#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/07/2010 10:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπάρχει και κάποιος που πιστεύει ότι ο ΓΑΠ μπορεί να γίνει ήρωας !!!







Κι όμως, έχουμε ανάγκη από ήρωες, «πολιτικούς ήρωες». Αν ο Γιώργος Παπανδρέου τα καταφέρει, θα γίνει ήρωας…

Ποιος τα δηλώνει αυτά;  Ο πρώην πρεσβευτής της Βρετανίας στη χώρα μας σερ Μάικλ Λουέλιν Σμιθ.

Που τα δηλώνει; Στα σημερινά ΝΕΑ

Γιατί τα δηλώνει; Με την ευκαιρία της χθεσινής ομιλίας του με θέμα η «πολιτική ηγεσία στην Ελλάδα σε περίοδο κρίσης» στο … Ινστιτούτου Δημοκρατίας «Κωνσταντίνος Καραμανλής» (!!!).

Τα σχόλια δικά σας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 01/07/2010 10:41:01

    Εδω το πιστευουν Ελληνες που τους εκοψε τον μισθο ή που εχουν να πουλησουν εξι μηνες εμπορευμα και ο ξενος ανθρωπος;
    Ολοι δικαιουμαστε ενα ονειρο...

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ donaE 01/07/2010 10:45:18

      Έχει άπειρες δυνατότητες η χώρα αν γλυτώσει από τα κάθε λογής λαμόγια.
      Η Ελλάδα είμαστε όχι η Ζιμπάμπουε.

      • donaE avatar
        donaE @ undercover gpr 01/07/2010 11:02:20

        Συμφωνω.Ομως η λαμογια εχει γινει νοοτροπια και σε απλους ανθρωπους.Απο τους εαυτους μας θα γλυτωσουμε;

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ undercover gpr 01/07/2010 11:17:56

        Η ελπίδα βασίζεται στο θεσμικό πλαίσιο που αναγκαστικά θα αλλάξει και στις επιβαλλόμενες πλέον διαρθρωτικές αλλαγές.

        Όχι στο Πασόκ.

      • donaE avatar
        donaE @ undercover gpr 01/07/2010 11:28:22

        Μαλλον παρεξηγησες.Ειρωνικα εγραψα οτι 'ολοι δικαιουμαστε ενα ονειρο'.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ undercover gpr 01/07/2010 11:31:34

        Όχι , το κατάλαβα.Για τη δική μου ελπίδα αφορούσε το παραπάνω.

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/07/2010 10:45:55

    όχι άλλο κααάρβουνοοοο!

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/07/2010 10:54:12

    Αγγλος που μιλάει για την Μικρασιατική καταστροφή σε πλαίσιο Μεγάλης Ιδέας, και όχι στο πλαίσιο του αντιπερισπασμού που ήθελαν οι Άγγλοι εναντίον των Γερμανών και των Τούρκων στον Καύκασο, είναι ....

  4. Γιώργος avatar
    Γιώργος 01/07/2010 11:01:18

    Ωραίους ιστορικούς καλεί το Ινστιτούτο. Να τους χαίρεται. Τους δίνουμε και επιδοτήσεις για να προπαγανδίζουν υπέρ του ΓΚΑΠ.

  5. νεόπτωχος avatar
    νεόπτωχος 01/07/2010 11:12:59

    "Αν ο Γιώργος Παπανδρέου τα καταφέρει, θα γίνει ήρωας…"
    Ερώτηση πρώτη: Να καταφέρει τί;
    Ερώτηση δεύτερη: Ήρωας σε ποίων τα μάτια;
    Εάν Michael, λές ότι εάν ο Παπανδρέου καταφέρει να καταστρέψει την Ελλάδα μια ώρα αρχίτερα, για να υπογράψει ταπεινωμένη το σκοπιανό και το κυπριακό ΤΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΗΡΩΑΣ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΜΑΤΙΑ, το καταλαβαίνω απόλυτα.
    Πάντως ήρωας στα μάτια των Ελλήνων δεν προκειται ΠΟΤΕ να γίνει δεδομένου όλες ανεξεραίτως οι πράξεις του κινούνται ενάντια στο μέσο Έλληνα, σε σημείο που να νομίζουμε ότι πρόκειται για κάποιο στοίχημα που έχει βάλει.
    Πάντως ήρωες που να τους παίρνουν με τις πέτρες και να διαφεύγουν με το ελικόπτερο δεν έχουμε ξαναδεί.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ νεόπτωχος 01/07/2010 12:53:12

      -Ερώτηση πρώτη: Να καταφέρει τί;-

      ακριβώς αυτό αναρωτιέμαι και γώ, τί είναι αυτό που θα μπορούσε να καταφέρει σε μια χώρα που πάγωσε εν τέλη η οικονομία λόγο επιλογών του, που αφαιρούνται λεφτά απο την αγορά απο παντού χωρίς πρόβλεψη να επιστρέψουν, με μηδενική προοπτική ανάπτυξης νέων τεχνολογιών και βιομηχανίας.
      Με τί ακριβώς θα τα καταφέρει; μήπως αν μας υπνωτίσουν όλους λίγο ακόμα τα ΜΜΕ και αρχίσουμε τα τσάντρα και τις προσευχές αρχίσει να βρέχει μάνα απο τον ουρανό;

      Εδώ κάθε μέτρο που ανακοινώνεται ακόμα και άσχετο με τα του ΔΝΤ είναι εντελώς ανάποδο απο ότι η λογική θα πρόσταζε.

      Μιλάμε για την απόλυτη πολιτική sepuku-harakiri...

      τι να λέμε τώρα..

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2010 11:18:33

    Ναι να γινει αστροναυτης.-
    Να δω το μουστακι μεσα στην κασκα, να τον δω να φευγει με προωθηση στα συννεφα μεσα σε πρασινο αστροπλοιο, να καιει βιοντιζελ, και να βαλει μια τεραστια φωτο του στο φεγγαρι να τον χαζευουμε περιμενιοντας μια εκλειψη για να μας λειψει.

    να πιανει νομοσχεδια και αυτα να πετανε σε μηδενικη βαρυτητα. στο κεντρο ελεγχου θελω εκτος του Μπεννυ, τον Σημιτη!!

    ΠΠ

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2010 11:36:12

      !!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2010 11:42:50

      γουσταρεις επιστημονικη φαντασια?? αυτος ψηνεται ευκολα.. αν του πεις φυγε στ αστερια να μας σωσεις θα το κανει !!!! αχχαχααααααααα

      το ιπταμενο πρασινο μουστακι

      ΠΠ

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2010 11:49:08

        Ιπτάμενο πράσινο μουστάκι. αχαχαχαχα

        Έβλεπες star προχτές μου φαίνεται.
        (Απολο13)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2010 12:30:14

      me to GAP τα βλεπεις ολα τα εργα ετσι κ αλλιως. ειναι απροβλεπτο το σεναριο, αλλα το οτι ειναι γηγενης εξωγηινος ειναι ενα γεγονος.

      Να τον ψησει ο Αρχαιος να φυσαει στις ΑΓ, και να βαλει την καραφλα κατοπτρο οταν δεν παραγουν οι ΑΠΕ !!! χαχαχααααα το μουστακι πρωτη υλη για το βιοντιζελ.

      ΠΠ

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2010 12:44:35

        καραφλα κατοπτρο , ιπταμενο πρασινο μουστακι

        αχαχαχαχαχαχα κλαίω!!

        Μου θυμίζει το Mars Attacks του Burton σε πασοκοστούντιο του Φίνος Φιλμς.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2010 12:49:53

        δεν του εχει πουλησει κανεις ακομη, τζοκευ καπελακι με πανελ επανω να φορτιζει τον εγγεφαλο... ειδαλλιως.. ο Μαστορακης και ο Μυλωνας θα ηταν νηπια μπροστα του.

        ΠΠ

  7. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 01/07/2010 11:55:20

    Τα καταφέρει δεν τα καταφέρει στα πα...ρια του. Θα μπει την επόμενη στο αεροπλάνο και θα πάει στο εξωτερικό, εμείς θα μείνουμε εδώ και θα το λουστούμε.

  8. Dimi avatar
    Dimi 01/07/2010 12:09:03

    Τι κοινό μπορεί έχει μιά γαλοπούλα με τον αγιογραφημένο Μη-εθνικό ήρωα Μineiko-Bilderberg;

    Kι οι δυό, τη βγάζουν δεν τη βγάζουν μέχρι στα Χριστούγεννα!..

  9. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 01/07/2010 12:20:42

    Από πρεσβευτή χώρας που έχει εφαρμόσει ναυτικό αποκλεισμό στην πατρίδα μου (τρεις φορές νομίζω, με καταστροφικά αποτελέσματα, πείνα κλπ), που είναι συνυπεύθυνη για την μεγαλύτερη εθνική καταστροφή του 1922, που μας οδήγησε στον εμφύλιο, που... που...

    Τι να περιμένεις;

    Σε κάθε ελληνική πόλη, σε όλες τις γειτονιές της Σαλονίκης, υπάρχουν δρόμοι με το όνομα Αυξεντίου, Μιχαήλ Καραολή, Ανδρέου Δημητρίου. Ολοι δολοφονημένοι από τις αγγλικές αγχόνες (έρμη Κύπρος).

    Χρωστάμε πολλά στου αγγλοσάξωνες.
    Αλλά δεν είνα χρήματα.

    Και ποιο πολύ αυτοί μας χρωστούν τις ζωές που μας πήραν.
    Και που συνεχίζουν να μας παίρνουν.
    Είναι πιο naked από το πιο naked CDS που πουλήθηκε κι αγοράστηκε σήμερα στο νησί τους.

    Οι εταίροι μας! (ο θεός να τους το ξεπληρώσει. Προσεύχομαι να κατέβει λίγο πιο κάτω το ρεύμα του κόλπου -το great conveyor- να παγώσει το νησί τους να ησυχάσουμε)

    Η ιστορία χρωστάει ένα καλό μάθημα σε αυτό το λαό.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ Θραξ Αναρμόδιος 01/07/2010 12:23:54

      Κάποτε υπήρχε στην Αθήνα οδός Κόχραν και οδός Τσερτς. Στην Καβάλα, υπάρχει ακόμα οδός Κόχραν.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ fitsulas 01/07/2010 12:35:04

        @fitsulas

        ολίγα περί Κόχραν και αγγλικών δανείων και διαφθοράς

        h**p://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=32&artId=180101&dt=05/04/2007

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ fitsulas 01/07/2010 12:39:22

        κι αυτό

        h**p://agauch-katerina.blogspot.com/2010/02/blog-post_21.html

  10. Κικη avatar
    Κικη 01/07/2010 14:20:32

    Τι να καταφερει δηλαδη,οτι ηταν να κανει για την πατριδα του το καταφερε,θα γινει ηρωας των ΗΠΑ,αν καταφερει βεβαια να φυγει απο αυτο που θα λεγεται Ελλαδα στο προσεχες μελλον.Οι εντολες και οι ρησεις του αξιωτιμου Κισινγκερ γινονται πραγματικοτητα ,μας διαλυσαν ,θα μας τεμαχησουν,θα μας γονατισουν.Αυτο ελπιζουν οι λαμπροι εκτελεστες του ΠΑΣΟΚ.Δεν ειναι απλως οικονομικοι δολοφονοι,Ειναι ελληνοφωνοι εκτελεστες μιας γενοκτονιας.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Κικη 01/07/2010 14:28:50

      Με το να φωνάζεις και να καταριέσαι το αντίπαλο κόμμα δεν βγαίνει τίποτα.
      Να προτείνεις έχεις κάτι συγκεκριμένο?
      Δηλαδή αν διώξουμε αυτήν την κυβέρνηση το οικονομικό μας πρόβλημα θα λυθεί και με ποιόν τρόπο?

      • 309 avatar
        309 @ tiramola 01/07/2010 18:25:33

        Τι μπορεις δηλ.να προτεινεις ΤΩΡΑ που ενω ειχε κι αλλες επιλογες ο ΓΑΠ ειχε επελεξει συνειδητα εξ αρχης (το ειπε ο Κος..Σαχινιδης)το ΔΝΤ δηλ. τον οριστικο εξευτελισμο και μακαβριο θανατο της Ελλαδας ! Ηρωας για τους τραπεζιτες τους αμερικανους κλπ.κλπ ειναι οντως ο Γιωργακης!Του αξιζουν πολλα συγχαρητηρια και ευσημα !!! Να τον χαιρομαστε και ειδικα οσοι αφελεις τον ψηφισαν !!!!

  11. Greg avatar
    Greg 01/07/2010 14:26:57

    Θα υπήρχε σήμερα Ελλάδα -όπως την ξέρουμε- αν ο Κάνινγκ (πλατεία Κάνιγγος) δεν έδινε δάνεια το 1830 για την συνέχιση του αγώνα; Μέχρι τότε, από ό,τι έχω διαβάσει, οι τούρκοι γελούσαν με τις "ταραχές" από ένα τσούρμο χριστιανών στον ελληνικό χώρο..

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Greg 01/07/2010 14:29:08

      Διάβασε κανένα βιβλίο για να δεις που κατέληξαν τα χρήματα εκείνα...
      Πάντα υπήρχαν Άκηδες και Μαντέληδες. Απλά τότε φορούσαν φουστανέλα!

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Greg 01/07/2010 16:37:42

      @Greg

      Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν υπερασπιστές του δημόσιου δανεισμού, τον οποίον προσπαθούν να μας προπαγανδίσουν και ως ωφέλιμο, παραθέτω αντί απαντήσεως από το h**p://www.antibaro.gr/node/1710

      "
      Βαυκαλίζουν τον λαό με κενές ελπίδες, για έξοδο από την κρίση. Ψεύδονται και εξαπατούν. Μπορεί να πανηγύριζαν οι ημέτεροι υπάλληλοι του Δ.Ν.Τ. για τα δάνεια, όμως μια ματιά στην ιστορία μας αποκαλύπτει ότι οι τέσσερις πτωχεύσεις της Ελλάδας ήταν άμεσες συνέπειες δανειοδότησης υπό άκρως δυσμενείς όρους. Στο εξαίρετο, δυσεύρετο βιβλίο «Η ξενική εξάρτησις κατά την διαδρομήν του νεοελληνικού κράτους (1821-1945)», ο Τάσος Λιγνάδης σημειώνει τα εξής:

      «Τρία έτη μετά την σύναψιν των δυο δανείων της Ανεξαρτησίας (1824-1825) ακολουθεί η πρώτη πτώχευσις της Ελλάδος (1827). Μετά την χορήγησιν του δανείου των 60.000.00 φρ. εις τον Όθωνα, σημειούται η δευτέρα πτώχευσις (1843). Τρία έτη μετά την σύναψιν του δανείου του 1890 έχομεν την τρίτην πτώχευσιν (1893). Τέλος, μετά τα μεγάλα δάνεια της αποκαταστάσεως των προσφύγων, επακολουθεί η τετάρτη πτώχευσις (1932). Εάν συγκρατήσωμεν εις την μνήμην τους πολιτικούς λόγους, οι οποίοι ωδήγησαν και εις την σύναψιν των δανείων και εις τα πτωχεύσεις, ήτοι την δυνατότητα να μετατρέπεται το οικονομικόν χρέος της Ελλάδος εις χρέος πολιτικής υποδουλώσεως, αντιλαμβανόμεθα την όλην, όσον και μοιραίαν, συμπεριφοράν ενός απλού φαινομένου, του οποίου τα συμφέροντα των ξένων και η συνακόλουθος υποκριτική ιστοριογραφία ηθέλησαν να το εμφανίσουν δια λόγους ευεξήγητους ως σύνθετον.

      Η Ελλάς κατεδικάσθη να πληρώνη τα δάνειά της δι’ άλλων δανείων κα τούτο εξησφάλισε ες αεί και την ανάγκην εξαρτήσεως και την μόνιμον πτωχευτικήν συμπεριφοράν της χώρας. Εν κατακλείδι δε πρέπει να προστεθή ότι η Ελλάς υπήρξε το μόνον εκ των ευρωπαϊκών κρατών, το οποίον υπέστη δ ι π λ ω μ α τ ι κ ό ν έ λ ε γ χ ο ν της οικονομίας του και το μόνον κράτος εις όλον τον κόσμον, το οποίον υπεχρεώθη να καταβάλη και το αρχικόν ονοματικόν κεφάλαιον και τον αρχικόν ονοματικόν τόκον. Τα εκ της δανειοδοτήσεως υπάρξαντα αναμφιβόλως πλεονεκτήματα ωχριούν ενώπιον του φόρου αίματος, τον οποίον ηναγκάσθη να καταβάλη η Ελλάς, διά να κατορθώση να υπάρξη ως «ελεύθερον» κράτος. Η τελευταία αυτή φράσις αφιερούται εις το ρομαντικόν ψεύδος του φιλελληνισμού, το οποίον έχει αντικατασταθεί εις τας ημέρας μας, από την θεωρίαν περί ευρωπαϊκής συνειδήσεως, η οποία υποκρύπτει τον επενδεδυμένον κίνδυνον της μονοπωλιακής επικρατήσεως και την μέσω τρίτων «ευγενών» φορέων οικονομικήν αποικιοποίησιν της Ελλάδος».
      "

      για την αντιγραφή Θραξ Αναρμόδιος

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 01/07/2010 16:41:03

        Τα δανεικά του δημοσίου διαιωνίζουν την εθνική μας υποτέλειά στις ξένες δυνάμεις.

        Βρείτε μου μια φορά που πραγματικά ωφελήθηκε η χώρα από τον δανεισμό αυτό και δεν το πλήρωσε λίγο αργότερα με ζωές, αίμα, πόνο και εθνικές καταστροφές. Εκεί που ολοταχώς βαδίζουμε και τώρα.

        Θραξ Αναρμόδιος

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Greg 01/07/2010 17:31:36

      Η δημιουργία ελληνικού κράτους ήταν εξέλιξη αναπόδραστη...άλλο ήταν το ζήτημα και το είχε θέσει ώμα ο Άγγλος πρεσβευτής στην Αθήνα Λάϊονς : « Ελλάδα πραγματικά ανεξάρτητη είναι κάτι παράλογο. Η Ελλάδα είναι ή Ρώσικη ή Αγγλική και επειδή δέν μπορεί να είναι Ρώσικη πρέπει να είναι Αγγλική...»
      Απο κει και πέρα, τα δάνεια της Ανεξάρτησίας (και αυτά που ακολούθησαν φυσικά) έδεσαν την Ελλάδα οριστικά το αγγλοσαξωνικό άρμα (μέχρι και σήμερα).

  12. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 01/07/2010 14:28:11

    Ο ΓΑΠ τα έχει ήδη καταφέρει να γίνει ήρωας. Ένας ήρωας της παγκοσμιοποίησης.

  13. Greg avatar
    Greg 01/07/2010 14:30:44

    Από βιβλίο είναι ντε..

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Greg 01/07/2010 16:58:38

      @Greg

      Ο Georges Canning, ο άγγλος "φιλλέληνας" πρωθυπουργός, πέθανε το 1827, πρωθυπουργεύων. Είναι σ' αυτόν που έστειλε την γνωστή επιστολή ο Μαυροκορδάτος (μακριά από δω), την προδοτική.

      Ο ανηψιός του, Στάφορντ νομίζω, ήταν πρεσβευτής στην Κωσταντινούπολη. Το καλύτερο παιδί. Το 1848 εκβίασε τον Οθωνα να μην κουνηθεί γιατί... Και κατάφερε να εγκαταστήσει και πάλι μαυροκορδατική κυβέρνηση (σαν και την δική μας).

      Ποιος από αυτούς μας δάνεισε; Το 1830; Επί Καποδίστρια (από τους λίγους έλληνες πολιτικούς που δεν πέθαναν πλούσιοι παρόλο τον ξεροκεφαλισμό του);
      Κι από αγάπη;

      Εμ, αλλα βιβλία διαβάζουμε.

      Θραξ Αναρμόδιος

  14. bgtrottel avatar
    bgtrottel 01/07/2010 16:49:26

    Η αναβίωση πρακτικών της ψυχροπολεμικής τακτικής. Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα, σε σενάριο Μεντβέντεφ.
    Μάθανε το μπάχαλο και πλάκωσαν και οι .... , συμπληρώστε το μόνοι σας.

  15. anonymous avatar
    anonymous 01/07/2010 17:03:40

    GRAVEDIGGER !

    http://www.youtube.com/watch?v=RzJXr8kuefY

  16. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 01/07/2010 17:06:41

    Εγώ πιστεύω ότι, ναι, ο ΓΑΠ όπως τον λέτε, μπορεί να βρεθούν έλληνες να τον θεωρήσουν μέχρι και ήρωα.

    Εδώ υπάρχουν ακόμη σήμερα έλληνες που πιστεύουν ότι ο Κάνιγκ ήταν φιλελληνας. Και του 'χουν και πλατεία ονοματισμένη. Εμ, μ' αυτά που τα μαθαίνουν τα παιδιά οι δασκάλοι.

    Σύντομο ανέκδοτο: Φιλέλληνας άγγλος πρωθυπουργός.
    Αλλο: Φιλάνθρωπος άγγλος πρωθυπουργός.
    Αλλο συντομώτερο: Αγγλος δημοκράτης.

    Ε, ρε ιστορία έρμη, τι τραβάς κι εσύ.

    Θραξ Αναρμόδιος

  17. bgtrottel avatar
    bgtrottel 01/07/2010 17:18:37

    Τζάμπα το μελάνι (το ηλεκτρονικό) και η ώρα.

  18. aengus avatar
    aengus 01/07/2010 17:47:17

    Οι προστάτες (για να το πω κομψά) πάντα φροντίζουν το ….προσωπικό τους (δεν παρεκτρέπομαι). Μέχρι να το αντικαταστήσουν. Η αντικατάσταση συχνά γίνεται άκομψα.

  19. Greg avatar
    Greg 01/07/2010 19:27:56

    Αν επαγγελματίες ιστορικοί συμμετέχουν στον διάλογο δεν το γνωρίζω. Είμαι ένας απλός αναγνώστης, ο οποίος δεν καταλαβαίνει τί είναι ο "υπερασπιστής του δημόσιου δανεισμού που προσπαθεί να τον προπαγανδίσει ως ωφέλιμο". Ως τέτοιον(υπερασπιστή) καταλαβαίνω αυτόν που για να απολαμβάνει την παχυλή του σύνταξη από το κράτος απαιτεί τον δημόσιο δανεισμό, ανεξαρτήτως δημοσιονομικής κατάστασης του κράτους που τον πληρώνει, υποθηκεύοντας την ζωή μελλοντικών γενεών. Αυτόν εννοείτε; Εσείς τί έχετε αντιληφθεί από την Ιστορία ως προς την γένεση του ελληνικού κράτους; Βασίστηκε στις συμμαχίες με άλλες (μεγάλες) δυνάμεις που για δικά τους συμφέρονατα επεδίωκαν την ίδρυσή του μέσα από την διάλυση της οθωμανικής αυτοκρατορίας ή μόνο στην τόλμη και την γενναιότητα των επαναστατημένων ελλήνων;

  20. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 01/07/2010 20:08:22

    Greg says:
    01/07/2010 at 19:27

    "
    Αν επαγγελματίες ιστορικοί συμμετέχουν στον διάλογο δεν το γνωρίζω. Είμαι ένας απλός αναγνώστης, ο οποίος δεν καταλαβαίνει τί είναι ο “υπερασπιστής του δημόσιου δανεισμού που προσπαθεί να τον προπαγανδίσει ως ωφέλιμο”. Ως τέτοιον(υπερασπιστή) καταλαβαίνω αυτόν που για να απολαμβάνει την παχυλή του σύνταξη από το κράτος απαιτεί τον δημόσιο δανεισμό, ανεξαρτήτως δημοσιονομικής κατάστασης του κράτους που τον πληρώνει, υποθηκεύοντας την ζωή μελλοντικών γενεών. Αυτόν εννοείτε; Εσείς τί έχετε αντιληφθεί από την Ιστορία ως προς την γένεση του ελληνικού κράτους; Βασίστηκε στις συμμαχίες με άλλες (μεγάλες) δυνάμεις που για δικά τους συμφέρονατα επεδίωκαν την ίδρυσή του μέσα από την διάλυση της οθωμανικής αυτοκρατορίας ή μόνο στην τόλμη και την γενναιότητα των επαναστατημένων ελλήνων;
    "

    Δεν γνωρίζω κι εγώ αν συμμετέχουν επαγγελματίες ιστορικοί στον διάλογο. Εγώ προγραμματιστής είμαι. Οχι ιστορικός.

    Ως υπερασπιστή του δανεισμού του δημοσίου θεωρώ οποιονδήποτε υποστηρίζει ότι ο δανεισμός αυτός α) γενικώς ωφελεί την χώρα και β) προσκομίζει και ιστορικές αποδείξεις περί αυτού. Οχι τον παππού, τον πατέρα μου και την σύνταξή του.

    Για την γένεση του ελληνικού κράτους, αν και σχετικά άσχετο με το θέμα του δανεισμού του δημοσίου, και εγώ τουλάχιστον δεν έθιξα το ζήτημα αυτό της γένεσης, θεωρώ, χοντρικά θα το διατυπώσω, γιατί είναι μεγάλο ζήτημα, ότι συνέβη
    α) γιατί επαναστάτησαν οι προπάπποι μας, αλλιώς δεν θα συνέβαινε τίποτε απολύτως
    β) γιατί υπήρχε κίνδυνος να περιέλθει σε ρωσική επιρροή η απελευθερωμένη περιοχή, οπότε προτιμήθηκε η λύση της "αυτονομίας", ουσιαστικά αγγλικού προτεκτοράτου

    Αλλά για τον δανεισμό του δημοσίου θα επιμείνω. Πολύ μάλιστα. Διότι έχουμε και ιστορικές πληροφορίες πως ενδέχεται μέχρι και ο Γεώργιος ο Α', ο μακροβιώτατός μας βασιλεύς, να κερδοσκοπούσε με τα ελληνικά ομόλογα στην Ιγγλετέραν, τη βοηθεία του Ανδρέος Συγγρού, που κι αυτόν τον έχουμε κάνει και δρόμους και πλατείες λες και ήτο εθνικός ευεργέτης μας. Και επειδή δεν βρίσκεται ένας έλληνας δάσκαλος να πει στα παιδάκια μας την ιστορία της οικογένειάς του και της τράπεζάς του. Της μεγάλης μας φίλης. Α, ναι ήτο και κουμπάρος ο Συγγρός του Γεωργίου του Α. Εμ, ποιον θα είχε κουμπάρο ο Γεώργιος ο Α; Τον παππού μου τον Θεοκλή; (το καλλιτεχνικό του, Θεμιστοκλής το βαφτιστικό του). Σχετικά εδώ h**p://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=16&artId=249380&dt=06/01/2009

    Και δεν θα παραξενευτώ καθόλου αν μια μέρα πληροφορηθώ, πως "επιφανή μέλη της ελληνικής πολιτικής σκηνής", κερδοσκόπησαν εδώ και στο εξωτερικό, με τα ελληνικά ομόλογα, τώρα με την ευκαιρία της κρίσης δανεισμού της χώρας, όπως και ο επιφανής βασιλέας μας, αγάλματα του οποίου κοσμούν τις πόλεις μας ακόμη. Οχι θα άφηναν την ευκαιρία να πάει χαμένη, όσοι είχαν και αυτοί που είχαν "εσωτερική πληροφόρηση".

    Θραξ Αναρμόδιος

  21. stroumfaki avatar
    stroumfaki 02/07/2010 01:16:39

    Ξέρεις τι είναι να έχεις γεμάτο πάντα το ψυγείο σου αλλά να φοβάσαι να μην σου χαλάσει και χαλάσουν όλα που βρίσκονται μέσα.

    Που ξέρεις κάποιος μπορεί να στο χαλάσει και να χάσεις όλα τα τρόφιμα.

    Αλλά που ξέρεις κάποιος μπορεί να στο ξαναφτιάξει (το ίδιο). Θα είσαι πολύ ευχαριστημένος.

    Αλλά το ψυγείο θα είναι άδειο.

  22. bgtrottel avatar
    bgtrottel 02/07/2010 16:18:56