#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/02/2010 01:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τo deal του Γιώργου με τις Βρυξέλλες, αποκαλύπτεται σιγά – σιγά

Τo deal που λέγαμε ότι έχει κλείσει εδώ και μήνες ο Γ. Παπανδρέου με τις Βρυξέλλες, αποκαλύπτεται σιγά – σιγά, μέσα από την οικονομική πολιτική της κυβέρνησης. Η Αθήνα έδωσε γη και ύδωρ προκειμένου να πετύχει την στήριξη της Κομισιόν αφενός και των αγορών αφετέρου.

 Αυτά που δεν κατάφερε η... νεοφιλελεύθερη κυβέρνηση Καραμανλή το πετυχαίνει η Σοσιαληστική κυβέρνηση Παπανδρέου. Με ένα τίμημα, όμως, πολύ βαρύ  για τα ελληνικά νοικοκυριά. Επώδυνες αλλαγές σε ασφαλιστικό, εισοδήματα, φορολογία

 Προς το παρόν οι αντιδράσεις είναι χλιαρές και εθιμικές. Μια απεργία εδώ, μια εκεί, το ΠΑΜΕ παραπέρα και μετά ο καθείς πάει στο σπίτι του.

 Θυμάστε μήπως τότε που ο κόσμος έβγαινε στους δρόμους για το ασφαλιστικό; Τώρα που θα δουλεύουμε πολλά χρόνια παραπάνω με αμφίβολη τη συντάξή μας καθόμαστε όλοι και κοιτάμε την κυβέρνηση να εκτελεί χρέη... τροχονόμου της κοινοτικής λαίλαπας.

 Η κυβέρνηση σπεύδει να δείξει στα δικά της ΜΜΕ ότι εργάζεται πυρετωδώς και βγάζει στο τραπέζι όλα της τα χαρτιά. Μέσα σε λίγες ώρες ανακοίνωσε θεμελιώδεις αλλαγές που θίγουν εκατομμύρια Ελληνες. Ο λόγος ήταν να πάει ο πρωθυπουργός στο Παρίσι και τις Βρυξέλλες και να παρουσιάσει τα... δώρα του. «Εμείς κάναμε το καθήκον μας, στηρίξτε μας και εσείς τώρα» θα τους πει. Και κερατάδες και δαρμένοι δηλαδή αφού όλοι μας θα πληρώσουμε για να μειωθεί το έλλειμμα αλλά θα έχουμε για χρόνια στο κεφάλι μας και τους Ευρωπαίους τοποτηρητές.

 Σε όλα αυτά η κυβέρνηση φαίνεται να μην διαπραγματεύτηκε ουσιαστικά τίποτε. Θα μπορούσε να πάρει περισσότερα, να κάνει καλύτερο ταμείο, κι όχι να αναλωθεί σε δηλώσεις στήριξης προκειμένου να ωφεληθούν ορισμένα λαμόγια που παίζουν χρηματιστήριο και ομόλογα.

 Έτσι CNBC, Reuters και Bloomberg μεταδίδουν τώρα ότι οι ευρωπαϊκές κυβερνήσεις φέρονται να έχουν καταλήξει σε μια συμφωνία στήριξης της Ελλάδας, εκεί που λίγες ημέρες πριν ήθελαν να μας πετάξουν έξω από την Ευρωζώνη. Και σήμερα Τετάρτη ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών αναμένεται να δώσει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το "γερμανικό σχέδιο διάσωσης" που θα συζητηθεί στην έκτακτη σύνοδο Κορυφής των ευρωπαίων ηγετών την Πέμπτη. Ο δε Χοακίν Αλμούνια, μιλώντας στην Ολομέλεια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου αναγνώρισε τις ….προσπάθειες της κυβέρνησης Παπανδρέου και χαρακτήρισε "φιλόδοξο" το πρόγραμμα ανάκαμψης.

Επανερχόμενα λοιπόν αναγκαστικά σε όσα γράφαμε στο Καλύτερα καχύποπτοι, παρά πρόβατα με κομμένο λαιμό (1)

Φάση πρώτη (αμέσως μετά τις εκλογές της 4ης Οκτωβρίου 2009): Τεχνηέντως διόγκωσαν τα μεγέθη, μεταφέροντας έσοδα για τον επόμενο χρόνο και χρεώνοντας δαπάνες στο 2009 για να αυξηθεί το έλλειμμα!

Φάση δεύτερη (100 πρώτες ημέρες): Η δραματική επιδείνωση της δημοσιονομικής εικόνας της χώρας διευκόλυνε την κυβέρνηση να αθετήσει τις προεκλογικές της υποσχέσεις, χωρίς πολιτικό κόστος. Και στο χρηματιστήριο προσέφερε την ευκαιρία σε νέους «παίκτες» να τοποθετηθούν πολύ χαμηλά για να κερδίζουν μεγαλύτερες υπεραξίες όταν ληφθούν τα μέτρα και η εικόνα αρχίσει να βελτιώνεται.

Φάση Τρίτη (κλείνει με το διάγγελμα Παπανδρέου και τα χθεσινά μέτρα): Η κυβέρνηση υπό την πίεση αγορών και έχοντας πια μια καταδεκτική κοινή γνώμη ανακοίνωσε τα σκληρά μέτρα που αναμένουν οι Βρυξέλλες.

Φάση Τέταρτη (άρχισε ήδη) : Στη συνέχεια οι Βρυξέλλες και οι ξένες αγορές αναγνωρίζουν ότι μέτρα θα «βγάλουν την Ελλάδα από την κρίση» (άρχισε να γίνεται). Έτσι, το χρηματιστήριο θα κάνει ένα μίνι ράλι, για να βγάλουν επί πλέον κέρδη, αυτοί που αγόρασαν χαμηλά με τα κέρδη που έκαναν από εμάς!

Φάση Πέμπτη: Το κλίμα θα αλλάξει.  Η εικόνα θα βελτιωθεί. Οι Έλληνες θα δουν με αισιοδοξία το μέλλον. Ο Παπακωνσταντίνου ίσως προταθεί και για Νόμπελ Οικονομικών! (Τον Γιώργο υποθέτω ότι τον ενδιαφέρει μόνο το Νόμπελ Ειρήνης)!

Φάση Έκτη: Με  το νομοσχέδιο που παρέχει  δικαίωμα  ψήφο στους  «νομίμους μετανάστες» θα αλλοιωθεί η  σύνθεση του εκλογικού σώματος, προς όφελος του ΠΑΣΟΚ («βεβαίως-βεβαίως») ενώ η λαϊκή βούληση θα ενισχυθεί με το νέο εκλογικό νόμο.  Έτσι μπορεί βασίμως το ΠΑΣΟΚ να ελπίζει σε μια άνετη επικράτηση στη δημοτικές εκλογές το Φθινόπωρο του 2010.

Φάση Έβδομη: Στα επόμενα δυο χρόνια η παγκόσμια οικονομία θα είναι πλέον σε φάση ανάπτυξης. Επομένως το ΠΑΣΟΚ μπορεί, εκεί  τέλος του 2012, αρχές του 2013, με ορατά πλέον τα σημάδια βελτίωσης της οικονομίας μας να οδηγήσει τη χώρα σε εκλογές. Φαντάζεστε τα συνθήματα, φαντάζεστε τον σκηνικό, ε, δε σας είναι δύσκολο να φανταστείτε και το αποτέλεσμα;

Στην Ρηγίλλης μιλάνε ακόμα για «συναίνεση»;

Για εκείνη την εξεταστική που λέγαμε για τα spreads και τις 100 πρώτες ημέρες ακούει κανείς;

Ρεπόρτερ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Wolf avatar
    Wolf 10/02/2010 01:18:34

    Εγω παντως βλέπω να μας σωζει η ευρωπη και να το πληρωνουμε σε αεροπλανακια, υποβρυχια -απ αυτα που γερνουν- και αρματα, για τις επομενες 10 γενεες.

  2. Γ Καισάριος avatar
    Γ Καισάριος 10/02/2010 02:06:57

    Εγω δε βλεπω γενικα να την γλιτωνουμε. Οι εγγυσεις για πιστωσεις απο την Ευρωαπη απλα θα κανει τα πραγματα χειροτερα στο τελος. Αν δεν γινουν αλλαγες σε αυτη τη χωρα δεν μας βλπεω καλα.

    Μήπως μας συμφέρει να χρεωκοπήσουμε;

    http://www.newstime.gr/?i=nt.el.article&id=31736

    • pikaia gracilens avatar
      pikaia gracilens @ Γ Καισάριος 10/02/2010 10:05:41

      Καισαριε, ειναι πολυ σωστη η παρατηρηση σου. Κανενας δεν εχει κανει μια ουσιαστικη αναλυση των υπερ και κατα μιας επαναδιαπραγματευσης (οχι χρεοκοπιας με την τυπικη σημασια) του χρεους που σε συνδιασμο με θεσμικες αλλαγες στην ελληνικη οικονομια και προπαντος στην κοινωνια.

      Ο φοβος μου και ο φοβος πολλων ειναι οτι θα πεσουμε σε ενα φαυλο κυκλο "σωστικων μετρων" οπως η Τζενεραλ Μοτορς και στο τελος θα εχουν βαρεθει μαζι μας που θα μας φανε οι μαυροι λυκοι.
      Ακομα πιο επιφοβο ειναι με την υφεση και την πεινα που θα πεσει να εμφανιστουν εθνικιστικες τασεις και κομματα που με σημαια το δηθεν εθνος θα μας βαλουν σε ακομα μεγαλυτερες περιπετειες.

      Δυστυχως οι οιωνοι μονο ευνοικοι δεν ειναι.

  3. O Chazos tou choriou avatar
    O Chazos tou choriou 10/02/2010 02:14:38

    Re ! Mas doulevoun Kanonika !!! Akou tha voithissei i Germania kai i Gallia....ANEKDOTO ***

    Tokoglyfia tha kanoun !!! Tha daneisthoun Chrimata me 3% (opou tha perilamvanetai kai to Credit Default Swap diladi asfalistiki dikleida se periptossi pou i Ellada kanei stassi pliromon-proïon pou dyscherainei epipleon tin pistoliptiki mas Ikanotita) kai tha mas to danissoun TOULACHISTON me to Diplo Epitokio !

    Pou mas Voithane ? Mas Apomyzoun .....

    Oi de Germanoi einai PANEFTYCHEIS me tis Epithesseis messo Elladas tou Euro kathos einai exagogiki Chora kai ta Proïonta tis me chamilo Euro ginontai Akoma pio Andagonisitika !!!!!

  4. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 10/02/2010 02:44:24

    Οι φάσεις που αναφέρεις σίγουρα είναι ένα πιθανό σενάριο.

    Συγκρίνοντας όμως κάποιος τη "μαγκιά" με την οποία άρχισε ετούτη η κυβέρνηση την 4η Οκτωβρίου με το πανικόβλητο βλέμα των τελευταίων ημερών του Παπακωνσταντίνου και της Κατσέλη και την απλανή, χαμένη στο διάστημα όψη του ΓΑΠ καταλήγει στο συμπέρασμα ότι μάλλον απλά ήταν κωλόφαρδοι που τελικά οι Βρυξέλλες ζύγισαν τα πράγματα και είδαν ότι τους συμφέρει πιο πολύ να μας δανείσουν αυτοί παρά στην ουσία να διακινδυνέψουν το μέλλον της ευρωζώνης.

    Δεν τους έχω για τόσο έξυπνους φάκτορα...

  5. ΕΥΡΩΤΣΟΠΑΝΗΣ avatar
    ΕΥΡΩΤΣΟΠΑΝΗΣ 10/02/2010 03:04:20

    ΕΥΓΕ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΔΙΟΤΙ ΜΑΖΥ ΜΕ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΛΥΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟ ΣΕ...ΜΑΥΡΟ ΤΟΥ 18 ΑΙΩΝΑ.
    ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟ ΤΟ ΤΕΧΝΑΣΜΑ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ.
    ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ ΕΣΕΙΣ ΦΤΥΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΜΠΑΙΖΕΤΕ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΛΑΟ ΠΟΥ ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΣΑΣ.
    Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΜΕ ....ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΤΩΝ 12,000 ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΚΑΤΩΤΕΡΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΕΙ.
    ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΦΤΑΣΑΤΕ ΕΚΕΙ ΠΡΟΣΘΕΣΤΕ ΟΤΙ ΜΑΖΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΤΥΛΙΓΜΑ ΤΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ Η ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΥ,ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ ΚΛΠ,ΣΕ ΜΑΥΡΟΥΣ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΤΕ....ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.

  6. Orestios avatar
    Orestios 10/02/2010 03:36:17

    Αμερικανιές είναι όλα αυτά, με δόση από μέτρα Μάνου και Παπαντωνίου.
    Τα ίδια κάνουν στην Αμερική, όπου τους απειλούν με φυλάκιση αν δεν αγοράσουν ιδιωτική ασφάλιση.

  7. anetos avatar
    anetos 10/02/2010 08:14:49

    "Δεν τους έχω για τόσο έξυπνους φάκτορα…"

    ουτε αυτους ουτε και τους προηγουμενους

  8. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 10/02/2010 08:42:46

    Τρέμω στην ιδέα ότι η δυναστεία Παπανδρέου θα εξακολουθήσει να μας κυβερνά! Γιατί τόσος πεσιμισμός φάκτορα;

  9. popolaros avatar
    popolaros 10/02/2010 08:43:39

    Ο σκοπός τους δεν είναι να σώσουν την Ελλάδα και την οικονομία της, αλλά να ελέγξουν τον απείθαρχο έλληνα.
    Ότι έγινε και με τον απείθαρχο ιρλανδό.

    • alone avatar
      alone @ popolaros 10/02/2010 09:10:20

      SOSTO

      Άρθρο γερμανικής εφημερίδας DIE WELT,

      "Ένα είναι βέβαιο: Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, θα υπάρχει αυτή η βοήθεια, ακόμη και αν πολλοί άνθρωποι στην Ευρώπη, θα αναρωτιούνται γιατί πρέπει να πληρώνουν αυτοί για τους ανέντιμους Έλληνες. Όμως, μια διάλυση του ενιαίου νομίσματος θα έχει τέτοιες οικονομικές συνέπειες, που μπροστά τους, ο σεισμός που ακολούθησε την τραπεζική κρίση θα φαίνεται αθώος. Και η Γερμανία, η οποία δεν είναι μόνο η πιο σημαντική οικονομία αλλά και ένας από τους κυρίως ωφελημένους της ζώνης του ευρώ, δεν μπορεί να ξεφύγει από την υποχρέωση να βοηθήσει.

      Το τι συμβαίνει τώρα, είναι διττό: Πρώτον, η Ελλάδα δεν πρέπει να υποστηριχθεί άμεσα. Η πίεση των χρηματοπιστωτικών αγορών σχετικά με τους Έλληνες πρέπει να διατηρηθεί όσο το δυνατό περισσότερο, για να εξαναγκάσει έτσι τους πολιτικούς, αλλά και τον πληθυσμό, σε μια σαφή πολιτική λιτότητας. Κάθε αύξηση στο επιτόκιο των κρατικών ομολόγων είναι πιο σωτήρια, από οποιεσδήποτε απειλητικές εξαγγελίες των Βρυξελλών."

      http://alkimosarchive.wordpress.com/2010/01/30/die_welt/

    • popolaros avatar
      popolaros @ popolaros 10/02/2010 10:16:40

      Με την Ελλάδα και τους Έλληνες, συντελείται ένα ενδιαφέρον πείραμα.
      Αν κρατήσει η Ελλάδα, θα κρατήσει και η Ε.Ε.
      Δυστυχώς αυτούς τους δύσκολους καιρούς, έχουμε ως ηγέτη τον forest gap και τον αντώνη να συναινεί.

  10. alone avatar
    alone 10/02/2010 09:12:23

    SOSTO

    http://alkimosarchive.wordpress.com/2010/01/30/die_welt/

    Άρθρο της έγκριτης γερμανικής εφημερίδας DIE WELT

    Ένα είναι βέβαιο: Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, θα υπάρχει αυτή η βοήθεια, ακόμη και αν πολλοί άνθρωποι στην Ευρώπη, θα αναρωτιούνται γιατί πρέπει να πληρώνουν αυτοί για τους ανέντιμους Έλληνες. Όμως, μια διάλυση του ενιαίου νομίσματος θα έχει τέτοιες οικονομικές συνέπειες, που μπροστά τους, ο σεισμός που ακολούθησε την τραπεζική κρίση θα φαίνεται αθώος. Και η Γερμανία, η οποία δεν είναι μόνο η πιο σημαντική οικονομία αλλά και ένας από τους κυρίως ωφελημένους της ζώνης του ευρώ, δεν μπορεί να ξεφύγει από την υποχρέωση να βοηθήσει.
    Το τι συμβαίνει τώρα, είναι διττό: Πρώτον, η Ελλάδα δεν πρέπει να υποστηριχθεί άμεσα. Η πίεση των χρηματοπιστωτικών αγορών σχετικά με τους Έλληνες πρέπει να διατηρηθεί όσο το δυνατό περισσότερο, για να εξαναγκάσει έτσι τους πολιτικούς, αλλά και τον πληθυσμό, σε μια σαφή πολιτική λιτότητας. Κάθε αύξηση στο επιτόκιο των κρατικών ομολόγων είναι πιο σωτήρια, από οποιεσδήποτε απειλητικές εξαγγελίες των Βρυξελλών.

  11. El Gekko avatar
    El Gekko 10/02/2010 09:40:58

    Η "διάσωση" είναι δανεισμός με "μικρότερα" επιτόκια.
    Η μόνη λύση είναι πλεονασματικοί προϋπολογισμοί !!!

  12. kanis avatar
    kanis 10/02/2010 09:53:51

    Για χρόνια ευλογούσατε όλοι τις ελευθερίες της αγοράς!
    'Οταν η αγορά έχει δυσκολίες εμπιστεύεται περισσότερο την...
    ..'κεντρο-αριστερά' (ουσιαστικά..νέα κεντροδεξιά) να λύσει τις
    αντιφάσεις της. Μετά, επανερχόμεθα στα γνωστά για να συνεχιστεί
    το γαιτανάκι της συντριβής των αδύνατων και των μικρομεσαίων!
    Μή διαμαρτύρεστε,οι εξ'υμών δεξιοί,κεντροδεξιοί,παντοειδείς
    φιλελεύθεροι,για σάς δουλεύουν....!
    Εκτός, κι'άν είστε μεροκαματιάρηδες, μικρομεσαίοι που τα βγάζετε
    πέρα δύσκολα,οπότε βαρύτερο το αμάρτημα: lack of social consiousness,
    που θάλεγε ο μακαρίτης ο Εngels απο το εργοστάσιο του,στο..Μάντσεστερ!
    'Οπως και νά'χει περαστικά!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ kanis 10/02/2010 10:14:29

      Καμμία σχέση με "ελευθερία της αγοράς" δεν έχουν αυτά που γίνονται. Η "ελέυθερη αγορά" δεν προβλέπει να παίρνεις μια επιδότηση 100 για βιοτεχνία σφολιάτας, να δανείζεσαι και 400, να έχεις μια υπερκοστολόγηση 200 (μάυρα στην τσέπη) να επενδύεις τα δανεικά 300, να μην βγαίνει η δουλειά (αν έβγαινε δεν θα ήθελες επιδότηση) και τι σε νοιάζει εσένα, τα 200 τα πήρες, ό,τι βγάλεις ακόμα κέρδος, ας το να φουντάρει... ή επί το πασοκικότερον βάλτο στις προβληματικές και βγάλε άλλα 100. Αυτή είναι η Ελλάδα.

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 10/02/2010 12:56:25

      Αλλαξε την λέξη σφολιάτα, με τη λέξη καράβια (για να αναβαθμίσουμε το κοινωνικό status της συζήτησης), ξέχνα τα επενδεδημένα δανεικά λόγω χρηματηστηριακών παιγνίων γνωστών επιτηδίων κύκλων, όπου υπερκοστολόγηση συνυπολόγισε και την κλοπή των τραπεζών μέσω πανωτοκίων...κι έχεις μιά διαχρονική εικόνα της ελληνικής πραγματικότητας!

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/02/2010 10:15:03

    Δε νομιζω οτι ηταν σχεδιο.Πιστευω οτι ο ΓΑΠ περιβαλλομενος απο ομπαμικους οικονομολογους νομιζε οτι μπορει να κανει τη δικη του πολιτικη και προσγειωθηκε αναγκαστικα.Φυσικα τα ΜΜΕ θα περασουν την εκδοχη την πιο ευνοικη για το ΠΑΣΟΚ.Αλλα το μηντιακο προβλημα της ΝΔ δεν μπορει να διορθωθει απο τη μια μερα στην αλλη αφου συσσωρευθηκε για χρονια.

    • pikaia gracilens avatar
      pikaia gracilens @ ψυχραιμια 10/02/2010 12:27:10

      Μπορει και να ειναι ετσι. Αλλα αυτο το μονο που αποδεικνυει ειναι το ποσο ασχετος και μακραν της πραγματικοτητος ειναι. Ζουσε σε αλλη χωρα οχι την Γ-ελλαδα. Το χειροτερο ειναι πως και οι οικονομολογοι του (βλεπε Λουκα) φαινεται να ζουνε σε αλλη χωρα. Ελεος, γιατι του ψηφιζουμε και δεν τους στελνουμε στο πυρ το εξωτερον

  14. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 10/02/2010 10:19:55

    Την δόξαν πολλοί εμίσησαν, το χρήμα ουδείς.
    Το χρήμα πολλοί εμίσησαν, την δόξαν ουδείς.
    Διαλέγει και παίρνει ο καθείς κατά βούλησιν ποιούς προτιμά ως φίλους, από τις ως άνω κατηγορίες.
    Τους πρώτους τους είδαμε πρόσφατα, θα δούμε άραγε τώρα τους δεύτερους;
    Άγνωστες οι βουλές του Κυρίου και άβυσσσος η ψυχή του ανθρώπου.
    Αλλά άν δεν ελπίζει κανείς πάει χάθηκε! Και σε ποιόν να ελπίζει, στον Βουλγαρό, τον Ζάν - Ζάκ, στον σαπιοκοιλιά και στους πρώην αριστερίστες και κνίτες που έλυναν κι έδεναν στο Μαξίμου πριν τον Οκτώβρη;

  15. ataktos avatar
    ataktos 10/02/2010 10:20:17

    Απέναντι στις δυνάμεις που παρατάσσονται σήμερα για να στηρίξουν και να υπηρετήσουν τη νέα κατοχή και τον διατεταγμένο αυτοχειριασμό της χώρας, πρέπει να αντιπαρατεθεί ένα νέο ΕΑΜ με κεντρικό στόχο την ανάκτηση από τον ίδιο τον λαό του ελέγχου της ελληνικής οικονομίας από τις πολυεθνικές, τα μονοπώλια και τους ιμπεριαλιστικούς οργανισμούς. Όσο η χώρα βρίσκεται υπόδουλη των αγορών, όσο σύρεται και άγεται από διεθνείς κερδοσκόπους και πολυεθνικές, όσο στενάζει η οικονομία και οι εργαζόμενοι κάτω από το ζυγό των μονοπωλίων, δεν μπορεί να υπάρξει κανενός είδους φιλολαϊκή πολιτική, δεν μπορεί να υπάρξει καμιά καλύτερη προοπτική για τον εργάτη, τον αγρότη, τον συνταξιούχο, τον μικρομεσαίο επιχειρηματία, το νέο.
    ανάκτηση του ελέγχου σημαίνει διεκδίκηση της δημοκρατίας. Σημαίνει την ανατροπή του υπάρχοντος διάτρητου, διεφθαρμένου συστήματος καλπονοθευτικής αναπαραγωγής ενός περιορισμένου και τυπικού κοινοβουλευτισμού που στηρίζει την απολυταρχία της εκάστοτε κυβέρνησης και των πατρώνων της. Σημαίνει την εγκαθίδρυση της αληθινής κυριαρχίας του λαού, της λαοκρατίας, με την κατοχύρωση και τον σεβασμό της εθνικής κυριαρχίας και ανεξαρτησίας.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ataktos 10/02/2010 10:29:04

      Τριανταπέντε χρόνια τέτοιας "λαοκρατίας" (από το 1975) δεν ήταν αρκετά;
      Οι κεντροευρωπαίοι και σκανδιναυοί ιμπεριαλιστές εταίροι μας δίνανε, κι εδώ κάτι "νέοι ΕΑΜίτες" δεξιοκεντροαριστεροί τρώγανε, καίγανε, χτίζανε και οφφσορίζανε.
      E basta! Ζήτω η κρίση! Η λιτότητα δεν είναι αναγκαστικά κακό πράγμα, αρκεί να την υποστούν οι σωστοί συμπολίτες μας.

    • ataktos avatar
      ataktos @ ataktos 10/02/2010 10:41:32

      Μετά το «Η λιτότητα δεν είναι αναγκαστικά κακό πράγμα, αρκεί να την υποστούν οι σωστοί συμπολίτες μας» κατάλαβα…???? η θρησκεία Yber alles!!!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ataktos 10/02/2010 10:52:26

      Μάλλον λάθος πράγμα καταλάβατε φίλε άτακτε! Καλό πράγμα (και) η θρησκεία, με κάποιο μέτρο βεβαίως, αλλά εδώ έχουμε πάλη των τάξεων! Και ο Θεός δεν επεμβαίνει καθόλου σ' αυτά τα πράγματα!

  16. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 10/02/2010 10:22:34

    ....Γιά νά εξαναγκάσει έτσι τούς πολιτικούς,αλλά καί τόν πληθυσμό σέ μιά σαφή πολιτική λιτότητας.

    Τούς πολιτικούς,ναί,αλλά άν τό δή κανείς αυτό,νά μού τρυπίση τήν μύτη.Οσο γιά τόν λαό;Δέν γνωρίζω γιά σάς,αλλά έγω έχω βαρεθεί νά ζώ σέ λιτότητα.

    Ερχονται μετά οί Ούνοι,Γότθοι,Βισιγότθοι καί λοιποί Βάνδαλοι,καί πιάνουν στό στόμα τους τόν Ελληνα,ώς ανέντιμο,λές καί δέν γνωρίζουν ποιοί πράγματι είναι οί ανέντιμοι σ'αυτήν τήν χώρα.Καλά τό έγραφε ό Ελύτης..άν τής Ευρώπης καί τής Ασίας ακουμπά,εκεί στόν αέρα στέκεται μόνη της(διορθώστε με διότι τό ξέχασα τό ποίημα).

  17. donaE avatar
    donaE 10/02/2010 10:56:37

    Ο κοσμος εχει προδοθει παντως και φοβαμαι απο ολες τις μεριες.Αλλα δεν αντιδρα.
    Κατω απο το βαρος των λογαριασμων και των δοσεων και της προδοσιας, δεν εχει κουραγιο.
    Και το κακο ειναι οτι και αλλες ιστορικες στιγμες δεν αντεδρασε και τα πραγματα πηγανε πολυ ασχημα.

    • ataktos avatar
      ataktos @ donaE 10/02/2010 11:08:54

      Το συμπέρασμα σου είναι σωστό !!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ donaE 10/02/2010 11:11:12

      Ας είχε μυαλό "ο κόσμος" όταν έπρεπε, να μην δανειοκαταναλώνει άκριτα και άπληστα, ώστε να μην αισθάνεται σκλάβος τώρα. Αφού δεν το είχε τότε, τώρα "σπίτι, δουλειά (κι αυτή επισφαλής) και σιωπή".

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ donaE 10/02/2010 11:28:01

      Ο κόσμος δεν αντιδρά, περιχαρακωμένος στα διαχειριστικά όρια της μιζέριας του, αλλά θα πρέπει να φοβούνται ορισμένοι την έκρηξη, δεν πάει άλλο, όχι γιατί ξανά πληρώνουν οι ίδιοι απλά γιατί δεν θα έχεις πάλι αποτέλεσμα και αυτό πλέον έχει γίνει πεποίθηση:

      Μας δουλεύουν 300 επίγονοι και οι κολλητοί τους μας δουλεύουν...

      ΥΓ

      Η συναίνεση είναι και στα τιμολόγια του ΑΛΤΕΡ;
      Η συναίνεση είναι και στη διάσωση της ΑΣΠΙΣ;

      Τα λεφτά τους λεφτά τους και οι τσέπες μας δικές τους δηλαδή

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ donaE 10/02/2010 11:32:19

      Και πώς ακριβώς θα μπορούσε να εκφραστεί η (όποια) λαϊκή έκρηξη; Με τη μορφή της "εξέγερσης" του Δεκέμβρη '08, εκ προοιμίου καταδικασμένη δηλαδή μετά τη συκοφάντησή της από τους τότε μπαχαλάκηδες και από τους εξωνημένους μαρκουτσοφόρους των σαπροκάναλων;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ donaE 10/02/2010 11:45:20

      Χιλιάδες τρόποι:

      -ψώνια από το διαδίκτυο
      -φορολογική αδρανοποίηση / επανάσταση
      -μαύρισμα στις εκλογές
      -καταγγελίες και δημοσιοποίηση παρατυπιών
      -κράξιμο
      -ενεργοποίηση στον εργασιακό και κοινωνικό περίγυρο
      -οργάνωση
      -διαφοροποίηση των επιλογών μας που μας έφερα ως εδώ

      Οι μπαχαλάκηδες το ίδιο το σύστημα ήταν, εξυπηρετώντας ίδιους σκοπούς, όχι κοινωνικούς ή εθνικούς αλλά πελατειακούς

      Η αλλαγή πρέπει να αρχίζει από τον καθρέπτη, τα θέλω μας δεν μπορεί να είναι νόμοι και επιταγές του συνόλου.

      ΥΓ

      Ας μαζευτούν πχ
      -500 άντρες και να κάνουν αγωγές για την εξομοίωση των ορίων συνταξιοδότησης
      -για τα αφορολόγητα επιδόματα στο Δημόσιο
      -για τους 16 μισθούς της Βουλής
      -500 πτυχιούχοι που στο στρατό και τα σώματα ασφαλείας και η φοίτηση είναι συντάξιμη ενώ για τους υπόλοιπους πρέπει να εξαγοραστεί η εθελοντική θητεία...

      και ας αποδείξει η ανεξάρτητη και αδέσμευτη δικαιοσύνη την διαφορετικότητα πχ

  18. Vachus avatar
    Vachus 10/02/2010 11:35:23

    Τα επιτελεία του πασοκ ήδη ετοιμάζουν τις διαφημίσεις για τις μετά λαθρονομοσχεδίου εκλογές. Φανταστείτε οτι βλέπετε τηλ/ση και σκάει πολιτική διαφήμηση με τον Γιώργο από την βουλή να λέει περί Ελλήνων Πακιστανικής καταγωγής. Υπότιτλοι από κάτω στην Αραβική, στην διάλεχτο των Παστουν, αλβανικά κλπ. Μιλάμε για Νέλσον Μαντέλα, Μπαράκ Ομπάμα και έτσι.
    Το Ομπάμα πέρασε στις τελευταίες ελληνικές εκλογές. Το Μαντέλα θα το φτιάξει η ψήφος των "οικονομικών" μεταναστών.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Vachus 10/02/2010 12:26:22

      Αν το GAP συγκρίνει ενδόμυχα τον εαυτό του με τον Μαντέλα και τον Ομπάμα, να του μάθω μία παροιμία που μου έμαθε η γιαγιά μου (αυτός σίγουρα δεν θα ξέρει ελληνικές παροιμίες, από πού να τις μάθει; Από τον κολλητό του Βαλλιανάτο μόνο τίποτα καλιαρντά μπορεί να έχει μάθει):

      "Μπήκανε οι καβαλλίνες στο πιάτο και είπανε 'λιβάνι είμαι και 'γω'"
      Και μία άλλη παροιμία:
      "Πλέουν τα ρόδα στο γιαλό, πλέουν και οι κουράδες".

      Λίγη αθυροστομία που και που δεν βλάπτει, απόκριες έχουμε άλλωστε.

  19. salmonellas avatar
    salmonellas 10/02/2010 12:03:55

    Σιγα τα λαχανα. Τι ντηλ και ξεντηλ. Αν δεν κινδυνευε να παει κατα διαβολου το ευρω λογω Ισπανιας, δεν θα εσπευδε κανενας. Μεγαλος τιτλος σε φτηνο κειμενο.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ salmonellas 10/02/2010 13:14:49

      @ salmonellas
      Σωστόν 100%.
      It 's the Spain economy problem, stupids.
      Οι λοιποί είμαστε μάλλον μικροί για σοβαρές αναταράξεις.

  20. Nazgul avatar
    Nazgul 10/02/2010 12:08:59

    Greece needs to implement a significant internal devaluation, as without this, correcting the fiscal deficit will only involve playing around with the tip of the iceberg, and by default in the longer term will become inevitable.
    Η Ελλάδα πρέπει να εφαρμόσει μια σημαντική εσωτερική υποτίμηση, χωρίς να γίνει αυτό και διορθώνοντας μόνο το φορολογικό έλλειμμα είναι σαν να ασχολείσαι μόνο με την κορυφή του παγόβουνου, και εξ ορισμού μακροπρόθεσμα θα καταστεί αναπόφευκτη.
    Edward Hugh

    http://seekingalpha.com/article/178455-greece-needs-to-implement-a-significant-internal-devaluation

    Μέθοδο που ακολούθησε το Ηνωμένο Βασίλειο με επιτυχία υποτιμώντας 25% το νόμισμα της. Σε αντίθεση με την Ελλάδα που ενώ το 1983 υποτίμησε 15% την δραχμή κατόρθωσε να εκτινάξει 27% τον πληθωρισμό !

    Α … και για τους επιμελείς και διαβαστερούς μια ΠΟΛΥ Ενδιαφέρουσα μελέτη

    http://www.oxfordeconomics.com/free/pdfs/greece_default(jan10).pdf

  21. ευτυχια avatar
    ευτυχια 10/02/2010 12:46:22

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΙΘΑΓΕΝΗ. ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΑΣΥΛΟΥ-ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΝΙΓΗΡΙΑΣ Η ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ. ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΙΝΑ, ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΦΡΑΓΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΕ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΣΚΛΑΒΑ Η ΛΟΥΚΑ ΚΙ Ο ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, ΘΑ ΠΟΥΛΗΘΩ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΙΖΕΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΙΡΑΚΙΝΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΕΞΩ ΤΙΣ ΜΙΖΕΣ ΤΟΥΣ. ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ?

  22. ataktos avatar
    ataktos 10/02/2010 13:11:52

    Στο Σπινάρη υπάρχει μια κενοί θέση για τον Γ.Π. (λόγο καταγωγής) ,τουλάχιστον θα το χρηματοδοτήσει από αυτά που άρπαξε επί ΚΚ …

  23. JOHN avatar
    JOHN 10/02/2010 13:14:26

    Μπορει να μας πει ο ΓΑΠ ποσο στοιχιζουν στη χωρα ετησιως μισθοι επιδωματα σε βουλευτες,ευρωβουλευτες υπουργους,επιτροπους και καθε πολιτικο λαμογιο,που αποφασιζει για μετρα λιτοτητας αρκει να μη θυγεται?Και κατι ακομη,γιατι να μη δωθει ιθαγενεια στους Πακιστανους,Αφγανους....,απογονοι του Μεγαλου Αλεξανδρου ειναι!!!Καποτε και αυτοι δεν πρεπει να γινουν κοματικη πελατεια στους πολιτικους σωτηρες της μητερας πατριδας?