#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/03/2011 22:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τώρα κατάλαβε πως όταν κόβεις μισθούς διαλύεις την αγορά



Η Ωραία Κοιμωμένη, η κυβέρνηση, ξύπνησε. Και κατάλαβε ότι η λιτότητα που επέβαλε το Μνημόνιο φέρνει ύφεση. Το είπε ο κ. Χρυσοχοϊδης, ο αρμόδιος για την αγορά και την ανάπτυξη ο οποίος μήνες τώρα βλέπει τις τιμές να ανεβαίνουν και την ανάπτυξη να κατεβαίνει και δεν κάνει απολύτως τίποτε. Λες και ακολουθεί την... συνωμοτική τακτική του υπουργείου Δημόσιας Τάξης, όπου γίνεται δουλειά στο παρασκήνιο και δε φαίνεται. Εδώ όμως δε γίνεται απολύτως τίποτε.

Βγήκε λοιπόν ο... Κάλαχαν των αγορών και σε συνέντευξή του σε ραδιόφωνο αφού επισήμανε πως είναι λογικό να υπάρχει ύφεση είπε: «άρα, λοιπόν, θα έχουμε και μειωμένα έσοδα από τη μία πλευρά και από την άλλη είναι οι μηχανισμοί, οι οποίοι πρέπει να εργαστούν αποτελεσματικότερα, προκειμένου να λειτουργήσουν μία καλύτερη κατάσταση στα έσοδα της χώρας. Υπάρχει ένα περιθώριο να κοπούν δαπάνες πολυτελείς. Δεν αναφέρομαι στα εισοδήματα των ανθρώπων, γιατί αυτό είναι και κακό. Όσο μειώνεις τα εισοδήματα, τόσο μειώνεται η κατανάλωση, άρα δεν προχωράει η ανάπτυξη». Τώρα το κατάλαβε ο κ. Χρυσοχοϊδης πως όταν κόβεις μισθούς διαλύεις την αγορά; Και θέλει να γίνει και υπουργός Οικονομικών;

Συνεχίζοντας είπε για το Μνημόνιο κι αν αυτό βγαίνει «το μνημόνιο θα βγει εφόσον όλοι μαζί, η πολιτική εξουσία, η αντιπολίτευση και όλοι οι Έλληνες πολίτες πάμε μαζί. Το μνημόνιο δεν θα βγει, αν εμείς είμαστε αδύναμοι πολιτικά, αν δεν είμαστε τολμηροί, αν δεν είμαστε αποφασιστικοί, αν δεν έχουμε αυτοπεποίθηση γι αυτό που κάνουμε κι από την άλλη πλευρά κάθε κοινωνική ομάδα τραβάει τον δικό της δρόμο. Δεν θα πεθάνει η χώρα αυτή».

Είναι απίστευτο. Οι νεκροθάφτες της οικονομίας λένε ότι δε θα πεθάνει μια χώρα που εδώ και μερικούς μήνες ζει με σωληνάκια στην εντατική.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 28/03/2011 22:59:56

    Άλλος ένας από τους 172 που καταδίκασαν τους Έλληνες στην εξαθλίωση και την απελπισία.
    Θα τα πούμε στις .........κάλτσες.

  2. aggelosview avatar
    aggelosview 28/03/2011 23:30:36

    Ελλαδιστάν! Λαός με κοντή μνήμη. Όταν ήταν αντιπολίτευση στον τομέα Ανάπτυξης έλεγε ότι θα ρίξει τις τιμές 20% σε δύο μήνες. Τώρα κάνει την πάπια και μας δουλεύει κανονικά. Μόνο εδώ γίνονται αυτά. Πάντως ας το παραδεχτούμε: Είναι όλοι τους πρώτοι μάγκες! Λένε ό,τι γουστάρουν χωρίς κανένα έλεγχο και καμία συνέπεια. Τσάμπα μαγκιά. Βάζει και ολίγη αντιπολίτευση μέσα στη σούπα, για να πει μετά ότ ιαπέτυχε επειδή δεν είχε τη στήριξη της αντιπολίτευσης κι έτοιμη η δηλωσάρα του Μιχάλη απ' την Καμπούλ. Όταν θα πέσουν θα μας πουν ότι δεν τους αφήσε ο Σαμαράς να εφαρμόσουν το πρόγραμμά τους.

  3. ainte ainte avatar
    ainte ainte 28/03/2011 23:48:21

    Αποπληθωρισμός λέγεται. Κάτι σαν γενοκτονία των αδυνάτων για να δυναμώσει το σύνολο. Μονο που για να πετύχει πρέπει να γίνει μέσα σε κάποια χρονικά περιθώρια αλλιώς φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ ainte ainte 29/03/2011 02:49:14

      Ή αλλιως Φυσική Επιλογή (κατά τη βιολογία). Όταν ψεκάζεις τις μύγες, πάντα κάποιες ελάχιστες θα επιβιώνουν, οπότε δυναμώνει ο πληθυσμός των μυγών...την επόμενη χρονιά τα ψεκαζόμενα δηλητήρια πρέπει να είναι πιο δυνατά ώστε να έχουν αποτελεσματικότητα..

      Αυτό θα γίνει και με τον κόσμο..Τα δηλητηριώδη μέτρα θα επιτρέψουν στους πιο ισχυρους να επιβιώσουν...Για τους πιο αδύνατους ενδιαφέρεται κανείς? ...Μπα...αυτοί εξάλλου θα ψοφήσουν..

  4. babayaro avatar
    babayaro 28/03/2011 23:58:26

    Καταναλωση=Αναπτυξη...μαλιστα
    Δηλαδη αν παραγγελνω καθε μερα σουβλακια,θα υπαρχει αναπτυξη?
    Ρε,θα μας τρελλανουν?

    • Λάμπρος avatar
      Λάμπρος @ babayaro 29/03/2011 03:48:16

      Σαφώς θα υπάρξει ανάπτυξη. Το ΑΕΠ μετριέται και με τα σουβλάκια που καταναλώνεις.

      Απλά για να μπορείς να παραγγέλνεις κάθε μέρα, υπάρχουν και άλλες προυποθέσεις, ε...

  5. sawas avatar
    sawas 29/03/2011 03:09:02

    Δεν εκπλήσσομαι................μεθαύριο θα ανακαλύψει ότι η γη γυρίζει..............

  6. Crocodile avatar
    Crocodile 29/03/2011 05:59:54

    Θλίψη. H μοίρα μας στα χέρια ανθρώπων που δεν μπορούν να μοιράσουν δυο γαϊδάρων άχυρα.

  7. manos avatar
    manos 29/03/2011 08:42:27

    Αυτός δεν ήταν λίγο πριν τα Χριστούγεννα που έλεγε ότι πέτυχε συμφωνίες κυρίων με εταιρίες τροφίμων για μείωση τιμών έως και 60%?
    Τελικά κατάφερε να ψωνίζουμε φτηνά χαμπουργκερ από τα Goodies και τυρόπιτα με μίλκο από τα EVEREST.
    Αυτά θα ταίζουμε τα παιδιά μας βρε ξύπνιε?

  8. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 29/03/2011 08:53:52

    O πλέον αποτυχημένος Υπουργός, που ως φελλός, καταφέρνει και επιπλέει στην επιφάνεια: είναι ίσως ο μοναδικός διατελέσας Υπουργός Δημόσιας Τάξης που κατάφερε να φτάσει βόμβα ένα γραφείο πριν από το δικό του και να σκοτώσει τον υπασπιστή του και αντί να λουφάξει και να το βουλώσει, έχει το θράσος να μας κουνάει και το δάχτυλο και να μας υποδεικνύει τί πρέπει να κάνουμε!
    Είναι ο Υπουργός που έπεσε στα γόνατα να παρακαλέσει το Χιλιανό μαχαιροβγάλτη Πέδρο Ναβάρρο να "ζητήσει πολιτικό άσυλο" στην Ελλάδα, λες και η Χιλή βρίσκεται σε εμπόλεμη κατάσταση!
    Είναι ο Υπουργός που ανήγαγε την ατάλαντη χορεύτρια και τον - δις αποτυχημένο να εκλεγεί δήμαρχος - συγκοινωνιολόγο σε σηημαντικές πολιτικές προσωπικότητες, αρμόδιες για τη μεταναστευτική πολιτική της χώρας...
    Είναι ο Υπουργός που πήγαινε και έπαιρνε το "χτύπημα στην πλάτη" από την Πρεσβεία...
    Και από κάτω τα χαϊβάνια να τον χειροκροτάνε και να πιστεύουν τα φληναφήματά του!

  9. Arguros avatar
    Arguros 29/03/2011 10:00:22

    Λίγος, Έλαχιστος, Πολύ Λίγος, καλά να πάθουμε !!!!!!! εμείς τον ψηφίσαμε !!!!!!

  10. nyfitsa avatar
    nyfitsa 29/03/2011 10:10:38

    Γιατί δεν κάλεσαν τότε στο συμβούλιο κανένα περιπτερά, μπακάλη, τσοπάνη, ή καμιά νοικοκυρά, οεο ???? όλοι αυτοί ξέρουν από νοικοκυριό πολύ καλά......

  11. giannis avatar
    giannis 29/03/2011 12:38:40

    Εγώ άνεργος και ο κύριος υπουργός με τη ν μισθάρα του και θέλει να πάμε.... μαζί, μάλλον
    βαθειά νυχτομένος είναι.
    Οι οικονομικώς άνετοι δεν πολύ ζουν...τις δυσκολίες της καθημερινότητας, φυσικό είναι
    διότι εξακολουθούν στις ανέσεις τους, όμως οι κυβερνώντες είνει εντελώς εκτός
    πραγματικότητας διότι ζουν σε άλλο πλανήτη. Κύριε Χρυσοχοiδη ελάτε στον πλανήτη γη,
    στον πλανήτη που ζω εγώ με τρία άνεργα παιδιά τα οποία βεβαίως και βοηθώ κάνοντας
    γιά μένα το σκατό παξιμάδι.
    1.000.000 άνεργοι κ.Χρυσοχοiδη και αύριο 1.200.000 πιστεύω ότι επιθυμούν να σε
    πάνε...., κι' εσένα και την κυβέρνησή σου και όχι να πάνε μαζί σας.

  12. spiros1 avatar
    spiros1 29/03/2011 13:18:53

    Στην κρατικοδίαιτη και καλώς «πρασινοφρουρούμενη» ΝΕΤ 28/3 (21.40), στο αρχηγείο, στο φρουραρχείο, της «Πράσινης προπαγάνδας» του Ταγματάρχη και της περιηγήτριας, τουρίστριας βουλευτή του ΠΑΣΟΚ Μάγδας Τσόκλη (πληρώνεται δύο φορές από το ιστορικό κορόιδο, τον Έλληνα φορολογούμενο, σαν βουλευτής και σαν δημοσιογράφος της ΝΕΤ). Εκεί που «οι ειδήσεις επέστρεψαν, με τα μάτια της Έλλης » ! εμφανίστηκε ο Χρυσοχοίδης (υπουργός περιφερειακής ανάπτυξης της μνημονιακής κατοχικής κυβέρνησης, ένας από τους δήθεν δημοφιλέστερους ! Υπουργούς της Τροϊκανής κυβέρνησης ).

    Με ύφος κλαμένο, με ύφος κλαψιάρικο, με ύφος συμπόνιας (που δεν είχε τίποτα να ζηλέψει από το ύφος του Λοβέρδου, του χασάπη των συνταξιούχων, και μεταξύ άλλων είπε κάτι απίθανο ! «Να υπογράψουμε ένα κοινωνικό σύμφωνο με την κοινωνία, ότι θα βγάλουμε την χώρα από την κρίση ! Για να πάμε όλοι μαζί μπροστά ! Για να… για να… για να…».

    Υποτίθεται ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι «μας κυβερνούν» επι 18 μήνες. Ακόμη βρίσκονται, έχουνε κολλήσει στα ΘΑ… τα ΝΑ… και τα ΟΤΑΝ… Αυτοί υποτίθεται ότι «Έσωσαν και τώρα ΘΑ σώσουν πάλι την Πατρίδα μας».
    Βλέπουν οράματα, μαύρες τρύπες, μεσοπρόθεσμα προγράμματα, φιλοδοξούν….
    Βρίσκονται σε σύγχυση, σε πανικό. Έχουν μπερδευτεί από τα πολλά ψέματα που απλόχερα μας αραδιάζουν. Από το κοινωνικό μισθό, το κοινωνικό συμβόλαιο, την Πράσινη ανάπτυξη και την Πράσινη βίβλο του δικτάτορα Καντάφι, φτάσαμε τώρα στο «Κοινωνικό σύμφωνο».

    Ξύλινη γλώσσα, κούφια λόγια. Έχουν καταντήσει ταχυδακτυλουργοί, πριονίζουν τα πριονίδια, μας δουλεύουν ψιλό γαζί. Το ψέμα που έχει ρίξει αυτή η κυβέρνηση δεν έχει τελειωμό. Το έχουν αναγάγει σε επάγγελμα και επιστήμη. Οι διάφοροι Πεταλωτήδες (άλλα λέει το μεσημέρι, άλλα το βράδυ, άλλα τα μεσάνυχτα), Λοβέρδοι, Κουτρουμάνηδες, Δρέττες, Ρόβλιες, Χρυσοχοίδηδες, Νταλάρες, Παπακωνσταντίνοι κλπ, μας αραδιάζουν ψευτοτεχνάσματα και εμείς απαθέστατοι καθόμαστε και τους ακούμε.

    Ο Νίκος Ξανθόπουλος, η Μάρθα Βούρτση, ο Ανέστης Μάτσας και ο Βασιλάκης Καΐλας ωχριούν μπροστά σε αυτόν τον Θίασο, σε αυτή την υποκρισία. Οι τηλεοπτικοί αστέρες του ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ, εμφανίζονται πάλι επι των «φιλόξενων» τηλεοπτικών παραθύρων, ενώπιον των κυβερνητικών «γλειφτών της εξουσίας».
    Οι πρωταγωνιστές είναι οι ίδιοι. Λοβέρδος, Κουτρουμάνης, Δρέττα, Σπυρόπουλος (οι πλέον καταραμένοι και αιμοσταγείς υπουργοί, η τετράδα της συμφοράς, οι σφαγείς εργαζομένων και συνταξιούχων). Δεν υπάρχει περίπτωση να μην εμφανιστεί σε τηλεοπτικό παράθυρο αυτή η 4άδα της συμφοράς έστω και για μια ακόμη ημέρα. Μας υπενθυμίζουν ότι είναι παρόντες, μας προετοιμάζουν για την «νέα σφαγή μας».

    Μας σπρώχνουν στο γκρεμό και εμείς δεν αντιδρούμε. Πιστεύουμε ότι αυτός που μας σπρώχνει στον γκρεμό, «θα κουραστεί» ή θα μας «λυπηθεί» ! Μας στραγγαλίζουν και εμείς μένουμε αδρανείς, φοβισμένοι,
    Γίναμε μοιρολάτρες αναμένοντες το νέο σούβλισμά μας.

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/03/2011 13:23:26

    Σ αυτα τα χερια βρισκεται η Ελληνικη Αγορα!! οπως στη φωτο !!

    ΠΠ

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/03/2011 14:07:12

      @ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ
      στο παραμύθι η πριγκηποπούλα περίμενε τον πρίγκηπα να της δώσει το φιλί της ζωής, ο ωραίος κοιμισμένος τι περίμενε ......τον ωραίο καβαλάρη της βέσπας να τελειώσει την έρευνα αγοράς.Ξέρετε πέσανε σε κάτι κλεισμένους δρόμους ,σε κάτι κλεισμένα μαγαζία και περιμένανε ν΄ανοίξουν,σε κάτι αφρικάνους και να τρέχιμο να τους πιάσουν να κάνουν σύγκριση τιμών....κλπ.Αχ,άτιμη κοινωνία ,δύσκολα να είσαι ωραίος ,μοιραίος και υπουργός....!!!!!
      και να έχεις και φωτογένεια!!!!!!!

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/03/2011 14:10:27

    να του αφιερωσω κ του Μιχαleaks ενα... του συντροφου Χυτηρη
    εν χωρω... ΔΕΝ Μιχαλακη.. ΔΕΝ !!!

    ΧΟΡΟΣ 2
    (Από τη συλλογή "ΘΕΜΑ")
    δεν
    δεν το φύλλο δεν
    δέν-τρο

    δεν η άνοιξη
    δεν η επιθυμία
    δεν ο δόλος δεν
    δεν-τρο

    δεν η λάμψη
    δεν η μανία
    δεν το κόκκινο το κόκκινο δεν
    δεν-τρο

    δεν ω
    δεν α
    δεν αγωνία
    δεν η κρύπτη δεν η κρύπτη δεν η κρύπτη

    δεν
    δεν το φύλλο δεν
    ΔΕΝΤΡΟ

    ΠΠ

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/03/2011 14:20:29

      μετα τα τόσα δεν.......δεν μιλώ
      καλό μεσημέρι

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ juliet 29/03/2011 14:24:05

        Πληροφορουμαι οτι στον ανασχηματισμο στο Υπ Οικ θα βαλει τον Μαρκελο ΝΥΧΤΑ... λογω ονοματος!!

        ΠΠ

        • juliet avatar
          juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/03/2011 17:49:41

          θα τους ντύσει με φούστες ,είναι η τελευταία μόδα,νέο λουκ,νέος αέρας......απο το στόμα σου και στου ΓΑΠ τ΄αυτί.

  15. thanasis avatar
    thanasis 29/03/2011 20:06:47

    με το λεφτα υπαρχουν εννοουσε οτι με στερησεις
    θα εχουμε λεφτα.αλλα καταστρεφοντας την μεσαια
    ταξη αλλα και τα μεσαια νοικοκυρια καταστρε
    φης μακροπροθεσμα την οικονομια

  16. Σκεπτόμενος avatar
    Σκεπτόμενος 30/03/2011 22:00:33

    Μήπως θυμόσαστε τον κ. Χρυσοχοϊδη παραμονές εκλογών να δηλώνει στην ΝΕΤ ότι θα έβγαζε ένα νόμο σε 24 ώρες και θα υποχρέωνε τις τράπεζες να δίνουν δάνεια και στον ίδιο νόμο θα επέβαλε στην αγορά ανώτατο κέρδος 5% ?

  17. Misterantonis avatar
    Misterantonis 31/03/2011 18:52:16

    Δεν μπορούν να καταλάβουν πως, όταν μειώνεις τους μισθούς συνολικά κατα 50% και αυξάνεις την τιμή των προϊόντων άλλα 50%, με τι θα πληρώσει ο απλός κοσμάκης που έχει 1000 ευρώ μισθό και του κόβουν τα 400?????????? Θέλουν να πάνε οι άφραγκοι στην φυλακή για να φάνε κι' άλλα