#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/01/2012 01:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υγεία, Δύναμη, Ευτυχία



1. 972. 764 ξεχωριστές ευχές(όσες και οι απολύτως ξεχωριστοί επισκέπτες του Antinews την χρονιά που πέρασε - οι συνολικές επισκέψεις ήταν 8.745.076) για δύναμη, υγεία, ευτυχία.

Και ένα μεγάλο ευχαριστώ, από βάθη καρδιάς, στους σχολιαστές μας. Μαζί σας φτιάξαμε έναν τόπο πραγματικής επικοινωνίας, ζήσαμε μεγάλες στιγμές ανάτασης, αλλά και οδυνηρές περιόδους θλίψης και απώλειας.

Συμφωνήσαμε, διαφωνήσαμε, αλληλοσπαραχθήκαμε, αγαπηθήκαμε, αλλά πάνω απ΄ όλα συζητήσαμε. Κάναμε δηλαδή όλα αυτά για τα οποία αξίζει κανείς να ζει.

Οι εχθροί μας μπορούν, ελεύθερα και δημοκρατικά, να συνεχίσουν να έχουν φρικτούς ανοργασμικούς εφιάλτες.

Γιατί, όπως λέει και ο φίλος μου ο Σπύρος στην Καρδίτσα, η Δημοκρατία είναι,  σαν το σεξ. Ένας είναι μοναρχία, δύο είναι στείρος δικομματισμός. Από τρεις και πάνω δικαιώνεται ο λαός.

Οπότε μην παραπονείστε με την συγκυβέρνηση, βρισκόμαστε σε πορεία δικαίωσης

Φοβούμαι όμως ότι θα είναι μια δικαίωση σαν τις ... αισθησιακές ταινίες του Star. Δεν μπαίνουν ποτέ στο ψητό. Εκεί που πας να φτιαχτείς, βάζουν μια διαφήμιση και σ΄ αφήνουν στα κρύα του λουτρού. Όλο μεγάλα λόγια είναι.

Κτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο, αλλά δεν σπάει. Ούτε ο τοίχος. Αυτό λέγεται αδιέξοδο.

Ούτε τον Γιωργάκη δεν μπορούν να βάλουν στη θέση του.

Κατά, τα άλλα το …μεσοπρόθεσμο 2012 έρχεται με κακούς οιωνούς. Ο νέος χρόνος μας βρίσκει με μια τρικομματική Κυβέρνηση, μια «ανήμπορη  κοινωνική εξέγερση» και μια οικονομία σε τρομακτικά παρατεταμένη ύφεση.

Το 2012 βρίσκει επίσης όλα τα ελληνικά κόμματα μπερδεμένα λίγο ή πολύ. Η ΝΔ βρίσκεται αντιμέτωπη με μια πρωτόγνωρη εσωτερική ιδεολογική και πολιτική διαμάχη για την στάση που πρέπει να κρατήσει απέναντι στην πρωτοφανή κρίση. Ουσιαστικά παλεύει το παλιό με του καινούργιο και από την έκβαση αυτής της μάχης θα εξαρτηθεί όχι μόνο το μέλλον της ΝΔ, αλλά το μέλλον του τόπου.

Επειδή, αδέλφια, εμείς μόνο μπορούμε να αναγεννηθούμε εκ βάθρων και να βρούμε την άκρη. Μόνο σε αυτό το απίθανο μίγμα παλαιοδεξιών, δεξιών, ορθόδοξων, νεοορθόδοξων. λαϊκοδεξιών, φιλελεύθερων, αριστερών, κομουνιστών και θατσερικών που συσπειρώνονται γύρω από τον Σαμαρά και του φωνάζουν κάθε μέρα "άντε ρε μεγάλε, τι κάνεις επιτέλους" υπάρχει ελπίς.

Το ΠΑΣΟΚ μας τελείωσε κι αυτό που θα κάνουν μόνο στο εξής είναι να βγάλουν απο πάνω τους τη «ρετσινιά» του Μνημονίου και της παράδοσης της χώρας στην τρόικα.

Η Αριστερά βρίσκεται μπροστά σε αυτό που διαλαλούσε επί δεκαετίες, αλλά δεν έχει ούτε θα έχει σχέδιο λύσης περιορισμένη στα ιδεολογικά της όρια.

Η ύφεση όμως δεν είναι οι μόνο οι αρνητικοί ρυθμοί ανάπτυξης, δεν είναι κατάσταση για ακαδημαϊκές ατέρμονες συζητήσεις, δεν είναι άσκηση για οικονομολόγους με απλοϊκά διαγράμματα, δεν είναι ένα πρωτόγνωρο «φαινόμενο» που χρήζει ανάλυσης, δεν είναι πεδίο για μικροκομματική προπαγάνδα . Είναι λουκέτα, είναι ανεργία, είναι αποκλεισμός εκατοντάδων χιλιάδων από την οικονομική ζωή, είναι δυστυχία. Όποιοι δεν κατανοούν –σε πολιτικό επίπεδο- αυτή την απλή σκέψη θα ξεπεραστούν από τη ζωή.

Ποια θα είναι η «απάντηση» σε ατομικό επίπεδο για όλη αυτή την κατάσταση; Ποιος θα πρέπει να είναι ο «μπούσουλας» στην καθημερινότητα των πολιτών;

Να σταθούμε με γενναιότητα και με αυταπάρνηση απέναντι σε αυτά που έρχονται, με το αίσθημα ότι από μας - όσο «ταπεινός» κι αν είναι ο καθένας μας - εξαρτάται το μέλλον της χώρας.

Γιατί πριν το ερώτημα τι έκανε αυτή η χώρα για μας, υπάρχει πάντα η αυτοκριτική που απαιτεί να μάθει τι κάναμε εμείς για αυτή την πατρίδα…

Antinews

ΥΓ. Ο κ. Παπούλιας τα είπε πάντως όλα: "Είτε θα επιτύχουμε, είτε θα αποτύχουμε" !!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. SERTIS avatar
    SERTIS 01/01/2012 01:40:42

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.....Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ.
    ο κλινήρης απο πνευμονία ''sertis''(αλλα το τσιγαρακι μας στα κλεφτά το κάνουμε)

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 01/01/2012 01:49:12

    Kaλή χρόνια σε όλους.

    Αν και άσχετος έγραψα ένα στιχάκι για την περίσταση.

    Οπως πέφτει η βρόχη να είναι η ευτυχία

    σαν το χιόνι το λευκό η αρμονία

    σαν το σίδερο γερό η υγεία.

    Καλό 2012 φάκτορα.

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/01/2012 01:59:21

    Καταπληκτικό κείμενο..η δε ''ευχή'' στους εχθρούς..μοναδική!!!
    Καλή Χρονιά με τις πιο καλές, τις πιο όμορφες, τις πιο γλυκές, τις πιο ελπιδοφόρες, τις πιο μαγικές 366 μέρες του 2012!

  4. Alexandroupoli online avatar
    Alexandroupoli online 01/01/2012 02:08:55

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
    στους διαχειριστές, τους συνεργάτες, τους σχολιαστές, τους αναγνώστες του Antinews και σε όλο τον κόσμο.

  5. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 01/01/2012 02:22:50

    Ποιά μαντινάδα να σου πω και τί ευχές να στείλω,
    αγαπημένε Φάκτορα, του antinews το στύλο;
    Σου εύχομαι από καρδιάς να είσαι ευτυχισμένος,
    γερός σαν τα ψηλά βουνά και πάντα ανεβασμένος!

  6. a.p. avatar
    a.p. 01/01/2012 02:53:01

    antinews σ' εχαριστουμε θερμα που μας επιτρεπεις να λεμε αυτα που νιωθουμε οτι ειναι σωστα . Χρονια Πολλα & Καλη Χρονια .

  7. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 01/01/2012 03:10:06

    Kαλή χρονιά και καλή δύναμη.
    Έχουμε δύσκολες καταστάσεις μπροστά μας, αλλά όχι ανυπέρβλητες.
    Να μην δειλιάσουμε είναι το θέμα, να μην φοβηθούμε και να υπομένουμε λίγο ακόμη. Οι ποικιλώνυμοι "απέναντι"(οψίμως συσπειρωμένοι γύρω από το αποκρουστικό και αποτυχημένο Μνημόνιο) τρέμουν σαν το ψάρι. Την Νέμεσι.
    Απαραίτητη προυπόθεση για να κάνει η Πατρίδα το βήμα εμπρός που χρειάζεται, είναι να λάβουν σάρκα και οστά οι εφιάλτες των Ενόχων.
    Σε όλο το Αntinews καλή δύναμη!

  8. τάσος avatar
    τάσος 01/01/2012 03:57:34

    χρόνια πολλά. υγεία-χαρά και μακριά από το πασόκ παλιομαλάκες ξεφτίλες εξαπτέρυγα.

  9. Ανδρεας avatar
    Ανδρεας 01/01/2012 05:59:29

    Παντευοντα δυο φιλοι και μετα χωριζουν.Μετα ενα χρονο συναντιωνται και αρχιζουν την κουβεντα.Τι κανεις κ.λ.π. Γεννησε η γυναικα μου λεει ο ενας.Και ο αλλος απαντα.Κοριτσι.Οχι. Μην μου πεις λεει παλι.Αγορι. Τι λες ρε φιλε του λεει, πολυ εξυπνος εισε,μια δυο φορες το βρηκες..

  10. spiros avatar
    spiros 01/01/2012 07:16:52

    Χρόνια Πολλά με Ελπίδα.

  11. ΜΠ avatar
    ΜΠ 01/01/2012 08:08:03

    Χρόνια Πολλά και Καλή Μαγική Χρονιά !!!!
    Φέτος θα είναι όντως μαγική η χρονιά γιατί με μαγικά μόνον θα καταφέρουμε να διώξουμε τους Άθλιους που μας κατσικώθηκαν!!! Θα χρειαστούμε τον Χάρρυ Πότερ και όλα τα μαγικά φίλτρα που θα συνθέσει για τη σωτηρία μας!!!! Εμείς όλοι εδώ είμαστε έτοιμοι να τον βοηθήσουμε και να τον στηρίξουμε !!!
    Άμπρα Κατάμπρα Εκλογές εδώ και τώρα :)

  12. Mara avatar
    Mara 01/01/2012 08:51:35

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
    ΕΥΧΟΜΑΙ ΥΓΕΙΑ, ΟΜΟΝΟΙΑ ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ!!!
    ΣΕ ΠΕΙΣΜΑ ΟΛΩΝ.... ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ 2012 ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ!!!!

  13. Δαναός avatar
    Δαναός 01/01/2012 09:39:30

    Ο,τι αξίζει η φράση στο ΥΓ:
    Ο κ. Παπούλιας τα είπε πάντως όλα: “Είτε θα επιτύχουμε, είτε θα αποτύχουμε” !!!
    Σαν τον ερασιτέχνη μετεωρολόγο του χωριού μου που έλεγε: "Ή θα βρέξει ή θα χιονίσει ή καλόν καιρό θα κάνει!".
    Καλή Χρονιά!

  14. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/01/2012 10:19:02

    Χρόνια πολλά και καλή δύναμη σε όλους τους Αργοναύτες του διαδικτύου.
    Κι αν θα φτάσουμε στην Κολχίδα πολλή σημασία δεν έχει. Το ταξίδι της αναζήτησης δε θα σταματήσει.
    Κι αν η ιστορία μας λέει ότι η μοίρα των ανθρώπων είναι αυτή, ν' αναζητούν σωτηρία κι αυτή να μην έρχεται, ίσως αν κοιτάξει κανείς στον καθρέφτη του να βρει τις απαντήσεις.

    ΥΓ. Βαθειά συγκινημένος από τις δηλώσεις του Προέδρου δανειστή, θυμήθηκα εκείνο το παλιό ρητό το Κέυνς που έλεγε "Το μόνο βέβαιο είναι ότι μακροπρόθεσμα θα είμαστε όλοι νεκροί". Άρα, προς τι το μίσος?

  15. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 01/01/2012 11:22:00

    Στο Antinews εύχομαι και το 2012 να συνεχίσει ακριβώς έτσι.Ενημερωτικά,αποφασιστικά,έχοντας ως κινητήριο άξονα τον άνθρωπο,τη κοινωνία και τα προβλήματα που τη μαστίζουν.Ολοένα και περισσότεροι επισκέπτες εισέρχονται καθημερινά στο συγκεκριμένο διαδικτυακό ιστότοπο.Η δυναμική του Antinews αυξάνεται και γιγαντώνεται.Σε όλη τη συντακτική ομάδα του Antinews εύχομαι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ και ΔΥΝΑΜΗ!!

  16. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 01/01/2012 11:32:17

    Καλή Χρονιά και Χρόνια Πολλά σε όλους.
    Ένα Ευχαριστώ στους "Φάκτορες" για το βήμα αυτό όοπου η πολυφωνία δεν είναι κακοφωνία.

  17. Χριστόφορος Μίχου avatar
    Χριστόφορος Μίχου 01/01/2012 11:39:33

    Χρόνια πολλά σε όλους τους αναγνώστες.
    Σε σας, τους συντελεστές του ιστοτόπου σας οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ και νομίζω σας το οφείλουν και οι 1. 972. 764, όλοι τους, όλοι μας και ξέρουμε όλοι μας το γιατί, πραγματικά κύριοι του antinews, δεν ξέρετε πόσο "κακό" κάνετε στο σύστημα και πόσο καλό στους αναγνώστες και την Ελλάδα...
    Υποκλίνομαι στον πατριωτισμό και στην καθαρότητα του λόγου σας.
    Και πάλι σας ευχαριστώ από καρδιάς...

  18. Y. avatar
    Y. 01/01/2012 12:04:02

    Καλή και ευτυχισμένη Νέα Χρονιά, με αισιοδοξία, δύναμη, χαρά, και προπάντων ψυχική και βιολογική υγεία
    (...στους ονομαστικά εορτάζοντες, διπλές οι ευχές)

  19. Ραβινος avatar
    Ραβινος 01/01/2012 12:14:40

    Ενα μεγαλο ευχαριστω στο Antinews που ολο αυτον τον χαλεπο καιρο εδωσε διεξοδο σε σκεψεις και αποψεις χιλιαδων σχολιαστων /στριων και ταυτοχρονα ελπιδα οτι υπαρχει ανθρωπινο υλικο για ενα καλυτερο αυριο για την ερημη πατριδα μας την Ελλαδα που δεν της ταιριαζε να εχει τετοια αναξια κυβερνητικη ηγεσια στις δυσκολες αυτες ωρες .
    ''ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ''και ΠΡΟ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟ ANTINEWS !

  20. no fear avatar
    no fear 01/01/2012 12:48:19

    "Κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν!Κρατώ το στόμα μου κλειστό,τα χείλη μου ματώσανε.Κουφάλες,δεν ξοφλήσαμε.Αυτό έχω μόνο να τους πω.Τα όνειρα των εραστών δεν σβήνουν!"Διονύσης Τσακνής,Νοέμβρης '90. Καλή χρονιά.

  21. Wolf avatar
    Wolf 01/01/2012 13:14:40

    Καλή Χρονιά Antinews!!!

  22. juliet avatar
    juliet 01/01/2012 13:58:03

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!
    έγραψες πάλι ,το 2012 πρέπει να συρρικνώσουμε το Πασοκ !

  23. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 01/01/2012 14:50:06

    Καλή χρονιά!
    Το καλύτερο είναι το Υ.Γ. Παίζει επικίνδυνα ο Παπούλιας. Πήρε ρίσκο με την πρόβλεψή του. Θα φάμε τα νύχια μας όλη τη χρονιά να δούμε αν θα πέσει μέσα.

  24. Idiot avatar
    Idiot 01/01/2012 15:02:43

    Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια σ' εσας εδω στο Antinews.Ευχαριστω για την καλη παρεα σας την χρονια που περασε.Σας ευχομαι το ποθουμενο.Να ξεπατωθει το Π...κ και να σωθει η Πατριδα.Θαρσειν Χρη.

  25. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 01/01/2012 17:14:16

    Ἐβίβα.

    Ἄμποτες ν' ἀναστηθοῦμε καὶ φέτο.

  26. victoria (true) avatar
    victoria (true) 01/01/2012 17:16:46

    Καλή χρονιά σε όλους!!

  27. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 01/01/2012 18:19:19

    Καλή Χρονιά στους απανταχού γής 'Ελληνες!
    Καλή δύναμη σ' εμάς τους ελλαδίτες!
    Καλή ευόδωση στους στόχους των ελληνοκυπρίων!
    Καλή επιτυχία στους 'οπου γης απόδημους 'Ελληνες σε όλους τους τομείς
    Καλή χρονιά και ευχαριστίες στη διαχειριστική/συντακτική ομάδα του blog Antinews το οποίο επισκέφθηκα για πρώτη φορά το 2ο11 μου άρεσε και παραμένω αναγνώστρια και ενίοτε σχολιάστρια.
    Οι εντός των τοιχών έλληνες εκτός από δύναμη θα χρειαστούμε και αρκετή αυτογνωσία, απαραίτητη για την αλλαγή νοοτροπίας, διότι χωρίς αυτήν δεν
    θα σωθεί η πατρίδα μας.
    Εύχαμαι ολόψυχα να τα καταφέρουμε!

  28. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 01/01/2012 19:05:56

    Χρόνια πολλά σε όλους τους έλληνες υγεία αγάπη κ´ ελευθερία στην πατρίδα μας

  29. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 01/01/2012 19:38:29

    Ενα μεγάλο ευχαριστώ στο antinews , έχει δώσει μια μεγάλη διέξοδο στις σκέψεις μου και στα συναισθήματα μου .... Στους συντελεστές της σελίδας εύχομαι καλή χρονιά , πάντα δημιουργικές ανταλλαγές απόψεων και ιδεών , με σοβαρότητα αλλά και με χιούμορ! Ωραίο κείμενο το συγκεκριμένο! Ξεχωρίζω την παράγραφο περί του μίγματος που συσπειρώνεται γύρω από τον Α.Σ.!!!!! Καλή χρονιά σε όλους σας, γεροί, δυνατοί, όλοι εδώ μαζί και το ΠΑΣΟΚ να συρρικνωθεί μέχρι εκεί που δεν παίρνει!!!!!!

  30. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 01/01/2012 21:38:01

    καλή χρονιά με υγεία εύχομαι για όλους.Πολιτική ωριμότητα,χιούμορ,διαφωνίες και τύχη αν έχουμε θα ξεφύγουμε απο το παρελθόν.Μακάρι τέτοιο καιρό του χρόνου,οι φωτό για την ανασκόπηση του 2012 να δείχνουν μόνο χαμόγελα

  31. arslonga avatar
    arslonga 01/01/2012 23:18:41

    Καλή Χρονιά!
    Σωματική, ψυχική, πνευματική και ηθική υγεία. Δύναμη και επιμονή.

  32. firiki2010 avatar
    firiki2010 02/01/2012 01:46:21

    Καλή χρονιά σε όλους! Οικοδεσπότες, σχολιαστές και αναγνώστες.

  33. ΙΑΣΩΝ avatar
    ΙΑΣΩΝ 02/01/2012 08:25:44

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ , ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

  34. extra muros avatar
    extra muros 02/01/2012 10:15:57

    Καλή Χρονιά, Χρόνια Πολλά!
    Με Υγεία, ευτυχία!
    Με όνειρα και δύναμη για να τα πραγματοποιήσουμε!

  35. Orestios avatar
    Orestios 02/01/2012 13:40:51

    Χρόνια πολλά σε όλους. Καλή Χρονιά!!!!!!!!!