#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/01/2014 13:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπάρχει καμιά χώρα που λέγεται «Ανεξάρτητη Θράκη» κύριοι του ΣΥΡΙΖΑ;



Υπάρχει καμιά χώρα που λέγεται «Ανεξάρτητη Θράκη»; Έχει αποσχιστεί από την Ελλάδα το ελληνικό τμήμα και συνδέθηκε με το τουρκικό δημιουργώντας την τουρκική Θράκη;

Τα λάβαρα της «Ανεξάρτητης Θράκης» είναι επίσημα; Αν στην Κωνσταντινούπολη υπήρχε σύλλογος που είχε λάβαρα για την «Ανεξάρτητη Πόλη» δεν θα μπούκαραν μέσα οι Τούρκοι και θα τα έσπαγαν όλα;

Άραγε, αν ένας Τούρκος βουλευτής πήγαινε και φωτογραφίζονταν με Έλληνες που θέλουν την απόσχιση της Πόλης από την Τουρκία δεν θα του… έπαιρναν το κεφάλι;

Στην Ελλάδα όλα αυτά τα ερωτήματα δεν απασχολούν κανέναν γι’ αυτό και στη Θράκη γίνεται χαμός.

Έτσι, λοιπόν, μέσα στο… χύμα που επικρατεί και ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ στην Ξάνθη Χουσεϊν Ζεϊμπέκ πήγε  στον «Σύλλογο Αλληλεγγύης και Αλληλοβοήθειας Τούρκων Δυτικής Θράκης» και τον «Πολιτιστικό Σύλλογο Τούρκων Δυτικής Θράκης του Φοχτβάγκεν», μίλησε και φωτογραφήθηκε με τις σημαίες της «Ανεξάρτητης Θράκης» από πάνω του. Ουδείς λόγος φυσικά για ελληνική σημαία, την οποία ο Συριζαίος βουλευτής υποτίθεται ότι υπηρετεί.

Άραγε ο κ. Ζεϊμπέκ δεν είδε τα… περίεργα αυτά λάβαρα; Δεν ξέρει τι σημαίνουν; Κι αν ξέρει γιατί δεν σηκώθηκε να φύγει ή δεν απαίτησε να κατέβουν;

Ο επίσημος ΣΥΡΙΖΑ έχει να πει κάτι για τον βουλευτή του o οποίος στη φωτογραφία διακρίνεται δεύτερος από αριστερά;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 01/01/2014 13:14:36

    η κατάσταση μόνο καινουργια δεν είναι μάλλον έχει κακοφορμίσει

  2. Nik avatar
    Nik 01/01/2014 13:33:59

    Ετσι άρχισε στην Κύπρο η υπόθεση. Αρχικά με γελοία λάβαρα για Ταξίμ. Μόνο που το τούρκικο κομμάτι στα λάβαρα ήταν μικρότερο από το 37 τοις εκατό που τελικά πήραν.

  3. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/01/2014 13:59:13

    Το έχω ξαναπεί.
    Αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ήταν τόσο ανθελληνικό κόμμα, τα ποσοστά του θα άγγιζαν αυτά του Καραμανλή το 1974!
    Να ποιος είναι ο λόγος που παρά τις γκάφες και τις αστοχίες της Κυβέρνησης, ο Τσίπρας δεν μπορεί να ξεφύγει!

    • Eva avatar
      Eva @ ΝΤΙΝΟΣ 01/01/2014 21:06:23

      Τα ποσοστα του θα ηταν μεγαλύτερα
      αν ο συριζα δεν ήταν κόμμα
      τόσο παλιό.
      Πολυ παλιό όμως, δεκαετία 80
      αλλά χωρις τα φράγκα για μοίρασμα.
      Τι να ελπίσει ο λαός?
      Εμπρός-Πίσω στα παλιά?????

  4. Αris avatar
    Αris 01/01/2014 14:05:09

    To δυστύχημα είναι οτι πολύ πριν απ τον Συριζαίο βουλευτή απο την ίδια θέση και με τα ίδια λάβαρα της "ανεξάρτητης Θράκης" πέρασαν οι τούρκοι βουλευτές του Πασόκ και της ΝΔ.
    Επίσης ο σημερινός Τσάρος της οικονομίας του Σαμαρά ήταν και υπο-Τσάρος της οικονομίας του Σημίτη όταν αυτός παρέδωσε στους Τούρκους τα Ιμια. Οπότε δεν πρέπει να μας εκπλήσσει η συμπεριφορά του Τούρκου βουλευτή που έτυχε τώρα να είναι Συριζαίος. Εξ άλλου δεν είδαμε και το Σαμαρά να τον κατακεραυνώνει ή έστω και να κάνει μια ευγενική σύσταση στους Τούρκους να μην το παρακάνουν με την "ανεξάρτητη Θρτάκη". Που να μπλέξει τώρα ο άνθρωπος...
    Πάντως μην ανησυχείτε. Τα Πατριωτικά αντανακλαστικά ημών των αναγνωστών του Antinews λειτουργούν άψογα και μόλις κηρυχθεί ο πόλεμος θα σπεύσουμε πρώτοι.

    • Νικηφορος Φωκας avatar
      Νικηφορος Φωκας @ Αris 01/01/2014 22:35:04

      Θα σου επεσε βαρυ το συριζεικο γαλοπουλο που καταναλωσες εχθες μαλλον ... η προσπαθεια σου να δικαιολογησεις την αντεθνικη χροια του αχταρμα φασιστικων συμμοριων ΣΥΡΙΖΑ ειναι επιοικως γελοια... θα γελανε ακομη και τα ανθελληνικα συντροφια σου αγαπητε..
      Αν ανοιξεις καποια ιστοσελιδα που ανηκει στις συνιστωσες-σκουπιδια του Συριζαριου φτανει για να καταλαβεις ποσο βαθεια ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΟ κομμα ειναι..
      Ιδιατερως για την Θρακη και ειδικωτερα για την Ξανθη ειναι γνωστο οτι πολλοι τουρκογενεις βρισκουν εκπληκτοι -και τους ψηφιζουν- πιο ΤΟΥΡΚΟΥΣ τους ΣΥΡΙΖΑΙΟΥΣ απο εκεινα τα τουρκογενη τσογλανια που υποδεικνυει προς ψήφιση το προξενειο-βοθρος της τουρκιας στην Κομοτηνη...
      Οσο και να προσπαθειτε στο συριζαριο να χειραγωγησετε το διαδικτυο με ψεμματα και προπαγανδα ΤΟΣΟ ΘΑ ΑΠΟΤΥΓΧΑΝΕΤΕ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ γιατι ειναι η φυση σας τετοια που σας προδιδει..
      Δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι οι εχθροι μας που διεκδικουν θρασυτατα κομματια της Ελλαδος μας (αλβανια-γυφτοσκοπια-τουρκια) ειναι φανατικοι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ και οπου βρεθουν και οπου σταθουν ευχονται επικρατηση του φασιστικου αυτου μορφωματος (συριζαριου) για να 'λυσουν' τα προβληματα τους ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ....
      Δεν ειναι τυχαια η θεση του συριζαριου οτι αναγνωριζει τα γυφτοσκοπια σαν 'μακεδονια' , ουτε οι προδοτικες δηλωσεις της Δουρου για 'συνεκμεταλλευση' του ΑΙΓΑΙΟΥ ΜΑΣ... ουτε φυσικα η θεση του για απαγορευση αναφορας σε ΒΟΡΕΙΟ ΗΠΕΙΡΟ, ουτε η αισχρη καλυψη που παρεχει στα ακροαριστερα τσογλανια που καινε τις ελληνικες σημαιες, ουτε οτι κτυπουν οπου βρεθουν και οπου σταθουν την ιστορια μας την θρησκεια μας τ,α συμβολα μας ,τις παραδοσεις μας ,την γλωσσα μας ...ουτε οτι το νουμερο η ΣΙΣΥ ΒΩΒΟΥ με αρθρογραφια της στην πατσαβουρα 'ΑΥΓΗ' (που την διαβαζουν πανελλαδικα ΕΥΤΥΧΩΣ μονο 1500 φασιστοειδη) μιλαει για καθεστως ΝΟΤΙΟΥ ΚΥΠΡΟΥ ...και ΟΧΙ ΝΟΜΙΜΗΣ ΚΥΠΡΙΑΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ..
      Απο που να αρχισω ΑΡΗ και που να σταματησω με τις προδοτικες θεσεις του αθλιου συριζαριου, ενα ομως θα σου πω και σημερα που ειναι ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ 2014 γραφτο να με θυμασαι , ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΜΕΤΙΚΟ ΜΟΡΦΩΜΑ με οτι πιο βρωμικο υπηρξε ποτε στην Ελληνικη κοινωνια ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ... ευτυχως..
      Γραφτο για να με θυμασαι ....ποτε..... Π - Ο - Τ - Ε ...
      Με την ευκαιρια ευχομαι ευτυχες το νεον ετος και να βρειτε την αξιοπρεπεια να παραδεχεσθε τα λαθη σας και να τα αλλαζετε.. θα ειναι μια πολυ καλη αρχη για τον τοπο αλλα και για σας.

      • Aris avatar
        Aris @ Νικηφορος Φωκας 01/01/2014 22:55:46

        Αγαπητέ Νικηφόρε Φωκά με εκπλήσσει το ενωτικό Ελληνικό σου πνεύμα, η βαθύτατη αντικειμενικότητα και αμεροληψία στην κρίση σου έναντι της Αξιωματικής αντιπολιτεύσεως της Πατρίδος μας και η κατανόησή σου έναντι των παραπλανηθέντων Συριζαίων (υποθέτω και των ΠασοκοΝεοΔημοκρατών) Τούρκων βουλευτών.
        Η αντικειμενικότητα του λόγου σου υποθέτω θα πείσει την συντριπτική πλειοψηφία των φυλών του antinews, οπότε δεν χρειάζεται να σου απαντήσω. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

        • Νικηφορος Φωκας avatar
          Νικηφορος Φωκας @ Aris 01/01/2014 23:17:46

          Aγαπητε ΑΡΗ σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου , σχετικως περι 'αξιωματικης αντιπολιτευσεως' θα προτεινα (τροφη για γονιμο προβληματισμο) να απαντησεις στον εαυτο σου πως ενα ακραιο κομματιδιο του 1,5-2,5% φτανει το 28% (μηπως γιατι μετακομισε εκει απο το Πασοκ το γνωστο μπλοκ των κρατικοδιαιτων λαμογιων?) σε λιγωτερο απο ενα χρονο, και κατα δευτερον λεω αν (αν..) στις επομενες εκλογες ειναι αξιωματικη αντιπολιτευση η Χρυση Αυγη θα εισαι τοσο 'λαρτζ' να μας ψεγεις που θα την καταγγελουμε (οπως φανταζομαι ΔΕΝ θα κανεις εσυ τοτε..) επειδη θα ειναι η 'αξιωματικη αντιπολιτευση' της Χωρας μας - εστω και με ενα συγκυριακό ποσοστο ?
          Αγαπητε Αρη , ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΟΨΕ ΤΟΠΟΣ ΜΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.....ποσο μαλλον με ακροαριστερα....
          Ειναι δυστυχως ιδιο των καιρων (και των τεραστιων λαθων της Ελληνικης κοινωνιας) να επικρατουν περιστασιακα τα ΑΚΡΑ , διοτι δυο ΑΡΗ μου ειναι τα ακρα...ΔΥΟ ..
          Δεν υπαρχει μονο ακρα δεξια - υπαρχει και ακρα αριστερα και δεν μπορειτε με διαταγμα να μας κανετε να μην την βλεπουμε, ιδιατερως οταν καμωνεται και την 'αξιωματικη αντιπολιτευση'...
          Τις ευχες μου και παλι...

          • aris avatar
            aris @ Νικηφορος Φωκας 02/01/2014 00:02:56

            Aγαπητέ Νικηφόρε,
            Ακρα Αριστερά στην Ελλάδα είναι το ΚΚΕ που πιστεύει και το διακηρύττει στην Δικτατορία του προλεταριάτου.
            Χώρα Ευρωπαική χωρίς Αριστερά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, μας αρέσει δε μας αρέσει. Οντως πολλοί ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ πήγαν στον Σύριζα όπως και αρκετοί της ΝΔ έτσι ώστε οι αριστερές συνιστώσες του σήμερα να μην αντιπροσωπεύουν ούτε το 3-4% του κόμματος. Γι' αυτό και κατηγορούν τον Συριζα οτι δεν είναι πλέον Αριστερό αλλά συστημικό κόμμα.
            Ολες οι χώρες της Ευρώπης που κυβερνήθηκαν απο Ευρωπαικά Αριστερά και όχι Σοβιετικά κόμματα πρόκοψαν και πολύ μάλιστα.
            Ομως τα μεγαλύτερα ΠΑΣΟΚΟΛΑΜΟΓΙΑ έμειναν στην κυβέρνηση της ΝΔ και αμοίβωνται με παχυλούς μισθούς ενώ συνεχίζουν να έχουν και τα "τυχερά" τους απο τις λαμογιές και είναι έτοιμα ακόμα και να κατέβουν μαζί με τη ΝΔ στις εκλογές.
            * Αν στις επόμενες εκλογές η Χ.Α. γίνει αξιωματική αντιπολίτευση η ΝΔ θα είναι τρίτο κόμμα...Δεν το πστεύω.

          • Νικηφορος Φωκας avatar
            Νικηφορος Φωκας @ aris 02/01/2014 01:03:59

            Αν θεωρεις αριστερες τις κυβερνησεις πχ της σκανδιναβικης χερσονησου που ειναι ολες Βασιλικες Δημοκρατιες, με καπιταλισμο, ιδιωτικες τραπεζες, τεραστιες ιδιωτικες επιχειρησεις και βασικα μελη του ευρωπαικου χρηματιστηριακου κατεστημενου τοτε μαλλον δεν ξερεις τι ειναι αριστερα.... και καποιος πρεπει να σου θυμισει τον Μαρξισμο ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΣΧΕΣΗ με αυτες τις χωρες που ανεφερες σαν 'αριστερες'...
            Η 'αριστερα' στην Ευρωπη ειναι μια πιο κρατικιστικη βερσιον του καπιταλισμου , εδω με το 'ΣΥΡΙΖΑ' μιλαμε για ΣΥΝΙΣΤΩΣΕΣ ΑΚΡΑΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ τις οποιες σου υπενθυμιζω για να σου 'φρεσκαρω' την μνημη τοσο εσενα οσο και μερικων που τις εχουν ξεχασει.. Παμε λοιπον , Συνιστωσες του ΑκροΑριστερου Συριζα ειναι :
            η Πλατφορμα Λαφαζανη, η ΡΟΖΑ της 'ΒΙΛΛΑ ΑΜΑΛΙΑΣ' , Το 'ΚΟΚΚΙΝΟ', Η Κομμουνιστικη Οργανωση Αθηνων, η Ανανεωτική Κομμουνιστική και Οικολογική Αριστερά .
            Η Διεθνιστική Εργατική Αριστερά = έχει αναφορά στον επαναστατικό μαρξισμό και στην παράδοση των Μαρξ, Ενγκελς, Λένιν, Τρότσκι, Λούξεμπουργκ και Γκράμσι.
            Το ΚΟΕ (Σκληροί μαοϊκοί) =
            Η Κομμουνιστική Οργάνωση Ελλάδας είναι, σύμφωνα με πολλά μέλη του ΣΥΡΙΖΑ, η πιο δυναμική συνιστώσα του συμμαχικού σχήματος της Αριστεράς.
            ΚΕΔΑ = Κίνηση για την Ενότητα Δράσης της Αριστεράς. Ιδρύθηκε στις αρχές του 2001, κυρίως από πρώην μέλη του ΚΚΕ, όπως ο Γιάννης Θεωνάς.
            Οικοσοσιαλιστές Ελλάδας =
            Προέρχονται από τη διάσπαση της «Οικολογικής Παρέμβασης» (φίλοι της Δημοκρατίας της 'Μακεδονίας' οπως αρεσκονται να λενε..).
            Αντικαπιταλιστική Πολιτική Ομάδα
            Η αντικαπιταλιστική Πολιτική Ομάδα (ΑΠΟ) δημιουργήθηκε από διάσπαση της συνιστώσας «Κόκκινο» με όραμα τη δημιουργία της αντικαπιταλιστικής Αριστεράς.
            ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΑΚΡΑΙΟΣ ΑΧΤΑΡΜΑΣ ΕΞΑΛΛΩΝ ΑΚΡΟΑΡΙΣΤΕΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΡΙΖΑ ? Η ελπιζεις οτι οι ανωτερω ειναι κατι ας πουμε απο την 'αριστερα' του ΜΠΛΕΡ η του ΟΛΑΝΤ που επικαλεισαι ? Φυσικα να σου θυμισω οτι το ΣΥΡΙΖΑ ΟΛΑ ΤΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΚΡΑΙΟ.... γιαυτο δεν το δεχονται πουθενα , ουτε στην Γαλλια (εφαγε πορτα με κλωτσιες απο Ολαντ) ουτε Γερμανια , Ουτε Ιταλια κλπ...
            Ακομη και τωρα που προτειναν στον αστειο και αμορφωτο Τσιπρα (Ναομι..) να κατεβει 'υποψηφιος' στην ΕΕ, δεν υποστηριζεται απο την 'αριστερα' που αναφερεις ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΘΛΙΑ ΚΑΙ ΗΜΙΠΑΡΑΝΟΜΑ ΑΚΡΟΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ, μεταξυ των οποιων και μιας ανυπαρκτης για εμας (υπαρκτης μονο για το Συριζα) χωρας με το ονομα ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΒΟΡΕΙΑΣ ΚΥΠΡΟΥ....
            Τι αλλο να πουμε ΑΡΗ μου για να συνειδητοποιησετε οτι αυτο το απαισιο εκτρωμα με τις φασιστικες συνιστωσες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να το δειτε ΠΟΤΕ στην κυβερνηση ?

          • aris avatar
            aris @ Νικηφορος Φωκας 02/01/2014 14:46:00

            Ετσι είναι αν έτσι νομίζεις φίλε Νικηφόρε. Η περίπτωσή σου δεν επιδέχεται μαθήσεως.
            Αφου το πιστεύεις εσύ, όντως δεν ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να τον δούμε (τον Συριζα) ΠΟΤΕ στην κυβερνηση. Κοιμήσου λοιπόν ήσυχος και μην εξάπτεσαι. Α, και μην νομίζεις οτι εγώ θα τα βάψω μαύρα αν δεν γίνει ο Τσίπρας Πρωθυπουργός. Απλά σου εξήγησα οτι ΠΑΣΟΚ-ΝΔ δεν θα ψηφίσω αν δεν περάσουν απο δίκη, για να μου αποδείξουν οτι είναι αθώοι του κατηγορητηρίου οτι αυτοί οδήγησαν προς ίδιον όφελος την Ελλάδα στη χρεωκοπία.
            Εσύ ψήφισέ τους για να μας φορτώσουν κι άλλο χρέος, παρά να μας κυβερνήσει ο Τσίπρας. Ετσι έκανε και ο γνωστός Αγάς του ανεκδότου...

  5. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 01/01/2014 14:05:39

    Εγώ από το σύριζα δεν περιμένω τίποτα. Από όσους λέγονται και το πιστεύουν πως είναι Έλληνες και σκέπτονται να τους ψηφίσουν αυτούς τους προδότες ή πράκτορες (ποια η διαφορά επί της ουσίας άλλωστε;) περιμένω να αλλάξουν μυαλά άμεσα. Δεν υπάρχει δικαιολογία ούτε για αυτούς ουτε για όσους σκέπτονται να ψηφίσουν ΧΑ. Και οι ναζί εχθροί της πατρίδας μου είναι από το 1940 με τα εγκλήματα που έκαναν.

    • mara M. avatar
      mara M. @ Γεώργιος Τ. 02/01/2014 22:07:52

      Εντάξει σύμφωνα με σας πάντα ΝΔ πρέπει να ψηφίζουμε. Εχετε καταλάβει κύριε Γεώργιε τι έχει συμβεί στην Ελλάδα και απο ποιους; Αν δεν έχετε καταλάβει να σας το πώ εγώ. Απο την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ. Οσο για τους προδότες και πράκτορες αφήστε τα. Πράκτορας και προδότης είναι αυτός που έχει τη δύναμη και τις διασυνδέσεις να κάνει την προδοσία και αυτά τα έχει η εκάστοτε εξουσία. Μηπως θέλετε να σας θυμήσω και ποιοι ήταν στην εξουσία;
      Και ναι κύριε Γεώργιο είμαστε Ελληνες, λεγόμαστε Ελληνες και σκεφτόμαστε να ψηφίσουμε ΣΥΡΙΖΑ και είμαστε πιο πατριώτες απο εσάς που παρ'ολη την καταστροφή που υπέστη η χώρα και ο λαός της εσείς παραμένετε τόσο μα τόσο αμετανόητος.

  6. ΑΠΑΙΧΤΟΣ avatar
    ΑΠΑΙΧΤΟΣ 01/01/2014 14:38:59

    Καλή χρονιά να έχετε.
    Βουλή των Ελλήνων 15/1/2013, Παναγιώτης Ηλιόπουλος βουλευτής Λαικού Συνδέσμου-Χρυσής Αυγής: "..Ο Αχμέτ Χατζηοσμάν πρόσφατα επισκέφθηκε την Προύσα και φωτογραφήθηκε κάτω από έναν χάρτη της Ανεξάρτητης Θράκης..."
    Κατόπιν κατέθεσε και τη σχετική φωτό-ντοκουμέντο στα πρακτικά. Link δεν παραθέτω, όποιος googlarei θα το βρει το θέμα..
    Δεν είδαμε καμιά αντίδραση στο εν λόγω θέμα από τη ΝΔ.
    Μήπως επειδή είναι βουλευτής του συγκυβερνούντως ΠΑΣΟΚ;;

    • Eva avatar
      Eva @ ΑΠΑΙΧΤΟΣ 01/01/2014 20:46:14

      Και όχι μόνο αυτό.
      Είδατε να χρησιμοποιείται σαν επιχείρημα απο τη ΝΔ
      εναντίον του συριζα το συγκεκριμένο γεγονός ?
      Και άντε μη χάσουν τα ψηφαλάκια.
      Ούτε το άλλο με τη κ. Γαιτάνη (τα σκόπια Μακεδονία)
      προβλήθηκε και χρησιμοποιήθηκε ΟΣΟ ΕΠΡΕΠΕ.
      Γιατι?
      Τα χαρίζετε ΑΛΛΟΥ τα επιχειρήματα κύριοι.

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 01/01/2014 14:49:41

    Γιατί δεν κάνετε την ίδια ερώτηση στην κ. Μπακογιάννη, βουλευτή επικρατείας της ΝΔ με ιδιαίτερες συμπάθειες ανάμεσα σε όσους Μουσουλμάνους τής Θράκης είναι τουρκόφρονες και ποδηγετούνται από το δόλιο προξενείο;

  8. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 01/01/2014 15:12:46

    Η Ελληνική πολιτική στο θέμα των μουσουλμάνων της Δυτ. Θράκης είναι σε πολλά σημεία λανθασμένη, π.χ.
    1. δέν ανέδειξε ποτέ ότι η συντριπτική πλειοψηφία των τουρκοφώνων δεν έχει μογγολική καταγωγή (τώρα με τις εξετάσεις DNA αυτό είναι τόσο εύκολο, αντίστοιχες εξετάσεις σε ευρέα δείγματα Τούρκων υπηκόων έχουν αποδείξει πώς μόνον το 3 % έχει αλταϊκή καταγωγή !!!...),
    2. δεν ανέδειξε ποτέ ότι ο γλωσσικός εκτουρκισμός ήταν αποτέλεσμα της Οθωμανικής τρομοκρατίας,
    3. δεν περιόρισε ουσιαστικά, τόσο στο προσκήνιο όσο κυρίως και στο παρασκήνιο την δράση των πάσης φύσεως πρακτόρων του Τουρκικού Προξενείου,
    4. δεν διεχώρισε αποτελεσματικά τους Πομάκους και τους Τσιγγάνους μουσουλμάνους από την μερίδα των τουρκόφωνων μουσουλμάνων,
    5. δέν βοήθησε την πολύπλευρη κοινωνική ανάπτυξη της περιοχής (ως γνωστόν ένας χορτάτος, και δή μουσουλμάνος, δύσκολα αποπειράται ριψοκίνδυνα παιχνίδια με πιθανή απώλεια της ευημερίας του).
    Τώρα, δυστυχούν Χριστιανοί καί Μουσουλμάνοι, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο.
    Καταφέρνουμε νά δημιουργούμε εστία αποσχιστικών τάσεων, ενώ θά μπορούσαμε νά δημιουργήσουμε Δυτική Θράκη όνειρο καί παράδειγμα γιά τούς ανατολικότερα ευρισκομένους τέως συμπατριώτες μας...
    Επειδή όμως φαίνεται πώς είμαστε ολοένα καί πιό ολίγιστοι, Άλλος θα αναλάβη τά ηνία τής επερχομένης Ιστορίας !!!

  9. Athena avatar
    Athena 01/01/2014 18:04:58

    Εντάξει!!! Τον ΣΥΡΙΖΑ τον ξέρουμε. Ας μας πει κάποιος και για τους μουσουλμάνους βουλευτές της ΝΔ και του Πασοκ στην περιοχή και τι ρόλο παίζουν γιατί τα ντοκουμέντα εναντίον τους είναι φωτιά και λαύρα. Και όταν η Χ.Α. τα είπε ξεκάθαρα και χωρίς να μασάει τα λόγια της μέσα στη Βουλή, ο πρόεδρος της Βουλής και το "δημοκρατικό" τόξο κόντεψαν να τους φάνε. Και τέλος ας μας πει κάποιος γι' αυτό το ρημαδιασμένο ΥΠ.ΕΞ. και τους εκάστοτε υπουργούς του που είτε κοιμούνται βαθιά λόγω βλακείας, είτε η αδιαφορία τους για την περιοχή είναι εσκεμμένη λόγω υποτέλειας.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Athena 02/01/2014 09:09:17

      H XA δεν δικαιούται να μιλάει για πατριωτισμό. Ο "πατριωτισμός" της γεννήθηκε διακορευμένος.

  10. Eva avatar
    Eva 01/01/2014 20:38:48

    Ντροπή. Αυτό έχω να πω.

  11. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/01/2014 22:40:27

    Πολύ σωστά τα λέει η ΧΑ, έχει όμως το δικαίωμα να τα λέει;
    Πως μπορεί να δικαιολογήσει τους ...μέντορες της, τους πιο πρόσφατα ιστορικά δολοφόνους και καταστροφείς του Ελληνικού Έθνους!!

  12. Νίκη avatar
    Νίκη 01/01/2014 23:49:09

    Οι κάτοικοι της Δ.Θρακης με φρίκη παρακολουθούμε τοσα χρονια την προσπάθεια κοσοβοποιησης της περιοχής μας.Αμαχητι επιτρεψαμε τον εκτουρκισμό ολόκληρης της μουσουλμανικής μειονότητας.Παραλληλα,τα ακίνητα που βγαίνουν προς πώληση σε Ξανθη και Κομοτηνη αγοράζονται απο τις Μουςουλμανικες επιτροπές της περιοχής με τη βοηθεια της Τουρκικής Τράπεζας.Η αδράνεια του ελληνικου κρατους εχει αγγίξει τα ορια της εθνικης προδοσίας.Τι ακριβως περιμένουν οι ελληνικές κυβερνήσεις για να παρουν μέτρα;Ποτε θα ξυπνήσουμε επιτέλους;Το τουρκικο προξενείο Κομοτηνης,οπως και αυτό της Ρόδου,πρεπει να κλεισουν ΑΜΕΣΑ!

    Κουίζ:
    Γιατι ο "Εθνάρχης"δεν εκμεταλλεύτηκε τη Συνθηκη της Λωζανης για να στείλει τους Μουσουλμάνους της Θρακης στην Τουρκια μετα τα Σεπτεμβριανα;Μήπως και εδω φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ;

    • Νικηφορος Φωκας avatar
      Νικηφορος Φωκας @ Νίκη 02/01/2014 02:07:51

      Oχι , ο ΣΥΡΙΖΑ φταιει μονο που ενθαρρύνει την αθλια πολιτικη του βρωμοΠΡΟΞΕΝΕΙΟΥ , φωτογραφιζεται με σημαιες και χαρτες της 'ανεξαρτητης δυτικης Θρακης' ΜΑΣ , δινει λυσσωδεις μαχες και εδω και στην Ευρωπη να αναγνωριστει η μουσουλμανικη μειονοτητα ΣΑΝ ΤΟΥΡΚΙΚΗ, συνομιλει και συνεργαζομεται με τα ΒΡΩΜΙΚΑ ΤΟΥΡΚΟΓΕΝΗ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ .
      Αν εχεις καποια αντιρρηση ρωτησε στο συριζαριο αν στις θεσεις η τις προθεσεις του υπαρχει και καποια σκεψη για κλεισιμο του προξενειου και τοτε θα καταλαβεις..

      • Νίκη avatar
        Νίκη @ Νικηφορος Φωκας 02/01/2014 03:22:05

        Τις αποψεις του ΣΥΡΙΖΑ για τα εθνικά θεματα τις γνωριζουμε καιρο,δεν θα τις μάθουμε τωρα.

        Οι δεξιές "πατριωτικές" κυβερνήσεις που τοσα χρονια επιτρέπουν στους πράκτορες της Αγκυρας να αλωνίζουν ελεύθεροι,ομως,σε τι ακριβως διαφέρουν;

        • Eva avatar
          Eva @ Νίκη 02/01/2014 11:17:22

          Πατριωτικές δεν ήταν προφανώς
          αλλά ποτε δεν είναι αργά.

        • ΚΘ avatar
          ΚΘ @ Νίκη 02/01/2014 11:49:47

          Το *αδιαφορω* (επειδη ειμαι ασπονδυλο/κλασσικος ελληνας πολιτικος του βλεπουμε και κανουμε και γιαλαντζι `πατριωτης` οπως καταντησε η πασοκοποιημενη εδω και δεκαετιες ΝΔ) με το ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΕΝΕΡΓΑ (γιατι σχεδον αγγιζω την ιδεολογικη/εμπρακτη προδοσια) εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα, ελπιζω να το βλεπεις... Ειναι σαν εγκλημα εξ (εγκληματικης εστω) αμελειας versus εγκληματος εκ προθεσεως ιδιαζοντως απεχθους, για να σε βοηθησω νομικα. Και ΟΧΙ, τις θεσεις του ΣΥΡΙΖΑ για τα εθνικα ΔΕΝ τις ξερουν ουτε ολοι, ουτε καιρο. Ελαχιστοι τις ξερουν θα ελεγα. Κανεναν δεν απασχολουσαν οι θεσεις του γραφικου κομματιδιου του 3% μεχρι το περσινο καλοκαιρι, (σου θυμιζω οτι στις προ-προηγουμενες εκλογες -αυτες που κερδισε ο Γιωργακης ντε- το κομματιδιο του ΑλαβανοΤσιπρα εδινε τον υπερ παντων αγωνα για να ΜΠΕΙ στη βουλη), και τωρα που εγινε αξιωματικη αντιπολιτευση, ολοι ασχολουνται ΜΟΝΟ με το μνημονιο και το ευρω, οχι με τις θεσεις του στα εθνικα-μειονοτικα. Αλλα η εθνικη καταστροφη μπορει -και πιθανως θα ερθει-, κι απ' ΑΛΛΟΥ και κυριολεκτικα ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ....

          • aris avatar
            aris @ ΚΘ 02/01/2014 12:54:29

            Eκείνο που δεν κατάλαβες ίσως φίλε ΚΘ είναι οτι τώρα που ο Σύριζα έχει καταστήσει τις συνιστώσες αμελητέα ποσότητα (γύρω στο 3-4% και τις διαγράφει όποτε θέλει ο Τσίπρας) και έχει γίνει καθαρά συστημικό-Ευρωπαικό κόμμα, την άποψή σου που είναι σωστή, την εφαρμόζει για λογαριασμό του. Ητοι θεωρεί πλέον οτι οι "γιαλαντζί πατριώτες", ήτοι οι διεφθαρμένοι πολιτικοί τύπου Λιάπη της ΝΔ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΕΝΕΡΓΑ την Τουρκία, όχι μόνο για τα ψηφαλάκια των μουσουλμάνων αλλά και ιδεολογικά λόγω Παγκοσμιοποίησης και Γερμανικής πολιτικής ένταξης της Τουρκίας στην ΕΕ, ως πολύτιμου πελάτη της Γερμανίας. (Εγκλημα εκ προθεσεως ιδιαζοντως ειδεχθές).
            Οι δε δικοί του απλά το κάνουν μόνο για τα ψηφαλάκια και για να εκτονώνονται κάποιες αμελητέες κατα τα άλλα συνιστώσες. Εγκλημα εξ (εγκληματικης εστω) αμελειας .
            *Αυτό το ΑλβανοΤσίπρα είναι τουλάχιστο ατυχές διότι τι να πουν οι Συριζαίοι για τον ΑλβανοΣαμαρά (Οι σαμαράδες ήταν κατά πλειοψηφία Αρβανίτες) ή για τον Καραμάν Αλή και το χωριό Karamanli στην Τουρκία που πανηγύριζε τρεις μέρες για την εκλογή του ως Πρωθυπουργού της Ελλάδας...
            Οταν πολιτικά γίνεσαι οπαδός φίλε ΚΘ, οι της πιο επικίνδυνης αντίπαλης ομάδας γίνονται εχθροί σου, με αποτέλεσμα στην κερκίδα να τους αποκαλείς ακόμα και Βούλγαρους, χωρίς να αντιλαμβάνεσαι οτι έτσι σε βλέπουν και εκείνοι. Ευτυχώς, και οι δυό σας έχετε άδικο, και η έχθρα είναι αποκύημα της φαντασίας σας για να επωφελούνται απο το φανατισμό σας οι επιτήδειοι...

          • πΔπ avatar
            πΔπ @ aris 02/01/2014 18:07:48

            Δεν σου έγραψε ο ΚΘ, "αλβανοτσίπρα", αλλά αναφέρθηκε στο ΚΟΜΜΑΤΙΔΙΟ των Αλαβανο-Τσίπρα!
            Αχ, Αυτή η μύγα! Μυγιάζει και τσιμπάει!

          • ΚΘ avatar
            ΚΘ @ aris 03/01/2014 09:34:13

            Οτι εγραψε ο παρακατω φιλε Αρις... Αν εχεις τη μυγα... ΑΛΑΒΑΝΟ- εγραψα, οχι Αλβανο-. Αλλου ψαξε για οπαδους, και ισως στον καθρεφτη, γιατι οποιος βλεπει παντου εθνικιστες και ρατσιστες (οπως εμμεσως με αποκαλεις), ειναι ΑΥΤΟΣ οπαδος μιας πολυ επικινδυνης μα και πολυ θλιβερης ιδεοληψιας , αυτης του ρατσισμου εναντιον της ιδιας του της ρατσας...

          • Νίκος avatar
            Νίκος @ ΚΘ 04/01/2014 01:25:21

            Ρε παιδιά,μήπως υπερβάλετε λίγο;Λες και άλλο καημό δεν έχουν οι Μουσουλμανοι της περιοχής,παρά την ανεξάρτητη Θράκη.Έπισης:
            Τι ακριβώς σημαίνει εκτουρκισμός της μουσουλμανικής μειονότητας;Πώς καλλιέργησε η Τουρκία τουρκική εθνική συνείδηση εκεί που δεν υπήρχε;Οι Γυφτοι απλά δεν έχουν εθνικη συνείδηση,ενώ κάποιους Πομακους που γνωρίζω είναι πιο Έλληνες και από μένα.Κι αν οι Μουσουλμανοι της περιοχής αγοράζουν γη στη Θράκη,τι ακριβώς σημαίνει αυτό;Τούρκος δεν αγόρασε και τον Αστέρα;Και Πως ακριβώς θα "κοσοβοποιηθει" η Θράκη;Μέσα στην ελληνική επικράτεια δεν βρίσκεται;Σε ελληνικούς νόμους δεν υπόκειται;Τα 2/3 της περιοχής δεν είναι Έλληνες Ορθόδοξοι?Και αν υπάρχουν Τούρκοι που προκαλούν στην περιοχή,ας το κάνουν,τα όνειρα είναι για τους ανθρώπους.Και όλοι εσείς που μιλάτε για ανθελληνικες ενέργειες των προξενείων Κομοτηνής και Ρόδου μπορείτε να γίνετε πιο συγκεκριμένοι τι ακριβώς εννοείτε;
            Μου φαίνεται χρησιμοποιούμε υπερβολικές έννοιες και κινδυνολογουμε άνευ λόγου...

  13. martios avatar
    martios 02/01/2014 13:05:58

    Xωρίς περιστροφές,όποια κόμματα υποθάλπουν και εκπροσωπούνται από προδότες είναι προδοτικές οργανώσεις.Επίσης μια αναγκαία αποσαφήνιση.Οι πόλεμοι
    προσδιορίζονται από τα συμπλεκόμενα έθνη και όχι από τα καθεστώτα τους
    που μπορεί και να συμπίπτουν.Έτσι έχουμε ελληνικοτουρκικό,ελληνικογερμανικό,
    ελληνικοιταλικό, ελληνοβουλγαρικό, ρωσοτουρκικό, ρωσοιαπωνικό κλπ πόλεμο.
    Επίσης οι ατομικές βόμβες στην Ιαπωνία ήσαν αμερικανικής και όχι δημοκρατικής
    προελεύσεως ενώ το 1974 στην Κύπρο εισέβαλε η Τουρκία και όχι ο σοσιαλισμός
    του Ετσεβίτ.Θεμιτή η προσπάθεια της γερμανικής ,κυρίως, ηγεσίας να αποκαθάρει τον λαό της από δικαιολογημένες ενοχές, αλλά ας μην ''τσιμπάμε''
    και εμείς.

  14. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/01/2014 13:54:45

    Δηλαδή αγαπητή Νίκη, επειδή οι "Πατριωτικές'' Κυβερνήσεις αμέλησαν εγγληματικά, θα πρέπει για λόγους ισορροπίας να επιτρέψουμε στον ΣΥΡΙΖΑ να ενεργεί ανθελληνικά;

    • Νίκη avatar
      Νίκη @ ΝΤΙΝΟΣ 03/01/2014 21:45:05

      Κάθε άλλο.Εννοούσα ότι είναι απίστευτα υποκριτική η κριτική της ΝΔ,όταν η δική της πολιτική εχει αποδειχτεί ελαχιστα καλύτερη από της αξιωματικής αντιπολιτευσης στο εν λόγω θέμα.Λιγη αυτοκριτική δεν βλάπτει.Προφανως και δεν υποστηρίζω σε καμία περίπτωση τον ΣΥΡΙΖΑ.

  15. aris avatar
    aris 02/01/2014 14:48:58

    Και οι κυβερνήσεις που εφαρμόζουν στο λαό τους την πολιτική των ξένων επικυριάρχων είναι προδοτικές όπως πχ. η κυβέρνηση Τσολάκογλου επι Γερμανικής κατοχής...

  16. mezapos avatar
    mezapos 02/01/2014 15:33:31

    Εκτός κι αν το μόνο που ενδιαφέρει και του Συριζαίους, όπως και τους Πασοκο-Νεοδημοκράτες, είναι πάρουν τις ψήφους της μειονότητας, αδιαφορώντας για το εθνικό κόστος στην περιοχή.

    • aris avatar
      aris @ mezapos 02/01/2014 16:38:26

      Αυτό είναι προφανές φίλε mezapos...