#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/07/2011 13:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τώρα τους ενοχλούν και οι σκηνές στο Σύνταγμα!



(Ανανεωμένο) Ανάληψη πρωτοβουλιών για την απομάκρυνση των σκηνών από την πλατεία Συντάγματος ζήτησε χθες από τον Δήμο της Αθήνας, ο υπουργός Δικαιοσύνης Μιλτ. Παπαϊωάννου, προβάλλοντας ως αιτιολογία ότι δημιουργείται πρόβλημα στην οικονομία και μειώνονται οι κρατήσεις τουριστών. Ο υπουργός ανέφερε πως "δεν τους δικαιολογώ που είναι στη πλατεία",  και ζήτησε να φύγουν τα "τσαντίρια", όπως είπε, από το Σύνταγμα, γιατί "η εικόνα αυτή αδικεί την Αθήνα και την Ελλάδα".

Το γεγονός ότι η μείωση των κρατήσεων, οφείλεται στα δακρυγόνα και τα επεισόδια που προκάλεσαν οι μπαχαλάκηδες με την ανοχή της αστυνομίας που έδερνε τον κόσμο και όχι στις σκηνές που βρίσκονται στην πλατεία δεν σχολιάστηκε, φυσικά.

Όπως εξάλλου έγραψε η "Ελευθεροτυπία", εντελώς συμπτωματικά, σε χθεσινός της πρωτοσέλιδο η "Καθημερινή" έκανε λόγο για "εικόνα αισθητικής εξαθλίωσης στην πλατείας Συντάγματος" με την "εδραίωση ενός νέου ασύλου", μπλέκοντας την "κοινωνική αναταραχή" με την απεργία των ταξί, τα προβλήματα στη διανομή των εφημερίδων, την άφιξη 4 κρουαζιερόπλοιων και το "απορημένο βλέμμα" τουρίστα από την Άπω Ανατολή...

Και σήμερα πληροφορούμεθα ότι "πρωτοβουλία για την απομάκρυνση των σκηνών από την πλατεία Συντάγματος έχουν αναλάβει ο δήμαρχος Αθηναίων Γ.Καμίνης και ο περιφερειάρχης Αττικής Γ.Σγουρός. Το απόγευμα της Παρασκευής θα συναντηθούν με εκπροσώπους του εμπορικού κόσμου, των επιμελητηρίων, του Εργατικού Κέντρου της Αθήνας και των «Αγανακτισμένων».

Νωρίς σήμερα το πρωί, εξάλλου, οι κ. Καμίνης και Σγουρός επισκέφθηκαν την πλατεία Θεάτρου και συμφώνησαν στην ανάγκη αποκατάστασης της καλής εικόνας του κέντρου της Αθήνας.

Μιλώντας στο Mega, ο κ. Καμίνης τόνισε ότι «πρέπει να διακρίνουμε την εικόνα που παρουσιάζει το Σύνταγμα, που δεν τιμά κανέναν, από τις εκδηλώσεις διαμαρτυρίας».

Ο κ. Καμίνης είπε, επίσης, ότι θα γίνει συζήτηση με όλους τους ενδιαφερομένους ώστε να σταματήσει η κατάληψη, «πριν πάμε σε αστυνομικά μέτρα».

«Είναι η κεντρική πλατεία της Αθήνας. Θα κάνουμε ό,τι μπορούμε για να λύσουμε το θέμα ειρηνικά» δήλωσε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 07/07/2011 22:36:30

    Ελπίζω πάντως να μη πάνε στο Πανεπιστήμιο.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/07/2011 22:50:08

    Οι σκηνές των αγανακτισμένων τούς χαλάνε. Τα πραγματικά τσαντήρια των λάθρο φάτσα κάρτα στα Προπύλαια, ουδέποτε πείραξαν τον λαθροΚαμίνη και τους μούλτι κούλτι νεοφιλελεύθερους ντελάληδες των αλαφουζομέσων.

    • ελλάς το μεγαλείο σου avatar
      ελλάς το μεγαλείο σου @ Αυριανιστής 09/07/2011 21:33:03

      Σωστά.

  3. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 07/07/2011 22:50:36

    Παραθέτω μια πολύ λιτή αλλά τόσο σωστή και έμπλεη περιεχομένου τοποθέτηση από έναν καλλιτέχνη που εκτιμώ:
    http://www.musiccorner.gr/?p=27275

  4. woodiiis avatar
    woodiiis 07/07/2011 23:19:34

    ας καθαρισουν πρωτα αυτα και μετα ας πανε στην πλατεια
    http://ygro-pyr.blogspot.com/2011/07/blog-post_07.html

    ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΚΑΙ ΨΕΥΤΙΑ !!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=CHKqkIJ8uCI

  5. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 07/07/2011 23:31:41

    ΤΟ ΤΣΑΝΤΙΡΙ ΤΟΥ ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ: Ο Μιλτιάδης έκανε και την εξής δήλωση: "Δεν μπορώ να βλέπω την χώρα μου να πεθαίνει." Όπως ξέρουμε ο Υπουργός της Δικαιοσύνης μας είναι ένας πολύ καλός άνθρωπος και θυσίασε τα προσωπικά του συμφέροντα για το κοινό καλό. Και γι αυτό έστησε τόσα χρόνια το δικό του τσαντίρι στο ΠΑΣΟΚ, στην βουλή και στις διάφορες κυβερνήσεις. Και αντί οι αγανακτισμένοι να του πουν και ένα ευχαριστώ για τις θυσίες που έκανε για χάρη τους, στήνουν τα τσαντίρια τους στο Σύνταγμα βυθίζοντας με αυτόν τον τρόπο την χώρα μας στον θάνατο!!!

    • alvita avatar
      alvita @ Χρήστος Δημάρης 08/07/2011 14:13:01

      Ο κ.Παπαϊωάννου, να κοιτάξει τις αυθαιρεσίες στα κυριλάτα "τσαντίρια" στο πόρτο Χέλι, όπου πηγαίνει κάθε Κυριακή, και των τραπεζώνουν οι μεγαλοκαρχαρίες. Και να αφήσει τις σκηνές.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Χρήστος Δημάρης 08/07/2011 14:32:57

      Ιδου η Ρόδος ιδού και το πήδημα κε Υπουργέ στείλε τα ΜΑΤ σου να γίνει κόλαση ξανά

  6. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 07/07/2011 23:37:26

    Μιλτιάδη πιό κάτω αναδημοσιεύω ένα άρθρο του παπά Ηλία Υφαντή με τίτλο Ξεδιάντροποι και Απαίσιοι. Σου το αφιερώνω.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Χρήστος Δημάρης 07/07/2011 23:40:48

      Ρε Χρηστάρα διαβάζεις το μπλογκ του παπα-Ηλία;;;;
      Είναι το κάτι άλλο, καμιά σχέση με το παπαδαριό που ξέρουμε, ευφυής, πνευματώδη, γλαφυρή αποτύπωση στην αρθρογραφία του, δίνει ρέστα!!!
      Να είσαι καλά αδερφέ!

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ Γιώργος Μεσσηνία 07/07/2011 23:50:07

        Καλησπέρα Γιώργο. Να δώσω και γω το στίγμα μου. Πρώτα είμαι Χριστιανός, μετά είμαι Έλληνας και μετά είμαι αριστερός. Όποιος θέλει να διαβάζει τον παπα Ηλία εδώ είναι η ιστοσελίδα του: http://papailiasyfantis.wordpress.com/

        • Γιώργος Μεσσηνία avatar
          Γιώργος Μεσσηνία @ Χρήστος Δημάρης 08/07/2011 00:26:55

          Στα δυο πρώτα ταυτιζόμαστε, στο τρίτο όχι, αλλά δεν πειράζει, ακούω και διαβάζω απόψεις από όλο το ιδεολογικό φάσμα κυρίως από δημιουργικές ψυχές και χωρίς να επηρεάζομαι a priori από το ιδεολογικό τους στίγμα.
          Χάρηκα αδερφέ να είσαι καλά!

          • Χρήστος Δημάρης avatar
            Χρήστος Δημάρης @ Γιώργος Μεσσηνία 08/07/2011 01:10:14

            ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΦΤΑΝΕΙ: Και μόνο σε ένα να ταυτιζόμαστε θα έφτανε. Κοίταξε την υποκρισία των Πασόκων: Είναι αριστεροί; Όχι βέβαια. Πρώτα προδώσανε την πίστη τους στις σοσιαλιστικές ιδέες. Είναι πατριώτες; Όχι βέβαια. Ποιός πατριώτης θα υποθήκευε την πατρίδα του; Είναι Χριστιανοί; Όχι βέβαια. Ποιός Χριστιανός θα έκοβε τις συντάξεις των γερόντων γονιών του; Γι αυτό και ο λαός μας τους κυνηγάει με τις πέτρες. Δεν υπάρχει τίποτα για να ταυτιστεί μαζί τους. Χάρηκα και γω αδελφέ. Να είσαι και συ καλά.

          • man8os avatar
            man8os @ Χρήστος Δημάρης 08/07/2011 13:10:07

            +++

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ Γιώργος Μεσσηνία 08/07/2011 20:44:04

            Διαβάζεις τι γράφεις;
            "...Πρώτα είμαι Χριστιανός, μετά είμαι Έλληνας..."

            Εμείς λοιπόν και πρώτα και δεύτερα και τελευταία, είμαστε
            ΕΛΛΗΝΕΣ!!!

          • Χρήστος Δημάρης avatar
            Χρήστος Δημάρης @ Σταύρος 08/07/2011 21:53:58

            ΟΙ ΖΩΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ: Να γίνω λιγάκι πιο αναλυτικός. Αν ήσουν Γερμανός θα θεωρούσες ποτέ πατρίδα σου την ναζιστική Γερμανία; Ποιό θα ήταν σε αυτήν την περίπτωση το πατριωτικό σου καθήκον; Αν ήσουν Ρώσος θα θεωρούσες ποτέ πατρίδα σου την Σταλινική Σοβιετική Ένωση; Ποιό θα ήταν σε αυτήν περίπτωση το πατριωτικό σου καθήκον; Μην βιάζεσαι, δεν διαφωνούμε στο θέμα της πατρίδας. Προφανώς δεν είσαι Χριστιανός. Και συ και γω όμως θέλουμε και οι δύο η πατρίδα μας να είναι δίκαιη. Αν μπορέσεις δες την ταινία του Ντόνερσμαρκ "Οι ζωές των άλλων" και ξαναπες μου την γνώμη σου.

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ Χρήστος Δημάρης 09/07/2011 00:09:28

            Ναι θα ήμουν "Γερμανός" ή "Ρώσος" ανεξάρτητα με την ιδεολογία του Κυβερνώντος κόμματος.
            Στην πρώτη περίπτωση θα ήμουν Γερμανός και ίσως Διαμαρτυρόμενος και στην δεύτερη περίπτωση θα ήμουν Ρώσος και ίσως Χριστιανός!

            Αυτές είναι οι απόψεις μου. Σε λίγες μέρες θα επανέλθει ο Σταύρος και θα του ζητήσω να δούμε το DVD της ταινίας, το έχουμε άλλωστε, και ίσως τότε σου απαντήσει αυτός!

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ Χρήστος Δημάρης 08/07/2011 10:45:29

          Πρώτα χριστιανοί και μετά Έλληνες.

          Θα έπρεπε να ντρέπεστε μόνο και μόνο που το σκέπτεστε, πόσο μάλλον να το λέτε!
          Στο δίλημμα χριστιανός ή Έλλην, διατρανώνουμε ΕΛΛΗΝ!!!

          • Χρήστος Δημάρης avatar
            Χρήστος Δημάρης @ Σταύρος 08/07/2011 12:15:53

            Δεν ετέθη ποτέ το δίλημμα Χριστιανός ή Έλλην. Όλοι οι Χριστιανοί ανήκουν σε κάποια εθνότητα. Κατά συνέπεια είναι Χριστιανοί και Έλληνες, Χριστιανοί και Κογκολέζοι κοκ. Σε κανέναν Χριστιανό δεν μπαίνει το δίλλημα Χριστιανός ή Έλλην, Χριστιανός ή Κογκολέζος. Εμείς οι Χριστιανοί δεν βάζουμε κανένα δίλημμα και αγαπάμε όλους τους ανθρώπους ανεξάρτητα από την εθνικότητα τους, την φυλή τους ή το φύλο τους.

          • Γιώργης avatar
            Γιώργης @ Σταύρος 08/07/2011 17:17:53

            KAI Χριστιανός ΚΑΙ Ἕλλην !!!
            ΚΑΙ Ἑλλην ΚΑΙ Χριστιανός !!!

            ΑΔΙΑΙΡΕΤΑ !!!

        • alakran avatar
          alakran @ Χρήστος Δημάρης 08/07/2011 12:02:43

          Το αγνοούσα αυτό το μπλογκ, αλλά το έμαθα χάρη σε σένα.
          Σ' ευχαριστώ!

  7. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 07/07/2011 23:39:37

    ΠΑΠΑ ΗΛΙΑΣ ΥΦΑΝΤΗΣ: ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΟΙ ΚΑΙ ΑΠΑΙΣΙΟΙ:
    Ο Νέρωνας, ήταν, ως γνωστόν, απ’ τους διεστραμμένους αυτοκράτορες της Ρώμης.

    Όχι όμως τόσο διεστραμμένος, ώστε, να φτάσει στο κατάντημα να προδώσει και να ξεπουλήσει την πατρίδα του. Αλλά συνέλαβε κάποιο μικρότερης διαστροφής τερατούργημα:Να κάψει ένα μέρος της Ρώμης, έτσι ώστε να μπορέσει να την ανακαινίσει.

    Και βέβαια έβαλε σε ενέργεια το παρακράτος του. Τους μπαχαλάκηδές του, θα λέγαμε σήμερα. Και ασφαλώς κάηκαν άνθρωποι. Όπως σ’ εκείνες τις προεκλογικές πυρκαγιές του 2007 και 2009, εδώ στην Ελλάδα.

    Ως ποιητής, που ήταν επίσης, φρόντισε, από κατάλληλη θέση, να απολαύσει το εξαίσιο θέαμα.
    Και ύστερα έβαλε τους ρουφιάνους του να πουν: Οι χριστιανοί έκαψαν τη Ρώμη!
    Γιατί οι χριστιανοί, σύμφωνα με τη συκοφαντική πατέντα της εποχής, ασκούσαν την…πολιτική βία…

    Τι θέλω να πω μ’ αυτή την κάπως μακροσκελή, περί Νέρωνα, εισαγωγή;

    Να εξάρω το γεγονός ότι η Ελλάδα τα τελευταία χρόνια ευτύχησε να έχει πολιτικούς μεγαλοφυέστερους ακόμη και του Νέρωνα.
    Αφού, αντί για τμήμα πόλης, συνέλαβαν, όπως φαίνεται, το σχέδιο να καταστρέψουν ολάκερη την Ελλάδα. Να την κατεδαφίσουν και να την ξεθεμελιώσουν από όλες τις πλευρές και σε όλα τα επίπεδα. Για να τη σώσουν, όπως λένε…

    Και, προκειμένου να το πετύχουν έδωσαν ρεσιτάλ αυθαιρεσίας εντός και εκτός της Βουλής:
    Εντός της Βουλής υπερψηφίζοντας την προδοσία και το ξεπούλημα της πατρίδας. Και εκτός της Βουλής, με τα ασφυξιογόνα και τις πάσης φύσεως βιαοπραγίες και βαρβαρότητες, σε βάρος του λαού. Επειδή τόλμησε να υψώσει φωνή διαμαρτυρίας για το όργιο της προδοσίας.

    Όπως έχει, όχι μόνο δικαίωμα, αλλά και ιερή, σύμφωνα με το ακροτελεύτιο άρθρο του Συντάγματος, υποχρέωση να κάμει.

    Γιατί, όπως είπε ο Χριστός, αν σωπάσει ο λαός, θα φωνάξουν οι πέτρες. Κι όχι μόνο θα φωνάξουν, αλλά θα τους χτυπήσουν κατακέφαλα. Τη στιγμή ,που ξεπουλάνε την, ποτισμένη με αίμα, πατρίδα, ωσάν να είναι το αμπελοχώραφο και το τσιφλίκι του πατέρα τους και του παππού τους.
    Έχουν καταρρίψει, κατά κοινή ομολογία, κάθε ρεκόρ διαχρονικής και παγκόσμιας διαφθοράς. Με όλους τους τρόπους και σε όλα τα επίπεδα. Κι όμως…
    Η, λεγόμενη, Δικαιοσύνη μας πληροφόρησε, τελευταία, αρμοδίως ότι το σαφάρι λεηλασίας σε βάρος του λαού και η εσχάτη προδοσία σε βάρος της πατρίδας υπήρξαν καλά καμωμένα. Τη στιγμή, που παρ’ όλους τους νόμους και τα άρθρα της, δεν μπόρεσε ποτέ ν’ ανακαλύψει και να επιβεβαιώσει την περίπτωση κάποιου, σχετικά με τα απαιράριθμα σκάνδαλα, ενόχου.
    Απ’ αυτούς, που λεηλάτησαν τα ασφαλιστικά και δημόσια ταμεία. Και με τις μίζες τους δημιούργησαν οι απεχθείς το επαχθές χρέος.
    Αφού άλλωστε είχαν φροντίσει οι ίδιοι να αμνηστεύσουν προληπτικώς εαυτούς και αλλήλους. Με τις υπουργικές ανευθυνότητες και παραγραφές και τις βουλευτικές ασυλίες. Και πάσης αποχρώσεως άλλες αλητείες….
    Γεγονός, που μας εμπνέει τη διάθεση, να συστήσουμε την κατεδάφιση του μνημείου του Άγνωστου Στρατιώτη. Μια και η έννοια της πατρίδας και του έθνους φαίνεται ούτως ή άλλως ξεπερασμένη και άνευ σημασίας. Και να στήσουμε στη θέση του το μνημείο του…άγνωστου απατεώνα!
    Και κάποιος απ’ τους «πνευματικούς», λεγόμενους ανθρώπους, που έχουν συμπαραταχθεί με την τροϊκανή εφιαλτοκρατία να γράψει τον «ύμνο στην προδοσία». Μια και ο «Ύμνος εις την Ελευθερίαν», δεν φαίνεται να συμβιβάζεται με το τωρινό εθελόδουλο και δουλαγωγικό πνεύμα.
    Και κάποιος γλύφτης καλλιτέχνης να φιλοτεχνήσει το άγαλμα του Εφιάλτη, χρησιμοποιώντας σαν μοντέλο του τον σημαντικότερο εκπρόσωπο της τωρινής εφιαλτοκρατίας.
    Πολύ περισσότερο αφού οι διαστροφείς κάθε έννοιας δικαίου και καταστροφείς της Ελλάδας έχουν το απύθμενο θράσος να μιλούν και για πολιτική βία.
    Όταν είναι οι κατεδαφιστές και οι εκθεμελιωτές των δημοκρατικών θεσμών και οι υβριστές της συνταγματικής νομιμότητας. Και έχουν επιβάλλει κσθεστώς νομικής και οικονομικής και αστυνομικής δικτατορίας και τρομοκρατίας…
    Το οποίο προπαγανδίζουν δια μέσου των εξωνημένων φερέφωνων των ΜΜΕ (=μέσων μαζικής εξαπάτησης). Όπου μας μοστράρουν σαδιστικά τις αποκρουστικές φάτσες των πολιτικών βάνδαλων και κανιβάλων…

    Οι οποίοι έχουν φτάσει στο άκρον άωτον της διαστροφής, ώστε:

    Ύστερα από όργιο της προδοσίας και το παραλήρημα της λεηλασίας και της βαρβαρότητας σε βάρος του λαού να παρουσιάζονται και ως θύματα πολιτικής βίας και να παριστάνουν και τους τιμητές.

    Οι ξεδιάντροποι και οι απαίσιοι!…

    • mayrh_trypa avatar
      mayrh_trypa @ Χρήστος Δημάρης 08/07/2011 00:33:55

      Οι στρατιώτες θα παραμένουν άγνωστοι ,ανώνυμοι γιατί ήταν οι παππουδες μας οι θείοι μας οι προπάπποι μας.. και το αίμα που πότισαν σε κάθε σπιθαμή για να ελευθερώσουν την πατρίδα είναι αποτυπωμένο στις μετοχές που βγάλανε στο ξεπουλημα της Ελλάδας ΑΕ ...οι απατεώνες που στο μνημείο ντροπής που θα στηθεί θα αναφέρονται ονομαστικά!
      Ο φίλος παπάς αδικεί τον Νέρωνα παντως .. η ιστορία με την πυρκαγιά στην Ρώμη είναι διαφορετική ιστορία :)

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ mayrh_trypa 08/07/2011 10:50:26

        Ναι, ήταν τόσο "εμπρηστής" ο Νέρωνας, που για μία εβδομάδα η σορός του ήταν λαϊκό προσκύνημα στην Ρώμη!
        Λες να το είχε στήσει ο ...Μπιρσίμ;!

        • Κοντη Λιζα avatar
          Κοντη Λιζα @ Σταύρος 09/07/2011 00:42:20

          ++++

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ mayrh_trypa 09/07/2011 00:41:56

        ...Και βέβαια έβαλε σε ενέργεια το παρακράτος του. Τους μπαχαλάκηδές του, θα λέγαμε σήμερα. Και ασφαλώς κάηκαν άνθρωποι. Όπως σ’ εκείνες τις προεκλογικές πυρκαγιές του 2007 και 2009, εδώ στην Ελλάδα....
        Για να μείνω εκεί επειδή διαβλέπω ότι είστε ειλικρινείς παρά το γεγονός ότι μπουρδολογείτε ασύστολα.
        Αυτοί που έκαναν το εμπρησμό ήταν άλλοι. Ήταν ο ρωμαίος υπήκοος γεννημένος εβραίος Σαούλ πιο γνωστός με το όνομα Παύλος και οι οπαδοί του. Και τι πιο βολικό από το να το φορτώσουμε σε κάποιον από τον οποίο εκ προιμίου θεωρούμε ως αναξιόπιστο και έχουμε αφαιρέσει το δικαίωμα απολογίας.

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/07/2011 00:15:21

    Κακά τα ψέμματα, αυτοί στα τσαντήρια στην Πλατεία Συντάγματος είναι οι ίδιοι που κρατάνε τα τσαντήρια των αλητο-Αφγανών στα Προπύλαια. Οι ίδιοι ελευθεριακοί αριστεριστές είναι, που κανείς δεν ξέρει ποιος τους τρέφει (πάντως, όχι η δουλειά τους...). Αν νομίζετε ότι αυτό το γυφτοτσαντηριό και η αξύριστη και άπλυτη γυναικεία μασχάλη είναι αντίσταση, θα έλεγα ότι μπουχτίσαμε από τη γυφτοαριστερά εδώ και 40 χρόνια. Καιρός να μετακομίσει σε κανένα πραγματικό γυφτομαχαλά να βρει αυτό που την εκφράζει και να ησυχάσουμε και εμείς.

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/07/2011 00:19:48

    Και να αποδοθεί η πλατεία στον τουρισμό, χωρίς τους "μιαρούς" αγανακτισμένους να χαλάνε επί τόσες μέρες με την παρουσία τους τη σούπα του συστήματος...

    Ας ξεκαθαρίσουμε πρώτα αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θελουμε να πέσει αυτή η δοσιλογική κυβέρνηση, και τα ζητήματα αιαθητικής έπονται.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αυριανιστής 08/07/2011 00:55:47

      Φίλε μου, δεν θα πέσει η κυβέρνηση με τα τσαντήρια, δεν είναι οι νοικοκυραίοι που έχουν στήσει τα τσαντήρια. Η δοσίλογη κυβέρνηση θα πέσει από τους νοικοκυραίους.
      Σήμερα πήγε η μητέρα μου, συνταξιούχος εκπαιδευτικός στον ΟΠΑΔ του Πειραιά να θεωρήσει κάτι εξετάσεις, και τα νούμερα έφτασαν τα 400, με μία γιατρό μόνο! Τα γραφεία του ΟΠΑΔ Κερατσινίου και Περιστερίου θεωρήθηκαν ¨περιφερειακά" και έκλεισαν! Οπότε, τα αντίστοιχα γραφεία Πειραιά και Αιγάλεω έχουν πάθει έμφραγμα. Η αγανάκτηση αυτών των ανθρώπων θα ρίξει τη σάπια κυβέρνηση. Δεν θα τη ρίξει ο πληρωμένος ισλαμοπράκτορας Πέτρος Κωνσταντίνου και ο ΑΝΤΑΡ-CIA του που έχουν κάνει την Πλατεία Συντάγματος βρωμοπάζαρο του Τομπουκτού (αλήθεια, γιατί δεν επεμβαίνει εισαγγελέας για αυτόν τον αλητήριο, που οι παράνομα νομιμοποιημένοι ισλαμοφασίστες εξέλεξαν δημοτικό σύμβουλο;).

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΒΙΣ 08/07/2011 09:26:09

        Δεν διαφωνώ με την ουσία των όσων γράφεις. Από την άλλη όμως, είτε μας αρέσει, είτε όχι, εμείς δεν θα κάναμε κάτι τέτοιο, με αποτέλεσμα η έννοια της "πλατείας" όπως την εννοούμε τελευταία να είχε ήδη πεθάνει. Αυτοί είναι οι "συνήθεις" που έχουν μάθει σε αυτόν τον ελευθεριακό τρόπο ζωής και μπορούν να διαβιώσουν σε σκηνές. Κοντά σε αυτούς όμως μαζεύονται και κατά τις πρωινές ώρες κάποιοι πραγματικοί αγανακτισμένοι, είτε είναι άνεργοι, είτε συνταξιούχοι, και έτσι διατηρείται η ζωντάνια της "πλατείας". Ας μη συγχέουμε την ύπαρξη των τσαντιριών των λάθρο στα Προπύλαια με τις σκηνές στο Σύνταγμα, γιατί και μόνο από τη στάση των επίσημων "αρχών" απέναντι σε αμφοτέρους μπορείς να καταλάβεις τι παίζεται: τουμπεκί για τους λάθρο, υπερευαισθησία για τους αγανακτισμένους.

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ ΒΙΣ 08/07/2011 14:47:20

        Οι "νοικοκυραίοι" όπως λες δεν γκρέμισαν καμμία κυβέρνηση, καμμία χούντα. Δεν την πολυπαλεύουν με τις διαδηλώσεις και τις διαμαρτυρίες, είναι πολύ ευαισθητούληδες.

        By the way (χωρίς καμία συμπάθεια προς τον Π.Κωνσταντίνου) , θα έλεγες να επενέβαινε εισαγγελέας για το άλλο το μίασμα της κοινωνίας που σηκώνει ναζιστικά το χέρι του στο δημοτικό συμβούλιο της πόλης που έχασε μέρος του πληθυσμού της από τους ναζί ;

        • Κοντη Λιζα avatar
          Κοντη Λιζα @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 09/07/2011 00:46:07

          ...που σηκώνει ναζιστικά το χέρι του...

          Αυτό σε χάλασε; Ξύδι μεγάλε

  10. mayrh_trypa avatar
    mayrh_trypa 08/07/2011 00:36:53

    και να σκεφτείς οτι ο περί ΟΥ λόγος σε ενα κάλεσμα που έκανε ένας γνωστός εργολάβος που το όνομα του μπλέχτηκε με μια απαγωγή που απασχόλησε τα πρωτοσέλιδα μονολογούσε ότι δεν πρόλαβε να βαλει πολλά στην άκρη επί κυβερνήσεων Σιμήτη..

  11. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/07/2011 00:57:17

    Κ. Δημάρη, ΓιώργοΜεσσηνία
    σας ευχαριστώ για την υπόδειξη του συγκεκριμένου blog

  12. φωνη avatar
    φωνη 08/07/2011 01:05:24

    Δεν κοιτάνε που το κέντρο της Αθήνας είναι άβατο σε συγκεκριμένα σημεία λόγω συσσώρευσης μεταναστών και εγκληματικότητας.

    Δε θυμούνται τις τραγικές εικόνες με την κατάληψη μεταναστών στη νομική και στο μέγαρο Υπατία.

    Το ξύλο την Τετάρτη στο Σύνταγμα είναι διαφήμιση για τον τουρισμό; Για όποιον έχει μαζοχιστικές τάσεις ίσως....

    Θέλουν να καταπολεμήσουν και τη βία. Ποιός ξεκινάει τη βία;

    Σήμερα άκουσα οτι ένας άνθρωπος κρεμάστηκε στο μαγαζί του λόγω χρεών. Αυτά είναι τα αποτελέσματα της βιας που ασκεί η κυβέρνηση. Και μπροστά σε αυτά το γιάούρτωμα είναι τίποτα.
    Αυτοί δολοφονούν και ο κόσμος γιαουρτώνει.

    Θα συζητήσουν και ιδεολογικά και πολιτικά για τη βια; Το οτι βρίσκονται πραξικοπηματικα στην εξουσία, ενώ ο λαός έχει αποσύρει εδώ και πολυυυυύ καιρό την εντολή που τους έδωσε, δεν τους υποψιάζει για τα σκηνικά βίας;

    Το οτι άλλαξαν τη ζωή όλων, άλλαξαν την πορεία της χώρας χωρίς να ερωτηθεί κανείς μας, δεν τους υποψιάζει;

    Εκλογές! Χθες!

  13. dinodamo avatar
    dinodamo 08/07/2011 02:18:33

    Και το δημοκρατικοτερο απ ολα ειναι οτι καθε βραδυ η Αμαλιας ειναι κλειστη απο δεκα εικοσι ατομα ανευ σπουδαιου λογου με την συγκαταθεση της αστυνομιας.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ dinodamo 08/07/2011 09:29:32

      Για μένα, η άσκηση πίεσης για την πτώση της δοσιλογικής κυβέρνησης ανδρεικέλων είναι σπουδαιότατος λόγος. Για σένα, ίσως να μην είναι. Καθείς με τις επιλογές του.

  14. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 08/07/2011 02:31:03

    Οι μαϊμού τσαντούλες όμως και τα γυαλάκια προσφέρουν μια ωραία νότα στον πολιτισμό μας και ενισχύουν την οικονομία της πρωτεύουσας!

  15. παπα-Ηλίας avatar
    παπα-Ηλίας 08/07/2011 09:04:02

    Ευχαριστώ το Χρήστο Δημάρη και το Γιώργο από τη Μεσσηνία, για τα καλά τους τα λόγια για μένα και το μπλογκ μου (ΥΠΕΡΒΑΣΗ).

    Προσθέτοντας πως προκειμένου να δραπετεύσουμε απ΄την αιθαλομίχλη της εφιαλτοκρατίας χρειάζεται ο προσωπικός αγώνας του καθενός μας απ' όποιο μετερίζι του έταξε ο Θεός να δίνει τις μάχες του.

    • man8os avatar
      man8os @ παπα-Ηλίας 08/07/2011 18:34:23

      Μου αρεσαν και εμενα πολυ τα κειμενα σας. Θα σας διαβαζω τακτικα. Πολυ καλη η προσπαθεια σας.

  16. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/07/2011 09:28:08

    Εσένα σου αρέσει η εικόνα των περικοπών, των απολύσεων, των φόρων και της εξαθλίωσης;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αυριανιστής 08/07/2011 10:45:31

      Aυτοί που κατασκηνώνουν εκεί και αυτοί που περιθάλπουν τους μαύρους δίχως διαβατήρια και με τις τσάντες-μαϊμούδες δεν έχουν σχέση ούτε με απολυμένους, ούτε με ανέργους. Κοινή αλητεία είναι που ζει από λεφτά άλλων και μάλιστα ζει πολύ καλά.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΒΙΣ 08/07/2011 13:08:16

        Σου απάντησα εμμέσως, παραπάνω. Αν αυτοί, κακώς ή καλώς, είναι που κρατούν τη ζωντάνια της πλατείας ως προς το σκοπούμενό της, τότε καλώς μένουν. Ο Τσύρκος είχε πει το περίφημο "και με το διάολο θα συμμαχούσα", και είναι ίσως το μόνο σωστό που είχε πει.

  17. Ανοιξιάτικος avatar
    Ανοιξιάτικος 08/07/2011 11:09:19

    Μεγάλος κωλοτούμπας είσαι φίλε μου! Άλλο λέω εγώ άλλο απαντάς εσύ!! Το nickname σου τα λέει όλα βέβαια...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ανοιξιάτικος 08/07/2011 13:05:22

      Εντάξει λοιπόν, να σου απαντήσω ευθύτερα. Δι' ερωτήσεως πάλι, αν μου επιτρέπεις. Τα τσαντήρια με το γυφταριό των λάθρο, ένα χρόνο τώρα, μπροστά στα Προπύλαια, δεν είναι αποκαρδιωτική εικόνα; Γιατί όμως δεν στράφηκες πρώτα εναντίον όσων την ανέχονται και την υποθάλπουν, και σε ενόχλησε μόνο η εικόνα των σκηνών των αγανακτισμένων;

  18. ξοην avatar
    ξοην 08/07/2011 14:18:28

    Επειδή κάποιοι αναφέρθηκαν σε αξύριστες και άπλυτες γυναικείες μασχάλες προτείνω να πάμε να μοιράσουμε στο Σύνταγμα ξυραφάκια και αποσμητικά. Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση, έχετε δίκαιο. Επιπλέον για να αναβαθμιστεί η εικόνα όσων δεν κάθονται στο καναπέ τους βλέποντας Mega και Σκαϊ αλλά προτιμούν τη πλατεία, προτείνω να τους αγοράσουμε τίποτα ταγιέρ, κουστούμια και γραβάτες. Όπως επίσης κ κρυσταλλάκια Ζβαρόφσκι για να κρεμάσουν στις σκηνές τους δίνοντας έτσι μία άλλη γκλαμουροδιάσταση στη πλατεία. Στόχος μας θα είναι να μπερδέψουμε τον υπουργό που πλέον δεν θα ξέρει πως να χαρακτηρίσει την πλατεία αφού εκτός από την λέξη τσαντίρια φαίνεται να μην γνωρίζει κάποια άλλη, όπως πχ την λέξη σκηνές.

    τέλος είναι σίγουρο πως με τον εμφανισιακό καλλωπισμό των της πλατείας, η κυβέρνηση θα ακούσει επιτέλους τα αιτήματα της μιας και θα έχει πλήρη ταύτιση με τους ανθρώπους εκεί και τον τρόπο με τον οποίο ντύνονται.

    Εννοείται πως η γκετοποίηση και το άβατο μεγάλων περιοχών της Αθήνας, το ολοκληρωτικό ξεπούλημα της χώρας στα αφεντικά των πολιτικών μας, η εξοντωτική φορολόγηση μισθωτών και συνταξιούχων και η πλήρης ατιμωρησία όλων όσων έφτασαν τη χώρα σε αυτό το σημείο, ουδόλως μας απασχολεί αφού από τα απλά (αξύριστη μασχάλη) θα ξεκινήσει η επανάσταση. Εξάλλου είναι και θέμα δημόσιας υγείας αφού είναι πλέον αποδεδειγμένο πως η μπόχα της μασχαλίλας προκαλει έντονο τσουξιμο στα μάτια και ασφυξία μέχρι θανάτου. Την προηγούμενη Τρίτη και Τετάρτη (28-29/06/2011) πρέπει να ήταν το πανελλήνιο συνέδριο άπλυτων στο Σύνταγμα. Δεν εξηγούνται αλλιώς τα όσα περάσαμε.

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ ξοην 08/07/2011 14:51:06

      Εγώ αναρωτιέμαι, πήγαινα από την πρώτη μέρα εκεί, δεν πολυσυμφωνώ με τις σκηνές, μ αρέσουν όμως οι συνελέυσεις και το ότι λέει ο καθένας ότι θέλει με πάθος, αλλά .....δεν παρατήρησα κάποια "αξύριστη απλυτη γυναικεία μασχάλη"

      Αυτός που την παρατήρησε, μπορεί να κάνει λίγο διάλειμμα από την επανάσταση του καναπέ και να μας εξηγήσει πως γίνεται να έχει τόσο λεπτομερή πληροφόρηση;;

  19. xenios avatar
    xenios 08/07/2011 14:56:20

    Ο κ. Καμίνης ανταποκρίθηκε αμέσως στο κάλεσμα του Υπουργού Δικαιοσύνης και δήλωσε :

    «Επιθυμούμε να έχουμε μία ειρηνική συζήτηση με τους συμπολίτες μας προκειμένου να επιτευχθεί η ανατροπή της άσχημης εικόνας της πλατείας Συντάγματος εν μέσω τουριστικής περιόδου»

    Οπωσδήποτε αγαπητέ κύριε Καμίνη, αλλά πριν τα βρωμοχερά σας, ακουμπήσουν την Πλατεία Συντάγματος :

    Θα εξαφανίσετε τους μετανάστες με τα παράνομα προϊόντα τους, απ' όλους τους δρόμους και πλατείες της Αθήνας.

    Θα διαλύσετε τα στέκια διακίνησης ναρκωτικών, από τους πιο κεντρικούς δρόμους.

    Θα διώξετε τους προστάτες που διακινούν, χιλιάδες αφρικανές, Ρωσσίδες και παρανόμων εκδιδόμενες γυναίκες, απ΄όλη την Αθήνα.

    Θα διαλύσετε τις σκηνές των λαθρομεταναστών, έξω από το Πανεπιστήμιο της Αθήνας.

    Θα αστυνομεύσετε επί τέλους, τους δρόμους της Αθήνας και θα προστατέψετε τον Αθηναίο πολίτη.

    Όταν τα κάνετε όλα αυτά κε Καμίνη, εγώ αναλαμβάνω να πείσω αυτά τα παιδιά να φύγουν. Μόνο κ. Καμίνη, που το δικαίωμα των Ελλήνων πολιτών για ελευθερία, δημοκρατία και διαμαρτυρία, θα παραμείνει, μέχρι την τελική δικαίωση.

  20. dead by dawn avatar
    dead by dawn 08/07/2011 15:08:52

    Δυστυχως τα σχολια που διαβαζω πιο πανω ειναι απογοητευτικα,τα στερεοτυπα που εχουν οι παλαιοδεξιοι αναγνωστες σας ειναι φρικαλεα-εγω ειμαι αριστερος και σας διαβαζω,αλλα αυτα για τις απλυτες μασχαλες τα λεγανε οι ακροδεξιοι πριν απο τουλαχιστον 35 χρονια (ημουν εφηβος τοτε)
    Τελος παντων,ας το παραβλεψουμε.
    Αυτη η κινηση του δοτου δημαρχου του Πασοκ Κου Καμινη,ηταν αναμενομενη,επειτα απο την δηλωση του υπ. δικαιωσυνης Παπαιωανου για αντιαισθητικα τσαντιρια στο Συνταγμα.
    Περιμενουμε το ιδιο να πει και για τον Λευκο Πυργο στην θεσσαλονικη ο ετερος δοτος δημαρχος του Πασοκ,ο Μπουταρης.
    Αξιος ο μισθος τους
    Τι θα κανουνε,θα στειλουν παλι τα ΜΑΤ στην πλατεια ?

    • xenios avatar
      xenios @ dead by dawn 08/07/2011 21:16:57

      Πολλά δεν μας τα λες;

      Επειδή μίλησε ένας για άπλυτους, βάζεις ταμπελάκι «παλαιοδεξιοί» σ' όλους;
      Γιατί δεν απαντάς στον μυστήριο που έγραψε για τους άπλυτους;

      Εγώ φίλε δεν είμαι ούτε παλαιοδεξιός, ούτε νεοδεξιός, γενικά μισώ τα ταμπελάκια και τις κατηγοριοποιήσεις. Φυσικά το τι είμαι δεν σε ενδιαφέρει.

  21. Γιώργης avatar
    Γιώργης 08/07/2011 17:25:46

    Ἔτσι...!
    Ρίχτε του...!!!

  22. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/07/2011 22:05:49

    Ευτυχώς, οι Αγανακτισμένοι δε μασάνε. Προ ολίγου δήλωσαν στον λαθροΚαμίνη ότι δεν πρόκειται να φύγουν.

  23. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/07/2011 22:15:37

    Αυτή είναι μια λογική επολογή. Και "λειτουργική".

  24. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/07/2011 23:50:02

    Μην μου πεις και εσύ "Φίλε του Λαού¨ ότι είσαι και κατά των λάθρο γιατί θα γελάσω....
    Σε λίγο θα σε δούμε να ζητάς δημοψήφισμα για το μεταναστευτικό, χαχα. Αφού είσαι και της "άμεσης δημοκρατίας". N'est-ce pas?
    A propos, εγώ τυγχάνω θαυμαστής της Charlotte Corday, που ξέρεις τι έκανε στον αυτόκλητο "Φίλο του Λαού"....

  25. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/07/2011 23:57:45

    Πάντως, επειδή ήμουν εγώ που κατηγορήθηκα για στερεότυπα κατά της ακροαριστεράς (σιγά τα ωά), πρέπει να πω ότι, δυστυχώς για τους εδώ παροικούντες του "χώρου¨, η πραγματικότητα με επαληθεύει.
    Και εξηγούμαι: Σήμερα το απόγευμα στον Πειραιά, επί της Σωτήρος, είχαν τραπεζάκι κάτι απίθανοι τύποι του "χώρου" διαφημίζοντας ένα φεστιβάλ ¨αντιρατσισμού¨ που κάνουν στην Τεχνόπολη και μοίραζαν φυλλάδια.
    Ο άντρας της παρέας ήταν στο γνωστό στυλ ακροαριστερού, μαλλιά, γένια κλπ, απαράλλαχτο εδώ και δεκαετίες.
    Οι δε δύο γυναίκες ήταν κάτι κητοειδή που φορούσαν τεράστιες φουφούλες και μαλλί μακρύ αχτένιστο, στυλ Φαραντούρη 70's. Κυριολεκτικά η μηχανή του χρόνου!
    Δεν είναι τα στερεότυπα των δεξιών που σας φταίνε, ο εαυτός σας σάς φταίει που δικαιώνει όλα αυτά τα "στερεότυπα", που δεν είναι και τόσο στερεότυπα (απευθύνομαι στους ακροαριστερούς).

  26. Μάρκος avatar
    Μάρκος 09/07/2011 01:11:41

    Κάποιοι λιγούριδες, που δεν είχαν βρακί στον κώλο τους, τώρα τους ενοχλούν τα "τσαντίρια" της Πλατείας Συντάγματος. Περιέργως, δεν τους ενόχλησαν ποτέ ούτε τα τσαντίρια των λαθρομεταναστών στο Πανεπιστήμιο και την Ακαδημία, ούτε οι παράνομοι μικροπωλητές επίσης στο Σύνταγμα.

  27. Ήρεμος avatar
    Ήρεμος 09/07/2011 08:15:39

    Σιγά με την επανάσταση της πλατείας "αγωνιστές". Με ρέγουλα.
    By the way (που λέει και μια ψυχή), τώρα με τις εκπτώσεις οι "αγανακτ..." - ωπς λάθος - οι μετανάστες μικροπωλητές (sic), δεν θα πρέπει να ρίξουν κάπως τις τιμές?Να τεθεί κι αυτό στη συνέλευση παρακαλώ.

    • O Θείος avatar
      O Θείος @ Ήρεμος 09/07/2011 23:00:33

      Αφήστε ήσυχη τη Βουλγαρία ρε παιδιά, μια χαρά δείκτες οικονομικούς έχει!
      Ακούω συνέχεια, κυρίως στα βαλτοκάναλα, "θα γίνουμε Βαλκάνια", κι αναρωτιέμαι: "Μήπως τυχόν είμαστε αναντάν παπαντάν οικοδομικό τετράγωνο στο Νότιο Χάμπστεντ και δεν το κατάλαβα";
      Πήρε σούπα για 15 - 20 χρόνια η κουτάλα, και φαντασιώνεται ότι έγινε χρυσή, του Λουδοβίκου 14ου.

  28. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 09/07/2011 08:43:51

    Αμα ρίξουν τις τιμές οι "μετανάστες μικροπωλητές" θα χάσει και λεφτά ο ΑΝΤΑΡ-CIA από τα ποσοστά που παίρνει. Εύκολο τό' χεις να πληγεί το "επαναστατικό κίνημα";

  29. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 09/07/2011 08:46:34

    Tελικά, ο κάθε λαός έχει το κίνημα διαμαρτυρίας που το αξίζει.
    Εμείς έχουμε το κίνημα διαμαρτυρίας με έμβλημα την τσάντα-μαϊμού και τον λάθρο!
    Θα φτάσουμε σε λίγο σε μισθούς επιπέδου Βουλγαρίας, τα μισά παιδιά με προσόντα και πτυχία φεύγουν για έξω και την ίδια ώρα ανεχόμαστε να έχει γίνει η Πλατεία Συντάγματος ένα άθλιο γιουσουρούμ παρεμπορίου!
    Την αστυνομία και τις μάνικες γρήγορα!

  30. O Θείος avatar
    O Θείος 09/07/2011 22:54:09

    ...κουμμούνια, τι περιμένεις, Φίλε του Λαού!