#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/06/2009 15:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τo πρώτο πακέτο μέτρων

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΚΟΣ avatar
    ΒΙΚΟΣ 25/06/2009 16:04:09

    ΤΙ ΕΙΧΕΣ ΓΙΑΝΝΗ ΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ.

    ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΙ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΧΤΥΠΑΝ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.

    ΚΕΦΑΛΙΚΟΙ ΦΟΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ....ΝΕΟΟΘΩΜΑΝΟΥΣ.

  2. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 25/06/2009 16:27:15

    ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΦΟΡΟ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΡΙΣΗ; ΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΒΕΛΤΙΩΝΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΙ ΦΟΡΟΙ. ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΦΟΡΟΙ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΤΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΚΚ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΡΙΣΗ;

  3. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 25/06/2009 16:50:08

    Kαι μήν ξεχάσει να μας πεί ξανά το γνωστό ΣΕΜΝΑ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΑ σας τα βάζουμε για το καλό σας.

  4. TheWatcher avatar
    TheWatcher 25/06/2009 16:54:36

    Τελικά δεν το πηραν το ΜΗΝΥΜΑ ....

  5. ss_sk avatar
    ss_sk 25/06/2009 16:56:38

    Καλά, ακόμη επιμένουν στο θέμα των ημιυπαίθριων χώρων?

    Τα' παμε, τα ξανα' παμε, νομιμοποίηση δεν παίζει γιατί είναι αντισυνταγματική, πάλι θα' ρθει το ΣτΕ να δώσει άκυρο (αφού θα προλάβουν κάποια ζώα να πληρώσουν) και πάλι θα βγουν κάποιοι να το κατηγορούν ότι βάζει εμπόδια στην...ανάπτυξη.

    Εκτός αν παίξει ο μπουρδο-όρος ''τακτοποίηση'' (ποιος ήρθε?).

  6. wert01gf avatar
    wert01gf 25/06/2009 17:03:09

    «Δεν.. Δεν.. Δεν..»

  7. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 25/06/2009 17:07:48

    Μονον με συνεχεις αυξησεις φορων θα επελθει η εξυγιανση του δημοσιου τομεα που εχει και το προβλημα; Μειωση δαπανων δεν μπορει να υπαρξει; Ο καθε καραβλαχος ΄πολιτικος/πολιτικαντης θα μετακινειται με τα πολυτελη κυβερνητικα αεροπλανα, ακομη και για να παει στο χωριο του και να δειξει μπουγιο, οπως εκαναν συστηματικα στην προεκλογικη περιοδο; Και πως νομιμοποιειται οποιαδηποτε κυβερνηση να κανει προεκλογικες παροχες; Και γιατι απο το αλλο κομμα που διεκδικει την εξουσια δεν εμπηξαν τις φωνες; Γιατι και σ' αυτo κατι παρομοιο θα κανουν οταν θα βουτηξουν την κουταλα, για να κερδιζουν παλι τις εκλογες;
    Σωστο μετρο ειναι η φορολογηση των σκαφων αναψυχης, αλλα πρεπει να αρχιζει απο τα εξι μετρα και οχι απο τα δεκα, πηγαινετε σε μια μαρινα και θα καταλαβετε γιατι το πηγαν στα δεκα μετρα. Και επισης, τα ιστιοπλοικα, γιατι πανω απο δεκαπεντε μετρα, απο εξι μετρα και αυτα, επιτελους, να σταματησουν οι διακρισεις και οι διευκολυνσεις, κυριως σε φιλους προσωπικους και κομματικους.
    ΥΓ. Με τα νεα μετρα θα την "πληρωσουν" και αυτοι που εσπευσαν να "επωφεληθουν" και αγορασαν τον τελευταιο καιρο μεγαλα και πολυτελη αυτοκινητα. Δεν ηξεραν οι αφρονες και αφελεις οτι σε τουτο το χαρτοβασιλειο της αρπακτης και της ασυνεπειες θα βρισκαν κατι, και συντομα μαλιστα, για να τους παρουν πισω αυτα που τους ειχαν δωσει;

  8. δημος . avatar
    δημος . 25/06/2009 17:11:53

    Πρωτινό να κάνουμε έναν έρανο και με τα χρήματα που θα συγκεντρωθούν να τον κεράσουμε έναν τεντζέρέ μακαρονάδα να ντερλικώσει μπας και χορτάσει επιτέλους ...

  9. poisonous avatar
    poisonous 25/06/2009 17:13:08

    Γιατί το κινητό; Ελάχιστη φορολογία 32%!!! Ποιό άλλο προιόν έχει τέτοια φορολογία;

  10. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 25/06/2009 17:16:14

    Στα σκαφη της κατηγοριας απο εξι εως δεκα μετρα υπαρχει και το πολυ παραδακι. Και απο αυτους, που ειναι παρα πολλοι, μπορει να βγει πολυ και ζεστο χρημα για το αδηφαγο κρατος μας. Οι σκαφατοι να πληρωσουν κι' ολας, οχι μονον μουρη και φιγουρα.

  11. Nick avatar
    Nick 25/06/2009 17:25:10

    ΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΒΕΛΤΙΩΝΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΙ ΦΟΡΟΙ
    -----

    Σοβαρά; Και ποίοι το λένε αυτό; Το ότι ανεβάινουν τα χρηματηστήρια δεν σημαίνει ότι έρχεται και η ανάκαμψη.

    Η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική από αυτή που λένε οι διάφοροι "αναλυτές".

    Όσο για τους νέους φόρους, καλά σωθήκε η Ελλάδα. Πάω στοίχημα ότι ούτε το 10% δεν πρόκειται να εισπράξουν.

  12. El Gekko avatar
    El Gekko 25/06/2009 17:27:44

    Για τους ημιυπαίθριους υπάρχει όντως πρόβλημα. Δεδομένου όμως πως έχουν πλέον καταργηθεί δεν παίζει το σενάριο της συνολικής τακτοποίησης; Ίσως και της παραχώρησης δικαιώματος κλεισίματος σε όσους δεν το έχεουν ήδη κάνει; Έναντι αμοιβής φυσικά.

  13. ss_sk avatar
    ss_sk 25/06/2009 17:45:30

    Οι ημιυπαίθριοι δεν καταργήθηκαν (και στην τελική δε θα' πρεπε). Ο Σουφλιάς το σκέφτεται από το 2005 αλλά καλύτερα να τον πάρει ο Χάρος στον ύπνο του (Θε μου σχώρα με) πριν προλάβει να επεξεργαστεί το...οτιδήποτε (τί καλό να περιμένεις απ' αυτόν?).

    Επιλεκτική αύξηση δόμησης (γιατί αυτό σημαίνει δικαίωμα ''κλεισίματος'' επί χρήμασι) δε στέκει. Πρέπει να ισχύσει για όλους - με τη σημερινή κατάσταση ούτε αυτό στέκει. Απλά την επόμενη φορά που κάποιος εργολαβο-κατασκευαστής πάει να πουλήσει παράνομο χώρο ντουγρού για καταγγελία! Και όσοι την πάθανε (και είναι πολλοί) ας το ψάχνανε καλύτερα - σε Κοινωνία Δικαίου δε θέλουν να ζουν?

  14. sinn avatar
    sinn 25/06/2009 17:48:54

    Και λίγα έιναι. Δεν έχω σκάφος ούτε αυτοκίνητο μεγάλου κυβισμού. Δεν χρησιμοποιώ κινητο τηλέφωνο και θεωρω την σχετική αυξηση πολυ μικρή. Με αφορά μόνο η αύξηση στη βενζίνη την οποια περίμενα.

  15. Naruto avatar
    Naruto 25/06/2009 18:18:37

    @1 Κατι μου λεει οτι δεν θα αργησουν να ερθουν πισω οι παλιοι οπου να ναι.

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/06/2009 18:24:42

    Δεν θα είχα αντίρρηση να πληρώσω τριπλούς φόρους εάν υπήρχε αντίστοιχη μείωση εξόδων. Αλλά αν δεν μειώσουν έξοδα, θα κάνω ότι μπορώ να φοροδιαφύγω. Δεν θα φορολογηθώ εγώ στα ήδη φορολογημένα για να κυκλοφορεί η Πετραλιά,ο Αρις και το καθε λογής λαμόγιο Κυβέρνησης και αντιπολίτευσης με μερσεντές και μπράβους.

  17. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 25/06/2009 18:29:05

    Οι νέοι φόροι χτυπάνε λεφτάδες και χαβαλέδες. Ακόμη μια πτυχή του νέου προσώπου του Κώστα.
    Κρίμα που το παραδάκι θα πάει στους νεκρόφιλους τραπεζίτες.
    Δεν πειράζει Κώστα μου, έτσι κι αλλιώς τα ρόπαλα τα φτιάχνω από καρεκλοπόδαρα και τα τοιαύτα και μου κοστίζουνε δεκάρες.

  18. tiramola avatar
    tiramola 25/06/2009 18:41:04

    Εν τω μεταξύ θα ξεπεράσει το έλλειμα το 6% το 2009 μετά και την 5χρονη ήπια προσαρμογή...
    Γειά σου ρε Κώστα με το επιτελείο σου...

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/06/2009 18:44:25

    Τελικά έχει δίκιο ο Naruto 15... Μεταθέτουν το πρόβλημα για τον επόμενο, που δεν θα αργήσει να έρθει τρομάρα του, και θα έχουμε τα μέτρα με υπόκρουση θηλυκού τσε Γκεβάρα, συγγνώμη, ...Αρσένη

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/06/2009 18:45:58

    -Οι νέοι φόροι χτυπάνε λεφτάδες και χαβαλέδες-

    Μάλλον κάποιους δεν τους αγγίζουν οι αυξήσεις στη βενζίνη καθότι προφανώς οδηγούν...γαιδούρι .

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/06/2009 18:53:04

    τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας τις ρώτησε για τους φόρους στα κινητά;

    δεν θα τους αρέσει καθόλου υποψιάζομαι, και αν δεν αρέσει κάτι στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας έχουν τον τρόπο αυτές να το ρυθμίσουν κατάλληλα

    όπως "ρύθμισαν" τα πρόστιμα π.χ.

  22. tiramola avatar
    tiramola 25/06/2009 19:15:13

    Αλλά δεν φταις εσύ Κώστα...
    Φταίει η πουτάνα η αριστερή αντίληψη που διακατέχει την Ελληνική κοινωνία.
    Ξέρεις , αυτή που ακόμα και υπουργούς ωθεί στην δημιουργία off shore για το μέλλον των παιδιών τους..
    Άτυχος , κρίμα...

  23. tiramola avatar
    tiramola 25/06/2009 19:34:56

    Μην κολώνεις όμως Κώστα.
    Μέχρι και ο καταλληλότερος κομμουνιστής μπορεί να εξελιχθείς αφού τόσο καλά το χειρίζεσαι επικοινωνιακά που μέχρι και συγχωροχάρτια δίνεις στα λαμόγια τα στελέχη σου και παραμένεις το δυνατό χαρτί της παράταξης...
    Και φυσικα έχεις και το πλεονέκτημα να κοροιδεύεις όποιον θέλεις αφού ζούμε σε μιά εποχή που οι λέξεις κοντεύουν να χάσουν το νόημα τους.
    Εδώ μέχρι και τα τραγούδια του Άσιμου τα δίνει προσφορά ο "Κόσμος του Επενδυτή"
    Γιαυτό σου λέω , έχει ο θεός...

  24. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 25/06/2009 19:42:34

    Το μόνο πράγμα που ξέρει να κάνει αυτή η κυβέρνηση, είναι η επιβολή φόρων και η μόνη δεσμευση που έχει είναι απέναντι στο μεγάλο κεφάλαιο και στη διαπλοκή.
    Σεμνά και ταπεινά λοιπόν ο κος Καραμανλής διατελεί έναντι των αφεντικών του τα οποία υπήρετεί ανεξαρτήτως πολιτικού κόστους.
    Εφ'ων ετάχθη ο καθένας.

  25. Dias avatar
    Dias 25/06/2009 19:51:46

    Το θέμα είναι απλό. Πρέπει να διευρύνουν το ΑΕΠ. Αν διευρύνουν το ΑΕΠ τα ελλείμματα ως ποσοστό επί του ΑΕΠ θα πέσουν και φόρους θα μαζεύουν περισσότερους και όλα. Όμως είναι ανίκανοι να διευρύνουν το ΑΕΠ και δεν πρόκειται να διευρυνθεί διότι δε λειτουργεί ο ανταγωνισμός. Αυτό οδηγεί ένα τμήμα υγιούς επιχειρηματικότητας εκτός Ελλάδας και αυτό σημαίνει ότι πληρώνουν φόρους εκτός Ελλάδας.

  26. hypo avatar
    hypo 25/06/2009 20:00:18

    @tiramola Για να δούμε και το ΠΑΣΟΚ πόσα τσέπωσε από την Siemens;

  27. hypo avatar
    hypo 25/06/2009 20:03:14

    Ας μου πει κάποιος και ποιο είναι το ανύπαρκτο οικονομικό πρόγραμμα του geffry.

  28. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 25/06/2009 20:10:03

    @hypo όσοι μέσα σε 5 χρόνια διπλασιάζουν το δημόσιο χρέος (270 απο 180 εκατ.) με ανάπτυξη, παραγωγή, έργα όλα στο μηδέν καλύτερα να το βουλώνουν να μήν κάνουν σε άλλους μαθήματα οικονομικής ηθικής.
    Γιατί ο λαός αρχίζει και ξυπνάει απο τον λήθαργο ο μύθος του θρυλικού Καραμανλή καταρρέει.

  29. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 25/06/2009 20:13:33

    Και πού είσαι ακόμα το 270 ήταν το 2008 ποιός ξέρει τώρα που θα έχει φτάσει.

  30. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 25/06/2009 20:17:03

    Τα παπαγαλάκια τώρα δικαιώνονται!!

  31. δημος . avatar
    δημος . 25/06/2009 20:17:14

    Ο κ. Αθανασόπουλος παραδέχτηκε ότι υπάρχουν καθυστερήσεις στην υλοποίηση του business plan οι οποίες οφείλονται τόσο σε εξωγενείς παράγοντες όσο και σε προβλήματα τη εταιρείας και ανέφερε ότι θα υπάρχει αναθεώρηση του business plan στο προσεχές διάστημα ώστε να περιληφθεί η απαγόρευση του λιθάνθρακα.-
    για όλα φταίνε η ξένες δύναμής......

    http://www.capital.gr/Articles.asp?id=763406

  32. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 25/06/2009 20:30:28

    Μόνη λύση είναι να επιστρέψουν τα μάρμαρα στο μουσείο της Ακρόπολης, αυτό θα είναι η "καλή" αρχή για να επαναπατρισθούν και τα 200 δισ. ευρώ καταθέσεις Ελλήνων στο εξωτερικό (προσοχή: όχι Ελλήνων του εξωτερικού).

  33. οκτώ avatar
    οκτώ 25/06/2009 20:31:50

    Δεν καταλαβαίνω γιατί γκρινιάζετε. Μου θυμίζετε τον Εφραίμ που εξαπατήθηκε από τους διαβολεμένους υπουργούς.
    Τι περιμένατε δηλαδή ;
    Να μειώσει την φορολογία όπως γίνεται σε άλλα ευρωπαϊκά κράτη και με παρεμβάσεις στην ανταγωνιστικότητα να ωθήσει την ανάπτυξη της αγοράς ;
    Με τι αποθέματα στα κρατικά ταμεία, με αέρα κοπανιστό ;
    Αυτοί ούτε περίπτερο δεν είναι ικανοί να κρατήσουν ανοιχτό, αλλά και εμείς δεν λέω, όταν έχουμε εκλογές το γαλαζοπράσινο σημαιάκι μια χαρά το κυματίζουμε.

  34. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 25/06/2009 21:23:40

    Αύριο,μέσω του εμπόρου αυτοκινήτων που διαπραγματευόμουν το καινούργιο μου αυτοκίνητο,θα στείλω στον κο Παπαθανασίου ένα μήνυμα.Ότι θα χάσει περισσότερα απο 150 ευρώ.
    Κλιματιστικό επίσης δεν θα αλλάξω.
    Ελαχιστοποιείστε την κατανάλωση.Τους πονάει πολύ περισσότερο απο μας!
    Μέχρι να καταρεύσουν.Και φυσικά, μην τους ψηφίσετε,όποτε σώσουν και κάνουν εκλογές.
    Αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων.

  35. Dream avatar
    Dream 25/06/2009 21:36:20

    @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

    Ο Καραβέλας που τα έφερε μέσα με διατάξεις νόμων του 2003 είδες τι τράβηξε τι τραβάει και τι θα τραβήξει.

    Όλο το σύστημα στη χώρα στρεβλώνει τον ανταγωνισμό και κανείς δεν είναι τρελός να έρθει να δώσει πληροφορίες για την περιουσία του στους διεφθαρμένους για να του την αρπάξουν.

  36. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 26/06/2009 04:51:59

    Μή μασάτε!

    Όταν αναλάβει ο ΓΑΠ την πρωθυπουργία,

    θα φέρει την εποχή της ανάπτυξης,
    της ελπίδας και της προοπτικής...
    Θα μοιράσει χρήμα!
    Μιλάμε τώρα για πολύ ανάπτυξη!
    Θα χεστούμε στο τάληρο!
    Μιλάμε για τεράστια πρόοδο!
    Και τελικά, θα τους καταργήσει όλους αυτούς
    τους άδικους φόρους!

    Τ'ακούς Κωστάκη?

  37. Orestios avatar
    Orestios 26/06/2009 14:26:27

    Θα τρώμε και με χρυσά κουτάλια, όπως έλεγε και ο μπαμπάς του?

  38. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/06/2009 21:11:23

    Εαν η ΝΔ ή το ΘΑΣΟΚ καταφέρουν να φορολογηθεί η λαμογιά (δηλαδή οι ίδιοι) τότε θα γίνουμε Μονακό.