#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/01/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τώρα πια χρειαζόμαστε Πολιτική και όχι Παραπολιτική



Όλοι (σχεδόν) συμφωνούμε πως ο Πρωθυπουργός πρέπει να πάρει πρωτοβουλίες τομών και ρήξεων με το παλαιό πολιτικο-οικονομικό μοντέλο που μας έφερε ως εδώ. Οι μόνοι που διαφωνούν είναι οι βολεμένοι και τα εξαπτέρυγα του συστήματος ΠΑΣΟΚ όπου και αν βρίσκονται, στον ιδιωτικό ή στον δημόσιο τομέα.

Όλοι αυτοί που διαφωνούν με αυτές τις ριζικές μεταρρυθμιστικές κινήσεις, έχουν μετακινηθεί πολιτικά ή θα μετακινηθούν αργά ή γρήγορα στον ΣΥΡΙΖΑ, που αυτή την στιγμή είναι η μόνη πολιτική δύναμη που υποστηρίζει αυτό το ετοιμοθάνατο σύστημα στα φανερά.

Επομένως, η πρωτοβουλία των κινήσεων αυτή την ώρα βρίσκεται καθαρά στα χέρια του Πρωθυπουργού και της τρικομματικής κυβέρνησης. Φαίνεται απίστευτο αλλά αν το εξετάσει κανείς ψύχραιμα, το κομμάτι του παλαιού ΠΑΣΟΚ έχει μετακομίσει ήδη στον ΣΥΡΙΖΑ ενώ περί τον Βενιζέλο και άρα στην πλευρά της κυβέρνησης έχει απομείνει το τμήμα εκείνο που δεν θα πει όχι σε ρηξικέλευθες πολιτικές και ρήξεις ακόμη και αν χρειαστεί να θυσιάσει τον κ. Βενιζέλο στο τέλος!

Τα χέρια του Πρωθυπουργού θα λυθούν όταν ως κοινωνία του δώσουμε να καταλάβει καθαρά πως συμφωνούμε – συναινούμε σε τρεις βασικές πολιτικές:

1. Τιμωρία των ενόχων και κυρίως εξεύρεση του πλούτου που αποκτήθηκε παρανόμως όλα αυτά τα χρόνια και φορολόγησή του υπέρ των αδυνάτων με κάθε μέσον θεμιτό ή και αθέμιτο ακόμη αν χρειαστεί.

2. Μετακίνηση κεφαλαίων από μη παραγωγικούς τομείς (δημόσιο, κρατικοδίαιτοι επιχειρηματίες) προς την πραγματική οικονομία (παραγωγική και εξαγωγική βιοτεχνία – βιομηχανία, υπηρεσίες, πρωτογενής τομέας – μεταποίηση) μέσω της δίκαιης αναδιανομής της πίτας των εσόδων του κράτους, απλοποίησης του φορολογικού νόμου, εξυγίανσης των τραπεζών, απελευθέρωσης της αγοράς και εκμετάλλευσης των διαθέσιμων κοινοτικών πόρων.

3. Σαρωτική θεσμική μεταρρύθμιση που να περιλαμβάνει ευρεία συνταγματική αναθεώρηση, αλλαγή της μορφής του Πολιτεύματος (Προεδρική Δημοκρατία;), πλήρη διάκριση των εξουσιών, σταθερό εκλογικό σύστημα με εκλογές ανά τετραετία και μείωση του αριθμού των βουλευτών.

Καιρός να ασχοληθούμε με ζητήματα Πολιτικής και όχι Παραπολιτικής σε αυτή την χώρα. Καιρός να κοιτάξουμε μπροστά. Όσοι επιμένουν να κοιτούν πίσω, θα εξαφανιστούν σύντομα από μόνοι τους. Αν παρ’ ελπίδα αποτύχουμε και επικρατήσουν τελικά, η χώρα θα οδηγηθεί πολλές δεκαετίες πίσω αλλά τουλάχιστον θα έχουμε προσπαθήσει. Το αδιανόητο θα είναι να αποτύχουμε λειτουργώντας ως απλοί διαχειριστές της κρίσης.

Akenaton 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. viva avatar
    viva 25/01/2013 09:22:38

    καλημερα, συμφωνω απολυτα,μονο που βλεπω η κυβερνηση να εξαντλει την αυστηροτητα της στο μετρο (κ οχι σε αλλες εξαιρεμενιες συντεχνιες με μεγαλητερη τους βουλευτες) κ την δικαιοσυνη μονο εκει που την συμφερει .......

  2. tak avatar
    tak 25/01/2013 09:39:36

    Όταν το ζάρι ριχθεί και φύγει από το χέρι, δεν ελέγχεται. Έτσι ο Καίσαρ "Ἑλληνιστὶ πρὸς τοὺς παρόντας ἐκβοήσας, «Ἀνερρίφθω κύβος» (Alea Jacta Est,)," πέρασε τον Ρουβίκωνα και βάδισε προς τη Ρώμη.
    Ο Αντώνης Σαμαράς πέρασε τον δικό του Ρουβίκωνα χθες και ξέρει πως δεν υπάρχουν γι αυτόν περιθώρια επιστροφής.
    Συνεπώς την απόφασή του πρέπει να τη λάβουν σοβαρά υπόψη τους οι άλλοι και κυρίως αυτοί που κρύβονται σήμερα και οι οποίοι θα αναλάβουν εκ των πραγμάτων τις ευθύνες έναντι της χώρας και του λαού σε ότι στραβό προκύψει...

    • Hans avatar
      Hans @ tak 25/01/2013 11:09:51

      Το Ρουβικωνα θα τον διαβεί όταν ζητήσει από τα κανάλια να αγοράσουν τις συχνότητες και θα τον είχε διαβεί, αν δεν αποφάσιζε να αναβάλλει τον σχετικό φόρο.

    • akenaton avatar
      akenaton @ tak 25/01/2013 12:41:29

      Ας ελπίσουμε να τον πέρασε για τα καλά!

  3. assos avatar
    assos 25/01/2013 09:41:46

    "Καιρός να ασχοληθούμε με ζητήματα Πολιτικής και όχι Παραπολιτικής σε αυτή την χώρα. Καιρός να κοιτάξουμε μπροστά"
    Kαιρός κερδισμένος με αίμα και θάνατο αγαπητέ Akenaton.
    Πότε λες να αρχίσει ο Πρωθυπουργός απο το πρώτο, που είναι και η βάση για τα υπόλοιπα? Μέχρι τώρα πάντως "τηρείται η διαδικασία" όπως τον παλιό καλό καιρό που δεν μας κόστιζε τίποτα...Θα επέμβει προσωπικά πχ. στη λίστα Λαγκάρντ, ώστε να φέρει πίσω κάποια δις εντός του 2013, πριν να είναι αργά ή θα αφήσει ως συνήθως τα πράγματα να πάνε μόνα τους? Oψώμεθα...

    • tak avatar
      tak @ assos 28/01/2013 09:17:11

      Περίπου δύο δις είναι όλο το ποσό της λίστας και κατά πάσα πιθανότητα, τα περισσότερα είναι νόμιμα χρήματα, γι αυτό και δεν ... πανηγυρίζει το άσχετο υπουργείο του στούρνου... Μικρά, μικρούλια καλαθάκια, τα κερασάκια από τη λίστα αυτή είναι λίγα...

  4. ΜΔ avatar
    ΜΔ 25/01/2013 09:45:11

    Καλημέρα αγαπητέ akenaton!
    Σωστότατος ο τίτλος, εξαιρετικά όμως στοχευμένο και το περιέχομενο του σημειώματος και οι 3 άξονες! Με την αυτονόητη, και για σας θεωρώ, επισήμανση της ανάγκης για εφαρμογή των πολιτικών αυτών από τα "μεγάλα" προς τα "μικρά". Έτσι για να μη ξεχνιόμαστε... :-)
    Καλημέρα σε όλους!

    • akenaton avatar
      akenaton @ ΜΔ 25/01/2013 12:42:09

      Καλημέρα αγαπητέ ΜΔ. Συμφωνούμε!

  5. βαγόνι avatar
    βαγόνι 25/01/2013 10:25:39

    Τί εισηγούνται οι υπ'αριθ. 1 και 2 παράγραφοι;
    Συμπίεση του δημοσίου στα ελάχιστα δυνατά όρια,γενικευμένες
    ιδιωτικοποιήσεις,ακόμη και σε αυτονόητους χώρους κοινής ωφέλειας
    και καθεστωτική προστασία απο το θεσμό της Προεδρικής Δημοκρατίας.
    Επικαιροποιημένη επιστροφή στα 50's,χωρίς τους Γλύξμπουργκ!
    Βγαίνει πέρα;....Γιατί όχι;....Η ιστορική πορεία δεν ήταν ποτέ ευθύγραμμη!

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ βαγόνι 25/01/2013 10:32:44

      μικρή τροποποίηση, οι 2 και 3 παράγραφοι είναι το σωστό...η 1η
      παράγραφος είναι το απαραίτητητο ηθικό άλλοθι των 2 και 3, στην
      όποια έκταση εφαρμοστεί!

  6. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 25/01/2013 10:39:30

    '' Τα χέρια του Πρωθυπουργού θα λυθούν όταν ως κοινωνία του δώσουμε να καταλάβει καθαρά πως συμφωνούμε – συναινούμε σε τρεις βασικές πολιτικές:...''

    Kαλέ μου Akenaton, τι άλλο πια πρέπει να κάνουμε για να καταλάβει οτι συναινούμε με όσα αναφέρετε αλλά και με άλλα πολύ πιο επαναστατικά, που δεν αναφέρετε???
    Να τον πάρουμε τηλέφωνο ένας-ένας, για να τον πείσουμε; Θα μας απαντήσει;
    Καλύτερα λοιπόν να προχωρήσει, να ξεκινήσει να τα υλοποιεί άνευ επιδοκιμασίας και προτροπής και θα την εισπράξει και τη συναίνεση, στην ώρα της. Μη χάνουμε άλλο πολύτιμο χρόνο.
    Ας το ρισκάρει τέλος πάντων ..... :-)

    • akenaton avatar
      akenaton @ BLACKQUEEN 25/01/2013 12:43:33

      Αληθινά δεν ξέρω αγαπητή μου Μάυρη Βασίλισσα. Ότι μπορούμε πάντως κάνουμε για να το καταλάβει. Πρέπει να τραβήξει μπροστά, δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ BLACKQUEEN 25/01/2013 17:41:20

      απάντησε ο ίδιος βέβαια, αλλά εγώ θα διάβαζα το πρώτο πληθυντικό σαν ένα ευρύτερο κοινωνικό σύνολο, όπως αυτό που εκφράζεται με τις δημοσκοπήσεις λόγου χάριν ...

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ δρόμος 26/01/2013 09:29:06

        Οι δημοσκοπήσεις είναι αναξιόπιστες.

  7. lol avatar
    lol 25/01/2013 12:40:52

    Δηλαδή το πασόκ με το οποίο συγκυβερνάτε καθαγιάστηκε ; οι οπάδοί του τα έκαναν όλα; απευθυνεστε μόνο σε χαχόλους βολεμένους και κομματόσκυλα...

    • akenaton avatar
      akenaton @ lol 26/01/2013 14:05:19

      Που το είδατε αυτό;

  8. Hans avatar
    Hans 25/01/2013 13:10:01

    Η ελπίδα είναι η καταφυγή του δειλού.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Hans 25/01/2013 17:10:50

      Η ελπίδα (ειδικά όταν έχει βάση) είναι ο προθάλαμος της δράσης. Εντελώς ανθρώπινη ιδιότητα, ζεσταίνει τις καρδιές και συντηρεί την ανθρωπιά μας. Η απελπισία οδηγεί στην παραίτηση (ή στις .... μολότοφ)!

  9. δημης avatar
    δημης 25/01/2013 14:54:05

    ++++++++++++++

  10. Θέμις avatar
    Θέμις 25/01/2013 15:24:24

    Ο τίτλος της ανάρτησης να αφιερωθεί στον κ. Κεδίκογλου!