#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/03/2011 21:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τώρα λένε στον Σαμαρά να ... κόψει το Διαδίκτυο !!!





[caption id="attachment_94100" align="alignnone" width="600" caption="Έλληνας εκδότης αντιμετωπίζει την επέλαση του διαδικτύου"][/caption]





Ο Δημήτρης Μητρόπουλος στα "Νέα" καταλήγει σε σχετικό κομμάτι που έγραψε χθες για τα εσωτερικά της ΝΔ: « Η εξήγηση έχει να κάνει µε µια άλλη παιδική αρρώστια των κοµµάτων όταν έχουν νέο αρχηγό. Μετά την περίοδο µέλιτος, ταυτοποιούνται οι συνεργάτες του νέου προέδρου και ξεκινάει το ροκάνισµα. Η αλήθεια είναι πως οι σαµαρικοί προσφέρονται. Στη Ν.∆. είναι σαν το λάδι µέσα στο νερό. Ο καθένας είναι και µια ιστορία που συχνά θυµίζει την ιστορία της συντηρητικής παράταξης και τους εσωκοµµατικούς της εµφυλίους. Οσο κι αν φαίνεται παράξενο, το ∆ιαδίκτυο τα έχει οξύνει όλα αυτά. ΜΕΡΑ - ΝΥΧΤΑ τα στελέχη της Ν.∆. είναι στα blogs. Οι µεν διαβάζουντα blogs των δε. Μην απατάσθε: blogs έχουν πλέον όλοι. Και οι σαµαρικοί και οι καραµανλικοί και οι άλλοι. Πολλή φαιά ουσία έχει αναλωθεί ώστε να µαντέψουν οι µεν τα ψευδώνυµα των δε και να φανεί ποιος «στολίζει» ποιον στην ιστοσελίδα τίνος. Ολααυτά λειτουργούν αποσταθεροποιητικά.



ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: αν ο Αντώνης δεν τους πάρει τα κοµπιούτερ – συγγνώµη, αν δεν τους κόψει το ∆ιαδίκτυο – η Ν.∆. δεν πρόκειται να ηρεµήσει.»

Πίστευα –εσφαλμένα- ότι έχει εξαντληθεί όλη η γκάμα παραινέσεων και συμβουλών προς τον Σαμαρά. Τώρα πάμε σε πιο προχωρημένες ατάκες: "Να τους κόψει το διαδίκτυο"

Μόνο; το τσιγάρο να τους κόψει, το junk food, να τηλεφωνεί μετά τις 23:00 να βλέπει ποιοι ξενυχτάνε και κάθε πρωί να κάνει αναφορά του κόμματος με οπλασκήσεις στον παράδρομο της Συγγρού.  Όποιοι είναι «αναφερόμενοι» θα δέχονται και τις αντίστοιχες ποινές: 10ήμερη αποχή από τα τηλεοπτικά πάνελ, καθημερινή παρουσία στη Βουλή (και τις αργίες) για ένα εξάμηνο, υποχρεωτική ακρόαση των λόγων του νυν Πρωθυπουργού και δημιουργία επιμυθίων…

Πάντως τώρα τελευταία βλέπω μια εξέλιξη: δεν κατονομάζονται τα sites & τα blogs. Αναφέρονται αόριστα, να μη γίνεται και –έστω γκρίζα-διαφήμιση.

Όλα τα λεφτά όμως είναι η παρομοίωση: «οι Σαμαρικοί είναι σαν το λάδι μέσα στο νερό». Τι θέλει να πει ο ποιητής; Ότι έχοντας χαμηλότερο ειδικό βάρος βγαίνουν στην επιφάνεια; Ότι είναι τόσο διακριτοί;

Η ουσία είναι ότι αν εξαιρέσεις κάποιες μειονότητες, οι οποίες αρέσκονται –δευτερευόντως- στη λατρεία συγκεκριμένων πολιτικών προσώπων λόγω εξωτερικής εμφάνισης (πχ οι λάτρεις του Μισέλ),  η ΝΔ μετατρέπεται από συνομοσπονδία σε κόμμα. Και αυτό μάλλον ενοχλεί.  Δεν υπάρχουν Σαμαρικοί, δεν υπάρχουν Σαμαροφύλακες. Υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν σε κοινές αξίες, σε κοινές αρχές, δημιούργησαν και επικαιροποιούν ένα σχέδιο για την έξοδο της χώρας από το επαχθές Μνημόνιο υπό μία στιβαρή ηγεσία.

Οι «Σημιτικοί» για παράδειγμα, υποτίθεται ότι προστάτευαν τον πρώην πρωθυπουργό από το «βαθύ» ΠΑΣΟΚ.  Στη ΝΔ τη στιγμή αυτή δεν υπάρχει "αντικείμενο" διαχωρισμού σε "στρατόπεδα", ούτε «υποκείμενο» για τη δημιουργία εσωκομματικής αντιπολίτευσης. Και με τη χώρα στην κατάσταση που βρίσκεται οι ελάσσονες διαφωνίες είναι περιττή πολυτέλεια. Τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού και με εμφανή στόχο να παρουσιάσουν ένα κόμμα βαθιά διχασμένο. Οι διαχωρισμοί σε -ικούς πέρα από την κατανόηση της κομματικής ιστορίας, είναι διαστρεβλωτικοί, αποπροσανατολιστικοί και βαθιά στερεοτυπικοί.

Δηλαδή για να καταλάβουμε και εμείς -οι έχοντες το IQ του Φόρεστ Γκαμπ-  ποια είναι τα δήθεν αντιμαχόμενα στρατόπεδα; οι «καραμανλικοί» δεν μιλάνε, οι του Σουφλιά δεν ακούν, οι -κάποτε -της Ντόρας «δεν βλέπουν» για να μην πάνε στη ΔΗΣΥ, του Σιούφα ως αρειμάνιοι καπνιστές δεν έχουν «όσφρηση», η επιλεγόμενη και «φιλελεύθερη» ομάδα πάσχει στην "αφή" των κοινωνικών διαδικασιών...

Άρα; Ο Σαμαράς είναι κυρίαρχος και οδηγός των εξελίξεων. Δεν υπάρχει δεύτερος πόλος.



Αλλά ορισμένοι δεν πτοούνται. Θα τον δημιουργήσουν, θα τον εφεύρουν για να τον πατρονάρουν

Όνειρα εαρινής νυκτός στην πρώην Χρήστου Λαδά…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 30/03/2011 21:13:28

    αχαχαχαχαχαχα
    Το έχουν χάσει εντελώς τα σαπάκια των ΜΜΕ.
    Ούτε που μπορούν να φανταστούν αυτό που τους περιμένει.

  2. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 30/03/2011 21:21:05

    Eγω θα έλεγα στο Δημήτρη Μητρόπουλο να βγει από το γραφείο του και τον ψεύτικο κόσμο που ζει. Έτσι θα μπορέσει να καταλάβει σε τι κατάσταση βρίσκεται η ελληνική κοινωνία, τώρα είναι σίγουρο ότι δεν έχει συνείδηση της κατάστασης

    • xbab avatar
      xbab @ o βουνίσιος 30/03/2011 21:38:58

      Βουνίσιε, πάει και μια φορά την εβδομάδα στο πρωινό δίδυμο του mega, όπου μαζί με τους άλλους κάνουν βαρύγδουπη παραπληροφόρηση...

  3. Σκεπτόμενος avatar
    Σκεπτόμενος 30/03/2011 21:22:44

    Είναι παλιές καραβάνες αυτοί στην «Χρήστου Λαδά» γνωρίζουν καλά από τέτοια…… ας πούμε ….ανατροπή Μακάριου στην Κύπρο . Ας πούμε ……… Πολλά ….Πολλά ….

  4. Σκεπτόμενος avatar
    Σκεπτόμενος 30/03/2011 21:26:21

    «Βουνίσιε» αυτός ξέρη καλά τι λέει η κοινωνία εσύ δεν ξέρεις τι λέει αυτός… Μην ξεχνάς είναι του πατηρημένου συγκροτήματος … αυτοί που άλλαζαν και αλλάζουν κυβερνήσεις..

    • o βουνίσιος avatar
      o βουνίσιος @ Σκεπτόμενος 30/03/2011 21:49:43

      Είναι εμφανές ότι εντάσσεται στην προπαγανδιστική διαδικασία , η οποία βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη και αποσκοπεί στον εγκλωβισμό της ΝΔ. Θέλουν πάση θυσία να επιβάλουν την πολιτική του μνημονίου. δες πότε θα ανακοινωθούν οι αποκρατικοποιήσεις και το νέο πακέτο σκληρών μέτρων, στις 15 Απριλίου. Δλδη, την ώρα που χιλιάδες πολίτες θα ξεκινούν το ταξίδι προς την ελληνική επαρχία προκειμένου να γιορτάσουν το Πάσχα,

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 30/03/2011 21:26:30

    Όχι μόνο να τους το κόψει το internet αλλά και όσοι δε συμμορφωθούν και δεν κόψουν αυτή την κακή συνήθεια να κληθούν σε απολογία και να τους τιμωρήσει με διακοπή συμβολαίου. Ακούς εκεί να ξενυχτάνε στα blogs!

    Τώρα που ξέκοψε ότι δεν πρόκειται να συμπράξει σε συγκυβέρνηση προθύμων θα διαβάσουμε πολλά.

  6. Striker avatar
    Striker 30/03/2011 21:28:26

    Ε όχι και να τους κόψει το διαδίκτυο. Και πως θα περνάνε τη μέρα τους οι απόστρατοι, οι βαρόνοι και οι προσεχώς συνταξιούχοι; μόνο με play station;

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/03/2011 21:35:10

    Ας ενημερωνόμαστε από το αξιόπιστο και αδέσμευτο MEGA και τα έντυπα ΜΜΕ...

  8. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 30/03/2011 21:37:15

    Μια χαρά..αφού του το λένε σημαίνει πως τους ενοχλεί αφάνταστα!!

    • Αστος avatar
      Αστος @ Υψηλάντης 30/03/2011 23:28:55

      Πως το λεει το ρητο

      "Οταν σε επαινουν οι εχθροι σου σημαινει οτι δεν κανεις καλα την δουλεια σου..."

  9. προδικος avatar
    προδικος 30/03/2011 21:55:43

    ενημερωση μονο απο τα ΝΕΑ..και το ΜEGA..για να παει μπροστα ο Αντωνης..!!

  10. προδικος avatar
    προδικος 30/03/2011 22:03:34

    πολυ Γκαιμπελς..διαβαζει ο Μητροπουλος..

  11. thanasis avatar
    thanasis 30/03/2011 22:07:37

    οσο ο γεωργακης χρησιμοποιουσε το διαδικτυο ολα
    ηταν καλα . ογεωργακης τοτε ηταν ο διωκτης
    των μμε διοτι δεν τον προβαλλαν τωρα που
    η νεα νεα δημοκρατια αρχιζει να κερδιζει
    την μαχη του διαδικτυου και και τα διαφορα
    blogs γινονται μερη οπου αποκαλυπτονται
    οι ψευδαισθησεις που καλλιεργουσε
    ο αρχηγος το πεσοκ(πανελληνιου
    εθνικου σκευωρικου κοματος) ειναι κακο
    και η συμμορια των εθελοδουλων μμε
    προσπαθει να τα φιμωσει

  12. Y. avatar
    Y. 30/03/2011 22:10:16

    Πες του Μητρόπουλου, εδώ βρίσκονται και αριστεροί, και κεντρώοι, και δεξιοί, και Σαμαρικοί, και Καραμανλικοί, και Εβερτικοί, και Αβερωφικοί, ακόμα και πρώην Μητσοτακικοί.
    Ο καλός μπαξές, απ’ όλα έχει

    • drider avatar
      drider @ Y. 31/03/2011 00:35:53

      Ακριβώς αυτό τους προβληματίζει. Όταν δημιουργούνται οι προϋποθέσεις και κώδικες επικοινωνίας μεταξύ ευρύτερων κοινωνικών ομάδων, με κοινή συνασταμένη - μαντέψτε! - την αντίθεση στην ακολουθούμενη πολιτική από τους κυβερνώντες, αυτό ενοχλεί το σύστημα και φυσικά αυτούς που τους στηρίζουν. Από ότι φαίνεται ΔΕΝ έχουν ακόμα "κάψει" αυτή την κυβέρνηση. Αλλά πώς το είχε γράψει το Βήμα μία ημέρα πρίν από τις προηγούμενες εκλογές; "Οψόμεθα εις Φιλίππους"!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Y. 31/03/2011 00:54:10

      Και άμα γουστάρει του αναλύουμε και ολίγον τι Μαρξισμό (Λενινισμό), από όποια σκοπιά θέλει (George Lucasz, Γκράμσι, Αλτουσέρ, Κάουτσκυ, Μάο, κλπ κλπ.)

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/03/2011 22:14:57

    Να ρωτήσει κάποιος τον Μητρόπουλο, τι γεύση έχει η άμμος

  14. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 30/03/2011 22:36:21

    ΤΟ Ίντερνετ τον έκανε πρόεδρο της ΝΔ, αυτό θα τον κάνει και πρωθυπουργό. Και αφήστε τις υπό πτώχευση φυλλάδες της διαπλοκής να σκούζουν...

  15. αντιγραφόσαυρος avatar
    αντιγραφόσαυρος 30/03/2011 22:43:05

    δηλαδή μπορεί να διαβάζουν τα σχόλιά μου διάφοροι πολτιευτές - βουλευτες, ακόμα και υποουργοί πρωην και νυν;;;
    Οποία τιμή!!
    Ε τότε θα συνεχίσω ακόμα πιο δυναμικά το τιτάνιο έργο μου: να βάλω μυαλό σε κείνους που πάντα πίστευα πως αποκλείεται να βάλουν.

  16. thanos avatar
    thanos 30/03/2011 23:51:10

    Σωστός!!

  17. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 31/03/2011 00:57:25

    Αν ειμαστε χωρα που φιλοξενει ΝΑΤΟικες δυναμεις και αν αυτες... πως το λενε τα Αμερικανα..λογο unforseen circumstances παραμεινουν για πολυ καιρο, π.χ. για παντα..λεμε τωρα, ενω η κυβερνηση Ομπαμα σκεφτει καποιο "κολπο" στην Αμερικη για να μπορεσει να σωπασει την αντιπολιτευση που γιγαντωνεται, θα βρεθουμε σε πρωτογνωρες καταστασεις φιμωσης των μεσω ενημερωσης ΚΑΙ εδω στην Ελλαδα. Κατι αρχιζει και δεν μου παει καλα στην ολη επιχειρηση στη Λιβυη. .

  18. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 31/03/2011 02:20:13

    Αυτό το έκτρωμα του λοβέρδου το πήρατε είδηση;!!
    Ο νεκρός θα θεωρείται δότης ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ... είχε δηλώσει αλλιώς...
    Τις σβάστγκες πότε θα τις φορέσουν να μη τους μπερδεύουμε;!!

    Δείτε και εδώ...
    http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=114281

  19. Πάνος Καμμένος avatar
    Πάνος Καμμένος 31/03/2011 08:31:45

    Στην σοσιαλ-η-στική διεθνή που προεδρεύει ο ΓΑΠ και πρόσφατα έχασαν 3 μέλη όπως οι σύντροφοι Μουμπάρακ,Μπέν Αλι, Καντάφι-αυτός εκτός απο σύντροφος είναι και αδελφός και είδολο αφού απο την πολύ εκτίμηση είμαστε και στο ίδρυμα του,ΑΠΕΦΑΣΙΣΘΕΙ ΚΑΙ ΔΙΕΤΑΧΘΕΙ
    1. ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ

    2.ΝΑ ΒΛΕΠΟΥ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ
    -ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ MEGA ΟΠΟΥ ΘΑ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΝΕΤ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΟΥΛΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑΓΜΑΤΑΡΧΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ

    3.ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΟΡΦΩΘΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗΣ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΚΕΡΑΤΕΑ

    4.ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΥΠΑΚΟΥΣΟΥΝ ΝΑ ΕΛΘΟΥΝ ΟΙ ΜΙΣΘΟΦΟΡΟΙ -ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΑΝΤ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΙΒΥΗ.

    5.ΜΕΤΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ Η ΠΑ ΓΙΑ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΟΥΣ

    6.ΤΗΝ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΜΕ ΣΥΓΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΩΝ ΑΡΧΗΓΩΝ ΥΙΟΙ,ΑΔΕΛΦΙΑ...

    ΟΚ?

  20. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 31/03/2011 10:30:38

    να ρωτησω κατι? το αναποδο δουλευει? δηλαδη εαν ανοιξω ενα μπλοκ και επιχειρηματολογω εναντιων ολης της σαπισμενης μεταπολιτευσης θα με παρει ο σαμαρας στην ΝΔ

  21. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 31/03/2011 10:54:15

    ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΤΙ, ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΝΙΟΥΖ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΥΝ ,ΠΟΥ ΣΧΟΛΑΙΖΟΥΝ , ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΜΑΡΙΚΟΙ , ΟΥΤΕ ΚΑΡΑΜΑΝΛΙΚΟΙ ,ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ, ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΤΟΥΣ , ΟΥΤΕ ΣΚΟΠΕΥΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΣΟΥΛΑ , Η ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΟΥΛΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. Ο ΣΑΜΑΤΑΣ ΤΟΥΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ. ΘΕΣΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ-ΠΡΩΤΑ Η ΕΛΛΑΔΑ, ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ Η ΠΑΤΡΙΔΑ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΥΛΗ ΜΑΣ.

  22. Νίκος avatar
    Νίκος 31/03/2011 12:04:30

    Χαχαχα! Εξαιρετικό Μικρέ Οδυσσσέα.
    Δεν τα εξάντλησαν όλα.
    Σε λίγο θα προτείνουν να τους φυτέψει μικροακκίδες για να τους παρακολουθεί.