#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/03/2012 12:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τότε που ο ΣΥΡΙΖΑ ήθελε να απαγορεύσει τις παρελάσεις



"Σε καλέσματα κοινωνικά και συλλογικά καλούμε τον κόσμο μας να συμμετάσχει", είπε μεταξύ άλλων ο κ. Στρατούλης και παρατήρησε ότι "ο κόσμος θα κατέβει να διαδηλώσει έτσι κι αλλιώς. Εμείς, όπου διαδηλώνει κόσμος είμαστε εκεί". Το στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ τόνισε επίσης ότι "οι μούτζες και οι προπηλακισμοί δεν είναι σωστοί".

"Καλά κάνει και διαδηλώνει ο κόσμος γιατί αυτή τη στιγμή υφίσταται μια μεγάλη αδικία" απάντησε ο κ. Μιχελάκης και επέμεινε στο ερώτημά του αν ο ΣΥΡΙΖΑ καλύπτει πολιτικά αυτούς που αμαυρώνουν τις διαδηλώσεις. "Γιατί δε λέτε ευθέως εμείς διαφωνούμε με τις παρελάσεις, δεν τις θέλουμε, δεν τις πιστεύουμε;" συνέχισε ο εκπρόσωπος της ΝΔ και εγκάλεσε το στέλεχος του Συνασπισμού επειδή  "άνθρωποι από το χώρο σας έφτασαν στο σημείο να λένε ότι η καταστροφή της Σμύρνης ήταν ατύχημα...".

Επειδή λοιπόν η υποκρισία περίσσεψε  και απαιτείται τουλάχιστον πολιτικό θράσος χιλίων (αριστερών) καρδιναλίων για να το παίζουν ορισμένοι αντιμνημονιακοί στις παρελάσεις θυμίζουμε τις γινόταν μόλις πριν από δυο χρόνια στις παρελάσεις:

Πλην Λακεδαιμονίων (δημοσιεύθηκε στις 26/03/2010)

Έτυχε να είμαι στην παρέλαση των μαθητών της Ραφήνας… Και να περιμένω την κόρη μου να παρελάσει. Μαζί τα άλλα δύο παιδιά μου. Ο μικρός κουνούσε ενθουσιασμένος μια μικρή σημαιούλα. Η ατμόσφαιρα γιορτινή… Πρώτοι-πρώτοι πέρασαν μερικοί υπερήλικες. Απομεινάρια της θρυλικής εκείνης Εθνικής Αντίστασης 1941-44. Ένας από αυτούς κρατούσε μια από εκείνες τις παλιές σημαίες με το μεγάλο σταυρό στη μέση (τη λέγαμε κάποτε «η σημαία της στεριάς»)…Μετά ακολούθησαν τα παιδιά…

Και κάπου εκεί θυμήθηκα τις βλακώδεις απόπειρες των ΣΥΡΙΖΑίων να σταματήσουν τις παρελάσεις της 25ης Μαρτίου. Και με έπιασε νευρικό γέλιο με τις διάφορες θεωρητικούρες περί «εθνικισμού»…

Οι του ΣΥΡΙΖΑ, οπαδοί του άκρατου ατομικισμού, της απόλυτης εξατομίκευσης και της μοναδικής απολυτότητας τους. Οπαδοί της άποψης πως το εγώ είναι το παν και το εμείς είναι τίποτα….

Στη συνέχεια το γέλιο έγινε καγχασμός όταν άκουσα τους περισσότερους γύρω μου να λένε για τις πατρίδες των παππούδων τους μια τέτοια μέρα. Μέσα στις σκόρπιες κουβέντες των Μικρασιατών γύρω μου θυμήθηκα την απίθανη κ. Ρεπούση, που είχε γράψει για «το συνωστισμό της Σμύρνης». Σκέψου σε αυτούς εδώ (όλοι Μικρασιάτες αυτοί που εποίκισαν τη Ραφήνα) να τους έλεγε κανείς για τον «συνωστισμό» της Ρεπούση. Θα αγρίευαν άσχημα και ίσως επαναστατούσαν, μέρα που είναι…

Κι όμως, εκεί που τώρα υπάρχει η «έρημος» του ΣΥΡΙΖΑ και η «ξεραΐλα» της Ρεπούση υπήρχε κάποτε μια ζωντανή διανόηση. Βέβαια την εποχή εκείνοι πολλοί αριστεροί διάβαζαν. Και αρκετοί είχαν υπόψη τους και λίγο τον   …Μαρξ!!! Μερικοί εξ αυτών μάλιστα διάβαζαν συστηματικά και ήξεραν και περί συλλογικής συνείδησης, και περί συλλογικής μνήμης, και περί του «εμείς» και περί του «ανήκειν»…

Όμως τα χρόνια πέρασαν και μαζί τους και οι ιδεολογίες που δεν ανανεώθηκαν. Και κάποια στιγμή φτάσαμε στη Ρεπούση. Και τότε έγινε μαζική εισαγωγή κατεψυγμένων θεωριών περί «πολυπολιτισμικότητας» (κατεψυγμένων λόγω του ότι όλα άρχισαν στον Καναδά -τέλη δεκαετίας του 1960- και είχαν σαν στόχο να διασώσουν οι Γαλλόφωνοι το εθνικιστικό Κεμπέκ τους!!!).

Στην Ελλάδα όμως όλα τα παραπάνω, «εθνικιστικά» και γκετοποιημένα, μας ήρθαν σαν «αντι-εθνικιστικά» και «φρέσκιες θεωρίες» στα τέλη της δεκαετίας του 1990!!! Επί Σημίτη. Και η αποϊδεολογικοποιημένη αριστερά μην έχοντας τίποτα καλύτερο τα άδραξε. Η «πρόοδος» βρήκε νέα σημαία, ο Σημίτης βρήκε παντιέρα, και οι του ΣΥΡΙΖΑ νέα «ιερή» ιδεολογία να πιστέψουν…  Η Δεξιά αδιαφόρησε (μην πω πως υιοθέτησε και μερικές από αυτές τις ασυναρτησίες) μιας και ως γνωστόν στην Ελλάδα οι δεξιοί ελάχιστες φορές ασχολήθηκαν με ιδέες και ιδεολογίες…

Κάπως έτσι φτάσαμε στην εποχή της απόλυτης εξατομίκευσης. Και με την βοήθεια της τηλεόρασης βγήκαν οι «πολέμαρχοι» του «εθνικισμού» και υπέρμαχοι της «κάργα προόδου» να μιλάνε για την κατάργηση των παρελάσεων… Καθόλου τυχαίο πως κύριος εκφραστής αυτών των ιδεών υπήρξε ο πλέον προβεβλημένος σταλινικός εκπρόσωπος της «υψηλής μπουρζουαζίας» εν Ελλάδι: ο Αλέκος Αλαβάνος…

Πάντα απορούσα για το πώς η υψηλή μπουρζουαζία, διεθνώς, έλκονταν τόσο πολύ από τον Σταλινισμό (π.χ. Φίλμπι κλπ)! Και πάντα απορούσα από το πόσο εύκολα η υψηλή μπουρζουαζία της Ελλάδος μπορούσε να μπασταρδεύει ακόμα τον Σταλινισμό – κάνοντας τον σαλάτα με την τριτοκοσμική «πολυπολιτισμικότητα» (το τι έχει πει αυτός ο Αλαβάνος δεν λέγεται)!!!

Τώρα το πώς πέρασαν αυτές οι απόψεις σαν «αριστερές» και «προοδευτικές» στην Ελλάδα, ένας θεός κι ο ΣΥΡΙΖΑ το ξέρουν… Αλλά πόσοι άραγε και από το ΠΑΣΟΚ και από τη ΝΔ έδωσαν με γνώση και συγκρότηση κάποιον αγώνα στο πεδίο των ιδεών;

Ευτυχώς, όμως, τα μεγάλα σύνολα, τα έθνη, οι λαοί, οι κοινωνίες, ζουν, υπάρχουν και κινούνται με άλλες νόρμες πολύ πέρα από τις ιδεοληψίες όλων των εισαγωγέων «φρέσκων ιδεών» και κοπανιστού αέρα…

Και θα πάμε και του χρόνου, καλά να είμαστε, και πάλι στην παρέλαση με τα παιδιά… Άσε που έχουμε και το θετικό πως ο Τσίπρας τέλειωσε τον Αλαβάνο!. Αυτό που το βάζεις;. Δεν είναι και λίγο: Να έχει τελειώσει ο Αλαβάνος και να συνεχίζονται οι παρελάσεις… Να, λοιπόν, που κάποιοι πέρασαν ΣΥΡΙΖΑ και δεν ακούμπησαν…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ηλίας avatar
    Ηλίας 13/03/2012 12:35:45

    Το νόημα δλδ είναι ότι η νδ θέλει παρελάσεις και μνημονια εξευτελισμου και ο συριζα δε θελει παρελασεις και μνημονια εξευτελισμου....
    Χμμμμ...ναι...πολύ δυσκολη η επιλογη...θα δυσκολευτω στην καλπη...!

    • factorx avatar
      factorx @ Ηλίας 13/03/2012 12:57:27

      Ρε Ηλία, σεβαστές οι απόψεις σου, αλλά μην το παίζεις και Νεοδημοκράτης σε παρακαλώ. ΣΥΡΙΖΑΙΟΣ αμετανόητος είσαι. Κι αυτό που κάνεις θυμίζει τις προβοκάτσιες που ξέρει καλά ο χώρος σου

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ factorx 13/03/2012 13:21:52

        Στη διαθεση σου και τα στοιχεια μου οποτε θελεις [απο αυτα σε διαβεβαιω θα καταλαβεις τι ειμαι και απο που κρατα η σκουφια μου]
        Σε παραδεχομαι για ενα πραγμα μονο. Φαινεσαι και νομιζω εισαι αγνος πατριωτης και ιδεαλιστης αλλα αποδεδειγμενα εχεις πονταρει σε λαθος αλογο φιλε μου. Πολλοι αργησαμε να το καταλαβουμε αλλα το καταλαβαμε. Η εκτιμηση μου παντως δεν αλλαζει για το προσωπο σου παρολο το κοψιμο που τρωω και σε ευχαριστω για τη δημοσιευση.

        • factorx avatar
          factorx @ Ηλίας 13/03/2012 13:39:14

          Τι να τα κάνω τα στοιχεία σου; Δεν θελω να κάνω ...κόμμα. Και πάλι κάνεις λάθος. Σε ιδέες ποντάρω και σε οράματα.

          • Δεξιός μέχρι το κόκκαλο avatar
            Δεξιός μέχρι το κόκκαλο @ factorx 13/03/2012 16:57:12

            Γιαούρτι και φωτιά σε κάθε επίσημο!
            Να γίνει επίσημη θέση της βάσης!

          • B.K.Σ. avatar
            B.K.Σ. @ Δεξιός μέχρι το κόκκαλο 13/03/2012 18:02:23

            Έτσι, έτσι, να ικανοποιηθεί επιτέλους και ο πραγματικά επιδιωκόμενος στόχος του ΣΥΡΙΖΑ!! επιτέλους να καταργηθούν οι παρελάσεις!!!

  2. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 13/03/2012 12:47:55

    Μα και τώρα ,το ίδιο αποτέλεσμα επιδιώκει ο ΣΥΡΙΖΑ.

    Με το να εκμεταλευτεί την αγανάκτηση του κόσμου ,αποσκοπεί στη μπαχαλοποίηση και τελικά κατάργηση των παρελάσεων.

    Μην ξεχνάμε το ποιόν αυτών τών ατόμων ,και αυτών που κρύβονται απο πίσω τους.

    Και εις υγείαν τα κορόιδα ,που πιστεύουν πως όλοι αυτοί έγιναν ξαφνικά...πατριώτες , επειδή πουλάνε αντιμνημονιακές αερολογίες!

  3. Νικόλας avatar
    Νικόλας 13/03/2012 12:51:39

    Μικρός μου άρεσε να βλέπω τον στρατό να κάνει παρελάσεις.
    Επίσης μου άρεσε πολύ που σαν στρατιώτης είχα παρελάσει και εγώ.
    Φυσικά τότε (και τώρα) δεν είχα καταλάβει γιατί έπρεπε να συμμετείχα στην παρέλαση σαν μαθητής 2 φορές το χρόνο (και άλλη μία σαν λιτανεία για τον πολιούχο της πόλης μου).

    Είμαι φυσικά υπέρ να κάνει τις παρελάσεις ο στρατός αλλά κατά των μαθητικών παρελάσεων.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Νικόλας 13/03/2012 17:28:01

      Γιατί τι έπαθες που παρέλασες σαν μαθητής;

  4. tasos1 avatar
    tasos1 13/03/2012 13:12:46

    Όλα έχουν τα όριά τους μεγάλε... Και τα νεράντζια δεν έχουν μυαλό!

  5. kprotop avatar
    kprotop 13/03/2012 13:26:35

    Αν τα πρασινακαφέ βάλουν τις ξιφολόγχες θα σου πω πόσα νεράντζια θα πετάξεις τότε...

  6. bird avatar
    bird 13/03/2012 13:27:29

    Μου κάνει "εντύπωση" που ο ΣΥΡΙΖΑ και άλλες θολοαριστερές δυνάμεις καταδικάζουν διαχρονικά τον εγχώριο "εθνικισμό" και παράλληλα υπερασπίζονται τον "εθνικισμό" των Σκοπίων και όχι μόνο.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ bird 13/03/2012 14:26:22

      Έτσι ακριβώς...

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/03/2012 13:34:51

    Αυτό το κόμμα με τις συνιστώσες, κινείται πολύ ευέλικτα στο κυκλικό πολιτικό φάσμα, σαν τις θηλειές που κάνουν παρέλαση στις ζώνες των παντελονιών: Από την ούγια (μπροστά) μέχρι το φερμουάρ (πίσω).

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 13/03/2012 14:16:18

    Εχω παρελασει τουλαχιστον 26 φορες ενωπιον θεατων συγγενων και φιλων,στο Δημοτικο, στο Γυμνασιο( εξαταξιο),στο πανεπιστημιο και στο Στρατο! Καθε φορα αισθανομουν υπερηφανος ατενιζοντας την Ελληνικη σημαια και ακουγοντας τα ελληνικα εμβατηρια. Καθολου εκεινη τη στιγμη δεν ενοιωθα φασιστας ουτε καταπιεστης ουτε καν εθνικιστης , παρα μονο ενας ευγνωμων Ελληνας , απεναντι στους ανθρωπους που εδωσαν πολλα με επακολουθο να εχω την δυνατοιτητα ΕΓΩ να μπορω να παρελαυνω ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ!!

    • Νικήτας avatar
      Νικήτας @ ΝΤΙΝΟΣ 13/03/2012 17:02:39

      Ἐτσι είναι έτσι πάει και όσοι καταλαβαίνουν. Οι άλλοι ας ρίχνουν νερό στον καραεθνικισμό των Σκοπίων, των Γκρίζων Λύκων (ή λυκόπουλων) & Σια.

  9. S.P. avatar
    S.P. 13/03/2012 14:31:08

    Κοίταζα τον Κουβέλη σε κάποιο κανάλι, πως δικαιολογούσε τις παρελάσεις.
    Για λύπηση ήτανε. Μετανoούσα Μαγδαληνή για να πάρει κανένα ψήφο.
    Όπου κυβέρνησε το κόμμα του ΤΕΕ (βλέπε και πολεοδομία) ή Πανεπιστήμια (βλέπε διάλυση) τα έκανε μούσκεμα. Αλλού ήταν δεκανίκι του πασόκ με το αζημείωτο.

  10. johnny avatar
    johnny 13/03/2012 14:36:21

    Αυτο που παρατηρω ειναι ολη την ρητορικη της η ΝΔ να την εξαντλει μονο εναντιον της αριστερας και διερωτωμαι απο ποτε η αριστερα απεκτησε τοση δυναμη που την φοβαται ενα κομμα εξουσιας με προγραμμα,ενιοτε και αντιμνημονιακο;Εκτος κι αν ο βασικος στοχος ειναι οι ψηφοι της χρυσης αυγης μετα την μεταγγραφη Αδωνη Βοριδη,και ο μονο τροπος να τους αποκτησει ειναι ο κομουνιστικος κινδυνος.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ johnny 13/03/2012 17:36:53

      Αν ήταν έτσι όπως τα λες με τον Άδωνι κλπ, θα τους είχαμε ήδη τους παλαβούς με τη 'μεταγραφή', δεν χρειαζόταν επιπλέον η 'αντικομμουνιστική' ρητορική. Αλλά ακραίους δεν ψαρεύουμε, ούτε από τη μια, ούτε από την άλλη. Ξέχασες πως ο Σαμαράς έχει πει επίσης ποτέ μη με ψηφίσουν οι Φωτόπουλοι.

      Η νδ αντιπαρατίθεται ιδεολογικά, σε όλο το φάσμα.

      Η αριστερά ας απαντήσει με επιχειρήματα λοιπόν, παρά να λέει πως όποιος της ασκεί κριτική, επισείει ...(ανύπαρκτους) κομμουνιστικούς κινδύνους.

      • johnny avatar
        johnny @ victoria (true) 13/03/2012 18:24:35

        Τοτε προς τι ολη αυτη η αντιπαραθεση;Εχει αραγε συνειδητοποιησει η ΝΔ οτι ο πραγματικος της αντιπαλος ειναι το ΠΑΣΟΚ του Βενιζελου,που μετα τον κερδισμενο χρονο που του εδωσε η συμετοχη στη κυβερνηση Παπαδημου,υποκυπτοντας στον εκβιασμο των εταιρων,εχει πλεον ανακαμψει και αν και δεν απειλει την πρωτη θεση ωστοσο περιοριζει τηνπιθανοτητα χρεοκοποια;Εκτος κι αν στο προγραμμα ειναι συνεργασια των δυο με κοινο αντιπαλο την αριστερα.Με τη μονη διαφορα οτι η παγιδα για την ΝΔ ειναι η ''καβατζα'' της ΔΗΜΑΡ που σιγουρα θα στραγγιξει ο χοντρος,ενω απο τα δεξια τι περιθωρια εχει αν δεν παρει απο την ακρα δεξια,μιας κι απο το ΛΑΟΣ πηρε την ''αφροκρεμα''.

  11. WY avatar
    WY 13/03/2012 15:02:30

    απάντησε ο κ. Μιχελάκης και επέμεινε στο ερώτημά του αν ο ΣΥΡΙΖΑ καλύπτει πολιτικά ##αυτούς που αμαυρώνουν τις διαδηλώσεις.##

    .....................................................................................................................................

    Ή δεύτερη απαράδεκτη δήλωση τού Μιχελάκη,σχετικά μέ τίς παρελάσεις,μετά από τίς δηλώσεις του,γιά τά γεγονότα τής Θεσ/κης,τήν 28η Οκτ.2011,από διαμαρτυρόμενους καί τότε Έλληνες Πολίτες .
    Τελικά, καθημερινά αποδεικνύεται,ώς εκπρόσωπος τύπου τής Ν.Δ. σέ κάθε εμφάνισή του καί πιό ανεπαρκής αλλά κι εκτός κλίματος τής Ελληνικής κοινωνίας.

    Δυστυχώς ελάχιστος!!!!!!!!

  12. m avatar
    m 13/03/2012 15:13:57

    Προσωπικά εκτός από το ΣΥΡΙΖΑ θυμάμε και τον Πανάρετο στην ιστοσελίδα του Υουργείου Παιδείας....ypepth.opengov.gr/panaretos/?p=3712

  13. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 13/03/2012 15:47:44

    Δημητράκη, γιατί δεν απαντάς στον κ. kprotop, φοβάσαι τις ξιφολόγχες;

  14. Σπύρος avatar
    Σπύρος 13/03/2012 15:50:47

    Κατ' αρχήν να καταθέσω τα ...κομματικά μου διαπιστευτήρια. Δεν έχω ψηφίσει ποτέ ΣΥΡΙΖΑ ούτε κάποιο κόμμα ή ...απόκομμα της Αριστεράς και των συνιστωσών της. Ανήκω ιδεολογικά στον κεντρώο, φιλελεύθερο, φιλοδυτικό χώρο. Αυτά για όσους βιάζονται να βάλουν ταμπέλες και να βγάλουν εύκολα συμπεράσματα.
    Είμαι ωστόσο ΚΑΤΑ των παρελάσεων. Κατά, εξηγούμαι, του τρόπου με τον οποίο γίνονται σήμερα. Γιατί οι παρελάσεις με ρυθμό, βήμα, στοίχιση κλπ. είναι αυτονόητα μέρος της λειτουργίας του Στρατού πριν ή, συχνότερα, μετά από μια στρατιωτική επιτυχία. Είναι μέρος του Ψυχολογικού Πολέμου (ΨΠ) και δεν έχω καμιά αντίρρηση για αυτή τη λειτουργία, μιας και τα παραπάνω χαρακτηριστικά των παρελάσεων μόνο σε τακτικά στρατιωτικά σώματα προσιδιάζουν. Η ένστασή μου βρίσκεται στη συμμετοχή των μαθητών σε αυτές με τον τρόπο, την εμφάνιση και την αισθητική που επικρατεί σήμερα. Ως Έλληνες έχουμε πάρει διαζύγιο από τον ορθολογισμό και θεωρούμε φυσιολογικό, πατριωτικό, εθνικό κλπ το να βαδίζουν οι μαθητές μας "ζυγημένοι" και "στοιχημένοι", πιθηκίζοντας το στρατιωτικό βήμα; Πόσος πατριωτισμός λείπει στους άλλους λαούς της Ευρώπης και πουθενά δεν απαντάται παρόμοιο φαινόμενο; Δεν είναι αναπόφευκτο να καταντά γελοίο το θέαμα; Ειδικά στην επαρχία έχει καταντήσει τόσο τραγελαφικό το γεγονός που απορώ με το επίπεδο της αισθητικής μας. Ας μου εξηγήσει κάποιος πώς υπηρετείται η εθνική μνήμη και αυτογνωσία, πώς τιμώνται οι πεσόντες και η θυσία τους με μια καθαρά μηχανική-εξαρτημένων αντανακλαστικών, άτεχνη κίνηση του σώματος. Μήπως απλώς εξυπηρετείται η "ηδονοβλεπτική" ματιά ορισμένων, στόχος που πόρρω απέχει από την ιερότητα της ημέρας και προσβάλλει τελικά την εθνική μνήμη; Γιατί κανένας δεν τολμά να μιλήσει ανοιχτά για όλα αυτά που είναι κοινός τόπος διαπιστώσεων; Ακόμα και οι στείρες ομιλίες σε σχολεία και ναούς ποιο στόχο επιτυγχάνουν; Αντί για παρελάσεις και όλες αυτές τις κενές περιεχομένου εκδηλώσεις, δε θα μπορούσαν να γίνονται ουσιαστικές δραστηριότητες και συζητήσεις στο πλαίσιο του σχολικού προγράμματος με τη συμμετοχή και συμβολή των μαθητών, ώστε να αποκτήσουν συνείδηση του τι, πώς, πότε, μιας εθνικής επετείου; Γιατί να μη βιώνεται η εθνική γιορτή σαν ημέρα αναβάπτισης με αυθόρμητες, πανηγυρικές διαδηλώσεις, χωρίς βήμα, στις οποίες θα συμμετέχουν τα νέα παιδιά, χωρίς τον καταναγκασμό και το φορμαλισμό μιας στρατιωτικής παρέλασης; Μήπως γιατί ούτε να διαδηλώσουμε μπορούμε ελεύθερα, αν δεν είμαστε "καπελωμένοι" από μια ψευδοπροοδευτική κομματική σημαία της αριστεράς, ενώ την ίδια στιγμή δεν μπορούμε να ελέγξουμε τα "τάγματα εφόδου" (SA) των συναφών κομματικών φορέων; Είναι καιρός, με την ευκαιρία της κρίσης να επανεξετάσουμε όλα τα παραπάνω, αλλά το κυριότερο, να κοιταχτούμε στον καθρέφτη. Η εθνική μας αυτογνωσία είναι απαραίτητο θεμέλιο και προϋπόθεση για την ανασυγκρότηση και ανάκαμψη της πατρίδας μας. Ας τιμήσουμε αυτές τις κρίσιμες ώρες, έστω μια φορά, τον εθνικό μας ποιητή που είπε το περίφημο, και τόσο επίκαιρο: «το έθνος πρέπει να μάθει να θεωρεί εθνικό ό,τι είναι αληθινό»

    • kprotop avatar
      kprotop @ Σπύρος 13/03/2012 16:18:32

      Άλλες χώρες δεν είναι κυκλωμένες από εχθρικά διακείμενους λαούς...

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Σπύρος 13/03/2012 18:35:54

      Όταν βασιλέψει η ειρήνη στον κόσμο και εγώ υπέρ της κατάργησης των παρελάσεων θα είμαι. Το πρώτο βήμα όμως σε αυτή την κατεύθυνση δεν είναι η κατάργηση των παρελάσεων. Εκτός και αν είναι η επιθυμία των εχθρών μας. Προσωπικά δε με ενόχλησαν ποτέ οι παρελάσεις. Πρέπει να είσαι κομμουνιστής ή αριστερός για να τις αντιπαθείς. Εκτός φυσικά ανα γιορτάζανε την επανάσταση του προλεταριάτου οπότε φαντάζομαι θα ήταν υποχρεωτικές για όλους τους μαθητές.

  15. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 13/03/2012 15:53:07

    Παρελάσεις πρέπει να γίνονται! Τα κομάντα στη στεριά, οι πιλότοι στον αέρα και οι καπεταναίοι στη θάλασσα. Μην ακούω εδώ μαλακίες από τον κάθε Στρατούλη, που τα μαζεύει από 300 γωνιές και μου το παίζει αριστερός εκ του ασφαλούς.

    Την 25η μαρτίου θέλω, σημαίες, λάβαρα, όλα τα Σώματα έξω να παρελάσουν και να τραγουδήσουμε όλοι μαζί τον Εθνικό Ύμνο. Έτσι για τις ψυχές μας, τις ψυχές των παιδιών μας και τις ψυχούλες αυτών που έχυσαν το αίμα τους για να παίζει ο κάθε Στρατουλάκος το ριρί του.......

    Αμάν πια νισάφι....

    • freedom avatar
      freedom @ ΑΡΚΑΣ 14/03/2012 16:15:40

      ακριβώς αυτό αισθάνομαι!!!! και ας μην αρχίσω κουβέντα για τους αριστερούς και την ιστορία τους, γιατί θα πάρει αιώνες, που δυστυχώς δεν διαθέτω...

  16. ΛΟΓΟΣ avatar
    ΛΟΓΟΣ 13/03/2012 16:31:11

    Μαλιστα...καλη η...ιστορικη αναδρομη, αλλα "ξεχασατε" να μας πειτε τι γινεται ΣΗΜΕΡΑ:

    - Ο λαος ΘΕΛΕΙ τις παρελασεις, αλλα ΟΧΙ τους πολιτικους ΟΛΩΝ των κομματων. Αποδειξη γι' αυτο, το οτι προσφατα στη Ροδο, στη Θεσσαλονικη και αλλου, οι παρελασεις ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ μολις εφυγαν οι πολιτικοι.

    - Οποιος νομιζει πως η συντριπτικη πλειοψηφια των 50+ που κραταγαν ελληνικες σημαιες κι εβριζαν τους πολιτικους ειναι...συριζαιοι, ας συνεχισει μακαριως τον υπνο του. Κι οταν αλλαξει πλευρο, ας μας πει οτι ειναι...χρυσαυγιτες.

    - Αποδειξη για το ποσο στεκουν τα οσα γραφετε, το γεγονος πως ΚΚΕ και Συριζα ΑΠΕΙΧΑΝ απο την προσφατη διαμαρτυρια στη Ροδο, ακριβως επειδη ηξεραν πως δεν θα περασει η προπαγανδα τους για καταργηση των παρελασεων. Υπαρχουν σχετικα δελτια τυπου, ψαξτε και θα τα βρειτε.

  17. δημητρης avatar
    δημητρης 13/03/2012 16:37:23

    OI ΞΙΦΟΛΟΓΧΕΣ ΜΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΙΣΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑΔΕΣ ΣΤΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙ.

    • kprotop avatar
      kprotop @ δημητρης 13/03/2012 16:46:21

      Και όπως έπρεπε να χρησιμοποιηθούν τον Δεκέμβριο του 2008...

  18. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 13/03/2012 17:32:34

    Ρε Δημητρη, εμενα οι ξιφολογχες μου φερνουν συνειρμους πως τις χρησιμοποιουσαν οι τσολιαδες μας στην Αλβανια και στα Βουλγαρικα συνορα! Και νομιζω αυτο ειναι το χαος που χωριζει τις νοησεις σας απο τα ιδανικα μας!!!

  19. victoria (true) avatar
    victoria (true) 13/03/2012 17:56:26

    Εσύ βλέπεις καταναγκασμό και φορμαλισμό. Εμείς βλέπουμε μια επίδειξη τάξης και οργάνωσης, η οποία καμιά σχέση δεν έχει με την ...καταπίεση του πνεύματος. Ποιος είπε πως δεν έχει ελεύθερο πνεύμα, ο μαθητής που κάνει μια φορά στο δίχρονο παρέλαση;

    Με τη λογική σου, η πιο σκληρή πειθαρχία που υπάρχει, αυτή του αθλητή, δεν θα έπρεπε επίσης να υπάρχει. Ή οι αθλητές μας δεν έχουν ελεύθερο πνεύμα, επειδή έχουν σκληρό πρόγραμμα, τρώνε συγκεκριμένα και φοράνε συγκεκριμένα;

    Είναι σαν τις συζητήσεις για την ποδιά στα σχολεία. Καταργήθηκε, αλλά δημιουργήθηκε άλλο πρόβλημα, οι ανισότητες, που πολύ περισσότερο δηλητηριάζουν την ψυχή των παιδιών και τα χωρίζουν σε προνομιούχα και μη.

    Υπάρχουν όλες οι άλλες ώρες και δραστηριότητες για να αναδειχτεί η ιδιαιτερότητα του καθενός μας και το πνεύμα του. Είναι αστείο να λέμε πως οι παρελάσεις καταπιέζουν. Από όλα τα προβλήματα της κοινωνίας μας, δείχνεις τη λάθος ευαισθησία στο λάθος θέμα, αν μου επιτρέπεις.

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ victoria (true) 13/03/2012 19:37:58

      Καταναγκασμός και λανθάνουσα ψυχική βία υπάρχει, όταν μαθητές που δεν ανταποκρίνονται στα στάνταρντ που θέτει ο γυμναστής αποκλείονται, γιατί είναι κοντοί, παχύσαρκοι ή απλώς ασυγχρόνιστοι. Συμβαίνει μάλιστα συχνά να μην έχουν ανάγκη την άνωθεν επιβαλλόμενη τάξη και πειθαρχία που προσπαθεί να επιβάλλει η παρέλαση, γιατί οι ίδιοι είναι ιδιαίτερα συνεπείς και πειθαρχημένοι. Η διαδικασία όμως της επιλογής, κατάταξης, αποκλεισμού δεν τους αφήνει ψυχικά αλώβητους.
      Ας δούμε όμως και τους "τυχερούς" μαθητές που δεν εξαναγκάζονται και επιλέγονται. Γράφεις: "Εμείς βλέπουμε μια επίδειξη τάξης και οργάνωσης". Αν πρόκειται για τέτοιο θέαμα, να παραμερίσω τις παραπάνω επιφυλάξεις μου και να το ξανασκεφτώ, ίσως υπάρχουν θετικά στοιχεία. Μήπως όμως ζούμε σε άλλη χώρα; Δυστυχώς, η κοινή εμπειρία καταγράφει κούφια, μιμητική μοντέλων επίδειξη ακάλυπτου σώματος, δωδεκάποντα τακούνια, μίνι ως τα αυτιά, ανομοιόμορφη εμφάνιση, άλλοτε κουρασμένο βήμα, ασυγχρόνιστο, κακόγουστη πα(σα)ρέλαση.
      Δε μίλησα για έλλειψη ελεύθερου πνεύματος. Φορμαλισμός σημαίνει επικράτηση του τύπου, των εξωτερικών χαρακτηριστικών εις βάρος της ουσίας και του περιεχομένου. Είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι αγνοούν οι μαθητές μας στοιχειώδη δεδομένα για το νόημα των εθνικών επετείων, ενώ οι γονείς τους καμαρώνουν ακόμη και για το αντιαισθητικό "φαίνεσθαι" και όχι για το "είναι" των παιδιών τους. Αυτήν την έλλειψη αισθητικής και ουσίας θίγω και δεν τάσσομαι ούτε κατά της τάξης και της πειθαρχίας ούτε καταλογίζω "μη ελεύθερο πνεύμα" σε κανέναν. Αντίθετα, ομνύω στο ελεύθερο πνεύμα που γνωρίζει, κατανοεί, κρίνει το παρελθόν και χαράσσει το μέλλον του.
      Με βάση τα παραπάνω δεν κατανοώ τις δύο αναλογίες που εισάγεις, αυτή του αθλητή και αυτή της σχολικής ενδυμασίας. Ειδικά όσον αφορά το τελευταίο, ευχαρίστως θα δεχόμουν την ομοιόμορφη σχολική ενδυμασία στην προοπτική της ανάπτυξης πνεύματος συλλογικότητας και ομαδικότητας και άρσης των ανισοτήτων και διακρίσεων. Η στρατιωτική παρέλαση, στην οποία, επαναλαμβάνω, δεν αντιτίθεμαι, δεν έχει καμία σχέση. Ας την αφήσουμε σε αυτούς που γνωρίζουν να την εκτελούν όπως πρέπει και για το σκοπό που προορίζεται.
      Τέλος, αν μου επιτρέπεις και εμένα, έχω το δικαίωμα να δείχνω την ευαισθησία μου σε κάθε θέμα, όσο "μικρό" και να φαίνεται, αποφεύγοντας χαρακτηρισμούς απόψεων ("αστείο", "λάθος"), αλλά προβάλλοντας επιχειρήματα. Αυτό άλλωστε δεν είναι και το νόημα της ανταλλαγής απόψεων στο πλαίσιο ενός δημόσιου δημοκρατικού διαλόγου;

      • Δημήτρης, ετών 31 avatar
        Δημήτρης, ετών 31 @ Σπύρος 14/03/2012 16:22:52

        Φίλε Σπύρο είσαι 1000 φορές σωστός, αλλά απευθύνεσαι σε "μπαζωμένα" μυαλά. Και προσοχή, δεν είμαι ούτε κομμουνιστής, ούτε αναρχικός, ούτε ανθέλληνας. Οι παρελάσεις όμως είναι για τον στρατό, όχι για τους μαθητές. Εξάλλου έχουν καταντήσει κακόγουστη πασαρέλα.

  20. JOHN avatar
    JOHN 13/03/2012 17:56:54

    Ωραια λιγο η πολυ τα γραφομενα.Αλλα διερωτηθηκε καποιος πως θα αισθανονταν αυτοι τους οποιους τιμουμε την 25η αν ζουσαν σημερα;Δωγμα Μετερνιχ επικρατουσε τοτε στην Ευρωπη,Μερκοζι,Σοιμπλε κλπ σημερα.Τοτε ομως υπηρχαν αγνοι πατριωτες,ενω σημερα βολεμενοι και εγκασθετοι ξενοφερτοι ηγετισκοι που το παιζουν και σωτηρες τρμαρα τους!!

  21. kas avatar
    kas 13/03/2012 18:35:02

    +1000 στο άρθρο

    και για να μην ξεχνιόμαστε
    οι ανθέλληνες....αριστεροί
    ΠΑΝΤΑ
    πάντα κόπτονται για τούρκους, σκοπιανούς, αλβανούς, αλαμπουρνέζους, λεσβίες, παιδεραστές, εγκληματίες
    και πάντα
    στην λογική μπους...όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας
    μισούν τον Λόγο
    του Χριστού...ελληνικό γαρ
    και οτιδήποτε έχει να κάνει με έθος....κοινό
    εξ΄ου και εθνοαποδομητισμό τους....ο πορωμένος
    και πληρωμένος πολλάκις
    οπως και απλά στηριζόμενος σε χρήσιμους ηλιθίους

    η εποχή της ανοχής στην αριστερά
    (ιδεολογικά αποδομητική υπό την κλασσική της μορφή την υποτίθεται εκτός εξουσίας, την πανεπιστημιακή και μηντιακή όπου το κομμουνιστικό παρελθόν όλων σχεδών ανεξαιρέτως των δημοσιοκάφρων μιλάει μόνο του και σοσιαλιστικά από την εξουσιαστική της μορφή στην οποία παίρνουν μεταγραφή τα ιδιαζόντος απεχθή κοράκια της 1ης μορφής) τέλος

    τσεκούρι και φωτιά
    αν η Ελλάδα είχε μιά περίοδο ανάπτυξης και θαύματος την περίοδο του 50
    ήταν γιατί οι συμμορίτες της...ήταν στο παραπέτασμα ή στα ιερά νησιά μας

    εξορία στην Κορέα οι ορθόδοξοι
    και στην Κούβα οι ρεβισιονιστές

    • Νάσος avatar
      Νάσος @ kas 13/03/2012 19:08:53

      Ωραία η καραμέλα που βρήκατε οτι "για όλα φταίει η αριστερά"!
      Ναι η αριστερά φταίει γιατι παράδωσε τα όπλα στη Βάρκιζα !

  22. felix74 avatar
    felix74 13/03/2012 20:52:22

    @δημητρης
    OI ΞΙΦΟΛΟΓΧΕΣ ΜΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΙΣΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑΔΕΣ ΣΤΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙ.
    ------------------------------------------------------------------------
    Αν ειναι θεμα κακων αναμνησεων οι ξιφολογχες σου προτεινω να θυμασαι τα κονσερβοκουτια των σταλινοτσολιαδων στην ουλεν να νιωσεις καλυτερα.

  23. ΓΣΠΥΡΟΥ avatar
    ΓΣΠΥΡΟΥ 13/03/2012 22:15:19

    @Νάσος, Πραγματι η Αριστερα ευθυνεται για πιο πολλα απο τα "όλα¨. Ειναι δε τόσα πολλα που υπαρχει αντικειμενικη δυσκολια να οριστουν. Η εκμετάλλευση της παρουσίας των παιδιων στις παρελασεις, με σκοπο το κομματικο όφελος, δειχνει την ευτέλεια της αριστεράς και του ΣΥΡΙΖΑ.
    Οι ΣΥΡΙΖΑ συμπεριφερονται ως ακαλεστοι σε πάρτυ που απο μιζερια και χαιρεκακία θελουν να το διαλυσουν, όπως κανει καθε τσογλανοπαρέα που λεει και ο Σαββοπουλος. Φτήνια, μικροτητα και τυχοδιώκισμος απο ανθρωπους που επιδιωκουν αξιωματα για να σιτιζονται δημοσια δαπανη. Η έλλειψη σεβασμου στα παιδια και σε όλους όσους προσερχονται στις παρελασεις προκαλει τουλαχιστον αηδία.
    Σημειωση για τη συνταξη: Σε όσους δεν αρεσουν οι παρελασεις δεν σημαινει ότι ειναι αριστεροι το αντιθετο μάλιστα. Χαρακτηριστικο της Αριστεράς και των σοβιετικών αποψεων ειναι η επιδειξη δυναμης που υποδηλωνουν οι παρελασεις, και οχι των φιλελευθερων. Μην ξεχναμε ότι εμβατηρια και "επικη μουσικη" έχει γραψει ο αριστερος Θεοδωρακης και όχι ο δεξιός Χατζηδακης .

  24. victoria (true) avatar
    victoria (true) 13/03/2012 23:49:09

    @Σπύρο
    Κατέθεσα την κρίση μου απέναντι στα λεγόμενά σου, κι εσύ απέναντι στα δικά μου. Ελεύθερα.
    Προφανώς και θεωρώ πρώτιστο να ξέρουν τα παιδιά γιατί παρελαύνουν. Από κει και πέρα, μάλλον έχουμε διαφορετικές παραστάσεις γιατί στο δικό μου σχολείο έκανε παρέλαση όλη η τάξη, ανεξαρτήτως ύψους, βάρους ή ομορφιάς... οπότε κανείς μας δεν αισθάνθηκε έξω αυτού του λόγου μειονεκτικά ή προβληματικά. Άλλοι διαχωρισμοί στην κοινωνία μας έκαναν να αισθανθούμε στην απέξω και αυτοί δεν έχουν να κάνουν με τις παρελάσεις, αυτό είπα και πιο πάνω.

  25. victoria (true) avatar
    victoria (true) 13/03/2012 23:50:17

    "εξ" αυτού του λόγου(!)

  26. Sparrow avatar
    Sparrow 14/03/2012 00:14:33

    Εμένα πάντως οι παρελάσεις μου φαίνονται αστείες. Στη δύση (που μερικοί το παίζετε ευρωλιγούρια) έχουν εξαλειφθεί εδώ και δεκαετίες. Νομίζω πως έχουν πάψει να συνεισφέρουν στο "εθνικό" αίσθημα.
    Αλλά το πιο αστείο είναι ότι οι παρελάσεις υποστηρίζονται περισσότερο από το δεξιό-ακροδεξιό χώρο, οι ηγεσίες του οποίου, κατά τη διάρκεια του περασμένου αιώνα, στους πολέμους και στα δύσκολα ή την έκαναν αλά γαλλικά, ή συμμάχησαν με τον εχθρό. Οι γερμανοτσολιάδες πχ, (τρομάρα τους, τους φόρεσαν οι γερμανοί φουστανέλα) οι χίτες-οι ταγματασφαλίτες, μήπως δεν ήταν υποχείρια και συνεργάτες των γερμανών?? Και τό παιζαν κι εθνικόφρονες σκοτώνοντας τους πατριώτες που πολεμούσαν τον κατακτητή....
    Ε, λοιπόν οι απόγονοι τέτοιων τιποτένιων, ή άλλοι θιασώτες της αμερικανοκίνητης χούντας αργότερα, είναι οι βασικοί υπερασπιστές των παρελάσεων σήμερα. Άντε βγάλτε συμπέρασμα τώρα...

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Sparrow 14/03/2012 13:31:34

      Στη Γαλλία γιορτάζουν τη 14η Ιουλίου με παρέλαση στα Ηλύσια Πεδία.
      Στην Αγγλία παρέλαση στην επέτειο της απόβασης της Νορμανδίας στο Β' Παγκόσμιο (11 Νοεμβρίου), για να μην πούμε άλλου είδους εθνικές (για αυτούς) περιστάσεις, όπως οι μεγάλες παρελάσεις κάθε Ιούνιο στο Λονδίνο για τα γενέθλια της βασίλισσας.
      Και η λίστα συνεχίζεται.

  27. panos-1924 avatar
    panos-1924 14/03/2012 01:20:55

    Ρωτήστε τα παιδιά στα σχολεία αν θέλουν να κάνουν παρέλαση. Να απαντήσουν οι ίδιοι οι μαθητές αν την θέλουν την παρέλαση και κανείς άλλος. Τα νέα μυαλά ξέρουν πολύκαλύτερα απο τα παλιότερα τι θέλουν για το μέλλον τους και δεν θα τους το επιβάλλουν αναγκαστικά ένα μάτσο απαρχαιωμένες απόψεις.
    Ρωτήστε επίσης τους εκπαιδευτικούς γιατί αυτοί ξέρουν καλύτερα και νιώθουν πραγματικά τι ζητάει η ψυχή, το μυαλό και η καρδιά της νέας γενιάς που έρχεται. Τα πιστεύω της νέας γενιάς είναι πολύ μακριά απο όσα γράφονται εδώ μέσα όπως κι απο αλλού και θα μείνουν πολλοί αποσβωλομένοι όταν μάθουν έστω και λίγα απο αυτά.
    Η νέα γενιά έρχεται και ξέρει πως όλα αυτά που τις σερβίρονται καθημερινά δεν έχουν θέση στον κόσμο που αυτή θέλει να οικοδομήσει. Οτιδήποτε παλιό θα φύγει. Νέες αξίες χτίζονται κάθε μέρα και το παλιό ξεφτίζει, ξεθωριάζει. Δεξιά, αριστερά, κέντρο, κλπ δεν σημαίνουν τίποτε, δεν είναι πια παρά κούφιες λέξεις, δίχως έννοια, δίχως υπόσταση, δίχως ειδικό βάρος. Στις ψυχές τους, στο είναι τους, στην ύπαρξή τους και στο μέλλον τους δεν υφίστανται καν. Τις ξεριζώνουν μέρα τη μέρα, ώρα την ώρα, δίχως οίκτο κανένα, όπως και κάθε τι σάπιο. Ξέρουν τα παιδιά, αυτά μόνο ξέρουν, και το κάθε τι θα έχει την τιμωρία που του αξίζει, την απόλυτη περιφρόνηση, την απόλυτη διαγραφή. Το καινούριο χτίζεται, το παλιό πεθαίνει και πεθαίνουμε μαζί του. Ας προσέχαμε...

  28. of8almos avatar
    of8almos 14/03/2012 01:41:28

    Τις παρελάσεις για τις εθνικές εορτές μάλλον εννοείς γιατί οι παρελάσεις για τον κομματικό στρατό τους καλά πρέπει να κρατούν. Άλλοι λέγανε κάποτε σε μαζώξεις Hi hitler 3 φορές και άλλοι λένε σε μαζώξεις ζήτω ο σύριζα 3 φορές.
    Η ουσία φυσικά η ίδια...