#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/08/2011 15:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τόσος αγώνας για το τίποτα (κ. Παναρίτη)



Αυτή η δημόσια εξομολόγηση της Έλενας Παναρίτη στην εφημερίδα Guardian, μου έκανε τρομερή εντύπωση.

Όχι αναφορικά με το ότι μια ακόμη που έτυχε να σπουδάσει στας ΗΠΑ, ντρέπεται πλέον για τις  ρίζες της… όχι.

Το φαινόμενο του γενιτσαρισμού είναι γνωστό από παλιά, και οι Οθωμανοί Σουλτάνοι το χρησιμοποιούσαν αποτελεσματικότατα.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το γεγονός ότι η εν λόγω “up and coming star” της ελληνικής πολιτικής σκηνής (κατά την εφημερίδα πάντα), που διανθίζει το λόγο της με αμερικανιές τύπου darn, κλπ. κατάφερε αβρόχοις ποσίν να απολαμβάνει θέση βουλευτή επικρατείας σε μια «ξένη» για αυτήν χώρα, την ίδια ώρα που χιλιάδες ντόπια  κομματόσκυλα λιώνουν στη βιοπάλη της αφισοκόλλησης, των ζυμώσεων, των πισώπλατων μαχαιρωμάτων, των, των….

Και ποιο το κέρδος τους;

Στη καλύτερη περίπτωση άντε να βολευτούν σε κανένα Δ.Σ. κάποιου δημόσιου οργανισμού, κάποιας ΔΕΚΟ, ή να μπουν έστω ως (αργόμισθοι) συμβασιούχοι στον τομέα καθαριότητας κάποιου περιφερειακού δήμου.

Τόσες μεθοδεύσεις, τόσες ραδιουργίες, τόσο τρέξιμο, τόσος ιδρώτας, και οι γνήσιοι  πράσινοι «ιδεολόγοι»  κλακαδόροι τελικά βολεύονται με τα ψίχουλα της εξουσίας…

Την ίδια ώρα που κάποιοι αλεξιπτωτιστές του κόμματος, και κάποιοι του εξωτερικού,  γίνονται υπουργοί, βουλευτές, σύμβουλοι, και άλλα πολλά.

Δεν είναι κρίμα;

Δεν είναι για λύπηση;

Τόσος αγώνας για να υψώσουμε τον πράσινο ήλιο πάνω απ την Ελλάδα, και να μας τον κρύβει η Αμερικανίς κυρία, η  εκ  του  Περού ορμώμενη;

Είναι να τα λυπάσαι τελικά αυτά τα κομματόσκυλα.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοφία avatar
    Σοφία 03/08/2011 15:42:03

    η απαντηση μου http://gapiseta2.blogspot.com/2011/08/blog-post_03.html

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ Σοφία 03/08/2011 16:51:31

      Καλά τα λες Σοφία μου αλλά ποιός θα ξυπνήσει τα πρόβατα για να διαβάσουν καμιά αλήθεια με την συμμορία που μπλέξαμε,που τους πιστεύουν ακόμα και έχουμε κάτι φρούτα σαν το παναρίτι να μας δουλεύουν ασύστολα?

    • Δ.Μ. avatar
      Δ.Μ. @ Σοφία 04/08/2011 21:46:49

      Γιατί όταν δημοσιεύεται στο εξωτερικό κάτι μας συμφέρει κομματικά το υιοθετούμε άμεσα και αβασάνιστα ενώ αν δεν μας συμφέρει καταδικάζουμε τα ξένα κέντρα που εξυφαίνουν συνωμοσίες; Τι κατάρα της φυλής είναι αυτή;

      "Την αντίδραση της βουλευτού Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ, προκάλεσε δημοσίευμα του Guardian, που την παρουσιάζει να έχει δηλώσει ότι είναι Αμερικανίδα και όχι Ελληνίδα.

      Η κα Παναρίτη με επιστολή της εξέφρασε την έκπληξη και την απογοήτευσή της τονίζοντας ότι ουδέποτε είπε κάτι τέτοιο.

      "Δεν θα περιέγραφα ποτέ τον εαυτό μου ως μη Ελληνίδα" σημειώνει και προσθέτει ότι δεν γεννήθηκε απλά Ελληνίδα, αλλά είναι Ελληνίδα από επιλογή.

      Μάλιστα ζητά από από την Guardian άμεση ανασκευή του δημοσιεύματος και αποκατάσταση της αλήθειας."

  2. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 03/08/2011 15:53:34

    Χαχαχαχα!
    Καλημέρα Παράξενε. Τα κομματόσκυλα δεν έχουν πτυχίο από τα Χαρβαρντ-Κολομπια φερ' ειπείν. Είναι άλλο πράμα να έχεις "εκκλησιαστεί" στα Ιεροσύλυμα ή στην Αγιά Σοφιά (Χαρβαρντ-Κολόμπια) και να έχεις γνωρίσει στο γυμναστηριο τον ΓΚΑΠ, και άλλο στον ΑηΓιώργη του Πανωχωρίου (ΑΠΘ, Καποδιστριακό). Και ξέρεις, η εθνική αναξιοπρέπεια που η αλήτ έχει ενσταλλάξει στον λαο εξηγεί πολλές παθογένειες. Την έχουν μεταδόσει σε όλα τα στρώματα. Για τον ίδιο λόγο θέλουμε ξένες επιγραφές και για τον ιδιο λογο υποτιμάμε τον πολιτισμό μας. Σε συνδιασμό δε με την νεοταξικά εκπορευόμενη εξατομίκευση αποτελεί θανατηφόρο -για τον πολιτισμό μας- συνδιασμό. Δεν νομίζω ότι συμβαίνει σε τέτοιο βαθμο σε άλλο μέρος του κόσμου. Είναι θλιβερό.

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 03/08/2011 16:00:00

    Κρίμα δε λες τίποτα SA..Κατάφερες να μας συγκινήσεις...

  4. Απορία avatar
    Απορία 03/08/2011 16:00:22

    :)
    SA ειλικρινώς δεν θέλω να σε ...κολακεύσω αλλά ζωγράφισες!
    Τελικά η Παναρίτη σου είναι μεγάλη πηγή έμπνευσης!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Απορία 03/08/2011 17:54:06

      Η Ταγαρίτη; (Απ` το ταγάρι).

      • danaos avatar
        danaos @ Strange Attractor 03/08/2011 20:27:07

        Strange, ας γράψω κι εγώ ένα ντανταϊστικό για την εν λόγω κυρία.
        Και με το συμπάθιο που λένε:
        Η Πανάρ' Πανάρ'
        μι του ταγάρ΄
        θα πλύν' του πουδάρ'
        θα παρ' του καρδάρ'
        θ' ανέβ' στου μ'λαρ'
        θα πάει για σ΄ταρ΄
        κι για κριθάρ'
        κι μας θα μας δώσ'
        του καλό χουρτάρ'
        αυτή θα τρώει μόνο χαβιάρ'
        γιατί είναι μιγάλη Star
        Ε ρε τρανό που θέλ' στυλιάρ"!!!!!

        • Αληκτώ avatar
          Αληκτώ @ danaos 04/08/2011 10:49:51

          Φίλε Δαναέ,
          Κάνε σε παρακαλώ και μια μετάφραση στα Αγγλικά για να το καταλάβουν και τα βλαχομπαρόκ αμερικανάκια που μας έβαλε στο σβέρκο ο ΓΑΠ.
          Γιατί αυτά που γράφεις τα καταλαβαίνουμε μόνον εμείς, οι αδαείς ΕΛΛΗΝΕΣ ιθαγενείς.

  5. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 03/08/2011 16:05:29

    Μα τέτοιοι είναι όλοι οι περί τον ΓΑΠ παρατρεχάμενοι. Αρχής γενομένης από τον ¨΄εκσυχρονιστή Σημίτη΄΄ το ΠΑΣΟΚ ανακάλυψε την ΄΄ κρυφή γοητεία της μπουρζουαζίας΄΄.Η πράσινη μαζα , που όντως πιστεύει,τους χαλάει το politically correct image.Οταν όμως έρθουν εκλογές η χρειάζονται ανθρώπους για τη 'βρώμικη δουλειά', πάλι τους παραμυθιάζουν και τους πετάνε άλλα ψίχουλα και το δούλεμα καλά κρατεί.....Ο καθένας σ' αυτή τη ζωή έχει το ρόλο του. Λίγοι είναι οι νοήμονες......

  6. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 03/08/2011 16:30:38

    Το Παναρίτη από πού έχει ρίζα;

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΝΙΚΟΛΑΣ 03/08/2011 20:20:10

      Στα αλβανικά υπάρχει η λέξη panaír που σημαίνει εμπορική έκθεση ή ετήσια αγορά. Αν προέρχεται από την ελληνική λέξη πανηγύρι όπου το γ και το τελευταίο ι έφυγαν ενώ το η άλλαξε σε α δεν το ξέρω.

      Σίγουρα όμως υπάρχει χωριό panariti στην Αλβανία και χωριό Παναρίτης στην Αργολίδα. Το επώνυμο συναντάται στην Αργολίδα και στους Μολάους Λακωνίας. Η κορυφογραμμή των βουνών στο πόδι της Πελοποννήσου που πάει προς Κρήτη μοιράζει γεωγραφικά και κάθετα το πόδι στα 2. Ανατολικά προς τη θάλασσα είναι τα χωριά του Ζάρακα Λακωνίας. Αυτά είχαν παλιά ικανό πληθυσμό Αρβανιτών. Η Αργολίδα είχε επίσης ικανό αριθμό Αρβανιτών.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΝΙΚΟΛΑΣ 03/08/2011 20:31:11

      Το επώνυμο Panariti συναντάται και στην Αλβανία. Επίσης το Αλβανικό χωριό που ανέφερα στα αλβανικά λέγεται Panariti.

  7. Θα τους παρει και θα τους σηκωσει... avatar
    Θα τους παρει και θα τους σηκωσει... 03/08/2011 16:43:39

    Μια προταση:
    From now on we refer to Mrs. Elena Panaritis, only in english characters!!

    έτσι θα πάψει να ντρέπεται για το φτωχό ελληνικό επώνυμο της!!!!!!!!!!

  8. Decodex avatar
    Decodex 03/08/2011 16:50:39

    Εγώ διακρίνω αυτούς που "παρακαλούν" το κόμμα για να γίνουν κάτι, τους "βαλτούς" από "εξωτερικούς" παράγοντες στο κόμμα, τους "κομματάρχες" που νομίζουν ότι είναι τα "θεμέλια" του κόμματος και αυτούς που το κόμμα παρακαλά να πάνε μπας και προσδώσουν κανένα τόνο αξιοπιστίας γιατί τα κίνητρα όλων των υπολοίπων δεν έχουν καμμία σχέση με το μέλλον της Ελλάδας παρά μόνο με το δικό τους ("τσέπη" μόνο, εξωτερικά συμφέροντα & "τσέπη", εξωτερικά συμφέροντα μόνο, εσωτερικά συμφέροντα & "τσέπη", δημοσιότητα, απρόσμετρη βλακεία, απύθμενη βλακεία & "τσέπη", και άλλοι συνδυασμοί κ.ο.κ).

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 03/08/2011 16:56:38

    Νικόλα,
    στο διαδίκτυο βρήκα ότι έχει αρβανίτικη ρίζα

  10. peter13 avatar
    peter13 03/08/2011 16:56:54

    Εχω πολλους φιλους Ελληνοαμερικανους, ποτε κανενας δεν εχει πει οτι ειναι πιο αμερικανος απο ελληνας......ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!
    Σαμαρα ζητα την παραιτηση της, σαν βουλευτης δεν εχει δικαιωμα να λεει οτι νιωθει οτι δεν ειναι ελληνιδα ενω πληρωνεται απο ελληνες φορολογουμενους!!!!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ peter13 03/08/2011 20:48:53

      Μάλλον οι φίλοι σου δεν σου λένε την αλήθεια.
      Όχι μόνο νιώθουν ότι είναι περισσότερο Αμερικάνοι παρά Έλληνες, αλλά νιώθουν ότι είναι ΜΟΝΟ Αμερικάνοι, με ολίγη από Ελλάδα.

      Πώς πήγε ο Ομπάμα στην Ιρλανδία και είπε ότι έχει κι αυτός ιρλανδέζικες ρίζες; Κάπως έτσι.

      Για τους Ελληνοαμερικάνους η Ελλάδα δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.

      • Δήμος avatar
        Δήμος @ Στέργιος 03/08/2011 21:46:03

        Αν σε ακούσει Ελληνοαμερικάνος φίλος μου να το λες αυτό, θα σε φάει ζωντανό.

        • Στέργιος avatar
          Στέργιος @ Δήμος 04/08/2011 19:57:39

          Μπα... δεν νομίζω...

  11. blue nile avatar
    blue nile 03/08/2011 17:00:47

    Όλη αυτή η πνευματική ένδεια κάποιων μορφωμένων μας είναι ανυπόφορη. Πήγαν για σπουδές στην αλλοδαπή και εντυπωσιάστηκαν τόσο από την οργάνωση του εκπαιδευτικού συστήματος της Εσπερίας και τη ακτινοβολούσα της δύναμη που λησμονούν από που προέρχονται και ποιος πολιτισμός τους γέννησε. Λαμβάνοντας κάλπικα δάνεια στέκονται περιδεείς με κόμπλεξ κατωτερώτητας απέναντι στους ξένους και επικριτική διάθεση ανωτερώτητας απέναντι σε κάθε τι τι το ντόπιο.
    Κάποιος να θυμίσει στη αμερικάνα κ. Παναρίτη ότι η χώρα της αρεσκείας της έχει επιβάλει το παγκόσμιο καταναλωτικό πολιτισμό με τραγικές συνέπειες τη καταστροφή του φυσικού περιβάλλοντος και την αλλοτρίωση της ανθρώπινης ύπαρξης. Θέλει να ανήκει σε μια βάρβαρη χώρα και χρησιμοποιείται αυτή η λέξη χωρίς συναισθηματισμούς, για τους αρχαίους Έλληνες όποιος δεν ζει ακολουθώντας λογικότητα των σχέσεων είναι βάρβαρος, πως μπορεί να χαρακτηριστεί άραγε όποιος διαγράφει μονοκονδυλιά από το χάρτη μια άλλη χώρα μόνο και μόνο για το χρήμα?
    Ξεχνά ή ποτέ της δεν έμαθε για τα απαράμιλλα επιτεύγματα πολιτισμού της Νέας Ρώμης (Βυζάντιο). Με την οργάνωση των ανθρωπίνων σχέσεων που δεν θεωρεί αναγκαία τη τελειότερη οικονομική οργάνωση ή τη βέλτιστη τεχνολογία αλλά τη βάση νοήματος ύπαρξης και συνύπαρξης και τη προτεραιότητα της μεταφυσικής αναζήτησης.
    Ελεύθερη οικονομία και τότε όπως και τώρα στις ΗΠΑ. Μόνο που τότε προστατευόταν η μικρή ατομική ιδιοκτησία, κανείς για οποιοδήποτε πρόβλημα και αν συναντούσε δεν επιτρεπόταν να ξεπουλήσει το μικρό του κτήμα, απαγορευόταν τα μονοπώλια ενώ συνεχώς καταβαλόταν προσπάθειες για να αποφευχθεί η συγκέντρωση του πλούτου σε λίγους.
    Τότε αναπτύχθηκαν συστήματα αξιών με παναθρώπινες αξιώσεις. Έλεγαν οι Βυζαντινοί γαι τους αλλοεθνείς τους: Όποια φυλή όσο πρωτόγονη και να είναι δικαιούται να κατέχει τα εδάφη που ζει. Όποιος πόλεμος εναντίον της είναι άδικος πόλεμος εκτός από την περίπτωση που επιτεθούν αυτοί σε μας.
    Ας συγκρίνει αυτά που έγιναν χίλια χρόνια πριν με αυτά που γίνονται σήμερα.
    Αν τα ξέρει , αν θέλει να τα μάθει, αν έχει υποψιαστεί ότι άνθρωπος χωρίς αγάπη για τη πατρίδα δεν έχει ραχοκοκαλιά, ασπόνδυλος σαν τα μαλάκια είναι χωρίς στήριξη για να μη μπορεί ποτέ να σταθεί όρθιος και ακέραιος.
    Πήξαμε στα post modern χάρβαλα...

  12. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 03/08/2011 17:22:08

    Όχι αναφορικά με το ότι μια ακόμη που έτυχε να σπουδάσει στας ΗΠΑ, ντρέπεται πλέον για τις ρίζες της… όχι.Το φαινόμενο του γενιτσαρισμού είναι γνωστό από παλιά, και οι Οθωμανοί Σουλτάνοι το χρησιμοποιούσαν αποτελεσματικότατα

    Δεν πρόκειται για γενιτσαρισμό αλλά για φαινόμενο που περιέγραψε ο Ντοστογιέφσκυ στους 'Δαιμονισμένους'. Μια ομάδα μισανθρώπων, που έχουν υιοθετήσει τον υλισμό στις διάφορες μορφές του, συνήθως τη σοσιαλιστική, και παρασιτούν εις βάρος μιας κοινωνίας την οποία απεχθάνονται επειδή δε συμμερίζεται τον κτηνώδη ατομισμό και τη χρησιμοθηρία τους.

  13. Αντζελα avatar
    Αντζελα 03/08/2011 18:06:43

    Tι ακούμε πιά!

  14. ΚΜ avatar
    ΚΜ 03/08/2011 19:15:56

    Ο Γκάρντιαν πάντως (άν και χαβιαροαριστερός), όλες αυτές τις αμερικανιές τις ανέφερε με (διακριτική) ειρωνική διάθεση. Όσοι είναι εξοικειωμένοι με το βρεττανικό χιούμορ πιστεύω ότι θα το διέκριναν. Άλλωστε, οι αμερικανιές αντιμετωπίζονται με σκωπτική διάθεση (και ενίοτε ελαφρή υπεροψία) από τους Βρεττανούς - και όχι άδικα.

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ ΚΜ 03/08/2011 21:46:50

      Εισαγωγικά, Watson. Απευθείας μεταφορά λόγου. Στοιχειώδες.

  15. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 03/08/2011 20:52:09

    Και συμπληρώνω Δαναέ
    είνι να χαθεί τέτοιου νταμάρ';;;;

  16. Δαίμων avatar
    Δαίμων 03/08/2011 21:13:14

    H κ.Παναρίτη δεν είναι τυχαία. Για την δράση της διαφωτιστικά είναι τα σχόλια που αναρτήθηκαν απο τον Σεπτέμβρη του 2009 στο roides.wordpress.com. Ενδεικτικά αναφέρω:
    "Τα πιο ενδιαφέρονται στοιχεία της δουλειάς της είναι η συνεργασία της μέσω της γνωστής νεοφιλελεύθερης Παγκόσμιας Τράπεζας, με το καθεστώς Φουτζιμόρι στο Περού, αφού πρώτα εργάστηκε στη δεκαετία του ’80 με τα καθεστώτα των Φιλιππίνων, της Βραζιλίας και της Βενεζουέλας.
    Το 1991 εγκαταστάθηκε στο Περού. Το 1992 ο Φουτζιμόρι έκανε πραξικόπημα για να παραμείνει στην εξουσία. Εγκατάλειψε το 2000 το Περού και καταδικάστηκε σε 25 χρόνια φυλάκισης για μαζικές δολοφονίες, κατάχρηση εξουσίας, υπεξαίρεση χρήματος και διαφθορά. Την ίδια εποχή η κ. Παναρίτη εργαζόταν για «τη μεταρρύθμιση της αγοράς ακινήτων και τις στρατηγικές της ιδιωτικοποίησης». Μερικοί από τους τίτλους των βιβλίων της είναι ενδεικτικοί: «Το φαινόμενο του Φουτζιμόρι: Κυβερνητική μεταρρύθμιση μέσω της άμεσης δημοκρατίας» (1995)."
    Η συνέντευξη στον Guardian και ο χαρακτηρισμός της ως “up and coming star”, αποδεικνύει ότι είναι ένα από τα πλέον αγαπητά παιδιά του διεθνούς κατεστημένου, το οποίο υπηρετεί με ζήλο και αφοσίωση, αντίστοιχη μ'αυτή του πρωθυπουργού μας.

  17. Ignoramus avatar
    Ignoramus 03/08/2011 21:39:23

    Παντα εξαιρετικες οι αποψεις του ΣΤΡΕΝΤζ. Ακομα γελάω.

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ Ignoramus 04/08/2011 06:47:14

      Όχι ότι βγήκε και τίποτα. Ακρότητες, και από τις δυο πλευρές. Ελπίζω πολλά που ειπώθηκαν να ειπώθηκαν έτσι για πλάκα και να μην ήταν στα σοβαρά.

      • Ignoramus avatar
        Ignoramus @ Agrofylakas 04/08/2011 16:27:07

        Γραψε τοτε κατι εσυ ρε φιλε. Μηπως είσαι του κλιματος παναρίτη;

  18. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 04/08/2011 00:58:07

    Μη λες τέτοια για Αρβανίτες. Θα τα πάρει ο Φαηλος.

  19. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 04/08/2011 04:55:15

    Η Panair μάλλον προέρχεται από το πανηγύρι, και στα χωριά μας "πανήρια". Πάντα είχαμε πρόβλημα με τα τα φωνήεντα και το κόβαμε τις λέξεις.

  20. ΑΧΘΟΣ avatar
    ΑΧΘΟΣ 04/08/2011 21:16:55

    Η παναρίτη μας ενοχλησε λες και οι αλλοι βγηκαν πιο πατριωτες απο αυτήν.Εδώ τα ζαβά βγήκαν στην μεσολόγγα να υποδεχθουν μετα βαϊων το πνευματικό τεκνο της Ωλμπραϊτ, αμεσως μετα το δεκατο τριο κλυσμα που τους εκανε.
    Παρτε το χαμπάρι. Ο κοσμος κοιμάται ή περιμενει καποιον να του ταξει.
    Στα διαλειματα περναει την ωρα του με τον ΕΖΕΛ να βολταρει στην Κύπρο.
    Χαϊβανια που ελεγε και η γιαγιά μου.

  21. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 05/08/2011 01:48:12

    Δεν γνωρίζω την κυρία, δεν μπορώ να την κρίνω ούτε έχω κανένα λογο να την υπερασπισθώ. Αυτό που με θλίβει είναι το επίπεδο της συζήτησης που έγινε. Μπορεί η γυναίκα να το είπε και αστειευόμενη, η αλληγορικά. Όποιος έχει δώσει συνέντευξη σε δημοσιογράφο και έχει δει τι τελικά τυπώνεται η βγαίνει στον αέρα ξέρει πολύ καλά τι εννοώ. Θα μου πεις, όταν οι άλλοι (δηλ. τα πασοκια) κάνουν το μαύρο άσπρο, εμείς θα πάμε με το σταυρό στο χέρι? Σε αυτό συμφωνώ, χτυπάτε την πασόκα αφού δόθηκε η ευκαιρία. Εδώ όμως ορισμένοι είπαν 7.000.000 Έλληνες ‘γενίτσαρους’. Δείτε τον καημό ενός από αυτούς τους γενίτσαρους παρακάτω.

    http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=7728

    Υπό αυτήν την έννοια θα με κάνετε και εμένα γενίτσαρο, από Ελληναρά που με βρίζουν οι άλλοι μισοί ψωροκοστιανοί (επίτηδες χρησιμοποίησα τον προσβλητικό όρο, για να καταλάβετε ότι η γλώσσα κόκαλα δεν έχει αλλά κόκαλα τσακίζει).