#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/12/2010 07:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τώρα μαθαίνουμε γιατί ήλθε ο Στρος Καν



Γιατί ήλθε ο Ντόμινικ Στρος Καν την Τρίτη και έφυγε την ίδια μέρα; Γιατί τον έφεραν αυτή τη χρονική περίοδο που “καίνε” όλα τα θέματα;

Σκεφτείτε: Αμέσως μόλις μίλησε στη Βουλή και μας έφερε την καταστροφή η κυβέρνηση ανακοίνωσε ότι κάνει την Πέμπτη υπουργικό συμβούλιο και ανοίγει τα νομοσχέδια για τις ΔΕΚΟ, την ανταγωνιστικότητα και τις εργασιακές σχέσεις. Θέματα που καίνε εκατομμύρια Ελληνες και που θα αλλάξουν οριστικά τη ζωή αυτής της χώρας. Το σχέδιο απλό: Φέρνουμε τον μπαμπούλα για να φοβίσουμε τον κόσμο και στη συνέχεια περνάμε όλα τα επώδυνα μέτρα μαζί σαν ένα σοκ από το οποίο δύσκολα θα αντιδράσουμε.

Τι είπε ο κ. ΔΝΤ; Οτι πρέπει να μειωθούν οι μισθοί, να αλλάξουν οι εργασιακές σχέσεις, να αποκτήσει η Ελλάδα ανταγωνιστικότητα, να περικοπεί το σπάταλο κράτος. Φωτογράφισε έτσι τα τρία νομοσχέδια που θα συζητηθούν στο υπουργικό και θα γίνουν νόμοι μέσα στις επόμενες εβδομάδες. Οι πληροφορίες για τις τελικές αποφάσεις είναι δυσάρεστες.

Στο εργασιακό τομέα, ό,τι γράψαμε θα ισχύσει. Δηλαδή επιχειρησιακές συμβάσεις αντί συλλογικών και εργασιακή ζούγκλα. Ακόμη και οι όποιες -δήθεν- προσπάθειες που καταβάλει η κ. Κατσέλη είναι στο βρόντο και για τα μάτια του κόσμου. Το θέμα είναι ότι χιλιάδες εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα θα χάσουν πάνω από 10% του μισθού τους και έπεται συνέχεια.

Στο θέμα του δημόσιου τομέα, τα πλαφόν στις αμοιβές, οι μειώσεις επιδομάτων και οι μετατάξεις – απολύσεις που έρχονται θα χτυπήσουν χιλιάδες εργαζόμενους σε πάνω από 100 δημόσιες υπηρεσίες.

Οσο για την ανταγωνιστικότητα, την ανάπτυξη και την ενίσχυση των εξαγωγών, όλα αυτά μοιάζουν με ανέκδοτα για πεθαμένους. Με το να ανακοινώνουν πανηγυρικά ότι φτιάχνουν ταμείο, ψάχνουν χρήματα, θα δώσουν κίνητρα για εξαγωγές είναι σα να βαράνε στο βρόντο.

Ετσι, λοιπόν, μόνο τυχαία δεν ήταν η παρουσία του επικεφαλής του ΔΝΤ στην Αθήνα. Σε ρόλο “σκιάχτρου” ήλθε να μιλήσει στο λαό και να τον κάνει να υποκύψει αλλιώς δάνειο δεν έχει. Έμμεσα ανέλαβε την ευθύνη των μέτρων που θα ληφθούν σύντομα έτσι ώστε η κυβέρνηση να μην απολογείται στον κόσμο για τα ψέματά της αλλά να δικαιολογείται λέγοντας: “Δεν τα ζητήσαμε εμείς τα μέτρα. Ο Στρος Καν τα ήθελε και δε γινόταν αλλιώς”.

Από την άλλη, βλέποντας ο Γ. Παπανδρέου ότι αρκετοί κυβερνητικοί βουλευτές έχουν βγει στα κεραμίδια αποφάσισε να τους μαζέψει στο μαντρί βάζοντας τον διευθυντή του ΔΝΤ να βγάλει το φίδι από την τρύπα.

Τέλος, επιτιθέμενος ο κ. Στρος Καν στην αντιπολίτευση έκανε αυτό που δεν μπορεί να κάνει η κυβέρνηση η οποία θέλει συναίνεση.

Όσο για την Αριστερά, αυτή δεν υπάρχει απλά αφού ακόμη τσακώνεται αν έπρεπε να ήταν μέσα στη Βουλή, ή έξω από αυτήν.

Έξυπνο το κόλπο με την παρουσία του κ. ΔΝΤ αυτή τη χρονική συγκυρία. Το κακό είναι ότι κανείς δεν τον πήρε με τις πέτρες. Η μόνη που έκανε... αντίσταση ήταν η Πετρούλα που τον πήρε με τις ειρωνείες. Εκεί καταντήσαμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 09/12/2010 08:17:36

    Δεν κατάλαβα τι θέλει να πει ο ποιητής,έκαναν καλά όσοι βουλευτές στάθηκαν και άκουγαν τον κύριο ΔΝΤ ?έκαναν καλά που νομιμοποίησαν την παρουσία του?

  2. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 09/12/2010 08:25:59

    Καταλάβαμε γιά πιό λόγο έφερε ο ΓΑΠ τόν στρός καν.

    Τόν νουριέλ ρουμπινί γιά πιό λόγο τόν έφερε??

  3. A.M. avatar
    A.M. 09/12/2010 09:09:05

    Ξεφτίλα!
    Η απόλυτη ξεφτίλα!
    Η Βουλή των Ελλήνων θέλει κάψιμο για να αποστειρωθεί απ' την λέπρα του κ. ΔΝΤ.
    Και μετά χτίσιμο απ την αρχή αποστειρωμένη από τέτοια μικρόβια.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ A.M. 09/12/2010 09:15:56

      Δεν είναι βουλή των Ελλήνων. Παλιό ανάκτορο του Όττο είναι.
      Η Βουλή των Ελλήνων είναι τα καφενεία και οι πλατείες...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ (A)θανάσης 09/12/2010 09:32:44

        και τα τσιπουράδικα...

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ tsilivithras 09/12/2010 09:47:15

          και εκφράζεται στα γήπεδα........

  4. aporo avatar
    aporo 09/12/2010 09:33:44

    Καλά, η αριστερά τσακώνεται για το αν έπρεπε να ήταν μέσα ή έξω από την Βουλή (το ΚΚΕ ξεκαθάρισε από την αρχή τη θέση του), η ΝΔ & οι οπαδοί της τι κάνουν ? Κάθονται στους καναπέδες τους και περιμένουν να ξαναέρθουν στα πράγματα για να αποκαταστήσουν τα ερείπια που θα αφήσει το ΠΑΣΟΚ & το ΔΝΤ? Μήπως να βγάλουμε τις όποιες πολιτικές παρωπίδες που φοράει ο καθένας μας γιατί όπως πάμε το μαγαζί θα το κλείσουμε για πάντα!!!!!!

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ aporo 09/12/2010 12:34:58

      Η δημοσκόπηση έδειξε 22,...% και είμαστε ευχαριστημένοι που μειώσαμε τη διαφορά. Θα πέσει λίγο το ΠΑΣΟΚ θα ανεβουμε εμείς στο 24%, θα γίνουμε πρώτο κόμμα και ......... τα μυαλά στα κάγκελα....

  5. Μisha avatar
    Μisha 09/12/2010 09:53:57

    Φάκτωρ

    Το γιατί ήρθε το είπαν ξεκάθαρα οι παπαγάλοι του.
    Λχ ο ΣΚΑΙ μετέδιδε επι δύο μέρες πως σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενισχυση της κυβέρνησης . Ήρθε, λένε, για να πιέσει τον Σαμαρά ώστε να συναινέσει στην πολιτική της εξαθλίωσης και να ηρεμήσουν οι όποιες εσωκυβερνητικές ή εσωκομματικές γκρίνιες στο ΠΑΣΟΚ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Μisha 09/12/2010 12:12:45

      Πείθεσαι τώρα για την ειλικρίνεια του Σαμαρά όσον αφορά το προηγούμενο χρονικό διάστημα, ή θέλεις και τίποτε ακόμα;

      • Μisha avatar
        Μisha @ Επώνυμος 09/12/2010 12:43:49

        Επώνυμε

        Όπως εχω ξαναγράψει στο φιλόξενο Antinews o Σαμαράς μου είναι συμπαθής. Σήμερα σου λέω πως μου είναι συμπαθέστερος σε προσωπικό επίπεδο από όλους τους πολιτικούς αρχηγούς.
        Όμως δεν είναι πλέον ο Σαμαράς της Πολιτικής Άνοιξης αλλά ο Σαμαράς της ΝΔ η οποία κουβαλά τις δουλείες του ευρωλιγουρισμού και του μητσοτακισμού που κι εσύ έχεις περιγράψει.

        Ο Στρός Καν ήρθε γιατί ήθελε τον Σαμαρά Ντόρα Β΄. Να τον εξαναγκάσει να άρει κι αυτό το κουτσουρεμένο και λειψό ΟΧΙ στο Μνημόνιο.
        Αυτό το σχέδιο είναι σε εξέλιξη, δεν ακυρώθηκε.
        Σε λίγο θα τον καλέσει ο Ρέππας να συναινέσει για την διάλυση των αστικών συγκοινωνιών,οπως συναίνεσε για τον ΟΣΕ.
        Δυστυχώς για τη χωρα, όσο κι αν αυτό δεν αρέσει σε όσους συμπολίτες στηρίζουν τη ΝΔ, τα μέτρα εξαθλίωσης του κατοχικού μνημονίου είναι γραμμένα με το ν και με το σ , στη συνθηκη του Μάαστριχτ, τη Λευκή Βίβλο, τη συμφωνία του Σένγκεν, τις συνθηκες Μαδρίτης και Λισσαβώνα. Κι αυτές τις συνθήκες τις έκανε σημαία της η ΝΔ.

        Τουτες τις μέρες το Διευθυντήριο του Ευρωφασισμού έκανε δεκτό το άνοιγμα γραφείων των «Τούρκων της Δ.Θράκης» , κίνηση που ακυρωνει τη συνθηκη της Λωζάννης μετατρέποντας την θρησκευτική μειονότητα σε εθνική μειονότητα.

        Η Πατριδα πωλείται στα κυριακάτικα σιωνιστικά παζάρια και γι αυτό , όποιος λέει πως την αγαπάει, απαιτείται να αντιπαρατεθεί ολομέτωπα με τη ληστοσυμμορία του ΓΑΠ χωρίς ίχνος συναίνεσης σε οποιδήποτε μέτρο του κατοχικού μνημονίου.
        Κι αυτό δεν το κάνει, προς το παρόν (;), ο Σαμαράς.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Μisha 09/12/2010 12:39:33

      Μisha φίλε μου

      Λυπάμαι αλλά ο αρχιμπράβος ήρθε για να κάνει ξεκάθαρο ποιος κάνει κουμάντο. Να μας πει ότι αυτός είναι ο ουσιαστικός κυβερνήτης της Ελλάδας και αυτός έχει το πρώτο και τελευταίο λόγο. Πιστεύω ότι και η ΝΔ το κατάλαβε και το αποδέχτηκε.

  6. Γιάννης_Άλιμος avatar
    Γιάννης_Άλιμος 09/12/2010 10:27:06

    "Να καεί, να καεί το ....... η βουλή!"
    Σωστό ή λάθος;

  7. Papageorgiou Takis avatar
    Papageorgiou Takis 09/12/2010 10:28:33

    Πάρα πολύ σωστή η τοποθέτηση σας. Το ΔΝΤ χρησιμοποιείται σαν μπαμπούλας από τν κυβέρνηση, η οποία όμως παίζει το παιχνίδι του χωρίς να το ξέρει. Οξύμωρο το γεγονός, αλλά πραγματικό. Υπάρχει όμως μεγάλος κίνδυνος εμφυλίου πολέμου των κοινωνικών ομάδων, ο οποίος πρέπει να αποφευχθεί. Προτείνω την ανάυση στο http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2243.aspx .

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/12/2010 10:46:09

    Aφου δεν παραγετε τιποτα, ριξτε τους μισθους ! Ευθυγραμμιση ! το καρδιογραφημα του νεκρου με λιγα λογια.
    Ο ασβερκος!

    ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/12/2010 11:29:53

    Μπηκαν στην Πολη οι οχτροι.
    http://www.youtube.com/watch?v=p6k6NAaXJwA

    Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
    τις πόρτες σπάσαν οι οχτροί
    και 'μεις γελούσαμε στις γειτονιές
    την πρώτη μέρα

    Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
    αδέρφια πήραν οι οχτροί
    και μεις κοιτούσαμε τις κοπελιές
    την άλλη μέρα

    Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
    φωτιά μας ρίξαν οι οχτροί
    και μεις φωνάζαμε στα σκοτεινά
    την τρίτη μέρα

    Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
    σπαθιά κρατούσαν οι οχτροί
    και μεις τα πήραμε για φυλαχτά
    την άλλη μέρα

    Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
    μοιράσαν δώρα οι οχτροί
    και μεις γελούσαμε σαν τα παιδιά
    την πέμπτη μέρα

    Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
    κρατούσαν δίκιο οι οχτροί
    και μεις φωνάζαμε ζήτω και γεια
    σαν κάθε μέρα

    ΠΠ

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/12/2010 12:41:41

      Σοφό και συνάμα απεικονίζει με το καλύτερο τρόπο τη σημερινή κατάσταση.

  10. blue nile avatar
    blue nile 09/12/2010 11:55:58

    Η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη.
    Μια κυβέρνηση που οδηγεί τη χώρα στη σφαγή με γοργούς ρυθμούς και όμως δεν μπορεί να εισπράξει ξεκάθαρη αρνητική λαική ετυμηγορία παρά τις πρωτοφανείς αποτυχίες της.
    Θα το δείτε και εκλογές να γίνουν τώρα πάλι το ΠΑΣΟΚ θα τις κερδίσει αν και οριακά.
    Τελικά το κόλπο του Ανδρέα που διόρισε τους πάντες στο δημόσιο εξασφαλίζοντας αιώνιους ψηφοφόρους για το κόμμα και η υποταγή των επομένων αρχηγών στην εκδοτικοκατασκευαστική σπείρα συνεχίζει να αποδίδει καρπούς. Όπως καρπούς αποδίδει η κατάπτωση της παιδείας που πριμοδοτεί ιδεολογικά παγόβουνα και αδυνατεί να χαρίσει τη πιο ελάχιστη κριτική σκέψη στους νέους πολίτες παραδίδοντας τους πνευματικά λίγους στη μαστροπική μονοτροπία των δελτίων των οκτώ, αδύναμους να συλλαβίσουν και την παραμικρή αντίρρηση στην παντοδυναμία της φαλκιδευμένης τηλεοπτικής εικόνας.
    Είναι δυνατό να συμβαίνουν όλα αυτά και να μην αγανακτεί ο κόσμος?
    Κοινωνία που οδηγείται στην εξαθλίωση της και όμως δεν αντιδρά φέρει μεγάλο μερίδιο ευθύνης για τα μαύρα μελλούμενα.
    Ακόμα και να δούμε το κόσμο να λιμοκτονεί, να ψάχνει στα σκουπίδια για τροφή, να κινδυνεύει η σωματική του ακεραιότητα από την ανεξέλεγκτη εγκληματικότητα, να πεθαίνει από μεταδοτικές ασθένειες πεσκέσι από τους λαθρομετανάστες, να χάνει γη και ύδωρ σε Θράκη και Αιγαίο, πάλι δεν θα είμαστε σίγουροι ότι θα ξεσηκωθεί.
    Εύχομαι να βγω ψεύτης.

  11. oxi ki etsi avatar
    oxi ki etsi 09/12/2010 12:41:36

    Πάντως εμένα οι περικοπές στις ΔΕΚΟ δεν με χαλάνε καθόλου...

    Άκουγα χθες για μέσο όρο μισθών 60.000-80.000 και έπεσα από τα σύννεφα!!!

    Άκου 60.000-80.000 για δυό-τρεις ώρες εργασία ημερισίως...!!!
    Υπάλληλος στον ΗΛΠΑΠ (της συμφοράς, που έχει δυο χρόνια που δεν λειτουργεί) έπαιρνε λέει 14 διαφορετικά επιδόματα!!!

    Και μιλάμε για μέσο όρο μισθών όχι για τους μισθούς των διευθυντών...

    Επίσης το μέτρο με τα 750 Ευρώ για τους νεοπροσληφθέντες στις ΔΕΚΟ μου άρεσε πάρα πολύ!
    'Ισως έτσι δράσει αποτρεπτικά γιατί δεν γίνεται 22-23 ετών νέοι άνθρωποι με όλη τη ζωή μπροστά τους να έχουν όνειρο και φιλοδοξία ζωής να "χωθούν" στο Δημόσιο...
    Σε όλη την Ευρώπη άμα λές είμαι δημόσιος υπάλληλος οι άλλοι λένε "ε δεν έκανε για παραπάνω/παραπέρα" κι εδώ στην Ελλάδα λες είμαι δημόσιος υπάλληλος και αυτόματα αποκτάς κοινωνικό status...
    Βέβαια φταίνε και οι γονείς που αντί να σπρώξουν τα παιδιά σε μεταπτυχειακά π.χ. στο Εξωτερικό και παραπέρα να ανοίξουν τα μάτια τους, πάνε και λαδώνουν και φιλάνε κατουρημενες ποδιές προκειμένου να "χώσουν" τα παιδιά τους στην ΕΥΔΑΠ ώστε αμφότεροι (γονείς και τέκνο) να αισθάνονται "τακτοποιημένοι"...

    Από τη στιγμή που οι μισθοί των 1800 Ευρώ (τη στιγμή που στον ιδιωτικό τομέα για δωδεκάωρο παίρνεις 700) δεν περικόπτονται, εμένα με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο οποιαδήποτε μέτρα περικοπών στις (αμαρτωλές) ΔΕΚΟ!

    Επιπλέον θα έπρεπε να καταργηθεί αμέσως η μονιμότητα. Πέραν τούτου θα έπρεπε κάθε υπάλληλος σε υπηρεσία να φέρει ταμπελάκι με το ονοματεπώνυμό του όπως στο Εξωτερικό και στη γωνία να υπάρχει "κουτί παραπόνων" όπου οι πολίτες θα μπορούν να αναγράψουν πώς και πόσο εξυπηρετήθηκαν...

    Ακριβώς όπως γίνεται και στο Εξωτερικό...

  12. Ατροπός! avatar
    Ατροπός! 09/12/2010 16:52:32

    Εκείνο που δεν μας είπε κανείς είναι γιατί δεν μετέδωσε το κανάλι της Βουλής, απευθείας, την παράσταση του Γκαουλάιτερ, στην αίθουσα του Ελληνικού κυνοβουλίου!

    Γιατί δεν έπρεπε να δούμε όλοι, απευθείας, τον Πασίδηλο Κυβερνήτη μας, στην …διδακτική ομιλία του, προς τους υπαλλήλους του;
    Το μόνο κανάλι που έχει λόγο ύπαρξης στην Ελληνική θλιβερή πραγματικότητα, είναι το κανάλι της Βουλής. Είναι ό τόπος κατάθεσης μαρτυριών, των έργων και των λόγων των εντεταλμένων να μας εκπροσωπούν, Βουλευτών.
    Χθες, η Βουλή, έκλεισε τις πόρτες της στα μούτρα μας!
    Ως πρόβα του μέλλοντος να συμβεί κλεισίματος του καναλιού της, η Βουλή, δικαίωσε τους μαινόμενους κολα(φ)ουζους να πάψει να εκπέμπει, ως “πολυδάπανο”, “άχρηστο”, ΜΜΕ!!!
    «Απούσα» χθες, σε μια ιστορική στιγμή, «απούσα» για πάντα από το σκοπό της. Να είναι “το μάτι μας και το αυτί μας”, ώστε να μπορούμε να αποτιμούμε το έργο των καλοπληρωμένων υπάλληλων μας και βάσει των κανόνων των καιρών, να τους απολύουμε και να τους στέλνουμε σπίτι τους, αν δεν κάνουν την δουλειά τους!
    Πριν λίγο στην εκπομπή του ο ΡεαλΑρχις-Χατζηγαργαλάου, "ξεσπάθωσε" εναντίον των «αργόμισθων» της Τηλεόρασης της Βουλής, που δεν μετέδωσαν την επίσκεψη- Βίζιτα επί το πιασαρικότατον!- του Στρώς Καν στο Άδυτο της Δημοκρατίας!
    Μόνο που ο ερίτιμος κύριος «ξέχασε» να το πει χθες στο δελτίο του! Όπως και οι άλλοι συνΤροφοι, των άλλων Καναλιών!
    Ο καραγκιόζης της Τηλεόρασης της Βουλής που αποφάσισε να μη μεταδοθεί απευθείας η Βίζιτα, πρέπει να γίνει γνωστός και μάλιστα να απολογηθεί για την απόφασή του.
    Αν ήταν δική του απόφαση, αξίζει να δούμε την ...πορεία του στην Ελεύθερη αγορά των ΜΜΕ στο μέλλον.
    Στην αγορά των ΜΜΕ, που κατά Νικολάκη "δεν αρπάζουν τον τίμιο ιδρώτα του Ελληνικού λαού!"
    Τους πρόσφερε το κεφάλι της μοναδικής, αμαγείρευτης πληροφόρησης, στο πιάτο!
    Θα φροντίσουν από τ΄ απόγευμα όλοι να μιλήσουν για το “αίσχος” να μη μεταδώσει απευθείας το ...γεγονός η Άχρηστη τηλεόραση της Βουλής! Να κλείσει η ευροΦαγα! μαζί με τα ραδιόφωνα ανά την Ελλάδα, την ΝΕΤ, την ΕΡΤ, προπαντός την ΕΡΤ3!
    Για να μην υπάρχει μια πιθανότητα επιλογής που να μας γλυτώνει από τα βοθροκάναλά τους!
    Μην την φάτε την ιερά τους αγανάκτηση!! Μη σας περάσουν μια οργή που δεν είναι δική σας, αλλά «αγοράστηκε» από κάποιους του σιναφιού του, ώστε με την πράξη αυτή να εξαφανίσουν το δικαίωμά σας στην απευθείας ενημέρωση από το Κοινοβούλιο!
    Μη υιοθετήσετε το λυντσάρισμα του ίδιου του συμφέροντός σας να κλείσει, γιατί εσείς θα οικονομήσετε μόνο προπαγάνδα και κείνοι επιταγές, σαν εκείνες της περιόδου του σχεδίου Αννάν, που σβησμένες αλλά και πρόδηλες εκβιασμών, δημοσίευσε ο …Βιαστής της Σουηδίας!