#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/05/2010 11:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τώρα καταλάβαμε, οι Τούρκοι … εκπαιδεύονται στο Αιγαίο



Δυο ημέρες πριν από την επέτειο το θανάτου του ήρωα Σμηναγού (Ι) Κωνσταντίνου Ηλιάκη στην Κάρπαθο και αφού ο κ. Ερντογάν μας είπε να είμαστε πολύ προσεκτικοί όταν γράφουμε για την τουρκική Πολεμική Αεροπορία, ο αρχηγός του τουρκικού Γενικού Επιτελείου Ιλκέρ Μπασμπούγ υποστήριξε ότι «ερμηνεύονται λανθασμένα» οι πτήσεις της τουρκικής Πολεμικής Αεροπορίας στο Αιγαίο οι οποίες, όπως είπε, απλώς εντάσσονται στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής δραστηριότητας των πιλότων της.

«Πετάμε στο διεθνή εναέριο χώρο του Αιγαίου, διότι είμαστε υποχρεωμένοι να παρέχουμε πτητική εκπαίδευση και πάνω από τη θάλασσα», είπε ο στρατηγός Μπασμπούγ στην Αγκυρα, στο περιθώριο εκδήλωσης για την 129η επέτειο από τη γέννηση του Κεμάλ Ατατούρκ.

Όπως ακόμη διευκρίνισε, «εάν οι χειριστές δεν πετούν, τότε δεν έχει λόγο ύπαρξης η Πολεμική Αεροπορία. Όσοι λένε να μειώσουμε τις πτήσεις διότι έχουν κόστος, δεν καταλαβαίνουν ότι έτσι θα μειωθεί και το επίπεδο της ετοιμότητας των χειριστών». Και πρόσθεσε: «πραγματοποιούμε τον μικρότερο αριθμό πτήσεων», είπε.

Ο αρχηγός του τουρκικού Επιτελείου επανέλαβε και τη πρόταση που διατύπωσε ό Τούρκος πρωθυπουργός Ταγίπ Ερντογάν κατά τη διάρκεια της πρόσφατης επίσκεψης του στην Αθήνα. «Να καταργήσουμε τα όπλα. Έτσι θα μειώσουμε και το βαθμό απειλής», είπε.

Κληθείς να σχολιάσει τις δηλώσεις Μπασπούγ, ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ  πτέραρχος Ιωάννης Γιάγκος απάντησε στο περιθώριο εκδήλωσης για τα αποκαλυπτήρια του μνημείου των πεσόντων αεροπόρων: «Σε ό,τι αφορά τις δηλώσεις, που φέρεται να έκανε ο Τούρκος ομόλογός μου, κατ΄αρχάς εγώ δεν έχω να σκεφθώ τίποτα. Η θέση της χώρας μας είναι ξεκάθαρη και πάγια. Αν τώρα επιθυμεί, αυτό που λέει να γίνει πραγματικότητα, είναι πολύ απλό. Αρκεί τα τουρκικά αεροσκάφη να καταθέτουν το προβλεπόμενο σχέδιο πτήσης, όταν πρόκειται να πετάξουν μέσα στο FIR Αθηνών».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 21/05/2010 11:35:25

    αεις μας ρε κουμπάρε... βρωμοτουρτζιοι.. που να πνιειτε ουλοι, χτιτζιάρηες

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/05/2010 11:38:07

    χαχαχα
    ...εεε τότε να μας καταβάλουν δίδακτρα αφού εκπαιδεύουμε τα χαϊβάνια τους...

  3. salmonellas avatar
    salmonellas 21/05/2010 11:42:37

    Οι Τουρκοι χρειαζονται προσοχη διοτι ειναι γνωστη η ..οπισθοβουλια τους.

  4. Σαος avatar
    Σαος 21/05/2010 11:49:23

    Ε, αφού θέλουν να εκπαιδευτούν για πτήσεις πάνω από την θάλασσα, γιατί δεν το κάνουν στην Μαύρη Θάλασσα; Επίσης αφού δεν έχουν εχθρικές διαθέσεις, γιατί αγόρασαν αυτοκινούμενες γέφυρες (πάνω σε Leopard) για τον Έβρο, γιατί διατηρούν τόσο μεγάλο αριθμό αρμάτων στην Ανατολική Θράκη και γιατί διατηρούν την Στρατιά του Αιγαίου (που πρόσφατα αναβαθμίστηκε σε «ειδική») απέναντι από τα ελληνικά νησιά;;;

  5. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 21/05/2010 11:50:15

    Γιατί δεν πετάνε κατά Λίβανο μεριά και Ισραήλ;;;

    Και εκεί θάλασσα έχει και μάλιστα άφθονη, όπως επίσης και εξαιρετικές δυνατότητες εκπαίδευσης (με την Ισραηλινή αεροπορία), χα-χαα...

  6. GreenHorses avatar
    GreenHorses 21/05/2010 12:12:31

    Γιατί τι νομίζαμε ότι κάνουν τα χανούμια; Τους παρεξηγήσατε!!!

    Ε τώρα και γίνονται και κάποιοι εικονικοί βομβαρδισμοί πάνω από κατοικημένα νησιά μας είναι στα πλαίσια της ρεαλιστικής εκπαίδευσης!!!

  7. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 21/05/2010 12:16:34

    Πλάκα θα' χα να τους έστελνε το ΥπΟικ ένα τιμολόγιο με τίτλο "HAF training fees"και τα έξοδα συντήρησης πτήσης και αμοιβή εκπαιδευτή. Και λεφτά θα βγάλουμε και διπλωματικά θα τους στριμώξουμε. Αλλά ξέχασα, εδώ απαλλοτριώσανε ΠΑΡΑΝΟΜΑ ακίνητο του ΠΝ, για να χτίσουν τζαμί: Αυτή η Κυβέρνηση πρέπει να πέσει

  8. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 21/05/2010 12:26:29

    Οι Έλληνες πιλότοι είναι οι καλύτεροι πιλότοι στο ΝΑΤΟ!
    Είναι οι καλύτεροι, γιατί κάθε ημέρα και νύχτα, πετάνε σε συνθήκες πολέμου!
    Δεν πετάνε σε πεδίο που δεν έχει αντίσταση, όπως πχ στο Αφγανιστάν και το Ιράκ.
    Στην άσκηση RED FLAG (18/10/2008 - 1/11/2008), η 343 Μοίρα, την πρώτη ημέρα είχε σκορ 11-0 και την τέταρτη ημέρα 6-3.
    Που να βρουν καλύτερους εκπαιδευτές οι απόγονοι των Μογγόλων...

  9. laz avatar
    laz 21/05/2010 15:23:09

    γατες παντως...και αυτος ο ο υπουργος τους?δυο φορες γατα..φαινεται εκει λιετουργει η αξιοκρατια...ετοιμοι λεει να ανοιξουμε τα λιμανια στην κυπρο(αν τελειωσει το εμπαργκο στους τουρκοκυπριους,δηλαδη αν εμμεσως αναγνωριστουν χοχοοχ)

  10. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 21/05/2010 15:30:32

    Δεν είναι γάτες.Έχουν πρόγραμμα πεντηκονταετίας. Και το ακολουθούν.Κατά γράμμα.
    Εμείς πάλι δεν έχουμε πρόγραμμα. Και δεν έχουμε και ηγέτες...
    Και δεν έχουμε και...και...και...
    Έχουμε πολύ δουλειά μπροστά μας.

  11. beckam avatar
    beckam 21/05/2010 16:02:32

    όντως εκπαιδεύονται, όταν άρχισαν να χαζομπαίνουν στα τέλη της δεκαετίας του '70, μόλις βλέπαν mirage τρέχαν σαν τα κουτόσκυλα, τώρα το ξέρουν απ έξω το αιγαίο.....

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ beckam 21/05/2010 19:55:36

      Έχουν πολλά να μάθουν ακόμα, οι μπινέδες...

      • beckam avatar
        beckam @ ΒΡΑΧΟΣ 22/05/2010 08:00:46

        πολύ σωστά.........να τελειώσει τώρα η κοροϊδία με τα 6-10 μίλια...12 μίλια παντού!!!

  12. Orestios avatar
    Orestios 21/05/2010 20:09:23

    Ο Βενιζέλος να παίρνει μαθήματα από τα λεγόμενα των Τούρκων. Γιατί μέχρι τώρα κάνει του κεφαλιού του εις βάρος της Ελλάδας.

  13. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 21/05/2010 20:25:08

    Ὁ Ἐρντογάν,πού εἶπε πώς δέν ἔχει βμβαρδίσει καμμία χώρα ὅσο εἶναι πρωθυπουργός,ἔχθές ἤ προχθές,θά σᾶς γελάσω,βομβάρδησε θέσεις Κούρδων τοῦ PKK, μέσα στό Βόρειο Ἰράκ.Αὐτό ἀπό τά BBC News.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Kὀριννα 21/05/2010 20:37:09

      Το Ιράκ είναι προτεκτοράτο των ΗΠΑ. Είναι, επαναλαμβάνω, σαν να ρίχνει βόμβες στην αυλή του...
      Πετάνε τα πουλάκια μου στα 30000 πόδια και στοχοποιούν στάνες και σκηνές...Πατάνε τα κουμπάκια και τέλος οι "τρομοκράτες". Υπάρχει και παιχνίδι στο Playstation...Πετάνε ατιμωρητί και χτυπανε από απόσταση, οι γενναίοι των Μογγόλων...
      Αναρωτηθείτε: Αφού μας έχουν πρήξει τα ούμπαλα για το πόσο δυνατή είναι η Τουρκία και οι ένοπλες δυνάμεις της (ο Αλλάχ να τις κάνει), γιατί δεν μπορούν να κάνουν καλά μερικούς ξυπόλητους τρομοκράτες που κρύβονται στα βουνά και τις ραχούλες εδώ και 30 χρόνια; Δεν είναι γίγαντας με πήλινα πόδια. Είναι σκέτος πηλός...
      Μία καλή σφαλιάρα χρειάζεται, και θα πέσει σαν τούβλο.
      Δεν θέλω να μπω σε διαδικασίες στρατηγικής ανάλυσης, γιατί χρειάζεται πολύς χώρος και ακόμα περισσότερος χρόνος.΄Ενα μόνο θα γράψω και θα σταματήσω εδώ: Ο φόβος είναι το πιο δυνατό όπλο. Σταματήστε να φοβάστε!