀρετὴν
          παρέδοσαν. [2.36.2] καὶ ἐκεῖνοί τε ἄξιοι ἐπαίνου καὶ ἔτι μᾶλλον οἱ
          πατέρες ἡμῶν· κτησάμενοι γὰρ πρὸς οἷς ἐδέξαντο ὅσην
          ἔχομεν ἀρχὴν οὐκ ἀπόνως ἡμῖν τοῖς νῦν προσκατέλιπον.
          [2.36.3] τὰ δὲ πλείω αὐτῆς αὐτοὶ ἡμεῖς οἵδε οἱ νῦν ἔτι ὄντες μάλιστα
          ἐν τῇ καθεστηκυίᾳ ἡλικίᾳ ἐπηυξήσαμεν καὶ τὴν πόλιν τοῖς
          πᾶσι παρεσκευάσαμεν καὶ ἐς πόλεμον καὶ ἐς εἰρήνην αὐταρ-
          κεστάτην. [2.36.4] ὧν ἐγὼ τὰ μὲν κατὰ πολέμους ἔργα, οἷς ἕκαστα
          ἐκτήθη, ἢ εἴ τι αὐτοὶ ἢ οἱ πατέρες ἡμῶν βάρβαρον ἢ Ἕλληνα
          πολέμιον ἐπιόντα προθύμως ἠμυνάμεθα, μακρηγορεῖν ἐν εἰ-
          δόσιν οὐ βουλόμενος ἐάσω· ἀπὸ δὲ οἵας τε ἐπιτηδεύσεως
          ἤλθομεν ἐπ’ αὐτὰ καὶ μεθ’ οἵας πολιτείας καὶ τρόπων ἐξ
          οἵων μεγάλα ἐγένετο, ταῦτα δηλώσας πρῶτον εἶμι καὶ ἐπὶ
          τὸν τῶνδε ἔπαινον, νομίζων ἐπί τε τῷ παρόντι οὐκ ἂν ἀπρεπῆ
          λεχθῆναι αὐτὰ καὶ τὸν πάντα ὅμιλον καὶ ἀστῶν καὶ ξένων
          ξύμφορον εἶναι ἐπακοῦσαι αὐτῶν.
          ........

          • Νίκος Αργεάδης avatar
            Νίκος Αργεάδης @ WY 05/08/2013 17:29:40

            Αγαπητέ WY πάλι με παραξήγησες. Δεν τις επιδοκιμάζω, απλά τις μεταφέρω, για να ξέρουμε όλοι πως εξελίσεται το κοινωνικό κλίμα.

  12. χαρης avatar
    χαρης 04/08/2013 23:35:33

    Γκρέμισμα του χώρου καθώς δεν έχει άδεια και κατάσχεση περιουσίας στον ιδιοκτήτη να δεις για πότε συμμορφώνονται όλοι οι τζάμπα μάγκες και μην μου πείτε οτι δεν μπορούν να τα βάλουν μαζί τους εδώ είναι στην φυλακή ο Ρεστης και ο Λαυρεντιαδης τους μπουζουκτζηδες θα φοβηθούν.

  13. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 04/08/2013 23:40:01

    Απο την ψαρρού ("ήσουνα ξυπόλυτη και μάζευες τους σπόρους, τώρα που σε πήρα εγώ ζητάς αεροπόρους") στην Κακιθέα και τούμπαλιν.
    Ζούμε το μύθο μας στο Ελληνικό καλοκαίρι
    Ένα μυριόστομο "ουστ", στα κοπρόσκυλα.
    Το αυθεντικό παραδοσιακό, της Μαρριέτας Ριάλδη, όχι το παρακμιακό μοντερνο-εθνικολαικίστικο των Ρέππα και σία

  14. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 04/08/2013 23:49:48

    Τπ κράτος μας νοσεί βαρύτατα. Μου ανέφερε γνωστή μου ότι την Παρασκευή παρέλαβε ταχυδρομικώς την βεβαίωση ασφαλιστικών εισφορών παρελθόντος έτους από ευγενές ταμείο για να την χρησιμοποιήσει για τη σύνταξη και στη συνέχεια κατά τον έλεγχο από τη Δ.Ο.Υ. της φορολογικής της δήλωσης. Μικρή αλλά όχι ασήμαντος λεπτομέρεια: η προθεσμία υποβολής δήλωσής κατά το καταληκτικό ψηφίο του Α.Φ.Μ. της (μετά από διαδοχικές παρατάσεις 1,5 περίπου μήνα) είχε παρέλθει προ ημερών. Δηλαδή το ταμείο χρειάσθηκε πλέον των 7 μηνών για να υπολογίσει τι πλήρωσε ο κάθε ασφαλισμένος του το προηγούμενο έτος...

    Το ότι το ταμείο της συνεχίζει να ταχυδρομεί (εκπρόθεσμα) βεβαιώσεις στους ασφαλισμένους για να τις υποβάλουν στη συνέχεια στην Δ.Ο.Υ., όταν θα κληθούν για έλεγχο, αντί να στέλλονται αρμοδίως στο υπ. οικονομικών κάνει το γεγονός ακόμη πιο θλιβερό.

  15. rally monkey avatar
    rally monkey 05/08/2013 00:18:50

    βασικά η κυβέρνηση έχει λιγες ώρες ακόμα να απαντήσει..
    αλλιώς ας παραιτηθούν όλοι
    μην υποβαθμίζετε τη σημασια αυτου του περιστατικού
    δεν περναει αυτό με διαθεσιμότητες στο τοπικό Α.Τ.
    οταν τετοια φαινομενα δεν αντιμετωπιζονται παραδειγματικά
    και στη χώρα παυει ντε-φακτο να υπαρχει εγγυητης της νομιμότητας
    παμε σε καταστασεις MAD MAX

  16. someone avatar
    someone 05/08/2013 02:05:45

    γι αυτο ο σαμαρας τις καταργει τελειως απο του χρονου τις ασφαλιστικες εισφορες απο τη δηλωση

  17. Θεοδόσιος Μίσχος avatar
    Θεοδόσιος Μίσχος 05/08/2013 03:11:16

    Το πολίτευμα παρήκμασε και δυστυχώς μαζί του και το Έθνος μας. Αναγνώστε την Δημοκρατική Αριστοκρατία,το νέο πολίτευμα-λύση,μία πλήρης πρόταση,η οποία με την γνωστοποίησή της μπορεί να αλλάξει πολλά. Θα χαιρόμουν πολύ αν η ομάδα του μπλογκ προέβαινε σε μία αναδημοσίευση,βοήθώντας τον αγώνα μου.Να τονίσω ότι στο μπλογκ μου δεν υπάρχουν διαφημίσεις επομένως δεν αποσκοπώ στο παραμικρό οικονιμικό κέρδος. http://pyrra.blogspot.gr/2012/08/blog-post_6465.html

  18. kat avatar
    kat 05/08/2013 05:48:40

    Θα πρέπει επισης να τιμωρήσουμε παραδειγματικά τον εργοστασιάρχη που άνοιξε πυρ σε δύο θρασίμια που μπήκαν στο εργοστασιό του βράδυ να κλέψουν και σκότωσε τον ενα. Ο αλητήριος προσβάλλει την ελληνική φιλοξενία . Θα πρεπε να τους κεράσει καφέ και συκαλάκι γλυκό και μετά να τους δωσει τα λεφτά ή οτι άλλο ήθελαν τα παιδιά.... Τζάμπα τα μαθήματα savoir vivre et faire της κυβέρνησης.

  19. parsifal avatar
    parsifal 05/08/2013 09:40:02

    Η απάντηση είναι οχι. Δεν υπάρχει Κράτος και προκαλεί εντύπωση οτι χρειάσθηκε η γελοιότης αυτή για να γίνει αντιληπτό !
    Με την μισή Αστυνομία να "εργάζεται" με μαύρα παρά διαφόρους τραγουδιστάς, αστέρας και λοιπά "πολιτιστικά" απόβλητα της νεοελληνικής πολιτιστικής παραγωγής, με τους εφοριακούς να διοργανώνουν "εκδηλώσεις" και πανηγύρια στα πάσης φύσεως "πολιτιστικά κέντρα" (εως και ο ..."σύλλογος εργαζομένων στην ΕΥΠ" -εχομε και τέτοιο φρούτο -κάνει "εκδήλωση" σε τέτοιο χώρο) εσεις περιμένετε πως "ιερά τέρατα" της κακογουστιάς και του καψουροσκυλάδικου, αποθεούμενα απο μαγαζιά εως ringtones απάντων των νεοελλήνων, απο μουσική υπόκρουση στο Jumbo εως την τελευταία λαθροκαφετέρια της επικράτειας θα θιγούν απο το... Κράτος ! Που τους θεωρεί αυτοδικαίως "παράγοντες πολιτισμού" και τμήμα του "ζήσε τον μύθο σου" στην Ελλάδα !

  20. kwstas avatar
    kwstas 05/08/2013 11:05:55

    Το ανότητο κράτος αντιδρά βλακωδώς.

    Όποιος δεν έχει την τύχη να σιτίζεται από το πρυτανείο γνωρίζει ότι κάθε επιχείρηση έχει κάποιες χαρακτηριστικές καλές μέρες την εβδομάδα.

    Προφανώς στα καλοκαιρινά μπουζουκτσίδικα, ή όπως λέγονται πλέον, αυτές είναι Παρασκευή & Σάββατο. Τότε "άδουν" οι φίρμες, έρχεται η πελατεία και πέφτει ο παράς.

    Το αφεντικό δεν κόβει αποδείξεις και τιμωρείται, πως? Του κλείνεις το μαγαζί τη μέρα με το μεγαύτερο τζίρο. Τι θα κερδίσεις ρε άτεγκτο κράτος? Τους αδένες του, αν μπει στον κόπο να σε γραψει κι εκεί.

    Θες χρήμα? Τη μέρα που δεν κόβει αποδείξεις, μέτρα κεφάλια ΣΔΟΕ. Ας πούμε 500, βάλε ΑΜΕΣΑ ΠΛΗΡΩΤΕΟ πρόστιμο 20 Ε το κεφάλι δηλαδή δέκα ΖΕΣΤΑ χιλιάρικα. Αν κάποιος βρίσκει λίγα τα 20 Ε, αντιστοιχούν σε 80 περίπου Ε ΚΑΤΑ ΚΕΦΑΛΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ με το ΦΠΑ 23%.

    Την επόμενη στήσου ΣΔΟΕ από νωρίς και μέχρι να κλείσει το μαγαζί. Δεν θα είναι εντάξει με τις αποδείξεις, τι λέτε εσείς?

    Ούτε το μαγαζί κλείνει με τα παραπάνω, ούτε το κράτος χάνει χρήμα.

    Με την υπάρχουσα νοοτροπία, το πρόστιμο που θα μπεί θα είναι κάποιο ΑΝΕΔΑΦΙΚΟ νούμερο που ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ. κάτι σαν τα 5 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ Ε της "Ακρόπολης Χρηματιστηριακής".

  21. δημης avatar
    δημης 05/08/2013 14:34:59

    " «Σφύριξα κι… έληξες» ".....
    Αρκεί να μη θίξουμε :
    -Αυτούς που ψηφίζουν-πωλούν Νόμους για να μην τους εφαρμόζουν....
    -Αυτούς που ορίζουν ,με ...αθώες παρεμβάσεις , την Ιεραρχία...
    -κλπ-κλπ....
    Πότε επί τέλους το σκίσιμο της φόδρας θα φθάσει στο τέρμα;;;;;;;;;;;;;;;;;