29/11/2008 14:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τώρα και κρυφές ….ρασοκάμερες

Τα πράγματα εκτραχύνονται πολύ. Αυτή είναι η εκτίμησή μας ύστερα από την ανάγνωση δημοσιεύματος στην αυριανή Free Sunday σύμφωνα με το οποίο «το τελευταίο χαρτί του Εφραίμ» είναι «ένα κρυφό υπερόπλο». Ποιο είναι: Προσέξτε τις γράφει η free press εφημερίδα του κ. Κύρτσου και βγάλτε συμπέρασμα:

Συγκεκριμένη «φήμη θέλει κρυφό (τηλεοπτικό) κύκλωμα να έχει τοποθετηθεί και στα δωμάτια της Μονής, και δη σε αυτά που είναι προορισμένα για τους VIP καλεσμένους των κ.κ. Εφραίμ και Αρσένιου. Σκέψη επίσης καθόλου παράλογη αν σκεφτεί κανείς ότι τα δωμάτια αυτά έχουν φιλοξενήσει βασιλείς, πρωθυπουργούς και επιχειρηματίες (για λόγους προστασίας τους δηλαδή)....Η φήμη αυτή, αν ισχύει, πρακτικά σημαίνει ότι πολιτικά πρόσωπα μεγάλου ειδικού βάρους για τη χώρα μας έχουν καταγραφεί στις... «ρασοκάμερες» και ο κίνδυνος το υλικό να χρησιμοποιηθεί εναντίον τους είναι προφανής. Οι φήμες που αρκετοί έχουν ακούσει, αλλά δεν θέλουν και να πιστέψουν, κάνουν λόγο για βιντεοσκόπηση ανώτατου κυβερνητικού παράγοντα (της εποχής που έγινε η βιντεοσκόπηση) και εν ενεργεία κρατικού λειτουργού, τους οποίους συνδέει η μεταξύ τους φιλία...»

Δεν χρειάζεται να επιχειρηματολογήσει κανείς για τους επικίνδυνους δρόμους στους οποίους μπαίνει η χώρα ακόμα και αν οι φήμες δεν ανταποκρίνονται προς την αλήθεια. Επειδή όλοι αντιλαμβάνονται τι επικίνδυνες παρενέργειες προκαλεί αυτή η φήμη σε μια χώρα όπου οι κρυφές κάμερες έχουν στείλει αδιάβαστους ουκ ολίγους μέχρι σήμερα και στην οποία το μέγιστο σκάνδαλο των υποκλοπών ρίχνει ακόμα την σκιά του. Και φυσικά η εφημερίδα δεν τολμά να αποκαλύψει τα ονόματα των οποίων οι συνομιλίες καταγράφονταν από τους μοναχούς (όπως «φημολογείται). Πόσοι όμως «ανώτατοι παράγοντες» υπάρχουν;

Είναι εξάλλου προφανές ότι αν δεν αποτελεί επινόηση της εφημερίδας (πράγμα απίθανο), η «πληροφορία» μπορεί κάλλιστα να «έχει διαδοθεί και από πρόσωπο που θέλει να εξασφαλίσει την προστασία της Μονής Βατοπεδίου, επιβάλλοντας με αυτόν τον τρόπο το νόμο της σιωπής, ασχέτως δηλαδή αν πράγματι υπάρχει πράγματι τέτοιο υλικό ή όχι».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 29/11/2008 14:56:44

    Επιτέλους και λίγο σεξ στην υπόθεση.Τυφλα να εχει η Ζαχοπουλειαδα.

  2. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 29/11/2008 15:03:44

    Ανταλλάσεται οικόπεδο εξι στρεμματων, στερφο και γεμάτο πέτρες, πολύ μακριά από τη Θάλασσα , κυριολεκτικά στη μεση του πουθενά με μεγλύτερο, αρτιο και οικοδομισιμο οικόπεδο εφαπτομενο του αιγιαλού κατα προτιμηση σε νησι με αεροδρόμιο ή τη Χακιδική. Προσφορά εκτασης εντος σχεδιου πόλεως Αθηνών Θεσσαλονικης συζητησιμη.

  3. αιμίλιος avatar
    αιμίλιος 29/11/2008 15:11:35

    Περαστικέ δεν μας πείθεις. Πες μας πόσα σου έσταξαν οι ξενοδόχοι της περιοχής Αγίου Πνεύματος Σερρών για να τους κάνεις γκρίζα διαφήμιση...

  4. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 29/11/2008 15:17:49

    Εαν γινει στα αληθεια τιποτε τετοιο και αρχισουν να κυκλοφορανε και βιντεο κτλ. (με πολιτικα προσωπα να "βγαζουν τα ματια τους μεσα στις Μονες") τοτε πρεπει ο Γραψας (Αρχηγος ΓΕΕΘΑ) κατεπειγοντως να διαλυσει τη Βουλη και αμεσα να κηρυξει το στρατιωτικο νομο!

    Οχι με την εννοια της Χουντας αλλα με την εννοια οτι "Πολιτικοι-Νισαφι πια)"!

    Απο ολους τους επιορκους (δηλ. καμια 250 απο τους 300) παρσιμο τα Διαβατηρια, διωξιμο απο τη Χωρα (ας πανε οπου θελουν) και ΔΗΜΕΥΣΗ της περιουσιας (η οποια θα επελθει στον ελληνικο λαο)! Το ιδιο να ισχυσει και για καμια 50.000 ανωτερους και ανωτατους δημοσιους λειτουργους (Εφοριακους, Εισαγγελεις, ΣΔΟΕ κτλ.) οι οποιοι (εξ)υπηρετησαν απο το 1974 και μετα!

    Ας μεινουν με καμια 10αρια Βουλευτες ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ και τα αλλα κομματα με 2-3.

    Προσωρινη Κυβερνηση με καμια 500αρια Καθηγητες Πανεπιστημιου (κυριως Ελληνες που ειναι Καθηγητες σε Πανεπιστημια του Εξωτερικου και που δεν ειναι διεφθαρμενοι και κομματοσκυλα οπως αρκετοι Καθηγητες σε ελληνικα Πανεπιστημια π.χ ο Τζακης να γινει Υπουργος Υγειας) η οποια θα οδηγησει την Χωρα σε Εκλογες με εντελως νεα προσωπα και αφθαρτα που διαπρεπουν ο καθενας στο νομό του (Καθηγητες, Νομικοι, Ιατροι, Μηχανικοι κτλ.)!

    Αλλη λυση (καλως η κακως) δεν βλεπω για να απαλλαγουμε απο δαυτους (Ρουσοπουλοι, Βασουλες, Τσοχατζοπουλοι, Δουκες, Μπασιακοι, Παπαντωνιοι, Λαλιωτηδες, Μαγγινες κτλ.).

    Ε αει σιχτιρ επιτελους...

  5. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 29/11/2008 15:24:12

    Σε επιφυλακη το 166 και το ΚΑΤ ! θα εχουμε θυματα.

    Φανταζομαι βιντεο με τον ανεμελο ρασοφορο-zodiac και πισω ξαπλα ενας Υπουργος με στρινγκ να σκιζουν τα κυματα.....

    Ο Σπυρος Καρατζαφερης εχει ταλεντο σ αυτα τα θεματα. Τον βλεπω και πολυ ησυχο τωαρ τελευταια με τη φυλαλδα του.
    Η Σφηνα Σφηνωνει !

    ΠΠ

  6. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 29/11/2008 15:27:30

    http://www.youtube.com/watch?v=d_7W2uDPu0k

    Πατερας Παισιος σε καταγεγραμμενο λογο..

    Για ολους εμας τους αμαρτωλους.. ενα ηχητικο αντι-εφρεμικης λογικης ντοκουμεντο !

    ΠΠ

  7. donaE avatar
    donaE 29/11/2008 16:06:45

    Καλα οι μοναχοι βιντεοσκοπουσαν,με σκοπο προφανως,και το διαχειριζονται ευθεως και αυτο (!) δεν μας κανει πλεον καμια εντυπωση?Τι αλλο θα μας περασουν πια!

  8. osaperas avatar
    osaperas 29/11/2008 16:14:13

    Όπως στρώνει ο καθένας έτσι θα κοιμηθεί.

    Εάν κάποιος είχε επιλέξει για φίλους και συνεργάτες -με ότι αυτό συνεπάγεται αυτό στην πολιτική του άνοδο και οικονομική του ευμάρεια- τα λαμόγια τους εφραιμοαρσένιους, ας γευτεί τώρα τις συνέπειες της επιλογής του.

  9. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 29/11/2008 16:32:03

    Δεν είναι μόνο πρώτοι διδάξαντες, οι (μεγαλο)δημοσιογράφοι στη χρήση κρυφών καμερών, είναι και πρυτάνεις στο θέμα!

  10. nas avatar
    nas 29/11/2008 16:32:31

    Νομίζω ως το κείμενο είναι άκρως σοβαρό όπως και ο σχολιασμός του Φακτωρα, για να αναλώνοται κάποιοι εκ των συμμετεχόντων στις συζητήσεις σε φτηνά αστειάκια.
    Εάν πράγματι τους βιντεοσκοπούσαν, εάν ανώτατοι κυβερνητικοί παράγοντες είναι τόσο αφελελείς που να βραθούν στα χέρια αδίστακτων "Ρασπούτιν", δεν φταίνε οι ρασοφόροι, αλλά εκείνοι που επέλεξαν αυτό το δρόμο και που ανυποψίαστοι (;) έκαμαν το ρεσάλτο στην περιουσία του κράτους και του λαού.
    Η είδηση πάντως αυτή αποτελεί και μιά απάντηση σε όσους σε χθεσινό μου σχόλιο αναζητούσαν απαντήσεις για τον ΓΑΠ. Νομίζω πως όσο και κολημένος να είσαι εναντίον του ΠΑΣΟΚ, ή εναντίον του ακούσματος και μόνον του ονόματος Παπανδρέου, οφείλεις να παραδεχτείς πως είναι ο μόνος ΣΟΒΑΡΟΣ πολιτικός αυτή τη στιγμή με διεθνές κύρος και με γνώσεις της διακυβέρνησης... τα υπόλοιπα είναι "χαρτοπόλεμος" για τις εντυπώσεις

  11. osaperas avatar
    osaperas 29/11/2008 16:40:07

    Nas, την χάλασες την συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα.

    Από τη μία πλευρά επισημαινεις και συμφωνώ μαζί σου ότι δεν έχουμε πιάσει την σοβαρότητα του θέματος και του σχολίου του φάκτορα και μετά μας πετάς για την σοβαρότητα του Παπανδρέου.

    Να αρχίσουμε (δυσιολογικά) τώρα τα είναι ή δεν είναι σοβαρός ο ΓΑΠ και να αφήσουμε στην άκρη το θέμα που έβαλε το συγκεκριμένο ποστ

  12. Intertoxic avatar
    Intertoxic 29/11/2008 16:46:29

    Ο ανώτατος και ο φίλος εκβιαζόμενοι από Εφραίμ. Νέα Ζαχοπουλιάδα.

  13. nas avatar
    nas 29/11/2008 16:49:40

    Αγαπητέ μου, δεν πρέπει να καταλήγουμε και κάπου; δηλαδή εάν βγούν στον "αέρα" τα ρασοβίντεο, δεν θα πρέπει να συζητήσουμε για την επόμενη μέρα; Αν διαβάσεις και το παραπάνω ποστ για τα λεφτά που έδωσε η Ζημενς στη Ν.Δ. το 90-94, θα δείς πως καίγεται και η δεύτερη επιλογή της δεξιάς παράταξης, η Ντόρα. Έχεις καμιά καλύτερη πρόταση απο τον ΓΑΠ; νομίζω πως εάν θέλουμε να συζητούμε με σοβαρότητα σημαντικά θέματα που θα έχουν αντίκτυπο για την πατρίδα μας να έχουμε και κάποιο διέξοδο. Εντάξει, ξέρω πως δεν αρέσει ο ΓΑΠ. Προτείνεις κάτι άλλο; ρίχτο να το δούμε βρε αδελφέ. Υπάρχει κάποιος άλλος που θα μπορέσει με δεδομένη την οικονομική κρίση, αλλά και την γενικώτερη κατάσταση στα Βαλκάνια να συγκροτήσει μιά κυβέρνηση μέχρι να βρεθεί κάποιος άλλος; εγώ αυτή τη στιγμή, με την πρώιμη κατ' ουσίαν διάλυση της Ν.Δ. δεν βλέπω κάτι καλύτερο...

  14. Simakos avatar
    Simakos 29/11/2008 17:34:29

    Ο nas δεν έχει άδικο, μόνο που δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο ΓΑΠ θα επιλεγεί (σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις) ως ο λιγότερο κακός και θα πρέπει να αποδείξει ότι είναι καλός. Ζόρικο αυτό και ίσως λίγο άδικο για τον ίδιο, αλλά συνεχίζει να πληρώνει αμαρτίες άλλων, κυρίως.

    Όσο για το θέμα με τα... ρασοβίντεο, ας μην βιαζόμαστε. Είναι γαργαλιστικό το θέμα αλλά για σκεφτείτε λίγο ψύχραιμα: ακόμη κι αν δεχθούμε ότι υπάρχει τέτοιο υλικό, υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να παίξουν στην τηλεόραση ή να αποτυπωθούν σε κάποια εφημερίδα; Νομίζω ότι δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο διότι απλώς κανείς δεν θα τολμούσε να το κάνει. Εδώ δεν μιλάμε για ένα στέλεχος υπουργείου που στην πορεία αποδείχθηκε αναλώσιμο. Εδώ το παιχνίδι χοντραίνει.

    Το σενάριο μού φαίνεται απίθανο διότι ακριβώς οι χώροι αυτοί προορίζονταν για πολύ υψηλά ιστάμενους και όχι μόνο Έλληνες, κάτι που σημαίνει ότι κι εκείνοι παίρνουν τα μέτρα για την ασφάλειά τους. Δηλαδή θα ελεγχθούν οι χώροι από υπηρεσίες ασφαλείας και δεν θα ανακαλυφθούν αυτές οι εγκαταστάσεις; Κι αν είναι γνωστή η ύπαρξή τους, "για λόγους ασφαλείας", δεν θα ελέγχουν το περιεχόμενό τους; Εδώ δεν μιλάμε για μια κρυφή κάμερα σε μια τσάντα...

    Βέβαια επειδή πολλά έχουν δει τα μάτια μας δεν αποκλείεται τίποτα, απλά επισημαίνω τον κίνδυνο να παρασυρθούμε πάλι στη λογική της κλειδαρότρυπας, όπως στην άλλη γνωστή υπόθεση, και να χάσουμε την ουσία. Δεν θα το πείραζε καθόλου το παρακράτος να οδηγηθούν εκεί τα πράγματα. Παλιά του τέχνη κόσκινο.

  15. ΒΑΣΙΛΗΣ avatar
    ΒΑΣΙΛΗΣ 29/11/2008 18:32:23

    Γράφει ο simakos (και ορθά) ότι τέτοιο ευαίσθητο υλικό, "δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να παίξει στην τηλεόραση ή να αποτυπωθεί σε κάποια εφημερίδα".

    Ναι, υπάρχει όμως και το Ίντερνετ...

    ΒΑΣΙΛΗΣ,
    Λευκωσία.

  16. Πάνος avatar
    Πάνος 29/11/2008 18:44:40

    χωρίς να πειτε ευθέως τα ονόματα , πείτε κάτι περιγραφικά για το ποιούς πιθανά να εννοεί το άρθρο.

  17. KaryID avatar
    KaryID 29/11/2008 18:48:13

    @Panos: μπράβο ρε παιδί, μ' έκανες και γέλασα, είνα δυνατόν ποτέ ...

  18. :) avatar
    :) 29/11/2008 20:17:49

    Εαν ομιλούμε δια τον Γκουσγκούνη...

  19. Πάνος avatar
    Πάνος 29/11/2008 20:27:42

    Βγήκε και ο Μουλατσιώτης και τον υποστηρίζει.

  20. Intertoxic avatar
    Intertoxic 29/11/2008 20:31:03

    Αυτός ο Πάνος, βλάκας είναι ή προβοκάτορας

  21. thanos avatar
    thanos 30/11/2008 05:00:36

    5-Lakis, Spain Says:
    November 29th, 2008 at 3:17 pm


    Ρε μπαγασα Lakis κανεις κρα για ν'ακουσεις εμβατηρια.

  22. "Los Decamisados" avatar
    "Los Decamisados" 30/11/2008 11:43:14

    ΒΙΣΤΩΝΙΔΑ, ΒΑΤΟΠΕΔΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ, ΓΙΑΝΝΑΚΙΔΗΣ …..

    Los reyes de la baraja
    Si tu madre quiere un rey,
    la baraja tiene cuatro:
    rey de oros, rey de copas,
    rey de espadas, rey de bastos.
    « federico garcia lorca »

    Πιστος ο Νομαρχης Ροδοπης κ. Γιαννακιδης στην κυβερνητικη τακτικη της παραπληροφορησης και της αποκρυψης, δεν ελαβε ακομη θεση για το μεγαλυτερο σκανδαλο του αιωνα, που ταλανιζει την χωρα μας, αυτό της Βιστωνιδας.
    Ας μην γελιομαστε όλα ξεκινησαν από την Ροδοπη μετα την παραχωρηση και την αναπομπη της λιμνοθαλασσας της Βιστωνιδας στον ηγουμενο Εφραιμ και στον συνεργατη του Αρσενιο.
    Ως «αποφοιτος με αριστα της σχολης του Πανικα Ψωμιαδη», και σημερα ακομη υποδυεται τον ανευθυνο,εμφανιζεται ενδομυχα «παραλανηθεις» και σιωπα.
    Ο στοχος του είναι ολοφανερος «λουφα και παραλλαγη» μεχρι να περασει η μπορα. Αποπροσανατολισμος και αποποιηση ευθυνων.
    Επαναλαμβανουμε το ονομαζομενο σκανδαλο –Βιστωνιδα-Βατοπεδιο ξεκινησε από τη Ροδοπη και μερος της ευθυνης αναλογει και στον κ. Γιαννακιδη.
    Αποδεικνυεται από τα δεκαδες εγγραφα, που ανταλλαχθηκαν μεταξυ των συναρμοδιων υπουργειων και των Νομαρχιων Ξανθης και Θεσσαλονικης.
    Ερωτημα: Στη Νομαρχια Ροδοπης ποτε δεν εφθασε καποιο εγγραφο, δεν εγινε καποια συζητηση μεταξυ του Νομαρχη και του Βατοπεδιου;
    Μαγικα πεταξε μια εκταση 85000 στρεμματων;
    Μηπως είναι παραλογο το ερωτημα μας; Θα το κρινει ο Λαος.

    ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ
    Ο βουλευτης Ροδοπης και μελος της εξεταστικης επιτροπης κ. Γ. Πεταλωτης, αποκαλυψε σε συνεντευξη του στο MEGA προσφατα, ότι τον επισκεφθηκε ο μοναχος Αρσενιος, ως προεδρο του Δικηγορικου Συλλογου, για να συζητησουν το θεμα Βιστωνιδα κατά την περιοδο της γνωστης επιμαχης δικης και «εφαγε» πορτα από τον βουλευτη. Κατά καποιο τροπο ο μοναχος Αρσενιος προσεβαλε τον κ. Πεταλωτη, όταν συνειδητοποιησε ότι δεν περνανε τα αβασιμα επιχειρηματα του σε ότι αφορα το ιδιοκτησιακο καθεστως της λιμνοθαλασσας της Βιστωνιδας και του ειπε: «Εσεις κ. Πεταλωτη δεν γνωριζεται από οικονομια και αναπτυξη».!!!!
    Ο δημαρχος Αιγειρου κ. Λιτσος, σε συνεντευξη του στην ΔΕΛΤΑ TV, στον δημοσιογραφο κ. Δ. Δουκα αποκαλυψε επισης ότι μοναχοι του Βατοπεδιου, τον συναντησαν πλειστακις και συζητησαν το θεμα Βιστωνιδα!!!!!

    ΕΡΕΥΝΑ
    Από ερευνα που εγινε από τους «Los Decamisados” διαπιστωθηκε ότι ο Νομαρχης Ροδοπης, ειχε πολλες μα παμπολες συναντησεις με τους μοναχους με υπηρεσιακους παραγοντες και με πολιτικους.
    Ο Νομαρχης Ξανθης, ο δημαρχος Ξανθης, ο Μητροπολιτης Ξανθης, ο δημαρχος Βιστωνιδας, ο κ. Ξυνιδης, ο κ. Πεταλωτης, κατεθεσαν στην εξεταστικη επιτροπη, και μεχρι αυτή την ωρα ο Νομαρχης Ροδοπης «ποιει την