#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/06/2011 11:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τώρα θα δούμε αν οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ είναι τζάμπα μάγκες



Τη δόση μας την πήραμε, το Μνημόνιο 2 το συμφωνήσαμε, τους ξένους τοποτηρητές τους αποδεχθήκαμε, το λαό ξαναβάζουμε στο γύψο. Από εδώ και στο εξής τι γίνεται όμως, σε πολιτικό και κοινωνικό επίπεδο; Αυτό είναι το βασικό ερώτημα για την επόμενη ημέρα της συμφωνίας η οποία δίνει μια ανάσα στην ελληνική οικονομία αλλά αυτή η ανάσα πληρώνεται ακριβά.

Τις επόμενες ημέρες η κατάσταση θα είναι εξαιρετικά δύσκολη για την κυβέρνηση και σίγουρα αναμένονται πολύ κρίσιμες εξελίξεις.

Κατ’ αρχάς την Τρίτη υπάρχει το διευρυμένο ΚΤΕ του ΠΑΣΟΚ με την Κοινοβουλευτική Ομάδα όπου θα ανακριθούν οι υπουργοί και κυρίως ο Γ. Παπακωνσταντίνου. Εκεί θα φανεί πόσο τζάμπα μάγκες ήταν όλοι οι βουλευτές που υπογράφουν επιστολές ή βγαίνουν στα κανάλια και λένε ότι είναι υπέρ του λαού και κατά των μέτρων.

Στη συνέχεια το Μεσοπρόθεσμο θα πάει στη Βουλή. Είτε ως ένα άρθρο είτε πολλά αυτό που έχει σημασία είναι η δοκιμασία της κυβερνητικής παράταξης. Ο Γ. Παπανδρέου, σύμφωνα με πληροφορίες θα θέσει ένα δίλημμα. Ή το ψηφίζετε ή ρίξτε με. Ψήφος εμπιστοσύνης δηλαδή με την απειλή των πρόωρων εκλογών.

Αν θα υπάρξουν διαρροές και πόσες είναι το κρίσιμο σημείο. Το ζήτημα είναι πως αν ψηφιστεί το Μνημόνιο 2 πώς θα πάνε οι βουλευτές να κάνουν διακοπές στις πατρίδες τους; Πόσο θα τολμήσουν να βγαίνουν στους δρόμους με το φόβο των γιαουρτιών και της γιούχας;

Πώς θα εξηγήσουν στον κόσμο ότι θα πληρώσει ξανά λογαριασμό; Και πως θα του πουν ότι μπαίνουν ξένοι επιτηρητές;

Και πώς θα αντιδράσει ο κόσμος που είτε είναι αγανακτισμένος στις πλατείες, είτε στο σπίτι του, αισθάνεται οργή για τα μέτρα που θα του αλλάξουν τη ζωή. Και κυρίως γιατί τους υπόσχονταν από πέρυσι ότι δε χρειάζονται άλλα μέτρα, αλλά τώρα υφίσταται νέα βαρβαρότητα. Καταλαβαίνει καλά ότι δεν υπάρχει πια το δίλημμα Σοσιαλισμός ή Βαρβαρότητα αφού και τα δύο είναι οι όψεις του ίδιου νομίσματος.

Αν και εφόσον το Μνημόνιο περάσει από τη Βουλή, θεωρείται δεδομένο ότι θα γίνει ριζικός ανασχηματισμός, ίσως και πριν τη Σύνοδος Κορυφής.

Σύμφωνα με πληροφορίες, στο Μαξίμου συζητούν πλέον ακόμη και απομάκρυνση του Γ. Παπακωνσταντίνου και αντικατάστασή του με κάποιον τεχνοκράτη.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει το πρόσωπο που θα αναλάβει το ταμείο δημόσιας περιουσίας αφού ουσιαστικά και τυπικά θα είναι ο άνθρωπος που θα χειρίζεται τα πάντα, πιο πάνω και από τον τσάρο της οικονομίας. Δεν είναι τυχαία, να πούμε η συνάντηση του Γ. Παπανδρέου με τον Απ. Ταμβακάκη, ενώ συζητήσεις έχουν γίνει και με άλλους τραπεζίτες.

Όλα τα λεφτά, πάντως, είναι ο τρόπος «υποδοχής» του νέου Μνημονίου. Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμη η κυβέρνηση δεν το έχει δώσει επίσημα στη δημοσιότητα. Οι βουλευτές δεν θα το έχουν διαβάσει καν και θα υποχρεωθούν να το ψηφίσουν. Για να δούμε πόσα απίδια έχει ο σάκος, που λένε και στο χωριό....

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sta_a avatar
    Sta_a 05/06/2011 11:35:42

    Ναι μωρέ οι επαναστάτες Πασόκοι. Ποιόν δουλεύουν. Για τον Γιωργάκη δουλεύουν. Μιλάμε τώρα για απόλυτη έλλειψη αξιοπρέπειας. Τους είπαν μάλλον "πάρε αυτά τα λεφτά και ψήφισέ το ή αν δεν το ψηφίσεις θα σου κάνουμε αυτό και αυτό σε σένα και στην οικογένειά σου κτλ" .
    Βγήτε ρε Πασόκια, αν είστε Ελληνες και Ελληνίδες, αν θέλετε να αντισταθείτε στην Νέα Τάξη Πραγμάτων και πείτε όχι και μείνετε στην ιστορία που ρίξατε τον πιο ψεύτη και κακούργο πρωθυπουργό..
    Δώστε αξία στη ζωή σας. Πόσο καιρό θα ζήσετε ακόμη; άλλα 40-50 χρόνια, άν είστε τώρα 45-50 χρονών? E;; . Δεν αξίζει να αντισταθείτε τώρα και να υπομείνετε αυτά που σας έχουν πεί ότι θα πάθετε αν δεν το ψηφίσετε αλλά θα είστε ήρωες παρά να λειώσετε στις βιλλάρες σας φτάνοντας 100 χρονών;
    Εκτός αν είστε και εσεις λιγόψυχοι, πουλημένοι πασόκοι.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Sta_a 05/06/2011 12:18:09

      Δε δουλεύουν για το γιωργάκη φίλε μου. Δουλεύουν για την κομματική τους βάση, τα κομματόσκυλα. Αυτοί πρέπει να είναι περί τους 100.000-200.000. Η χώρα είναι όμηρος αυτών.

  2. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 05/06/2011 11:57:11

    Tι συζηταμε τωρα. Οι ανθρωποι ειναι τελειως ξευτιλες και το εχουν αποδειξει. Σιγα μην αντιδρασουν. Πανω απ' ολα η καρεκλα. Ισως δεν εχουν φοβηθει ακομα αρκετα. Ισως λοιπον πρεπει να τους φοβησουμε περισσοτερο. Αλλη λυση δεν υπαρχει. Γιατι εαν δεν φυγει εγκαιρως αυτη η αθλια παρεα τοτε η Ελλαδα που ξερουμε ειναι χαμενη.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/06/2011 11:58:56

    Δεν πηραμε ΚΑΜΙΑ Δόση !! ( ακόμη )
    "αγορασαμε διαλόγους"
    υπομονη... ο Ιουλιος ειναι μακρια...

    ΠΠ

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/06/2011 12:14:50

    Πρασινοι Πολιτικοι Χοντρεμποροι θα ψηφισουν Νομοσχεδιο Χροντρικη !!!???

    Εχω ρωτησει τους 16 και για τη Νεα Δανειακη ΙΙ ορους και προϋποθεσεις!!.....
    ΝΑΙ - ΟΧΙ

    ΠΠ

  5. Orestios avatar
    Orestios 05/06/2011 12:17:03

    Δεν χρειάζεται να μας δείξουν τίποτα πια.
    Εκείνο που θα πρέπει να φροντίσουν είναι να συντάξουν όσο το δυνατόν καλύτερη απολογία.
    Τα πράγματα οδεύουν προς το τέλος τους και η Κυβέρνηση της Ντροπής σύντομα θα κλειθεί να απολογηθεί για όλα όσα έπραξε εναντίον των Ελλήνων.

  6. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 05/06/2011 12:31:54

    Τώρα κατάλαβαν οι καψεροί τι ψήφισαν. Σοσιαλισμός ίσον βαρβαρότητα, απλά δεν το διάβασαν σωστά. Περίμεναν τη συνέχεια του έργου "πάρε κόσμε" αλλά ατύχησαν. Είναι να μην σκυλιάζουν και οι Ευρωραίοι; Ζεστό δικό τους χρήμα που το διαχειρίστηκαν άσχετοι, ανίκανοι, κλέφτες, και...και...και αντιπρόσωποι που έλεγε και κείνη η καϋμένη στην τηλεόραση. Χάλια αδιόρθωτα.

  7. anonymous avatar
    anonymous 05/06/2011 14:18:06

    Ανοίξτε τις πόρτες να φύγουνε οι κότες. Οποιος διαφωνεί καταψηφίζει

  8. GEODETIS avatar
    GEODETIS 05/06/2011 14:22:33

    διαβάζω στο άρθρο ότι ψάχνουν τεχνοκράτη για την αντικατάσταση του Παπακων/νου ....
    για πές μου εσυ βρε κουμπάρε ΠΠ που τα γνωρίζεις αυτά ... ο Παπακ/νου, τεχνοκράτης του LSE den δεν είναι ;;; αυτός δεν ήταν ο νεοφώτιστος τεχνοκράτης που τοποθετήθηκε στον γίγαντα ΟΤΕ όταν αποφασίστηκε να τον κόψουν στο μπάγκο του χασάπι και να τον πουλήσουν κομμάτι κομμάτι; ποιόν άλλο καλύτερο τεχνοκράτη ψάχνουμε;;;; μα ο άνθρωπος έχει στο βιογραφικό του την επιτυχημένη λογιστική εκκαθάριση του ΟΤΕ ;;;; τι καλύτερο απο αυτό ;;;;

  9. ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ avatar
    ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ 05/06/2011 14:33:15

    Μήπως γνωρίζει κάποιος να μας ενημερώσει αυτές οι δόσεις" χρημάτων" του μνημονίου πως ακριβώς διατίθενται ;
    Αυτή η 5η δόση πως ακριβώς θα κατανεμηθεί και σε ποιους ;

  10. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 05/06/2011 14:56:50

    Γνωστά ΠΑΣΟΚια που ούτως ή άλλως τα "μάζεψαν" απο την πρώτη κιόλας ημέρα.
    Απλούστατα ήθελαν να κάνουν καλοκαίρι στα χωριά τους χωρίς να τους γιουχάρουν οι ψηφοφόροι τους...
    Το ότι πούλησαν την πατρίδα ΔΕΝ ΜΑΖΕΥΕΤΑΙ με τίποτα.
    Άλλωστε η έννοια του Μεσοπρόθεσμου σημαίνει ότι βρισκόμαστε στη δεύτερη φάση του εγκλήματος στο οποίο έχουν και αυτοί συμμετάσχει:
    Α' φάση ψήφιση του Μνημονίου (δηλαδή υπογραφή της θανατικής καταδίκης του ελληνικού λαού)
    Β' φάση ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου (δηλαδή στήσιμο στα έξη μέτρα και εκτέλεση).
    Γ' φάση (το επόμενο βήμα) η Χαριστική Βολή.
    Θα τους αφήσουμε;

  11. Κώστας avatar
    Κώστας 05/06/2011 16:27:56

    Εναλλακτικός τίτλος, πιο κοντά στην πραγματικότητα και την ιστορία:

    "Τώρα θα ξαναδούμε πως οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ είναι τζάμπα μάγκες"