06/01/2011 18:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπάρχει θέμα Πάγκαλου;

Επίμονες δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν οτι “υπάρχει θέμα Πάγκαλου στην κυβέρνηση”.

Να σημειωθεί ότι  σήμερα ο κυβερνητικός εκπρόσωπος μιλώντας στον ΣΚΑΪ.
κράτησε αποστάσεις από τις δηλώσεις του αντιπροέδρου της κυβέρνησης για τους δημόσιους υπαλλήλους   Ο κ. Πεταλωτής ανέφερε ότι ο κ. Πάγκαλος «έχει έναν ιδιαίτερο τρόπο να εκφράζεται και αυτά που λέει αφορούν τον ίδιο και όχι την κυβέρνηση».

Ενημέρωση 7/1/2011

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κ. Παπανδρέου, αν και ήταν στο Παρίσι, ζήτησε και ενημερώθηκε λεπτομερώς για τις δηλώσεις του κ. Πάγκαλου αλλά και για τα όσα, σύμφωνα με την εφημερίδα «Ελεύθερος Τύπος», είπε ο αντιπρόεδρος σε διάλεξή του στην Οξφόρδη τον περασμένο Μάιο. Μεταξύ άλλων ότι «κανένας πολιτικός δεν είναι τόσο διεφθαρμένος για να βγαίνει στους δρόμους και να στρατολογεί ψηφοφόρους, κάθεται στο γραφείο του και διεφθαρμένοι πολίτες πάνε και τον βρίσκουν...»

Χθες η εφημερίδα «Ε.Τ.». στην ιστοσελίδα της έγραψε ότι ο κ. Πάγκαλος σε απάντηση του δημοσιεύματός της δήλωσε πως όσα δημοσιεύτηκαν ήταν «απομονωμένα αποσπάσματα τα οποία "κάποια ζώα στον Ελεύθερο Τύπο αναπαρήγαγαν" και ότι πιο πολύ απορεί "με τα ζώα που τα διάβασαν"». Επίσης η εφημερίδα χαρακτήρισε τον κ. Πάγκαλο «υβριστή» και εμμέσως πλην σαφώς κάλεσε τον πρωθυπουργό να πάρει θέση.

Να αποπέμψει τον Θ. Πάγκαλο κάλεσε εμμέσως πλην σαφώς τον κ. Παπανδρέου η Ν.Δ. Ο εκπρόσωπός της Π. Παναγιωτόπουλος κατηγόρησε τον αντιπρόεδρο για «ακραία αντιδημοκρατική νοοτροπία και βάναυσο αυταρχισμό» και τόνισε: «Αν ο κ. Παπανδρέου δεν πράξει αυτό που πρέπει, τότε δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν: ή φοβάται τον αντιπρόεδρό του ή ταυτίζεται απόλυτα μαζί του».

Επίσης η πρόεδρος της Δημοκρατικής Συμμαχίας Ντόρα Μπακογιάννη δήλωσε ότι ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης «είναι εκτός ελέγχου, προσβάλλει θεσμούς και πολίτες και ο κατήφορος αυτός πρέπει να λάβει σύντομα ένα τέλος».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 06/01/2011 18:34:08

    Ο Πάγκαλος βρίζει τους Έλληνες εντός της χώρας και το GAP εκτός της χώρας.
    Είναι το ίδιο και το αυτό.
    Οι Έλληνες έχουν θέμα συνολικά με την κυβέρνηση η οποία έχει μετατραπεί σε πολέμιο τους και εκδηλώνει τις επιθέσεις της καθημερινά με διάθεση εξόντωσης όλων των Ελλήνων.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/01/2011 18:49:46

    Δεν υπάρχει θέμα Πάγκαλου. Υπάρχει θέμα όλης αυτής της αλητείας που έχει αυτή την χώρα πότε έτσι, πότε αλλιώς, αλλά μόνιμα σε εκμαυλισμό και ξεχαρβάλωμα.

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 06/01/2011 18:59:32

    Δεν υπάρχει θέμα Πάγκαλου μεμονομένο.
    Υπάρχει ένα τεράστιο πρόβλημα μιας απροσχημάτιστα δωσίλογης κυβέρνησης μειοψηφίας, η οποία εκμεταλευόμενη το υπάρχον πλειοψηφικό εκλογικό σύστημα αποδομεί συστηματικά τη χώρα, οικονομικά, πολιτικά και σε θέματα εθνικής κυριαρχίας.
    Ο Πάγκαλος είναι η χυδαία εκδήλωση της "ψυχής" αυτής της κυβέρνησης.

  4. evan avatar
    evan 06/01/2011 19:04:17

    Κυβέρνηση που βρίζουν τους πολίτες της χώρας που κυβερνούν!!!
    Μέχρι πότε θα τους ανεχόμαστε;;;
    Σε ποιά άλλη χώρα γίνεται κάτι τέτοιο;;;

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ evan 06/01/2011 19:16:07

      Στη Λαϊκή Δημοκρατία της Βόρειας Κορέας, στη Μπουργκίνα Φάσο, στο Νταρφούρ, στη Λιβερία και σε άλλες δημοκρατικές χώρες που εμπνευσμένοι ηγέτες, εφαρμόζουν το σοσιαλισμό στην πράξη...

  5. donaE avatar
    donaE 06/01/2011 19:11:16

    Ειναι περιεργο που ανεχονται τετοια συμπεριφορα.Και ο Παγκαλος το παρατραβαει περαν λογικης.Μηπως ειναι κανενα στημενο παιχνιδι για εκτονωση της αντιδρασης;

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ donaE 06/01/2011 19:31:59

      Βουλωμένο πασοκικό γράμμα διαβάζεις...

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ donaE 06/01/2011 19:37:31

      Ο Πάγκαλος είναι σχεδόν εβδομήντα ετών, και στην αποδρομή της πολιτικής καριέρας του. Έχει πολλά ράμματα για τη γούνα του ΓΑΠ και το αντίστροφο. Οι δύο άνδρες κρατούν ο ένας τον άλλον.

      Στη λήξη της καριέρας του και με εμφανή την αδυναμία του ανδρός όχι μόνο να διεξάγει προεκλογικό αγώνα αλλά ακόμα ακόμα να κινηθεί ή και να αναπνεύσει κανονικά, θεωρώ ότι, μετά τον ΓΑΠ, τον περιμένει τιμητική αποστρατεία.

      Σήμερα απλώς παρέχει την ύψιστη υπηρεσία στο κόμμα και στον γόνο της ηγεσίας, που τον ανέδειξε στα υψηλά κρατικά αξιώματα και συνεισφέρει με την ρητορική του στην αποκάλυψη του πιο αποκρουστικού προσωπείου τους, που επιμελώς έκρυβαν επί δεκαετίες παριστάνοντας τόσο ο ίδιος όσο και οι παρέα του ΠΑΣΟΚ δήθεν τους προοδευτικούς δημοκράτες σοσιαλιστές.

      Σοσιαλφασισμός και κοινωνικός αυτοματισμός δηλαδή.

      • Ανώνυμος avatar
        Ανώνυμος @ ierofantis 06/01/2011 23:47:01

        Είναι 73 και δεν θα ξανακατέβει αφήνωντας στην σύζυγο την έδρα του. Πρόκειται για έναν άνθρωπο που πέρασε από το ΚΚΕ, τους λαμπράκηδες, μετείχε στον Μαη του 68 στην Γαλλία κλπ. Τώρα πώς βρέθηκε να υπερασπίζεται τις πιο ακροδεξιές και αντιλαικές θέσεις και να συναγελάζεται με Καρατζαφέρηδες η Επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψιλά

  6. Σταύρος avatar
    Σταύρος 06/01/2011 19:14:02

    Αυτό του Πεταλωτή μου αρέσει και θα το κάμω μπάνερ.
    Αν με ρωτήσουν γιατί τους βρίζω τόσο χοντρά, θα πώ, ότι αυτό αφορά εμένα και όχι την κυβέρνηση!!!

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ Σταύρος 06/01/2011 21:59:12

      ΚΑΛΟΣ !!!!

  7. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 06/01/2011 19:31:12

    Όσο δεν αποπέμπεται απλά πάει να πει ότι εκτελεί εντολές και εκφράζει την κυβέρνηση τελεία και παύλα.

  8. Γιωργος avatar
    Γιωργος 06/01/2011 19:45:37

    Αγριo κράξιμο στον Πάγκαλο σε ταβέρνα στα Καλύβια!...

    Πριν από λίγο ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης πήγε με την σύζυγό του να φάνε σε ταβέρνα στα Καλύβια Αττικής. Μόλις τον είδαν όσοι βρίσκονταν ήδη στην ταβέρνα άρχισαν τα...

    γιουχαΐσματα φωνάζοντας μεταξύ άλλων: «Ελα να φάμε μαζί» και «κεράστε τον από αυτά που φάγαμε μαζί»...


    totefteri.blogspot

  9. stam avatar
    stam 06/01/2011 19:54:03

    υπαρχει ενα πολυ ωραιο κομματι του βαμβακαρη......το κοροιδο!!!αφιερωμενο εξαιρετικα http://www.youtube.com/watch?v=ZrWhfwnOthI

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 06/01/2011 20:11:49

    Όχι, δεν υπάρχει θέμα Πάγκακου. Υπάρχει ζήτημα ΑΛΗΤ.
    Και πριν λιγο στο ΜΟΥΓΚΑ: "ισχυρό μύνημα στις αγορές έστειλε ο Παπανδρέου απο το Παρίσι".
    Τι να πω, άρχισαν πάλι οι μα.....ιες με τα "πιστόλια στο τραπεζι";

    • Orestios avatar
      Orestios @ Νίκος 06/01/2011 21:01:40

      Ωχ! Αν έστειλε ηχηρό μήνυμα θα είναι από το κανόνι που θα σκάσει.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Νίκος 06/01/2011 21:19:55

      κλάσανε μεντες οι αγορές από το μήνυμα του ταξιδιοτικότερου.

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 06/01/2011 20:15:09

    Επιτρέψτε μου να πω ότι δεν υπάρχει θέμα Παγκάλου. Υπάρχει θέμα πρωθυπουργού, εκεί είναι το μεγάλο πρόβλημα.

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 06/01/2011 20:23:50

    Θέμα; ...χωροταξικό.
    Τακτοποίησης αυθαιρέτου.

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ Ο Ιθαγενής 06/01/2011 22:02:58

      !!!!!

  13. Θεσσαλονικιός avatar
    Θεσσαλονικιός 06/01/2011 20:57:50

    Είναι ντροπή, εθνικό όνειδος, ο πρωθυπουργός της χώρας να απευθύνεται δημοσίως σε ξένους ηγέτες σε διεθνή fora μιλώντας Αγγλικά. Στο σπίτι του, στις ιδιαίτερες συναντήσεις του ας μιλάει κινέζικα, αγγλικά ή σουαχίλι. Η επίσημη γλώσσα της χώρας είναι ακόμη η ελληνική και είναι υποχρεωμένος να χρησιμοποιεί ελληνικά και μόνο ελληνικά στις επίσημες δημόσιες εμφανίσεις του.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Θεσσαλονικιός 06/01/2011 21:20:27

      Η επίσημη και μητρική του γλώσσα όμως, δεν είναι η ελληνική. Γιατί θέλεις να του βάζεις δύσκολα;

      • Ανώνυμος avatar
        Ανώνυμος @ Αυριανιστής 06/01/2011 23:52:57

        Στο σύνταγμα πρέπει να τονίζεται σαφώς ότι δεν μπορεί να γίνει υπουργός/πρωθυπυργός κάποιος που δεν είναι Ελληνας το γένος και από τους 2 γονείς του και μιλάει Ελληνικά

  14. ierofantis avatar
    ierofantis 06/01/2011 21:52:00

    Ο Πάγκαλος είναι σχεδόν εβδομήντα ετών, και στην αποδρομή της πολιτικής καριέρας του. Έχει πολλά ράμματα για τη γούνα του ΓΑΠ και το αντίστροφο. Οι δύο άνδρες κρατούν ο ένας τον άλλον.

    Στη λήξη της καριέρας του και με εμφανή την αδυναμία του ανδρός να διεξάγει προεκλογικό αγώνα, θεωρώ ότι, μετά τον ΓΑΠ, τον περιμένει τιμητική αποστρατεία.

    Σήμερα απλώς παρέχει την ύψιστη υπηρεσία στο κόμμα και στον γόνο της ηγεσίας, που τον ανέδειξε στα υψηλά κρατικά αξιώματα και συνεισφέρει με την ρητορική του στην αποκάλυψη του πιο αποκρουστικού προσωπείου τους, που επιμελώς έκρυβαν επί δεκαετίες παριστάνοντας τόσο ο ίδιος όσο και οι παρέα του ΠΑΣΟΚ δήθεν τους προοδευτικούς δημοκράτες σοσιαλιστές.

    Σοσιαλφασισμός και κοινωνικός αυτοματισμός δηλαδή.

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/01/2011 22:04:53

    Οπου μαζευονται πολλοι Θοδωροι και Θοδωρες υπαρχει θεμα.
    Να κανουν ολοι μαζι μια "κινηση προβληματισμου του Θοδωρα". Θα βρουν και πολλους πολλους Χορηγους !

    ΠΠ

  16. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 06/01/2011 22:09:02

    Ο παππούς του νυν πρωθυπουργού είχε στείλει στη φυλακή το 1944 τον παππού του νυν αντιπροέδρου. Λέτε να επαναληφθεί η παλαιά ιστορία ως φάρσα? Δηλαδή να τους στείλει κάποιος άλλος και τους δύο στη φυλακή, έτσι για να λύσουν και την παλαιά οικογενειακή διαφορἀ?

  17. dimitris hamenos avatar
    dimitris hamenos 06/01/2011 22:58:11

    Μια προβλεψη, αν ο κ. Παγκαλος ειναι υποψηφιος με σταυρο στις επομενες εκλογες δεν θα εκλεγει βουλευτης. Αιτια θα ειναι το Κ.Κ.Ε. Καλυβια Κερατεα Ελευσινα.

  18. nyfitsa avatar
    nyfitsa 06/01/2011 23:33:54

    Ο τρόπος που εκφράζεται, δεν είναι ιδιαίτερος, αλλά αισχρός και αγενέστατος !!

  19. Κατερίνα Κ. avatar
    Κατερίνα Κ. 07/01/2011 19:29:02

    Η αμετροέπεια του κ. Αντιπροέδρου δεν έχει όρια. Αποτελεί πλέον ηθικό πρόβλημα 'οχι μόνο για το κόμμα του, αλλά και για το Κοινοβούλιο.
    Φαίνεται όμως ότι στο ΠΑΣΟΚ περί άλλων τυρβάζουν. Άλλωστε
    "Έξεστιν τοις Κλαζομενίοις ασχημονείν"