#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2008 18:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τώρα συζητάμε και για κόμμα επιχειρηματιών

Το βαθύ χάσμα μεταξύ πολιτών και πολιτικού προσωπικού καταδεικνύει η έρευνα της Κάπα Research για «Το Βήμα της Κυριακής». Γράφει μεταξύ άλλων η εφημερίδα: «Η υπόθεση της Siemens λειτουργεί ως καταλύτης και όπως προκύπτει από τις απαντήσεις των συμμετεχόντων στην έρευνα η συντριπτική πλειονότητα κρίνει πως κατά κύριο λόγο πλήττεται το πολιτικό σύστημα και τα δύο μεγάλα κόμματα. Την ίδια ώρα οι ερωτηθέντες αξιολογούν την ακρίβεια ως το σημαντικότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζει η χώρα και ακολουθούν η ανεργία, η διαφθορά και η κατάσταση της οικονομίας….Σε συντριπτικό ποσοστό (78,5%) οι ερωτηθέντες εκτιμούν ότι από το φθινόπωρο και έπειτα τα προβλήματα θα οδηγήσουν σε κοινωνικές συγκρούσεις, τη στιγμή που μόλις το 17% δηλώνει ότι υπάρχουν περιθώρια διαλόγου και υποχωρήσεων… …Σε ένα τέτοιο σκηνικό η καταγραφή της εκλογικής δύναμης των κομμάτων πιστοποιεί τη γενική δυσαρέσκεια των πολιτών για τον πολιτικό κόσμο. Το άθροισμα των ποσοστών τους (ΠΑΣΟΚ, ΝΔ)  δεν υπερβαίνει το 45% (με τους αναποφάσιστους στο 27%)....

Αν δηλαδή πιστέψουμε το ΒΗΜΑ και την Κάπα Research προλαβαίνουμε μέχρι τα Χριστούγεννα να καταλάβουμε το Χειμερινό Μαξίμου. Λέτε να έχει φύγει μέχρι τότε από το Ελευθέριος Βενιζέλος και ένας άλλος «Τριανταφυλλίδης»;  Λίγο χλωμό το βλέπω. Κι επειδή μάλλον συμφωνούν μαζί μου και οι προαναφερθέντες ιδού που θέλουν να καταλήξουν όλα αυτά: «Με δεδομένη τη διάθεση αποδοκιμασίας των μεγάλων κομμάτων οι συμμετέχοντες στην έρευνα φαίνεται να μην απορρίπτουν το ενδεχόμενο δημιουργίας νέου πολιτικού σχηματισμού, με πρωτοβουλία επιχειρηματιών. Το 8,3% των ερωτηθέντων δηλώνει ότι θα εμπιστευόταν την ψήφο τους σε ένα τέτοιο κόμμα και μισοί εξ αυτών δηλώνουν σήμερα ψηφοφόροι της ΝΔ. Πάντως το 69,2% των ερωτηθέντων αντιμετωπίζει αρνητικά και μάλλον αρνητικά το ενδεχόμενο δημιουργίας κόμματος επιχειρηματιών…»

Να λοιπόν που αρχίσαμε να συζητάμε και επισήμως για … «κόμμα επιχειρηματιών» και να ρωτάμε μάλιστα και την γνώμη του ελληνικού λαού.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lara avatar
    Lara 29/06/2008 18:41:34

    Η πιο σωστη λυση.
    Μονο με γεματο στομαχι μπορει κανεις να κυβερνησει και να νοιαστει για αυτον τον τοπο.
    Οι Νηστικοι ως τωρα που περασαν απο τη Βουλη εκαναν την επαιτεια πολιτικη κουλτουρα με ορατα τα σημερινα αποτελεσματα.
    λαρα

  2. agrotis avatar
    agrotis 29/06/2008 19:00:42

    Θα τους κοστίζει και πιο φτηνά: αυτοχρηματοδότηση του δικού τους κόμματος

  3. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 29/06/2008 19:03:57

    Το ερώτημα είναι απλό και η απάντηση απλούστερη.

    Πόσες θέσεις εργασίας δημιούργησαν οι πολιτικοί με τις μίζες; Ενώ αν τις έπαιρναν οι ........

  4. Lara avatar
    Lara 29/06/2008 19:10:38

    Αγροτη
    Αυτο που λες συμβαινει σε κοινωνιες με λαο που πασχει παθολογικα απο ελλειψη παιδειας, οπως σημερα η πατριδα μας.
    Και γι αυτο εχουν φροντισει τα λαμογια που περασαν μεχρι σημερα απο το πολιτικο βημα.
    Οπου το 80τοις εκατο αγνοει στοιχειωδη πραγματα, οπως ποια ειναι τα καθηκοντα και τα δικαιωματα του.
    Σημερα απ' οτι διαπιστωσα το μονο που κανουν για διαμαρτυρια ειναι να επιφορτιζονται καθημερινα με δανεια πανω σε ηδη τρεχοντα δανεια,
    πιστευοντας ετσι πως τιμωρουν την κυβερνηση ενω αγνοουν οτι οι τραπεζες ειναι ιδιωτικα μαγαζια και πουλουν χρημα, οπως ο μαναβης τις πατατες.
    Το μεγαλο μελημα ειναι ο παραγκωνισμος και η υποβαθμιση της Παιδειας,
    το υπερτατο αυτο αγαθο μιας χωρας.

  5. ataktos avatar
    ataktos 29/06/2008 19:14:57

    Συγγνώμων αλλά factorx μη μας λέει η εφημερίδα της Κυβερνήσεως το βήμα ότι μέχρι τώρα ο δικομματισμός δεν ήταν κόμματα επιδοτημένου κρατικού και ευρωπαϊκού «κεφαλαίου« αλλά το Πασοκ –πατριωτικό ,και η Ν.Δ. όχι συντηρητικό του ΠΑΣΟΚ αλλά νεοφιλελεύθερο .
    Γ αυτό ο Ανδριανόπουλος ,Μάνος ,Δαμανάκη ,Μίμης δεν ήταν σε ένα κόμμα .
    Καλά και η σούπα έχει κάποια γεύση .
    Ντε και καλά του βήματος και καθημερινής πρέπει να έχει .

  6. Lara avatar
    Lara 29/06/2008 19:37:01

    Υπαρχουν σιγουρα επιχειρηματιες αξιολογοι, αξιοπιστοι με ηθος οπως πχ Μπουταρης στη Θεσσαλονικη και τοσοι αλλοι ανωνυμοι, πεπαιδευμενα ατομα με υψηλες ηθικες αξιες.
    Οσο για τους 2 που αναφερεις λογος δε γινεται λογω βεβαρυμενου....
    λαρα

  7. ataktos avatar
    ataktos 29/06/2008 19:37:37

    anonymous -και οι μεταπρατες επιχειρηματιες ?

  8. agrotis avatar
    agrotis 29/06/2008 19:57:54

    από δημοκρατικό πολίτευμα μετεξελισσόμαστε σε αριστοκρατία. αλίμονο στην πλέμπα (λατ. bleb -is)

  9. exon avatar
    exon 29/06/2008 20:09:28

    γιατί ένας επιχειρηματίας να θέλει να επενδύσει σε ένα καταχρεωμένο και προβληματικό μαγαζί? εκτός εάν η επένδυση είναι τύπου Μπατατούδη/ΠΑΟΚ.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/06/2008 20:17:44

    Μακάρι να γίνει, να γελάσει λίγο το χειλάκι μας.
    Φαντάζεστε τους πατρίκιους να γυρίζουν χωριά και πόλεις να βγαίνουν στα μπαλκόνια και να μιλάνε?
    Πέρα από το γεγονός ότι θα είναι "τρε μπαναλ" να μιλάνε με την ...πλέμπα, τι θα λένε? ανακατανομή του εισοδήματος / δικαιότερο φορολογικό σύστημα / κοινωνικές εισφορές και κοινωνική πολιτική?
    Έχουν ...ακριβύνει και οι ντομάτες, εκτός αν εγώ κάνω φοροδιαφυγή / εισφοροδιαφυγή /και δίνω 680 € (μικτά) βασικό μισθό.
    Άσε που αν είναι να μιλήσουμε για ικανότητες...οι μισοί από αυτούς σε άλλη χώρα δεν θα μπορούσαν να διοικήσουν και να κατέχουν ούτε περίπτερο. (ποιοι οικονομικοί παράγοντες αυτοί που ...έχουν στήσει τις ...αυτοκρατορίες τους με βάση την προστατευτική δασμολογική πολιτική από το 1950 - 1980 ή αυτοί που το 90% των αποτελεσμάτων τους είναι από δουλειές με το κράτος?)
    Δεν είναι ποιο φτηνό και αποτελεσματικότερο η ...οικονομική ενίσχυση βουλευτών και κομμάτων?
    Για αυτό άστους να λένε...

  11. Lara avatar
    Lara 29/06/2008 20:21:23

    Οταν τα κινητρα σας ειναι το χρημα
    φυσικο ειναι να υποπιπτετε σε αυτες και παρομοιες σκεψεις.
    Οποιος εχει χρημα σημαινει οτι εχει μυαλο
    και τα εχει ρυθμισει με τετοιο τροπο που απο μονα τους διχως την παραμικρη παρουσια και παρεμβαση του να πληθαινουν.
    Θα σας προτεινα ακομα δυο μεγαλους Ελληνες καπιταλιστες διεθνους εμβελειας
    τον Μπουλγκαρι απο την Ηπειρο / χτιζει το πατρικο του τωρα και πεταει με το ιδιωτικο λιαρ τζετ στο χωριο
    η τον Αρ/ου/μανι, γιατι κι αυτος ειναι Ελληνας βλαχος μεταναστης στην Ιταλια απο χρονια.
    λαρα

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/06/2008 20:41:29

    Lara συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.... μόνο που οι δύο που ανέφερες δεν δραστηριοποιούνται στην ..χώρα μας.
    Σίγουρα υπάρχουν πολλοί επιτυχημένοι ...στο εξωτερικό και πολλοί...ημέτεροι στο εσωτερικό

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/06/2008 20:43:21

    & για να πούμε και μια αλήθεια:

    -Μπαμπά , τι γίνεται με τους Έλληνες που περιμένουμε;
    -Δυστυχώς , παιδί μου, δε θα έρθουν!
    - Μα πώς; Αυτοί που είναι πρώτοι στη διαφθορά στην Ευρώπη και δε θα 'ρθουν στην Κόλαση;...
    - Το ξέρω , Βελζεβούλ Τζούνιορ, αλλά
    κάποιος Χριστοφοράκος λάδωσε τον Άγιο Πέτρο
    και τους πήρε στον Παράδεισο.

  14. Lara avatar
    Lara 29/06/2008 20:45:16

    Καλυτερα του εξωτερικου να γλιτωσουμε απο την τακτικη της Ελληνικης λαμογιας Κουλτουρας του Εσωτερικου.
    Ετσι κατι σαν κουκουε εσω και εξω.
    Τι εσω τι εξω.
    Οταν το 75τοις εκατο του πληθυσμου των Ελληνων ηρθε απ 'εξω και δη απο προβληματικες κουλτουρες να την κατοικησει.
    λαρα

  15. Φιδίας avatar
    Φιδίας 29/06/2008 21:04:34

    Lara Says:
    June 29th, 2008 at 8:21 pm

    Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά μάλλον από κάπου πήρες λάθος πληροφόρηση. Ο Αρμάνι δεν είναι «έλληνας βλάχος μετανάστης στην Ιταλία από χρόνια». Ιταλός είναι, απλά η λέξη armani = βλάχοι δηλαδή λατινοποιημένοι πληθυσμοί πολυεθνικής καταγωγής (σε αντίθεση με όσα υποστηρίζουν κάποιοι άσχετοι περί «εθνότητας βλάχων»), διάσπαρτοι σε όλη την Ευρώπη, παλαίμαχοι απόστρατοι των ρωμαϊκών λεγεώνων στους οποίους δόθηκαν τιμάρια στα σύνορα της άλλοτε Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, επιφορτισμένοι με την άμυνα τους ως militia (πολιτοφυλακή, ακρίτες τους είπαν οι Βυζαντινοί).
    Το armani είναι σύμπτυξη των λέξεων Ramani (παραφθορά του Romani=Ρωμαίοι και armati=οπλισμένοι) και υποκαταστάθηκε στην αργκό των λεγεώνων με το γερμανικό Welha=λατινόφωνος ξένος που κατέληξε στην ανατολική Ευρώπη να επικρατήσει στην σλαβική μορφή του Wlach, Wallach, Vlah ενώ π.χ. στη Βρετανία έγινε welsh (ουαλός) και την ΒΔ Ευρώπη walloon (βαλόνος).

    Φιδιας

  16. Προφήτης avatar
    Προφήτης 29/06/2008 21:22:36

    Φιδίας ευχαριστούμε.
    Μάς "κακομαθαίνεις".

    Σίγουρο ε ;
    Να πω σε κανα που φοράει Armani για μόστρα και όχι για το ρούχο ότι ο Giorgio κατάγεται από Ευρω-Βλάχους...

  17. agrotis avatar
    agrotis 29/06/2008 21:28:33

    @ Φιδίας: σωστός, δέστε και αυτό το λινκ

    http://www.vlahoi.net/armanonendimasies/

  18. agrotis avatar
    agrotis 29/06/2008 21:28:57

    mea culpa @ lara

  19. Lara avatar
    Lara 29/06/2008 21:33:22

    Ελληνες βλαχοι διεκδικουν τον Αρμανι οπως και τον Μπουλγκαρι σε ενα βιβλιο βλαχων απο την Καταρα, που εχω διαβασει σχετικα με την καταγωγη αυτης της φυλης κι οχι εγω ως μη Βλαχα.
    Ειναι ο μονος λαος εδω που μαθαινει την Ιταλικη φαρσι μεσα σε μια νυχτα χωρις μολυβι και τετραδιο.
    Παντως οι βλαχοι της Ιταλιας εχουν Ελληνικη κυριως και Ιλλυρικη καταγωγη.
    λαρα

  20. Lara avatar
    Lara 29/06/2008 21:41:27

    Ξεχασες να συμπεριλαβεις και τους Βλαχους Ελβετους της ανατολικης Ελβετιας της περιοχης του Σαν Μοριτζ και Νταβος το γνωστο καντον Γκραουμπιουντεν με πρωτευουσα το Chur
    και γλωσσα τη Ρομανικη, Romanisch

  21. Φιδίας avatar
    Φιδίας 29/06/2008 21:44:18

    Βρε Λάρα δεν με προσέχεις και με πληγώνεις.

    Οι βλάχοι ΔΕΝ είναι εθνότητα. Είναι, ας πούμε, «συντεχνία» ή απόγονοι μελών συντεχνίας. Ήταν οι παλαίμαχοι λεγεωνάριοι και οι απόγονοι τους. Αναγκαστικά μίλαγαν όλοι κάποιας μορφής απλοποιημένα «λατινικά» (αν και καταγόταν από διάφορες φυλές) ως γλώσσα του στρατώνα - όπως σήμερα οι της Λεγεώνας των Ξένων μιλάνε «γαλλικά» ή οι πεζοναύτες, ακόμα και οι ισπανόφωνοι ή κινέζοι μιλάνε «αγγλικά». Το ότι οι βλάχοι είναι εθνότητα το υποστηρίζουν όσοι δεν έχουν ιδέα ή όσοι έχουν συμφέρον (για πολιτικούς λόγους ή μην χάσουν τον μισθό της ΜΚΟ)
    :)

  22. Φιδίας avatar
    Φιδίας 29/06/2008 21:47:01

    Έχεις απόλυτο δικιο για "Γκραουμπιουντεν με πρωτευουσα το Chur και γλωσσα τη Ρομανικη, Romanisch". Δεν τους ξέχασα άλλα κι εσυ δεν θέλεις να με ενθαρύνεις να ποστάρω 1000 λέξεις καθε φορά - θα με κραξει το σύμπαν

  23. Lara avatar
    Lara 29/06/2008 21:48:41

    Ηταν μεχρι πριν λιγα χρονια ΣΕΝΤΕΧΝΙΑ πανω στα οροπεδια των βουνων, σαλαγιαζοντας τα προβατα και κατω στο καταχειμωνο στα χειμαδια.
    Μα τωρα σπουδασαν, ξανοιχτηκαν και μπηκαν ενεργα στην κοινωνια και ακομα μεσα στη Βουλη.
    λαρα

  24. Φιδίας avatar
    Φιδίας 29/06/2008 21:56:51

    Εννοειται οτι προόδευσαν όπως όλοι οι Ευρωπαίοι, όπως όλοι οι άνθρωποι. Δέν υποστηρίζω κατι αντίθετο, απλά τονίζω οτι δεν ανήκουν σε μιά συγκεκριμένη εθνότητα οπως συχνα λένε κάποιοι. Π.χ ακουω συχνά "οι βλαχοι είναι Ρουμάνοι" κι αλλα άσχετα.

    Άσχετο: ο πιό διάσημος (λόγω κάλυψης ΜΜΕ) Βλάχος της Ιστορίας;

    Ο Αρθούρος και οι Ιπποτες της Στρογγυλης Τραπέζης (δεν κανω πλάκα, ψάξ'το, θα δεις)

  25. Lara avatar
    Lara 29/06/2008 22:02:36

    Ασε για τους Ρουμανους ειναι μια αλλη ιστορια.
    Διαβασα πολλα στα Ελληνικα ολα ομως μπαρουφες για δηθεν ανατολικη καταγωγη και κουραφεξαλα.
    Οι αληθεια ειναι αυτο, που κρατησα απο στομα Ρουμανου, οταν μου ειπε οτι γονιδιακα αποδεδειγμενο ειναι οτι προερχονται απο την ευρυτερη περιοχη των Βαλκανιων και μαλιστα της β. Αλβανιας σημ Κοσοβου.
    Ετσι εξηγειται η ολη μαφιοζικη και εγκληματικη τους συμπεριφορα μου ειπε ο καθηγητης Παν/ιου γλωσσολογος καποτε σε ενα τρανσιτ αεροδρομιου.
    λαρα

  26. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 29/06/2008 23:37:07

    "Όποιος εθνολόγος λύσει το μυστήριο της καταγωγής και της προέλευσης των Βλάχων σίγουρα θα αναγορευτεί σε επιστημονική ιδιοφυία .

    Δύο είναι τα μυστήρια για τους Βλάχους : η εντυπωσιακή διασπορά τους και η ομοιότητα στις γλώσσες παρόλο που οι βλάχικες ομάδες ανά τα βαλκάνια δεν γειτόνευαν μεταξύ τους .

    Το απόλυτα βέβαιο είναι πως οι Βλάχοι έχουν κάποια σχέση με τους Ρωμαίους λόγω της απλοποιημένης λατινικής που χρησιμοποιούσαν .Αυτό οδηγεί τους εθνολόγους στο ανεπιβεβαίωτο συμπέρασμα πως οι Βλάχοι προέρχονται από τις διαλυμένες ρωμαικές λεγεώνες οι οποίοι εγκαταστάθηκαν όπου βρήκαν μετά την πτώση . Οι εθνολόγοι μας βεβαιώνουν πως οι Βλάχοι των Βαλκανίων άρχισαν να ξεχωρίζουν από τους άλλους βαλκανικούς λαούς μόλις κατά τον 8ο αιώνα . Χρειάστηκαν πάνω από 4 αιώνες από την πτώση της Ρωμαικής Αυτοκρατορίας για να δημιουργηθεί αυτή η λαότητα σε δύο αρχικά κομβικά σημεία : Καρπάθια (Ρουμανία) και Πίνδο (Ελλάδα)."

    Από το βιβλίο : Oι λαοί των Bαλκανίων .

  27. Lara avatar
    Lara 29/06/2008 23:52:24

    Δεν ξερω ποιος Ελληνας εθνολογος, οταν η εθνολογια μολις προσφατα καθιερωθηκε σαν επιστημονικος κλαδος στη φιλοσοφικη Ελληνικη σχολη, ασχοληθηκε με το θεμα καταγωγης των Βλαχων και δημοσιευσε εργασια.
    Οι διασημοι εθνολογοι ανεκαθεν ειχαν καταγωγη την κεντρικη Ευρωπη, προσφεροντας πλουσια βιβλιογραφια τηλεοπτικο και χαρτογραφικο υλικο.
    λαρα

  28. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 30/06/2008 00:09:19

    Από το βιβλίο :
    Οι λαοί των Βαλκανίων του Βασίλη Ραφαηλίδη

    (ο οποίος προφανώς επειδή δεν είναι εθνολόγος μάλλον μελέτησε ξένους)

  29. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 30/06/2008 01:38:46

    Όποιος διαβάσει αυτή την συν-ζήτηση, κάτι θα του μείνει χρήσιμο. Από τα νούμερα των εκάστοτε δεκάδων δημοσκοπήσεων και τις με ώωωωρες ...αναλύσεις τους στα τηλεοπτικά παράθυρα και τα σαλόνια των εφημερίδων, τι μένει;;;

    Οι δημοσκοπήσεις είναι το νερό στο δένδρο της "Δικτατορίας των Βλακών".

    @Φιδίας: αν οι πληροφορίες "λένε", "λέει" και το σεντόνι. Μη το φοβάσαι. Αυτή είναι η άποψή μου. Αρκεί να μην είναι ...ξεχειλωμένο και κρέμεται στο πάτωμα. Εκεί είναι όλη η "μαγκιά", ή το δύσκολο: το "μέτρον" του "μηδέν άγαν". Πάντως, κατανοώ τις επιφυλάξεις σου, γιατί και μένα κάποιοι φίλοι μού κάνουν παράπονα για τα σεντόνια μου, αλλά, όμως, και κάποιοι άλλοι μου λένε ότι γουστάρουν.

  30. Προφήτης avatar
    Προφήτης 30/06/2008 02:03:50

    Νήπιε, κατέβασες ;

  31. μπάμιας avatar
    μπάμιας 30/06/2008 02:56:42

    κόμμα επιχειρηματιών;

    Όχι ευχαριστώ, μου θυμίζει φεουδαρχικό σύστημα και μεσαίωνα με τα αφεντικά να κάνουν πολιτική (και να θέλουν και την πρώτη νύχτα με την λεγάμενη)

    Ποιός σοφός είχε πει ότι προτιμάει ελαττωματικούς πολιτικούς (που φοβούνται την κρεμάλα) από τέλειους επιχειρηματίες;

  32. Benopoulos avatar
    Benopoulos 30/06/2008 03:53:55

    Θα ποντάρουμε στη βουλή
    και θα ψηφίζουμε για χρηματηστήριο Αθήνας & Φρανκφούρτης...
    Μαγεία!

  33. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 30/06/2008 04:19:50

    @Προφήτης: τι κατέβασα; Sorry, δεν το 'πιασα. Είναι κι αργά. Για πες...

  34. Lara avatar
    Lara 30/06/2008 13:10:39

    Ναι αλλα και πολιτικη με δικηγορισκους αρχιλησταρχους και ψευτομαρτυρες δεν μπορει να συνεχιστει.
    Βλεπουμε σημερα τα αποτελεσματα.
    λαρα

  35. Προφήτης avatar
    Προφήτης 30/06/2008 14:39:51

    Λαρα
    Διαφωνήσαμε πρόσφατα για τη "σεξουαλική παρενόχληση" του Λιάπη, στο Μουσείο.
    Δεν είχα δει το βίντεο. Τώρα μιλώ μετά λόγου γνώσεως.

    Αν θεωρείς αυτό
    http://www.youtube.com/watch?v=UeH8woqV6A4 παρενόχληση, συμπάθα με, διαστρεβλώθηκε κάθε έννοια των πραγμάτων.
    Τον Λιάπη δεν θέλω να τον βλέπω αλλά ρώτησε τη χαμογελαστή κυρία, παρενοχλείται;

  36. Lara avatar
    Lara 30/06/2008 16:41:33

    Το φλερτ αυτο που βλεπεις στο βινεακι θεωρειται
    Σεξουαλικη Παρενοχληση
    γιατι τελειται εν ωρα εργασιας σε εργασιακους η μη χωρους.
    Σε μια νορμαλ χωρα πχ σαν κι αυτη απ'οπου σου γραφω αυτος ο τυπος θα επρεπε να παει στο σπιτι του.
    Και σαν υπαλληλος ιδιωτικης εταιριας θα τον εξηναγκαζαν σε παραιτηση.
    Αυτη η νομοθεσια δεν θα περασει ποτε απο το Ελλαδισταν,
    αφου οι αυτου Ανδρακλες κυκλοφορουν ξεβρακωτοι.
    λαρα

  37. Lara avatar
    Lara 30/06/2008 16:44:44

    Στην Ιατρικη η Προληψη ειναι φτηνοτερη κι οχι προτιμοτερη απο τη Θεραπεια.
    Κι οπου η Θεραπεια ειναι ανυπαρκτη μπορει η Προληψη να την αντικαταστησει.
    λαρα

  38. μπάμιας avatar
    μπάμιας 30/06/2008 16:50:13

    @φιδία,

    άσχετο με την συζήτηση εδώ, αλλά οι τελευταίες θεωρίες της μόδας για τον Αρθούρο, μάλλον αναφέρονται σε Σκύθες Ιρανικής προέλευσης. δοκίμασε sarmatian knights σε μηχανή αναζήτησης

  39. μπάμιας avatar
    μπάμιας 30/06/2008 17:10:32

    Όχι ανώνυμε 5:03,

    ξέρω τουλάχιστον έναν πολιτικό που δεν είναι ανίκανος και διεφθαρμένος, έχει γεμάτο στομάχι, καλό παιδί, αλλά τον τύλιξαν σε μια κόλλα χαρτί και είναι ολίγον τι παροπλισμένος...

    Κόμμα ηθικών, τιμίων, έστω και παροπλισμένων;

  40. μπάμιας avatar
    μπάμιας 30/06/2008 17:30:24

    μπορεί να μην το κατάλαβα, αλλά τι περιμένεις από έναν μπάμια...

  41. Φιδίας avatar
    Φιδίας 30/06/2008 17:55:47

    @μπάμιας

    Την είδα και την σχετική ταινία (πολύ καλή) και ξερω τι λες, εχω διαβάσει για "σαυρομάτες" και για τα "παιδομαζώματα" των Ρωμαίων αλλά οι "βλάχοι" της Βρετανίας, οι Ουαλοί, είναι πλεον ιστορική πραγματικότητα. Και μάλιστα ο Αρθούρος έχει και συγκεκριμένο ρωμαϊκο όνομα (που μου διαφεύγει αυτη τη στιγμή). Άλλωστε η ξαφνική υποχώρηση τη Δ. Αυτοκρατορίας άφησε πίσω πλήθος λατινόφωνους διοικητικούς και στρατιωτικούς σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες και όσοι απο αυτούς επέζησαν, αναμεμειγμένοι με τις ηγετικές κάστες των βαρβαρικών φύλων που επέλαυναν, δημιούργησαν την μετέπειτα ευρωπαϊκή αριστοκρατία. Συμφωνούμε;

  42. Φιδίας avatar
    Φιδίας 30/06/2008 17:59:13

    συμπλήρωμα: οι λατινόφωνοι "βλάχοι" παντού ήταν πολεθνικής καταγωγής λεγαιωνάριοι (απο αφρικανο΄ι μέχρι εκρωμαϊσμένοι γερμανοί κι απο καυκάσιοι μεχρι κέλτες) ή κι επίλεκτοι ιππεις κλπ οπότε σαφώς και σαρμάτες. Συμφωνούμε;

  43. μπάμιας avatar
    μπάμιας 30/06/2008 18:19:22

    μου αρέσει η ιστορία...για τους βλάχους που λέτε μου ακούγεαι τραβηγμένο, ιδίως τα ετυμολογικά με βαλόνους και τέτοια, αλλά δεν το ξέρω κιόλας.

    Σίγουρα υποτιμούμε το πλυθησμιακό ανακάτωμα επί Ρωμαίων και μετά, αφού η παρουσία τους ήταν σημαντικότερη αυτής των Οθωμανών...

    Κάνε google το sarmatian knights...ή από το έργο το πήραν ή το έργο προσπαθεί να απεικονίσει ίχνη ιστορίας. SPQR!

  44. Φιδίας avatar
    Φιδίας 30/06/2008 19:23:54

    @μπάμιας

    Φυσικά και το κάνω google :) ένα ενδιαφέρον URL που πέτυχα τελευταία είναι το:
    http://www.funeralwisdom.com/?p=79

    Eχουν ενδιαφέρον οι συγκρίσεις ανάμεσα στους τύπους της μεσαιωνικής ιπποσύνης των Βρετανικών νησιών και τις συνήθειες των Σαρματών (που οι έλληνες πρωτοανέφεραν ως "σαυρομάται"). Επίσης η κουλτούρα του "ιερατικού ξίφους" που θυμίζει την αντίστοιχη του Μίθρα (δικός μου συνειρμός - μην ξεχνάμε ότι οι Σαρμάτες = ιρανο-καυκάσιο φύλο)

    Για τους βλάχους δες τουλάχιστον την wikipedia τη λέξη «Vlachs».

    Άσχετο: Ενδιαφέρον παρουσιάζουν επίσης οι συγκρίσεις του Robert Graves ανάμεσα στους μύθους του Αρθούρου και του Θησέα…

    ΟΚ νομίζω ότι ξέφυγα πάλι, καιρός να επιστρέψω….

  45. Προφήτης avatar
    Προφήτης 30/06/2008 19:55:16

    Λαρα χαιρετισμούς στη λοβοτομημένη χώρα που ζεις.

    Καλβινιστές και πουριτανοί έχουν κατατμήσει την ανθρώπινη φύση σε κουτάκια πολιτικώς ορθής ή μη συμπεριφοράς.
    Δικολαβίστικη καταπίεση αρχέγονων ενστίκτων με κατάληξη παιδοφιλία, ομοφυλοφιλία, ναρκωτικά και κατάθλιψη.

  46. Dennyl avatar
    Dennyl 30/06/2008 20:06:08

    Προφήτη συμφωνώ απολύτως. Αν ποινικοποιήσουμε και το βλέμμα, κλάψ'τα χαράλαμπε... Η γιαγιά μου έλεγε: 'παντού υπάρχει νόμος, όχι στα μάτια όμως".
    Μας κατάντησαν για χάρη της 'ασφάλειας' να ζητάμε τον περιορισμό ακόμα και των πιο βασικών ενστίκτων μας και ελευθεριών μας. Η μεγαλύτερη πλάκα είναι ότι τα ζητάμε εμείς οι ίδιοι!!!!

  47. μπάμιας avatar
    μπάμιας 30/06/2008 20:28:15

    @Φιδία,

    ο Robert Graves είναι αντικείμενο ολόκληρου άλλου κόσμου...Η ποιητική έκφραση, και λατρεία της Μεγάλης Θεάς. Ίσως ξεστρατίσαμε από Αυτήν και για αυτό είμαστε εδώ που είμαστε.