Τ. Μπαλτάκος: Ήμουν, είμαι και θα είμαι Νέα Δημοκρατία
07/04/2014 18:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τ. Μπαλτάκος: Ήμουν, είμαι και θα είμαι Νέα Δημοκρατία

Μια και λακωνική δήλωση έκανε ο Τάκης Μπαλτάκος μετά την απολογία του στον ανακριτή: «Ήμουν, είμαι και θα είμαι ΝΔ»

Μια και μόνο λακωνική δήλωση έκανε ο Τάκης Μπαλτάκος μετά την απολογία του στον ανακριτή. «Ήμουν, είμαι και θα είμαι ΝΔ» είπε στους δημοσιογράφους και αποχώρησε χωρίς να μιλήσει για το περιεχόμενο της απολογίας του στο πλαίσιο της έρευνας που διενεργείται για το αδίκημα (κακούργημα) της παραβίασης προσωπικών δεδομένων - με τη μαγνητοσκόπηση της επίμαχης συνομιλίας, από τον Ηλία Κασιδιάρη. Άμεσα αναμένεται να αρθεί η ασυλία του τελευταίου ώστε να δώσει εξηγήσεις και ο ίδιος για την υπόθεση και την πράξη της καταγραφής που είναι κακούργημα.

Όπως φέρεται να αποκάλυψε ο κ. Μπαλτάκος στον εισαγγελέα, υποψιαζόταν πως μπορούσε ο Ηλίας Κασιδιάρης να τον βιντεοσκοπεί και πως ο ίδιος του ζήτησε να τον δει, ενώ σημείωσε πως η συνάντηση έγινε με ανοιχτές πόρτες και άρα ο καθένας θα μπορούσε να ακούσει το περιεχόμενο της συζήτησης.

Ενώπιον του εισαγγελέα ο κ. Μπαλτάκος είπε πως δεν ζητάει τη δίωξη του Ηλία Κασιδιάρη για την υποκλοπή, αλλά αυτό νομικά δεν έχει καμία σημασία. Και αυτό γιατί η δικαιοσύνη κινείται αυτόνομα σε μία τέτοια περίπτωση υποκλοπής μιας και είναι κακούργημα.

Επανέλαβε πως η πρωτοβουλία ήταν προσωπική και δεν ενημέρωσε κανέναν για τις συναντήσεις που είχε με τους χρυσαυγίτες βουλευτές, ενώ σημείωσε πως μερικές μέρες μετά από αυτή τη συνομιλία κάλεσε ξανά κάποιους βουλευτές της Χρυσής Αυγής και τους εξήγησε πως δεν υπάρχουν σκευωρίες και φαντάσματα.

Όπως ο ίδιος φέρεται να κατέθεσε στον εισαγγελέα σε αυτή τη συνάντηση εξηγούσε στους χρυσαυγίτες βουλευτές μεταξύ των οποίων, Κασιδιάρης και Παναγιώταρος πως η δολοφονία του Φύσσα είναι αρκετή για να καταστρέψει τη Χρυσή Αυγή.

Επίσης, ο κ. Μπαλτάκος φέρεται να αναφέρει πως δεν νιώθει θλίψη και παράπονο για τον Αντώνη Σαμαρά, σημειώνοντας πως έπαιρνε ρίσκα και δεν είχε κανένα λόγο να τα μεταφέρει στον πρωθυπουργό.

Μιλώντας με τους δημοσιογράφους ο Τάκης Μπαλτάκος αναφέρθηκε και στο επεισόδιο με τον γιο του στη Βουλή λέγοντας πως ο γιος του δεν είναι ένα βουτυρόπαιδο της φραπεδιάς που κάθεται στον καναπέ και βλέπει τούρκικα σίριαλ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άλυτη εξίσωση avatar
    Άλυτη εξίσωση 07/04/2014 18:26:41

    Big mouth είσαστε πρωτίστως κύριε..... Τα άλλα, αποδεικνύονται δευτερεύοντα.

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 07/04/2014 18:59:58

    Πάντως με κομμένα βίντεο που ακούγονται ΜΟΝΟ όσα συμφέρουν αυτόν που το έστησε, συμπεράσματα σίγουρα δεν πρόκειται να βγουν για κάτι παρά μόνο ότι η ΧΑ ενεργεί χρόνια τώρα ως μαφιόζικη συμμορία. Και διατείνεται να καθαρίσει τον τόπο από τη διαφθορά. Για πολλά γέλια οι τύποι και για πολλά κλάμματα όσοι επιμένουν να τους στηρίζουν...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Γεώργιος Τ. 07/04/2014 21:05:21

      Διόρθωση:Και διατείνεται ότι θα καθαρίσει...

  3. iconology2009 avatar
    iconology2009 07/04/2014 21:06:37

    Ωραία! Τι τον κάνει να πιστεύει ότι με αυτό τον τρόπο βοηθάει το κόμμα του που ΚΑΙ ο ίδιος το έφερε σε δύσκολη θέση; Γενικώς και όπως πολύ εύκολα μπορεί να καταλάβει κανείς σε όποιον του μιλάει ο Μπαλτάκος απαντάει-είναι λίγο σαν να πούμε σαν τον Παναγούλη, που τους χαιρετάει όλους και τους 298, δηλαδή και το Μιχαλολιάκο μέσα. Είμαι σίγουρος ότι η λέξη σιωπή-η αιδήμων έστω-δεν υπάρχει στο λεξικό του.

  4. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 08/04/2014 07:43:21

    ΜΠΑΛΤΑΚΟ ,ΜΟΝΟ ΝΑ ΨΗΦΙΖΕΙΣ . ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΘΑΛΑΣΣΩΝΕΙΣ.

  5. ΑΠΟΣΤΟΛΟς  Καλκαντερας avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟς Καλκαντερας 08/04/2014 09:45:29

    Μπραβο του,αλλοιμονο απο αυτους που ξεχνουν εγω παντως δεν θελω Ν.Δ που να την ρυμουλκουν τα λαμογια του Π.Α.Σ.Ο.Κ .

  6. Aegean times avatar
    Aegean times 08/04/2014 09:59:16

    Κάθε φορά που διαβάζω τα σχετικά και τις δηλώσεις του Μπαλτάκου ένα μόνο μου έρχεται στο μυαλό, τρικυμία εν κρανίω!! Τώρα μας είπε και νέα στοιχεία, οι πόρτες ήταν λέει ανοιχτές στο γραφείο του και μπαινόβγαινε κόσμος, άρα δηλαδή και άλλοι ήξερα-έβλεπαν τις επαφές τρίτου τύπου .. Επίσης ορκίζεται ότι θα είναι για πάντα με την ΝΔ, αν αλλάξει όνομα το κόμμα δεν ξέρουμε τι θα κάνει.... Επίσης ότι ο γιός του δεν βλέπει τούρκικα και δεν πίνει φραπέδες είναι στοιχείο της ανωτερότητας αλλά και της αστραπιαίας δράσης & αντανακλαστικών του υιού και προφανώς όλης της οικογένειας.. Αν προσθέσουμε και αυτό το ότι γεννήθηκε και θα πεθάνει αντικομμουνιστής, ένα στοιχείο που έρχεται να προστεθεί στα δεδομένα της κοινωνιολογίας της ψυχολογίας και δεν ξέρω τι άλλο, είναι ότι οι άνθρωποι γεννιούνται με την βούλα, ο ένας αντικομμουνιστής ο άλλος μαρξιστής - λενινστής, ο τρίτος γεννιέται Παοκτζής, ο τέταρτος ναζιστής και πάει λέγοντας. Τι να πει κανείς και μετά λέμε για τον πρόεδρο του δεκαπενταμελούς, έχουμε πολλά φυντάνια.

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 08/04/2014 10:48:19

    «Κρίνει φίλους ο καιρός, ως χρυσόν το πυρ.» “Μαινάνδρου γνώμαι μονόστιχοι”

  8. AUCHENTOSHAN avatar
    AUCHENTOSHAN 08/04/2014 13:07:33

    Δρυούς παισούσης πας ανήρ ξηλεύεται. Ουδείς γνωρίζει τον Μπαλτάκο πλέον. Μια ενορχηστρωμένη στρατηγική αποδόμησης του με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς που ουδόλως συνάδουν με την ηθική .. απεταξάμην και τον ακροδεξιό Φαήλο.. και έπεται συνέχεια.. Η μετάλλαξη της ΝΔ σε μια light κεντροτραβεστί εκδοχή που σπέρνει απογοήτευση και πικραίνει την βάση μας.

  9. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 08/04/2014 17:01:48

    Hλία επειδή το παίζεις πατριωτάρα θα σου θυμίσω ένα σύνθημα για την Κύπρο...''Δεν ξεχνώ'' Δεν ξεχνώ πόσο κοντά έφερες τον Τσίπρα στην εξουσία με τα παιχνίδια σου με το rec

  10. Uncle Stgm avatar