#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/09/2009 20:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τότε που η ΝΔ πολεμούσε τον Σωκράτη και το ΠΑΣΟΚ τον κάλυπτε

 

Σε προηγούμενο δημοσίευμά μας (http://www.antinews.gr/?p=16266) γράφουμε για ένα φόρουμ πληροφορικής που έγινε τον Δεκέμβριο του 1999 στην Κωνσταντινούπολη στο οποίο διοργανωτής ήταν ο Σωκράτης Κόκκαλης και ο σημερινός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ έκανε μία από τις εναρκτήριες ομιλίες. Έτσι τους εμφανίζει τουλάχιστον ένα ντοκουμέντο που λάβαμε και δημοσιεύσαμε, επειδή δεν κατέστη δυνατόν να βρούμε περισσότερες πληροφορίες – πράγμα από μόνο του περίεργο.

Φυσικά από τότε πέρασαν δέκα ολόκληρα χρόνια και κάποιος δικαιούται να πει «γιατί το θυμηθήκατε τώρα». Το θυμηθήκαμε επειδή το ΠΑΣΟΚ διεκδικεί σήμερα δάφνες πολέμιου της διαφθοράς και της διαπλοκής. Και επειδή την ίδια χρονική περίοδο με το φόρουμ ο Κ. Καραμανλής είχε κάνει προεκλογική σημαία του τον πόλεμο κατά της διαπλοκής και της διαφθοράς και κατηγορούσε τον Σημίτη ότι έχει αναγάγει τον Σ. Κόκκαλη σε «εθνικό προμηθευτή».

Δηλαδή την ώρα που ο Κ. Σημίτης κατηγορείται για τις σχέσεις  του με τον Σωκράτη ο σύμβουλος του για θέματα πληροφορικής   Γιώργος Παπακωνσταντίνου συμμετέχει ως κεντρικός ομιλητής στο πρώτο Τουρκικό-Ελληνικό φόρουμ για την κοινωνία της πληροφορίας, όπου ένας από τους οργανωτές ήταν ο Σ. Κόκκαλης.

Θα μας πει κανένας αν έγινε το φόρουμ και τι ακριβώς συζητήθηκε εκεί;

Υπενθυμίζουμε ότι εκτός από σύμβουλος του τότε πρωθυπουργού Κώστα Σημίτη (1998-2000) για θέματα πληροφορικής, ο κ. Γ. Παπακωνσταντίνου διετέλεσε και  Ειδικός Γραμματέας του Υπουργείου Οικονομίας για την Κοινωνία της Πληροφορίας από το 2000 έως το 2002.

Την ίδια χρονιά (2002) ο τότε εισαγγελέας εφετών Δ. Παπαγγελόπουλος απάγγειλε κατηγορίες κατά του Σ. Κόκκαλη για πέντε κακουργήματα. Μεταξύ αυτών ήταν τα αδικήματα της κατασκοπίας, της δωροδοκίας και της νομιμοποίησης εσόδων από παράνομες δραστηριότητες. Το πλήγμα για την κυβέρνηση Σημίτη λόγω των σχέσεων της με τον Σ. Κόκκαλη ήταν σφοδρότατο και ένας από τους βασικότερους λόγους της ήττας  της στις εκλογές του 2004. 

Οι περισσότεροι από εμάς θα θυμούνται ότι όταν κέρδισε ο Καραμανλής τις εκλογές του 2004, ο Σ. Κόκκαλης περίπου εξαφανίστηκε από το προσκήνιο. Μερικοί είπαν ότι τα παρατάει και πάει στην Αμερική, άλλοι είπαν ότι αντιμετώπιζε οικονομικά προβλήματα και  θα πουλούσε την Intracom. Βέβαια τις δουλίτσες του τις έκανε στα κρυφά και φανερά με την ΝΔούλα. Και πριν από δύο βδομάδες τον είδαμε έκπληκτοι  να κάθετε στην τρίτη σειρά του Βελίδιου και να παρακολουθεί την ομιλία του Γ. Παπανδρέου.

 Για μία ακόμα φορά ο Πρόεδρος τους κορόιδεψε όλους χο, χο, χο!!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 28/09/2009 20:23:28

    ...και η ΝΔ βέβαια, τον γονάτισε τον "νταβατζή" τον Κόκκαλη, δίνοντάς του τη μια δουλειά κατόπιν της άλλης και "καθαρίζοντάς" τον από όλες τις παλιές του (ανατολικές) αμαρτίες

  2. Factorx avatar
    Factorx 28/09/2009 20:33:06

    Για μία ακόμα φορά ο Πρόεδρος τους κορόιδεψε όλους χο, χο, χο

    • Le canard avatar
      Le canard @ Factorx 28/09/2009 20:41:32

      ... οι μεγάλες του γένους σχολές της Ανατολής, Φακτορ, ε;

  3. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 28/09/2009 21:42:06

    Βρε παιδιά αυτός με τα γυαλιά και το χέρι έτοιμο να αρπάξει κάτι ποιός είναι?

    Μοιάζει με κάποιον που βγαίνει συνέχεια στη Τηλεόραση τώρα τελευταία, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ....

    • Περαστική αναγνώστρια avatar
      Περαστική αναγνώστρια @ Dubai Expatriate 29/09/2009 01:13:46

      Ο Παπακωνσταντινου δεν είναι ή με γελούν τα μάτια μου?

  4. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 28/09/2009 22:19:03

    Οι βρυκολακες προσπαθουν να σηκωσουν το καπακι..

    • tiramola avatar
      tiramola @ Aris lalidis 28/09/2009 22:40:58

      Μην γράφεις τέτοια Άρη , ταράζομαι...

      • Factorx avatar
        Factorx @ tiramola 28/09/2009 22:50:07

        tiramola έχεις να πεις κάτι για την είδηση; Πως το βλέπεις ο υπ. αριθμόν δυο του κόμματός σου να πηγαίνει στην Κωνσταντινούπολη να χαιρετίσει εκδήλωση του ΚΟΚΚΑΛΗ. Και μην μας πεις για τον Κόκκαλη και τη ΝΔ γιατί εμείς τα γράφαμε οταν το ΠΑΣΟΚ δεν μιλούσε γι αυτά

  5. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 29/09/2009 00:10:04

    Χαιρετω σε tiramola.
    Μεγαλωσαμε με Κριστοφερ Λη γι αυτο δεν σκιαχτηκαμε απο τον Σημιταρα τον τουρκοφαγο και τις νυχτεριδες του.
    Αλλιως...
    Υ.Γ Υπαρχει κινεζικη παροικια στο Σουρδισταν;

    • tiramola avatar
      tiramola @ Aris lalidis 29/09/2009 00:35:18

      Άρη θέλεις να λαλισουμε βραδιάτικα?

  6. tiramola avatar
    tiramola 29/09/2009 00:31:19

    Factorx επειδή έχω βαρεθεί τις θεωρίες βρυκολάκων και νταβατζήδων , περιμένω από την νέα κυβέρνηση να γίνουν πράξη τα περί διαφάνειας.
    Όταν η βασική πολιτική γραμμή για τα ελληνοτουρκικά ήταν και είναι η προσέγγιση των δύο χωρών μέσα και από τέτοιου είδους συνεργασίες , θα μπορούσε η ελληνική κυβέρνηση να είναι απούσα από μία τέτοια εκδήλωση επειδή έχει "θέμα" ο πρόεδρος της συγκεκριμένης εταιρείας?
    Μήπως τον Κόκκαλη τότε και τώρα τον κυνηγάει η αστυνομία ή έχει καταδικαστεί για κάτι?
    Και γιατί να υπάρχει σώνει και καλά διαπλοκή μεταξύ Παπακωνσταντίνου-Κόκκαλη?
    Από την σημερινή κυβέρνηση πήρε χύμα τις δουλειές χωρίς να φαίνεται ότι έχει κάποιον "δικό" του στη ΝΔ αν δεν κάνω λάθος...

    Πιστεύω ότι ο Παπανδρέου θα αλλάξει τον τρόπο διακυβέρνησης της χώρας , εύχομαι να του δωθεί η ευκαιρία να κριθεί.

    • Factorx avatar
      Factorx @ tiramola 29/09/2009 00:39:42

      "Μήπως τον Κόκκαλη τότε και τώρα τον κυνηγάει η αστυνομία ή έχει καταδικαστεί για κάτι?" !!!

      Πως το έλεγε εκείνο η Πίτσα; "Με τελείωσεεεεες..."

      • tiramola avatar
        tiramola @ Factorx 29/09/2009 00:55:52

        Ναι το βλέπω , την ώρα που μπαίνει στο Καραισκάκη και τον αποθεώνουν 30 χιλιάδες....

        Factorx είναι δικαίωμα σου φυσικά να μην βλέπεις ποτέ και τίποτα θετικό πασοκικής προέλευσης.
        Μπορεί να είσαι του ΣΥΡΙΖΑ ας πούμε...
        Εμμέσως πλην σαφώς προτιμάς Καραμανλή.
        Αν δεν μπορείς να αντιληφθείς ότι στην απίθανη περίπτωση που έβγαινε ξανά ο Καραμανλής θα ήταν ζήτημα χρόνου να μας αναλάβει το ΔΝΤ υπονομεύοντας την ίδια την ανεξαρτησία της χώρας τότε λυπάμαι αλλά είσαι σε λάθος δρόμο , νεφελώδη...

  7. ΛΑΥΡΕΝΤΗΣ avatar
    ΛΑΥΡΕΝΤΗΣ 29/09/2009 00:32:12

    Και λίγα λέτε ....Ψάξτε τον ρόλο του εκπροσώπου του ΠΑΣΟΚ ως γραμματέας για την Κοινωνία της Πληροφορίας ....τότε που στήθηκε το ΣΥΖΕΥΞΙΣ ώστε να καταλήξει στην ΑΛΤΕΚ ... Τί??? Ποιά είναι η ΑΛΤΕΚ ?;-)))

    • Le canard avatar
      Le canard @ ΛΑΥΡΕΝΤΗΣ 29/09/2009 00:45:17

      Βασούλα και Θανάσης Αθ

  8. Orestios avatar
    Orestios 29/09/2009 01:25:20

    "Να, έτσι τα πιάνουν τα μπαλόνια κύριε απ'αυτέ μου. Πάρτε παράδειγμα από μένα και προσέξτε την ευλυγισία του καρπού παρακαλώ" μοιάζει να λέει ο αντιαμερικανός νυν εκπρόσωπος.

  9. isnogood avatar
    isnogood 29/09/2009 11:12:10

    ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ή ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΣΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΓΑΠ ΣΤΗ ΔΕΘ;

    Γιατί κάποιοι λένε οτι ...δεν ήταν και αυτός της φωτό του μοιάζει:)

    Γιατι δεν μας βάζεις τη φωτό Φάκτορα;

  10. Gavrophone avatar
    Gavrophone 29/09/2009 12:25:06

    Ακόμη το ψάχνεις; Ναι, ήταν ο Σωκράτης και δεν ήταν σωσίας!
    Και μια αντικειμενικη νομίζω άποψη του "τα χαλια"
    http://taxalia.blogspot.com/2009/09/blog-post_6755.html

  11. trellakias avatar
    trellakias 29/09/2009 16:34:38

    Αυτά για όσους πιστεύουν πως στο Πασοκ τα πράγματα δεν έχουν συνέχεια και συνέπια Μπράβο αδέρφια και μην ξεχνιώμαστε ο τότε καταλληλότερος είχε την εμμονή με ¨άτομα ικανά και άφθαρτα" που θα έδιναν άλλο αέρα στο κόμμα.
    Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός απο τον ευεγερθήσαντα. Τα βλέπεις Κύριε Κώστα Σημίτη? (με το Κ κεφαλαίο).