#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/09/2011 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τώρα που βούλιαξαν το καράβι ζητούν ... συγκυβερνήτες



Ο μεγάλος εκβιασμός

Από χθες το απόγευμα βρίσκεται σε εξέλιξη ένα άηθες σχέδιο τρομοκράτησης του ελληνικού λαού.

Θέλουν να κάμψουν κάθε δυνατότητα αντίδρασης. Διακινούν σενάρια καταστροφή που παραλύουν τον κόσμο από φόβο.

Ο στόχος είναι ένας: ή δέχεσθε αυτά που προτείνουμε ή έρχεται το μοιραίο.

Στο άθλιο αυτό παιχνίδι τη σκηνοθετική επιμέλεια και σεναριογραφία έχει αναλάβει η κυβέρνηση.

Ρόλο πρωταγωνιστή και κράχτη, τα γνωστά διαπλεκόμενα.

Θεατρώνης οι δανειστές μας!

Στόχος να οδηγήσουν στη μάντρα τον ελληνικό λαό.

Έφεραν  τη χώρα στο χείλος της  καταστροφής και τώρα αναζητούν συνυπεύθυνους.

Ο  «σκληρός διαπραγματευτής» και στοχαστής Πρωθυπουργός, κυβερνάει εξ αποστάσεως! Η ….κρίση τον βρήκε στο Λονδίνο, ενώ ήταν να πάει στη Νέα Υόρκη! Και ξέμεινε εκεί για ένα …τριήμερο! (Κατά τα άλλα έχουμε έκτακτη κατάσταση!)

Ο υπερφίαλος κ. Βενιζέλος, αφού απέτυχε παταγωδώς σε ότι σχεδίασε μέχρι τώρα, απειλεί με νέα μέτρα επειδή δεν μπόρεσε να πείσει για την αποδοτικότητα των προηγούμενων.

Από κοντά και οι κράχτες!

Ο κ. Ψυχάρης θέτει μακάβρια διλήμματα μεταξύ «εντατικής και νεκροτομείου». Υποδεικνύει και λύσεις! Καταργεί την πολιτική διαδικασία, ακυρώνει τις εκλογές και ζητά από μηχανής θεό! Ούτε μια στάλα αυτοκριτικής που έκανε τα πάντα για να φέρει αυτόν τον ατάλαντο και ανίκανο θίασο επί σκηνής.

Ενώ ο κ. Αναστασιάδης , ο οποίος συνετέλεσε κι αυτός τα μέγιστα στην άνοδο αυτής της θλιβερής κυβέρνησης (θυμάσθε εκείνο το γελοίο πρωτοσέλιδο ότι το ΠΑΣΟΚ θα …έσβηνε τα χρέη),  καλεί τον Παπανδρέου και τον Σαμαράς "να δώσουν τα χέρια, για την Ελλάδα ρε γαμώτο" (!!!) και να κάνουν συγκυβέρνηση.

Συγκυβέρνηση με ποιους; Με τους αποτυχημένους; Και γιατί να ελπίζουμε από αυτούς;

Έχω την εντύπωση ότι εκτυλίσσεται το τελευταίο μέρος του δράματος. Η χθεσινή απόρριψη από το Eurogroup, των προτάσεων Βενιζέλου, με το επιχείρημα ότι δεν θα φέρει τα προσδοκώμενα λόγω αντίδρασης της κοινωνίας, συνιστά μια πρώτη νίκη του ελληνικού λαού! Μπορεί να μην το λένε, αλλά συνειδητοποίησαν ότι η κοινωνία δεν αντέχει άλλο. Και όταν δεν αντέχει η κοινωνία, καμιά πολιτική δεν φέρει αποτελέσματα.

Πρίν «παραδώσουν το πνεύμα» και την εξουσία και αποδεχθούν την ήττα τους, όλοι οι προαναφερθέντες κάνουν μια απέλπιδα προσπάθεια. Να διασωθούν διά της τρομοκράτησης του ελληνικού λαού.

Το σκηνικό είναι στημένο. Η κρίση είναι τεχνητή. Προπέτασμα καπνού για τα νέα μέτρα.

Τη λύση στο ελληνικό πρόβλημα θα τη δώσει μια νέα κυβέρνηση με νωπή εντολή.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 18/09/2011 12:13:30

    Έχουν γίνει περίγελως.

  2. Nikolaos avatar
    Nikolaos 18/09/2011 12:27:16

    Συγκυβέρνηση?
    Ναι, αν είναι να σωθεί η χώρα.
    ΄Οχι, αν είναι να σωθεί το ΠΑΣΟΚ.

  3. ORIMA avatar
    ORIMA 18/09/2011 12:27:16

    Δεν είναι μόνο το δίλημμα "πληρώστε ή πτώχευση". Αν δεν πάρουμε την 6η δόση, εκτός από το "παλιό" χρέος, οι πέντε προηγούμενες δόσεις φοβάμαι ότι πρέπει να εποστρεφούν. Θυμίζω ότι αυτές οι δόσεις είναι ΕΝΥΠΟΘΗΚΕΣ! Ο Γερμανός το ξέρει αυτό. Θα μετατρέψει τον Ράιχενμπαχ σε εκκαθαριστή;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ORIMA 18/09/2011 16:48:38

      Να σου ξαναθυμίσω τη μνημειώδη αφίσα του Βεργή (1996) με το σύνθημα "Τσιλέρ, έλα να την πάρεις"; (Αν δεν θυμάσαι, κάνε μια σχετική αναζήτηση στις εικόνες του Google.)

      E, να τι θα πάρει και ο Ράιχενμπαχ. Μπορεί να του αρέσει κιόλας...

      • ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
        ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ @ Αυριανιστής 19/09/2011 11:08:48

        Δεν πρόκειται ούτε περί επιλεκτικής χρεωκοπίας ούτε περί πτωχεύσεως.

        Πρόκειται περί ανταλλαγής οργάνων...

        Εμείς χρωστάμε τ' άντερά μας και αυτοί θα πάρουν τ’ αρ... μας!

  4. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 18/09/2011 12:27:48

    Συγκυβέρνηση θέλουν; Γατί όχι;
    Αλλά με τις προτάσεις Σαμαρά. Αν δεν τις θέλουν…ας πάνε από κει που ήρθαν…στον αγύριστο!!!

  5. tzager avatar
    tzager 18/09/2011 13:04:37

    Zούμε στη χώρα του υπαρκτού... σουρεαλισμού!!!!

    Το περί δικαίου αίσθημα των πολιτών μία κατεύθυνση επιβάλει σε αυτές τις οριακές στιγμές για τη χώρα: ΕΝΟΤΗΤΑ και ΔΡΑΣΗ!!!!

    Αργά ή γρήγορα... και μάλλον άμεσα αυτό θα το επιβάλουν οι συνθήκες.

  6. salmonellas avatar
    salmonellas 18/09/2011 13:06:02

    Οι αλλαγες οδηγου δεν κανουν το παλιο λεωφορειο νεωτερο. Δυστυχως. Περιμενω προτασεις πως το λεωφορειο θα ανανεωθει για να μπορει να περναει τουλαχιστον ΚΤΕΟ.

  7. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 18/09/2011 13:31:32

    Συγκυβέρνηση; Πριτς! Μπούφλες αν και μπούφλες είναι πολύ λάϊτ εκδοχή για όσα εκαναν στον Ελληνικό λαό οι σοσιαληστές και οι συνοδοιπόροι τους.

  8. Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος avatar
    Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος 18/09/2011 16:49:55

    Τι να πει κανείς; Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτή η πολιτική πνέει τα λοίσθια.

  9. kp8 avatar
    kp8 18/09/2011 20:31:16

    Εκπληκτική η γελοιογραφία ? ? Μοναδικό το ύφος του Γιωργάκη, μοναδική και η ατάκα ! Και τα δύο αποδίδουν τέλεια το μεγαλείο του ηγέτη ......

  10. αν .βορινος avatar
    αν .βορινος 18/09/2011 21:20:30

    Eαν προτεινει ο κομιστης και ο κυρ Σταυρος συγκυβερνηση αυτο σημαινει αναζητηση συνενοχων. Ας πανε στη ευχη του θεου.

  11. δημης avatar
    δημης 18/09/2011 22:41:17

    "Ο κ. Ψυχάρης-ο κ. Αναστασιάδης"
    ΟΤΑΝ ΤΟ ΛΕΝΕ ΟΙ ΔΥΟ ΑΓΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ.........
    -ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ -ΣΥΚΡΤΗΤΜΑΤΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΟΥΤΕ Ο..ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ ...ΟΥΤΕ Ο...ΜΕΤΑΦΟΡΕΑΣ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΤΙ..
    -ΟΥΤΕ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΚΚ.....
    -ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΤΗΛΕΚΑΤΕΥΘΥΝΟΥΝ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΤΟΥΣ.... ΤΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ.....
    -ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΑΝ ΣΙΓΑΣΤΗΡΕΣ ΤΗΣ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΘΡΑΦΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΙΣΚΟΥΣ ΜΕ ΤΑ...ΒΙΒΛΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..
    -ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΛΑΒΡΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ...ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟ -ΕΙΣΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ...
    Ω ΚΑΙΡΟΙ Ω ΗΘΗ..