30/10/2008 15:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπάρχει ηγεσία;



___________________________________________________________ 

Την ώρα που οι ηγέτες όλου του κόσμου «κτυπάνε» 24ωρα αδιάκοπων προσπαθειών για την εξεύρεση λύσεων που θα σώσουν την χώρα τους από την επερχόμενη ύφεση, η Ελλάδα κινείται στους ρυθμούς ενός υπουργού Οικονομικών που φροντίζει μόνο για τις Τράπεζες, ενός υπουργού Δημοσίων Έργων που νοιάζεται μόνο για τους εθνικούς κατασκευαστές και ενός πρωθυπουργού που παρακολουθεί εκ τους μακρόθεν αυτόν και τους άλλους καυγάδες στην κυβέρνησή του, χωρίς να μπορεί να παρέμβει, επειδή θα του χαλάσουν οι ισορροπίες και δεν έχει την τόλμη να τις αλλάξει.

Η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας δεν μπορεί να αντιμετωπίσει την κρίση, επειδή εκτός των άλλων δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή ένα κέντρο εξουσίας που να μπορεί να αποφασίσει. Κανονικά, θα έπρεπε να γράψω ότι «υπάρχει κενό εξουσίας», αλλά δεν θέλω να είμαι υπερβολικός, ούτε να στενοχωρήσω πολύ τους γαλάζιους φίλους μας.

Μετά την αποχώρηση Ρουσόπουλου, ο κ. Καραμανλής αδυνατεί να ελέγξει την κατάσταση. Κι αν η κατάσταση ήταν προηγουμένως χάλια, φανταστείτε πως είναι σήμερα. Ο ρόλος του πρωθυπουργού έχει υποκατασταθεί από μια τριάδα εμπίστων υπουργών (Μειμαράκης , Παυλόπουλος, Σιούφας) που συνομιλούν καθημερινά με τον κ. Καραμανλή, με την Ντόρα, τον Αλογοσκούφη και τον Σουφλιά να ακολουθούν σε έναν άλλο κύκλο. Φυσικά ο καθένας από αυτούς εφαρμόζει τη δική του γραμμή και ενισχύει το δικό του τσιφλίκι. Αποτέλεσμα; Πλήρης σύγχυση.

Ειδικά στην οικονομία, επειδή κανένας από όλους αυτούς δεν σκαμπάζει από οικονομικά, με εξαίρεση τον Αλογοσκούφη (λέμε τώρα). Έτσι με δεδομένες τις σχέσεις του τελευταίου με τα ΜΜΕ, τις Τράπεζες και το μεγάλο κεφάλαιο, όλοι καταλαβαίνουμε γιατί αναιρείται κάθε «φιλολαϊκή» πρωτοβουλία που πιέζουν οι υπόλοιποι τον Καραμανλή να αναλάβει. Έτσι όμως η χώρα δεν κυβερνάται. Παραπαίει και βυθίζεται σταθερά στην κρίση.

Στο μεταξύ, η πρωτοπορία του ΠΑΣΟΚ στις δημοσκοπήσεις φαίνεται να έχει παγιωθεί και όπως λένε οι πληροφορίες η διαφορά από τη ΝΔ δεν είναι μόνο 2, 5 μονάδες. Αγγίζει τις 4. Με αυτή την κατάσταση και αν δεν συμβεί ένα θαύμα, η πορεία της ΝΔ είναι προδιαγεγραμμένη. Θα σύρεται με τα σκάνδαλα να συντηρούν την απαξίωσή της στο εκλογικό σώμα και την κρίση να καταφέρνει τα χοντρά κτυπήματα. Φαντάζεστε την εικόνα αυτής της κυβέρνησης όταν θα αρχίσουν να κλείνουν επιχειρήσεις και ο κόσμος να βγαίνει στους δρόμους;

Και το πιο εκπληκτικό από όλα είναι ότι προγραμματίζουν βουλευτικές εκλογές για τον Απρίλιο. Αυτός είναι ο σχεδιασμός, αλλά κανείς δεν απαντά στο ερώτημα: «θα προλάβετε;».

(το σκίτσο του ΙΩΑΝΝΟΥ είναι από το ΕΘΝΟΣ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lara avatar
    Lara 30/10/2008 15:45:31

    Σουβλακια, μπυριτσες, πιτσες, κοντοσουβλια στου Μπαιρακταρη και αναμεσα καμια μεσονυχτια μακαροναδα στου Ζαχο κατω απο το πολυποθητο καδρο της ντροπης.

  2. leon avatar
    leon 30/10/2008 16:32:13

    Για να λεμε και του στραβου το δικιο.....
    και οι 2 περιπτωσεις ειναι ιδιες..
    Ο μεν λεει "οσα φαμε και οσα πιουμε για οσο ακομα μπορουμε" και ο αλλος λεει "να κανουμε καλη ζωη για να ζησουμε αρκετα και να φαμε οσο πιο πολλα μπορουμε". Ο κοινος παρανομαστης ειναι ο ιδιος...ΝΑ ΦΑΜΕ!

  3. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 30/10/2008 16:32:41

    Εντάξει, ο πρωθυπουργός εξαφανίστηκε για λίγο επειδή ετοίμαζε τον χαιρετισμό του στην 13η Παγκόσμα Συνδιάσκεψη κατά της Διαφθοράς, στο Μέγαρο Μουσικής. Τι χούι κι αυτό με τον πόλεμο στη διαφθορά ε; Άστηνα ρε φιλαράκι να ανασάνει λίγο, μην τη χτυπάς έτσι αλύπητα.

  4. daris avatar
    daris 30/10/2008 16:50:14

    ΝΟΜΙΖΩ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ!!! ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ 2004 ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ.ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΚΑΤΙ ΘΕΤΙΚΟ,ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΑΜΕΤΡΗΤΑ....ΟΜΩΣ ΤΟ 2007 ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΡΟΝΤΙΣΑΝ ΠΟΛΥ ΕΝΤΕΧΝΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΣΟΥΝ ΤΟ ΛΑΟ!!! ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΠΟΥ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΦΑΓΑΝ ΚΑΛΑ!!!ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!

  5. Christos avatar
    Christos 30/10/2008 16:55:33

    Μετά τις πυρκαγιές αυτή η Κυβέρνηση δεν θα έπρεπε να εκλεγεί. Αλλά υπήρχε εναλλακτική λύση;

  6. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 30/10/2008 17:30:37

    Ας τα πάρουμε ένα- ένα,
    ως αναφορά την οικονομία, η δική μας οικονομία βασίζεται στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, οι αυτοαπασχολούμενοι στη χώρα μας αποτελούν περίπου το 30% επί του συνόλου, είναι ένα μεγάλο ποσοστό, ίσως από τα μεγαλύτερα στην ευρωπαϊκή ένωση.
    Άρα, η χώρα μας δεν είναι μια χώρα μεγάλων επιχειρήσεων και βιομηχανιών, με οικονομίες κλίμακος. Μέχρι σήμερα όμως δεν έχει ενθαρρυνθεί καμιά προσπάθεια σε τοπικό η εθνικό επίπεδο (ίσως ελάχιστες) για συγχώνευση των ομοειδών μικρομεσαίων επιχειρήσεων ώστε να επιτευχθούν οικονομίες κλίμακος ώστε έτσι να μεγαλώσουν και να γίνουν ανταγωνιστικές.
    Από την άλλη πλευρά η μέχρι σήμερα πολιτική ήταν τέτοια που δεν βοηθούσε να υπάρχει εύκολη πρόσβαση στη χρηματοδότηση ( ευρωπαϊκά προγράμματα κτλ) από τη μικρομεσαία επιχείρηση,( λιγοι ηταν οι τυχεροί, η δίνονταν στους πολλούς ψίχουλα).
    Οι χορηγήσεις δανείων από τις τράπεζες δεν ήταν εύκολη υπόθεση, οι μικροί θεωρούνταν μειωμένης φερεγγυότητας. Τελικά αποδείχθηκε ότι μειωμένης φερεγγυότητας ήταν οι άλλοι, οι μεγάλοι, αυτή τη στιγμή οι μικροί από το υστέρημα τους σε ολόκληρο τον κόσμο βοηθούν το σύστημα να μην καταρρεύσει!
    Είναι γεγονός ότι οι πολιτικές που ακολουθηθήκαν κατέρρευσαν, αυτή τη στιγμή μέσα από την αντιπαράθεση ιδεών πρέπει να βρεθεί ένας νέος, διαφορετικός τρόπος λειτουργίας των χρηματοπιστωτικών θεσμών και της αγοράς με συγκεκριμένες πολιτικές κατευθύνσεις που θα εκφράζουν το σύνολο και οχι μόνο τους λίγους!
    Και το βασικό ερώτημα που τίθεται, μεταξύ άλλων, είναι;
    Μπορεί Ρυθμιστής να είναι μόνο η «απρόσωπη» αγορά;

  7. pk avatar
    pk 30/10/2008 17:44:38

    Επί τη ευκαιρία :
    Δεν είναι αστείο;
    Η παγκόσμια διάσκεψη κατά της διαφθοράς γίνεται στο Μέγαρο Αθηνών των Λαμπράκη - Ψυχάρη και μέγας χορηγός και επικοινωνός είναι ο Cosmos 99,5 της Γιάννας !!

    Και μετά ψάχνουμε και ψαχνόμαστε....
    Γιά λύσεις, γιά πολιτικές κοκ.

    Σε μιά κατάσταση προφανή.

  8. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 30/10/2008 17:50:05

    @pk-μα εκει ψαχνουν για Πατριαρχη!!!

  9. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 30/10/2008 17:50:50

    Οταν τα γκαρσόνια δεν μπορουν να βγάλουν βαρδιες, έλεγε ενας φίλος που έχει καφενείο τις βγάζω εγώ και οποιος διαφωνεί πάει σπιτι του
    Κι αν πιασεις κάποιον να κλέβει? -Τον κάνω ρομπα μπροστα στον κόσμο και τον πετάω έξω
    Ο φίλος μου ειναι αποφοιτος δημοτικού, ουτε πανεπιστημιο ουτε μεταπτυχιακά στο Tafts.
    Μας κυβερνα ενα υπερτιμημένο μηδενικό πολυ φοβάμαι!

  10. Evros avatar
    Evros 30/10/2008 18:02:45

    Ε..μην μας λες τώρα, οτι ο Αλογοσκούφης σκαμπάζει. Ότι αποφάσεις πήρε ήταν αντίθετες απο αυτές που έπρεπε.
    Ισως είναι καλύτερα να μην κάνουν τίποτα.

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/10/2008 18:11:54

    Μία οικονομία που αναπτύσσεται με ρυθμούς 4% δεν είναι βέβαια σε κρίση.Ακόμη και αν πέσει στο 2% το χρόνο πάλι δεν είναι κρίση.
    Κρίση οριζεται η ΜΕΙΩΣΗ του ΑΕΠ.Και τέτοια μείωση στην Ελλάδα δεν έχει υπάρξει τα τελευταία χρόνια και πιθανώς να μην υπάρξει και στο μέλλον.
    Κατά τα άλλα ο καθένας μπορεί να δημιουργεί τις εντυπώσεις που θέλει.

  12. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 30/10/2008 18:12:33

    Evros-όχι και να μην κάνουν τίποτα .
    Να έναν πρωινό καφέ ας πίνουν πρωί –πρωί καλό θα τους κάνει .Τουλάχιστον θα ξυπνούν μετά από ολονύχτια γλέντια .

  13. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 30/10/2008 18:16:32

    Ψυχραιμια- το 4% από πού σου βγαίνει και το ισχυρίζεσαι .Είσαι σίγουρος ;;;

  14. Nick avatar
    Nick 30/10/2008 18:19:52

    Εκ των οποίων το 67% της αύξησης του ΑΕΠ προέρχεται από "κατανάλωση με δανεικά" όπως στο America...

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/10/2008 18:23:58

    @ Δημοσθένης
    Σιγουροτατος.Είναι ελεγμένο από την Ευρωπαική Στατιστική Υπηρεσία.Βασικά μετά το 1950 μείωση του ΑΕΠ υπήρξε στην Ελλάδα το δεύτερο εξάμηνο του 1974 λόγω κυπριακού, το πρώτο του 1980 λόγω πετρελαικής κρίσης και ίσως το 1992 λόγω των επιπτώσεων από την κατάρρευση των βαλκανικών σοσιαλιστικών οικονομιών με τις οποίες είχαμε συναλλαγές.
    Ολα τα υπόλοιπα 60 χρόνια υπάρχει συνεχής οικονομική ανάπτυξη και συνεχής κλάψα.Υφεση και κρίση πάντως όπως αυτή ορίζεται από την οικονομική θεωρία όχι.

  16. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 30/10/2008 18:25:16

    Nick – πες το ποιο απλά από τα δισέγγονα μας .

  17. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 30/10/2008 18:27:53

    Α γι' αυτό πέφτει η γεννητικότητα... για να μη ταλαιπωρούμε τους απογόνους...

  18. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 30/10/2008 18:33:25

    @Ψυχραιμια – φαίνεται η ανάπτυξη όπου πατήσει το πόδι μας ιδιαίτερα στη ρύπανση δηλ. στο εξωτερικό κόστος των μεγαλουπόλεων (Αθήνα ,Θεσσαλονίκη, Πτολεμαιδα) που διαρκώς είναι χειρότερο και μη αναστρέψιμο (αλλά αυτό είναι μια άλλου παπά ευαγγέλιο ) .Αλλά μάλλον εσένα δεν σε αγγίζει .

  19. Nick avatar
    Nick 30/10/2008 18:44:41

    @Δημοσθένης:

    Με απλά λόγια: ΔΕΝ αυξάνουμε το πλούτο μέσω παραγωγής αγαθών, αλλα μέσω κατανάλωσης με δανεικά.

    @ψυχραιμία: Επίσης μέχρι το 1964 ήμασταν πτωχευμένο κράτος.

  20. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 30/10/2008 19:02:16

    Από την στιγμή που συνειδητά η όχι επιλέξαμε να ξεφύγουμε από αρχές της αρχαίας Ελλάδας και να πάμε στην εποχή της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας βλέπε την αρχιτεκτονική(;;;)-εργολαβοποίηση των πόλεων και οικονομικά διαλέξαμε την Ε.Ε. 1981 - χάσαμε και τα αυγά και τα καλάθια ,ένα κοινωνικό-πολιτικό τουρλού τρώμε .

  21. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/10/2008 19:04:19

    @ Νick.
    Πιθανόν και να είμαστε.Ομως από το 1950 ως το 1964 αλλά και άλλα δέκα χρόνια μετά η Ελλάδα ήταν η δεύτερη χώρα ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ μετά την Ιαπωνία σε οικονομική ανάπτυξη.Εκείνο όμως που έχει μείνει είναι ότι υπήρχε φτώχεια.Φυσικά και υπήρχε-χρειάσθηκαν τρεις δεκαετίες για να αναπτυχθούμε,δε γίνονται όλα σε μια μέρα.

  22. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/10/2008 19:45:40

    Όταν μας ανέλαβαν οι Αμερικάνοι αποφάσισαν να μας αναπτύξουν για να είμαστε ανάχωμα στις χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ σε περίπτωση πολέμου. Έβαλαν λοιπόν 3-4 ξύπνιους, Νιάρχος, Ανδρεάδης, Μποδοσάκης κλπ. και τους άφησαν να αναπτυχθούν και μαζί τους να αναπτυχθεί η χώρα. Σωστή λάθος ανάπτυξη δεν το κοιτάμε εδώ. το ίδιο μοντέλο επέλεξαν και στη Νότια Κορέα μετά τον πόλεμο της Κορέας.

    Τα σοβαρά προβλήματα αρχίσαμε να τα έχουμε μετά το 89 όταν πλέον δεν ήμασταν χρήσιμοι στο θείο Σαμ.

  23. miaouth avatar
    miaouth 30/10/2008 19:51:26

    @ ψυχραιμια (19)
    Η οικονομική θεωρία θα βγεί εντελώς αλλαγμένη μετά την παρούσα κρίση. Οι ορισμοί της "ύφεσης", της "κρίσης" και της "ανάπτυξης", οι σύμφωνοι με τη νεοκλασική οικονομική θεωρία δεν θ΄αντέξουν. Θα αντικατασταθούν από εντελώς διαφορετικές ιδέες. Το όλο νεοκλασικό σώμα οικονομικών ιδεών ίσως δεν θα επιζήσει.
    Φοβάμαι ότι όλο το ελληνικό μοντέλο μετά το 1950, με τους "κινητήρες" της οικοδομής της ναυτιλίας και του τουρισμού, το προσανατολισμένο στην αντιπαραγωγική και εντελώς αντιοικολογική κατανάλωση, ίσως θα επαναξιολογηθεί πολύ δυσμενώς, ως αντιπροσωπευτικό παράδειγμα αποανάπτυξης και καταστροφής των παραγωγικών υποδομών. Είναι κλασική περίπτωση μή διατηρήσιμης ανάπτυξης (Non-Sustainable Development).
    Επειδή το θέμα είναι τεράστιο και δεν γίνεται να το αναπτύξει κανείς σ' ένα blog, θα πρότεινα, ψυχραιμια (όπως και σε άλλους που προβληματίζονται εξίσου σοβαρά), μια ματιά στα έργα του Jeremy Rifkin, του Joseph E. Stiglitz, αλλά και του παλιού καλού γνωστού John Kenneth Galbraith. Μερικά υπάρχουν μεταφρασμένα και στην Ελληνική γλώσσα.

  24. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/10/2008 19:56:08

    @ Εξάκτινος.
    Υπήρξε μία μεταβατική περίοδος που κανείς δεν ήξερε τι θα γίνει στα Βαλκάνια και την πλήρωσε η κυβέρνηση Μητσοτάκη.
    Ομως από το 1994 - 95 άρχισε πάλι μία σταθερή ανάπτυξη της Ελλάδος με ρυθμό 4% περιπου το χρόνο που συνεχίζεται.Οπωσδήποτε ο ρυθμός θα πέσει λόγω της παγκόσμιας κρίσης αλλά στην περιοχή μας δεν θα φθάσει να μηδενισθεί.
    Βουλγαρία,Ρουμανία,Αλβανία,Σερβία έχουν ρυθμούς 6-7% το χρόνο. Είναι φυσιολογικό γιατί είναι πολύ πίσω αλλά αυτό ευνοεί και τις ελληνικές επιχειρήσεις.
    Φυσικά θα φάνε μια κατραπακιά με υποτίμηση των νομισμάτων τους λόγω της κρίσης αλλά υποτίμηση σημαίνει και περισσοτερες ευκαιρίες για επενδύσεις από όσους έχουν ευρώ.Η οικονομία της περιοχής δε συνδεεται με την Αμερική αλλά την ΕΕ.

  25. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/10/2008 20:02:29

    @ miaouth
    Ενα απο τα μειονεκτήματα του ελληνικού τουρισμού ήταν πάντα η απάοσταση από τις χώρες προέλευσης καθώς ευθεία κάτω της Γερμανίας και της Αγγλίας είναι η Ιταλία και η Ισπανία.
    Αυτό δεν ισχύει για Ρώσους και Ανατολικοευρωπαίους.
    Από τη στιγμή που πλουτίζουν και κινούνται τουριστικά θα ευνοηθούμε.
    Η ναυτιλία επίσης ευνοείται από το κινεζικό εμπόριο που θα συνεχίσει.Τώρα για άλλους τομείς κάποιος θα πρέπει να τους προτείνει.

  26. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 30/10/2008 20:10:09

    Ο νόμος του Λόφτους:
    Κάποιοι άνθρωποι ακολουθούν το βιβλίο κι ας μην ξέρουν ποιος το έγραψε ή ακόμη ποιο βιβλίο είναι αυτό.

    Το δίλημμα του Λόφκα:
    Ποτέ δεν φεύγεις πραγματικά, απλά πηγαίνεις κάπου αλλού.

    Μια χαρα ειμαστανε.. σε καλο δρομο πηγαιναμανε..

    ΠΠ

  27. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 30/10/2008 20:12:24

    Φτάνοντας στο τέλος του 2007 μετά τις πυρκαγιές και την φτωχή πλειοψηφία των 152, φάνηκε ότι το έργο και "μικρού μήκους" θα ήταν και πολλές δολοφονίες θα βλέπαμε, ενώ ο τίτλος έδειχνε κοινωνικό. "Δεύτερη Τετραετία".
    Και μετά τα είδαμε όλα. Και παρά τον κουρνιαχτό από την φεγγαρόσκονη που έριχνε κάθε βράδυ ο Υπουργός Προπαγάνδας λέγαμε δεν είναι δυνατόν, τόσο χάλια είναι τα πράγματα. Ήταν πολύ χάλια, το καταλάβαμε πλέον.
    Τώρα με την ηρεμία που έχουμε αφού το σκατό τα σκέπασε όλα, κατακάθησε και δεν κουνιέται, οι απορίες είναι περισσότερες από τις απαντήσεις που έχουμε.
    - Υπάρχει το κυβερνητικό κόμμα ή διερράγη η συσκευασία;
    - Υπάρχουν πολιτικοί του συντηρητικού χώρου που προτίθενται να υπάρχουν και μετά την εκλογική συντριβή ή αποφάσισαν την πρόωρη συνταξιοδότηση τους;
    - Υπάρχουν δικαστές που μπορούμε να εμπιστευτούμε ή οι τελευταίοι δύο σηκώθηκαν και έφυγαν;

    Και το ουσιαστικώτερο.
    - Υπάρχει πολιτική ομάδα που μπορεί να κυβερνήσει την Ελλάδα, ή τελειώσαμε ώς χώρα;

  28. t avatar
    t 30/10/2008 20:18:29

    Ο υφυπουργός Εξωτερικών της ΠΓΔΜ Ζόραν Πέτροφ δήλωσε πως
    «τα μέλη του τακτικού Ελληνικού Στρατού παρελαύνοντας φώναζαν συνθήματα, όπως: "Η Μακεδονία είναι ελληνική", ότι "Το όνομα δεν πρόκειται να το δώσουν στους Σκοπιανούς" και παρόμοια» προσθέτοντας πως καταδικάζει «αυτές τις εκρήξεις».
    Τα Σκόπια εξέφρασαν την πρόθεση να ενημερώσουν σχετικά τους αρμόδιους διεθνείς θεσμούς.

  29. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/10/2008 20:35:44

    Και το ουσιαστικώτερο.
    - Υπάρχει πολιτική ομάδα που μπορεί να κυβερνήσει την Ελλάδα, ή τελειώσαμε ώς χώρα;

    Δεν υπάρχει και δεν πρόκειται να υπάρξει από κανένα κόμμα,όχι μόνο συντηρητικό, διότι η κοινωνία είναι βυθισμένη στα σκατά. Θα βουλιάζουμε όλο και πιο πολύ μέχρι να γίνει κάτι που έχει δύο εκδοχές.
    1) Αισιόδοξη εκδοχή: Παράδειγμα Τουρκίας, Ρωσίας. Εμφανίζεται από το πουθενά ένας Ερντογάν η ένας Πούτιν και βάζει τα πράγματα στη θέση τους.
    2) Απαισιόδοξη εκδοχή: Γίνεται μια μεγάλη εθνική καταστροφή και μετά από αυτή μαζεύουμε τα κομμάτια μας.

  30. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 30/10/2008 20:53:47

    Άκου τι είπε βρε παιδιά ο Χατζηνικολάου στον Καρατζαφέρη πριν λίγο: «Αδικήσατε τον Γιώργο Τράγκα, γιατί είχε περάσει πέτρινα χρόνια επί ΠΑΣΟΚ και έβλεπε την κρατική διαφήμιση με το μακαρόνι Νο 10 επί δεκαετίες, ενώ οι κρατικοί έλεγχοι τον ξετίναζαν συνεχώς». Φόρα παρτίδα δηλαδή μας λένε αυτό που λέμε όλοι και το επικαλούνται μάλιστα ως άλλοθι. Σου λέει τόσα χρόνια ήμασταν στην απέξω, φυσιολογικό είναι που πέσαμε με τα μούτρα στην κατσαρόλα. Κι αν ως κουβέντα ισχύει για τον νεοδημοκράτη Τράγκα, γιατί να μην απενοχοποιεί και άλλους δηλαδή, επιλεκτικά ισχύει?
    Άκου τι είπε..

  31. esma avatar
    esma 30/10/2008 21:22:08

    ψυχραιμια!!!!!!! μπραβο!!!!! μου εφτοιαξες το κεφι με τα ποσοστα της αναπτυξης που τρεχουμε!!! κιεγω η "υπαναπτηκτη" νομιζα αλλα... και μολις γυρισα απο το super market και πιστευα οτι η ακριβεια τρεχει με 20 0/0... αλλα αφου στην αναπτυξη παμε καλα να το ξεχασω..

  32. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/10/2008 21:26:38

    Ο Ιθαγενής

    Η χώρα κυβερνάται, απλά όλοι εσείς δεν το έχετε αντιληφθεί.
    Ορισμένα παραδείγματα:

    -Αυτήν την απάντηση δίνει ο υπουργός Πολιτισμού στη Μαρία Δαμανάκη, η οποία είχε καταθέσει ερώτηση στη Βουλή ως προς τη φωτογράφηση της Τζένιφερ Λόπεζ στην Ακρόπολη. Η άδεια αυτή «χορηγήθηκε σύννομα από την Α Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων», αναφέρει, «έναντι καταβολής των νομίμων τελών στο ΤΑΠ, ύψους 984,20 ευρώ», για την προβολή της Ελλάδας μέσω του διεθνούς...περιοδικού NITRO...

    -Η απόφαση που τίθεται σε ισχύ από την 1η Νοεμβρίου για τις αυξήσεις στις αποδοχές των διοικητών των Ταμείων προβλέπει μεταξύ άλλων και τα εξής:
    Οι αποδοχές του διοικητή στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ αυξάνονται μηνιαίως σε 7.000 ευρώ και του υποδιοικητή σε 4.800 ευρώ.
    Οι αποδοχές του διοικητή στον ΟΑΕΕ αυξάνονται μηνιαίως σε 6.000 ευρώ και του υποδιοικητή σε 4.510 ευρώ.
    Οι αποδοχές του διοικητή στον ΟΓΑ σε 6.000 ευρώ και του υποδιοικητή σε 4.800 ευρώ.

    -28 δις σε Τράπεζες για να αγοράσουν ...ίδιες μετοχές. Αλήθεια φθηνότερα θα μας ερχόταν να περάσουν σε κρατικό έλεγχο την 24η/10ου/2008

    -90.000.000 € χρωστάνε οι μέντορες της ενημέρωσης στα ασφαλιστικά ταμεία

    -να μην σχολιάσω ότι μετά από 4 χρόνια στην ...Ραφήνα το κουράσαμε το παιδί μετά την Θεσσαλονίκη: από Μάλτα και Κατάρ έως Βρυξέλλες και αιφνιδιαστικούς ελέγχους σε Υπουργεία, στήριξη υπουργών, Κ Επιτροπή, αποπομπή υπουργών, κυβερνητική επιτροπή ....

    Τι Ελ Σιντ Δον Κιχώτης σκέτος έχει καταντήσει...

    (τον Πάντσο ψάχνω...)

    ΥΓ

    για να μην ξεχνιόμαστε:

    -σκάνδαλο με το καρτέλ του γάλακτος / κουμπάροι

    -σκάνδαλο Τσιτουρίδη το 1ο

    -σκάνδαλο Μαγγίνα

    -σκάνδαλο Τσιτουρίδη το 2ο

    -σκάνδαλο τηλεφωνικών υποκλοπών

    -C4i

    -σκάνδαλο δομημένων ομολόγων

    -Ζορμπάς

    -σκάνδαλο Ζαχόπουλου

    -Κλαδάς

    -ΜΜΕ

    -SIEMENS

    -ο Λιάπης και οι παρέες του

    -τροπολογία Γεροντόπουλου

    -σκάνδαλο Μονής Βατοπεδίου

    -σκάνδαλο ΟΤΕ

    -σκάνδαλο ΟΣΕ

    -διάλυση του ΕΣΥ

    -διάλυση της Πυροσβεστικής με αδυναμία ελέγχου των καταστροφικότερων πυρκαγιών της τελευταίας εικοσαετίας

    -αδυναμία πάταξης της εγκληματικότητας

    -σύρραξη εγκληματικών ομάδων στην ΟΜΟΝΟΙΑ για έλεγχο της πώλησης ναρκωτικών / αγοραίου έρωτα

    -απαξίωση της δημόσιας παιδείας

    -καθήλωση των μισθών , αύξηση άμεσων και έμμεσων φόρων, αύξηση χρόνου εργασίας με ταυτόχρονη μείωση των συντάξιμων αποδοχών

    -διόγκωση του δημόσιου χρέους

    -Φόρο-αποφυγή

    -Κτηματολόγιο (το ξανά πληρώνω)

    -Τέλος Ακίνητης Περιουσίας

    -Ακρίβεια

    -Ταμείο πυροπλήκτων

    -Φόρο-επιδρομή

    -Περιβάλλον

    -απόλυση Ζορμπά (ουπς συγνώμη νομοθετική ρύθμιση)

    -παραπλανηθέντες Υπουργοί

    -παραιτηθέντες εισαγγελείς

    -κόστος αγοράς ηλεκτρικού ρεύματος από ΔΕΗ

    -άτυπος σύμβουλος

    -Νόμιμο και Ηθικό

    -3,7 το έλλειμμα του 2007

    -28 δις στους εργοδότες μας

    .....και συνεχίζουμε

    **Απορία: καμιά δικαστική απόφαση έχουμε?

    καμιά εξέλιξη για κομιστές, κουμπάρους, μαύρο χρήμα, πλαστά τιμολόγια (κατά Κλαδιά), χορηγία κομμάτων από SIEMENS κλπ ?
    για γεγονότα που οι ίδιοι έχουν ομολογήσει δηλαδή όχι για ....μαχαίρια στα κόκαλα και άπλετο φώς

  33. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 30/10/2008 22:17:27

    @ Ο ιθαγενης -Αυτά τα έστειλες(ανάρτησες) για τον ΚΚ μην μπορέσει σήμερα να κοιμηθεί με το 5 που έλαβε στην έδρα του από την Διεθνή του Διαφάνεια .Άρε μπαγάσα κάτι έχεις στο μυαλό σου για την νύχτα που μας έρχεται .

  34. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/10/2008 23:18:41

    Όποιος τρώει βαριά το βράδυ, δύσκολα κοιμάται
    (...αν θυμάσαι τον κύριο δήμαρχο στην ταινία Βασιλειάδου (μαμμή) Μακρής (δήμαρχος)...)

    :-)

    Μόνο σε μια χώρα σαν την Ελλάδα θα μίλαγαν στο Μέγαρο Μουσικής για την Διαφάνεια.
    Τουλάχιστον ο Νικολιτσόπουλος είχε και μουσική στο Τιτάνια....

  35. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/10/2008 23:19:39

    ουπς Μακρής (ιατρός) μην συγχέουμε σοβαρούς εκλιπόντες ανθρώπους με τους Ελληνες πολιτικούς.

  36. ataktos avatar
    ataktos 31/10/2008 07:57:08

    Anonymous –προσωπικά έχω σήμερα εναποθέσει της ελπίδες μου στην αυριανή ημέρα που στην πόλη μου μόνο ο «Σύλλογος Καρκινοπαθών» σηκώνει τα λάβαρο της ζωής .
    Είναι κάπως οξύμωρο , δύστυχος μονό αυτοί μου έμειναν .