#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/11/2011 17:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τότε που οι πρωθυπουργοί αυτοκτονούσαν



Επειδή πολλά λέγονται για σύγχρονους Τσολάκογλου, ας δούμε και μία άλλη όψη της Ιστορίας. Διοικητής της Εθνικής Τράπεζας ως τον Ιανουάριο του 1941, όταν και κλήθηκε να αναλάβει την πρωθυπουργία της χώρας, επειδή κανείς άλλος δεν έπαιρνε πάνω του την ευθύνη, ο Αλέξανδρος Κορυζής ήταν ένας άπειρος με την πολιτική, Έλληνας ευπατρίδης.

Στη διάρκεια της σύντομης θητείας του, αντιμετώπισε με επιτυχία την εαρινή επίθεση των Ιταλών και είπε το δεύτερο ΟΧΙ στους Γερμανούς, όταν ο πρεσβευτής του Γ’ Ράιχ, Βίκτωρ Έρμπαχ (σ.σ. όχι…Ράιχενμπαχ), του επέδωσε τελεσίγραφο για την είσοδο των ναζιστικών στρατευμάτων στην Ελλάδα. Μετά την παράδοση Τσολάκογλου και λίγες ώρες πριν μπουν οι Γερμανοί στην Αθήνα, αυτοπυροβολήθηκε στο γραφείο του…

Γ.Χ

 Διαβάστε εδώ την ιστορία του Κορυζή

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 12/11/2011 17:30:53

    Οπως γραφει και η Ακροπολις, στον κοσμο ειπαν οτι ο Α.Κορυζης απεβιωσε και οχι οτι αυτοκτονησε. Αν σκεφτει κανεις οτι πριν 2 μηνες ειχε πεθανει και ο Ι.Μεταξας ο κοσμος θα αναρωτιωτανε αν καποια καταρα ειχε πεσει στους πρωθυπουργους και πεθαιναν σαν τα κοτοπουλα. Παντως η πιθανοτητα να αυτοκτονουσε σημερα ο Παπαδημος για τα δεινα της χωρας ειναι λιγοτερες απο το να παρει ο Ολυμπιακος το τσαμπιον λιγκ.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 12/11/2011 18:32:11

      Αυτό το τελευταίο δεν μπορείς να το προδικάσεις ... θέλω να πω, άλλο πράγμα η προστατευμένη θέση τεχνοκράτη τραπεζικού και άλλο η ανάληψη τόσο βαρειάς ευθύνης, όσο η μοίρα όλης της χώρας .... αν πρόσεξες, το πρώτο που φρόντισε να τονίσει΄ήταν η πολιτική του απειρία ... και φυσικά, σήμερα δεν τον καλύπτει πολιτικά κανένας Σημίτης, όπως τότε: ας δούμε μέχρι ποιού σημείου μπορεί να φθάσει, αναλαμβάνοντας προσωπικές ευθύνες. Όλα παίζονται.

  2. Γερμανοτσολιάς avatar
    Γερμανοτσολιάς 12/11/2011 17:36:39

    To link στο "Διαβάστε εδώ την ιστορία του Κορυζή" δε δουλεύει!!! Φτιάξτε το

  3. νεφέλη avatar
    νεφέλη 12/11/2011 17:53:30

    Μπαίνοντας οι Γερμανοί κατακτητές στην Αθήνα, αυτοκτονεί η Πηνελόπη Δέλτα.. Δεν άντεχε, να ζήσει τον εξευτελισμό της πατρίδας της από τον στηγερό κατακτητή, που επελαύνει και λεηλατεί το βιός, την αξιοπρέπεια και τις ζωές των συμπολιτών της. Στο πρόσωπο, της Πηνελόπης Δέλτα, βλέπουμε σήμερα καθημερινά παραδείγματα.. Είναι όλοι εκείνοι, οι εκατοντάδες, που αυτοκτονούν στις μέρες μας, κάτω από το βάρος , όχι της μπότας ..., αλλά των δυσβάσταχτων χρεών΄... Είναι όλοι εκείνοι, που απ0σιωπούνται,... ευλόγως, από τα θρασύτατα, υπερχρεωμένα, διαπλεκόμενα ΜΜΕ, ... σαν ένοχοι για τα χρέη τους. Είναι τα μικρα δράματα των επιμέρους κοινωνιών ανά την επικράτεια, που αν τα συνενώσεις, αντηχούν την κραυγή αγωνίας κι απελπισίας αυτού του τόπου, σε αυτά τα ανομολόγητα που ζούμε! Η Πηνελόπη Δέλτα είναι όμως εκείνη, που σήμερα αποτελεί το σύμβολο αντίστασης στην αγοραία και πολιτιστικά ανερμάτιστη ηθική, που κινδυνεύει, ερήμην μας, να μας επιβληθεί... Σύμβολο αντίστασης, ενάντια στις αυτοκτονίες λόγω αδυναμίας ικανοποίησης των απαιτήσεων του ΄κατακτητή... Σύμβολο αντίστασης, στην πολιτιστικά κι ιστορικά ισοπεδωτική πολιτική, που μας επιβάλλεται!!!!!

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 12/11/2011 18:36:51

    Δε γίνεται να μη ζούμε με την ''ελπίδα'' για το σύγχρονο '' Έλληνα ευπατρίδη'' Παπαδήμο..και να πάρει και το πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός...

  5. Kolias avatar
    Kolias 12/11/2011 18:39:28

    Ο Κορυζής αυτοκτόνησε, κυρίως επειδή ο Γεώργιος (πριν αναχωρήσει για Κρήτη) του μίλησε με περιφρονητικό και απαξιωτικό τρόπο.

    • Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
      Γενίτσαρος Πανεπιστημίου @ Kolias 12/11/2011 21:02:49

      Ο Κορυζής ίσως δεν αυτοκτόνησε. Αναπάντητο παραμένει το ερώτημα που βρήκαν τα καύσιμα οι Ναζί για τα αεροπλάνα τους. Πρωθυπουργός ήταν ο Κορυζής και στην Ελευσίνα (το μοναδικό σταθμό εφοδιασμού) ήταν οι σύμμαχοι.Η μάχη της Κρήτης έγινε μετά το θάνατο Κορυζή.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Kolias 12/11/2011 22:44:12

      Σιγά ...

  6. βαγόνι avatar
    βαγόνι 12/11/2011 19:04:21

    +1000

  7. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 12/11/2011 19:06:45

    Πριν τον "αυτοκτονήσουμε" μήπως, να τον αφήναμε, τις 100 μέρες του, να δουλέψει; Έχω και εγώ τις επιφυλάξεις μου αλλά δεν είναι και σαν τις φούσκες, που μας κυβερνούσαν, τόσα χρόνια, ή κάποιες άλλες, που ετοιμάζονται.

    • Poisonous avatar
      Poisonous @ ΠΗΛΕΑΣ 12/11/2011 19:26:02

      Επιτέλους, μια διαφορετική άποψη. Η αντίθεση, η αντιπαράθεση και το υβρεολόγιο στο βαθμό που παρατηρώ τις τελευταίες αυτές υμέρες δεν ταιριάζει σε αυτό το φόρουμ ιδεών ούτε το θυμάμαι παλαιότερα, προ τριών ετών π.χ.

  8. Silence t. avatar
    Silence t. 12/11/2011 19:11:50

    Σήμερα κάνουν τους πολίτες να αυτοκτονούνε !

  9. αηνέρμος avatar
    αηνέρμος 13/11/2011 11:48:58

    Aν αυτοκτονούσαν οι πρώην πρωθυπουργοί της Ελλάδας,για τις αποτυχημένες διακυβερνήσεις τους,δεν θα πλήρωνε το δόλιο Ελληνικό κράτος τόσους πρωθυπουργούς συνταξιούχους συν την κουστωδία που τους ακολουθει επειδή τάχατες κινδυνεύουν μέχρι τα πολύ βαθιά τους γεράματα. Δυστυχώς το ΦΙΛΟΤΙΜΟ και η ΝΤΡΟΠΗ μας τελείωσαν.

  10. Xartografos avatar
    Xartografos 13/11/2011 20:24:32

    Πάντα θα μένει ερωτηματικό η "αυτοκτονία" Κορυζή. Με δύο πυροβολισμούς στην καρδιά... Με δύο ?...

  11. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 14/11/2011 02:40:56

    Ο Κορυζης ηταν φιλος του θειου μου. Γνωριστηκαν στην στρατιωτικη Ακαδημια Κρητης κατα την διαρκεια των Βαλκανικων πολεμων. Εκει συνδεθηκαν με βαθεια φιλία.

    Οταν ο θειος μου αργοτερα εγκατασταθηκε στο Ροδολιβος Σερρων (αφου ειχε κανει και 18 μηνες αιχμαλωτος σε στρατοπεδο συγκεντρωσης στο Κιτσεβο της Βουλγαρίας -νυν Σκοπια) οταν είδε την εκμεταλλευση των αγροτων από τους τοκογλυφους-τραπεζιτες και τους μεγαλεμπορους εγκαθετους της οικογενειας Ρωτσιλντ της Θεσσαλονικης (όπως οι γνωστοι Allatini απογονοι των οποίων ειναι και οι Dassault που εχουν την Le Figaro και την πολεμικη βιομηχανια Aviation Dassault που κατασκευαζει τα mirage) ο θειος μου εγραψε στον Κορυζη, ιδρυτη της Αγροτικης Τραπεζας και μετεπειτα διοικητη της Τραπεζας της Ελλαδος και με την βοηθεια του Κορυζη ίδρυσε στο Ροδολιβος τον ΠΡΩΤΟ αγροτικο συναιτερισμο στην Ελλαδα καθως και τον πρωτο υγειονομικο συναιτερισμο.

    Ο Κορυζης μπορεσε να συνδυασει και την διαχειριση κεφαλαιων με τη δημιουργια Τραπεζων με την παραλληλη στηριξη του κοσμακη που υπεφερε από τους τοκογλυφους και τα τσιρακια τους μεσαζοντες -καλη ώρα. Και μαλιστα από τους ΙΔΙΟΥΣ ΑΚΡΙΒΩΣ τοκογλυφους και μεσαζοντες που τοτε καταχρεωσαν και διελυσαν την οικονομια της Οθωμανικης αυτοκρατοριας την οποια και ιδιωτικοποίησαν. Η συγκεκριμενη "παρεα" ήταν εκεινη η οποία μαλιστα ήθελε ανεξαρτητη "Μακεδονια" τα σχεδια τους όμως τα χαλασαν οι Ελληνες και οι Σερβοι. Ο Κορυζης κατα τους Βαλκανικους πολέμους υπηρετησε στον Ελληνικο στρατο.

    Αυτο που ακουγεται είναι οτι αυτο που του στοίχισε τη ζωη ήταν η αρνηση του να παραδώσει το χρυσο της Τραπεζας της Ελλαδος σε αυτους που του το ζητησαν για να το βγαλει εκτος χώρας για να καταλήξει στα χερια τραπεζιτων του εξωτερικου που δεν ήταν άλλοι απο τους γνωστους-αγνωστους τοκογλυφους.

    Υπαρχουν (υπήρχαν) λοιπον και τραπεζιτες που και υπερ μιας ελευθερης αγορας ήταν, και ταυτοχρονα υπήρξαν πατριωτες ώστε να προστατεψουν ΚΑΙ το λαο από τους ξενους τοκογλυφους ΚΑΙ την εγχωρια παραγωγη από την προελαση των διαπλεκομενων με τους τοκογλυφους καρχαριες-μεσαζοντες. Προφανως αυτο του στοιχισε τη ζωη.

    Αλλα κι ο θειος μου ο οποίος ιδρυσε τον συνεταιρισμό για τα καπνα στο Ροδολιβος, και αφου εκανε (ξανα) ένα μηνα σε στρατοπεδο συγκεντρωσης του Βολου, κατα τραγική ειρωνία στην περιφημη Κιτρινη Αποθηκη καπνων όπου μαζευαν Έλληνες και Εβραιους, τον κρεμασαν με αλλους 40 στο Δασολοφο (Ορμαν Μαγουλα Φαρσαλων) κατόπιν προδοσιας κουκουλοφορων, δωσιλόγων προδοτων (καλη ωρα) επειδη παρειχε τις υπηρεσιες του από χριστιανικο καθηκον και πίστη στον όρκο του Ιπποκρατη σε ανταρτες και εβραιους που κρυβονταν στο Πήλιο πραγμα που του στοιχισε την "ρετσινια" του κομμουνιστη.