#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/03/2011 19:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τώρα θα λύσουν και τα προβλήματα των ζώων



Λύσαμε τα προβλήματα των ντόπιων. Λύσαμε τα προβλήματα των μεταναστών.  Λύσαμε τα προβλήματα με τις ΑΟΖ και τους Τούρκους.  Τώρα θα λύσουμε τα προβλήματα με τους  σκύλους και τις γάτες.  Επειδή αυτά και πολλά άλλα είναι Ευρωπαϊκές μακακίες, μήπως ήρθε η ώρα να ξανασκεφτούμε τον "eυρωπαϊκό" προσανατολισμό μας.

Σχέδιο Νόμου «Για τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς και την προστασία των ζώων από την εκμετάλλευση ή τη χρησιμοποίηση με κερδοσκοπικό σκοπό»


Αδέσποτος, μη ευνουχισμένος, σκύλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 30/03/2011 19:18:59

    Αμ ο αλλος ο αλογοσκουφης που ηθελε να το κανει τεκμηριο διαβιωσης, μην ξεχνιομαστε κιολα,
    θα γεμισουμε αδεσποτα, ρε ρεζιληδες,
    ασε η φοροδιαφυγη, σιγα μην δεν συνενοηθουμε με τους κτηνιατρους να μην δηλωνονται και να μην κοβουν αποδειξεις.
    Που να τα κρυψω, τρια μαντροσκυλα, απειρες γατες, δυο διποδοι, τα κουναβια, τις αλεπουδες και τα σκιουρακια, οπως τα φιδια επισης και τα ποντικια θα μας τα χρεωσουν?

  2. ΚΟΜΟΤΙ-ΝΕΟΙ avatar
    ΚΟΜΟΤΙ-ΝΕΟΙ 30/03/2011 19:23:29

    Μπορεί να κοιτάχθηκαν στον καθρέφτη.

  3. skeptomenos avatar
    skeptomenos 30/03/2011 19:39:31

    Ασχολούνται με τα προβλήματα «του κόσμου τους». Λογικό
    Αποδεικνύετε έτσι περίτρανα ότι «ζουν στον κόσμο τους».
    Ούτε καν έχουν αντιληφτεί τα προβλήματα της κοινωνίας.
    Η κρίση για αυτούς είναι απλά μια λέξη.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ skeptomenos 31/03/2011 02:34:39

      Ακριβώς, ξέρετε τι πόνος πέφτει για τα αδέσποτα στα βόρεια προάστεια;
      (δεν μιλάω για το κέντρο της Αθήνας γιατί δεν έχει αδέσποτα πιά, χωρτάσανε οι πακιστανοί κρεατάκι)

  4. stefanos avatar
    stefanos 30/03/2011 20:05:55

    Το νομοσχέδιο για τα ζώα δεν είναι καθόλου αστείο ,ενώ δεν είναι τυχαίο οτι συζητήθηκε μαζι με το νομοσχέδιο για την ηλεκτρονική διακυβέρνηση. Όλο το νομοσχέδιο για τα ζώα έχει μια φράση κλειδί : ηλεκτρονική σήμανση ,δηλαδή τοποθετηση τσιπ εντός του ζωου για 24ωρη παρακολούθηση.Το νομοσχέδιο αυτό είναι μαζι με την ηλεκτρονική διακυβέρνηση το εισιτήριο για τον εφιάλτη της οργουελικής εποχής που πλέον ειναι παρών. Θα έλεγα οτι αποτελεί το προσχέδιο για την εμφύτευση τσιπ στους Έλληνες ως συνέχεια της κάρτας του πολίτη. Αντώνη Σαμαρά θα αντιδράσεις σε αυτό το φασισμό!!

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ stefanos 31/03/2011 02:35:24

      για να δούμε... θα αντιδράσει κανείς;

  5. kiki avatar
    kiki 30/03/2011 20:11:14

    @ στεφανε,
    θα αντιδρασουμε εμεις, δεν καταλαβα ,
    τωρα θα εφαρμοστει και ο Διατροφικος Κωδικας, και θα ελεγχουν τα μαρουλακια στον κηπο μου, θα βαλω και τσιπ στα μαρουλακια?
    Αντε γιατι και η πλακα εχει ορια μαζι τους.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/03/2011 20:25:13

    Το πρόβλημα είναι η εκχώρηση αρμοδιοτήτων και εξουσιών στην λεγόμενη "Ευρώπη". Όταν το καταλάβουμε, θα είναι αργά.

  7. st.takis avatar
    st.takis 30/03/2011 20:29:46

    ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΗΣ Ε.Ε ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
    Η ΠΡΆΣΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΜΑς ΜΑΡΑΝΕ?

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/03/2011 20:30:34

    Eννοείται ότι δεν πρόκειται να εμφυτεύσουμε ύποπτο τσιπ στο ζωάκι.
    Να κοιτάξουν να βρουν τους λαθροαλλοδαπούς που αρπάζουν μικρά κατοικίδια από ηλικιωμένους και τα εξαφανίζουν.
    Το αν τα τρώνε ή απλώς τα αγαπάνε και τα θέλουν για παρέα, δεν ξέρω, θα σας γελάσω.

  9. zio avatar
    zio 30/03/2011 20:32:00

    εξοικείωση με τα τσιπάκια είναι, τπτ περισσότερο.

    παιδιά παίξτε θέμα για τον codex alimentarius γιατί όπου να ναι πάει προς ψήφιση μέσα στον Απρίλη.

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/03/2011 20:33:29

    Και τι φασιστική νοοτροπία είναι αυτή, άκου ΜΗ ΔΕΣΠΟΖΟΜΕΝΑ!
    Από το λεξιλόγιό τους καταλαβαίνεις για τι ΝΕΟΤΑΞΙΚΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ!!!

    Δεν είμαστε δεσπότες τους ούτε ΔυΝάσΤες τους ούτε αφέντες τους.

    Είναι φιλαράκια μας και ζούν μαζί μας σαν μέλη της οικογένειας.
    Ελεύθερα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 30/03/2011 20:58:54

      Αλλενάκι, έχω σκύλο. Μια μικρή και πανέξυπνη πομεράνιαν.
      Δυστυχώς παρά το ότι την φροντίζω πάρα πολύ υφίσταμαι αποκλεισμούς με δικαιολογίες παλαβές. Δυσκολεύομαι να ταξιδέψω, να πάω σε μια παραλία, να πάω για έναν καφέ.
      Το αστείο είναι πως για όλα όσα χρειάζεται η Ίρις (φαγητό, φάρμακα, υλικά καλοπισμού και άλλα υλικά) πληρώνω έμμεσους φόρους χωρίς κανένα αντίκρυσμα.
      Το πλαίσιο πρέπει να αλλάξει. Είναι απαράδεκτο

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Orestios 30/03/2011 21:13:23

        Το σκυλί είναι παιδί. Αλλά τι εννοείς ότι πρέπει να αλλάξει το πλαίσιο; Προς ποια κατεύθυνση;
        Οι δαπάνες για το σκύλο είναι κονδύλι αλλά εκπίπτουν [επισκέψεις σε κτηνίατρο, τροφές, φάρμακα].

        • Orestios avatar
          Orestios @ αλλενάκι 31/03/2011 00:10:29

          Αλλενάκι, δώσε βάση:
          α) Σε οργανωμένη παραλία ισχύει ο κανονισμός της εταιρίας που την διαχειρίζεται και όχι ο νόμος για τους κοινόχρηστους χώρους. Δηλαδή απαγόρευση πρόσβασης στο σκυλί συντροφιάς. Τα αδέσποτα βέβαια έχουν απεριόριστη πρόσβαση παντού.
          β) Το σκυλί μπορεί να βρίσκεται στην θάλασσα, και όχι στην στεριά, φτάνει να είναι δεμένο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
          γ) Οι έκπτωση φόρων είναι το λιγότερο. Οι αποκλεισμοί από το μετρό, τα λεωφορεία και τα ταξί είναι αποτρεπτικοί για μια μακρινή βόλτα. Περιορίζεσαι πέριξ του σπιτιού για την καθημερινή δραστηριότητα.
          δ) Για καφέ θέλεις να πας και συναντάς την εχθρότητα των περισσοτέρων. Ευτυχώς υπάρχουν κάποιοι λογικοί επιχειρηματίες.
          ε) Για τα αεροπλάνα, τα τρένα, τα πλοία και τα υπεραστικά λεωφορεία συναντάς τέτοια άρνηση που ακόμα και αλλοδαποί έχουν να λένε πως είμαστε gtp.
          Δυστυχώς υπάρχει ακόμη κυρίως στις πόλεις μεγάλη έχθρα για τα κατοικίδια, την οποία εισπράττουν όσοι τα έχουν.

      • loretta avatar
        loretta @ Orestios 30/03/2011 21:14:28

        Πες τα Ορεστιε!!
        αν θελουν να δουνε πολιτισμενο κρατος και συμπεριφορα απεναντι στα ζωα τοτε να πανε αυστραλια!!

        βεβαια συμφωνο οτι δεν ειναι τωρα ο καταλληλος χρονος...δυστηχως!!

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/03/2011 20:36:59

    Στα ευγονικά στρατόπεδα συγκέντρωσης μάρκαραν τους ανθρώπους.

    Ρε ουστ από δω!

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ αλλενάκι 31/03/2011 09:38:29

      To εγχώριο και παγκόσμιο ζωοφιλικό κίνημα απαιτεί το μαρκάρισμα των ζώων για να αντιμετωπιστεί η έκθεση και κακοποίησή των.
      Ας μη ψάχνουμε για συνομωσίες τουλάχιστον σε ζητήματα που δεν έχουμε ασχοληθεί.
      Ρωτήστε τους χιλιάδες ζωόφιλους που με προσωπικά τους έξοδα και χρόνο περιθάλπουν τα χιλιάδες αδέσποτα.
      Ο όρος "δεσποζόμενο" είναι επίσης έγκριτος.
      Δε νοείται έννοια, ελευθερία των σκύλων.
      Μην τρελαθούμε κιόλας.
      Σε λίγο θα μας πείτε και για ανεργία των σκύλων.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΣΟΝ ΠΕΝ 31/03/2011 10:47:59

        και ποιός είναι έγκυρος και έγκριτος για να αποφανθεί για το ότι δεν υπάρχει έννοια της ελευθερίας των σκύλων;
        ο άνθρωπος...;

        • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
          ΣΟΝ ΠΕΝ @ αλλενάκι 31/03/2011 14:07:39

          Να αποφασίσουν οι σκύλοι.

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 31/03/2011 14:09:15

            Τώρα κατάλαβα γιατί λένε "εξ όνυχος το λέοντα".
            Στις συζητήσεις καφενείου όλοι σοφοί φαίνονται.

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/03/2011 20:41:05

    Είναι άρρωστοι με τον έλεγχο οι άνθρωποι.
    Ψυχασθενείς Control-freaks.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ αλλενάκι 30/03/2011 20:47:12

      "Ευρώπη"

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 30/03/2011 21:01:24

        Το θέμα του μαρκαρίσματος και της "θείας σφραγίδας" είναι πολύ παλιό και απασχόλησε τον 20ο αιώνα. Μόνο που επιμελώς όλα αυτά κουκουλώθηκαν και επανέρχονται ως θρίαμβος της τεχνολογίας.

  13. Ξυνούλης avatar
    Ξυνούλης 30/03/2011 20:46:38

    Μόλις το είπε το ραδιόφωνο.
    Όλοι οι Έλληνες θεωρούνται δωρητές οργάνων εκτός κι αν δηλώσουν διαφορετικά.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ξυνούλης 30/03/2011 21:01:43

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ξυνούλης 30/03/2011 21:02:06

      Να έρθει ο Θάτσι εδώ. Θα θησαυρήσει.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Orestios 30/03/2011 21:16:45

        Γιατί, περίμενες τίποτα άλλο από υπερασπιστές θατσαίων;

        • Orestios avatar
          Orestios @ αλλενάκι 31/03/2011 00:13:04

          Ειλικρινά όχι. Η μισανθρωπία είναι έκδηλη στην ιδεολογία τους, μαζί με την διαστροφή.

    • loretta avatar
      loretta @ Ξυνούλης 30/03/2011 21:16:20

      ΑΥΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΤΕ!! μαλλον λαθος θα ακουσες....ειναι συνταγματικη παραβιαση καταφορη.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ loretta 30/03/2011 21:21:23

        Loretta, διάβασε. Εν δυνάμει όλοι οι ενήλικες, εκτός αν δηλώσουν Όχι, με το γνήσιο της υπογραφής.

        ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΧΙΟΥΜΟΡ.

        Δεν διευκρινίζει τι θα γίνεται με τους ανήλικους - ο μη γένοιτο!!!
        ΔΕΝ ΑΝΑΘΡΕΦΟΥΜΕ ΡΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΔΟΤΕΣ!!!!

        ΨΗΦΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΟΥΤΕ ΚΕΛΥΦΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΓΙΑ ΤΑΦΗ!!!

        Εν δυνάμει δότες οργάνων θα είναι από εδώ και στο εξής όλοι οι Έλληνες, σύμφωνα με τα όσα προβλέπει το νέο προσχέδιο νόμου για τις μεταμοσχεύσεις που δόθηκε στη δημοσιότητα.

        Μόνο όσοι θα έχουν εκφράσει την αντίθεσή τους, όσο ζουν, με δήλωση στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων, δεν θα είναι εν δυνάμει δότες.

        Συγκεκριμένα το προσχέδιο νόμου αναφέρει ότι η αφαίρεση ενός ή περισσοτέρων οργάνων από ενήλικο, θανών πρόσωπο, πραγματοποιείται εφόσον δεν είχε εκφράσει την αντίθεσή του (εικαζόμενη συναίνεση).

        Όπως αναφέρεται στο προσχέδιο κάθε πολίτης που έχει ενηλικιωθεί, μπορεί να δηλώνει την αντίθεσή του στην αφαίρεση οργάνων του μετά θάνατον, σε ειδικό αρχείο που θα τηρείται στον ΕΟΜ. Η σχετική δήλωσή του θα πρέπει να φέρει βεβαιωμένο το γνήσιο της υπογραφής.

        Επίσης, το νέο προσχέδιο αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο να γίνονται κατά περίπτωση μεταμοσχεύσεις και από ιδιωτικά νοσοκομεία. Η δυνατότητα για χειρουργική αφαίρεση οργάνων ή μεταμόσχευση δίνεται πλέον σε νοσηλευτικά ιδρύματα - νομικά πρόσωπα ιδιωτικού και δημοσίου δικαίου κοινωφελούς και μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα αλλά και ιδιωτικές κλινικές.

        Επίσης, από το προσχέδιο προσδιορίζονται με σαφήνεια οι περιπτώσεις στις οποίες θα πρέπει να γίνεται αφαίρεση οργάνων από ζωντανό δότη.

        Το ζήτημα αυτό που αφορά κυρίως τους νεφρούς, μέρος του ήπατος και άλλα όργανα, επιτρέπει τη μεταμόσχευση από ζώντα δότη μόνο στον ή στη σύζυγό του, σε ασθενή με τον οποίο υπάρχει σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης, σε συγγενή μέχρι και 4ο βαθμό εξ αίματος και 2ο βαθμό εξ αγχιστείας και σε πρόσωπο που υπάρχει άμεση προσωπική και συναισθηματική σχέση.

        Στην τελευταία περίπτωση θα πρέπει να δίνεται ειδική άδεια με δικαστική απόφαση αφού ελεγχθούν όλες οι προϋποθέσεις αφαίρεσης οργάνων από ζώντα δότη αλλά και η κατάσταση της ψυχικής του υγείας, της ουσιαστικής σχέσης και του συναισθηματικού δεσμού που έχει ο δότης με τον λήπτη.

        Σε ό,τι αφορά τις τράπεζες βλαστοκυττάρων (αιμοποιητικών κυττάρων) θα ιδρύονται στο εξής με απόφαση του υπουργού Υγείας και σύμφωνη γνώμη του ΕΟΜ και θα λειτουργούν αποκλειστικά μόνο σε νοσηλευτικά ιδρύματα, στον Δημόκριτο και στο Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών.

        Στο προσχέδιο προβλέπονται ποινές για όσους με τη δική τους συναίνεση δίνουν όργανά τους προς μεταμόσχευση και πολύ αυστηρότερες ρυθμίσεις του προβλέπουν ακόμη και κάθειρξη δέκα ετών και πρόστιμο 290.000 ευρώ για οργανωμένες ομάδες που συμμετέχουν στη διακίνηση και εμπορία οργάνων.
        Εν δυνάμει δότες οργάνων για να χρησιμοποιηθούν σε μεταμόσχευση θα είναι από εδώ και στο εξής όλοι οι Έλληνες, σύμφωνα με τα όσα προβλέπει το νέο προσχέδιο νόμου για τις μεταμοσχεύσεις που δόθηκε στη δημοσιότητα.

        Μόνο όσοι θα έχουν εκφράσει την αντίθεσή τους, όσο ζουν, με δήλωση στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων, δεν θα είναι εν δυνάμει δότες.

        Συγκεκριμένα το προσχέδιο νόμου αναφέρει ότι η αφαίρεση ενός ή περισσοτέρων οργάνων από ενήλικο, θανών πρόσωπο, πραγματοποιείται εφόσον δεν είχε εκφράσει την αντίθεσή του (εικαζόμενη συναίνεση).

        Όπως αναφέρεται στο προσχέδιο κάθε πολίτης που έχει ενηλικιωθεί, μπορεί να δηλώνει την αντίθεσή του στην αφαίρεση οργάνων του μετά θάνατον, σε ειδικό αρχείο που θα τηρείται στον ΕΟΜ. Η σχετική δήλωσή του θα πρέπει να φέρει βεβαιωμένο το γνήσιο της υπογραφής.

        Επίσης, το νέο προσχέδιο αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο να γίνονται κατά περίπτωση μεταμοσχεύσεις και από ιδιωτικά νοσοκομεία. Η δυνατότητα για χειρουργική αφαίρεση οργάνων ή μεταμόσχευση δίνεται πλέον σε νοσηλευτικά ιδρύματα - νομικά πρόσωπα ιδιωτικού και δημοσίου δικαίου κοινωφελούς και μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα αλλά και ιδιωτικές κλινικές.

        Επίσης, από το προσχέδιο προσδιορίζονται με σαφήνεια οι περιπτώσεις στις οποίες θα πρέπει να γίνεται αφαίρεση οργάνων από ζωντανό δότη.

        Το ζήτημα αυτό που αφορά κυρίως τους νεφρούς, μέρος του ήπατος και άλλα όργανα, επιτρέπει τη μεταμόσχευση από ζώντα δότη μόνο στον ή στη σύζυγό του, σε ασθενή με τον οποίο υπάρχει σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης, σε συγγενή μέχρι και 4ο βαθμό εξ αίματος και 2ο βαθμό εξ αγχιστείας και σε πρόσωπο που υπάρχει άμεση προσωπική και συναισθηματική σχέση.

        Στην τελευταία περίπτωση θα πρέπει να δίνεται ειδική άδεια με δικαστική απόφαση αφού ελεγχθούν όλες οι προϋποθέσεις αφαίρεσης οργάνων από ζώντα δότη αλλά και η κατάσταση της ψυχικής του υγείας, της ουσιαστικής σχέσης και του συναισθηματικού δεσμού που έχει ο δότης με τον λήπτη.

        Σε ό,τι αφορά τις τράπεζες βλαστοκυττάρων (αιμοποιητικών κυττάρων) θα ιδρύονται στο εξής με απόφαση του υπουργού Υγείας και σύμφωνη γνώμη του ΕΟΜ και θα λειτουργούν αποκλειστικά μόνο σε νοσηλευτικά ιδρύματα, στον Δημόκριτο και στο Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών.

        Στο προσχέδιο προβλέπονται ποινές για όσους με τη δική τους συναίνεση δίνουν όργανά τους προς μεταμόσχευση και πολύ αυστηρότερες ρυθμίσεις του προβλέπουν ακόμη και κάθειρξη δέκα ετών και πρόστιμο 290.000 ευρώ για οργανωμένες ομάδες που συμμετέχουν στη διακίνηση και εμπορία οργάνων.

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ αλλενάκι 30/03/2011 23:14:01

          28 ή 29 Σεπτεμβρίου 2009 με μία από τις τελευταίες πτήσεις την παλιάς Ολυμπιακής, συνταξίδευα με ένα μωρό μερικών εβδομάδων τον Ανδρέα.
          Ο μικρός Ανδρέας λοιπόν είχε δύο αρτηρίες ή κάτι τέτοιο χιαστί στην καρδιά του και τον πήγαιναν απ' ότι είχα μάθει οι γονείς του στο GOSH στο Λονδίνο.
          Εύχομαι ο μικρός Ανδρέας να είναι καλά και να μην χρειάστηκε μεταμόσχευση.
          Πολύ δε περισσότερο, να μην ήταν παιδί σας ή εγγόνι σας.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Σταύρος 31/03/2011 11:13:58

            Σταύρο. Δεν αντιτίθεμαι στη μεταμόσχευση ως λύση ΑΝΑΓΚΗΣ. Δεν είναι το επιθυμητό, ούτε το ευκταίο.

            Όπως γράφω όμως παρακάτω, η προσφορά αυτή μπορεί να είναι μόνο σε εθελοντική βάση και σε μια ωριμότερη ηλικία του ανθρώπου, γύρω στα 30.
            Θέλω ταυτόχρονα να διατηρώ το δικαίωμα να ορίζω τα μετά του θανάτου μου καθώς και τα μετά του θανάτου των οικείων μου. Το δεύτερο περισσότερο. Υπάρχει οικογένεια Σταύρο στην Ελλάδα ακόμα. Παρόμοιοι νόμοι που σε παραχωρούν ολοκληρωτικά στη διάθεση του κράτους είναι νόμοι ΓΚΟΥΛΑΓΚ.

            Ταυτόχρονα ο νόμος αυτός επιχειρεί με ένα βίαιο τρόπο να επιλύσει τα συνειδησιακά και διαδικαστικά προβλήματα που ανακύπτουν σε ΚΑΘΕ μεταμόσχευση, ουσιαστικά πρόκειται για ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ, για να λέμε τα πράγματα με το ονομά τους.

            Επειδή οι γιατροί αντιμετωπίζουν προβλήματα με τους οικείους των ανθρώπων που καλούνται πάνω από τον ετοιμοθάνατο να υπογράψουν δηλώσεις παραχώρησης οργάνων και μελών, που σε πολλές περιπτώσεις αφήνουν ένα ανθρώπινο υπόλειμμα για ταφή, διότι χρειάζονται και το δέρμα, και ωμοπλάτες, και πρόσωπα ολόκληρα για ανάπλαση, εκτός από τα εσωτερικά όργανα, όπου οι όποιες αντιρρήσεις παρακάμπτονται πολύ πιο εύκολα, κατέφυγαν σε μια ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΛΥΣΗ.

            Αυτοί που "τρέχουν"... τις μεταμοσχεύσεις ανά το πλανήτη γνωρίζουν πολύ καλά τα συνειδησιακά αυτά προβλήματα και γι αυτό ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ εφ όρου ζωής την οποιαδήποτε πληροφορία, γνώση, και επαφή μεταξύ λήπτη και οικογένειας δότη.

            Αντί λοιπόν να διαιωνίζουμε τη ΒΟΛΙΚΗ και ΑΝΕΞΟΔΗ λύση της ανακύκλωσης ανθρώπινων μελών και οργάνων, σε μια χώρα με το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΘΑΝΑΤΩΝ ΝΕΩΝ ΑΠΟ ΤΡΟΧΑΙΑ - υποψήφιων δοτών - θα έπρεπε να στρέφουμε τις προσπάθειες - με κονδύλια - στην ιατρική έρευνα για δημιουργία συμβατών μοσχευμάτων.
            Απλά πράγματα!!!

            Ούτε θεωρώ τυχαίο το γεγονός ότι ο νόμος αυτός επιχειρείται να περάσει σε μια πτωχευμένη κατεχόμενη χώρα, που όσο πάει μετατρέπεται σε Μεξικό, σε Βραζιλία και σε Ινδία.
            ΦΤΩΧΕΙΑ, ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΙΣ ΠΑΝΕ ΠΑΚΕΤΟ!!!

            Μάλιστα τη συνδυάζω με την απαίτηση να περικοπούν 2% ακόμα από τις δαπάνες για την υγεία!!!.

            Αν ψάξουμε στην Κατοχική Σύμβαση μπορεί να ανακαλύψουμε και την υποπαραγραφούλα που να ανοίγει το παραθυράκι.

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ αλλενάκι 31/03/2011 14:48:12

            Αυτό που εσείς ονομάζετε "ανακύκλωση" εγώ, το ονομάζω "δώρο ζωής" από έναν πτωματικό δότη.
            Έχω περάσει μεγάλο μέρος της ζωής μου λόγω αγαπημένων προσώπων, στον προθάλαμο μεταμοσχευτικών κλινικών στα Ελληνικά νοσοκομεία.
            Η μία δεν έγινε ποτέ. Δόξα τω Θεώ για την δεύτερη!
            Τότε μόνο θα καταλάβετε την χυδαιότητα της λέξης "ανακύκλωση"'.
            Όσο για την μη επαφή της οικογένειας του πτωματικού δότη με την οικογένεια του λήπτη και τον λήπτη τον ίδιο, σκεφτείτε ότι ίσως να γίνετε για συναισθηματικούς ή άλλους λόγος.

            Είναι κρίμα όμως, εγώ ένας αθυρό-στομος μηχανικός, να απογοητεύομαι από άτομα των οποίων την πολιτική σκέψη εκτιμώ.
            Εγώ.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Σταύρος 31/03/2011 15:28:55

            Σταύρο, για κάθε έναν που πεθαίνει αντιστοιχεί ένας λήπτης που περιμένει.
            Αυτή είναι η πραγματικότητα.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Σταύρος 31/03/2011 15:41:05

            Misha είπε ...
            31/03/2011 στις 3:18 pm

            Εύχομαι να μην έχεις παιδι που οδηγει μηχανάκι.Γιατί κάθε βράδυ , όταν θα έχει βγεί βόλτα, θα ακούς το τηλέφωνο και θα τρέμεις μη τυχόν και σε πάρουν από το ΕΚΑΒ να σου πουν πως το βλαστάρι σου εχει χτυπήσει λίγο , κι εσυ θα λαχταράς μη και τυχόν κάποιος επιτηδειος σου έφαγε ή σου φάει λάχανο το παιδί για να πάρει την καρδούλα, τους πνευμονες , το συκώτι ή τους νεφρούς του…

            ________________________________
            συμβαίνει καθημερινά ...

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ Σταύρος 31/03/2011 17:08:18

            αλλενάκι, το έγραψα και στον Φάκτορα.
            "...Ρωτήστε πάντως έναν γιατρό από ένα μεταμοσχευτικό τμήμα να σας περιγράψει την διαδικασία πριν μια μεταμόσχευση.
            Απ' όσο θυμάμαι, σου παίρνουν πολύ αίμα για πολλές φορές και αν τα αντισώματα και κάτι άλλα που ψάχνουν, δεν ταιριάζουν, μπορούν ακόμα και από τον προθάλαμο του χειρουργείου να σε γυρίσουν πίσω.
            Δεν είνα τόσο απλό για έναν "πλούσιο" να δώσει παραγγελία για μια καρδιά π.χ. μόνο και μόνο επειδή ταιριάζει η ομάδα αίματος.
            Η ταλαιπωρία της επέμβασης και η ενδεχόμενη απόρριψη του μοσχεύματος είναι επικίνδυνα και για αυτόν, τον λήπτη.
            Πιστεύω δε ότι ούτε φακελάκια εξαγοράς υπάρχουν αφού υπάρχει επικινδυνότητα στο mismatch.
            Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν αλλάξει οι διαδικασίες σήμερα αλλά, πιστεύω προς το καλύτερο και εντιμότερο.
            Το ότι είμαστε κράτος μπ...άχαλο δεν αναιρεί την Ιδέα και την πρόταση αφού εφαρμόζεται και σε άλλες χώρες. (έχω ακούσει)..."
            Οι πληροφορίες του λήπτη βρίσκονται στο Μεταμοσχευτικό Φορέα ή Κέντρο ή όπως αλλιώς.
            Αυτό θα λάβει τις πληροφορίες που αφορούν τον δότη και θα κάνει το ταίριασμα.
            Τουλάχιστον στις ευνομούμενες πολιτείες.
            Τώρα για το λέει και γράφει ο Μίσια...
            Σας έχω για εξυπνότερ(η;)!

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Σταύρος 31/03/2011 17:22:38

            δεν μπορώ να μιλήσω επί προσωπικού...
            έτσι δανείστηκα ένα σχόλιο ήπιο, σε σχέση με αιφνίδιο θάνατο

          • Misha avatar
            Misha @ Σταύρος 31/03/2011 17:52:31

            Σταυρο, στην επερχόμενη ρουφιανοκάρτα πολίτη θα εμπεριέχεται ΟΛΟΣ ο ιατρικός φάκελλος , με το DNA φυσικά και όλα τα στοιχεία ιστοσυμβατότητας.

            Επίσης όλα αυτά τα στοιχεία θα είναι στη διάθεση ΟΛΩΝ όσων έχουν προσβαση στην κάρτα πολίτη , μεσω των ειδικών μηχανημάτων ανάγνωσης τους , δλδ σε δεκάδες μεσαίους υπαλλήλους των κρατικών υπηρεσιών και από εκεί θα περάσουν , χωρίς καμμια αμφιβολία, σε όσους θέλουν να τα έχουν (ασφαλιστικές εταιρείες, εργοδοτικοί φορείς, μπάτσοι κλπ) ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ συμβαίνει σημερα με τα στοιχεία του Τειρεσία.

            Συνεπώς το «κυνηγι κεφαλών» μπορεί να γίνει ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ αιματολογική εξέταση: ανοίγω τα κιτάπια της ρουφιανοκάρτας, βρίσκω ποιος μου κάνει , ποιος έχει τη μεγαλύτερη ιστοσυμβατότητα με τον υποψηφιο λήπτη, τον βρίσκω, του σκαρώνω ένα ατυχημα και ....Θεός σχωρέστον!

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ Σταύρος 31/03/2011 18:30:45

            Δεν είναι τόσο απλό Μίσια.
            Αν για παράδειγμα έχεις κόψει ή γδάρει το χέρι σου, τα αντισώματα είναι στον θεό και η μεταμόσχευση είναι απαγορευτική.
            Και δεν είναι μόνο τα αντισώματα.
            Προτού δογματίσετε, ρωτήστε έναν γιατρό να σας εξηγήσει την διαδικασία.
            Στο με το ζόρι επιβολή, κι εγώ είμαι αντίθετος όχι όμως με το γενικό σκεπτικό του Νόμου.
            Πολύ δε περισσότερο με χαζά του τύπου: πόσο πάει το κιλό ρε μάστορα:-(

            Όσο δε για το codex alimentarius, εκεί είναι που θα γίνει της ...Ικαρίας. Ράχες Ικαρίας για να γίνω πιό σαφής.
            Νεοταξίτες την φτέρη έσειαν, κακό του τομαριού των!!!

      • Ξυνούλης avatar
        Ξυνούλης @ loretta 30/03/2011 21:22:57

        Σωστά άκουσα. Το έγραψαν κιόλας.

        • loretta avatar
          loretta @ Ξυνούλης 30/03/2011 22:16:39

          Μα θα τρελλαθουμε τελειως?? Δηλ δεν εχουμε ουτε καν το δικαιωμα της αυτοδιαθεσης? το δικαιωμα να αποφασιζουμε για το σωμα μας ακομα και οταν θαμαστε κλινικα νεκροι??

          Κανενας συνταγματολογος ειδικος επι του θεματος να μας ενημερωσει παρακαλω.

          Καταλαβαινω οτι ειναι πολυ σημαντικο να εισαι δωριτης οργανων αλλα αυτο ειναι νομοθετικο εξαμβλωμα.

          Απο οτι κατλαβα αλλενακι μας θεωρουν apriori κλινικα νεκρους ηδη σε ολα.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ loretta 30/03/2011 22:43:43

            "Συγκεκριμένα το προσχέδιο νόμου αναφέρει ότι η αφαίρεση ενός ή περισσοτέρων οργάνων από ενήλικο, θανών πρόσωπο, πραγματοποιείται εφόσον δεν είχε εκφράσει την αντίθεσή του (εικαζόμενη συναίνεση)."

            -ΕΙΚΑΖΟΜΕΝΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ-
            Ο ορισμός του δούλου.

            Αφού δε μιλάς, αφού δεν εξεγείρεσαι, αφού δεν ψήφισες, αφού απείχες -εικάζω ότι συναινείς-.
            Μας το λένε κατάμουτρα κάθε μέρα. Μας κοροϊδεύουν ασύστολα. ΔΝΤ και τοπικοί εντολοδόχοι.

            Επί του προκειμένου:
            Το παράνομο εμπόριο οργάνων ανθεί παγκοσμίως διότι δεν βρίσκονται εύκολα εθελοντές δότες.
            Εύλογα, διότι κάθε μάνα και κάθε πατέρας δεν αναθρέφει ένα παιδί να το φτάσει 18 χρονών -ενήλικας όπως ορίζει το νομοσχέδιο- και να θεωρείται απριόρι μελλοθάνατο, ούτε σκοπεύει η κάθε μάνα να το βάλει σε διλήμματα που δεν ταιριάζουν στη νεαρή ηλικία.

            Έτσι έχουν υποχωρήσει οι μεταμοσχεύσεις, και προσπαθούν να τα πάρουν με όποιο τρόπο μπορούν.

            Αυτός ο τρόπος που επιχειρεί να περάσει το νομοσχέδιο είναι οργουελιανός και παράνομος από την αρχή ως το τέλος, διότι ΑΝΤΙΣΤΡΕΦΕΙ το δικαίωμα της ελεύθερης επιλογής.

            Το σωστό θα ήταν: από μια ηλικία και μετά, όχι τα 18, αλλά αρκετά αργότερα, ίσως κοντά στα 30, υπάρχει μια φόρμα για όλους, να δηλώσεις αν επιθυμείς ή δεν επιθυμείς να είσαι δότις.
            Και όχι το αντίστροφο, που θέλει να περάσει ο νόμος προϊόν σκοτεινών εγκεφάλων.

            Εκτός των άλλων, αυτό είναι και φακέλωμα.

          • Orestios avatar
            Orestios @ loretta 31/03/2011 00:14:42

            Η ιδιοκτησία, ακόμη και αυτή του σώματος, διώκεται.
            Ζήτω ο Σοσιαλισμός.

          • Ευθύμης avatar
            Ευθύμης @ Orestios 31/03/2011 02:37:49

            έτσι, ά μπράβο ρε Ορέστιε, με λίγες λέξεις τα πες όλα!
            ΕΤΣΙ.

  14. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 30/03/2011 21:39:25

    Θετικό το νομοσχέδιο για τα ζώα αλλά πολύ φοβάμαι πως η κυβέρνηση αυτή θα φορολογήσει και τα ζώα εκτός από «τα ζώα» που την ψήφισαν!!!

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/03/2011 21:41:15

    Θα βρουν δουλειά οι βαλκάνιοι έμποροι οργάνων και οι πακιστανοί τεμαχιστές πτωμάτων στο ΧΥΤΑ.

    Μόνο που αυτή τη φορά τα πτώματα θα είναι ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

    ΑΦΟΥ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΛΕΕΙ ΡΗΤΑ: ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.

    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΑ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 31/03/2011 00:15:37

      Τα καλύτερα σχέδια αλλενάκι

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/03/2011 22:45:43

    Και περιττό να προσθέσω ότι έχουμε να κάνουμε με παντελώς ΆΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΝΙΒΑΛΟΥΣ ΑΓΓΛΟΣΑΞΩΝΙΚΗΣ ΚΟΠΗΣ ΠΟΥ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΝΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΡΑΝΙΑ ΤΩΝ ΑΙΧΜΑΛΩΤΩΝ ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΕΙ ΠΡΩΤΑ

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 31/03/2011 00:15:58

      Τα γονίδια δεν αλλάζουν

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/03/2011 22:56:30

    Εθελοντικά εννοείται θα πας να δηλώσεις, όπως γίνεται τώρα.

    Μάλιστα προτείνω αν πεθάνει κανενός από αυτούς που συνέταξαν το νομοσχέδιο να πάρει το δέρμα και να το κάνει ΤΣΑΝΤΕΣ!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 31/03/2011 00:15:05

      χο χο χο
      Σατανικό!!!!!

  18. Παναγης Γαλιατσατος avatar
    Παναγης Γαλιατσατος 30/03/2011 23:30:52

    Τι σας ενοχλει στην υποχρεωτική ηλεκτρονική σήμανση του ζώου; ότι δεν θα μπορείτε να τα παρατάτε στο δρόμο όταν τα βαρεθούν τα κακομαθημένα σας, όπως αυτό - βέρο λυκόσκυλο οκτώ μηνών - που μάζεψα πριν 5 χρόνια; ότι όταν τα βαρεθήτε και πάτε να τα δέσετε σε δέντρο στο βουνό να ψοφήσουν, όπως το χάσκι που μάζεψε ο γείτονας μου, μπορούν να σας βρούν από το τσιπ; ότι δηλαδή αν φερθήτε σαν κτήνη, όπως φέρονται πάρα πολλοί σε αυτοί τη χώρα θα υπάρχει τρόπος να σας βρουν και να σας εγκαλέσουν γι' αυτό; Τόσο πολύ φοβόσαστε πια ω θρασύδειλοι; Δύο μήνες έψαχνα το κτήνος που παράτησε το σκύλο μου στο δρόμο, αλήθεια τι άλλο θα του έκανα εκτός από το να του πω τη γνώμη μου για το επίπεδο του πολιτισμού του;
    Αν κάτι με έβγαλε από τα ρούχα μου είναι αυτός που επιχειρηματολογεί κατά του τσιπ με τη φράση "δεν είμαστε δεσπότες τους ούτε ΔυΝάσΤες τους ούτε αφέντες τους". Φίλε δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Δεν έχεις σκύλο κι 'αν έχεις τον πήρες από καμιά μπουτίκ. Παρεπιπτόντως αν έχεις σκύλο, τον λυπάμαι...

    Είναι φιλαράκια μας και ζούν μαζί μας σαν μέλη της οικογένειας

    • kiki avatar
      kiki @ Παναγης Γαλιατσατος 31/03/2011 10:01:57

      @ Π Γ,
      οχι δεν αντιλεγει κανενας για το τσιπαρισμα των ζωων που εχουμε σπιτι οταν ειναι για την προστασια τους,και εγω εχω στο ενα σκυλι, τα αλλα δυο τεως αδεσποτα, που εχω δεν εχουν διοτι δεν υπαρχουν μηχανακια για να ελεγξουν το τσιπ και να βρουν τον ιδιοκτητη.
      σε αυτο που αντιδρουμε ειναι στην φορολογιση των κατοικιδιων, γιατι σιγουρα θα γεμισουμε αδεσποτα αν ειναι να φορολογησουν τους ιδιοκτητες ως τεκμηριο διαβιωσης, πηγε να το κανει ο Αλογοσκουφης και πατησαμε τις φωνες ακριβως γιαυτο, οτι θα γεμισουμε αδεσποτα, για την προστασια των ζωων φωναζουμε, το οτι τα παρατανε ειναι θεμα κουλτουρας των ιδιοκτητων, ειναι της μοδας εχουμε δεν ειναι -στον δρομο.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Παναγης Γαλιατσατος 31/03/2011 11:23:07

      μόνο τα χάσκι και τα "βέρα" λυκόσκυλα έχουν τύχη σ αυτή τη σκυλοζωή;...
      μη συσχετίζεις την επιχειρηματολογια κατά του τσιπαρίσματος, διότι είναι ευρύτερο το θέμα και δεν αφορά τη "σωτηρία" των σκύλων, μακάρι να ήταν έτσι, με την ανάγκη των σκύλων για ελευθερία και για την ανθρώπινη ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ και ΑΓΑΠΗ, και όχι ΔΕΣΠΟΤΕΙΑ

      γκέγκε;

    • juliet avatar
      juliet @ Παναγης Γαλιατσατος 31/03/2011 15:10:48

      Φίλε,τα σκυλιά μου,τα οποία ητανε αδέσποτα δεν τα αποχωρίζομαι και δεν έχω ποτέ διαννοηθεί να τα βγάλω ξανά στο δρόμο..αν κάποιος θα θελήσει να τα παρατήσει ,κάποια πατέντα θα βρει.

  19. Misha avatar
    Misha 30/03/2011 23:39:42

    Υποχρεωτικό το τσιπάρισμα όλων των ζώων με πρόφαση την προστασία τους.

    Υποχρεωτική η δωρεά οργάνων με πρόφαση το ενδιαφέρον για τους χρήζοντας μεταμοσχεύσεως.

    Σε λίγο υποχρεωτική και η ρουφιανοκάρτα πολίτη, με πρόφαση την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής και της γραφειοκρατίας.

    Εμείς γνωρίζουμε , όμως, πως ΑΥΤΟ είναι ΤΟ σχεδιο του χειρότερου είδους φασισμού που γνώρισε η ανθρωπότητα και σκοπεύει να αστυνομεύει τη ζωή και τη σκέψη των ανθρώπων 24 ωρες τη μέρα, 365 μέρες το χρόνο, να διαλύσει την ιδιωτικότητα και το «συλλογάσθαι ελευθέρως»

    Γαία πυρί μιχθήτω λοιπόν! ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ οι νεοταξίτες του ΓΑΠ. Αφού μας θέλουν Χεζμπολάχ θα μάς έχουν.

    • kiki avatar
      kiki @ Misha 31/03/2011 10:02:44

      Μουτζαχεντιν Χαλκ, Μισα.

  20. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 31/03/2011 08:34:51

    Να προστατεύσουμε τα προσωπικά δεδομένα των αδέσποτων?

  21. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 31/03/2011 08:39:25

    Εύχομαι να μη χρειαστείτε ποτέ μεταμόσχευση.
    Ειλικρινώς απογοητεύομαι για τις αποψεις που διαβάζω.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΣΟΝ ΠΕΝ 31/03/2011 11:27:35

      η ανακύκλωση ανθρώπινων οργάνων και μελών ως λύση ανάγκης και όχι ως ΤΕΛΙΚΗ ΛΥΣΗ ΑΝΕΞΟΔΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΗ...

      κονδύλια για την ιατρική έρευνα ανάπτυξης συμβατών οργάνων

      κατι άλλοι φτιάχναν και ΤΣΑΝΤΕΣ από δέρματα, έτσι λένε τουλάχιστον

  22. mithos avatar
    mithos 31/03/2011 08:43:47

    Επιτέλους ! Ο ΛΟΥΚΑΝΙΚΟΣ διακαιώνεται!

  23. stefanos avatar
    stefanos 31/03/2011 11:04:55

    Οι παγκόσμιοι δυνάστες και τα τσιράκια τους (βλέπε GAP, ραγκούση, διαμαντοπούλου και άλλα εδώδιμα) προχωρούν βήμα βήμα το σχεδιασμό τους προκειμένου να καταντήσουν τον ελεύθερο ορθόδοξο Ελληνα ένα άβουλο πιόνι, μια μαριονέτα που θα τρώει ,θα δουλεύει και θα κοιμάται κάτω από το άγρυπνο βλέμμα της τυρρανίας του παγκόσμιου δικτάτορα , μπαμπούλα, Μεγαλου Αδελφού ή οπως θέλετε πείτε τον.Όλα τα υπόλοιπα είναι για δημοσιοκαφρική κατανάλωση. Οι καιροί ου μενετοί. Οι καμπάνες χτυπούν για όλους μας, τα σημεία των καιρών ερχονται το ένα μετά το άλλο.Είναι η ώρα της εθνικής και θρησκευτικής αφύπνισης, η ώρα της προάσπισης του θεόσδοτου δώρου της ελευθερίας και της ιερότητας του ανθρώπινου προσώπου.Οφείλουμε να είμαστε έτοιμοι για όλα.

  24. juliet avatar
    juliet 31/03/2011 11:09:12

    Νιτσε:
    ''Θέλετε να ζήσετε''σύμφωνα με τη φύση'';
    Ω,ευγενικοί Στωικοί,να ξέρατε σε τι πλάνη βρισκόσαστε!Φανταστείτε μια κοινωνία οργανωμένη κατά τα πρότυπα της φύσης:απεριόριστα σπάταλη,απεριόριστα αδιάφορη,δίχως σκοπό και δίχως σεβασμό, δίχως οίκτο και δίχως δικαιοσύνη,την ίδια στιγμή γόνιμη ,στείρα και αβέβαιη.Φανταστείτε την αδιαφορία της εξουσίας!Πως θα μπορούσατε να ζήσετε με τόση αδιαφορία;''.
    Ολοι οπαδοί του Νιτσε είναι .......εμείς δεν καταλαβαίνουμε οτι τα κάνουν για το καλό μας,για να μη χαθούμε στις δαιδαλώδεις πόλεις εμείς και τα ζώα μας .
    Δηλ. και στους λαγούς θα τοποθετηθούν τσιπ;
    Έχω δυο μέρες και νταντεύω τον Εκτωρά μου ,που είναι άρρωστος,αυτός που πονά και αγαπά τα ζώα του δε χρειάζεται να του το επιβάλλει κανένας.