#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/07/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τώρα τρέμουν όλοι. Ο Τσίπρας ανακοίνωσε την «κυβέρνησή» του



Ο ΣΥΡΙΖΑ έκανε… κυβέρνηση. Όχι την κανονική αλλά τη σκιώδη όπου κάθε στέλεχος θα αναλάβει ένα τομέα, θα τον επιβλέπει και θα ασκεί κριτική στον αντίστοιχο υπουργό.

Κι αν κρίνουμε από τα στελέχη που έβαλε ο Τσίπρας, τότε αν ω μη γένοιτο κάνει πραγματική κυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ, τότε θα πέσει πολύ γέλιο. Αλλά και πολύ κλάμα για τη χώρα.

Το… άτυπο υπουργικό συμβούλιο της Κουμουνδούρου είναι… πολυσυλλεκτικό αλλά δεν περιέχει και τους… Λαφαζανικούς οι οποίοι και απομονώθηκαν. Από το καταργηθέν ΕΚΜ, δηλαδή τους Πασοκογενείς, θέση ανέλαβε ο Αλέξης Μητρόπουλος όπου είναι «υπουργός» Δημόσιας Διοίκησης. Ευτυχώς που δεν έγινε Δικαιοσύνης γιατί έχει και μια εκκρεμότητα με ένα «κρυμμένο» εκατομμύριο ευρώ.

Την εξωτερική πολιτική και τη δημόσια τάξης της χώρας παίρνει στα χέρια του ο Κώστας Ήσυχος. Η Ρένα Δούρου που είναι; Στην Υγεία άτυπος υπουργός είναι ο Γιάννης Μπασκόζος, ο Ανδρέας Καρίτζης την Επικοινωνία, ενώ ο Τάσος Κορωνάκης το οργανωτικό του κόμματος.

Στο γραφείου Τύπου θα παραμένει ο στενός συνεργάτης του Αλέξη Τσίπρα, Πάνος Σκουρλέτης, ενώ την Οργανωτική Πολιτική μοιράζονται η Σόφη Παπαδόγιαννη και ο Ρούντι Ρινάλντι καθώς τα θέματα Δικαιοσύνης θα επιμελείται η  Μάνια Μπαρζέφσκι .

Τσάρος της οικονομίας ορίστηκε ο Γιάννης Μηλιός, στέλεχος που εμπιστεύεται ο Τσίπρας. Τα κινήματα και τη συνδικαλιστική δράση ανέλαβε ο Αντώνης Νταβανέλος της συνιστώσας ΔΕΑ. Όποιος έχει δημοσιογραφική εμπειρία γνωρίζει τον κ. Νταβανέλο. Άξιο τέκνο του δημοσιουπαλληλισμού στο Αθηναϊκό Πρακτορείο. Συνδικαλιστής παλαιάς κοπής που η λέξη απεργία ήταν σαν την καλημέρα και που έμπαινε στα δημοσιογραφικά «μαγαζιά» πουλώντας κοινωνικούς αγώνες, την ίδια στιγμή που οι εργαζόμενοι ήταν απλήρωτοι ενώ ο ίδιος καλοβολεμένος.

Αναλυτικά η σύνθεση της σκιώδους κυβέρνησης Τσίπρα έχει ως εξής

Πρόεδρος: Αλέξης Τσίπρας

Γραμματέας Κεντρικής Επιτροπής: Βίτσας Δημήτρης

Εργατική πολιτική: Γαβρίλης Γιώργος

Εξωτερική Πολιτική – Άμυνα – Προστασία Πολίτη: Ήσυχος Κώστας

Επικοινωνία: Καρίτζης Ανδρέας

Αγροτική Πολιτική: Κανταράς Τάσος

Πολιτικός Σχεδιασμός: Καλύβης Αλέκος

Υπεύθυνος Οργανωτικού: Κορωνάκης Τάσος

Οργανωτική Πολιτική: Παπαδόγιαννη Σόφη – Ρούντι Ρινάλντι

Περιβαλλοντική Πολιτική – Νεολαία: Κυπριανίδου Ερμίνα

Αλληλεγγύη: Λάμπρου Πάνος

Ναυτιλία – Τουρισμός: Λεουτσάκος Στάθης

Οικονομική Πολιτική – ΕΒΕ: Μηλιός Γιάννης

Δημόσια Διοίκηση: Μητρόπουλος Αλέξης

Δικαιοσύνη – Δικαιώματα: Μπαρζέφσκι Μάνια

Υγεία – Κοινωνικό κράτος: Μπασκόζος Γιάννης

Κινήματα – Συνδικαλιστική δράση: Νταβανέλος Αντώνης

Θεωρία – Πολιτισμός: Παπαδόπουλος Χριστόφορος

Αυτοδιοίκηση: Πουλάκης Κώστας

Γραφείο Τύπου – ΜΜΕ: Σκουρλέτης Πάνος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άσχετος avatar
    Άσχετος 25/07/2013 09:10:50

    Κυβέρνηση χωρίς Ρένα και Κλάραμπελ, τζατζίκι χωρίς σκόρδο

  2. Artemis avatar
    Artemis 25/07/2013 09:37:41

    Βιογραφικά? Μέσω google αναζήτησα κάποια και έμεινα έκθαμβη! Αν δεν ήταν τόσο επικίνδυνοι, θα έκλαιγα ακόμα από τα γέλια!

  3. Ελπιδοφορος avatar
    Ελπιδοφορος 25/07/2013 09:48:02

    Το ζήτημα δεν είναι τα πρόσωπα είναι η πολιτικΗ που εκφράζουν και αυτή είναι παλαιομοδίτικη αναχρονιστική κουραστική εν τέλει και για αυτό δεν εμπνέει και δεν τραβάει.

    Όλα τριγύρω αλλάζουνε
    κι όλα τα ίδια μένουν….
    Τίποτα πρωτότυπο δεν μπορούν να σκεφτούν να κάνουν

    • Hawk avatar
      Hawk @ Ελπιδοφορος 25/07/2013 11:39:09

      Ενώ το τωρινό σχήμα της κυβέρνησης με Φώφη μέσα στην πρωτοτυπία & την ανανέωση ........ άσε δε για τον Μιχάλη μας που γύρισε διαβασμένος όσο ποτέ!

    • Nik avatar
      Nik @ Ελπιδοφορος 25/07/2013 13:45:40

      Σωστός! Η αριστερή συντήρηση σε όλο της το μεγαλείο!

  4. WY avatar
    WY 25/07/2013 10:05:05

    Τό Σκιώδες Συμβούλιο τών Επιτρόπων τού Λαού!!!!!!!!

    Λένιν απευθυνόμενος στόν Τρότσκυ,μετά τήν επικράτηση τού πραξικοπήματος/κατάληψη τής εξουσίας από τούς δολοφόνους μπολσεβίκους :

    ## ή κατάληψη τής εξουσίας ήταν/(είναι) ευκολώτερη από τό σήκωμα ένός φτερού##

  5. Νεύτων avatar
    Νεύτων 25/07/2013 10:42:46

    Παιδεία;;;;;;;
    Δεν υπάρχει για τον κύριο Τσίπρα...
    ΠΑΙΔΕΙΑ!!!
    Ναι, αυτό που θα μορφώσει την μεγαλύτερη επένδυση της Πατρίδας μας: τη Νέα Γενιά!
    Δεν έχει νόημα για τους ΣΥΡΙΖΑίους... Εξάλλου οι ίδιοι έχουν τα βιώματα της Γενιάς του Πολυτεχνείου. Αυτής που κατέστρεψε ΚΑΙ την Παιδεία.
    Ας αρκεστούμε λοιπόν στη "Θεωρία".
    Είναι καλοί σε αυτό. Μπαρουφολογίες και αοριστολογίες. Θεωρία...
    Μάλιστα...

  6. Β.Κ.Σιάπκα avatar
    Β.Κ.Σιάπκα 25/07/2013 10:51:13

    Κάποιος εξ αυτών θα σχολιάσει στο μέλλον "αν δεν ήταν ο Αλέξης δεν θα μας ήξερε ούτε οθυρωρός της πολυκατοικίας μας"....

    • Eva avatar
      Eva @ Β.Κ.Σιάπκα 25/07/2013 19:43:22

      Η μεγάλη πλάκα είναι ότι κάποιοι άγνωστοι κύριοι (και κυρίες) κοινοβουλευτικοί απασχολούν και προσωπικο άσφάλειας.

  7. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 25/07/2013 12:02:30

    Μετράω συμμετοχές απο τις 2 φράξιες ("Αριστερή πλατφόρμα" και "προεδρική").
    Η ΑΠ πήρε: Εργατική πολιτική (Γ.Γ.),
    Εξωτερική Πολιτική – Άμυνα – Προστασία Πολίτη (Κ.Η.),
    Αγροτικά (Τ. Κ.),
    Πολιτικό Σχεδιασμό (Α. Κ.)
    Μισή Οργανωτική Πολιτική (Σόφη Π.)
    Ναυτιλία – Τουρισμό (Σ. Λ.)
    Κινήματα – Συνδικαλιστική δράση (Α. Ν.)
    Δηλαδή 6,5 στις 18 αρμοδιότητες (άν εξαιρεσουμε Πρόεδρο - Γραμματέα).
    Και όλα τα μέλη (7 στα 21) της Πολιτικής Γραμματείας που πρόσκεινται στην Πλατφόρμα, έλαβαν αρμοδιότητα.

    Πολιτικά πολύ παράδοξη μοιρασιά. Ποσοστικά είναι περίπου 31 %, όσες και οι ψήφοι στην Γραμματεία.
    Κατάλαβα. Το 4-2-1 σε ενδοκομματική "αριστερή" έκδοση.
    Αυτή η χώρα δεν σώζεται με τίποτε απο την λογική της κομματικής πελατειακής διανομής του κράτους. Τώρα και σε φραξιονιστική έκδοση...

    • WY avatar
      WY @ Uncle Stgm 26/07/2013 10:16:38

      Τόν μαυροσκούφη τού Άρη, Γ. Οικονόμου,θά τόν χρησιμοποιήση διά τήν ίδρυση τού Σώματος τών ## Φ.τ.Ε. ## (φρουροί τής επανάστασης) ,αφού είναι γνωστό ότι άμα τή αναλήψει τής εξουσίας,θά καταργήση/αναδιοργανώση τήν ΕΛ.ΑΣ.!!!

  8. Nik avatar
    Nik 25/07/2013 13:46:31

    Λείπει η Ζωή, δεν παίζω!

  9. Hawk avatar
    Hawk 25/07/2013 14:08:41

    Δεν βλέπω Δασκαλόπουλο μέσα και με ζώνουν τα φίδια. Εκτός βέβαια και εάν είναι η σκιά της σκιάς ... οπότε θα μας πάρει λίγο χρόνο να το μάθουμε.
    Επίσης μιά τιμητική θέση στον Βαξεβάνη νομίζω ότι είναι σοβαρή παράλειψη!!

  10. T.J.R avatar
    T.J.R 25/07/2013 15:29:50

    Που πας ρε Τρίπρα χωρίς τον Παντζα είναι δυνατόν να αφήσεις αυτόν τον γίγαντα απ'έξω.

  11. airman avatar
    airman 25/07/2013 23:17:17

    ''Εξωτερική Πολιτική – Άμυνα – Προστασία Πολίτη: Ήσυχος Κώστας''
    Ο ''σκληρός πυρήνας'' της εθνικής πολιτικής σε ενιαίο τομέα με έναν υπεύθυνο.
    Σε κάθε περίπτωση κάτι σημαίνει.
    Όπως επίσης και το γεγονός ότι η κ. Δούρου έμεινε εκτός σκηνικού για να δουλεύει ''αθέατη''. Έξυπνη κίνηση.

    • Π. Ευθυμιάδης avatar
      Π. Ευθυμιάδης @ airman 27/07/2013 02:01:24

      Παλιός συνδικαλιστής της Ολυμπιακής παρακαλώ........ υποθέτω θα ήταν στην Συγγρού τότε που έκραζαν αυτούς που τους διόρισαν (αέρα-αέρα να φύγει η χολέρα έλεγαν) επι ΠΑΣΟΚ. Δεν ξεχνώ το ύφος των κυριών που έκοβαν τα εισιτήρια και πως ήταν φορτωμένες σαν λατέρνες με πανάκριβα κοσμήματα Λαλαούνη.... εμπρός για κρατικοποίηση της Ολυμπιακής τώρα που πάει πάλι για κλείσιμο.

  12. dim avatar
    dim 26/07/2013 03:22:53

    Όλα τα κακά που μας έφεραν ως εδώ και που απειλούν το μέλλον των παιδιών μας και της πατρίδας μας έχουν μαζευτεί στο Σύριζα... Κρατικοδίαιτοι, θιασώτες του κρατισμού, συνδικαλιστάδες, εθνομηδενιστές, αναχρονιστές, οπισθοδρομικοί, αναρχοκομμουνιστές...

  13. Π. Ευθυμιάδης avatar
    Π. Ευθυμιάδης 27/07/2013 01:52:39

    Μπορούμε να κοιμόμαστε ήσυχοι τώρα...... αλλά η Δούρου και η Κλάρα;

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Π. Ευθυμιάδης 27/07/2013 02:31:31

      Κανείς απο την "Ανανεωτική Πλατφόρμα" (η υποομάδα Δούρου- Παπαδημούλη των Προεδρικών).
      Προφανώς θ' αναλάβουν "ειδικές αποστολές" ("κομμάντος της προεδρικής πλειοψηφίας"), σωστή η παρατήρηση του airman.
      Π.χ. οι δικτυώσεις της κ. Δούρου μέσω της Αμερικανικής ομογένειας είναι κλασική δουλειά για "κομμάντος".
      ....Άν βέβαια κάνουμε την πολύ αμφίβολη υπόθεση, ότι οι ΣΥΡΙΖαίοι θελουν να δουλέψουν λίγο πιό σοβαρά από την "εξωτερική πολιτική Ράν Ταν Πλάν" του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ...

      • Π. Ευθυμιάδης avatar
        Π. Ευθυμιάδης @ Uncle Stgm 27/07/2013 12:08:31

        Ο Τσίπρας θα αναλάβει εκτός απο Πρωθυπουργός και Υπουργός Εθνικής Αμυνας (Υφυπουγός η Δούρου που θήτευσε εκεί υπό την εποπτεία του Ακη) , όπως ο Ανδρέας (ο Παπατζής) το '81.