#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/06/2008 16:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τhe brand name «PASOK» is over

Βαθύς προβληματισμός και αναταραχή επικρατούν στα στελέχη και στην Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ λόγω της Siemens, αλλά και των σεναρίων που έχουν φουντώσει σχετικά με το ενδεχόμενο επανίδρυσης του κόμματος, πιθανώς με το όνομα «Δημοκρατικό Κόμμα», γράφει σήμερα το ΒΗΜΑ και προσθέτει:  Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ κ. Γ. Παπανδρέου άρχισε να δέχεται (ξανά) εισηγήσεις για νέο κόμμα εδώ και τουλάχιστον τρεις εβδομάδες, τις τελευταίες ημέρες όμως υπάρχει η αίσθηση ότι κάποιοι υποστηρίζουν την άποψη αυτή πολύ μαχητικά. Το επιχείρημά τους είναι ότι εφόσον ο κ. Παπανδρέου έχει απέναντί του το μισό ΠΑΣΟΚ και το ρήγμα δεν γεφυρώνεται, είναι καλύτερα να προχωρήσει χωρίς αυτό και με δεδομένο ότι το πολιτικό σκηνικό είναι ρευστό». Ορισμένοι «πράσινοι οιωνοσκόποι» μαντεύουν και την ημερομηνία ανακοίνωσης του νέου σχηματισμού: 3 Σεπτεμβρίου, μια συμβολική μέρα για το ΠΑΣΟΚ. Ταυτοχρόνως, όμως πληθαίνουν οι φωνές όσων θεωρούν ότι η άρνηση και η απαξίωση συλλήβδην του κυβερνητικού παρελθόντος του ΠΑΣΟΚ θα αποδειχτούν εγκληματικές. «Αν αφήσουμε να κηλιδωθεί το brand name ΠΑΣΟΚ, δεν πρόκειται να διασωθεί κανένας» υπογραμμίζουν.

 Τα σενάρια για την μετονομασία του ΠΑΣΟΚ δεν είναι καινούργια.  

Στις 13/01/2008 το ΠΑΡΟΝ έγραφε πρωτοσέλιδα: «Δημοκρατικό Κόμμα», το νέο όνομα του ΠΑΣΟΚ!» και πρόσθετε: «Ενώ ο Γιώργος Παπανδρέου σε ρόλο… κουμπάρου ετοιμάζει τη βάφτιση ενός νέου κόμματος στη θέση του «παλαιού» ΠΑΣΟΚ, το καρτέλ των «νταβατζήδων» σε ρόλο… «νταβατζή της» «ΝΕΑΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ» (δεν χρησιμοποιούμε καθόλου τυχαία αυτό τον τίτλο!) ετοιμάζεται για την αποδόμηση του υπάρχοντος πολιτικού σκηνικού με την «υπέρβαση» ΝΔ και ΠΑΣΟΚ μέσω της δημιουργίας ενός νέου κόμματος ! Η υπόθεση Ζαχόπουλου ίσως αποτελέσει τον καταλύτη εξελίξεων και διεργασιών που εδώ και καιρό βρίσκονται σε συρτάρια και… σε μυαλά «νταβατζήδων». Απ' την άλλη μεριά, σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του «Π», ο Γιώργος Παπανδρέου έχει στις «καβάντζες» του την πρόθεση, αν χρειαστεί, να υπερβεί το ΠΑΣΟΚ, το κόμμα που ίδρυσε ο πατέρας του, και να «ιδρύσει» στη θέση του ένα νέο κόμμα. Μάλιστα έχει κατ' αρχάς καταλήξει και στο όνομά του. Θα το ονομάσει «ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ». Κατά τις ίδιες πληροφορίες, έχει επίσης έτοιμο και το καταστατικό καθώς και τη Διακήρυξη του νέου κομματικού σχηματισμού…»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 25/06/2008 17:10:57

    Δημοκρατικό κόμμα α λα Αμερική; Δεν πρόκειται να γίνει σύντομα, αν και το ΠΑΣΟΚ έχει πεθάνει προ πολλού. Δεν νοείται να λέγεται ένα κόμμα "σοσιαλιστικό" σήμερα.

    Να πετάξει έξω όλες τις αρπάχτρες και τα λαμόγια και μετά να προχωρήσει στο νέο κόμμα, το οποίο πρέπει να ξεφύγει από τη λούμπα της κομματοκρατίας και της διαφθοράς.

  2. περίεργος avatar
    περίεργος 25/06/2008 17:20:56

    Ο GAP δεν έχει αδύνατα σημεία πιθανής κακής διαχείρισης δημόσιου χρήματος, όταν ήταν mfa;

    συγκρατείστε ένα όνομα εταιρείας με έδρα κάπου στη usa.... orama

    κι όταν αρχίσουν έλεγχοι στη διαχείριση του sae, τότε?

    αυτά τα φυλάνε για τον επόμενο γύρο


    μήπως λοιπόν το πλοίο βούλιαξε για όλους;

  3. jay.z avatar
    jay.z 25/06/2008 17:25:12

    Καθως διαβαζα για το brand-name Πασοκ ξαφνικα μου ηρθε στο μυαλο μια βέβηλη συγκριση: το Πασοκ παει αδιάβαστο σαν το ΚΛΙΚ, το αλλοτε "παιδι-θαυμα" του εγχωριου περιοδικου Τυπου και βίβλο του life-style που εσβησε αδοξα στο τιποτα...


    Το ΚΛΙΚ ιδρυθηκε απο τον "τυφωνα" Πετρο Κωστοπουλο, αμφιλεγομενο, αντιφατικο, προκλητικο πασόκο και τα μυαλα στα καγκελα... Τοτε μεσουρανουσε ο Αντρεας και ο Λαλιωτης (φιλος του Πετρου) και ολα εμοιαζαν γκλαμ και γυαλιστερα σαν παραμυθι.
    Οταν Σημιτης αναλάμβανε το Πασοκ, ο Κωστοπουλος αποχωρησε απο το ΚΛΙΚ και το πετυχημενο περιοδικο κινδυνευε να πεθανει. Το ανελαβε ο Γιωργος Μελισσινος, πρωην συνεργατης του Π.Κ. με τον οποιο ειχαν ερθει απο καιρο σε "ιδεολογικη" ρηξη. Ο Μελισσινος, αρχιτεκτονας και ανθρωπος των media με εμπειρια στο εξωτερικο (Γαλλια, ΗΠΑ) το εσωσε το μαγαζι αλλα μετα απο ενα περιπου χρονο αποχωρησε κι αυτος.
    Και ανελαβε ο Φωτης Γεωργελες, "αριστερος" μυστακοφόρος πρωην Ρηγάς με τον Σταυρο Θεοδωρακη "αριστερο" πρωην κνιτη (καπνιστη πούρων Αβανας!). Και το ΚΛΙΚ εζησε μια αργη βασανιστικη καθοδο μεχρι να απαξιωθει τελειως και να σβησει αθορυβα.

    Μηπως ειναι η μοιρα των "ανοιχτομυαλων" αριστερων και ολιγον διεθνιστων μυστακοφορων να κλεινουν τα μαγαζια; Μηπως ο Ουμπέρτο Έκο θα ειχε κατι να πει επ' αυτου;

  4. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 25/06/2008 17:25:42

    Θα προτείνω ονομασία για το νέο κόμμα : " ΠΑΜΕ JUMBO ΤΩΡΑ "

  5. xa xa xa xaaaaa avatar
    xa xa xa xaaaaa 25/06/2008 17:36:53

    > αποχωρησε κι αυτος.
    Και ανελαβε ο ,,,,,, “αριστερος” μυστακοφόρος πρωην Ρηγάς με τον....“αριστερο” πρωην κνιτη (καπνιστη πούρων Αβανας!). Και το ΚΛΙΚ εζησε


    ma nomixzw pws th 10etia tou 80 o anaferomenos asxolountan me komiks periodika typou mamou8, vavel, parapente klp ... an den kanw la8os

    ki ayta ta periodika htan sth mpouka ths arisreras, synaspism,enhs h asynaspisths, entagmenhs h anentakths...

    opote to aristeros klp isws den tairiazei

  6. jay.z avatar
    jay.z 25/06/2008 17:42:23

    @ xa xa xa xaaaaa

    και ποιος σου ειπε οτι οι "αριστεροι" δεν αναλαμβανουν επικινδυνες αποστολες που "ειναι στην μπουκα" των συνασπισμενων και μη αριστερων, ενταγμενων και ανενταχτων; Η δουλεια ειναι δουλεια και η κονομα, κονομα. Εδω "αριστεροι" αναλαμβανουν και πολλες "δεξιες" δουλειες (συμβουλοι, χρηματιστες, δημοσιογραφοι-σταρ κλπ)

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 25/06/2008 20:13:56

    Τι σημαίνει "αριστερός", "δεξιός", "κομμουνιστής", "σοσιαλιστής", "νεοφιλελεύθερος", "δημοκράτης", "φασίστας";;;

    Πιστεύω ότι, ΑΝ δεν ορισθούν αυτά, η συν-ζήτηση είναι, απλώς, κουβέντα σε στυλ "να 'χαμε να λέγαμε", αφού ο καθένας ό,τι θέλει εννοεί, ό,τι νομίζει καταλαβαίνει και ό,τι τον συμφέρει λέει. Αυτη η σύγχυση καταλήγει, αναπόδραστα, σε αυτό που λέμε "ΧΑΒΡΑ ΙΟΥΔΑΙΩΝ"! Δεν είναι ελληνικός Λόγος.

    Για προσπαθείστε να δώσετε τους ορισμούς, συνολικά ή μεμονομένα, και βλέπουμε

  8. xa xa xa xaaaaa avatar
    xa xa xa xaaaaa 26/06/2008 01:06:58

    Πάλι χώνεται στην κουβέντα ο λαδωτορουφαφύσας ΝΓ !!!

    Από γηροκομείο γράφει ή από ιδιωτικό οίκο ευγηρίας; Έχουν ίντερνετ στους οίκους αυτούς;
    Μπράβο πρόοδο!

    μεμονωμένα ... το ω με ωμέγα.. καρφώνεται το αλτσχάιμερ έτσι

  9. Helmut avatar
    Helmut 26/06/2008 11:34:44

    Πάλι κόλλημα με τους Εβραίους έφαγε ο νήπιος...

    Επί του ποστ τώρα... αυτές οι περιβόητες και εμπνευσμένες "εισηγήσεις" που γίνονται στον ΓΑΠ και διαρρέουν (όχι και τόσο) εντέχνως, πόσο πολύ θα ήθελα να ξέρω ποιος είναι ο ιθύνων νους που βρίσκεται πίσω τους...

  10. fantomas avatar
    fantomas 26/06/2008 19:27:52

    στο ονομα αυτης της λεξης ''δημοκρατια-δημοκρατικη'' ποσοι εχουν ασελγισει αραγες?