#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/03/2010 08:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τ’ αδέσποτα σκυλιά της Βαλαωρίτου τα μαζεύει ο μπόγιας



Canis graecus rufianus

 Ακόμη κι αν συχνάζουν στη Βαλαωρίτου, εκεί που περιμένουν να πέσει κανά κόκκαλο απ’ τα τραπέζια της εξουσίας, με ή χωρίς «φίμωτρο», τ’ αδέσποτα σκυλιά είναι απλώς αδέσποτα σκυλιά.

Ακολουθούν όποιον τους ρίξει κανά ξεροκόμματο, πρόθυμα να φυλάξουν όποια μάντρα έχει από μέσα το φαΐ τους, κυνηγάνε που και που κανά μηχανάκι αλλά μόλις σηκώσεις το χέρι, σου δείχνουν την κοιλιά τους και κουνάνε την ψωραλέα ουρά τους. Υπάρχει δε ένα είδος κόπρων που ανατράφηκε τρώγοντας σκουπίδια πέριξ του Κολωνακίου. Ξέρετε, τώρα, ό,τι βγάζουν οι φιλιππινέζες του καθεστώτος με σακκούλες στο πεζοδρόμιο. Είναι ο λεγόμενος  canis graecus rufianus.

Στην Υπερεσία, όπως θα λέγανε και πέριξ των Μεγάρων, τους λένε «πηγές», τους βάζουν να γράφουν καμιά βρωμίτσα, σκαλίζουν την προσωπική ζωή των αντιπάλων των αφεντικών, και ζουν κατά βάση με τα «μαύρα» και τους ψιλοεκβιασμούς και συνήθως  γαβγίζουν τις δικές τους πομπές σαν δήθεν αμαρτίες των πλασμάτων που ζουν όρθιοι και λέγονται Άνθρωποι.

Αργά ή γρήγορα όμως κι αυτοί οι έρμοι οι κόπροι, οι τόσο πρόθυμοι στα σφυρίγματα του κάθε περαστικού «αφεντικού», έχουν την ίδια κατάληξη: τους μαζεύει ο μπόγιας, ειδικά όταν είναι απρόσεκτοι.

Και ξέρετε τι τους κάνουν; Τους κόβουν τους δίδυμους αδένες και  αν δεν βρεθεί αφεντικό τα τρώει η μαρμάγκα.

Πάντως υπάρχει και μπόγιας και Νόμος.

(Are you talkin' to me Παπαφλόξ;)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 19/03/2010 08:48:15

    Πάντα χρήσιμοι γιά τις βρώμικες δουλειές,διαχρονική η χρήση τους,στημένες λεμονόκουπες στο τέλος...

  2. theokot2002 avatar
    theokot2002 19/03/2010 09:27:49

    ξέρω πολλούς. που είναι ο μπόγιας;
    τέλεια περιγραφή της κατάστασης.

  3. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 19/03/2010 09:35:33

    Αψογο το άρθρο,σαφείς και οι αλληγορικές θέσεις του. Ομως, τα πραγματικά αδέσποτα,αυτά που μόνο καλωσύνη κι ευγένεια βγάζει το βλέμμα τους,αυτά που χαρούμενα κουνάνε την ουρά τους στο πρώτο αχνό ανθρώπινο χαμόγελο,αυτά που στον καλοπροαίρετο πεςραστικό, δείχνουν την κοιλιά τους σε ένδειξη υποταγής κι εμπιστοσύνης,αυτά τα αξιοπρεπή κι αναξιοπαθούντα ζώα,αξίζουν πολλά περισσότερα από την σύγκρισή τους με τους ανθρώπους.Ας μην τα αδικούμε λοιπόν,ούτε χάριν αστείου.(Που σαφώς η διάθεση του αρθρογράφου και δεν ήταν μειωτική γιά τα αθώα αυτά πλάσματα).

  4. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 19/03/2010 10:11:13

    Τους έχουν πάρει χαμπάρι για αυτό εκεί που πάνε, ούτε καφέ δεν τους σερβίρουν, είναι self service !!!!

  5. άστεγος avatar
    άστεγος 19/03/2010 10:21:32

    Μη τα βάζετε με τον γελοιωδέστατο των γελοίων, τέτοια γλοιώδη άτομα πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Αυτά τα υποκείμενα είναι σαν τη RAM, μόλις κλείσει ο υπολογιστής εξαφανίζεται το περιεχόμενο.
    Αυτό που έχει σημασία είναι ποιός δίνει ρεύμα σε αυτές τις θλιβερές υπάρξεις, δηλαδή ποιός τις χρηματοδοτεί και γιατί;
    Άρα μπορεί να γελάμε και να αφορίζουμε αυτά τα άτομα αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αποτελούν απλά το προσωπείο αυτού ή αυτών που τους χρηματοδοτεί.
    Εδώ φαίνεται η τραγική ανεπάρκεια του Κ.Κ. να προβλέψει τα μελλούμενα, στέλνοντας έγκαιρα στο σπιτάκι τους τους Παυλόπουλο και Ρουσσόπουλο, που απέτυχαν παταγωδώς το 2005 να χαλιναγωγήσουν τον καρκίνο της πολιτικής ζωής.

  6. Y. avatar
    Y. 19/03/2010 10:36:22

    “Μενταλιτέ σάλιαγκων”
    (τα σαλιγκάρια ως γνωστόν, διάγουν το βίο τους, έρποντας και γλείφοντας. Είναι δε και νοστιμότατος μεζές, ειδικά με ρακί. Δοκιμάστε το. Τέρπει).

  7. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 19/03/2010 10:43:15

    Ο εν λόγω "σκύλος" κυκλοφορεί εδώ και και καιρό χωρίς fimotro και τραμπουκίζει ασύστολα, συνήθως μόνο γαβγίζοντας. Από ότι φαίνεται, από το γάβγισμα πέρασε και στο δεύτερο στάδιο, ορμάει, γρυλίζει, επιτίθεται κανονικά.

    Μήπως κάποιος πρέπει να τον βαλει στη θέση, του δηλαδή στην κλούβα του μπόγια;

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Σιωπηλός 19/03/2010 12:59:30

      Από τη στιγμή που τον φιλοξενεί στις επιχειρήσεις του και ο ... βλαχομπαρόκ,εκδότης νέας κοπής,ότι και να λέμε εμείς οι ιθαγενείς,ακούγεται παράταιρο.Εχει 'πλάτες' ο Αζόρ.Είναι μέρος του συστήματος,έστω και σαν σαβούρα που στον πρώτο κλυδωνισμό, του πλοίου με το όνομα ' Η ΠΛΕΡΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΙΑ ΔΙΑΠΛΟΚΗ',θα πεταχθεί στις μαύρες θάλασσες.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/03/2010 11:24:16

    Τα σκυλιά, με φίμωτρο ή χωρίς θα έπρεπε να φορολογηθούν και να σταλούν στο Φαρμακονήσι να δουν αν το πήραν οι Τούρκοι.

  9. Wolf avatar
    Wolf 19/03/2010 11:25:54

    Στο χωριό μου, λένε ότι: όταν μπλέκεις με τα πιτουρα σε τρωνε οι κότες.
    Αρα, μηδενική αξία και πολύ περισσότερο σημασία, σε τέτοιου είδους "κόπρους", γιατί οι αλλοι κόπροι είναι κατ΄ τα άλλα συμπεθέστατοι.

  10. Spm avatar
    Spm 19/03/2010 11:30:09

    Μην τρελαθούμε κιόλας που θα βάλουμε ίσια κι όμοια τους κόπρους -που συνήθως είναι μάγκες- με τα ανθρωποειδή που έχουν μάθει μόνο να σέρνονται, να γλύφουν και να εκβιάζουν.
    Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!!!
    Αυτα. Πολύ χρόνο καταναλωσα για δαυτους.

  11. provocateur avatar
    provocateur 19/03/2010 12:00:39

    Εκείνος ο πολιτευτής της ΝΔ, που εδιωξε απο την Ρηγίλλης ο Σαμαράς και θέλει να κατεβεί για περιφερειάρχης στην Κεντρική Ελλάδα με τον Καραταζαφέρη τι σχέσει έχει με τον Παπαφλόξ; Του δινει κοκκαλάκια, η παίρνει κοκκαλάκια; Η γυναίκα εκείνου που τον έβαλε στην πολιτική τι να λέει άραγε;

    • Wolf avatar
      Wolf @ provocateur 19/03/2010 12:09:47

      Για το Ντορακι λες? Αλλος γυμνοσαλιαγκας αυτός!!!
      Αυτος ζει παρασητικα. Ψαχνει να βρει τραπεζι για να τον κερνανε. Ρε Ουστ!!!

    • παλιός αναγνώστης avatar
      παλιός αναγνώστης @ provocateur 19/03/2010 12:11:09

      Γιατί δεν λέτε για τον άλλο τον πολύφερενο διαφημιστή που στηρίζει Παπαμιμίκο;

  12. mpaxalo avatar
    mpaxalo 19/03/2010 12:04:25

    Μιλάμε για το παρακμιακό κανάλι που έχει καταφέρει να μαζεύει βουλευτές και λοιπούς γλύφτες ιδιαίτερα από τη ΝΔ.

    ΚΑΙ ΟΜΩΣ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΗΣ ΝΔ ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΣΥΓΧΝΩΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΜΙΑΚΟΥΣ - ΤΡΑΣ ΤΙ ΒΙ.

    ΝΑ ΞΕΦΤΙΛΙΣΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΚΕΙ.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ mpaxalo 19/03/2010 12:21:02

      Με κανονικό γιαούρτωμα ή πίσσα και πούπουλα!!!!

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ mpaxalo 19/03/2010 12:23:35

      Ο Ντινόπουλος το έχει κάνει δεύτερο σπίτι του. Δείξε μου τους φίλους σου να σου που ποιός είσαι.

  13. παλιός αναγνώστης avatar
    παλιός αναγνώστης 19/03/2010 12:07:18

    Ο Παπαφλόξ θα ήθελε να ήταν καλός δημοσιογράφος. Να γνώριζε συντακτικό, να ήξερε να γράφει, να μιλά ξένες γλώσσες, να έχει πτυχίο πανεπιστημίου. Θα ήθελε πάνω απ΄ όλα να είναι ρεπόρτερ. Δεν είναι όμως. Και επειδή ούτε είναι , ούτε μπορεί πρέπει να κοντύνει στο ανάστημά του όσους μπορούν. Και κάνει το μόνο που ξέρει κι αυτός και οι όμοιοί του: βρίζει και πετάει λάσπη.
    Αλλά ούτε αυτό δεν έχει τ΄ αρχίδια να το κάνει επώνυμα. Και κρύβεται πίσω από κρυφές κάμερες και βρώμικα ιστολόγια.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ παλιός αναγνώστης 19/03/2010 12:24:07

      Αυτός ο τύπος τί έχει τελειώσει εκτός από δημοτικό Μεγάρων?

    • anonymous avatar
      anonymous @ παλιός αναγνώστης 19/03/2010 16:48:54

      Κι όμως κύριοι ο εν λόγω κατά δήλωσή του έχει 2-3 πτυχία και μεταπτυχιακά εις παρισίους. Γόνος πρώην Βουλευτή της ΝΔ. Αν μιλάμε πάντα για το ίδιο πρόσωπο.
      Είναι θλιβερό ένα άτομο με αυτά τα προσόντα, αν είναι ο ίδιος και έχει πει αλήθεια, να πέφτει σε αυτό το επίπεδο.

  14. N.M avatar
    N.M 19/03/2010 12:13:20

    Εγώ τώρα που τυγχάνει να διαβάζω τα αντί-φίμωτρα, καθαρά από συγκυρία, κάτι δηλαδή σε αμφότερες τις πλευρές, γιατί δεν καταλαβαίνω τι παίζει; Εντάξει, είμαι μικρός και αρκετά πίσω, αλλά με αλληγορίες δεν γίνεται δουλειά. Πείτε τα πράματα με τ΄όνομά τους, επιτέλους, να καταλάβουμε και εμείς οι κοινοί θνητοί ( βασικά, αμφιβάλλω αν υπάρχει τελικά και άλλος κοινός θνητός σαν και μένα :P εδώ και παραπέρα, τριγύρω τέλος πάντων ).

    Εν πάση περιπτώσει!... Θα βάλω τα δυνατά μου! χεχε!

    ΥΓ. Τον Στόχο μη χάνετε μόνο! Ο πραγματικός εχθρός, καραδοκεί και βρίσκεται στην αντίπερα όχθη.

    • nancy avatar
      nancy @ N.M 19/03/2010 20:08:45

      Μάλλον λένε για τον γραβάτα.. που η φάτσα του είναι μακρόστενη σάν 4/3 της οθόνης. Κατάλαβες?

    • anonymous avatar
      anonymous @ N.M 19/03/2010 20:12:16

      Άντε να σου πω εγώ. Παλιά τη δεκαετία του 90 ο ένας των φακτόρων είχε κάνει μια δημοσιογραφική έρευνα στη Γερμανία στα αρχεία της πρώην στάζι. Εκεί ανακάλυψε κάποια πράγματα για τον ΕΛΑ, την τρομοκρατική οργάνωση, και τα κατέθεσε σε δίκη στην Ελλάδα. Από τότε τον έχουν στο στομάχι οι ''πολιτικώς ορθοί'' βασικά οι ανάρχες και οι υποστηρικτές της τρομοκρατίας και τον στοχοποιούν όπου βρουν.

    • smoking area avatar
      smoking area @ N.M 19/03/2010 21:18:42

      Ανωνυμε,
      το αλλο με τον Τοτο το ξερεις???

    • anonymous avatar
      anonymous @ N.M 19/03/2010 21:35:36

      Όχι ρε φίλε αλλά ξέρω 2 ανέκδοτα. Το ένα είναι αυτό που έγραψα. Το άλλο είναι οι αποκαλύψεις κατά του Ρόκκο από τον Ελεύθερο τύπο που ήταν η δουλειά του ενός των φακτόρων. Του κάνανε μήνυση για συκοφαντική και τον πήγανε στο δικαστήριο. το δικαστήριο δε δέχτηκε ότι ο κατηγορούμενος έλεγε ψέματα και ότι Ρόκκο ΔΕΝ ήταν πράκτορας της Στάζι και απάλλαξε τον κατηγορούμενο από την κατηγορία της συκοφαντικής. Γι αυτό μπορεί να βγάζει τα στοιχεία είτε εδώ είτε στο ΑΝΤΙ παλιότερα.

      Μάθε καλά και τα δυο ανέκδοτα, για να καταλάβεις τι μαφία μας κυβερνάει.

  15. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 19/03/2010 12:17:27

    Εδώ στο antinews όλα είναι ανοικτά και διάφανα, ο καθένας έχει το δικαίωμα να γράφει την άποψή του. Δεν υπάρχει σύγκριση με άλλα περιθωριακά blogs περιθωριακών και ανυπόληπτων δημοσιοκάφρων. Ας δώσουν ΟΛΟΙ το δικαίωμα στον κόσμο να μιλάει. Αλλά χρειάζεται αρ... και μάλλον κάποιοι δεν τα διαθέτουν.

  16. Olympia avatar
    Olympia 19/03/2010 12:24:05

    Έξω φρενών ο Ψυχάρης με δημοσιογράφο – blogger.

    Ποιός είδε και δεν φοβήθηκε τον Ψυχάρη την περασμένη Κυριακή… Τον άκουσε όλη η Μιχαλακοπούλου έτσι όπως τα έχωνε σε δημοσιογράφο που φέρεται ότι είναι διαχειριστής ανώνυμης ιστοσελίδας. Σύμφωνα με τις πληροφορίες μας, ο δημοσιογράφος δεν εργάζεται στον ΔΟΛ αλλά σε τοπικό κανάλι και δημοσίευε σε Blog (που σύμφωνα με τον Ψυχάρη διατηρεί) κατά κόρον ύλη από την εφημερίδα “Το Βήμα”.

    Το ραντεβού μάλιστα έγινε με… δόλωμα αφού ο δημοσιογράφος πήγε εκεί με την προσδοκία ενδεχόμενης συνεργασίας, προσδοκία που βέβαια έγινε εφιάλτης με την τροπή που πήρε η συζήτηση. Λέγεται μάλιστα ότι ο γάτος ο Ψυχάρης του “απέσπασε” ομολογία ότι είναι όντως ο διαχειριστής του Blog και εκεί άρχισε το πανηγύρι…

    Θα προσπαθήσουμε να μάθουμε περισσότερα, ιδιαίτερα για το εάν θα υπάρχει άλλη εξέλιξη στο θέμα.

    Αυτό βέβαια να γίνει μάθημα στους Bloggers που δημοσιεύουν αφειδώς θέματα από τις εφημερίδες (χωρίς άδεια). Αφ’ ενός δεν είναι ανάγκη να γεμίζουν την ύλη τους έτσι, αφού ο χειρότερος blogger είναι καλύτερος από τα πολυδιατυμπανισμένα τσουτσέκια των ΜΜ”Ε”.

    Αφ’ ετέρου, ανά πάσα στιγμή κινδυνευουν να βρεθούν στην ίδια θέση με τον άτυχο δημοσιογράφο αφού ο νόμος περί πνευματικών δικαιωμάτων είναι στυγνός.

    • Nazgul avatar
      Nazgul @ Olympia 19/03/2010 15:36:52

      Try Harder, μόνο γάτος δεν είναι ο κυρ-Σταύρος ρώτα πρώτα !

  17. axvax avatar
    axvax 19/03/2010 12:28:03

    Ο Παπαφλοξ κοιμόταν και στο χαλάκι του Βαρβιτσιώτη;

    • axvax avatar
      axvax @ axvax 19/03/2010 12:29:24

      Ξέχασα: Οο Παπαφλόξ έπαιρνε απο πίσω και τον Δούκα;

  18. klausewitz avatar
    klausewitz 19/03/2010 12:28:18

    Κάποιοι,στη Βαλαωρίτου,είναι όπως τα λές!
    Κάποιοι άλλοι,συνταξιούχοι συνήθως,περνούν
    τηνώρα τους σ'ένα δρομάκι-όαση,είν'αλήθεια..
    Μήν τους πάρει κι'αυτούς η μπάλλα...!

  19. axvax avatar
    axvax 19/03/2010 12:35:54

    Προσέξτε κι αυτό. Ο Παπαφλόξ γαυγίζει και πετάει σάλια συνεχώς σε συγκεκριμένους συνεργάτες του Σαμαρά. Μόνον έναν δεν γαυγίζει. Ποιός είναι; Για να σας διευκολύνω, διευκρεινίζω οτι είναι ...παραλίγο συνεργάτης του Σαμαρά

  20. axvax avatar
    axvax 19/03/2010 12:44:13

    Ο Παπαρεοφλοξ θέλει τώρεα να κόψει την διαφημιση του ΤΤ απο το antinews

    H KYBΕΡΕΝΗΣΗ ΟΜΩΣ ΤΙ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ

    ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΚΠΟΜΠΗ Ο ΠΕΡΙΒΟΗΤΟΣ ΜΑΝΑΤΖΕΡ ΜΕΝΙΟΣ ΦΟΥΡΘΙΩΤΗΣ.

    Η ΕΚΠΟΜΠΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΤΗ ΜΕ ΤΟ 090

    ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΪΜΟΥ ΚΟΣΜΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΗ ΦΟΡΑ.

    ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ, Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΑΣΤΕΡ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΥΠΑΙΘΡΙΕΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ

  21. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 19/03/2010 12:46:33

    Αυτό τον καίει. Η διαφήμιση. Άγνωστη λέξη για το δικό του ανύπαρκτο από πλευράς πολιτικής παρέμβασης blog. Ρε τί τύποι είναι αυτοί που θέλουν να το παίξουν και opinion leaders!! Μπερδεύουμε τις γραβάτες με τα σώβρακα στη σημερινή Ελλάδα.

  22. provocateur avatar
    provocateur 19/03/2010 12:47:00

    Η κυβερνηση Καραμανλή είχε προσλάβει τον Παπαφλοξ να γαυγίζει και στην μάντρα του ΟΔΔΥ

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ provocateur 19/03/2010 12:51:55

      Καλά να πάθουμε. Με τα εγκλήματα αυτά που έγιναν, είναι άθλος για τη ΝΔ που κρατήθηκε στο 33,5%!!!

  23. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 19/03/2010 12:54:42

    Δύο πράματα μ' εντυπωσίασαν μόλις είχαν πρωτοβγεί στο γυαλί. Οτι δεν ξέραν να μιλήσουν, βαθύτα απαίδευτα άτομα, ξεδιάντροπα αγράμματα. Κι ύστερα το ασφαλίτικο, το κουτοπόνηρο του χαφιέ, η ιδεολογία του πράχτωρα εποχής αντικομμουνισμού σε νέους σχετικά ανθρώπους. Ομως επειδή το αγώγι κάνει τον αγωγιάτη σ' αυτή τη δουλειά, έχουν εξελιχτεί, ειδικά ο γαμπρός του εργοδότη που καταλαβαίνει και το βουλώνει φορές-φορές....

  24. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 19/03/2010 13:52:03

    Στη γειτονιά μου πάντως, με τα πολλά αδέσποτα μέσα στ' αρχαία και αλλού, μόλις εμφανίσθηκε το αυτοκινητάκι του δημοτικού μπόγια, έγινε πανένορφο πολύχρωμο πυροτέχνημα χάρις σε καναδυό κοκτέιλ.
    God saves the Peinaleon, Kopros, Trismegistos and the Queen-Bitch!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 19/03/2010 13:56:03

      O Σκυλοπνίχτης Στερεού Εδάφους απέτυχε παταγωδώς, δυστυχώς δεν συνέβη το ίδιο με τον Νικηταρά τον Δενδροφάγο (ή κατά κόσμον Ομέρ Πριόνη)!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 19/03/2010 13:59:23

      Δεν θα πεθάνουμε ποτέ, κουφάλα σκυλοπνίχτη!
      The Stray dogs

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 19/03/2010 14:36:55

      Αλήθεια, με το χρίσμα του Πριόνη τι γίνεται, υπάρχει εξέλιξη;

  25. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 19/03/2010 13:53:41

    Αν στα αδέσποτα δεν δώσεις σημασία...ούτε που σε κοιτάνε!!!
    Αν όμως δώσεις...σου ανεβαίνουν στο γιακά για γλύψιμο...κι όταν τους κόψεις τα κοκαλάκια..ορμάνε, να σε κατασπαράξουνε!

    Ο δρόμος της καταστροφής περιμένει εκείνους τους νεόκοπους πολιτικούς,
    που εμπιστεύονται τέτοια πρόσωπα!!!!
    Ας ρωτήσουν , τους προηγούμενους που τους ... συμβουλεύτηκαν!

    Ετσι κι αλλιώς...γίνεται δημοσιογράφος (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) φίλος αληθινός με πολιτικό ;;;

  26. anonymous avatar
    anonymous 19/03/2010 16:55:39

    Υπάρχουν στρατιές από bloggers που είναι στο Pay roll του ΠΑΣΟΚ. Δεν ξέρω πόσα χιλιάρικα τους χώνουν κάθε μήνα. Είναι όμως πολλά.

  27. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 19/03/2010 17:11:43

    Αλα τσιςςςςς, ο Αζόρ !!!!Περίμενε μέχρι τις 3 μμ κι ανησυχούσε μη και του χαλάσουν τα γιαούρτια.Φαντάζομαι να τ'άφαγε στο μεταξύ.Θα του κάνουν και καλό,γιατί λειτουργούν λίγο σαν το λάδι (..κι έλα βράδυ,που λένε και στην Sorbonne).Εχει πάντως γούστο η μομφή του γιά τσάτσους της Ρηγίλλης.Προφανώς λησμόνησε ο επαμφοτερίζων (και κομματικά βεβαίως-βεβαίως),το γλείψιμο που έρριξε όλο τ'απόγευμα και το βράδυ της 29.11.09 και τελικά ξινίστηκε που ο Καλαματιανός δεν τσίμπησε.Ε,τι να κάνουμε Μεγάλε;;;Υπάρχουν και ψάρια που δεν τσιμπάνε, δολώματα που βρωμάνε σαπίλα από μακρυά!!

  28. Antifimotikos Dimokratis avatar
    Antifimotikos Dimokratis 19/03/2010 17:36:14

    Θα πρότεινα στον κ. Παπαφλόξ να μας ενημερώσει για την στρατιωτική του θητεία στο κέντρο Διαβιβάσεων.....Και αυτό γιατι ουκ ολίγες φορές μιλάει δημοσίως για πρόσωπα που έχουν εκρεμμότητες με τον στρατό. Ας μας πεί λοιπόν τι έκανε στις Διαβιβάσεις.

  29. anonymous avatar
    anonymous 19/03/2010 17:43:53

    Ποιος υπουργός της ΝΔ είχε διορίσει τον Παπαφλόξ στον ΟΔΔΥ;

    • anonymous avatar
      anonymous @ anonymous 19/03/2010 17:54:55

      Η συμασβη υπογρεαφτηκε τον 2006 και ο Παπαφλόξ ανέλαβε σμβουλος δημοσίων σχέσεων

  30. mpaxalo avatar
    mpaxalo 19/03/2010 17:46:25

    Τώρα γραφρει ο βλάκας οτι έχει στα χέρια του σύμβαση με το ΤΤ. Επειδή δεν υπαρχουν συμβασεις αλλά συμφωνίες με την διαφημιστική, είναι πρεοφανές οτι τον τροφοδοτεί ο φίλος του Παπαμιμίκου. Καλά τον ηλίθιο βρηκαν να εμπιστευτούν;

  31. anonymous avatar
    anonymous 19/03/2010 17:52:49

    Επειδή είναι ώρεα να αρχίσει το κράξιμο. Ποιος βουλευτής της ΝΔ είχε διαδημιστικό μπάνερ στον Παπαφλόξ στις εκλογές. Μόνο ο Καμμένος;

  32. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 19/03/2010 18:00:11

    Κατάντημα και όνειδος για την Ελληνική δημοσιογραφία. Ένα λειτούργημα που κατάντησε να το ασκούν ασφαλίτες, χαφιέδες και υπόκοσμος...Η ΕΣΗΕΑ που θα έπρεπε να κάνει αυτοκάθαρση στο χώρο είναι ανύπαρκτη πραγματικά..

    • smoking area avatar
      smoking area @ ΓΙΑΝΝΗΣ 19/03/2010 21:21:14

      Συμφωνω και επαυξανω...

  33. Φιλέλλην avatar
    Φιλέλλην 19/03/2010 19:08:08

    Ο περί ου ο λόγος είναι ένας φουκαράς άνευ σημασίας. Συμπλεγματικός, θα ήθελε πολύ να παίζει κάποιον σοβαρό ρόλο, πλιν όμως ουδείς τον παίρνει στα σοβαρά και βρίσκεται μονίμως στο περιθώριο της δημοσιογραφίας. Ο διευθυντής του καναλιού του διαμαρτύρεται ότι δεν πατάει στο δελτίο του σοβαρός πολιτικός, λόγω αυτού του γραφικού κυρίου. Μην τον φοβάστε. Ασήμαντος είναι. Μόνο γαυγίζει. Κυριολεκτικά για λύπηση. Τσιγκούνης, στη Βαλαωρίτου δεν κερνάει ποτέ και κάθεται περιμένοντας πότε θα κεραστεί. Διαδίδει ότι έχει σπουδάσει στη Γαλλία και ότι πήρε πτυχία. Όποιος γνωρίζει λίγα έστω γαλλικά, καταλαβαίνει την απάτη. Δεν ξέρει ούτε τα στοιχειώδη. Κάνει λάθη στη χρήση της γαλλικής που δεν κάνει ούτε μαθητής του δημοτικού. Γαλλικά δε, δεν μπορεί να προφέρει. Απάτη. Άσε για τη χρήση της ελληνικής. Τραγωδία. Θλίψη. Θυμίζει τον άλλο τηλεαστέρα του ίδιου καναλιού, το γραφικό πουλάκι, ο οποίος δηλώνει απόφοιτος της Νομικής, ενώ όταν τον ακούς, κρατάς την κοιλιά σου από τα γέλια. Τόσες ασυνταξίες και μπαρούφες είναι δύσκολο να εντοπίσεις αλλού.

    Πέρα βέβαια από την πλάκα, ο συγκεκριμένος γραφικός αποτελεί σύμπτωμα μιας εποχής. Εκδότες (έστω και Γ Εθνικής) τους χρησιμοποιούν με αντίτοιμο κανά χιλιάρικο το μήνα. Το ευτυχές γεγονός όμως είναι ότι η πιάτσα και όλοι οι σοβαροί άνθρωποι ξέρουν με ποιον έχουν να κάνουν και δε δίνουν το χέρι τους ούτε για χειραψία. Μόνο κάτι δυστυχή γερόντια τον βλέπουν στην τηλεόραση θεωρώντας τον αποκαλυπτικό, ενώ όλοι οι υπόλοιποι που παρακολουθούμε όλα αυτά τα τηλεοπτικά (και διαδικτυακά) υποπροϊόντα, τα παρακολουθούμε μόνον ως trash και διασκεδάζουμε ατελείωτα, κρατώντας την κοιλιά μας από τα γέλια.


    Γραφικός, συμπλεγματικός, κουτός και αγράμματος. Αυτός είναι ο φουκαράς περιθωριακός "δημοσιογράφος".

    ΥΓ. Ο Μιχάλης Δημητρίου δεν είναι και ο καλύτερος χαρακτήρας. Είναι γνωστό αυτό. Είναι όμως απόλαυση να τον ακούει κανείς να μιλάει για τον γνωστό γραφικό κυνομούρη. Το ίδιο απολαυστικός είναι και ο τηλεοπτικός 65 άρης διευθυντής του γραφικού, όταν αναφέρεται σ' αυτόν με πλήρη απαξίωση. Όποιος έχει ακούσει, καταλαβαίνει για τι διασκέδαση μιλάμε. Οι υπόλοιποι, αγαπητοί μου φίλοι, απλώς χάνετε.

    ΥΓ2. Πέτρος Δούκας, Γιώργος Αλογοσκούφης, Λούκα Κατσέλη. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

    ΥΓ3. Ζήτα βρε φουκαρά καμιά αύξηση από τον ταμπελάρχη αφεντικό σου, γιατί με αυτές τις ψωροδεκάρες δε δουλεύει ούτε καθαρίστρια σε σκυλάδικο.

  34. Τασος avatar
    Τασος 19/03/2010 19:40:34

    Καλά ρε Φάκτορα με λογόκρινες επειδή τον αποκαλώ σαπρόφυτο??? Δηλ. τί άλλο είναι ο τύπος?

  35. smoking area avatar
    smoking area 19/03/2010 21:30:33

    Αυτη η κοντρα εχει πλακα.
    Ο ...κοψε φατσα και βγαλε συμπερασμα,
    εναντιον του ...κοψε σχολια για να βγει ΤΟ συμπερασμα.
    Αληθεια ο Μποτιλιας και οι αλλοι παλιοι καλοι σχολιαστες που χαθηκαν?
    Μηπως οι επιλογες πολιτικης ...στρατευσης των διαχειριστων και το διαρκες moderation, τεινουν να καταστησουν το antinews σε ...κλουβι με ... τους απιθανους???

    • Akapnos avatar
      Akapnos @ smoking area 19/03/2010 22:35:21

      οχι ακριβώς κάτι χειρότερο
      Δεν υπάρχουν καλοί και κακοί σχολιαστές. Σχολιαστές είναι όλοι.
      Με ιδιαίτερη αξία ο καθένας.
      Μήπως οι διαχειριστές της σελίδας να στρατευτούν με τις δικές σου επιλογές, αφού μας τις εκθέσεις;
      Να μη σε κακοκαρδίζουν κιόλας.
      Οσο για τον Μποτίλια νομίζω οτι πολύ ευγενικά είχε δηλώσει οτι θα απέχει και δικαίωμά του.

  36. Factorx avatar
    Factorx 19/03/2010 22:15:41

    Φυσικά δεν πρόκειται ποτέ να απαντήσω από εδώ στον συκοφάντη, ούτε στον εξυπνάκια τον smoking area – το έχουμε ξαναπεί μεγάλε σε όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε.
    Θα πως λίγα λόγια για την υπόθεση της Στάζι μόνο.
    Όχι δεν μου έκανε ο Ρόκκο μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση. Πώς να το κάνει άραγε αφού έχω όλο το σχετικό φάκελο της Σταζι επισήμως θεωρημένο από το γερμανικό κράτος για την γνησιότητά του.
    Αντιθέτως ο τότε προϊστάμενος της εισαγγελίας Παπαγγελόπουλος είχε ασκήσει δίωξη εναντίον του για κατασκοπία με βάση τα στοιχεία αυτά.
    Εγώ έψαχνα στην Γερμανία τις σχέσεις του Κόκκαλη με την Ανατολική Γερμανία. Όταν όμως ύστερα από χρόνια ερευνών κατάφερα να πάρω τον «φάκελο Κόκκαλη» βρήκα μέσα και τον «Φάκελο Separat» που ήταν οι σχέσεις του Κάρλος με τον ΕΛΑ – Ο Κάρλος δούλευε για την Στάζι.
    Άρχισα να δημοσιεύω τα στοιχεία για τον ΕΛΑ το 1994, στον ΕΤ – αλλά με σταμάτησαν και με έδιωξαν για να μην φτάσει το θέμα στον Κόκκαλη. Τότε μου έκανε αγωγή ο …Αγαπίου του ΕΛΑ που πρώτος εγώ έγραψα γι αυτόν (1994 εποχές τρομοκρατίας για να μην ξεχνιόμαστε). Σε αυτήν την δίκη αθωώθηκα πανηγυρικά.
    Είδατε να μου πει κανείς μπράβο., όταν όλοι καμάρωναν ότι ανακάλυψαν την τρομοκρατία, έπαιρναν βραβεία και έγραφαν βιβλία;
    Προσπαθούσαν συνεχώς να με αποδομήσουν για να καταστώ αφερέγγυος ως μάρτυρας στις δικαστικές υποθέσεις που με είχαν καλέσει ως μάρτυρα.
    Παράδειγμα στην πρώτη δίκη του ΕΛΑ. Όπου γνωστός εκδότης της Δεξιάς προσκείμενος στην Αγία Οικογένεια είπε ότι όσα έγραψα για τον ΕΛΑ ήταν αφερέγγυα, επειδή με είχε τάχα διώξει ως ….«φανερό πράκτορα». Στην πραγματικότητα αυτός είχε φύγει από το ΕΤ δυο χρόνια πριν από μένα.
    Γελούσε όλο το δικαστήριο μαζί του, αλλά από τότε τις βλακείες και τα ψεύδη του κολλητού της Αγίας Οικογένειας χρησιμοποιούν τα μπλογκς της αλητείας και της τρομοκρατίας για να με κτυπήσουν.

    • nancy avatar
      nancy @ Factorx 19/03/2010 23:19:38

      Μα δέν είχε πέσει και κείνος θύμα τρομοκρατίας (μόνο εκφοβιστικά)? Τί διαπλοκή της διαπλοκής..

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Factorx 19/03/2010 23:36:56

      Φακτορα, με την ευκαιρία λύσε μου μια απορία: Ο Κανάς είναι θύμα των περιστάσεων όπως δηλώνει, ή δορυφόρος, ή κανονικό μέλος?

  37. Factorx avatar
    Factorx 19/03/2010 23:56:57

    (A)θανάσης: Δεν γνωρίζω τίποτα ούτε γι αυτόν, ούτε για την Αθανασάκη. Νομίζω ομως οτι το θέμα αφορεά τον βαθμό εμπλοκής τους. Σίγουρα δεν ήταν η ηγεσία του ΕΛΑ. Και πιο σίγουρα είναι όλοι πλερον αθωοι προς βρίαμβο της ελληνικής δικαιοσύνης

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Factorx 20/03/2010 00:06:30

      Ευχαριστώ που μου απάντησες.

  38. Υποψιασμενος avatar
    Υποψιασμενος 20/03/2010 02:53:21

    ΠΟΛΥ 'ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΟ' ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ ΦΑΚΤΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ 'ΘΑΥΜΑΣΤΟ ΚΟΣΜΟ' ΤΗΣ
    'ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ' ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΙ
    ΚΑΙ ΑΒΓΑΛΤΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΨΙΑΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ 'ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΟΥΣ - ΚΑΤΑΓΓΕΛΤΙΚΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ' ΠΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

    ΤΑ ΘΕΡΜΑ ΜΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

  39. smoking area avatar
    smoking area 20/03/2010 11:32:34

    test

  40. George avatar
    George 21/03/2010 14:26:28

    Η κορυφαία στιγμή του εν λόγω κυρίου ήταν σε εκμπομπή του τριανταφυλόπουλου, για το ποδόσφαιρο νομίζω. Εκεί κάποια στιγμή αποκάλεσε τον Καραγιαννίδη "κύριε συνάδελφε" οπότε ο άλλος του απάντησε: Ποιός συνάδελφος, σε τι είμαστε συνάδελφοι κύριε και ο τύπος έπαθε την πλάκα του. Κορυφαίο στιγμιότυπο.